Pokaz filmu "The Ghosts in our Machine" w Kinie Nowe Horyzonty

24.11.2016
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a
godz.18:00

Uwaga! Po filmie zapraszamy na spotkanie z bohaterką filmu Jo-Anne McArthur! Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Twórcy filmu Duchy naszego systemu przyglądają się pracy fotografki-aktywistki Jo-Anny McArthur podróżując wraz z nią po całym świecie. McArthur robi zdjęcia zwierzętom, albo raczej, jak sama mówi: rejestruje różne sytuacje, w których znalazły się zwierzęta na skutek działalności człowieka. Fermy norek i lisów, laboratoria z psami, chów krów i produkcja mleka, masową hodowlę świń i kurcząt, ogrody zoologiczne i aquaparki z delfinami, fokami i orkami. Prócz cierpienia uwiecznia także wzruszające i przepełnione optymizmem sceny w azylach i sanktuariach, gdzie zwierzęta odzyskują spokój i podmiotowość. Materiał, jaki udaje się zgromadzić Jo-Annie McArthur, ukazuje to, co dla wielu pozostaje ciągle niewidoczne.
Tomasz Grzyb. Czekanie

27.10.16 – 28.11.16
Wernisaż: 27.10.16 (czwartek), godz. 19,
przestrzeń wokół windy, poziom 0
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
plac Strzegomski 2A

Tomasz Grzyb. Czekanie
Wystawa fotografii.
Kurator: Bartek Lis

Zawieszasz sprawy i rzeczy. Sprawdzasz, czy jeszcze trochę możesz tu zostać. W tym stanie, miejscu i czasie, które dla większości charakteryzują uczucie „niewygody”. Krępacja ma różne podstawy. Czasami będzie to dosłownie niemoc poruszania się – bezwolność. Innym razem to świadomość, że uciec, wyruszyć, odnaleźć się gdzieindziej, to nie tylko kwestia szybkiej decyzji i jej realizacji. Zwykle otoczenie – inne osoby, prawo, niemożność zwolnienie się z obowiązku – powodują, że stan niewygody trwa. Czekamy na lepsze, czasami nie wiedząc, że może ono zamienić się w czekanie na gorsze.

Ludzie sportretowani przez Tomasza Grzyba to jednostki o skomplikowanych biografiach. Historiach niełatwych. Żyją trochę w zawieszeniu. Jest w nim sporo nadziei, niemało rezygnacji. Pierwszy krok – decyzja o wyruszeniu w podróż, o zmianie swego położenia – został już wykonany. Niektórzy dotarli już do miejsc bezpiecznych, ale wcale nie oznacza to końca podróży. Praca czy szczęście nie czekają na ulicy. Czekają oni.
Prześwietlenia - spotkania z młodą fotografią vol.1: Paweł Frenczak

28.06.2016
PANATO
ul. Jedności Narodowej 68a
godz.18:00

Prześwietlenia - spotkania z młodą fotografią vol.1: Pawel Frenczak /// 28.06.2016 g.18.00 Panato Café

Prześwietlenia to cykl spotkań z młodą, polską fotografią odbywający się w nadodrzańskiej Panato Café. Niepowtarzalna okazja, aby przybić piątkę fotografkom i fotografom znanym głównie z blogosfery i zainspirować się najciekawszymi polskimi cyklami fotograficznymi. Dyskutujemy z artystami, kuratorami i teoretykami sztuki, odkrywamy talenty, prezentujemy dorobek obiecujących twórców młodego pokolenia. Formuła wydarzenia opiera się na autorskim pokazie slajdów oraz rozmowie z publicznością.

Naszym pierwszym gościem będzie Pawel Frenczak - rocznik 85. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Fotografuje, filmuje i trenuje Brazylijskie Jiu-jitsu. Zakochany w Bałkanach, Kate Moss i islandzkiej muzyce. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak, autorce "wrocławskiego manhattanu".

Prowadzenie: Daniel Filipek
Stosunki pracy / Labor Relations

10.06.2016
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
plac Strzegomski 2A
godz.19:00

"Stosunki pracy. Z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław"

WERNISAŻ: 10.6.2016, godz. 19, poziom 3 i 4

Wystawa trwa do 27.3.2017

Artyści:
Pilar Albarracín, Ed Atkins, Ewa Axelrad, Johanna Billing, Monica Bonvicini, Krystian „Truth” Czaplicki, Jeremy Deller, Valie Export, Carlos Garaicoa, Dominique Gonzalez-Foerster, Igor Grubić, Ryszard Grzyb, Binelde Hyrcan, Dominik Jałowiński, Zuzanna Janin Studio, Magdalena Jetelová, Laurie Kang, Anna K.E., Jürgen Klauke, Eva Kotàtkova, Alicja Kwade, Dominik Lang, Klara Lidén, Little Warsaw, Natalia LL, Annette Messager, Anna Molska, Carlos Motta, Deimantas Narkevicius, Antonio Paucar, Joanna Rajkowska, Mika Rottenberg, Gregor Rozanski, Eran Schaerf, Allan Sekula, Shikeith, Yinka Shonibare, Piotr Skiba, Goran Skofic, Slavs and Tatars, Tatiana Trouvé, Krzysztof Wałaszek, Piotr Wysocki
Wystawa 'ELYSSA' tunezyjskiej artystki Sondess Elouze Haddad

23.04.2016
Szara Wrona
ul. Pomorska 27
godz.17:00

Sondess Ellouze Haddad jest tunezyjską malarką artystką, mieszkającą w Polsce. Sama o swojej twórczości pisze: “Moje obrazy to prawdziwe osobiste wyznania. Motorem napędowym mojej pracy jest światło. Wykorzystuję światło i kolor z uwagi na ich właściwości ekspresyjne, eksplorując tajemniczą przestrzeń pomiędzy tym,co namacalne i odczuwalne, pomiędzy instynktem a rozumem, czerpiąc z bogactwa tego pejzażu, aby wytworzyć atmosferę sprzyjającą emocjonalnemu dialogowi z widzem.” W Polsce miała już trzy wystawy w Warszawie swoich akwarelii obrazów olejnych, a wcześniej brała udział w wystawie zbiorowej w ośrodku kultury El Menzah w Tunisie. Poza malowaniem obrazów projektuje również biżuterię z kryształów, rękodzieła dekoracyjne i tradycyjne stroje tunezyjskie. Malarstwa uczyła się u tunezyjskich artystów M’hameda Mtimeta i Nejiba Znaidi’ego.

Wystawa pt. „Elyssa” – Legendarna królowa Kartaginy, Elissa, wylądowała na wybrzeżu Tunezji. Wybrała sobie miejsce, w którym chciała stworzyć nową stolicę dla fenicjańskiego ludu. Zaoferowano jej „tyle ziemi, ile się da nakryć wołową skórą”, dowcipny pomysł, dzięki któremu założyła Kartaginę ok. 813 r. p.n.e. Pierwotnie był to jedynie mały port na wybrzeżu, założony tylko jako przystanek dla handlarzy, aby mogli się zaopatrzyć czy naprawić statki, z czasem jednak Kartagina stała się jednym z najpotężniejszych miast Morza Śródziemnego, zanim nie wzrosła ranga Rzymu.
Marnotrawstwo. Społeczne debaty i nieporozumienia wokół pojęcia. Wykład Ariela Modrzyka

27.01.2016
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
plac Strzegomski 2A
godz. 18:00

Pojęcie marnotrawstwa przynależy do języka potocznego, co nie jest przeszkodą dla jej użytkowania przez przedstawicieli świata naukowego. W pracach akademickich marnotrawstwo nie jest jednak explicite definiowane i konceptualizowane. Raczej jest ono stosowane jako termin służący negatywnej ocenie analizowanego zjawiska. Zatem nieodłączną częścią kategorii marnotrawstwa jest normatywizm, odnoszący nas do wyobrażenia o pozytywnym i często idealnym stanie rzeczy. Podczas mojego wykładu zaprezentuję podstawowe konteksty używania tak rozumianego marnotrawstwa. Należą do nich przede wszystkim refleksje odnoszące się do natury, gospodarki oraz określonych praktyk społecznych. Po ich przedstawieniu wskażę na zawarte w nich treści wartościujące oraz dokonam ich krytyki. Rezultatem tego będzie próba zaprezentowania formalnej definicji marnotrawstwa, która będzie zakładała, że jest ono społecznym konstruktem.
MAKING PUNK A THREAT AGAIN czyli coś więcej niż muzyka. Wykład Huberta Kostkiewicza

19.11.2015
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
plac Strzegomski 2A
godz. 18:00

MAKING PUNK A THREAT AGAIN czyli coś więcej niż muzyka.
Wykład Huberta Kostkiewicza

Punk to kultura, której nie dało się zamknąć w zatęchłej salce prób, albo w butiku z prowokacyjną odzieżą. Wykraczając poza swoją czysto estetyczną rolę, wytworzyła możliwość współuczestnictwa. Zmaterializowała się jako przestrzeń emancypacji, indywidualnej ekspresji, dyskusji, wymiany idei. Spełniła marzenie o wspólnocie, dała poczucie wpływu na rzeczywistość i możliwość tworzenia własnej. Mam swoją historię związaną z uczestnictwem w kulturze punk i przez pryzmat tego fascynującego doświadczenia chciałbym o niej opowiedzieć.

Hubert Kostkiewicz - aktywista społeczny i kulturalny, dziennikarz, muzyk.
Wykład towarzyszy wystawie PUNXDEFEKTUOZOZ: Dr Lakra i Laureana Toledo.
---
Kurator debat: Bartek Lis
Dr Lakra i Laureana Toledo: PUNXDEFEKTUOZOZ. Work in progress

09.10-23.11.2015
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
plac Strzegomski 2A

Wernisaż - 9 października (piątek), godz. 18.00 - wstęp bezpłatny, zapraszamy!

W programie wieczoru:
18.00 - Ana Punk i Thrasher w rozmowie z Laureaną Toledo 19.30 - Wernisaż

Dr Lakra i Laureana Toledo są artystami wizualnymi z Meksyku. W 2014 roku postanowili nakręcić film o początkach kultury punk w mieście Meksyk. Odwiedzili swoich przyjaciół i archiwa w celu skonstruowania narracji, która przedstawiłaby to złożone zjawisko w szerszym, społeczno-ekonomicznym kontekście. Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław prezentuje fragmenty powstającego dokumentu, fotografie oraz ulotki, fanziny i winyle, które niegdyś wypełniały alejki targu El Tianguis del Chopo ‒ głównego punktu wymiany nagrań muzycznych oraz miejsca debaty dotyczącej zmian zachodzących w konsekwencji zniszczeń wywołanych w mieście przez trzęsienia ziemi 19 i 20 września 1985. Oddolna solidarność i niezgoda na zastany porządek, tak charakterystyczne dla postawy punk, stały się kluczowym warunkiem przetrwania w mieście, w którym katastrofa naturalna odsłoniła nadużycia władzy, oszustwa budowlane, korupcję i brak szacunku dla ludzkiego życia.
ALEX. Wystawa fotografii

29 maja - 27 czerwca 2015
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
pl. bpa Nankiera 8

Wernisaż: 29 maja, godz.17.00

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.
Bilety 4 zł, ulgowe 2 zł. W poniedziałki - wstęp bezpłatny.

Na wystawie prac Aleksandra Zielińskiego zaprezentowany zostanie przekrój fotograficznej twórczości artysty: od zdjęć reportażowych, street artowych poprzez dokument i zdjęcia koncepcyjne. Bez względu na to z jaką dziedziną fotografii mamy do czynienia z jego prac emanuje umiłowanie wolności, ludzkiej niepowtarzalności, bunt wobec opresyjnego systemu i dostrzeganie paradoksów otaczającej rzeczywistości. Fotografia jest tutaj z jednej strony narzędziem do notacji zdarzeń „na gorąco”, z drugiej strony staje się sposobem kreacji własnych artystycznych światów.
Malarstwo Małgorzaty Małkiewicz 'Kolorowe, rozsypane, pozszywane'

16-25.04.2015
W Tonacji Serca
Ul.Ptasia 32/5
od godz.14:00

Zapraszamy na kolejną wystawę z cyklu: Spotkania ze sztuką. Ciąg dalszy!

25 kwietnia odbędzie się spotkanie z autorką!

Galeria Stowarzyszenia W Tonacji Serca, ul. Ptasia 32, Wrocław

Wystawę tworzą prace z różnych cykli, wielotematyczne, małego formatu oraz kompozycje z obrazków malowanych na luźnych kawałkach płótna zszywanych dratwą. Powstawały w ciągu kilku lat, jako ilustracje pomysłów, wrażeń, poszukiwań, zapisów, prób i pomyłek. Są pamiętnikiem myśli, zapisem wrażeń z podróży i plenerów, często zapomnianym wstępem do większych projektów malarskich. Tu, będą stanowiły budulec (cegiełki) wielobarwnej aranżacji przestrzeni.
Imaginarium | Ewelina i Marcin Kochan - wystawa fotografii

Cropp Tattoo Konwent Wrocław
25-26 kwietnia 2015
Pralnia & Zaklęte Rewiry
ul. Krakowska 100

Po raz kolejny mamy przyjemność gościć z naszymi pracami na wrocławskiej odsłonie święta tatuażu - Cropp Tattoo Konwent .
Wystawę będzie można oglądać przez dwa dni trwania imprezy.

"Imaginarium" - czyli nasz prywatny skład osobliwości pełny niespokojnych duchów...
Chęć na stworzenie czegoś nierzeczywistego zawsze krążyła wokół nas. W głowie wciąż powstają nowe obrazy i na pewno na tym nie nie zakończymy. Chcielibyśmy, aby ten projekt trwał i wzbogacał się o nowe kadry. A możliwość ich interpretacji pozostawiamy każdemu z Was...

Zapraszamy również na naszą stronę www.facebook.com/kochanfotografia
do wygrania dwa dwudniowe bilety na Cropp Tattoo Konwent
Milan Kohout - JAK STAJEMY SIĘ BEZDOMNI - Test Exposure

19.03-07.04.2015
Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center
Widok 7

instalacja wideo | wystawa Test Exposure

>>> Nieobserwowani w sieci, ale przez innych w przestrzeni publicznej. Choć na widoku, to jednak nie do przeskanowania. Którą formę codziennej kontroli jest nam łatwiej zaakceptować? <<<

Milan Kohout postanowił przenieść na jeden dzień sferę domową w miejsce powszechnie dostępne - do jednego z wrocławskich tramwai. Wraz z trójką studentów Mediacji Sztuki jeździł zatłoczoną komunikacją miejską, przenosząc zachowania, czynności oraz przedmioty na co dzień związane z przestrzenią czysto domową i podwórkową do publicznej, poddając w dyskusję znaczenia miejsc, w których możemy czuć się swobodnie oraz sprawdzając, na ile jest to społecznie akceptowalne.

Wieloekranowa instalacja przedstawia dokumentację działania czeskiego performera Milana Kohouta, który w w listopadzie ubiegłego roku brał udział w sympozjum Mediacja sztuki w przestrzeni publicznej, organizowanym przez Katedrę Mediacji Sztuki wrocławskiej ASP we współpracy z Biurem Festiwalowym ESK 2016, w ramach projektu Wrocław - wejście od podwórza. Dokumentacji towarzyszy wykład artysty.
Jarosław Jakimczyk i 'Najweselszy barak w obozie'

26.02.2015
Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2
godz.18:00

Już w czwartek 26 lutego o godz. 18.00 we wrocławskich Tajnych Kompletach o tym, czy możliwe jest dziś rzetelne i uczciwe pisanie historii sztuki polskiej lat 1944-90 bez badania dokumentów policji politycznej państwa rządzonego przez „kierowniczą siłę Narodu” w postaci PZPR.

Dyskusja o zakulisowych mechanizmach wpływania na życie artystyczne w Polsce Ludowej toczyć się będzie wokół najnowszej publikacji Jakimczyka, która odbiła się głośnym echem wśród wrocławskich plastyków wywołując protest części środowiska przeciwko zawartym w niej stwierdzeniom.

Z Jarosławem Jakimczykiem, autorem książki „Najweselszy barak w obozie” rozmawiać będzie Mirosław Spychalski.
Dyskusyjny Klub Muzyczny [Firlej]

14 stycznia 2015 odbędzie się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego, na którym będzie odsłuchiwana "Nowa Aleksandria" zespołu Siekiera.

DKM to zupełnie nowa inicjatywa non-profit, wynikła z braku tego typu działań na terenie Wrocławia. Ma na celu promowanie niecodziennych, niestroniących od eskperymentu i przekraczania muzycznych barier artystów. Dlatego nie przypadkiem pomysł realizowany jest przez Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej", który znany jest z organizacji występów wielu awangardowych wykonawców oraz z festiwalu Asymmetry. Spotkania organizuje zaś redakcja bloga "Terra Tenebrosa", zajmującego się szeroko pojętą muzyką "mroczną".

Dyskusyjny Klub Muzyczny (DKM) to zupełnie nowa inicjatywa non-profit, wynikła z braku tego typu działań na terenie Wrocławia. Ma na celu promowanie niecodziennych, niestroniących od eskperymentu i przekraczania muzycznych barier artystów. Dlatego nie przypadkiem pomysł realizowany jest przez Ośrodek Działań Artystycznych "Firlej", który znany jest z organizacji występów wielu awangardowych wykonawców oraz z festiwalu Asymmetry. Spotkania organizuje zaś redakcja bloga "Terra Tenebrosa", zajmującego się szeroko pojętą muzyką "mroczną".

DKM to seria comiesięcznych spotkań, podczas których Klubowicze słuchają jednej wybranej płyty, a następnie dyskutują na jej temat. Wybór każdego albumu jest jednak nieprzypadkowy, ponieważ DKM to czasoprzestrzeń wypełniona dźwiękami współczesnymi, alternatywnymi, głośnymi, niepokojącymi, wreszcie: rezonującymi wokół takich gatunków, jak metal awangardowy, post-punk, neofolk i noise, choć organizatorzy nie wykluczają wycieczek w inne muzyczne rejony. Nie stawiane są również ograniczenia co do rodzaju nośnika, jaki będzie odtwarzany podczas odsłuchów. Może to być zwykła płyta CD, mogą to być winyle, pliki mp3, a nawet kaseta. Zawsze jednak musi to być nośnik oryginalny.
Portety Radykalne- wystawa malarstwa Grażyny Małkiewicz

13.12.2014-13.01.2015
W Tonacji Serca
Ul.Ptasia 32/5

Zapraszamy na wystawę z cyklu: SPOTKANIA ZE SZTUKĄ.

Tym razem w galerii "W Tonacji Serca" na ul. Ptasiej 32 zaprezentujemy "Portery Radykalne", których autorką jest Grażyna Małkiewicz.

Wernisaż: 13 grudnia (sobota) 2014 r. od godz. 18:00

Portret, to jeden z najpopularniejszych tematów w historii malarstwa. Od setek lat artyści i artystki podejmują w swoich pracach próbę pełnego przedstawienia modela: jego wyglądu, emocji, charakteru. Postać człowieka jest niekończącym się spektrum historii i uczuć. Obrazy pokazane na wystawie są przedstawieniami radykalnymi w ekspresyjnej, abstrakcyjnej formie wylewanych organicznych plam czy linii rysunku biegnących nerwowo, pozbawionymi rysów twarzy,stają się nierozpoznawalne, jakby skorodowane materią, upływającym czasem, niepamięcią, ale też same postacie prezentują radykalne podejście do życia: każdy portret to osobna opowieść – opowieść o człowieku i opowieść o walce. Walce jaką toczy on w sobie i z całym światem o najważniejsze dla niego wartości.
POCO 2 Urodziny

25.10.2014
POCO Galeria
Pomorska 55/32u
godzina 19 00
www.pocogaleria.pl

25 października świętujemy drugie POCO Urodziny.

Zapraszamy na wystawę prac „Bułka Tarta” warszawskiej ilustratorki i projektantki młodego pokolenia - OLI NIEPSUJ oraz koncert zespołu POLE - tworzonego przez trzech muzyków – Jana Młynarskiego, Piotra Zabrodzkiego i Michała Górczyńskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną niepublikowane do tej pory prace Niepsuj – powstałe specjalnie na wystawę kolaże i rysunki oraz prace już uznane, takie jak plakaty i ilustracje oparte na stylistycznych i typograficznych eksperymentach. Częścią wystawy będzie mural autorstwa artystki, który zagości na jednej z galeryjnych ścian.

OLA NIEPSUJ
Ilustratorka i projektantka. Studiowała na Akademiach Sztuk Pięknych w Polsce i Portugalii. Mieszka i pracuje w Warszawie. Rysuje, wycina, projektuje: plakaty, systemy komunikacji wizualnej, kolaże, infografiki. Jej rysunkowe komentarze znalazły się w wielu polskich i zagranicznych magazynach, książkach, podręcznikach i wydawnictwach dla dzieci. Prace Oli Niepsuj były publikowane w prasie polskiej - Harper's Bazaar, Przekrój, Wprost, Malemen, amerykańskiej - Put A Egg On It, angielskiej - niedawne wydanie magazynu The Loop i włoskiej - Pig Magazine. Projektowała dla Nike, Converse, Braun i Apple.
Iran jest kobietą. Wystawa fotograficzna Amira Sadeghi [Kino Nowe Horyzonty]

19.09.2014
Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz.19:00
wstęp darmowy

Amir Sadeghi, fotograf z Teheranu, współpracownik gazet Farhang-e Ashti ("Kultura Pojednania") i Hamshahri-e jawajski ("Młody Obywatel"), chociaż rocznikowo młody (ur. 1988), zdążył już kilka razy siedzieć w więzieniu. Pierwszy raz aresztowano go, gdy miał 21 lat i fotografował zamieszki na ulicach Teheranu po wyborach prezydenckich w 2009 r. Jego zdjęcia z tych wydarzeń obiegły wtedy cały świat. Już 19 września we Wrocławiu będzie można obejrzeć wystawę jego zdjęć, trwają też starania, by autor mógł przyjechać na wernisaż.

W roku 25-lecia niepodległej Polski, w roku zniesienia sankcji na Iran i gorącym czasie przemian w tym kraju po wyborze na prezydenta Hassana Rouhaniego, chcielibyśmy pokazać wystawę Amira Sadeghi pt. "Iran jest kobietą", o nieznanej szerzej, diametralnie innej od stereotypów, sytuacji kobiet w tym kraju. W swojej twórczości Sadeghi próbuje przełamać krzywdzące wyobrażenia na temat Iranu, a w szczególności kobiet irańskich, które często przedstawiane są w mediach zachodniego świata, jako uprzedmiotowione, bezwolne, pozbawione godności.
Slot Art Festival 2014

8-12 lipca 2014 - Lubiąż

O FESTIWALU
Slot Art Festival - pięciodniowy festiwal kultury alternatywnej, którego program obejmuje dziesiątki koncertów rozgrywających się na 7 scenach, ponad 120 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe oraz happeningi. Z pewnością nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie w ciągu 5 dni i nocy doświadczyć można aż tylu wrażeń słuchowych, wzrokowych i estetycznych. To prawdziwa uczta dla miłośników kultury!...

SAF odbywa się na terenie jednego z największych w Europie kompleksów pałacowo-klasztornych w Lubiążu k/Wrocławia. Cały obiekt jest dwa i pół razy większy od krakowskiego Wawelu i mieści w sobie aż 300 pomieszczeń! Monumentalność i architektura Pałacu budują niesamowity, idealny na potrzebę festiwalu, klimat...

Nasi uczestnicy to około 6 tys. młodych ludzi z całego świata: głównie Polski, Holandii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Ukrainy. Wielokulturowość sprawiła, iż zyskaliśmy rangę festiwalu międzynarodowego...
http://slot.art.pl/pl/
Deli Gleba and Gil Delindro | YLEM [Galeria U]

11.04.2014
Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93
godz.20:00

Wystawa + Live Performance

"Ylem" to ciągły projekt zapoczątkowany w 2012 roku, transdyscyplinarna konstrukcja która kreśli genezę konfliktowej relacji pomiędzy Naturą i Człowiekiem, pomiędzy całością i ego. Projekt koncentruje się na organicznym połączeniu - poprzez przeciwstawienie sobie - dwóch sprzecznych dróg jako kluczowych narzędzi postrzegania rzeczywistości: naukowego poszukiwania oraz nieświadomej obserwacji ceniącej nieznane i wyimaginowane. Bezpośrednia obserwacja naturalnego dotyczy reakcji fizycznych, ale również wewnętrznego świata lęków, ego, przestrzeni i czasu, tworząc pole poszukiwań, które nie jest ani ściśle określone, ani wyimaginowane.
Jacek Zachodny ELEKTRYKA DUSZY [Galeria Entropia]

7 - 28.02.2014
obiekty, fotografia, wideo
otwarcie wystawy
7.02.2014 godz. 18.00 | piątek
Galeria ENTROPIA
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
www.entropia.art.pl

Jacek Zachodny
ELEKTRYKA DUSZY

Zawsze interesowało mnie jak wyobrażenia kształtują rzeczywistość, jak budują element po elemencie nieprawdę, przekłamania i jaką to ma konsekwencję dla innych. Prywatne imaginacje, własne reguły, schematy i świat wydaje się prostszy, pasujący do naszego. Możemy spędzić beztroskie wakacje w ciepłych krajach gdzie 15 minut spacerem od plaży w ponurych kazamatach katuje się więźniów politycznych, możemy obserwować interwencję pokojową która na naszych oczach zamienia się w krwiożerczą wojnę, zabawa okazuje się tragedią, a tradycja naturalnie podlega profanacji przez fakt swojego istnienia. Co jest czym? Co jest zabawą a co walką o przetrwanie? Co jest chwilowe, co programowane, co wyhodowane w nas, co wszczepione w czasach dzieciństwa. Ułuda rzeczywistości to podstawa naszych czasów, nie oczywistość, zmiana znaczeń, nowe informacje przecież obumierają ze starości. Jak rozpoznać właściwie?. Co jest największym zagrożeniem? Może jest nim nasza wizja, własne wyobrażenie utrzymywane za wszelką cenę ?
Otwarcie wystawy LINIA PODZIAŁU Galerii Radykalna!

19.10.2013
miejsce: info na stronie
http://galeriaradykalna.wordpress.com/
godz.16:00

Zapraszamy na otwarcie galerii Radykalna! Wernisaż wystawy „LINIA PODZIAŁU” odbędzie się 19go października (sobota) o godz. 16:00. Miejsce ujawnimy tego samego dnia na naszej stronie internetowej. Prosimy o punktualne przybycie, gdyż wystawa potrwa tylko 1 godzinę! Obowiązują stroje wieczorowe ;) Artyści biorący udział w wystawie:

Małgorzata Małkiewicz
Gośka Kulik
Pedro Ferreira
Agnieszka Piotrowska
Hanna Sitarz-Pietrzak
Magdalena Juszczak
Grażyna Małkiewicz
Malarstwo i Kaligrafia Japońska - Wystawa prac Mariusza Goslawskiego

Zapraszamy na wystawę prac Mariusza Gosławskiego - "Malarstwo i Kaligrafia Japońska". Ekspozycja jest złożona z prac zawierających przede wszystkim tradycyjne malarstwo japońskie sumie oraz kaligrafie shodo, wykonane zgodnie zasadami sztuki japońskiej.

Wernisaż odbędzie się 27 września (piątek), o godz. 17.00 w sali wystawowej Galerii Mieszczańskiej
we Wrocławiu - Hala Targowa, ul. Piaskowa 17, piętro 1, lok. 165. Podczas wernisażu odbędzie się
pokaz tradycyjnego malarstwa sumi-e.

Organizatorem wystawy są: Galeria Mieszczańska, Instytut Studiów Azjatyckich, i Japońskie
inspiracje.

***
Moje fascynacje kulturą Dalekiego Wschodu sięgają najmłodszych lat. Wszystko zaczęło się od filmów z Brusem Lee i wschodnich sztuk walk, które uwielbiałem oglądać będąc w szkole podstawowej. Później przyszły filmy Akiro Kurosawy i „Shogun” Jamesa Clavell`sa. Ten ostatni za każdym razem robi na mnie niesamowite wrażenie: architektura, wystrój wnętrz, kimona i język japoński. Na studiach poczyniłem pierwsze kroki w nauce języka japońskiego. Pojawiały się pierwsze prace origami (nieśmiertelne żurawie). Nie sposób pominąć tradycyjnej japońskiej muzyki, pełnej wdzięku i klimatu. Był też czas na drzewka bonsai i ikebanę, a na kamienne ogrody zen mogę patrzeć i patrzeć…
EKSPRESJA wystawa malarstwa KAROLINY KUŁAKOWSKIEJ

Galeria Mieszczańska , sala wystawowa, I piętro

Wernisaż: 30 sierpnia, godz. 17:30
Czas trwania wystawy: 30 sierpnia - 20 września

WSTĘP WOLNY!

Wystawa malarstwa młodej poetki i malarki, dyplomowanej w 2011 roku u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale
Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W pracy twórczej często dochodzi do swoistych interakcji pomiędzy światem wizualnym, a światem słowa, czego efektem są poetyckie obrazy tudzież malarskie wiersze. Malarstwo jej posiada spory ładunek emocjonalny, czasami dawkowany subtelnie, innym razem dosadnie. Zależne jest to przede wszystkim od tematyki dzieła. Prace abstrakcyjne skupiają się na penetracji materii, wyszukaniu barwy, jej natężeniu i temperaturze. Portrety natomiast w sposób liryczny ukazują Psychologiczny ''podkład'' człowieka. Publikowała głównie na witrynach internetowych (m. in. sZAFa kwartalnik artystyczny, PKPzin) oraz w katalogu pokonkursowym ZADRA (Warszawa 2010).
https://www.facebook.com/events/503980359676152/
ZIN MEETING: ROBIMY ZIN VOL. 4 | MODUŁ 1 : PROCES

29.08.2013
Galeria U
ul.Jednosci Narodowej 93
godz.18:00

Trzecie spotkanie - ZIN MEETING. Mamy już wyłoniony temat: PROCES. Mamy już wyłonioną nazwę zina - MODUŁ. Tym razem będziemy pracować konkretnie nad tematem przewodnim ZINa - PROCESEM, w konkretnym formacie - A5 lub w rozkładówce A4. Mile widziane przemyślane koncepcje, szkice oraz materiały.

O ZINIE
Robienie ZINA jest kontynuacją KOLAŻ PARTY z grudnia 2012 roku, po którym wspólna praca mająca 15 m x 1,5 m została pokazana m.in. na Urodzinach galerii U. Tym razem spotykamy się, by stworzyć razem prace (dowolną techniką, o dowolnej tematyce) do pierwszego specjalnego numeru Zina, którego premiera będzie miała miejsce na beneficie na Galerię U. Pierwszy specjalny numer Zina wspomoże finansowo działania Galerii.

Spotkań na pewno będzie więcej. Chodzi nam o niezobowiązujące działania wspólne w miłej, twórczej atmosferze - a z ich wyników złożymy drukowany metodą sitodruku i zszywany ręcznie ZIN.
Struktury i Ekspresje – wystawa malarstwa Jacka Zająca

17.05.2013
Sala Wystawowa Galerii Mieszczańskiej
Hala Targowa
ul. Piaskowa 17
WSTĘP WOLNY!
godz. 17:30

Pejzaż jest tematem podejmowanym przez artystów od starożytności. Czy można zainteresować nim widza? Malarstwo Jacka Zająca przekonuje nas, ze tak!

Ulotność wrażenia, zmienność światła, które tak intrygowało impresjonistów, połączone zostało z nastrojem tajemniczości i melancholii polskich symbolistów. Nagrzane słońcem łąki i pola, poddające się wiatrowi dojrzale kłosy, zasypane śniegiem polne drogi - jakież te widoki znajome, a jednak pełne smaku. A wszystko to malowane bez żadnej egzaltacji, zbędnych fajerwerków formy. Kompozycje jego obrazów są starannie wybrane z krajobrazu, a nie zbudowane sztucznie w pracowni. Paleta artysty prezentuje całą gamę niuansów kolorystycznych, zestawień i przejść, które stanowią o sile wyrazu tego malarstwa. Obrazy malowane są wyraźnym duktem pędzla co powoduje, że nie mamy wrażenia fotografii, ale czegoś więcej; rozedrganej, dynamicznej rzeczywistości.
Hafciarka na Papierze

08-22.05.2013
RAMPAMPAMPAM Instyt Niezłych Sztuk
Rynek 48

Hafciarka na Papierze
wideo / plakaty

Hafciarka na Papierze to wystawa grupy filmowej Hafciarka w Ram Pam Pam Pam, na którą składają się prace wideo oraz plakaty do filmów. W przeciwieństwie do prac wideo, które w większości nigdzie wcześniej nie były prezentowane, plakaty ilustrują twórczość grupy przekrojowo, od momentu powstania do teraz. Wystawę będzie można zobaczyć w Instytucie Niezłych Sztuk Ram Pam Pam Pam, który mieści się w samym centrum Wrocławia (Rynek 48) od 8. do 22. maja. Wstęp jest wolny. Wernisaż umili spontaniczny koncert jednorazowego zespołu Zduny
***
Rafani [galeria Awangarda]

"O równości"
wernisaż: 26.03.2013, wtorek, godz. 18.00
26.03.2013-21.04.2013
galeria Awangarda (ul. Wita Stwosza 32)

kuratorka: Edith Jeřábková
współpraca: Anna Mituś

Rafani: “Fakt, że nasze postulaty formułowane są poza granicami rutynowej debaty politycznej nie oznacza, że przestają być postulatami. Zaangażowanie polityczne nie oznacza dla nas bezpośredniego wywierania wpływu na kształt rzeczywistości, lecz walkę o symbole, do których odwołuje się społeczeństwo, poprzez które próbujemy przetwarzać jego obraz.”

Wystawa przygotowana dla BWA Wrocław przez czeską grupę artystyczną Rafani ilustruje ogólne zasady i metody sprawowania i walki o władzę. Jednocześnie prezentuje polskiej publiczności retrospektywny przekrój prac formacji, które w wystawowej choreografii łączą się z nowymi pracami.
Po Co Dzień Kobiet? [POCO Galeria]

Wernisaż 01.03.2013
godzina 19 00
POCO Galeria
ul .Pomorska 55 / 32 u
pocogaleria.pl

Po Co Dzień Kobiet ?

Wspominane, nierzadko z nostalgią, czasy pończoch i czekoladek dawno minęły. Tak samo jak odszedł w niepamięć goździk, ze złamaną końcem komunizmu karierą. Nie jesteśmy pewne czy Dzień Kobiet miał upamiętniać dzielne pracownice zakładów tekstylnych, które spłonęły w pożarze fabryki. Czy chodzi o bunty kobiet w USA żądających zmniejszenia godzin pracy i wyższych stawek. Czy to nawiązanie do starożytnych matronaliów? Głównie kojarzy nam się z PRL- em, gdzie faktycznie wzbudzał najwięcej emocji. Dzień był to świąteczny, choć wcale nie wolny od pracy, ubrania cokolwiek elegantsze, szef całował rączki, współpracownicy przynosili czekoladki. Czasami zakład obdarowywał pracownice własnymi wyrobami, odbywała się akademia i przemówienia. Zdarzał się kieliszek, a nawet i kilka. Przy oficjalnym przyzwoleniu panie mogły wyjść nieco wcześniej, dzierżąc kwiatek w spracowanej dłoni. I zmieszać się z tłumem innych pań, które również, nieco wcześniej, z goździkiem czy tulipanem w dłoniach, wracały do domu. Uhonorowane, dumne i uśmiechnięte. Przeważnie.
New Nationalism in the Heart of Europe [BWA Wrocław Galeria Design]

01.03.2013
BWA Wrocław Galeria Design
ul. Świdnicka 2-4
godz.19:00
wstęp wolny

Tomáš Rafa stara się przedstawić w swoich filmach granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem. Swoje poszukiwania rozpoczął w 2009 roku, dokumentując marsze skrajnej prawicy w Słowacji. Obecnie - po ponad czterech latach trwania projektu - jeździ z kamerą na każdą istotną manifestację, również w Polsce, Czechach i Niemczech. Rafa eksponuje w swojej dziennikarsko-artystycznej pracy spory na linii: Słowacy - Romowie, Słowacy - Węgrzy, Czesi - Romowie, Polacy - Żydzi. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na blogu www.newnationalism.eu, znajdziemy między innymi: warszawski “Marsz Niepodległości”, parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfilktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.
Ewelina i Marcin Kochan | 'Strachy' [Browar Mieszczański]

27-28.04.2013
Browar Mieszczański
ul. Hubska 44-48

Lęki, strachy, koszmary pozamykane w klatkach umysłu, które co noc krzyczą, chcąc znaleźć ujście przez zaciśnięte usta. Niemoc i przerażenie prowadzi wciąż tą samą drogą podświadomie wiążąc ręce...
I też w taki sam sposób zrodził się pomysł na zamknięcie tych wszystkich obaw w kadrach. Przez sen...
Do projektu zaprosiliśmy osoby, które chciały się z nami nimi podzielić.
Dostaliśmy olbrzymi ładunek energii, która posłużyła do stworzenia czegoś dziwnego, a zarazem ciekawego. Nieco powagi, trochę groteski i abstrakcji, jednak wszystkie historie prawdziwe...

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii do Browaru Mieszczańskiego, którą będzie można oglądać podczas wrocławskiej konwencji tatuażu.

Fotografie zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

http://www.kochanfoto.pl/
http://www.facebook.com/kochanfotografia

https://wwwwroclaw.tattookonwent.pl/
https://www.facebook.com/WroclawTattooKonwent
FOTO MONTAŻ - wystawa Radosława Włodarskiego [Galeria U]

Galeria U
ul.Jednosci Narodowej 93
wernisaż 16.02.2013 g. 19.00

Radosław Włodarski - artysta od dwudziestu lat operujący na styku dyscyplin: muzyka/kolaż/rzeźba/malarstwo/poezja. Zainteresowany odzyskiwaniem, przetwarzaniem i odnajdywaniem nowego przeznaczenia dla rzeczy znalezionych - zarówno dźwięków, jak i obiektów fizykalnych. Inspiruje się zjawiskami marginalno-marginesowymi, oscylującymi w okolicach rynsztoku schyłkowej cywilizacji przemysłowej - z produktów jej rozkładu destylując pozytywny ferment dla kultury otwarcie syntetycznej.

Minąłem Cię wczoraj popołudniu na Pamiątkowej – szedłeś szybko i zdecydowanie, zdawałeś się bardzo zaabsorbowany. Wszystko było na swoim miejscu – strój, postawa, charakterystyczny, szybki krok. Brakowało Ci jednak głowy. „To dziwne”, pomyślałem, „jak możesz iść i wyglądać tak adekwatnie, będąc jednocześnie tak zdekompletowany?”.
OD-ZYSK - RECYCLING, UPCYCLING DESIGN

Wystawa zbiorowa współorganizowana z Galerią BB oraz Fundacją Fly with Art
wernisaż: 7 lutego /18.00 / wstęp wolny!
wystawa czynna do 3 marca 2013 w godzinach 9.00-17.00

Wystawa od–Zysk – recycling, upcycling design to druga odsłona projektu, który po raz pierwszy został zaprezentowany w krakowskiej Galerii BB. Dzięki współpracy z Galerią oraz Fundacją Fly with Art ekspozycja ta zostanie pokazana także publiczności we Wrocławiu. Będzie to wystawa zbiorowa, w ramach której swoje realizacje pokaże szereg młodych twórców zajmujących się projektowaniem użytkowym. W ramach projektu ważną kategorią stanie się edukacja w zakresie zasad recyclingu, który w idei swej pragnie walczyć z postępującą konsumpcją. Organizowanie wystawy w pewnym aspekcie nawiązujące do działań z kręgu trash art, ukazuje szerszej publiczności, że nie wszystko, co w naszym mniemaniu jest odpadem, musi trafić na śmietnik. Projekt realizowany we współpracy kuratorskiej z Hanną Szpil, a także merytorycznej z Anitą Bialic.

Więcej info:
http://ckagora.pl/OD-ZYSK_-_RECYCLING__UPCYCLING_DESIGN_1_n576
NA CZYM TO STANĘLIŚMY? [Entropia]

Galeria ENTROPIA
Wrocław ul.Rzeźnicza 4
www.entropia.art.pl
71 3444 634

Beata Rojek
NA CZYM TO STANĘLIŚMY?
malarstwo/rysunek/animacje
25.01 - 15.02.2013
otwarcie wystawy: 25.01.2013 | piątek | godz.18.00
kuratorka: Alicja Jodko

Wystawa najnowszych prac Beaty Rojek wprowadza widza do wnętrza głowy delfina - inteligentnego i empatycznego stworzenia pływającego w morzu, którego dno sięga najstarszych mitów ludzkości. Aranżacja ma charakter wyspiarski, obrazuje nieciągłość myślenia, płynność emocji i podróżniczą naturę procesu twórczego, który jednocześnie jest poszukiwaniem sensu własnej egzystencji.
Promocja 5. numeru magazynu BIURA [BWA]

galeria Dizajn
BWA Wrocław
25 stycznia 2013, piątek
ul. Świdnicka 2-4
godz. 19.00

Zapraszamy na imprezę promocyjną najnowszego numeru magazynu BIURO. Tematem numeru jest dres, rozumiany przez autorów jako symbol pewnego zjawiska, subkulturowy kod, narzędzie protestu, rezyduum miejskiej dzikości, modny fetysz. Rozmywając jego znaczenia testujemy swoją otwartość na niesione przez dres realne ciało.

O godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z autorami BIURA, którego gośćmi będą m.in. Łukasza Rusznica, Agata Kalinowska, Barbara Chabior.

Podczas spotkania dostępne będą w galerii darmowe numery BIURA, do których dołączamy wykrój dresu z kolekcji Maldorora „Spirit of 69”. Uszyj swoją sztukę i wyślij zdjęcie na adres redakcji lub przyjdź i pokaż się w galerii Dizajn. biuro@bwa.wroc.pl
Uroczyste otwarcie Galerii Mieszczańskiej [Hala Targowa]

Mamy przyjemność zaprosić na uroczyste otwarcie Galerii Mieszczańskiej połączone z wernisażem wystawy Marty Gajewskiej, które odbędzie się 25 stycznia 2013 r. w Hali Targowej o godz. 17:30.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja "Podróż w przestrzeni i czasie po Republice Mali", pokaz tańca afrykańskiego oraz degustacja. Ponadto pierwszych 50-ciu przybyłych gości otrzyma upominek.

Miejsce: Hala Targowa, Wrocław, ul. Piaskowa 17, piętro I, lokal nr 165.

-17:30 uroczyste otwarcie
-18:00 pokaz tańca zachodnioafrykańskiego [Olga Kamińska]
-18:10 prelekcja "Podróż w przestrzeni i czasie po Republice Mali" [mgr Łukasz Braun]
-18:45 pokaz tańca zachodnioafrykańskiego [Olga Kamińska]

Marta Gajewska - malarka, grafik, fotograf. Pochodzi z nadmorskiej krainy 44 wysp, zwanej Świnoujściem. Natomiast od kilku lat zamieszkuje ukochany Wrocław. Absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego.
Monaragala - wernisaż Izabeli Urbaniak [Firlej]

22.01.2013
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wernisaż, g. 19.00
www.izabelaurbaniak.pl

Wystawa Izabeli Urbaniak pt. „Monaragala” to czarno-biały reportaż zrealizowany w 2010 roku, podczas wizyty autorki w szkole dla dzieci głuchych i niewidomych na Sri Lance w miejscowości Monaragala, region Kumbukkana. Szkoła, gdzie uczy się ok. 200 podopiecznych z różnym stopniem kalectwa, pełni również funkcję sierocińca dla dzieci, których rodziców nie stać na ich wychowywanie i leczenie. Placówka została ufundowana przez MJF - Foundation - organizację założoną przez właścicieli marki Dilmah, którzy postanowili 20% swoich dochodów przeznaczać na cele charytatywne, pomagając najbardziej potrzebującym.

Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają dzieci w trakcie codziennych czynności: jedzenia, zabawy, uprawiania sportu. Urbaniak w swoich kadrach przekazuje szczególne wrażenie, które pojawia się w kontakcie z osobami chorymi czy upośledzonymi.
Indyjskie transfery [Firlej]

15.11.2012
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wernisaż, g. 19.00
wstęp wolny

Cykl zdjęć Norberta Ptaka pt. „Indyjskie transfery” przedstawia portrety ludzi, których autor spotkał podczas swojej ostatniej podróży do Indii. Fotografie wykonane zostały aparatem cyfrowym, a następnie zreprodukowane techniką transferu polaroidowego. Technika ta polega na przeniesieniu, poprzez kontakt bezpośredni i fizyczny, naświetlonej emulsji fotograficznej na zwykłą kartkę papieru. Jest ona nieprzewidywalna, kapryśna, kryje w sobie zagadkę i przynosi zaskakujące rezultaty. Zmienia bowiem kolory, rozmywa kształty, narusza brutalnie obraz bez świadomej ingerencji artysty, dając w nagrodę oniryczne i malarskie efekty. Zupełnie jak Indie, do których autor wciąż powraca. Kraj ten, jak żaden inny, wpisuje się w różne aspekty definicji słowa „transfer”.
Żółć [Galeria U]

Galeria U
Ul. Jedności Narodowej 93
www.galeriau.art.pl

wernisaż 21.11.2012
godzina 19sta
potrwa do 8.12.2012
możliwość oglądania, tel. 606452292

Żółć/ Grzegorz Plewiński

Jest obecna w życiu człowieka od wieków.
Gdzie człowiek tam i ona.
Raz zainfekowany na zawsze złączony zostaje.
Niewidzialna więź, która zdaje się być naturalną
Nosiciel postrzega ją jako swoją część, naturalną konsekwencję życia.
Zdaje się, iż walczyć z nią to walczyć z naturą człowieka.
Aukcja Prac Wrocławskich Artystów i Artystek [Puzzle]

03.11.2012
Klub Puzzle
Przejście Garncarskie 2
godz. 18.00

Ten sobotni wieczór spędzić będzie można ze „sztuką przez duże s”, a nawet przy większej
ilości „drobnych” w kieszeni – zabrać ją do domu. Prace, które zostaną wystawione na licytację
zostały nam przekazane przez artystki i artystów, którzy solidaryzują się z sytuacją Dasy
Raimanovej (opis historii poniżej). Będzie można licytować prace streetartowe, grafikę, malarstwo,
fotografię czy ceramikę. Pod młotek pójdą między innymi prace: Sławka ZBK Czajkowskiego,
Wojtka Oteckiego Kołacza, Antka Wajdy, FRMkida, Marysi Orzeszyny, Stanisława Szuma Szumski,
Gosi Sawickiej,Magdy Grobelnej, Maćka Salomona, SzurSzura,Michała Wasiaka, Jarki Kawałko, Andrzeja
Sobiepana, Stefana Hanćkowiaka, Arka Bagińskiego, Anny Gawłowskiej, Kariny Marusińskiej i wielu
innych.

Pieniądze zebrane z aukcji zostaną przeznaczone na pokrycie wysokich kosztów niesprawiedliwego
i bezpodstawnego procesu sądowego, który izraelskie władze wytoczyły Dasy Raimanovej*.
FADING TRACES i ZAREJESTROWANE [Entropia]

Anka Leśniak
FADING TRACES i ZAREJESTROWANE
FADING TRACES & REGISTERED
instalacja wideo | wystawa | dyskusja
wystawa czynna od 5 do 15.10.2012
wstęp wolny | admission free

W czasie wystawy
Spotkanie z artystką i dyskusja: Czy feminizm w sztuce jest nam ciągle potrzebny?
prowadzenie: Magdalena Ujma
9.10.2012 | wtorek | godz.18.00

Rozmowa obracać się będzie wokół praktyki twórczej Anki Leśniak za punkt wyjścia biorąc prace zaprezentowane w Galerii Entropia. Realizacje Fading Traces i Zarejestrowane są czymś więcej niż tylko rejestracją rozmów z artystkami starszego i młodego pokolenia. Z jednej strony Anka Leśniak stara się dotrzeć do artystek awangardowych, których twórczość była niejednokrotnie bezkompromisowa i wyróżniająca się na tle ich czasów (lat 70. i 80.). Usiłuje odnaleźć poprzedniczki, poszukuje mistrzyń, zastanawia się dlaczego niektóre z nich nie istnieją na kartach historii sztuki. Z drugiej strony konfrontuje włąsne poszukiwania i sondowanie stanu świadomości artystek starszych z poglądami artystek własnego pokolenia, wchodzących w życie artystyczne po roku 2000.
Miasta B wystawa [Galeria U]

Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93

Galeria U i Avant Art Festival zapraszają!
Miasta B w Galerii U
wernisaż: 03.10.1012 godz. 18:00
wystawa: 03-07.10.2012 godz. 18:00 - 20:00

Co nadaje kształt wizualnej sferze informacyjnej miasta? Jak wyglądałaby ta przestrzeń, gdyby jej tworzenie przypadło samym działającym w jego obszarze aktywistom? Przez nieśmiałą próbę wyabstrahowania powstających tak efemerycznych przejawów informacji obrazowej, funkcjonujących w przestrzeniach publicznych rewitalizowanych dzielnic trzech miast, chcemy przybliżyć to wyobrażenie.

Plakaty z berlińskiego Kreutzbergu, sitodrukowa migawka z Hackney i stos materiałów, rejestrujących ostatnie lata działań aktywistów na wrocławskim Nadodrzu, wypełniające trzy sale Galerii U, nie roszczą sobie rzecz jasna pretensji do stanowienia kompletnej Opowieści o Trzech Miastach.
Götterdämmerung + Eat My Shit [Galeria U]

29.07.2012
Galeria U
Jedności Narodowej 93
godz 19.00
wstęp wolny

Jedz moje gówno to Zbiór niezgrabnie wyselekcjonowanych prac autorstwa człowieka pochodzącego ze wschodniej Polski. http://lucjan.tumblr.com/

Götterdämmerung jest serią obrazów wykonanych w 2011-2012 przez Edmunda Okstoma (rocznik 1991).

--
Eat my shit is a collection of awkward selected works by man who come from the eastern Poland. http://lucjan.tumblr.com/
UONO MAN [Galeria U]

Wernisaż 10.06.2012 godzina 19 00
Wystawa potrwa do 17.06.2012
Galeria u
Ul.Jedności Narodowej 93
Tel.606 452 292
www.galeriau.art.pl

Dyplomy z malarstwa Julii Pagieły i Karoliny Gorzędowskiej, oraz eksperyment muzyczny w wykonaniu Mind to Mind Transmission

Karolina Gorzędowska
Skończyła Liceum Plastyczne, a teraz jest studentką III roku Edukacji Artystycznej, a także II roku Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej pasją są: rzeźba i grafika. Kocha taniec, jest jedną z dwóch założycielek grupy tanecznej "Tenta". Projektuje plakaty, publikuje teksty krytyczne http://aspwroclaw.blox.pl/html
Manasuna|Namaste 2.0.|wernisaż prac Anny Mecydyfis Delfinity [Alive]

03.06.2012
ALIVE
ul. Kolejowa 12
godz. 19:00 wernisaż prac „Kraina Indygo”,
wegetariański poczęstunek
wstęp wolny

Instytut Studiów Azjatyckich oraz Klub Alive ma przyjemność zaprosić na koncert zespołów: Manasuna i Namaste 2.0. oraz wernisaż prac Anny Mecydyfis Delfinity.
http://on.fb.me/KuBErK

godz. 20:00 koncert zespołu Manasuna, Tribal Dance, Namaste 2.0.
project: Dj Nun’s Chaostry & Surya

Informacje MANASUNA - to muzyczne spotkanie dźwiękowych kwiatów: współczesnej muzyki etnicznej, klasycznej oraz elektronicznej. Niecodzienna wrażliwość muzyków i otwartość na oszukiwanie nowych horyzontów muzycznych doprowadziły do stworzenia zespołu o szerokim spectrum brzmień i możliwości interpretacji.
COXIE CIRCUS [Galeria U]

Galeria U
Wernisaż 1.06.2012, godzina 19 00
Wystawa potrwa do 6.06.2012
Ul.Jedności Narodowej 93
Tel.606 452 292
www.galeriau.art.pl

Anna Szejdewik pseudonim Coxie malarka, ilustratorka, często działająca w przestrzni publicznej. W 2006 roku ukończyła Malarstwo oraz Architekturę Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Związana z zielonogórskim i wrocławskim środowiskiem twórców ulicznych. Kobieta, dziewczyna, dziecko, to główne motywy jej malarstwa i murali. Coxie z łatwością łączy estetykę komiksu z realistycznym portretem, malarstwem oraz designem. Jej prace, z pozoru trywialne, kolorowe, operujące charakterystycznym językiem graficznym, poruszają ważne kwestie począwszy od feminizmu, kobiecości, wrażliwości po prawa zwierząt.
UFO Zjada Dzieci [Galeria U]

27.04.2012
Galeria U
ul Jedności Narodowej 93
godzina 20 00

UFO Zjada Dzieci
Alicja Rokicka studentka IV roku malarstwa Akadami Sztuk Pięknych w Krakowie.
Interesuje się głównie rysunkiem, tym tradycyjnym jak i interdyscyplinarnym. Porzuciła malarstwo olejne na rzecz malarstwa akwarelowego. W wolnych chwilach animuje poklatkowo mikro etiudy.
Prezentowana wystawa to cykl małoformatowych prac rysunkowych i malarskich.

O tym co w dzieciństwie nieosiągalne, tajemnicze, a zarazem bardzo przerażające. O tajemniczych stworach . O nie wytłumaczalne mocy i władzy jaką posiadają nad dorosłymi. O ich niezbadanych umysłach, nieskończonej fantazji. Nieświadomej umiejętności sterowania innymi.
Wszystkie Prawa Odwrócone [Galeria U]

25-27.05.2012
Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93

wernisaż wystawy: 25 maja (piątek)2012, godzina 19.00
aukcja plaktów, projekcja filmu "Kultura Remiksu", dyskusja :27 maja (niedziela)2012, godzina 16.00

- Konkurs na plakat do koperty kulturalnej Don't Panic
termin nadsyłania zgłoszeń do 06.052012
- Wernisaż prac konkursowych + /Nativizm – Live Act, Vj AgnesPies/
25.04. 2012 godzina 19 00
- Aukcja wybranych prac, projekcja filmu Remix, dyskusja

Otwarty konkurs na plakat Don't Panic połączony z wernisażem prac ma w założeniu być okazją do promocji nieznanych twórców grafiki projektowej. Jednocześnie temat przewodni konkursu i przez to samej imprezy, nawiązuje do ważnego dla twórców i odbiorców kultury problemu praw autorskich i wolności w internecie.
CRK NA GIGANCIE: Zea (Galeria U)

16.04.2012
Galeria U
ul. Jedności Narodowej 95
godz: 20.00
bilet: 20 zł (ograniczona ilość miejsc)
przedsprzedaż biletów:
galeriasw.u@gmail.com

ZEA (Holandia)
Zea to Arnold de Boer z Amsterdamu, na co dzień udzielający się także w avant-punkowym The Ex. Uzbrojony w zestaw: gitara, mikrofon, automaty perkusyjne, sampler oraz syntezatory; wyciska z tego instrumentarium rozkręcone rytmy zaprogramowanej perkusji, wzbogacone o brzmienia melodyjnej, ośmiobitowej elektroniki oraz gitarą elektryczną której środki wyrazu, których zakres zaczyna się od kakofonicznych brzdęków a kończy na bardziej wysmakowanych partiach.
CROSSOVER [Galeria U]

wernisaż: 13.04.2012
godzina 20.00
Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93

Zapraszamy na kolejną wystawę w Galerii U
„CROSSOVER"

Anna Legutko (fotografia)
Rafał Kracz (fotografia)
Discomfort (ilustracja muzyczna)

GARAŻOWE GRANIE DISCOMFORT
http://discomfort.pl/
english text below
Crossover jako przenikanie się, konfrontacja dwóch niezależnych i wyrazistych postaw
artystycznych Anny Legutko i Rafała Karcza z Krakowa.
Ciało (prze)tworzone... - wykład Jacka Kochanowskiego

22.03.2012
MWW Muzeum Współczesne
pl. Strzegomski

Ciało (prze)tworzone. W stronę performatyki queer.
Wykład dr hab. Jacka Kochanowskiego (Uniwersytet Warszawski),

Jacek Kochanowski o swoim wykładzie: "Teatr to laboratorium rzeczywistości. W teatrze to, co materialne, realne, cielesne wytwarzane jest przy użyciu takich samych technologii, jakie stosujemy w codzienności. Przyjrzyjmy się zatem temu, w jaki sposób w teatrze, a także w performansie wytwarzana jest cielesność, a odkryjemy, jak sami wytwarzamy nasze ciało poprzez nasze drobne, codzienne gesty.
CONFESSIONS OF A VOODOO QUEEN [Galeria U]

31.03.2012
godz 19.00
Galeria U
Jedności Narodowej 93
Wrocław

mad painting by David Mark Williams
mad tunes by Little Vitka
performance „ A confession of Art and Life „

David Mark Williams

Ma 51 lat i nie posiada żadnego wykształcenia artystycznego, no może poza tym, że
kiedyś tatuował ludzi w więzieniu. Do malowania używa najtańszych farb oraz materiałów znalezionych na ulicach i śmieciach. Tworzy sztukę, bo musi. Jeśli tego nie robi jego
umysł wariuje. Nie jest to jednak proces oczyszczający, wręcz przeciwnie, tworzenie bywa przytłaczające. Ukończone obrazy idą w zapomnienie, odkłada je i nigdy więcej na nie, nie patrzy. Jego sztukę można określić jako "outsider art" albo nawet nazwać ją psychotyczną. Uznanie tej opinii artysta pozostawia odbiorcom.
Wystawa 'Stereotyp' | Ewelina i Marcin Kochan

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii z projektu "Stereotyp".

Tatuaż stał się jedną z dziedzin sztuki, którą coraz częściej można dostrzec w życiu codziennym. Jednak nadal pozostaje kontrowersyjnie odbieraną formą wyrażania własnej osobowości. Dlaczego tak się dzieje? Do naszego projektu zapraszamy ludzi na różnych stanowiskach. Chcemy pokazać, że takie osoby również mogą realizować swoje plany zawodowe, bez względu na to jak bardzo ich ciała pokrywają tatuaże.

Wystawę będzie można oglądać podczas trwania Konwentu Tatuażu we Wrocławiu
28-29 kwietnia 2012 (Klub Browar Mieszczański, ul. Hubska 44-48).

Zdjęcia można zobaczyć również na stronie
www.kochanfoto.pl
Finisaż wystawy DO NOT THINK [BWA]

FINISAŻ wystawy DO NOT THINK pod znakiem jakości OUT OF STH poświęcona jednemu z najbardziej swoistych i autentycznych zjawisk współczesnej kultury światowej, jakim jest działalność artystyczna związana z kulturą urban artu. Tym razem przedstawiamy międzynarodowy pokaz prac artystów, którzy przez sześć miesięcy uczestniczyli w berlińskim programie BISAR - The Berlin International Skateboard Residence, zorganizowanym przez Oxylane Art Fundation we współpracy z Kunstraum Kreuzberg/ Bethanien.

7 stycznia 2012, Galeria Awangarda (ul. Wita Stwosza 32), wstęp wolny

godz. 11.00 malowanie kontenera DO NOT THINK na dziedzińcu galerii Awangarda, przez wrocławskich artystów: ZBIOK Sławek Czajkowski, FRM-kid Paweł Borkowski i Otecki Wojtek Kołacz

godz. 14.00-17.00 "DO NOT THINK Awangarda Bowl Session", zawody skateboardowe, w których udział weźmie około 20 najlepszych riderów z całej Polski., będą przebiegać w formie wolnego Jamu, dla 3 najlepszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.
To nie jest protest [Galeria U]

Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93
wernisaż:19 października (piątek) 2011, godzina 20.00
wystawa potrwa do 24 października 2011

Michała Wasiaka aka Władysława Jagiełło (rzeźba)

„To nie jest protest. Powtarzam, to nie jest protest. To jest raczej coś na kształt artystycznej ekspresji. Odbiór.” – meldunek nadany 16.5.1998 r. przez Toronto Metro Police w czasie trwania pierwszego w tym mieście street party (imprezy ulicznej)

Wystawa odnosi się do obserwowanych współcześnie mechanizmów społecznych. Prace zestawione są ze sobą na zasadzie wielopoziomowego kontrastu. Post-minimalistyczne czy modernistyczne obiekty ze szkła i drewna, odzwierciedlają kontemplację ciszy i pustki. Pozbawione swej pierwotnej funkcji architektonicznej krytycznie komentują zjawiska zagarniania przestrzeni publicznej, kurczenia się przestrzeni życiowej i odejścia od natury.
Warsztaty tworzenia biżuterii - Eka Jarmark

Warsztaty tworzenia biżuterii

Bajecznie kolorowe dodatki
Na warsztatach będziesz miała okazję wykonać dla siebie modny komplet- broszkę oraz kolczyki w formie uroczych kwiatów, które zabierzesz ze sobą do domu

Termin: 1. października
Godz.: 11.00 &#8211; 13.00
Cena: 40 zł
Miejsce: Cudowne Lata
SITUATION (galeria U)

Wernisaż
23.09.2011
godz 19.00
Galeria U
ul. Jedności Narodowej 93

'Ludzie, a nie człowiek zamieszkują świat'
Hannah Arendt

Cykl obrazów 'Situation' dotyczy katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Eksponowany jest po raz pierwszy. Powstał na podstawie materiałów prasowych, reportaży, komentarzy. Situation to kłopot w tle – w języku angielskim stan dość wyjątkowy. Tam gdzie pojawiają się 'sytuacje' tworzy się intersubiektywna rzeczywistość. Mikro- i makroteatry wraz z wszelkimi ich rekwizytami, w których jesteśmy dla siebie nawzajem zarówno widzami, jak i aktorami. Sytuacje te nie służą nam, lecz my służymy im. Podobnie jak polityka nie służy życiu, lecz my istniejemy po to, aby jej służyć.
MIASTOSPÓŁKA z o.o. [Browar Mieszczański]

PODWODNY WROCŁAW
Browar Mieszczański
ul. Hubska 44-48
godz. 18.00, 10.06.2011

MIASTOSPÓŁKA została zawarta w celu zacieśniania relacji sąsiedzkich jej członków oraz dla z intensyfikowania oddziaływania ich na potencjalnego odbiorcę. MIASTOSPÓŁKA odpowiada jedynie majątkiem utworzonym z wkładów własnych jej wspólników, jakim są ich wybrane prezentacje autorskie. Biorąc ograniczoną odpowiedzialność za przypadkowego przechodnia, MIASTOSPÓŁKA proponuje krótką podróż w przestrzeń miasta.
Grzegorz Jankowski / Łukasz Michoń / Michał Pietrzak

DZWIĘK OBRAZU
Dźwięk obrazu to próba zarejestrowania tego, co pozostaje w świadomości przechodnia po przebyciu drogi w przestrzeni miejskiej. Dźwięk obrazu przedstawia zlepek dziwnych, fleszowych obrazów, kształtów, różnorodnych znaków i dźwięków, które tworzą kakofoniczną całość. Dopiero dzięki zmysłom, często działającym wybiórczo, z tych fragmentów, powstaje specyficzny zapis pamięciowy tego, co jest specyficzne dla miasta i jego oceny.
Grzegorz Jankowski
'WILD THINGS' wernisaż wystawy foto SONI MIELNIKIEWICZ [Galeria U]

03.06.2011
Galeria U
Jedności Narodowej 93
godz. 20.00

„WILD THINGS”
Sonia Mielnikiewicz


„Some of the women mirror me, some don't,
but they are all familiar with being looked at and looking back.”
Vanessa Beecroft

Spojrzenie to coś więcej niż narzędzie poznania, to atrybut władzy. „Kobiety patrzą na siebie będąc przedmiotem oglądu” pisał John Berger w „Sposobach widzenia”. Współczesny voyeur nie tylko kontempluje, ale i ocenia, krytycznie segreguje rzeczywistość. Mój projekt zrodził się w pewnym sensie z chęci zrozumienia tego, w jaki sposób objawiają się ciała w przestrzeni publicznej. To próba zdefiniowania granicy, do której może dotrzeć obce spojrzenie.
Przegląd Sztuki SURVIVAL 9

Tegoroczna edycja SURVIVALU zbliża się wielkimi krokami. Już w przyszłym miesiącu, w dniach od 20-26 czerwca odbędzie się po raz dziewiąty Przegląd Sztuki SURVIVAL.

Co roku SURVIVAL wkracza w inną przestrzeń Wrocławia. 9 edycja Przeglądu będzie miała miejsce w parku im. Stanisława Tołpy (dawny Park Nowowiejski) usytuowanym na granicy dwóch dzielnic Wrocławia: Śródmieścia i Ołbina, będzie więc polem do eksperymentalnego sposobu ekspozycji prac artystów.

Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej Wrocławia, poza instytucjami wystawienniczymi. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę. W zderzeniu tym może okazać zarówno swoją wielkość, jak i odsłonić słabość i zbędność.
Teatr MAŁY zaprasza: EMIGRANCI Sławomira Mrożka [CK Agora]

Obsada: Wsiewołod Czubenko, Stanisław Melski
Premiera: 13 kwietnia, godz.19.00
wstęp: za zaproszeniami

„Emigranci” to obok „Tanga” najwybitniejszy dramat Sławomira Mrożka. Ukazuje zmaganie ze sobą i z życiem dwóch osób AA i XX, czyli emigranta politycznego i emigranta zarobkowego: inteligenta i „chama”. Jeden szuka na Zachodzie wolności duchowej, drugi materialnej. Ich konflikt to również starcie idei, systemów wartości. Obaj są sfrustrowani, wyalienowani, zdani na siebie. Jednego i drugiego dotyka poczucie klęski. Intelektualista wegetuje w nędznych warunkach, jego towarzysz zawsze będzie marzył o powrocie do kraju i dobrobycie. Sztuka jest uniwersalna , szczególnych walorów zyskuje, kiedy XX okaże się rosyjskim emigrantem, wtedy rodzą się nowe możliwości interpretacyjne, ale puenta i tak pozostaje ta sama. AA i XX są skazani na siebie, mimo swoich cierpień i złudzeń. Łączy ich wspólny los, przymusowa solidarność wobec obcego, sytego i snobistycznego Zachodu.
Pierwsze urodziny galeri U

21.03.2011
galerii U
Ul.Jedności Narodowej 93
godzina: 18.45
wstęp: rzut kostką

W programie:
JUR
krótki koncert akustyczny na pile
www.iluzja.pop.pl/jur

Seans filmowy niespodzianka

Wystawa:
Władysław Jagiełło
Marian Koniuszko
Lukrecja Do Minci
Joanna Dark
La Reine Margot

+ smaki Machina Organika
Wibracje Taneczne [Impart]

30.03.2011
Godz: 19.00
Sala Teatralna w Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17

,,Indukcje”
Reżyseria, choreografia: Tomasz Bazan
Obsada: Tomasz Bazan, Jacek Poniedziałek
Koncepcja przestrzeni: Tomasz Bazan i Martin Shwitsh
Muzyka: Tomasz Krezymon
Konsultacje choreograficzne: Honzu Takamoru, Tania Androwska, Martin Shwitsh
Grafika: Patrycja Płanik

Zrealizowano ze środków: Fundacja Ciało/Umysł, Kunst Gillian Gallery Berlin, Teatr Maat Projekt, Vincenta Gianni. Prapremiera: Festiwal Ciało Umysł 29.09.2010, Warszawa.
Mógłbym żyć w Afryce / I Could Live in Africa [BWA]

29.01-27.02.2011
galeria Awangarda / BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
wernisaż:28.01 godz. 19:00

Mirosław Bałka, Krzysztof Bednarski, Mirosław Filonik, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Koło Klipsa (Leszek Knaflewski), Jacques de Koning, Zbigniew Libera, grupa Luxus, Jarosław Modzelewski, Neue Bieriemiennost, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Darek Skubiel i Zdzisław Zinczuk, Marek Sobczyk, Jerzy Truszkowski

kurator: Michał Woliński
współpraca: Joanna Stembalska

Wystawa „Mógłbym żyć w Afryce” jest propozycją odbycia wyprawy w egzotyczne, z dzisiejszej perspektywy, lata 80. Wtedy po gorącym sierpniu (porozumienia sierpniowe) nastąpił zimny grudzień 1981, do kin miał wejść "Czas Apokalipsy", a na ulice wjechały wozy opancerzone. Telewizja i radio nadawały zatroskanego generała Jaruzelskiego, cedzącego ogłoszenie stanu wojennego. Zamknięto granice, wprowadzono godzinę milicyjną. W sklepach były puste półki, przed nimi kolejki.
WIBRACJE TANECZNE II EDYCJA - Grudzień 2010 [Impart]

14.12.2010
Centrum Sztuki Impart
ul.Mazowiecka 17
Godz: 19.00

Główną ideą programu tanecznego organizowanego w ramach Wibracji Tanecznych w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu jest prezentacja najciekawszych nurtów sztuki tańca. Program ukierunkowany jest na budowanie sytuacji spotkania różnych form ruchu.

Różnorodność prezentacji artystów jest kluczowym elementem programu. Tworzenie w rozmaitych warunkach, indywidualne zainteresowania tematyką, estetyką, podejściem do procesu twórczego, odgrywają ważną rolę w pracy artystów. Dlatego taki projekt zawiera ważny aspekt edukacyjny: otwiera na różne formy współczesnej sztuki i prowokuje dyskusję.
Implozja - wernisaż [galeria U]

26.11.2010
galeria U
ul. Jedności Narodowej 93
godz 19.00
wstep wolny

Implozja, jak zapadnięcie się do środka. Skupienie energii do wewnątrz. To pojęcie z dziedziny fizyki doskonale pasuje do oddania charakteru prac Łukasza Cendrowskiego. W momencie, gdy widzimy je w galerii są to minimalistyczne, oszczędne w formie, prace, które wyglądem przypominają obiekty dopracowane w każdym detalu, bez elementu przypadkowości. Próbując spojrzeć na nie odrobinę wcześniej zobaczylibyśmy ich bardzo „brudną” przeszłość. Procesowi ich formowania właściwy jest brud, chaos, praca w kurzu, pyle, z substancjami, które zamieniają pracownię w miejsce przypominające pomieszczenie fabryki. Następuje moment, w którym to wszystko znika, jak moment, w którym dokonuje się implozja. Cały proces, co prawda trwający w czasie, skupiony jest jednak w jednym punkcie.

Cechą charakterystyczną prac Łukasza Cendrowskiego jest ich forma, która skupia uwagę widza na samej bryle. Ponieważ rzeźba nie odnosi się do niczego poza nią samą – nie powstaje dystans, a niekiedy niezgodność, jaka rodzi się między próbą odczytania jej znaczenia, a faktycznym kształtem pracy. W ten sposób sama forma staje się znaczeniem rzeźby.
SLAM POETYCKI & ODDATEEE [Firlej]

27.11.2010
Firlej
Grabiszyńska 56
START SLAMu: 20:00
START koncertu Oddateee: ok. 22:00
bilety: Bilety: wstęp wolny na SLAM
15 pln na koncert Oddateee

SLAM poetycki to swego rodzaju konkurs ‘słowa mówionego’. Wystąpić może tu każdy, kto chciałby zaprezentować swoje teksty wykorzystując nieograniczone sposoby przekazu i stawiając na performance. Na jednej przestrzeni mogą spotkać się początkujący poeci, raperzy, punkowcy, performerzy, komicy, bardowie czy stali bywalcy wieczorków literackich. Jedynym jurorem w SLAMie jest publiczność, która żywiołowo reaguje na występy. To ona zdecyduje, komu należy się nagroda pieniężna. Chwilę po wyłonieniu zwycięzcy wystąpi nowojorski hip-hopowiec Oddateee, znany ze współpracy z Dalek’iem.

SLAM krzyżuje poezję i performance przy zachowaniu ciągłego kontaktu z publicznością. Jako, że zakres uczestników SLAMU jest niezwykle szeroki możemy się tu spodziewać zarówno gorących wierszy miłosnych, ostrej satyry, tekstów komicznych, słodko-gorzkich osobistych zwierzeń, mistrzowskich zabaw słowem i formą, i wielu, wielu innych. Poeci mogą pisać w dowolnym stylu, na dowolny temat, i przedstawiać swoje teksty w dowolny sposób. Imprezy tego typu od lat odbywają się w całej Polsce. Więcej można przeczytać tutaj: slam.art.pl
"Zbliżanie" [Galeria Mieszkanie Gepperta]

3.09. - 16.10.2010
Galeria Mieszkanie Gepperta

Najnowszy projekt Fundacji ART TRANSPARENT od września 2010 zagości w Galerii Mieszkanie Gepperta. Na program półtoramiesięcznego projektu składają się: wystawa, wykłady, projekcje filmowe i warsztaty, dotyczące tematu odmienności i wykluczenia oraz społecznego odbioru innych.

„Zbliżanie…” to interdyscyplinarny projekt edukacyjny z zakresu sztuki współczesnej i nauk społecznych. Jego tematyka zogniskowana jest wokół problemu „inności, „odmienności”, a co za tym idzie tolerancji, szacunku i wrażliwości na osoby różniące się od większości społeczeństwa.

„Zbliżanie…” to proces, to przemiana, do której chcemy zaprosić Każdego i Każdą. Poznając „Innych”, swoje reakcje wobec nich, emocje, opór czy sympatię, poznajemy przecież siebie. To najpiękniejszy ludzki gest zbliżenia się i szacunku, podróż do światów obudowanych murami i na co dzień zapomnianych, a znajdujących się tak blisko nas…
U ACCESS [Galeria U]

wernisaż: 28.05 piątek godz. 19.00 >
Galeria U, Jedności Narodowej 93
wystawa: 28.05 - 10.06

panel dyskusyjny: 29.05 sobota godz. 20.00 >
Falanster, Św. Antoniego 23, Wrocław

Ta edycja ACCESS zajmuje się sposobami mutowania i rozprzestrzeniania pojęć i zjawisk [migracje, konflikty, epidemie]. ACCESS testuje jak idee wchodzą w świat, jak są modyfikowane i syntetyzowane w nowe rzeczy. ACCESS sprawdza jak pracuje kolektywny system wierzeń i przekonań. Co powoduje, że pewne idee i przekonania rozprzestrzeniają się masowo i stają się common sens oraz jak to się dzieje, że inne uznawane są za niebezpieczne i wykluczane. ACCESS eksploruje przestrzeń między epidemią i unifikacją. Procesowi samorzutnego modyfikowania i rozprzestrzeniania pojęć przeciwstawia proces syntetyzowania ich w spójną całość. U oznacza tutaj proces w wyniku którego zakresy pojęciowe i znaczenia niezwiązane ze sobą lub sprzeczne, nabywają zgodności i stają się spójne.
"Dyskrecja" - wernisaż Przemka Wróbla i koncert We Call it a Sound

28.05.2010
Wrocławski Klub Formaty
ul. Samborska 3-5
godz. 19.00
wstęp wolny

"Dyskrecja" - wystawa fotografii Przemysława Wróbla
oraz koncert We Call It a Sound

Przemysław Wróbel - urodzony w 1981r. Mieszka w Oleśnicy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od zawsze pasjonuje go fotografia, w szczególności portret. Profesjonalnie zajmuje się fotografią reklamową. Prezentowane prace zostały nagrodzone w 2009r. na Fotofestiwalu w Łodzi.

We Call It a Sound - zespół powstał jesienią roku 2007. Jego struktura uformowała się dosyć instynktownie, bez planowego wykluczania bądź wdrażania poszczególnych elementów. Amatorski home-recording umożliwił im rejestrowanie swoich pomysłów, które z niszy zaczęły się wydostawać i nieśmiało pojawiać w pojedynczych audycjach rozgłośni ogólnopolskich (Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio Euro), czy też akademickich (Radio Afera, Radio Index, Radio Sfera).
Uwięziony w kadrach [Ośrodek]

25.04.2010
Klub-Restauracja OŚRODEK
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67,
Godz. 20.30
wstęp wolny

"Jesteśmy skazani na bycie obrazem, w swoich i cudzych oczach. Pojedynczym, ruchomym, zamkniętym w kadrze. Śmiech, płacz, miłość, gniew to projekcje filmów, układanych przez wyobraźnię. Kontakt ze światem poprzez obraz to najszczersza forma przekazu, każdy bowiem człowiek zostaje zredukowany do obrazu właśnie. Czy w takim razie nasze życie to tylko zbiór kadrów, pozbawionych zbędnych analiz, interpretacji, dopowiedzeń? A może w ogóle nie mam racji?
Życie w jednym ujęciu.
Człowiek w jednym ujęciu."

PIOTR BARTOS
urodził się w Tarnowskich Górach w Orwellowskim roku 1984, aktualnie mieszka we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią i filmem eksperymentalnym. Współpracuje z okazjonalnikiem kulturalnym RITA BAUM. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to współautorstwo plastyki i fotografii w foto-prozie Tomka Tryzny "Taniec w skorupkach", gdzie odgrywa role głównego bohatera i użycza wątków biograficznych.
Mandala Performance Festival – VI edycja [Impart]

Centrum Sztuki IMPART
ul. Mazowiecka 17
Bilety: 25, 20 zł

Celem festiwalu jest prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Przedstawienia, na które zapraszamy w ramach festiwalu Mandala nie tylko podejmują istotne tematy, ale również starają się wyznaczyć i zbadać nowe horyzonty sztuki. Ruch, taniec, cielesność są elementami składowymi wszystkich prezentacji. Artyści wypowiadają się poprzez taniec, ale taniec otwarty na wszelkie powiązania z innymi dziedzinami sztuki. Autotematyczność, współobecność muzyki i słowa, eksperymenty formalne, stanowią o interdyscyplinarności spektakli.

Istotnym zamierzeniem projektu jest wykreowanie wydarzenia artystycznego na trwałe wpisującego się w kulturalną mapę Wrocławia. Mandala Performance Festival 2010 odbywa się przy wsparciu Szwajcarskiej fundacji dla kultury Pro Helvetia i Ambasady Belgii.
Game Over Mr.Pacman [Galeria U]

24.04.2010
Galeria U
Ul.Jedności Narodowej 93
Godzina 20sta

Galeria U zaprasza na wystawę „Game Over Mr.Pacman”. Przestrzeń galerii zamieniona zostanie w salon gier z lat 80-tych XX wieku, uczestnicy wydarzenia będą mogli używać oryginalnego sprzętu komputerowego z tamtych lat. Na wystawie prezentowana będzie także twórczość demosceny „małego” ATARI, na big screenie podłączonym do oryginalnego ośmiobitowca.

Wystawa, przekształcając galerię sztuki w labirynt rodem z Pacmana, pozwoli ukazać nostalgiczne źródła rozrywki, całej kultury masowej i przemysłu rozrywkowego.

INTERAKTYWNA WYSTAWA o retroGAMINGU
 ATARI 65xe,
 COMMODORE 64,
 ATARI 1040ST,
 AMIGA 1200,
 SEGA MASTER SYSTEM II
 DEMOSCENA, GFX, MUSICS, INSTALACJE, GRY
Pensao Listopad &wernisaż prac studentów ASP [Wrocławski Klub Formaty]

14.03.2010
Wrocławski Klub Formaty
ul. Samborska 3-5
godz. 18.00
wstęp wolny

Pensão Listopad to duet, który rozpoczął wspólne granie w 2007 (JOÃO E CAMII). Na początku współpracy instrumentarium zespołu ograniczało się do gitary elektrycznej (João T. de Sousa) i zestawu perkusyjnego (Kamil Radek) preparowanych wedle potrzeb i inwencji twórczej artystów.

W miarę rozwoju współpracy pojawiły się nowe instrumenty, między innymi akordeon, gitara akustyczna i wokal. Oryginalne i niepokojące dźwięki wniosło brzmienie wiolonczeli (Katarzyna Wrona). W muzyce Pensao Listopad można dostrzec inspiracje folklorem portugalskim i polskim, jazzem (Don Cherry, Ellery Eskelin, Sun Ra), klasyką (barok, muzyka XX wieku), elektroniką (Autechre, Aphex Twin), a także muzyką etniczną. W lutym 2009 zespół zadebiutował płytą „Concerto Dentrum” (Antena Krzyku).
O polityczności w kontekście wystąpień KwieKulik [galeria Awangarda]

21.01.2010
galeria Awangarda
Wita Stwosza 32
godz. 16:30
wstęp wolny

Co tworzy społeczeństwo, jakie formy wyznaczają jego funkcjonowanie, jak można użyć form artystycznych do budowy demokratycznej wspólnoty?

O zagadnieniu polityczności sztuki, możliwości nowych odczytań i aktualności twórczości KwieKulik dla współczesnego odbiorcy i uczestnika życia społecznego rozmawiać będą prof. Piotr Juszkiewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Anna Markowska (Uniwersytet Wrocławski), Ewa Toniak (historyczka sztuki, PAN), Karol Sienkiewicz (krytyk i historyk sztuki), Paweł Mościcki (Krytyka Polityczna) i Łukasz Ronduda (kurator wystawy "KwieKulik. Forma jest faktem społecznym").
Agata Jasińska, Natalia Piętka, Patrycja Ścisłowska - Dyplomy (g23 + Utopia)

19-21.11.2009
G23 (CRK)
ul. Jagiellończyka 10 C
wernisaż (19.11) godz. 19:00

Zapraszamy na wernisaż prac dyplomowych 19 listopada w galerii 23 (CRK) i podyplomowy bankiet w Utopii połączony z potańcówką prowadzoną przez Dj Krystynę.

trzy kobiety
trzy rózne spojrzenia
jedna przestrzeń
jednen promotor
W. HUDON

Agata Jasińska
Natalia Piętka
Patrycja Ścisłowska


To jest pierwsza tego typu wystawa, która łanie kanony szkoły ( Wyższe Studium Fotografii afa) odnośnie wystawy i obrony prac dyplomowych. Zawsze tego typu imprezy odbywały się w Domku Romańskim. Promotorem naszych dyplomów jest prof. Wiesław Hudon i to dzięki jego determinacji udało się przekonać dyrekcje do innej formy/przestrzeni.
SLOT FEST w Nowogrodźcu k/Bolesławca [Gminne Centrum Kultury i Sportu]

1-2 maja 2009
SLOT FEST w Nowogrodźcu k/Bolesławca
Gminne Centrum Kultury i Sportu
Czerwony kościół, Remiza strażacka
godz.15:00
wjazd: 5 zł (na całość imprezy)

Slot fest po raz pierwszy w Nowogrodźcu. Nagromadzenie twórczych warsztatów i godzin dobrej zabawy. Dwa kolorowe dni - pełne życia i inspiracji. Będzie muzycznie, tanecznie, manualnie i sportowo. Każdy dzień zakończy się zwariowaną dawką reggae i hip-hopu. Dla spokojniejszych zapewniamy rozmowy po dobrym filmie w wyjątkowym klimacie.

Warsztaty:
dj`ing, fire show i żonglerka, break-dance, zośka, 3run (parkur), wokalne, gra na kongach, produkcja muzyczna, beat box, taniec irlandzki, wyplatanki, maski gipsowe, fotografia, malowanie na ubraniach, papier czerpany
SOBOTA NA MUCHOBORZE [Galeria Szewska 36]

08.05.2009
Galeria Szewska 36
godz.18:30
Wystawa potrwa do 15.05.2009

Galeria Szewska 36 zaprasza na wystawę
- SOBOTA NA MUCHOBORZE

Pokaz prac młodej artystki z Wrocławia, która ukrywa się pod pseudonimem Miss Error. Urodzona w latach 70 – tych, na prawym brzegu rzeki, częstuje nas kawałkiem swojego muchoborowego świata, w którym władza należy do wyimaginowanych zanimalizowanych przyjaciół oraz tym podobnych stworzeń.

Miss Error to ponadto fanka hip-hopu, absolwentka ASP, producentka awantur, miłośniczka kiczu , właścicielka Bolka, uprawiająca lomografię laureatka kilku konkursów, projektantka niestworzonych rzeczy malująca potforne obrazy.
Id w fotografii Anny Bodnar [Centrum Kultury Zamek]

Wernisaż: 24.04.2009, Godz.19.00
Wystawa czynna do 27 maja 2009
Centrum Kultury Zamek
Pl. Świętojański 1

Autorka tak mówi o swojej twórczości:
"Większość moich prac jest pewnego rodzaju dialogiem wewnętrznym. Jest poszukiwaniem siebie w świecie nietolerancji i obłudy. Jest strachem przed przemijaniem i brakiem akceptacji. Jest poszukiwaniem „Rajów utraconych” oraz obawą, że te obecne przeminą. Jest próbą zmierzenia się z tematami, które mnie przerażają. W większości zdjęć wykorzystuje swoje ciało, które jest dla mnie takim samym materiałem jak dla malarza farby. Postacie na fotografiach są bardzo często nagie, ponieważ wyraża to ich bezbronność wobec osaczającego je świata, ale również dlatego że nagość nie jest umiejscowiona w czasie, co daje odniesienie do ogółu ludzkości (każda forma ubrania jest charakterystyczna dla danej epoki kulturowej, nagość natomiast jest jedna i wspólna dla nas wszystkich). Fotografia bardzo często jest dla mnie materiałem wyjściowym i wykorzystuję ją do kreowania własnej rzeczywistości".
Wakacje w mieście - Wystawa Agnieszki Prusak-Cybulskiej [Domek Romański]

08-30.05.2009
Dolnośląskie Centrum Fotografii
"Domek Romański"
pl. bpa Nankiera 8
wjazd: darmo

W dniach 7-30 maja tego roku "Domek Romański" prezentować będzie wystawę fotografii Wakacje w mieście Agnieszki Prusak-Cybulskiej, artysty plastyka o niezwykłej wrażliwości.

Bohaterami czarno-białych prac są dzieci mieszkające przy pl. św. Macieja we Wrocławiu. Latem ich domem, placem zabaw, boiskiem jest podwórko, na którym rozgrywają się ich pierwsze dramaty i rozczarowania, ale także chwile radości i wzlotów, na którym zawiązują się pierwsze przyjaźnie. Wielkoformatowe fotografie są dokumentem ich trudnego dorastania, jedyną pamiątką z wakacji w mieście.
New York – wystawa fotografii Luca Kordasa [Firlej]

Wernisaż: 03.02.2009, godz.18.00
ODA Firlej, Grabiszyńska 56
Wstęp wolny
Wystawa czynna do 28.02.2009

3 lutego o godz.18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej pt: New York, autorstwa Luca Kordasa. Na ekspozycję składają się czarno – białe zdjęcia, powstałe podczas wędrówek po ulicach nowojorskiej metropolii. Fotografa interesują przede wszystkim wydarzenia, które rozgrywają się w przestrzeni miejskiej oraz mieszkańcy tej ogromnej aglomeracji. Artysta stara się być jak najbliżej fotografowanej przez siebie sytuacji, czy też motywu. Często naciska na spust migawki tuż zza czyichś pleców, co sprawia, że widź ma wrażenie jakby sam uczestniczył w ukazanej na zdjęciu demonstracji lub jakby oczekiwał na nadjeżdżający właśnie wagon metra.

Prace Kordasa wykazują cechy fotografii dokumentalnej, ale równocześnie są jego osobistymi opowieściami o otaczającej go rzeczywistości, są reakcją na ludzkie gesty i spojrzenia. Niektóre zdjęcia są celowo nieostre, poruszone, rozmazane, dzięki czemu oddają w dużym stopniu nastrój i niezwykłą atmosferę Nowego Jorku, uważanego za miasto, które nigdy nie śpi i którego mieszkańcy żyją w ciągłym pośpiechu.
Ukryte [BWA]

BWA Wrocaw
ul. Wita Stwosza 32
wernisaż 15.01.2009
godz. 20.00
wystawa trwa do 23.01.2009
czynna od 14.00 do 18.00
(oprócz niedzieli i poniedziałku)

Symboliczny podział przestrzeni na publiczną i instytucjonalną, arystyczną i niezdefiniowaną prowokuje do ciągle nowych działań i eksperymentów. Wystawa Ukryte (powstała z inicjatywy Romana Bromboszcza) to trzy odsłony działań w przestrzeni miasta i trzy wystawy w galeriach, w Zielonej Górze, Wrocławiu i Poznaniu. Mianownikiem dla przedsięwzięcia jest przenikanie się dwóch obszarów aktywności, sztuki w galerii i twórczości na mieście. Chodzi o wychwycenie wzajemnych relacji lub wybór jednego z członów alternatywy.
INDIE - PORTRETY Z INNEGO ŚWIATA [CK Agora]

15-27.01.2009
CK Agora
pl. J. Piłsudskiego 2

Galeria Centrum Kultury AGORA zaprasza na wernisaż wystawy prezentującej fotografie Piotra Puzonia z niezwykłej wyprawy do północnych Indii.

Autor - zapalony podróżnik - codzienne życie mieszkańców Indii ukazuje z perspektywy cierpliwego, cichego obserwatora. Prawdziwość emocji wzrusza i wciąga w świat nam nieznany i niewątpliwie egzotyczny. Świat pełen kontrastów, intrygujący i trochę niezrozumiały. Nędza i prostota egzystencji występuje obok niesamowitego bogactwa barw hinduskich sari. Radość miesza się ze smutkiem, samotność ze zgiełkiem ulic, zwyczajność przeplata się z orientalizmem.
Work in progress - Art

Meeting: luty – marzec – kwiecien 2009

Work in progress meeting realizowany będzie od lutego do końca kwietnia 2009 w Gminie Stoszowice ( Budzów, Stoszowice, Srebrna Góra, Różana, Jemna, Grodziszcze ). Jest to niezależny, multidyscyplinarny, cykliczny projekt artystyczny, otwarty na wszystkie formy sztuki (cyrk, taniec, sztuki wizualne, fotografia, muzyka) oraz techniki asystujące ( oświetlenie, nagłośnienie, scenografia ).

Uczestnicy: grupy pochodzące z Polski, Portugalii, Włoch, Holandii, Francji, Hiszpanii, Argentyny, Węgier ... ( 60 - 80 osób ) Zapraszamy do współpracy ludzi zajmujących się cyrkiem, teatrem, muzyką, fotografią... Chętnych zapraszamy do zgłaszania się na adres : konkretna3@gmail.com
Distractions – wystawa fotografii Marzeny Gregier oraz Gonçalo Franco [Firlej]

12.12.2008
ODA Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18.00
Wystawa czynna do 31.01.2009.
Wstęp wolny

Co przyciąga wzrok człowieka, a co go odwraca? Dlaczego po aparat fotograficzny sięgają: Marzena Gregier oraz Gonçalo Franco - autorzy wystawy fotograficznej pt: DISTRACTIONS? Dowiedzieć się tego można oglądając najnowszą ekspozycję zorganizowaną w ramach projektu: Miejsce Dla Sztuki w Firleju.

Gregier i Franco wybierają z otaczającego świata motywy na pozór banalne i niewarte uwagi: detale architektoniczne, znaki drogowe, przejścia dla pieszych, naznaczone zębem czasu elewacje. W swoich fotografiach stosują proste podziały kadrów oraz eksponują minimalistyczne formy. Dzięki temu zwyczajne rzeczy, czy też miejsca, obok których często przechodzimy obojętnie, nabierają nowych znaczeń, zaczynają żyć własnym życiem.
USEFUL / USELESS dizajn młodych [BWA]

22.11– 14.12.2008
wernisaż 21.11.2008 o godz. 17.00
Galeria Design
BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Świdnicka 2-4

USEFUL / USELESS = użyteczne / nieużyteczne

Młodzi projektanci coraz częściej uciekają od pojmowanej wprost funkcjonalności i masowej produkcji przemysłowej. Forma staje się ważniejsza od funkcji, a wzornictwo ociera się o sztukę konceptualną. Przedmioty codziennego użytku stają się dziełami sztuki, ale, z drugiej strony, nie wyzbywają się całkowicie swojej praktycznej funkcji. Są użyteczne i nieużyteczne zarazem.

Wystawa USEFUL / USELESS to zbiór przedmiotów i projektów, reprezentujących różne pomysły na dizajn i różne dziedziny projektowania: od mebli, lamp, aranżacji wnętrz i dizajnu miejskiego, przez grafikę użytkową, zabawki, modę i biżuterię, po fotografię i rysunek. Od prymatu funkcjonalności, po swobodną zabawę formą. Dzięki tej rozpiętości tematycznej, USEFUL / USELESS pozwala przyjrzeć się temu, co i jak projektują młodzi twórcy diazjnu.
LOOKING FOR THE ORDER IN CHAOS [BWA]

18.12.2008-11.01.2009
bwa wrocław | galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
czynna codziennie oprócz poniedziałków
w godz. 11-18

LOOKING FOR THE ORDER IN CHAOS
Tomasza Bajer


LOOKING FOR THE ORDER IN CHAOS (szukając porządku w chaosie) pod tym tytułem prezentuje swoje najnowsze prace Tomasz Bajer, wrocławski artysta wizualny, rzeźbiarz, autor instalacji i akcji w przestrzeni publicznej. Wybór języka przekazu nie jest tu zresztą przypadkowy. Współczesna lingua franca użyta w tytule wystawy podkreśla nie tylko geopolityczną tematykę projektu, ale również dominację języka angielskiego w epoce dynamicznie rozwijającej się międzynarodowej komunikacji i informacji. Wystawa LOOKING FOR THE ORDER IN CHAOS odwołuje się do przemożnego wpływu jaki na nasze myślenie wywierają "wydarzenia". Bajer, który przepychanki z PR-em uczynił swoim znakiem rozpoznawczym, sięga tym razem przekonująco po mechanizmy kreowania wydarzeń, wykorzystywania ich w strategiach uprawomacniania ideologicznych dyskursów i tworzenia opinii.
MACBETH – premiera Teatru Pieśń Kozła

14 i 15 listopada odbędą się we Wrocławiu premierowe pokazy „Macbetha” Wiliama Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Brala. Spektakl powstał przy współpracy Teatru Pieśń Kozła z Royal Shakespeare Company i wykonywany jest w oryginalnym języku Szekspira.

Teatr Pieśń Kozła jest jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat. Absolutnym sukcesem i precedensem było przyznanie teatrowi za spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny” 3 głównych nagród na największym europejskim festiwalu teatralnym Edinburgh Festival Fringe 2004. Od 2005 roku Teatr organizuje coroczny festiwal: Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury, prezentując sztukę i tradycje ginących kultur z całego świata. Teatr Pieśń Kozła jest także filią Wydziału Dramatycznego Manchester Metropolitan University.

„Macbeth”, będący owocem współpracy z Royal Shakespeare Company, to kolejny eksperyment Teatru Pieśń Kozła. Stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu.
Miasto Sztuk we Wrocławiu

8-16.11.2008

Wystawa Miasto Sztuk jest okazją do zobaczenia prac nieznanych wrocławskich artystów, nie zajmujących się jeszcze fotografią, rysunkiem lub malarstwem profesjonalnie. Większość z nich prezentuje swoje prace w internetowych galeriach artystycznych portali społecznościowych. We wnętrzach Wrocławskiego Klubu Formaty będzie można obejrzeć niecałe sto prac będących przekrojem przez takie dziedziny, jak fotografia, rysunek, różne rodzaje malarstwa oraz fotomontaż.

Kolejnego dnia po otwarciu, również w klubie Formaty, odbędą się warsztaty fotografii oraz digital paintingu, prowadzone przez osoby działające zawodowo w poszczególnych dziedzinach sztuki. Zwieńczeniem całości będzie koncert trzech wrocławskich zespołów – Hetane oraz A Day In June - których muzyka reprezentuje różne odmiany muzyki rockowej, krzyżowanej również z brzmieniami elektronicznymi. Wystąpią one na scenie Jazz Klubu Rura.
Marek Czechowski „Cień braku zaangażowania miesza się z zaangażowaniem idącym za daleko” [Galeria Entropia]

31.10 - 18.11.2008
Galeria Entropia
ul.Rzeźnicza 4
otwarcie wystawy: 31.10.08 /piątek/
godz.18.00

To miała być pierwsza po latach wymownego milczenia wystawa grupy Luxus. Jednak na spotkaniu w tej sprawie , po zapoznaniu się z aktualnymi pomysłami i poziomem twórczości jej poszczególnych członków, grupa doszła do wniosku , że tylko Marek Czechowski jest w stanie unieść ciężar jej legendy.

Jest to pierwsza indywidualna wystawa jednego z założycieli Luxusu a prace pokazywane na niej powstawały w ciągu ostatnich długich siedmiu lat. To właśnie w pracach Marka Czechowskiego skupiają się wszystkie , tak charakterystyczne dla Luxusu cechy: dystans i ironia a jednocześnie namiętność i pasja. Jak mówi sam autor , jego „działanie jest lekarstwem na absurd a impuls twórczy jest agresywnym pragnieniem, żeby było inaczej”. Marek na wystawie pokazuje zestaw bardzo małych ale również bardzo efektownych prac , co uzasadnia twierdzeniem, że „Małe w stosunku do rozmiarów naturalnych , ma wszystkie przewagi modelu, symbolu, zasady.”
„Norway Story” – wystawa fotografii Michała Muchy [Firlej]

Wernisaż: 26.10.2008
godz.18.00
ODA Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wystawa czynna do 26.XI.2008

Na wystawie zorganizowanej w ramach projektu „Miejsce Dla Sztuki” w Firleju zaprezentowany zostanie cykl pt:„Norway Story”. Tworzą go biało-czarne zdjęcia analogowe, wykonane w latach 2001-2006, podczas kilku podróży do Norwegii.

Fotografie Michała Muchy są wynikiem jego osobistego postrzegania tego skandynawskiego kraju. Artysta nie skupia się na przedstawieniu surowych pejzaży czy tez specyficznej architektury owego regionu, ale zatrzymuje w kadrze momenty i fragmenty rzeczywistości, które wzbudziły w nim ciekawość i zdziwienie. Obrazy te są reakcją na ludzki gest, spojrzenie czy też miejsce, w którym autor akurat się znalazł. Cechą charakterystyczną stylu Muchy jest to, że wybiera on ujęcia niebanalne, które znakomicie komponuje. Niejednokrotnie są to kadry bardzo ascetyczne, wręcz graficzne. Uwagę widza przykuwa w nich również niezwykła gra światła i cienia oraz różnego rodzaju odbicia.
Sztuka teraz [OPT]

29.10.2008
Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15
godz. 19:00
wstęp wolny

Sztuka Teraz to cykl prezentacji filmowych połączonych z wykładami na temat zjawisk we współczesnej kulturze i sztuce. Najbliższy pokaz poświęcony będzie sylwetce amerykańskiego artysty Joe Colemana, który nazywany jest współczesnym Hieronimem Boschem.

pokaz filmu „R.I.P.: Rest in Pieces | A Portrait of Joe Coleman"
oraz wykład „O amerykańskiej apokalipsie"


Joe Coleman podobnie jak niderlandzki malarz Hieronim Bosch, tworzy wieloznaczne obrazy przepełnione tematami związanymi z grzechem, piekłem i niedoskonałością człowieka. Jego współczesna wizja piekła to świat XX i XXI wieku, w którym obok gwiazd oraz wielkich twórców, istnieją także seryjni mordercy i inne zniesławione postaci. Jego unikalny, detalistyczny i wielowarstwowy styl sprawia, że malarstwo Colemana przybliża się do najbardziej zawiłej literatury.
Krzysztof Capała. Fotografie [BWA]

Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
03.-21.09.2008
wernisaż: 3. września o godz. 18:00
wystawa czynna codziennie
oprócz poniedziałków, 11:00 - 18:00 h

Krzysztof Capała (1960-1998) był fotografem z powołania – zdjęcia zaczął robić już w szkole podstawowej, później stale rozwijając swoje umiejętności. Ukończył XI Liceum Ogólnokształcące (1980) i Policealne Studium Elektroenergetyczne we Wrocławiu(1982). W latach 1980-81 był fotografem dolnośląskiej „Solidarności”. Dla tygodnika „Solidarność Dolnośląska” wykonał ponad 4500 zdjęć, które dokumentowały wydarzenia związane z solidarnościową rewolucją – ta część jego dorobku zostanie we wrześniu zaprezentowana na wrocławskim Rynku.

Wystawa w galerii BWA Awangarda - pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości Krzysztofa Capały – jest pomyślana jako homage dla Autora i zostanie poświęcona jego eksperymentom na polu fotografii artystycznej. Prezentacja kilku interesujących autorskich cykli fotograficznych, jest próbą przybliżenia osobowości Autora, jego wrażliwości i sposobu obcowania ze światem i poszukiwania w nim światła.
Ryszard Grzyb / Będzie lepiej i coraz lepiej [BWA]

Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
21.08-21.09.2008
wernisaż: 21.08 o godz. 18:00
wystawa czynna codziennie
oprócz poniedziałków, 11:00 - 18:00 h

Ryszard Grzyb (ur. 1957) jest malarzem, którego obrazy weszły na trwałe do historii sztuki oraz muzealnych i prywatnych kolekcji. Wystawą Będzie lepiej i coraz lepiej powraca do Wrocławia – miasta, w którym rozpoczął artystyczną ścieżkę – z optmistycznym przesłaniem zawartym w jej tytule. Prezentacja mająca miejsce we wrocławskim BWA została pomyślana jako próba zaprezentowania publiczności bardziej całościowego obrazu dorobku artystycznego Grzyba.

Nie będzie to typowa retrospektywa, ale na wystawie znajdą się dzieła z różnych okresów, emblematy pozwalające dostrzec bliskie artyście motywy, idee, rytm zachodzących w jego twórczości zmian. Składają się na nią między innymi pochodzące z lat 1983-87 „papiery” – kompozycje malowane temperą na kartonach, przedstawiające fantastyczne potwory, zwierzęta, wynaturzone postaci ludzkie, wizje zainspirowane literaturą i mitologią.
Artyści zewnętrzni: OUT OF STH [BWA]

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
galeria Awangarda
Wita Stwosza 32
codziennie oprócz poniedziałków
11:00 - 18:00 h
wystawa: 18.07 - 17.08. 2008
wernisaż: 18.07 o godz. 19:00

finisaż (i prezentacja książki wydanej w ramach projektu): 14.08 o godz.19:00

Międzynarodowa wystawa sztuki miejskiej.
Od 18 lipca do 17 sierpnia we Wrocławiu zaprezentuje się dwudziestu czołowych twórców z Polski i Europy.


Rożne postawy, rożne drogi, podobne korzenie. Uprawianie klasycznego lub politycznego graffiti było istotnym punktem w rozwoju twórczości każdego z zaproszonych twórców. Fakt ingerowania w tkankę miejska egocentrycznym tagiem lub przewrotowa grafika odbita od szablonu, niezwykle istotnie wpłyną na szerszy sposób pojmowania, działania, tworzenia oraz dzielenia się jakże dojrzałą i osobistą sztuką kreowaną przez zaproszonych artystów. Postawy te mające swe źródła w kontrkulturowych i alternatywnych działaniach miejskiego aktywizmu anektują nowe obszary funkcjonowania społecznego i kultury masowej takich jak graffiti, akcje uliczne, tatuaż, komiks, typografia, fotografia, ilustracja czy kreacja postaci.
{regeneracja + recykling} /

19-21.06.2008
Galeria Szewska 36 [recycling]
Instytut Historii Sztuki,
Szewska 36

Akcja "rr" ma na celu twórcze, w pełni liberalne i niezależne przekształcenie przestrzeni dziedzińca Instytutu Historii Sztuki, przy którym działa Galeria Szewska 36.

{regeneracja...

Szpecąca dotychczas dziedziniec ściana stanie się podłożem twórczości tzw. artystów ulicy, a zewnętrzna przestrzeń instytutu - miejscem udostępnionym dla tych, którzy zechcą zaprezentować zarówno swoje prace w formie materialnej, jak i o charakterze performatywnym.

+ ...recykling}

Ponadto do akcji zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę pozbyć się gromadzonych w piwnicach przedmiotów, zwanych powszechnie szpargałami. Przynoście wszystko, co jest wam niepotrzebne albo czym po prostu macie ochotę się wymienić z kimś innym na coś bardziej interesującego, dziwacznego, bezsensownego. Mile widziane wszelkie przedmioty użytkowe, jak i bezużyteczne!
Wendy-o-matik - ZREDEFINIOWAĆ NASZE ZWIĄZKI

ZREDEFINIOWAĆ NASZE ZWIĄZKI
Wytyczne dla odpowiedzialnych otwartych relacji
Wendy-o-matik

Wydana w formie broszury książka, będąca przystępnym i praktycznym wprowadzeniem do tematyki otwartych związków. Zawiera spisane barwnym językiem przemyślenia na temat miłości, zazdrości, strategii rozwiązywania konfliktów, wychowywania dzieci w otwartych związkach i wielu innych kwestii.

Autorka - Wendy-O Matik - jest pracującą na własną rękę pisarką, wydawczynią oraz poetką z Bay Area. To doświadczona podróżniczka i artystka spoken word sceny niezależnej. Prowadzi edukacyjne i motywacyjne dyskusje dotyczące tematyki modeli alternatywnych związków i odpowiedzialnej nie-monogamii.
http://www.wendyomatik.com/
IV ŚRODKOWO - EUROPEJSKIE SPOTKANIA CYRKOWO - TEATRALNE [SREBRNA GÓRA]

10.07 - 13.07.2008
SREBRNA GÓRA ( 70 KM od Wrocławia)

Co roku, na kilka dni stwarzamy przestrzeń w której spotykają się artyści, pasjonaci i amatorzy sztuki cyrkowej, teatru ruchu, tańca z całej Europy i Świata. Prowadzone są wspólne treningi, warsztaty, odbywają się przedstawienia, koncerty, wystawy i imprezy towarzyszące.

Impreza odbywa się na terenie basenu,oraz w salach teatrów "Chorea"(Aniołek) i "Brama".

* Część warsztatowo - artystyczna
* Parada uliczna - przemarsz przez uliczki Srebrnej Góry - pokazy cyrkowe i przedstawienia uliczne w centrum
* Otwarta Scena - zapraszamy osoby z gotowymi etiudami czy nowymi numerami , które chcieliby zaprezentować przed publicznością. Może wystąpić każdy, kto ma własną prezentację ( do 10 min )
* Scena Renegade - ekstremalna i żartobliwa wersja otwartej sceny. Może wystąpić każdy bez względu na to czy ma gotowy numer czy tylko chce pokazać głupią sztuczkę
* Warsztaty cyrkowe i teatralne, taneczne, ruchowe
SUBWAY GAME - LEVEL 2 [CRK]

16.05.2008
CRK Utopia
ul. Jagiellończyka 10 c/d
godzina: 18 zero zero
wstęp: free

Subway Game i Centrum Reaktywacji Kultury zapraszają na pokaz filmów graffiti. Tym razem będzie można zobaczyć Tsunami (2007) oraz Botten 2. (2006)

Tsunami - film z 2007 roku pokazuje akcje aktywnych składów z Barcelony. Same akcje z takich miast jak Barcelona, Londyn, Oslo, czy Tokio. Dobra muzyka i jakość DVD. Szczególnie udany hiszpański film, który warto zobaczyć.

Botten vol 2 - Najlepsze akcje składów z Drezna nagrywane w przeciągu kilku ostatnich lat. Wszystko co nalepsze. Pociągi, europejskie metro i tramwaje.

Weź chipsy, kobietę, rodziców, znajomych. Napoje na miejscu. Dla pierwszych osób darmowe baloniki oraz masaż erotyczny.
Krzysztof Walaszek, Program telewizyjny [Galeria Entropia]

Galeria Entropia
ul.Rzeźnicza 4

Krzysztof Wałaszek
PROGRAM TELEWIZYJNY /10 lat później/

obiekty/instalacja
13.05.- 21.05.2008
otwarcie: 13.05.08 /wtorek/ godz.18.00

Krzysztof Wałaszek (ur. w 1960) – absolwent, a obecnie wykładowca na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Katedry Malarstwa ASP we Wroclawiu, znany artysta posługujący się wieloma mediami /m.in. malarstwo, rzeźba, ceramika /. Twórca ujawniający w swoich pracach absurdy życia społecznego, prowokujący każdym swoim wystąpieniem do krytycznej refleksji skierowanej przeciwko absurdom, nadużyciom i fałszywym hasłom sfery rynku, polityki, mediów czy religii.
BŁOND W SZTUCE [Firlej]

Wernisaż: 28.04.2008 godz. 18.00
Wystawa czynna do 25.05.2008
Miejsce: ODA Firlej
ul. Grabiszyńska 56,
Wstęp wolny

W ramach kolejnej odsłony projektu „Miejsce Dla Sztuki w Firleju” zapraszamy na wernisaż wystawy grupy artystycznej „ Błond w Sztuce”, który odbędzie się 28 kwietnia o godz.18.00.

Grupa „Błond w Sztuce” istnieje od 2005 r. i tworzą ją młodzi artyści, tegoroczni dyplomanci wrocławskiej ASP: Przemysław Baronowski, Hanna Ilczyszyn, Anna Nosowicz oraz Korneliusz Stępniak, skupieni wokół pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza i ad. Zdzisława Nitki. Choć każdy z artystów prezentuje odrębny styl tym, co ich łączy jest odważne i przemyślane operowanie kolorem oraz gra form, za pomocą których konstruują kompozycje malarskie. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno wielkoformatowe obrazy figuratywne jak również abstrakcyjne, wykonane techniką olejną i akrylową.
MIASTO JAKO IDEA POLITYCZNA [Studio BWA]

18.04.2008
Studio BWA
ul. Ruska 46a
godz. 19.00

Spotkanie z Krzysztofem Nawratkiem, autorem książki Miasto jako idea polityczna poprowadzi Piotr Kowalik.

W czasach, gdy globalizacja i militaryzacja ładu światowego przynoszą nowe formy suwerenności, kwestia obywatelstwa staje się jednym z centralnych problemów społecznych i politycznych. Masowe migracje i rosnące problemy z integracją mniejszości etnicznych, religijnych i kulturowych coraz dotkliwiej uzmysławiają nam, że stare modele obywatelstwa nie sprawdzają się już w nowej rzeczywistości.

Krzysztof Nawratek proponuje, aby powracając do źródłowej idei miasta jako idei politycznej, wskrzesić społeczno-polityczny potencjał, jaki drzemie w miastach, rozumianych zarówno jako szczególny sposób zamieszkiwania przestrzeni, jak i rodzaj wspólnoty. Książka w inspirujący sposób łączy refleksję nad urbanistyką, architekturą, polityką i społeczeństwem.
Wystawa rysunków Zbigniewa Herberta [Centrum Kultury Agora]

15.04.2008
Centrum Kultury Agora
pl. Piłsudskiego 2
godz:18:00
wjazd: free

- wystawa rysunków Zbigniewa Herberta – wernisaż 15 kwietnia, godz. 18.00, galeria CK AGORA
- projekcja filmu „Herbert – fresk w kościele” oraz spotkanie z reżyserem – Piotrem Załuskim i żoną poety – Katarzyną Herbert (po wernisażu wystawy) sala kameralna CK AGORA
Wstęp wolny.

ROK HERBERTA - 2008
Pan od myślenia – różne oblicza artysty, wystawa rysunków Zbigniewa Herberta

Na ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ROK HERBERTA Centrum Kultury AGORA przygotowało całoroczny cykl interdyscyplinarnych prezentacji (spektakl, projekcje filmowe, wystawa, spotkania i dyskusje) poświęconych twórczości i postaci nieżyjącego od 10 lat Mistrza.
Cykl pokazów filmowych i wykładów poświęconych sztuce i kulturze współczesnej [OPT]

Ośrodek Postaw Twórczych
ul. Działkowa 15

„Sztuka Teraz” to cykl prezentacji filmowych połączonych z wykładami na temat zjawisk we współczesnej kulturze i sztuce. Najbliższe pokazy poświęcone będą kondycji współczesnego graffiti oraz niezależnej scenie hip-hopowej w Japonii.

Założeniem projektu "Sztuka Teraz" jest przybliżanie zjawisk z kultury i sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które istnieją na pograniczu, z dala od zainteresowania mediów i masowej publiczności. Wśród poruszanych tematów znajdą się takie zagadnienia jak sztuka miejska, kultura niezależna, współczesna grafika oraz fotografia.

Każda osłona "Sztuka Teraz" składa się z dwóch części: wprowadzenia w formie krótkiego wykładu na temat danego zagadnienia oraz projekcji filmowej. Wśród prezentowanych dokumentów znajdą się obrazy, które zdobyły uznanie na zagranicznych festiwalach na całym świecie, ale nie miały okazji zostać zaprezentowane polskiej publiczności.
Wystawa malarstwa "Widzimisie"w Galerii PWN

Serdecznie zapraszam na wystawe malarstwa "Widzimisie"w Galerii PWN "Szczytnicka 51" we Wroclawiu. Wystawa bedzie czynna 1-28 kwietnia, a wernisaz odbedzie sie 4-go kwietnia o 19.00.

„Widzimisię”
Obrazy wykonane w technice akrylowej stanowią odzwierciedlenie zmiennych potrzeb i nastrojów, coraz to nowych sposobów przetwarzania rzeczywistości na język plastyczny.
Utrzymane są w stonowanej, szlachetnej kolorystyce, przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo ekspresyjnych pociągnięć pędzla.

Często pojawia się w nich motyw postaci ludzkiej, traktowanej jako pretekst do poszukiwań interesujących zestawień plam i kresek, czasem prowadzących do kompozycji abstrakcyjnych. Taki sposób malowania sprawia, że każdy z obrazów można odczytywać wieloznacznie.
Mandala Performance Festival

Celem festiwalu jest wielowątkowa prezentacja performance. W programie głównym wystąpią artyści, których twórczość w istotny sposób wpłynęła na wizerunek współczesnej sztuki europejskiej. Będą imprezy towarzyszące min: spotkania z artystami, pokazy multimedialne. Performance jest jedną z najbardziej dynamicznych form sztuki. Anektuje działania przynależne innym kierunkom, tworzy nowy język poprzez zasilanie go zdobyczami najnowszej sztuki: tańca non-danse, butoh, action painting, body art.

Formuła performance zakłada szczególny udział publiczności, która dzięki swojej obecności intensyfikuje skalę emocjonalnych doznań, umożliwia zbliżenie sztuki do rzeczywistości, wspomaga pozytywne zmiany. Sztuka performance znosi sztampowość oraz powtarzalność teatru i sztuk plastycznych. Performance ukazuje często zdolność bycia sztuką poprzez którą można trafić do ludzi niezwiązanych ze sztuką, wręcz wykluczonych z kultury. Służy tworzeniu i prowadzeniu wszelkich projektów społecznych.
Wojciech Pus - INSTANT [Galeria Entropia]

11.03.2008
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
godz. 18.00
wystawa czynna do 18.03

otwarcie instalacji
Wojciecha Pusia
INSTANT

video/polaroidy

Wojciech Puś urodził się w roku 1978. Operator, artysta video, reżyser świateł. Absolwent Wydziału Operatorskiego, Animacji i Efektów Specjalnych Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej
i Teatralnej w Łodzi (2004). W PWSFTviT w Łodzi pełni funkcję asystenta Józefa Robakowskiego
w katedrze multimediów. W realizacjach video/przestrzennych/teatralnych inspiruje się rytmem natury. Instalacja świetlna/video "1.Garden [outdoor]" była pokazywana w ramach wystawy zbiorowej "Pętle Czasu / Time Loops" w Łodzi, w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie "Attention: LIGHT!" w ramach festiwalu/projektu artystycznego "Miraże Józefa R.", oraz jest częścią przestrzeni scenicznej w przedstawieniu Yukio Mishimy "Pani Aoi. Wachlarz.Szafa." w reżyserii Agnieszki Olsten w Narodowym Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Młoda polska animacja [Galeria Entropia]

Galeria Entropia i Polskie Wydawnictwo Audiowizualne zapraszają 14.03. /piątek/ o godz. 18.00
na spotkanie: Młoda polska animacja z cyklu 'Kultura 2.0'

spotkanie prowadzą: Mirek Filiciak i Alek Tarkowski, gośćmi wieczoru będą Wojtek Wawszczyk i Piotr Dumała. /wstęp wolny/

W programie projekcje filmów animowanych - pokażemy m.in. najnowszy film Wojtka Wawszczyka, 16-minutową animację „Drzazga”, łączącą nowoczesną technikę komputerową z plastycznym wyrafinowaniem charakterystycznym dla prac polskiej szkoły animacji. Po pokazie filmowym rozmowa z Wojtkiem Wawszczykiem i Piotrem Dumałą.
Wystawa grafik Barbary Galla [Firlej]

Wernisaż: 11.03.2008 godz.18.00
Wystawa czynna do 11.04.2008
Miejsce: ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Wstęp wolny

11 marca o godz. 18.00 zapraszamy na kolejną odsłonę projektu pt:„ Miejsce Dla Sztuki w Firleju”. Tym razem swoją twórczość zaprezentuje Barbara Galla, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu(2006). Obok grafiki artystka uprawia rysunek, malarstwo oraz projektowanie graficzne.

Grafiki eksponowane na wystawie, wykonane techniką akwaforty, powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wyłaniające się raz z białego, innym razem z czarnego tła, sylwetki postaci ludzkich przybierają różne pozy, przenikają się nawzajem, wpływając tym samym na dynamikę kompozycji. Obok przedstawień figuralnych, w których główną rolę odgrywa człowiek oraz jego problemy egzystencjalne, artystkę interesuje również świat natury, będący dla niej źródłem licznych inspiracji.
AudioEntropia 003 FERMENTACJA

26.02.2008
Galeria Entropia
ul.Rzeźnicza 4
godz.18:00
wstęp wolny

AudioEntropia003
FERMENTACJA
/Instalacja fermentująca i koncert/


wystąpią:
Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty)
Maciej Bączyk (dj Pomnik)

Kto pędził samodzielnie wino, w pękatym balonie zakończonym fikuśną rurką, ten wie, że czas oczekiwania na sklarowany trunek dzielą subtelne akcenty jedynego w swoim rodzaju bulgotu. Ten niezwykły, organiczny metronom, wyznacza rytm magicznego procesu zamiany wody w wino. Efekt pracy kilku balonów jest punktem wyjścia dla instalacji snującej delikatną, poli-rytmiczną strukturę opartą na dźwiękach zamplifikowanych bulgotów.
Len Lye. Sztuka w ruchu [Galeria Entropia]

Galeria Entropia zaprasza 29.01.08 o godz. 18.00 /wtorek/
na pokaz i wykład dr Katarzyny Prajzner
Z historii eksperymentu; Len Lye. Sztuka w ruchu.
/wstęp wolny/

Len Lye (1901-1980), artysta urodzony w Nowej Zelandii, przejawiał aktywność w wielu dziedzinach sztuki; był malarzem, reżyserem, rzeźbiarzem, poetą i teoretykiem. Mimo pozornie rozbieżnych zainteresowań, na każdym z obszarów swojej działalności Lye podejmował wyzwanie uczynienia ruchu artystyczną formą wypowiedzi. Autor rzeźb kinetycznych, zafascynowany ruchem i kolorem, jest najbardziej znany jako filmowy eksperymentator. W latach 30., pracując dla brytyjskiego General Post Office jako jeden z pierwszych wykorzystał w animowanych filmach reklamowych technikę bezpośredniej pracy na taśmie celuloidowej, w nowatorski sposób łącząc efekty wizualne z dźwiękowymi.
Paweł Hernik „Stany Zapalne” [Firlej]

7.02.2008
ODA Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz. 18.00
Wystawa czynna do 07.03.2008
Wstęp wolny

7 lutego o godz. 18.00 w ramach projektu „ Miejsce Dla Sztuki w Firleju” zapraszamy na wystawę pt: „Stany Zapalne” autorstwa Pawła Hernika.

Ekspozycję tworzą ilustracje nawiązujące w swej stylistyce do komiksu. Artysta posługuje się typową dla tego gatunku szybką, dynamiczną, szkicową kreską. Poprzez połączenie słowa pisanego z obrazem mamy tu do czynienia z zabawnymi scenkami z życia codziennego. Główną rolę odgrywa w nich kobieta, ukazana raz jako zjawa – będąca uosobieniem męskich, niespełnionych często pragnień, innym razem jako femme fatale. Obok owych „ historii obrazkowych z dymkiem” zaprezentowane zostaną również ilustracje, które mogą przywoływać na myśl plakaty socrealistyczne. Zastosowanie w nich żabiej perspektywy powoduje to, że postacie nabierają monumentalnych rozmiarów, demonstrując tym samym swoją wyższość, nietykalność i wyobcowanie.
performance: ROZDZIAŁ LXXI [bwa]

14.12.2007
BWA Wrocław
galerii Awangarda
Ruska 46a
godz. 18.00

Grupa Sędzia Główny
Aleksandra Kubiak & Karolina Wiktor
performance: ROZDZIAŁ LXXI


Aleksandra rocznik 78, Karolina 79, absolwentki Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej pezy Uniwersytecie Zielonogórskim, obie mieszkają i pracują w Warszawie.
Radyklane performerki, których działania skupione na cielesności podważają nadane społecznie role płciowe, kobiecą seksualność, dyskutują z widzialnym i akceptowalnym społecznie zachowaniem, kwestionują dominujący język. Tworzą sztukę z życia, prowokują sytuacje skrajne, a jednocześnie ich działania mają wydźwięk pozytywny.
OUT OF CLOSET - blogi gejowskie jako przestrzeń otwarcia

25.11.2007
Studio BWA / ul. Ruska 46a
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
godz. 18.00

Spotkanie w ramach Blog Festival w Studio BWA

Dyskusja na temat specyfiki, jakości literackiej i artystycznej oraz znaczenia w ruchu emancypacyjnym blogów gejowskich zostanie przeprowadzona z udziałem Marty Klimowicz - socjolożki badającej kulturę blogową, Edwarda Pasewicza - autora kryminału "Śmierć w darkroomie" oraz internauty o nicku zemsta_lubiczów.

Po dyskusji zapraszamy na specjalny koncert minimal tech haus w wykonaniu DJ GOGI, w trakcie którego warszawska fryzjerka Ania Orzechowska - FREAK będzie dokonywała awangardowych postrzyżyn festiwalowych gości.
http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=165&b=4&w=1
A. Wajda / Banbury. Zdarzenia na brygu [BWA]

12.12 – 27.01.2008
wernisaż: 12. grudnia o godz. 18tej
BWA Wrocław, galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
czynna od wtorku do niedzieli
od 11.00 - 18.00 / bilety: 4 i 8 PLN

BANBURY. Zdarzenia na brygu to nowy projekt Antka Wajdy, artysty znanego dotychczas z kąśliwych karykaturalnych rysunków (wrocławski dodatek Gazety Wyborczej), komentujących polską rzeczywistość oraz futerkowych kolaży, portretujących mentalne matryce współczesności.
Tym razem Wajda podejmuje problem polskiej emigracji zarobkowej oraz samopoczucia młodej inteligencji poszukującej przestrzeni dla własnej energii w obrębie poszerzonej Unii Europejskiej. Wystawie, będącej paradokumentem z pobytu A. Wajdy w Wielkiej Brytanii (Banbury) - m.in. pracy w tamtejszej fabryce zderzaków - towarzyszy subiektywny katalog-powieść w stylistyce foto-komiksu. Kuratorem projektu jest Paweł Jarodzki (BWA Wrocław).
Peter Fuss / Santo Subito [BWA]

wernisaż 16 listopada 2007, o godz. 19.00
17 - 30.11.2007 / wstęp wolny
czynna od wtorku do soboty, od 16.00 do 20.00
Studio BWA / ul. Ruska 46a

Peter Fuss / Santo Subito
Żyjemy w czasach, w których obraz, wizerunek jest niezmiernie ważny. Żyjemy też w czasach nadużyć i kradzieży obrazu. Kradną go wszyscy. Politycy kradną obrazy szczęścia, rodzinnej sielanki, harmonii i dostatku, by przypodobać się na plakatach i w spotach swym wyborcom. Redaktorzy kolorowych pism żerują na prywatnym życiu sław, by zwiększyć poczytność swych tytułów. Agencje reklamowe co raz to sięgają do klasyków sztuki, by za pomocą manipulacji na ich pracach skierować uwagę na banalny produkt codziennego użytku. Nastolatki ubierają koszulki z Che, nie znając nawet jego terrorystycznej działalności.
WYSTAWA PRAC MALARSKICH KAZIMIERZA FRANCZUKA [CK Agora]

25.10.2007
galeria Centrum Kultury AGORA,
pl. Piłsudskiego 2
godz. 18.00
wjazd: darmo

WYSTAWA PRAC MALARSKICH KAZIMIERZA FRANCZUKA
pt. Monidłując w samotności – pod nosem „plotę androny”


Kazimierz Franczuk urodził się w Samborze, w 1942 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (obecnie ASP) we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ze specjalnością projektowania szkła. Był także pracownikiem dydaktycznym tejże uczelni. Interesował się rysunkiem, grafiką artystyczną i użytkową, zrealizował wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych.
Wystawa fotografii Artura Korzeniowskiego [ODA Firlej]

Wernisaż 12.10.2007, godz. 18.00
Wystawa czynna do 19.11.2007
ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56,Wrocław
Wstęp: wolny

Ekspozycję tworzą dwa cykle tematyczne. Pierwszy zatytułowany "Mglista rzeczywistość wielkich miast" to biało-czarne zdjęcia pochodzące z różnych lat, wykonane podczas codziennych wędrówek i podróży. Łączy je motyw miasta – areny, na której dochodzi do różnego rodzaju wydarzeń, spotkań, stosunków międzyludzkich. Artystę fascynuje świat: ludzie, ich relacje z otoczeniem i z miejscem, w którym żyją. Wkomponowane w ramy architektury postacie, ukazane są podczas codziennych sytuacji i czynności. Fotografie A. Korzeniowskiego są wynikiem jego reakcji na ludzkie gesty, spojrzenia, zadziwiające i ulotne momenty.

Niekiedy bije z nich samotność i odizolowanie osób zamkniętych w przestrzeni miejskiej, ale nie brak w nich również humoru i groteski. Sam artysta ze zwykłego przechodnia staje się uczestnikiem i świadkiem wydarzeń, obok których często przechodzimy obojętnie lub ich nie zauważamy, pędząc gdzieś przed siebie. Dzięki umiejętności obserwacji i instynktowi reporterskiemu, fotograf zatrzymuje w kadrze ułamki codzienności, fragmenty rzeczywistości.
R E A L A T I O N S [Galeria ENTROPIA]

Galeria ENTROPIA
ul.Rzeźnicza 4

Kama Sokolnicka
R E A L A T I O N S
[microstatics]


fotografie/instalacje
12-31.10.2007
otwarcie:12.10.07 [piątek]
godz. 18.00-20.00

Kama Sokolnicka absolwentka wydziału grafiki wrocławskiej ASP (dyplom z rysunku zawodowego u prof. E. Geta-Stankiewicza w 2003 roku), artystka aktywna na wielu obszarach sztuki - autorka scenografii teatralnej (do spektaklu Audiencja III B. Schaeffera w reż. W. Ziemiańskiego, do etiudy pantomimicznej wg S. Becketta w Teatrze K2), exlibrisu, projektu książkowego, plakatu i komiksu, a takźe kilku wystaw indywidualnych....
Montaż wystawy [BWA]

Wernisaż: 11 października 2007, godz. 18.00
BWA – Wrocław, Galerie Sztuki Współczesnej
Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10, Wrocław
Wystawa czynna do 23 listopada 2007 r.
od pon. do pt. w godz. 11.00 – 18.00
w sob. w godz. 11.00 – 15.00

Zebrałam tak różnych artystów tworzących tak odmienne rzeczy, iż ciężko przewidzieć co się wydarzy... My, szkło, porcelana, rzeźba, fotografie, instalacje, performance, światło i przestrzeń. Zmontujemy z różnorodnych części zintegrowaną całość. W zależności od zbliżenia do siebie poszczególnych elementów, zestawienia wybranych artystów razem, tworzą się zmienne, ciekawe konstelacje. Takie zestawienia pozwalają odkryć wspólne cechy wielu materiałów i technik w które staramy sie zamknąć sztukę.

"Montaż wystawy" jest projektem, który powstał z potrzeby zrealizowania wspólnych działań. Grupy ludzi, którzy długo się znają, a dawno nie widzieli.
ANTOLOGIA POLSKIEJ ANIMACJI [Galeria Entropia]

9.10.2007
Galeria Entropia
ul.Rzeźnicza 4
godz.18.00
wstęp wolny

Wykład i pokaz Marcina Giżyckiego
ANTOLOGIA POLSKIEJ ANIMACJI


Antologię Polskiej Animacji czyli 28 najlepszych polskich filmów animowanych wydanych
niedawno na DVD przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne przedstawi autor wyboru - Marcin Giżycki.

Marcin Giżycki, krytyk i historyk sztuki, autor książek m.in. 'Postmodernizm - kultura wyczerpania?', 'Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym.' 'Koniec i co dalej?', 'Wenders do domu. Europejskie filmy o Ameryce i ich recepcja w Stanach Zjednoczonych'. Wykładowca w Rhode Island School of Design w Providence, USA. Realizuje również filmy dokumentalne i animowane (między innymi Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście, 1997 i Wyspa Jana Lenicy, 1998).
W sztuce marzenia stają się rzeczywistością [BWA]

13.10.2007 (w sobotę) o godz.17:30 w galerii Awangarda (ul. Wita Stwosza 32, Wrocław)
Spotkanie autorskie z udziałem Katarzyny Kozyry i kuratorki projektu, Hanny Wróblewskiej, połączone z promocyjną sprzedażą książki.

W sztuce marzenia stają się rzeczywistością [premiera książki]
Prezentacja najnowszej książki poświęconej aktualnej twórczości Katarzyny Kozyry

Podczas konferencji prasowej przed otwarciem tegorocznej wystawy Katarzyny Kozyry we Wrocławiu zapowiadaliśmy publikację książki podsumowującej słynny już cykl artystki, od trzech lat realizowany pod tytułem: W sztuce marzenia stają się rzeczywistością. Staraniem BWA Wrocław i dzięki finansowemu wsparciu Miasta Wrocław, a także środkom przyznanym w ramach programu operacyjnego „Znaki czasu”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zapowiadana książka ukazała się właśnie nakładem renomowanego wydawnictwa artystycznego Hatje Cantz. Pozyskanie sprawdzonego partnera wydawniczego, jakim jest Hatje Cantz, zapewniło książce dystrybucję na całym świecie.
MALARSTWO! PRĄD ZMIENNY [BWA]

MALARSTWO! PRĄD ZMIENNY
8. Konkurs im. Eugeniusza Gepperta
7. Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych

Ogłoszenie wyników konkursu:
10.10.2007 w holu galerii Awangarda, BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32 o godz. 19:00

Premiera wystawy:
10.10-25.11.2007
Wrocław, Galeria BWA Awangarda ul. Wita Stwosza 32 (www.bwa.wroc.pl)
wernisaż: 10.10 o godz. 19:00

Konkurs imienia Eugeniusza Gepperta i będąca jego efektem wystawa odbywa się w tym roku już po raz ósmy. Po raz pierwszy jednak będzie można zobaczyć ją nie tylko we Wrocławiu lecz również w innych miastach. Blisko trzydziestu najlepszych malarzy przed 30-tką nominowanych przez zaproszonych w tym celu młodych kuratorów z całej Polski zaprezentuje swoje prace również w galeriach Bydgoszczy i Łodzi.
WALT DISNEY IS DEAD [BWA]

wernisaż: 5.10.2007 o godz. 19.00,
podczas którego będzie miał miejsce pokaz animacji i filmów.
Wystawę można oglądać do 19.10.2007
od wtorku do soboty w godzinach: 14-18:00
miejsce: Studio BWA, ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)

WALT DISNEY IS DEAD
Jan Kallwejt, Marcin Kuligowski i Rafał Szczepaniak


Walt Disney to ikona świata przesyconego mitami, legendami, postaciami ze świata fantazji i dziwacznych zjawisk z pogranicza erotyki i teorii spiskowych. Z jednej strony nieśmiertelne przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda – zabawne, urocze, z podskórnym morałem. Z drugiej - wspólne zdjęcie z niemieckim współtwórcą rakiety V2, Wernherem von Braun. I gdzieś pomiędzy tym wszystkim istnieje klub 33, sekretna atrakcja parku Disneyland, widoczna na ostatnim etapie trasy Piratów z Karaibów.
Vito Capone. Istota rzeczy. Przestrzeń i Czas, Światło i Kształt

31.08 - 23.09.2007
galeria Design
ul Świdnicka2-4
pon-pt 11.00 - 18.00
sb 11.00 - 15.00
wernisaż: o godz.17.00

Vito Capone
Istota rzeczy. Przestrzeń i Czas, Światło i Kształt


Od ponad 20 lat Vito Capone prowadzi badania nad materią, jej możliwościami ekspresji i zmieniania w „inne” przy pomocy środków artystycznych. Ale, w nietypowy i tylko jemu właściwy sposób, od kiedy porzucił malarstwo, całą uwagę skupił na analizie materii – papieru, żeby odkryć naturę, głębię rytmów, regulujących jej organiczny rozwój, jej istotę.
LA BOUM III [Studio BWA]

24.07.2007
STUDIO BWA
ul. Ruska 46a
(II pietro, w podwórzu)
i galeria Entropia ul. Rzeznicza 4
od godz. 19.00

LA BOUM III
"Wielkie Party, które urzadzono dla uczczenia niektórych naszych wspólczesnych twórców, róznilo sie od wczesniejszych a równiez od pózniejszych tym, ze wymagalo pewnego wysilku w doborze stroju - niekoniecznie wyszukanej garderoby, czesto jednak w mozolnym zestawieniu odpowiednich dodatków i akcesoriów. Dla wielu bylo to wielce trudne, poniewaz z nadmiaru gotowych modeli - jesli chodzi o sposób zycia i formy zachowan - musieli wyluskac wzorce najbardziej wiarygodne dla nonkonformizmu, a te z kolei poniekad zuzyte znajduja swój wydzwiek w kolejnym zurnalu kulturalnym.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich Biała Dama 2007

Festiwal to znakomita propozycja wakacyjnej przygody z kulturą na łonie przyrody w otoczeniu pradawnego zamku Grodno położonego na szczycie góry nad jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim, gmina Walim, Powiat Wałbrzych.
http://www.naszesudety.org

W trakcie Festiwalu przewidujemy prawdziwą bombę atrakcji:
imprezy muzyczne dla wszystkich, występy zespołów profesjonalnych, darmowe zwiedzanie Sztolni Walimskich, darmowe pole namiotowe, darmowe świeże górskie powietrze, itp. itd.

Festiwal odbywa się od 3 do 5 sierpnia. Na zgłoszenia filmów czekamy do 25 lipca. Jesteśmy otwarci na współpracę. Zapraszamy na Festiwal.
Spektakl Teatru Okazjonalnego z Sopotu ,,Helikopter” [Scena Kalambur ]

22.06.2007
Scena Kalambur
ul.Kuźnicza 29a
godz.20.00
Wstęp wolny

Helikopter Tanz Streichquartett” Teatr Okazjonalny
choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska
muzyka: Karlheinz Stockhausen
tańczy: Jacek Krawczyk

„Helikopter Quartett” to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinza Stockhausena. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami – dźwięk przestrzeni. Mówi się, że dzieła Stockhausena to muzyka dla ekstremistów. Dźwięki, które prowokują, były inspiracją dla wielu artystów, m.in. dla francuskiego choreografa Angelina Preljocaja.
faking.Me.intimacy.You - Przemysław Sanecki

Wystawa: do 21.06.2007
Wernisaż: 15.06.2007, piątek, godz. 19.00
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
www.mieszkaniegepperta.pl

faking.Me.intimacy.You
Przemysław Sanecki


Fundacja sztuki współczesnej Art Transparent zaprasza 15 czerwca, o godz. 19 do Mieszkania Gepperta we Wrocławiu na wernisaż wystawy Przemysława Saneckiego: faking.Me.intimacy.You.
Wibracje Taneczne w ramach Wrocław Non Stop 2007

Spotkania z Teatrem Tańca pt: "Wibracje Taneczne" w ramach Wrocław Non Stop 2007 zakładają przedstawienie tendencji panujących obecnie we współczesnej sztuce tańca. Chcemy stworzyć okazję, by spotkać najlepszych i najciekawszych ludzi tańca współczesnego, zobaczyć spektakle młodych twórców i sławnych artystów.

Proponujemy przegląd tego co w świecie tańca ważne i wartościowe. Liczymy na to, że stworzymy przestrzeń dla prezentacji sztuki współczesnej, rozmawiania o niej, otwierania się na interdyscyplinarne działania artystyczne. Współczesny teatr tańca coraz częściej zapuszcza się na obszary tradycyjnie zarezerwowane dla socjologii, antropologii. W ramach przedstawienia miesza konwencje, dyskursy, formy obrazowania, stając się intermedialnym i interdyscyplinarnym.
Gerard Gosselin & Roger Bonnard [BWA Wrocław]

15.06 – 08.07.2007r.
BWA Wrocław
Galerie Sztuki Współczesnej
galeria Design / ul Świdnicka2-4
otwarta: pon-pt 11.00 - 18.00
sb 11.00 - 15.00

wernisaż 15.06.2007. o godz. 17.00

Gerard Gosselin "Une chanson du geste?"/Francja/
Roger Bonnard "Entre nous" /Francja-Niemcy/


Gerard Gosselin; artysta malarz, także kolekcjoner prac i dokumentacji związanej z twórczością i działalnością polityczną Pabla Picassa. Kolekcje Gerarda Gosselin prezentowała galeria Design w listopadzie ubiegłego roku.
Ctrl C, Ctrl V / Maciej Kasperski [galeria Szkła i Ceramiki]

14-28.06.2007
BWA Wrocław
Galerie Sztuki Współczesnej
galeria Szkła i Ceramiki
pl. Kościuszki 9/10
otwarta: pon-pt 11.00 - 18.00
sb 11.00 - 15.00

Tytuł wystawy jest bezpośrednim nawiązaniem do dwóch popularnych skrótów klawiszowych stosowanych w większości programów komputerowych: Ctrl C, Ctrl V (kopiuj, wklej). Prosty gest ręki pozwala w nieskomplikowany sposób skopiować i powtórzyć wybraną informację cyfrową nieskończoną ilość razy. Co w takim razie jest oryginalne, pierwowzór czy kopia? Jaki rodzaj związku łączy przedmiot skopiowany z pierwowzorem?
Pielgrzymka - obrazy religii w sztuce aktualnej [Galeria Awangarda]

31.05.2007
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
godz. 18.00

Pielgrzymka - obrazy religii w sztuce aktualnej / wykład Natalii Kaliś

Kiedyś, dawno temu artysta mówił o świecie posługując się historiami zaczerpniętymi z biblii. Prawie każdy malarz miał w dorobku własną Madonnę z dzieciątkiem czy Ukrzyżowanie. Dziś żyjemy w świeckim społeczeństwie, sztuka i religia mają pozornie niewiele wspólnego.

A jednak obrazy religii to ważny temat w twórczości współczesnych artystów. Pojawiają się w prywatnych narracjach, w przestrzeni publicznej, tzw. sztuce krytycznej. Wykład będzie subiektywnym przeglądem zagadnienia, z uwzględnieniem prac pojawiających się na aktualnych wystawach m.in. Anny Krenz, Karola Radziszewskiego i Billa Violi.
SEXSHOP [BWA Wrocław]

1.06-20.06.2007
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
STUDIO BWA / ul. Ruska 46a
(II piętro, w podwórzu)
otwarte: wt-sb 14.00 - 18.00

Gadżeciarstwo erotyczne to jeden z najważniejszych problemów nurtujących dzisiejszych polityków. W chwili dyskusji o tym, czy zakazać pornografii warto pamiętać o tym, że wolny dostęp do niej stał się niechcianym symbolem przełomu 1989 roku. Nikt wówczas nie wspominał o odbieraniu godności kobietom pozującym nago do świerszczyków; możliwość legalnego zakupu gazetki porno wyznaczał zwrot ku zgniłej kulturze zachodu.

Pomimo rozlicznych debat nie udało się do tej pory rozgraniczyć erotyki od pornografii (Angela Carter: „Erotyzm to pornografia przeznaczona dla elit”), ani też wskazać decydującej korelacji pomiędzy dostępem do pornografii a natężeniem przestępstw na tle seksualnym.
24-godzinny POJEDYNEK ARTYSTYCZNY / Alina Pawela vs. Paweł Lisek [BWA Wrocław]

22-23.05.2007
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)
od godz.18:00

24-godzinny POJEDYNEK ARTYSTYCZNY / Alina Pawela vs. Paweł Lisek

Przez 24 godziny będziemy świadkami zmagania artystów z materią sztuki. Zawodnicy stający ze sobą w szranki mają do dyspozycji optimum środków twórczej wypowiedzi, której mogą użyć przeciwko sobie. Przez czas trwania akcji ich poczynania będą śledzić sekundanci, orzekający o fair play pojedynku, publiczność zgromadzona w galerii oraz internauci, dla których na stronie www.pojedynek.wywrota.pl zostanie udostępniona bieżąca relacja z jej trwania.
http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=118&b=4&w=1
MASKI / performance grupy ŁUHUU! [BWA Wrocław]

18.05.2007
BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)
godz. 19:00
www.bwa.wroc.pl

STUDIO BWA zaprasza na
MASKI / performance grupy ŁUHUU!

"MASKI - wszystko w co musimy się "ubrać", aby dostosować się do sytuacji. Sztuczność, wymuszenie, cienka granica pomiędzy tym co jest komiczne i tragiczne. Zmiany w mózgu, jakie wynikają z uśmiechu. Mózg reagujący produkcją hormonów szczęścia przy takim samym układzie mięśni twarzy, jak przy uśmiechu, a ból wynikający ze zbyt długiego uśmiechania się.
http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=117&b=4&w=1
Anna Kołodziejczyk [Mieszkanie Gepperta]

Wernisaż: 15.05.2007, godz. 18.00
Wystawa będzie otwarta do 24.05.2007, w godz. 15-18
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
www.mieszkaniegepperta.pl

Wystawa:
„Najpiękniejsze uczucia rodzą się późną nocą” - Anna Kołodziejczyk

Fundacja sztuki współczesnej Art Transparent zaprasza 15 maja, o godz. 18 do Mieszkania Gepperta we Wrocławiu na wernisaż Anny Kołodziejczyk „Najpiękniejsze uczucia rodzą się późną nocą”.
SLOT Art Festival 2007 [Lubiąż]

11.-15.07.2007
SLOT ART FESTIWAL
nowy dźwięk * nowy wymiar * nowy człowiek
www.slot.art.pl

Między 11 a 15 lipca 2007 w Lubiążu koło Wrocławia rusza kolejna edycja SLOT ART FESTIWALU. Nie ma z pewnością drugiego takiego miejsca, gdzie w ciągu zaledwie pięciu dni i nocy można doświadczyć tylu wrażeń i przeżyć, z tak wielu dziedzin sztuki, posłuchać tak różnorodnej muzyki, spotkać tylu ciekawych ludzi z całego świata.

SLOT Art Festiwal to największy niezależny pięciodniowy festiwal alternatywnej kultury w Polsce, którego program obejmuje dziesiątki koncertów rozgrywających się na kilku scenach, ponad sto dwadzieścia warsztatów z różnych dziedzin sztuki, scenę klubową, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne i happeningi. Liczba uczestników dochodzi do sześciu tysięcy.
Lexicon, 6. Aufl - Artur Goliński [Mieszkanie Gepperta]

Wernisaż: 8 maja 2007, wtorek, godz. 18.00
Wystawa będzie otwarta do 10 maja, w godz. 15-18
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
www.mieszkaniegepperta.pl

Wystawa:
Lexicon, 6. Aufl
Artur Goliński

Fundacja sztuki współczesnej Art Transparent zaprasza 8 maja, o godz. 18 do Mieszkania Gepperta we Wrocławiu na wernisaż „Lexicon, 6. Aufl” Artura Golińskiego. Wystawa „Lexicon, 6. Aufl” to zbiór grafik i filmów Artura Golińskiego, absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace zaprezentowane na wystawie „Lexikon, 6. Aufl” powstały dokładnie w taki sam sposób jak powstaje pamiętnik.
ANNA KRENZ - Achtung! Achtung! [galeria Awangarda]

10 maja – 3 czerwca 2007
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32 / Wrocław
otwarta: wt-nd 11.00 - 18.00
wernisaż: 10 maja 2007 (czwartek), g. 18.00

ANNA KRENZ
Achtung! Achtung!


"A ja się nie nudzę" mówiła kilkuletnia, drobna blondynka, patrząc z powagą w oko kamery poznańskiej telewizji w programie poświęconym jej pierwszej wystawie. Mała artystka pokazywała uszyte przez siebie lalki, dalekie od plastikowych zabawek, ale i od siermiężnych przytulanek, lalki z charakterem, podkreślonym pieczołowicie dobranymi dodatkami - fragmentami tiulu, cekinami, kawałkami atłasu.
Wykład Natalii Kaliś - Artur Żmijewski [galeria Awangarda]

27.04.2007
godz. 17.30
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32

wykład Natalii Kaliś
Artur Żmijewski w teorii i w praktyce


Rzadko zdarza się artystom angażować w teoretyczne spory i pisanie. Artur Żmijewski jest od tej reguły wyjątkiem. Publikował w wielu czasopismach, a niedawno wydał książkę, zbiór wywiadów z artystami. Jednak to nie ona stała się przedmiotem dyskusji, ale wydrukowany jednocześnie w Krytyce Politycznej esej/manifest. Artysta chce by sztuka stała się ważnym źródłem wiedzy, by była traktowana jako ważny głos w dyskusjach społecznych. W jaki sposób może stać się społecznie użyteczna? Jak wygląda to w teorii, a jak w praktyce?
Susanne Altmann [galeria Awangarda]

26.04.2007
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
godz. 17.00

Spotkanie z Susanne Altmann i oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Zamieszkanie".

Suzanne Altmann, gość specjalny, i Anna Płotnicka oprowadzą po wystawie Zamieszkanie . Komentarzem opatrzone zostaną nie tylko prace, które oglądać można w galerii Awangarda, ale również sama idea zamieszkania, odsyłająca do szerszego kontekstu współczesnego nomadyzmu i jego kulturowych konsekwencji, które ujawniają się dziś w sztuce.
http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=111&b=1&w=1
TEKLA WOŹNIAK - KOT NA VHSIE [Mieszkanie Geppera]

23.04.2007
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1
godz. 18.00

Fundacja sztuki współczesnej Art Transparent zaprasza 23 kwietnia o godz. 18 do Mieszkania Gepperta we Wrocławiu, gdzie zostanie zaprezentowany projekt filmowy „Kot na vhsie” poznańskiej artystki, Tekli Woźniak.

"Kot na vhsie" powstał w trakcie studiów autorki. Przeprowadziła ona na Starym Rynku w Poznaniu cykl „wywiadów” z przechodniami, zapewniając ich, że jest dziennikarką lokalnej stacji telewizyjnej. Przy jego opracowywaniu korzystała z kamery VHS – jak podkreśla, na jej uczelni był to jeszcze bowiem okres technologicznej prowizorki.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Alain Gaudebert]

19.04.2007
Aula Akademii Sztuk Pięknych
pl Polski 3/4
godz.17.00

Alain Gaudebert – francuski artysta rzeżbiarz, performer

W 1975 buduje swój pierwszy piec opalany drewnem w Puisaye w Saint Aubin Chateauneuf. Jest to miejsce jego pobytu i pracy twórczej. Jako prezes Stowarzyszenia Ceramików w Puisaye (Burgundi) w latach 1990 – 1996, do dnia obecnego popiera rozwój sztuki w tej miejscowości. Podróżował do takich miejsc jak : Mayotte, Madagascar, Kambodża, aby tam uczyć na nowo rekonstrukcji starych, zapomnianych technik ceramicznych. Pracując w glinie wypala ją w temperaturze 1280-1300 stopni C osiągając w ten sposób niesamowity koloryt. Szkliwem staje się popiół , piasek i metale w proszku.
KAN 2007 – końcowe odliczanie!

Już za kilka dni rusza ósma edycja Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2007.
Od 19 – 22 kwietnia, w kinie Warszawa, we Wrocławiu podziwiać będziemy najlepsze, niezależne produkcje z kraju i ze świata. Odbędą się dwa konkursy:

Konkurs Filmów Zagranicznych,
Konkurs Filmów Polskich.


W pierwszym z nich, o tym, kto otrzyma KANewkę (Best Foreign Film) zadecyduje zgromadzona w kinie publiczność, w drugim zaś o podziale KANewek rozstrzygać będzie profesjonalne jury.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Rita Baum]

20.04.2007
Galeria Miejska
godz.17.00

Kolektyw RITA BAUM zaprasza na spektakl inspirowany „Encyklopedią szaleńca” Ewy Sonnenberg. Wystąpią osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia OSTOJA, wraz ze swoimi terapeutami. Przedstawieniu będzie towarzyszyć muzyka gongów, mis oraz instrumentów z różnych stron świata. W drugiej części spotkania zostaną pokazane grafiki Zalibarka (Kraków), który zilustrował „Encyklopedię”.
Król Smalcu [Galeria Szewska]

20 kwietnia - 17 maja 2007
wernisaż (20 kwietnia)
piątek 18.30

Basia Bańda
Seweryn Swacha
Rafał Wilk
Michał Jankowski
Jarek Jeschke
Kuba Olejarczyk

Król Smalcu to absolutna nowość na rynku spożywczym. Swoja ziemia wydaje wspaniałe plony. Konsumenci muszą to zobaczyć!! Jednego wieczoru akademicka jadłodajnia zmieni się w przyzwoity bar mleczny.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Sylwia Hanff]

22.04.2007
Galeria Miejska
godz. 16.00

Prezentacja performance Sylwii Hanff w Galerii Miejskiej.

SYLWIA HANFF - mgr filozofii, tancerka-mim, choreograf i tancerka butoh, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała, była aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy, współpracowała ze Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego w Teatrze na Woli, współpracuje m.in. z Teatrem Narodowym, Teatrem Powszechnym i Operą Narodową, teatrami ulicznymi i pantomimy, kuratorka projektu kursów arteterapii Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, założycielka Teatru Limen (2002 r.).

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Anna Biernacka Fugazi]

21.04.2007
Galeria Miejska
godz. 17.00

Anna Biernacka Fugazi: mieszka i pracuje w Częstochowie. Od trzech lat zajmuje się indywidualną pracą twórczą, polegającą na realizacji własnych działań z pogranicza teatru i performance .
Tegoroczna stypendystka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Częstochowa.

Pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Działań Parateatralnych i Performance’u „OFFsceniczny”, który odbył się w maju 2006 roku, w Częstochowie. Autorka realizowanego również w Częstochowie projektu Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W zaułku”.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Maud Quaedvlieg]

23.04.2007
Galeria Miejska
ul.Kiełbaśnicza 28
godz.17.00

Wystawa malarstwa holenderskiej artystki:
Maud Quaedvlieg

Maud Quaedvlieg
- ukończyła St.Joost Academy of Fine Arts w Bredzie i Academy for Liberal Arts w Hadze. W sferze jej zainteresowań znajduje się malarstwo figuratywne i abstrakcja. Inspirację do tworzenia odnajduje w licznych podróżach po świecie. Odwiedziła min: Iran, Indie, Armenię, Gruzję, Uzbekistan. Maud Quaedvlieg po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Polsce.
www.maudquaedvlieg.nl
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [solo Slava Inozemcev]

21.04.2007
Galeria Miejska
ul.Kiełbaśnicza 28
godz.17.00

SLAVA INOZEMCEV – główny twórca teatru plastycznego InZhest, z którego narodził się białoruski performance, choreograf, tancerz. W sferze zainteresowań artysty znajduje się groteska, archaiczne, rytualne formy, improwizacja, wszelkie odmiany psychofizycznego treningu, techniki tańca butoh. Uczestnik wielu europejskich festiwali i wydarzeń artystycznych, min.: OstWest (Bonn 1998), Ex&it! (Niemcy, Polska 1999), Things-time-theatre (Holandia 1999), Festiwal Sztuki Białoruskiej (Poznań 2000). Współpracuje stale z artystami europejskimi i z Japończykami (Atsushi Takenouchi, Yumiko Yoshioka). Jest współorganizatorem mińskiego międzynarodowego Festiwalu X-tradition.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Dziś są moje urodziny]

22.04.2007
Galeria Miejska
ul.Kiełbaśnicza 28
godz 17.00

Performance Krzysztofa ,,Leona” Dziemaszkiewicza:
,,Dziś są moje urodziny”

KRZYSZTOF „LEON” DZIEMASZKIEWICZ – znany performer, tancerz, choreograf, współtwórca Teatru Ekspresji, założyciel teatru „Patrz mi na Usta”, twórca świetnie przyjmowanych spektakli jak „Variete Cameleon”, „Narodowa Draq Queen”, „Królestwo Szambali”, „Cafe Domino”. Dziemaszkiewicz mówi o sobie, że jest urodzonym ekshibicjonistą. Codzienne medytacje, treningi, próby są dla choreografa i tancerza procesem pokazywania się i porozumiewania z widzem.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Bożena Eltermann]

19.04.2007
Wrocławskie Centrum Twórczości
Scena Kalambur
ul. Kuźnicza 29a
Godz: 20.00

Bożena Eltermann
choreografia: Bożena Eltermann
tańczy: Bożena Eltermann

Przedstawienie nie niesie z sobą żadnej treści fabularnej i przedstawia wyłącznie pewne procesy zachodzące w umyśle.

Obraz pierwszy:
Umiejętność oraz chęć identyfikacji z doskonałością
Symbolem doskonałości jest wysoki kobiecy głos wibrujący intensywnie w przestrzeni. To aktor "generuje" ten niezwykły dźwięk, chociaż wiadomo, że nie pochodzi on bezpośrednio od niego. Jednak fakt, że potrafi się z doskonałością zidentyfikować sugeruje, że nie jest od niej oddzielony.


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Su-En]

22.04.2007
Galeria Miejska we Wrocławiu ul.Kiełbaśnicza 28
godz:16.00

Su – En będzie gościem III edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mandala we Wrocławiu w dniach 19.04 – 25.04.2007. Zaprezentuje solo performance i poprowadzi warsztaty taneczne.

SU-EN jest tancerką, choreografką i artystką butoh ze Szwecji. Stoi na czele SU-EN Butoh Company, grupy działającej w różnych składach osobowych. Była w Japonii przez pięć lat uczennicą Tomoe Shizune i Yoko Ashikawa grupy Tomoe Shizune & Hakutobo. Posiada licencję nattori w Jiuta-mai (tradycyjnym tańcu japońskim) jak również ma rozległe doświadczenie w zakresie różnych japońskich metod pracy z ciałem.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mandala [Minako Seki]

20.04.2007
Wrocławskie Centrum Twórczości
Scena Kalambur
ul. Kuźnicza 29a
godz. 20.00

- Minako Seki Dancing Between

Spektakl Minako Seki, to widowisko na pograniczu tańca, teatru i sztuki performance. Zaskakujący, transowy, poruszający. Wprowadza widza w świat na granicy nocy i dnia, gdzie organika ruchu, charyzmatyczna osobowość tancerki i nowatorskie łączenie elementów kultury Wschodu i Zachodu, są jak zmysłowe ukąszenia pobudzające wyobraźnię i burzące rutynę.
ENERGIA DŹWIĘKU II

10-12.05.2007

INDUSTRIAL ART prezentuje:
"ENERGIA DŹWIĘKU II"
koncerty :::: warsztaty :::: wykłady

11.05 piątek 20.00
Sala Gotycka -Purkyniego 1, bilet -35 zł

ATARAXIA (it)
BACKWORLD (usa)
ALLERSEELEN (a)

12.05 sobota 20.00
Sala Gotycka -Purkyniego 1, bilet -35 zł

RED SPAROWES (usa)
(koncert przeniesiony z Firleja)
EMITER (pl)
BEN ZEEN (pl)
Katarzyna Kmita / Wycinanki [Galeria Awangarda]

11.05.2007
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
otwarta: wt-nd 11.00 - 18.00
bilety: 8 i 4 PLN

10 kolorowych wycinanek autorstwa Katarzyny Kmity, każda o powierzchni metra kwadratowego, zostanie zaprezentowanych w dniach od 11 maja do 10 czerwca 2007 roku w galerii BWA Awangarda we Wrocławiu.

Loga firm, szyldy, neony reklamowe, które na stałe wpisały się już w miejski krajobraz i stały się częścią współczesnego folkloru, są główną inspiracją twórczości Katarzyny Kmity. Wśród ażurowo oddanych kolorowych kwiatów, pawich piór, liści pojawiają się dobrze znane znaki firmowe czy fragmenty haseł reklamowych.

Montaż poetycki [Art Cafe pod Kalamburem]

30.04.2007
Art Cafe Pod Kalamburem
ul. Kuźnicza 29a
godz. 21:00
wstęp wolny

Montaż poetycki pt.
„tylko dziecko myśli o tym co się dzieje TU I TERAZ
…NIE MA TYLKO””
na podstawie tekstów Anji Orthodox z zespołu Closterkeller
Montaż, interpretacja: Sylwia Anna Lange

"…nie ma tylko” jest montażem, w którym słowa stają się narzędziem procesu tego dnia. Odwołanie się do tekstów Anji Orthodox nie jest przypadkowe – jest istotą tego wydarzenia, którego animatorem może stać się każdy z wyjątkiem interpretatora. Takie są reguły procesu. Interpretator oscyluje na krawędzi wyuczonego słowa i zaistniałej sytuacji.
„…nie ma tylko” bo „reszta jest milczeniem”.
1000 i jedna kobieta. Siła i wdzięk

21.04 – 29.05.2007
galeria Szkła i Ceramiki
pl. Kościuszki 9/10
otwarta: pon-pt 11.00 - 18.00
sb 11.00 - 15.00
wstęp wolny

1000 i jedna kobieta. Siła i wdzięk.
Theresia Hebenstreit

wernisaż 20.04.2007, godz. 18.00

Theresia Hebenstreit, niemiecka artystka z Wiesbaden, w ramach swojego projektu wysyła po świecie 1001 ceramicznych figur kobiecych. Odwołując się do kobiecej mądrości i wyobraźni Szeherezady oraz potęgi chińskiej armii terakotowych wojowników strzegących grobu cesarza, stworzyła urozmaicony zastęp kobiecych figur.
SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM [Firlej]

25.04.2007
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
wstęp od 19:00
start: 20:07

SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM (USA)
Po raz pierwszy w Europie, po raz pierwszy w Polsce!!!

"Pełen ekspresji, ciężkiego uderzenia, śmiały i prowokujący". Tak przedstawia swoją grupę Carla Kihlstedt (Tin Hat Trio) - skrzypaczka i wokalistka. Ich występy to coś więcej niż zwykły rockowy koncert. To spektakl pełen przedziwnych osobowości z atmosferą lunaparku, którego atrakcją jest "Człowiek-Słoń" i jemu podobne kreatury, z których każda skrywa swoją tajemnicę.To performance pełen zaskakujących sytuacji: show kukiełek, pseudo-naukowy wykład z prezentacją slajdów, pokaz tańca Butoh... Są nieprzewidywanlni i jedyni w swoim rodzaju.
III Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Mandala"

III Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Mandala"
19.04 - 25.04.2007

Już po raz trzeci Towarzystwo Kultury Czynnej jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Mandala", który tak jak w roku poprzednim odbędzie się w Galerii Miejskiej, Galerii Entropia, we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka, a także w Auli Akademii Sztuk Pięknych i w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej.

Celem Festiwalu jest przedstawienie głównych kierunków we współczesnej sztuce performance. Organizatorzy liczą na to, że impreza będzie promowała sztukę żywą i otwartą, szukającą nowych rozwiązań prowadzących do poznania i komunikacji. W programie głównym wystąpią artyści, których twórczość w istotny sposób wpłynęła na wizerunek współczesnej sztuki europejskiej.
Lomotomia [Galeria Szewska]

30 marca – 19 kwietnia 2007
Galeria Szewska 36
www.szewska36.com
wernisaż:
30 marca (piątek) g. 18 30

Udział biorą:
Dorota Mituniewicz-Sysło ● Maciej Bohdanowicz ● Maciek Zych
Marcin Przyłęcki ● Marek Piwowarski ● Mirella von Chrupek ● Paweł Czajka
Tomasz Piechel ● Tomasz Sysło

Lomotomia to zbiorowa wystawa lomografii autorstwa fotografików z Łodzi, Warszawy i Wrocławia. Różnorodność postaw twórczych uczestników odpowiada zróżnicowaniu tematycznemu zdjęć, a jednocześnie, poprzez brak narzuconych przez nas ram dotyczących formatu, stylistyki czy konwencji, udało się stworzyć barwną i spójną mozaikę.
Aurora - Pomiędzy nocą a dniem

14.04 - 10.06.2007
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32 / Wrocław
otwarta: wt-nd 11.00 - 18.00
wernisaż: 13.04 o godz. 18.00

Aurora, czyli jutrzenka, moment wejścia w nowy dzień, to alegoria utopii nowego początku i nowego sposobu myślenia - o związkach pomiędzy jednostką a społeczeństwem, prywatnością a polityką, bezpośrednim poznaniem estetycznym a poznaniem racjonalnym. Aurora to afirmacja widzialności i estetyki w momencie, gdy staje się polityczna: to bowiem chwila, w której zaczynamy widzieć świat, innych i siebie, w której podejmujemy polityczną i estetyczną odpowiedzialność. I o tym jest ta wystawa. (Olga Lewicka)
REIKO IMOTO - Dreamscapes [galeria Awangarda]

3 kwietnia – 6 maja 2007
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32 / Wrocław
otwarta: wt-nd 11.00 - 18.00
wernisaż: 3 kwietnia 2007 (wtorek), g. 17.00

Seria fotografii „Dreamscapes” (2004-2005) japońskiej artystki Reiko Imoto otrzymała w 2004 roku I Nagrodę na Portfolio Review w ramach Miesiąca Fotografii w Bratysławie. Od tej pory została pokazana w Japonii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Anglii i USA. Te niewielkie sepiowane fotografie zachwycają pięknem obrazu, dojrzałością koncepcji oraz prostotą i wyrafinowaniem warsztatu. Działają sugestywnie na wyobraźnię widza, sugerując odmienną przestrzeń jak ze snu.
Zamieszkanie [Galeria Awangarda]

31.03.07 - 06.05.07
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
otwarta: wt-nd 11.00 - 18.00
wernisaż / opening: 30.03 o godz. 18.00
bilety: 8 i 4 PLN

"Zamieszkanie" jest kolejnym już projektem kuratorskim wrocławskiej artystki Anny Płotnickiej z cyklu "Krzątanina". W poprzednich, głośnych wystawach z cyklu "Krzątanina" Płotnicka zajmowała się problematyką związków codzienności i sztuki. Docenione jako przełomowe na polskiej scenie wystawienniczej, wprowadzały w główny nurt zainteresowań - obok wątków feministycznych - również to co peryferyjne i banalne.
URBANIRONY - nowy projekt miejski Trutha [BWA]

Studio BWA
ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)
start 30.03 godz. 19 .00
koniec 31.03 godz. 19.00

Proste w formie, jednokolorowe pary nawiasów bądź cudzysłowy czy gwiazdki – odnośniki okalają poszczególne fragmenty budynków: okna, drzwi, załomy murów czy tworzące malownicze plamy zacieki. W ten sposób zastany detal zostaje wzięty pod lupę, kierując oko widza na wybrany fragment. To często jedyny sposób, żeby zwrócić uwagę na jego formę, funkcję, znaczenie.

Zatopione wśród wielu podobnych innych części, dzięki naznaczeniu nabierają osobnego charakteru. Jednocześnie, „urbanirony" Trutha tworzą odautorski komentarz artysty. Wyłączają z zastanej struktury wybrane fragmenty, aby ponownie je odczytać, przepracować - funkcja ich zostaje (dosłownie) wzięta w nawias, bądź cudzysłów, tak, aby mogła zaistnieć w innym, niż miejski dyskursie.
SURVIVAL 2007 – przedłużenie terminu konkursu

Fundacja Art Transparent – organizator piątej edycji Przeglądu Młodej Sztuki
w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL – przedłużyła termin nadsyłania prac konkursowych do 25.03.2007r.

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL to przedsięwzięcie artystyczne realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi nastawione na maksimum konfrontacji z widzem. SURVIVAL jest jednym najciekawszych wydarzeń w Polsce prezentujących prace współczesnych artystów. Tegoroczna, piąta edycja odbędzie się w dniach 25-27 maja we Wrocławiu.
Czarnobyl [Galeria Miejska]

27.04.2007
Galeria Miejska
ul. Kiełbaśnicza 28
godz. 18:00
wjazd: free

INDUSTRIAL ART przedstawia:
CZARNOBYL - 21 rocznica katastrofy elektrowni atomowej.

Pokaz filmów i fotografii zrealizowanych podczas naszej ubiegłorocznej wyprawy do zamkniętej strefy wokół elektrowni w Czarnobylu:
a.. "IMPERIUM ZONA" - realizacja: Arek Bagiński, Rafał Zaremba, Wojciech Majewski, muzyka Job Karma
a.. "CZARNOBYL - MOJE ŻYCIE" - realizacja Andrzej Jóźwik, Wojciech Majewski
a.. Premierowa prezentacja płyty Job Karmy - "Tschernobyl", która ukaże się w 21 wszą rocznicę katastrofy
SUKA OFF - Flesh Forms 023 [Studio BWA]

15.03.2007
BWA Wrocław
Galerie Sztuki Współczesnej
STUDIO BWA
ul. Ruska 46a (II piętro, w podwórzu)
50-079 Wrocław
tel. 071 781 55 02

Zaprasza na performance formacji SUKA OFF "Flesh Forms 023" (15.03).

FLESH FORMS 023
performance grupy SUKA OFF 15.03 (czw) o godz. 20.30
Flesh Forms 023 to ciąg obrazów ukazujących dualizm płci. Laboratorium estetyczne, w którym pojawiają się ważne dla twórców emocjonalne treści i tęsknoty. Performance ulega ciągłej ewolucji, eksperymentując z różnymi środkami wyrazu, pojawiającymi się wcześniej i później w innych akcjach: od bondage przez przekłuwanie ciała, po instalacje audio/video/body.
Spotkanie z Japonią w Firleju

11.03.2007
klub Firlej
ul.Grabiszyńska 56
godz. 18:30
Czas wykładu: 180 min
wstęp wolny

Interaktywny wykład filmoznawczy poświęcony twórczości Takeshiego "Beata" Kitano, na przykładzie filmu "Sonatine". Po projekcji przewidziana dyskusja.

Spotkanie odbędzie się w ramach dolnośląskiego cyklu „Japonia wczoraj i dziś: kultura, sztuka, gospodarka”, organizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Japonskiej Yujin. (www.yujin-wroclaw.org )
Pokaz Specjalny filmów - KAN

6.03.2007
klub Szepty
ul. Ruska 47/48a
godz.20:00

6 marca, w klubie Szepty (Wrocław, ul. Ruska 47/48a) odbędzie się Pokaz Specjalny filmów nagrodzonych w kwietniu ubiegłego roku na Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Pokaz rozpocznie się o godzinie 20.00, a wstęp będzie bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników nieszablonowego kina.

Szczegóły na www.kan.art.pl.
MŁODE RZECZY [Galeria Szewska]

10-30.03.2007
Galeria SzewskaGaleria Szewska 36
Instytut Historii Sztuki UWr
ul. Szewska 36
godz. 17.00

Prace w ramach Młodych Rzeczy to przede wszystkim grafika użytkowa wykorzystująca atrybuty liternictwa, fotografii – łączącego informację i indywidualną intencję w przejrzystą, spójną formę. Te zamknięte, wyraźne formy porządkują całość, przywołując bezpośrednie kadry, skojarzenia z
codzienności. Mówiąc ogólnie, projektowanie jest zawieszone gdzieś pomiędzy sztuką, a rzeczywistością. Ideą wystawy jest pobudzenie zainteresowania projektowaniem jako ściśle artystycznym i świadomym działaniem konkretnego wykonawcy projektu.
Przegląd Młodej Sztuki - SURVIVAL


25.-27.05.2007

plac TeatralnySURVIVAL to przedsięwzięcie artystów podejmujących wyzwanie miejskiej dżungli, artystów realizujących swoje projekty w miejscach adoptowanych dla potrzeb akcji, w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Impulsem do działań jest gęsta od znaczeń przestrzeń miejskich aglomeracji. Kontekst sytuacyjny określa charakter interwencji, możliwy sposób interpretacji siebie zanurzonego we współczesnym świecie.Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę. W zderzeniu tym może okazać zarówno swoją wielkość, jak i odsłonić swoją słabość i zbędność.
SUPERSTUDIO - Życie bez architektury


24.02.2007

studio BWA Wrocław

Galerie Sztuki Współczesnej

pl. Kościuszki 9/10

godz. 19:00SUPERSTUDIO - Życie bez architekturyJaki wniosek architekci mogli wyciągnąć z koncertów Woodstock? Czy powódź we Florencji mogła być turystyczną atrakcją? Radykalizm florenckiej grupy doprowadził ją do zanegowania sensu tworzenia architektury i zaowocował poszukiwaniami form podstawowych na włoskiej wsi. Krytyka objęła nie tylko architekturę, ale i design. Redukcja kształtów do kilku uniwersalnych brył to tylko jeden z etapów pościgu za budynkami oraz przedmiotami, które nie będą powodować alienacji jednostki w konsumpcyjnym społeczeństwie. Po drodze Superstudio doprowadziło do absurdu modernistyczne utopie. Nonszalancja, drwina, odwaga - tak można podsumować działalność Superstudio.
Katarzyna Kozyra / W sztuce marzenia stają się rzeczywistością

16.02-25.03.2007
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32
wernisaż / opening : 16.02 o godz. 18.00

W SZTUCE MARZENIA STAJĄ SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ / Katarzyna Kozyra
Od 2003 roku Katarzyna Kozyra realizuje projekt W sztuce marzenia stają się rzeczywistością obejmujący serię performansów, spektakli parateatralnych, happeningów z udziałem publiczności oraz filmów. Kozyra jest tu zarówno reżyserem, głównym aktorem, jak i tworzywem w rękach mistrzów-przewodników: Glorii Viagry i Maestra, którzy pomagają jej wcielać się w różne role.
Ruszyły przedpłaty na XV Slot Art Festiwal

Pierwsza tura przedpłat na bilety festiwalowe ruszyła! Już dziś możesz kupić bilet na cały Slot Art Festiwal (11-15.07.2007) taniej nawet o 60 zł w stosunku do ceny w dniu festiwalu.

Do końca marca (30.03.2007) cena w pierwszej turze przedpłat wynosi:
- karnet w przedpłacie grupowej 70 zł.
- karnet w przedpłacie indywidualnej 80 zł.

Więcej info oraz regulamin przedpłat znajdziecie na
http://www.slot.art.pl/index.php?D=33

Zapraszamy!
Do 15. lutego KAN czeka na filmy!

Zbliża się ostateczny termin nadsyłania filmów. Organizatorzy Festiwalu KAN czekają na zgłoszenia jeszcze tylko do 15. lutego, kiedy to pracę rozpocznie Komisja Kwalifikacyjna.

Obrazy wybrane do tegorocznego finału ubiegać się będą o następujące nagrody: Złote, Srebrne, Brązowe KANewki w kategoriach fabuła i dokument, KANewkę Specjalną Jury, KANewkę Publiczności, KANewkę Dziennikarzy, Nagrodę Ambasady Francuskiej. Przed konkursem zasadniczym odbędzie się także Konkurs Filmów Zagranicznych, którego jurorem będzie zgromadzona w kinie Warszawa publiczność.

Czekamy na filmy i zapraszamy na:
http://www.kan.art.pl
Konferencja prasowa Katarzyny Kozyry i BIUROKRACJA

16.02.2007
Galeria Awangarda
Wita Stwosza 32
godz. 12.00

Konferencję prasową z udziałem Katarzyny Kozyry i Hanny Wróblewskiej poświęconą wystawie "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością"

o projekcie:
http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=87&b=1&w=1
----------------------------------------
Studio BWA, ul. Ruska 46a
BIUROKRACJA
anna okrasko vs rahim blak
"TekstTylia" - indywidualna wystawa malarstwa Moniki Targiel

2 – 22.02.2007
Galeria Szewska 36
Instytut Historii Sztuki UWr
ul. Szewska 36

W programie:
"TekstTylia" - indywidualna wystawa malarstwa Moniki Targiel
2 - 22 lutego 2007

wernisaż:
2 lutego, g. 18:30

Monika Targiel tworzy swe tekstylno-olejne kolaże z kawałków codzienności, fragmentów otaczających ją ludzi i przedmiotów. Zróżnicowaniu pod względem formalnym i kolorystycznym towarzyszy konsekwencja dotycząca sposobu kładzenia farby i sugestia niedokończenia obrazu, pewna chropowatość stylu.
Studio BWA Wrocław: Pomiędzy nocą a dniem

3.02.2007
Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a
www.bwa.wroc.pl
godz.19:00

Aurora. Pomiędzy nocą a dniem
/ impreza i spotkanie z uczestnikami zaplanowanej na kwiecień 2007 polsko-niemieckiej wystawy Aurora. Pomiędzy nocą a dniem /

Impreza z DJami Black Angus (Berlin) & Distorted Animals (Wrocław).

uczestnicy spotkania warsztatowego:
Tomek Fudala, Alicja Jodko, Phillip Kleinmichel, Tomek Kozak, Doris Lasch & Ursula Ponn, Lina Launhardt, Olga Lewicka, Florian Ludwig, Anka Mitus, Stefanie Peter, Julia Pfeiffer, Roseline Rannoch, Markus Selg, Janek Simon, Piotrek Stasiowski, Carsten Zorn
HENRY K scratche Ślubu Gombrowicza

19-21.01.2007
Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a
www.bwa.wroc.pl
godz.19:00
wjazd: wolny

performance na podstawie "Ślubu" Witolda Gombrowicza
grupa teatralna Scena Witkacego Wro
reż. Przemek Pawlicki

HENRY_K to piguła, brutalnie wykrojona z trzech aktow "Ślubu" Gombowicza. Zderzona z postmodernistycznym feelingiem stwarza 60 minut spowiedzi współczesnych inteligentnych młodych gniewnych. Czy 23 letni Henryk jest równie zdolny do przeżywania dramatu zapisanego w klasycznym już dziś tekście jak jego wielcy poprzednicy?
Styczeń w BWA Awangarda

11.01. - 11.02.2007
HARALD MEDBOE / THE GYPSY TRIPS
galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32

wernisaż: 11 stycznia o godz. 18.00

The Gypsy Trips to pisana obrazami opowieść o spotkaniach autora z podzieloną na klany romską wspólnotą. Wystawie towarzyszy wydany w Norwegii katalog zawierający 60 ilustracji i 20 krótkich opowiadań opisujących spotkania autora z przedstawicielami cygańskich klanów.

Wystawa norweskiego fotografika Haralda Medboe "The Gypsy Trips" pokazuje, jak ich określa sam autor, ostatnich wolnych ludzi Europy. Obraz tej wolności, który fascynuje nas swoim romantycznym urokiem, jednocześnie pokazuje też cenę, którą trzeba za nią zapłacić.
8. Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2007

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Finał ósmej już odsłony KANu odbędzie się w dniach 19 - 22 kwietnia 2007 roku, w kinie Warszawa, we Wrocławiu. Organizatorzy festiwalu ogłaszają rozpoczęcie naboru filmów, które poddane będą wstępnej selekcji przez Komisję Kwalifikacyjną, a wybrane prace zaprezentowane zostaną podczas kwietniowego, finałowego konkursu.

Filmy można nadsyłać do 15 lutego 2007 w formatach i na nośnikach wskazanych przez organizatora (regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu www.kan.art.pl), na adres biura festiwalowego: ul. Kościuszki 34, 50 - 012 Wrocław, z dopiskiem KAN. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres kan@pro.onet.pl


Perfumowane Chuje przedstawiają oficjalne odchody 25. RWST

13.12.2006
Galeria Awangarda
ul. Wita Stwosza 32

RELIKTY POLODOWCOWE
(Pomścimy Wujka i Ciocię!)

Perfumowane Chuje
Antylegenda wrocławskiego undergroundu, kwaśny grymas profesora, plucie pod siebie i zbiorowy paw pustelników z pod pręgierza, ...prosimy nie rzucać jajkami....prosimy o wyłączenie przed wejściem aparatów telefonicznych, gdyż mogą one zaburzyć rytm urządzeń kardioilogicznych....

Relikty Polodowcowe, czyli wstrząsający dokument o przemijaniu.
13 grudnia, w terminie zbiegającym się z obchodami rocznicy stanu wojennego, BWA Wrocław pokaże w galerii Awangarda film w reżyserii Pawła Popko, amatora, założyciela grupy filmowej HERBATA, ze zdjęciami Tomasza Sobańskiego, operatora, dokumentalisty, absolwenta Katowickiej Szkoły Filmowej.
Bollywood Dance Party

17.12.2006
klub "Łykend"
ul. Podwale 37/38
godz. 20.00
wjazd: 3/5 zł

Już po raz piąty we wrocławskim klubie Łykend odbędzie się wyjątkowa impreza muzyczna inspirowana filmami z Bollywood. Indyjska kinematografia jest największa na świecie a jej popularność stale rośnie. To w Bollywood nakręcono filmy Czasem słońce czasem deszcz, Devdas czy Lagaana. Bollywood Dance Party to jednak coś więcej niż filmy i muzyka. Dla wszystkich miłośników zabawy w egzotycznej atmosferze przygotowaliśmy serię atrakcji.

W styczniu w BWA Wrocław

11.01. - 11.02
HARALD MEDBOE / RROM - THE GYPSY TRIPS
galeria Awangarda / ul. Wita Stwosza 32 /

The Gypsy Trips to pisana obrazami opowieść o spotkaniach autora z podzieloną na klany romską wspólnotą. Wystawie towarzyszy wydany w Norwegii katalog zawierający 60 ilustracji i 20 krótkich opowiadań opisujących spotkania autora z przedstawicielami różnych klanów.

Wystawa norweskiego fotografika Haralda Moedbe "The Gypsy Trips" pokazuje, jak ich określa sam autor, ostatnich wolnych ludzi Europy. Obraz tej wolności, który fascynuje nas swoim romantycznym urokiem, jednocześnie pokazuje też cenę, którą trzeba za nią zapłacić. Obok przykładów wschodniego wręcz przepychu widzimy ludzi żyjących w skrajnej, zupełnie dla nas niewyobrażalnej nędzy.
IV. urodziny Wrofilmu w Jazz Klub RURA

19.12.2006
Jazz Klub RURA
ul.Łazienna 4
godz.20:00

Stowarzenie Filmowe Wrofilm zaprasza serdecznie na IV. urodziny, które obchodzić będzie podczas kolejnej odsłony kina niezależnego. Tym razem pod nazwą "Pociąg do Kina". 

W programie:
"Idi Amin Dada" reż. Paweł Bartosik
Opowieśc o "cudownym" miejscu na ziemi, miescie, pozbawionym koneksji z okrytym złą sławą rzeźnikiem z Afryki. Czy na pewno?

"Stadium" reż. Marek Cichy
Metafora przyjscia na swiat. Platyczne zdjecia buduja moczna atmosfere przejscia z jednego wymiaru w drugi.

"Brat czeka na końcu drogi" reż Waldemar Grzesik
Film na podstawie opowiadania Marka Hłaski pod tym samym tytułem 
Lubiewo Karola Radziszewskiego

5.12.2006-8.01.2007
codziennie od wtorku do soboty
godz. 14:00-18:00
BWA Galerie Sztuki Współczesnej
www.bwa.wroc.pl
ul. Ruska 46 a II pietro

Wystawa fotografii polaroidowych Karola Radziszewskiego, ilustrujących "Lubiewo" Michała Witkowskiego w Studio BWA, ul. Ruska 46a 5.12.2006 o godz 19ej.

Kurator wystawy Konrad Schiller.

Polaroid w twórczości Karola Radziszewskiego jest stale obecny, stanowi swoistego rodzaju szkic do jego obrazów. Artysta rejestruje ludzi, siebie i przenosi ten zapis na płaszczyznę płótna. Jednak rzadko traktuje zdjęcia polaroidowe jako skończony fakt artystyczny. Lubiewo, to zapis podróży, jaką artysta odbył wraz z Michałem Witkowskim, autorem głośnego Lubiewo. Karol fotografował miejsca, w których toczy się akcja książki, tak by jak najlepiej oddać to, co opisywał Witkowski na stronach powieści. Akcja toczy się w latach 80 w rzeczywistości, która już niemal przestała istnieć, funkcjonuje raczej jako nostalgiczne wspomnienie z przeszłości w opowieściach i starych fotografiach z rodzinnych albumów.
Wystawa Olafa Brzeskiego w BWA

8.12.2006
Wystawa potrwa do 7.01.2006
Galeria BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32
godz.18:00

Galeria BWA Wrocław, Stowarzyszenie Filmowe Wrofilm oraz Grupa Filmowa valium4kids mają zaszczyt zaprosić na autorską wystawę Olafa Brzeskiego.

Wystawa to cztery duże instalacje pod wspólnym tytułem „Tylko dla ludzi”. Kontynuacja wystawy z 2004r. pod tytułem „Tylko dla zwierząt”. Jej głównym tematem jest destrukcja jako podstawowy wyraz aktywności „twórczej” człowieka. Artysta oszukuje przykładowego wandala, zamieniając jego dzieło zniszczenia w akt twórczy, Olaf Brzeski zdradza źródła inspiracji: „Widzę też że czasem wandal sam ma dość tego bezmyślnego zniszczenia, zaczyna rozwalać w coraz bardziej przemyślany sposób zarazem nie rezygnując ze swoich drastycznych metod, a efekt jego ‘pracy’ pogłębia wartość niszczonych przez niego obiektów, i nadaje im nowe znaczenia.”
Przegląd filmów chorwackich

10.10.2006

Jazz Klub Rura

Godz. 20:00

Wstęp: 6 złWrofilm i Jazz Klub Rura zapraszają na przegląd filmów zrealizowanych przez studentów szkoły filmowej w Osijeku w Chorwacji. W wyborze najciekawszych dzieł kina niezależnego młodych twórców z Bałkan dominują videoart i impresje. Przejmujące, pełne symboliki filmy oddają ból oraz niezrozumienie dla brutalnej, bratobójczej wojny, są echem huku armatnich wystrzałów, które przetoczyły się nad ojczyzną ich autorów. Filmy w angielskiej wersji językowej. Pokaz odbędzie się 10 X 2006 w Jazz Klub Rura o godzinie 20:00. Wstęp: 6zł.
WIECZOR FRANCUSKI W CRK UTOPIA

30.08.2006

Centrum Reanimacji Kultury

UTOPIA

ul. Jagiellończyka 10d

godz. 21.00

wstep wolnyPokaz filmu pt. Berni Alberta Dupontel

- DJ-e dupki - klasyka francuska i muzyka filmowa (takze francuska)

- wino prosto z Francji w dwoch kolorach + jedzenieAlbert Dupontel wcielał się zarówno w rolę aktora, jak i reżysera. Był twórcą takich filmów jak "Le Createur" (1999). W 1996 roku był nominowany do nagrody Césara za scenariusz i reżyserię komedii "Bernie" (1996) oraz za

rolę Dionneta w dramacie "Un heros tres discret" w reżyserii Jacquesa Audiarda. Trzy lata później wystąpił w "La Maladie de Sachs" Michela

Devillea. W swoim dorobku ma także film "Les Acteurs" (reż Bertrand Blier). Zdobył trzecią nominację do Cezara za rolę doktora Bruno Sachsa w dramacie "La Maladie de Sachs"(1999) Michel'a Deville'a.
Galeria Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej

*Galeria Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej*

ul. Szewska 29

pon, czw. 12.00 – 15.00Zaprasza na wystawę fotografii Beth Lazroe - irlandzkiej fotografki mieszkającej w Pradze.*NA NASZYCH OCZACH*

stereotyp kobiety w reklamieWystawie towarzyszy pokaz fotografii Michała Pawlika – absolwenta PHO-BOS i studenta ASP wystawa otwarta do 25 sierpnia. Wystawa fotografii Beth Lazroe i Michała Pawlika* Na naszych oczach –stereotyp kobiety w reklamie*

Co wspólnego ma telefon komórkowy lub Coca-Cola z nagą kobietą? Na pierwszy rzut oka niewiele, ale – jak napisał John Berger w

swojej książce przed 30 laty – „reklama coraz chętniej wykorzystuje seksualność po to, by cokolwiek sprzedać". Ciało kobiece stało się

narzędziem służącym interesom ekonomicznym, wydaje się, że można je kupić wraz z reklamowanym przez nie towarem.
W labiryncie dekalogu

27.05.2006

Studio BWA

ul.Ruska 46a

godz.19:00

wjazd: freeTematem instalacji jest dekalog - dziesięć przykazań - jeden z najczęściej komentowanych tekstów biblijnych. Temat, bliski wielu osobom odnosimy do życia dzisiejszego i pokazujemy w sposób, który pobudza do refleksji i zachęca widza do własnej interpretacji. Naszym celem jest pokazanie przykazań z perspektywy dzisiejszego człowieka.Wiele elementów instalacji może budzić kontrowersje lecz w ten sposób próbujemy przekazać treść dekalogu w nowoczesny oraz nieco szokujący sposób. Zależy nam aby wystawa trafiła bezpośrednio do odbiorców, z tej przyczyny w naszej pracy użyte zostaną dzisiejsze środki przekazu (filmy, zdjęcia, plakaty).
Libido Affair 7 - FRAUENWAFFE

13.05.2006

Browar MieszczańskiTo już 7 edycja imprezy spod znaku Libido Affair, tym razem pod szyldem Frauenwaffe.Zagra znakomite trio z Poznania - Housekeeping w składzie: Kasia, Maugo i Stebla, oraz rezydent imprez Libido - Tina Tuner. Libido 7 zdominują laski. Pamiętamy popis Joanny Hilly i to, co zrobiła z żywą zawartościa Spawalni 11 marca, i liczymy na powtórkę tamtej nocy. Kobiety za deckami, jak się okazuje, nierzadko dają tańczącym taką dawkę superzmysłowości, o jakiej panowie mogą tylko pomarzyć.
Officyna kina wJazz Klub Rura

16.05.2006

Jazz Klub Rura

godz. 20:00

wstęp: 5 złStowarzyszenie Filmowe Wrofilm i Jazz Klub Rura zapraszają serdecznie na prezentację kina niezależnego "Officyna kina". W repertuarze m.in. legendarny film Witolda Świętnickiego p.t. KTP, a także premierowy pokaz najnowszej produkcji Krzysztofa Różnickiego "Chesus3". Maj zapowiada się gorąco w świecie off. Zapraszamy...
ANGRY GIRLS

6.05.2006

Galeria

Centrum Reanimacji Kultury

ul. Jagiellończyka 10c/d

godz.19.30Wernisaż wystawy obrazków i rysunków Marysi Orzeszyny i Marty Stoces

+ partyPodczas wernisażu zaprezentujemy multimedialne niespodzianki autorstwa Marysi i Marty. Potem przenosimy się na Jagiellończyka 8c (wszystko w tym samym podwórku) na imprezę. W programie duuuzo dobrego dynamicznego,elektronicznego bitu (dnb, elektro i breakbeat), trochę kolorowych wizuali by VJ Little Witch, tanie piwko i pyszne wege jedzonko!

Zapraszamy gorąco!!
Filmowe Zderzenie

27.04.2006

ODA Firlej

Godzina: 20:00

Wstęp: 5 złStowarzyszenie Filmowe Wrofilm oraz Ośrodek Działań Artystycznych Firlej zapraszają na „Filmowe Zderzenie”, czyli prezentację videoart twórców z Łodzi i Wrocławia.W ramach pokazu zaprezentowane zostaną dwa bloki filmowe. Pierwszy przygotowany przez Michała Brzezińskiego, zawierający m.in. prace autorów z pracowni V13 prowadzonej przez Konrada Kuzyszyna oraz Michała Ogórka, działającej przy łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Michał Brzeziński opisując łódzkie środowisko związane z videoart mówi: „Nie staramy się gonić za modą i być fajni. Większość kończy ASP - ja filmoznawstwo.
Wieczorek filmowy + impreza

17.03.2006

Żeromskiego 82a

godz.18:00

wjazd: za darmoWIECZOREK FILMOWY

"Świat dla wszystkich. Stop wojnie i nietolerancji!"W programie:

- Filmy ("Nienawiść" reż.Mathieu Kassovitz, + 11 etiud filmowych z 11 września 2001)

- Muzyka (reggae, dancehall, ska, punk)

- Piwko

- Wege jedzonkoMapka jak do nas trafić:

http://www.ibw.com.pl/wroclaw/dojazd.jpgWrocławska Grupa Wolnościowa:

www.wroclaw.ibw.com.pl
Przegląd filmów Pawła Popko

24.01.2006

O.D.A. FIRLEJ

ul. Grabiszyńska 56

godz.20:00

wjazd: 5 złS.F. Wrofilm i O.D.A. FIRLEJ mają przyjemność zaprosić na przegląd filmów Pawła Popko, który odbędzie się 24 I 2006 w Firleju, o godzinie 20:00. Zaprezentujemy dwanaście produkcji tego autora.Paweł Popko - wrocławski dokumentalista i reżyser, związany z Grupą Filmową Herbata, współpracuje z TVP 3 Wrocław, jako reżyser reportaży.

Filmy dokumentalne Pawła Popko uwidaczniają niezwykłą umiejętność wyławiania osób skłonnych opowiedzieć przed kamerą o sobie i swoim życiu. Proste z pozoru historie reżyser zamienia w epickie opowieści, których bohaterami są, na przykład, wynalazca urządzenia do zbierania psich odchodów, czy mężczyzna jadący na pierwszą randkę z miłością swego życia, z którą do tej pory utrzymywał jedynie kontakt przez internetowe łącza. Opowiedziane w ciekawy sposób dokumenty łączy lekkość przedstawienia i pewna dawka humoru.
OFF, JAK GORĄCO! - wakacyjny przegląd filmów niezależnych

7.08.2005

Jazz Klub Rura

ul.Łazienna 4

wjazd: 5 złNa scenie (reż. Piotr Matwiejczyk) - film kręcony „na żywo” w trakcie festiwalu TOFFI. Reżyser z Wrocławia, Piotr Matwiejczyk, wyreżyserował w ciągu 3 godzin etiudę filmową, a festiwalowa publiczność miała możliwość bezpośredniego udziału w jej realizacji.Wścieklizna (reż. Jacek Czapnik). Animacja autorstwa Jacka Czapnika, rysownika i animatora z Bydgoszczy. „Wścieklizna” jest pierwszym długometrażowym (wg reżysera dłuższym niż 60 sekund) filmem autora; stanowi kompilację elementów rysunkowych i zdjęć bydgoskich blokowisk. Wykonana została metodami „garażowymi” - przy wykorzystaniu podświetlanej szyby, starego komputera PC i skanera.
Nesting

22.07.2005

BWA Awangarda

ul. Wita Stwosza 32

godz.19.30 (koncert – 20.30)

wystawa czynna do 21 sierpniaWspólny projekt artystów polskich, niemieckich, czeskich, słowackich i amerykańskich koncentruje się na problemie miasta jako miejsca wielokulturowego, wypadkowej przenikania się wpływów, idei i ludzi, którzy do niego przybywali. A nie ma do tego celu bardziej idealnego miejsca niż Wrocław.

Czym jest tytułowy "nesting"? Wiciem gniazda? Zadomowieniem się? Wysiadywaniem jaj? A może po prostu "domówką"? Żeby się o tym przekonać, trzeba odwiedzić w lipcu galerię BWA Awangarda. Autorzy wystawy angielski tytuł tłumaczą jako "gniazdowanie" i wywodzą go z historycznych przemian wrocławskiej kultury.
Offowy Czerwiec

14.06.2005

Jazz Klub Rura

ul.Łazienna 4

godz. 20.30

bilety: 5 zł.Stowarzyszenie Filmowe Wrofilm ma zaszczyt zaprosić państwa na filmowy czerwiec. Dla wszystkich obawiających się nadchodzącej sesji, lub zaliczeń, dla wszystkich chcących się trochę odprężyć i zabawić, S.F. Wrofilm proponuje przegląd filmów dwóch reżyserów z Wrocławia - Bodo Koxa i Filipa Zawady. Zaprezentujemy półtorej godziny bardzo ciekawych produkcji niezależnych, czasem wesołych, czasem bardziej refleksyjnych.Lista filmów:

Fight Fest - 6:21

Jeśli ona cię nie zagryzie, to ja cię zastrzelę - 6:27

Rzeki Babilonu - 3:55

Trrr - 12:20

Fesselballon - 2:13

Chińska Sukienka 3:02

Silvermann - 17:13

Marco P. i złodzieje rowerów - 33:52

W przerwie między dwoma blokami filmowymi zaprezentujemy pokaz zdjęć Remigiusza Kreli pt. Moja Anglia.
Swiss Video

2-3.06.2005

Galeria Entropia

ul. Rzeźnicza 4

Wstęp wolnySWISS VIDEO [przegląd filmów]

Wybór jest rodzajem subiektywnej historii wideo szwajcarskiego i prezentuje prace dwudziestu dziewięciu artystów podzielona na trzy części:[1] obejmuje dzieła artystów, którzy bardzo wcześnie, bo już na początku lat siedemdziesiątych, podjęli eksperymenty w dziedzinie filmu i video.[] René Bauermeister, Point Zéro, 1971, 4’

[] Jean Otth, Perturbation II: Strip Tease TV, 1972, 14’18’’

[] John Armleder, Performance piece, 1970, 6’

[] Urs Lüthi, Morir d’Amor, 1974, 7’

[] Dieter Roth, DOTS, 1956/1962, 3’.

[] Dieter Meier, Bostich, 1984, 3’40’’

[] Walter Pfeiffer, The Plaza, 1989 / 2001, 5’

[] Roman Signer, Actions, 1998, 3’
RYTUAŁ III -Zagłada i Nowoczesność

07.05.2005

Synagoga Pod Białym Bocianem

ul.Włodkowica 7

godz. 21.07

Wstęp - 25 PLNRYTUAŁ to rozgrywane na kilku płaszczyznach wydarzenie, w którym przenikają się i uzupełniają tak nośne obecnie formuły i narzędzia artystycznej kreacji jak: video art, animacja komputerowa, muzyka elektroniczna. Rytuał ma charakter cykliczny. Poprzednie edycje "Rytuału" odbywały się w industrialnej przestrzeni elektrociepłowni i poruszały, w ujęciu krytycznym, różne aspekty relacji człowiek - maszyna. W roku ubiegłym Rytuał odbywał się w katedrze św. Marii Magdaleny i poruszał relacje człowiek - sakrum.Aktualne wydarzenie ma upamiętnić Dzień Ofiar Holocaustu, jak i odnieść się do obecnych zagrożeń masowej dyskryminacji, wykluczenia i eksterminacji. Stad tez nieprzypadkowym wydaje się dobór miejsca - Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.Na całość wydarzenia składać się będą:

Retransmisja specjalnie przeprowadzonego na tę okazję wywiadu z prof. Zygmuntem Baumanem - o powinnościach człowieka i sztuki wobec naznaczonego Zagładą ponowoczesnego świata.

Premiera filmu animowanego autorstwa Arkadiusza Bagińskiego i Rafała Zaremby - "Zagłada i nowoczesność" z muzyką wykonywaną na żywo przez zespól Job Karma.Audiowizualny koncert muzyki elektronicznej - Job Karma - w scenografii autorstwa Violi Tycz i Arka BagińskiegoLinki:

http://www.jobkarma.pl/

http://www.cybertycz.4net.pl/

http://www.jewish.org.pl/wroclaw/polski/synagoga.htm
VIDEOPRZESTRZENIE 05

6.05.2005

BWA Awangarda

wstęp wolny !Projekt Videoprzestrzenie’04 i Videopeprzestrzenie’05 jest adresowany przede wszystkim do młodych ludzi zainteresowanych problematyką współczesnych sztuk medialnych oraz artystów i twórców, poruszających się w obszarze nowoczesnych technologii wizualnych. Projekt, stwarzając płaszczyznę prezentacji najnowszych tendencji artystycznych i estetycznych, dąży tym samym do zapoznania odbiorców z szeroko rozumiana sztuką medialną.Stanowi ponadto platformę promocji młodych twórców polskich i światowych, pozbawionych często możliwości prezentacji swoich prac w przestrzeniach publicznych oraz podejmuje próbę stworzenia forum krytycznej wymiany myśli, poglądów oraz idei estetycznych, dotyczących współczesnej kondycji realizacji i działań multimedialnych.

http://www.videoprzestrzenie.tk/
Neuropa INC

4.05.2005

Galeria Awangarda

ul.Wita Stwosza 32

godz.18.00

wstęp wolny !Sztuka wobec korporacyjnego przejmownia miejsc publicznej ekspresji (nowa plemiennośćw Polsce)INC. to znak, który stawia się za nazwami biznesowych organizacji w USA, a którego odpowiednikiem w Anglii jest Ltd., jest skrótem od incorporated i oznacza przyporządkowanie jakiegoś działającego na rynku podmiotu do obowiązującego tam systemu prawnego, który nadaje mu osobowość prawną. Incorporated, wzięty literalnie, oznacza tu jakby wcielenie czy włączenie czegoś, co jest źródłowe w stosunku do jego manifestacji w systemie jako osobowości prawnej, której symbolem czy skrótem jest każda CI (Corporate Identity). Skrótem korporacyjnej tożsamości jest znak towarowy (ang. trade mark), czyli symbol umieszczany przez producenta lub sprzedawcę na towarze czy jego opakowaniu. Dane przedsiębiorstwo musi najpierw nabyć prawa wyłączności do używania danego znaku towarowego po zarejestrowaniu go w odpowiednim urzędzie, bowiem używanie cudzego znaku towarowego uznawane jest za przejaw nieuczciwej konkurencji i ścigane prawem. Ograniczenia te mogą stać w kolizji z celami sztuki, która jako mimesis czy memesis, a więc naśladowanie i zarazem aktywne kształtowanie pamięci, często sięga - zwłaszcza od czasów pop-artu – po znaki towarowe różnych firm, które niekiedy - w poczuciu ich właścicieli zagrożone w swym posiadaniu - sięgają przeciwko sztuce nawet po groźbę sankcji prawnych, co znamy również z najnowszej historii sztuki polskiej. (...)Strona Neuropa INC

BWA Awangarda
Exceeda w Videoprzestrzeniach

6.05.2005

BWA Awangarda

ul. Wita Stwosza 32

start: 20.00

wstęp wolnyW galerii BWA Awangarda odbędzie się druga odsłona pokazu prac Exceedy – kolektywu artystycznego z Londynu, pionierów VJ-ingu, czyli wizualizacji towarzyszących grze DJ-ów. Pokaz artystów multimedialnych z Wielkiej Brytanii odbędzie się pod hasłem "4 x 4". Pod tą nazwą Exceeda organizuje cykl imprez w londyńskiej Galerii 291, w ramach których prezentowane są różnorodne formy filmowe i video.

Wrocławski pokaz podzielony został na cztery części: film dokumentalny i krótkometrażowy, film eksperymentalny, teledysk i audiowizualny mix (czyli po prostu VJ-ing). Pokazany zostanie m.in. film Jona Burnsa "Remote", w którym seksowna kobieta z głową w postaci telewizora leży na kolanach mężczyzny i zastanawia się: "ciekawe czy nadal byłby ze mną, gdybym nie odbierała BBC2?".

Prace Exceedy i związanych z nią twórców prezentowane w ramach cyklu o znamiennej nazwie "Videoprzestrzenie" są podróżą w świat widziany przez ekrany nowych technologii – świat czasem śmieszny, czasem przerażający albo po prostu fascynujący, również tych, którzy o nowych technologiach nie wiedzą zbyt wiele.
10. Port Literacki Wrocław 2005

8-9.04.2005

Centrum Sztuki Impart

ul. Mazowiecka 17Zapraszamy na 10. edycję festiwalu literackiego "Port Wrocław 2005". Wszystkie wydarzenia na "Dużej Scenie" Centrum Sztuki Impart przy ulicy Mazowieckiej 17 za wyjątkiem koncertu i projekcji filmowych zaplanowanych na "Małej Scenie".Wstęp na imprezy bezpłatny za wyjątkiem koncertu (cena biletu 25 zł).Rezerwacja i sprzedaż biletów:

Port Literacki, 50-051 Wrocław, Plac Teatralny 5, tel. (071) 3460823, poczta@biuroliterackie.pl

Impart, 50-412 Wrocław, ul. Mazowiecka 17, tel. (071) 3442816, rezerwacje@impart.art.pl
Videoprzestrzenie'05

17.03.2005

BWA Awangarda

ul. Wita Stwosza 32

godz. 18:30

wstęp wolnyKolejny z cyklu pokazów VIDEOPRZESTRZENIE zaprezentuje wrocławskiej publiczności prace artystów związanych ze środowiskami artystycznymi: Łodzi, Poznania, Warszawy i Gdańska. Platforma obrazu i dźwięku autorski pokaz VJ'S- artystów zajmujących się VJ-INGIEM i oprawą wizualną dla realizacji muzycznych (video art, video instalacje, animacje klasyczne i flashowe, net art) rusza we wrocławskim BWA Awangarda 17.marca o godz. 18.30. Będzie to rzadka okazja do obejrzenia prac artystów związanych z tymi ośrodkami, skupionych wokół uczelni, agencji reklamowych a także pracujących niezależnie. Oprócz realizacji ekranowych spośród nadesłanych prac zostaną wyłonione również najbardziej interesujące instalacje video, które uzupełnią marcowy pokaz.http://www.videoprzestrzenie.tk/
PROGRESSteron - Festiwal dla kobiet

Wrocławska edycja V Festiwalu odbywa się w dniach: 11-13 marca 2005 r.Wszystkie zajęcia odbywają się w Ośrodku Działań Twórczych "Światowid", ul. S.Sempołowskiej 54 A, WrocławPSYCHOLOGIA

WARSZTAT: "Być sobą"

WARSZTAT: "Kobieta ważna dla siebie" – istota poczucia własnej wartości

WARSZTAT: "Moje korzenie – moje skrzydła"

WARSZTAT: "On mnie nie rozumie..." – komunikacja interpersnalna

WARSZTAT: "Otwórz oczy na Siebie samą"

WARSZTAT: "W poszukiwaniu zaginionego ciepła..."

WYKŁAD: "Wzajemne oczekiwania mężczyzn i kobiet".

WARSZTAT: Czy serce mężczyzny bije inaczej?

WARSZTAT: Emocje: wróg czy przyjaciel?

WARSZTAT: Intuicja – dar niebios Zajęcia najwyżej ocenione przez uczestniczki poprzednich edycji

WYKŁAD: Jak żyć, patrzeć, słuchać i cieszyć się

WARSZTAT: Mówię, słucham i wyglądam – autoprezentacja doskonała

WARSZTAT: Otwieranie swoich wewnętrznych drzwi – o otwartości w kontaktach z innymi ludźmi.

WARSZTAT: Rodzina – najlepsze miejsce na ziemi

WARSZTAT: Ustawienia Systemowe wg Berta Hellingera "Rodzina -Strumień życia"SPOŁECZNO-FILOZOFICZNE

WARSZTAT: "Nowe spojrzenie na pieniadze!"ZDROWIE

WYKŁAD: DIETA – korzyści i ograniczenia. Dlaczego warto poznać zasady prawidłowego odżywiania i jednocześnie być świadomym jego ograniczeń. Jaką rolę spełnia dieta w podejściu holistycznym do zdrowia?SAMOOBRONA

WARSZTAT: WenDo – Samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewczątPRACA Z CIAŁEM

WARSZTAT: "Joga – jak opanować stres"

WARSZTAT: Antycellulit gimnastyka (ATC)

WARSZTAT: Callanetics – Dozwolone w każdym wieku

WARSZTAT: Pilates

WARSZTAT: Połączony oddech – sposób na oczyszczanie umysłu i ciała od napięć, bloków i stresów.

WARSZTAT: Qigong [Zajęcia najwyżej ocenione przez uczestniczki poprzednich edycji]

WARSZTAT: Rytuały Tybetańskie – źródło wiecznej młodości

WARSZTAT: Wizualizacja – twórcze rozwiązywanie problemów.Więcej informacji o festiwalu w odnośniku "wiecej".
BKF Utopia - projekcje filmowe w marcu

Wtorki, godz.20:00

cafe "Utopia" - Centrum Reanimacji Kultury

ul.Jagielończyka 10dCZARNO NA BIAŁYM:

08 marca - Kto się boi Virginii Wolf - reż: Mike Nichols

15 marca - Zabić Drozda - reż: Robert Mulligan

22 marca - Dyktator - reż: Charlie Chaplin

utopia czynna od godz. 19 filmy startują o 20 -Ulotka:

http://img35.exs.cx/img35/2333/marzecbkf1cg.jpg
Introspekcja

9/16/23.03.2004

kino "Helios"

ul. Kazimierza Wielkiego 19/23

start: 20.00Wstęp:

8 PLN (pojedynczy seans)

24 PLN (karnet na wszystkie seanse)Angielskie kino społeczne spod znaku Kena Loacha i Mike'a Leigh będzie tematem marcowej Introspekcji – przeglądu, który we Wrocławiu uchodzi już za kultowy. Bywają tam wszyscy, którzy lubią ambitne kino. W ramach marcowych spotkań Introspekcja zaprezentuje filmy Loacha i Leigh z początku lat 90., momentu przełomowego dla obydwu twórców. Wszystkie opowiadają o ofiarach rygorystycznej polityki ekonomiczno-gospodarczej Wielkiej Brytanii. Bohaterowie filmów Kena Loacha ("Riff-Raff" i "Wiatr w oczy") oraz Mike'a Leigh ("Życie jest słodkie" i "Nadzy") nie potrafią poradzić sobie z agresywnym, pełnym wyzysku światem. Podejmują nierówną walkę o prawo do godnego życia lub decydują się na ucieczkę i funkcjonowanie poza odgórnie narzuconym systemem.

Projekcjom mistrzów towarzyszyć będą pokazy filmów dokumentalnych zrealizowanych przez studentów polskich szkół filmowych. Po ostatniej projekcji (23 marca) planowana jest dyskusja o kinie społecznym. /azc/szczegóły:

www.introspekcja.art.pl"Życie jest słodkie" – 2 marca

"Riff-Raff" – 9 marca

"Nadzy" – 16 marca

"Wiatr w oczy" – 23 marca
Już niebawem OFFensiva

8 marca we Wrocławiu rusza III Międzynarodowy Festiwal Filmowy - "OFFensiva"Na wrocławski festiwal zgłoszono pół tysiąca filmów, z których do konkursu zakwalifikowano tylko 88. Wśród nich najwięcej jest wideoklipów. Pozostałe to fabuła, wideoart i dokument. Najkrótsze nominowane dzieło ma zaledwie 50 sekund. Najdłuższe godzinę. Filmy wybrane przez jury pochodzą z 14 krajów. Będą wyświetlane na ekranach kina Warszawa oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego Politechniki Wrocławskiej. Autorzy najlepszych dostaną nagrody - złote, srebrne i brązowe OFF-y.- Oprócz statuetek otrzymają również nagrody m.in. Prezydenta Miasta Wrocław i Marszałka Województwa Dolnośląskiego - mówi Piotr Mirek, organizator festiwalu.Od 8 marca trwać będą też projekcje pozakonkursowe, w czasie których publiczność będzie mogła wybrać jeden film. Zostanie on włączony do rywalizacji festiwalowej.- Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w festiwalu. Poza plebiscytem będzie można skorzystać z warsztatów scenariopisarskich, reżyserskich, operatorskich i fotograficznych. Są jeszcze wolne miejsca - dodaje Piotr Mirek. - Nauczycielami będą wykładowcy warszawskiej szkoły filmowej.Poza przeglądem filmów w programie festiwalu są także wystawy: plakatów w kinie Warszawa, pokaz fotografii w Rynku, a Dworzec Główny PKP ozdobią satyryczne rysunki. Klubem festiwalowym ma być Bezsenność, gdzie zagrają K.A.S.T.A., Pogodno i Sidney Polak. Na gali finałowej w kinie Warszawa wystąpi Frühstück z "R-20 Orchestra".Więcej:

www.offensiva.pl

tel. 792-67-96, 328-06-77
Imprezy IQ organizowane w marcu 2005

4.03.2005r.

IQ Reflection Party: TOOL, Nine Inch Nails, a Perfect Circle

start: 19:00

wstęp: 2zł

Klub Paradise Lost

budynek Dworca Świebodzkiego, WrocławImpreza współorganizowana jest przez redakcję zina 'Reflection' oraz

Stowarzyszenie IQ.

W programie jak zwykle projekcje multimedialne teledysków i koncertów,

fan-klipy, kolaże wideo, muzyka na życzenie, rzadkie nagrania. Wszystkich

serdecznie zapraszamy.Szczegóły:

http://reflection.iq.art.pl19.04.2005r.

IQ Rock '68-'75: Led Zeppelin, King Crimson, Pink Floyd, Jethro Tull,

Wishbone Ash

start: 19:00

wstęp: 2zł

Klub Paradise Lost

budynek Dworca Świebodzkiego, WrocławW programie projekcje koncertów, teledysków i rzadkie nagrania progresywnego

i psychodelicznego rocka z lat '68-'75.Szczegóły:

http://rock.iq.art.pl
TEATR OFF "WIELKI INKWIZYTOR"

16.02.2005

Centrum Sztuki Impart

ul.Mazowiecka 17Premiera wrocławska, godz 18:00REŻYSERIA: Piotr Derewenda

WYSTĘPUJĄ: Przemysław Getka, Radosław Czajkowski , Iwona Gosk, Jordanka Ilijewa, Iwona Sadowska, Anna Czerwińska, Anna Świętochowska, Emilia Goliszewska. Danuta Lewkowicz; Wioletta Toczułowska, Mariusz Kowalski

ŚWIATŁO/ KOSTIUMY : Marta Budny

LALKI : Beata Łozowska
JAK SAPIENS, TO HOMO

9/16/23 luty 2005

DKF INTROSPEKCJA

kino Helios

ul. Kazimierza Wielkiego 19/23

godz.20:00DKF Introspekcja we Wrocławi zaprasza na przegląd filmów o tematyce homoerotycznej "Jak sapiens to homo". Po każdym seansie odbędzie się dyskusja. Przegląd orgaznizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem "Lambda" oraz z Interdyscyplinarnym Kołem Naukowym "Nic Tak Samo".Cena karnetu (3 filmy) - 16 zł, bilet - 8 zł

Więcej szczegółów na temat filmów w linku poniżej "więcej".Dyskusyjny Klub Filmowy INTROSPEKCJA

Ewa Deperas, 602251560

e-mail: evadeperas@o2.pl

Internet: www.introspekcja.art.pl
6 Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN

8-10,04.2005

Kino WarszawaFestiwal ze skromnego studenckiego projektu w ciągu sześciu lat przerodził się w jedno z największych tego typu przedsięwzięć w kraju. Piątemu KANowi patronowały najważniejsze media w kraju, a najpojemniejsza we Wrocławiu sala kinowa każdego dnia wypełniała się po brzegi. Konrad Niewolski, jeden z członków jury, przyznał, że festiwal wytycza nowe wzorce podobnym, nawet bardziej prestiżowym projektom. Kolejny odcinek zabawy z kinem niezależnym będzie wzbogacony o nowe atrakcje.Poza tym, jak co roku, wzbudzające wielkie emocje, "otwarte obrady jury" podczas których zarówno twórcy jak i publiczność dyskutują o filmie z profesjonalistami, którzy muszą "tłumaczyć" się ze swego gustu, a także po raz pierwszy w historii KANu - warsztaty filmowe prowadzone przez znanych praktyków filmowych! Będzie okazja do wzbogacenia swej wiedzy, zapoznania się z tajnikami pracy z aktorem, sztuką operatorską i oświetleniową...Szóstemu KANowi będzie towarzyszył również konkurs na spot reklamujący Festiwal (regulamin na stronie internetowej) oraz koncert i zabawy do białego rana w klubie festiwalowym Rura Jazz Club we Wrocławiu.Zgłoszenia:

Termin nadsyłania filmów: do 1 marca (karta zgłoszeniowa i regulamin na www.kan.art.pl), organizatorzy czekają na filmy na nośnikach cyfrowych: Mpeg, Avi, DivX, Video-CD, SuperVideo-CD, DVD. zakwalifikowani do finału twórcy będą walczyć o Złotą, Srebrną i Brązową KANewkę oraz nagrody pieniężne w dwóch kategoriach: fabuła i dokument. Przyznana zostanie także Nagroda Publiczności.Program:

- Pokazy specjalne młodego kina niemieckiego tuż przed finałem (luty-marzec)

- Finał: 8-10 kwietnia 2005Zapraszamy do przesyłania swoich filmów i wzięcia udziału w konkursie na spot reklamowy!Festiwal w internecie:

www.kan.art.pl
Pokaz filmów niezależnych ze stajni wroFILM

Stowarzyszenie Filmowe Wrofilm zaprasza na Przegląd Filmów w Jazz Klubie Rura. W dwóch 45 minutowych blokach filmowych zaprezentowane zostaną produkcje trzech grup filmowych: Grupa była tu 15 minut temu z produkcją „Film pod tytułem” - wspaniałą, inteligentną i zaprawioną sporą dawką humoru parodią filmów gangsterskich i sensacyjnych, Padalec Media przedstawią „Strefę 18” - klimatyczną i niezwykle śmieszną parodię znanego programu o zjawiskach paranormalnych z pewnej telewizji komercyjnej, a także AKF Jantar z wieloma krótkimi produkcjami, często o nieco poważniejszej, bardziej refleksyjnej tematyce. W programie imprezy spotkanie i pogawędka z twórcami.Bilety w cenie 3 zł.Więcej:

www.wrofilm.3c.pl
IQ zaprasza do udziału w swoich projektach

Stowarzyszenie Skutecznego Wyrażania Myśli działa we Wrocławiu od VI.2002 r. i zajmuje się między innymi propagowaniem wartościowej działalności artystycznej. Imprezy odbywają się w klubie Kompress. Każdy czwartek - Rockowe Czwartki Studenckie, koncerty zespołów (chętnych zapraszamy na stronę IQ), wstęp wolny. Wejście na wieczory tematyczne to najczęściej tylko 2 zł (piwo za 3,5), można nie tylko posłuchać muzy, ale pooglądać multimedialne projekcje.Aktualny plan:

- 7.01.2005r.

IQ Icelandic: Bjork, Sigur Ros, Mum, rzadkie nagrania, projekcje teledysków, muzyka na życzenie, start 19:00, wstęp 2 zł

- 9.01.2005r.

Wernisaż Galerii Fotografii Spektrum, wstęp wolny, godz. 20:00

- 12.01.2005r.

Anime Night: projekcje i muzyka z najbardziej znanych i najciekawszych anime, start: 19:00, wstęp wolny

- 14.01.2005r.

Zlot Fanów Einstuerzende Neubauten: fan-art, fan-ziny, rzadkie materiały, fragmenty filmów, muzyka, start 18:00, wstęp wolny

- 16.01.2005r.

Happy Tree Friends Night - różne flash animacje, wstęp wolny

- 19.01.2005r.

Występ kabaretu Neo-Nówka, start: 19:00, wstęp: 10zł

- 20.01.2005r.

Danse Macabre: Depeche Mode, Front242, FLA..., teledyski, muzyka na życzenie itp. wstęp wolny, start 19:00

- 21.01.2005r.

IQ Seattle Night: Pearl Jam, Soundgarden, Nirvana, Alice In Chains Koncerty zespołów: Dust Blow, Kredenz, 18:00, wstęp 5 zł

- 23.01.2005r.

Ziemia Jest Płaska - konwent fanów Terry'ego Pratchetta, gry RPG, projekcje multimedialne, start 10:00, wstęp 5zł (od 19:00 wstęp wolny)

- 28.01.2005r.

LAMA Party - impreza czasopisma "LAMAgazine", konkursy, projekcje, karaoke, wstęp wolny, start: 19:00
3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "OFFensiva"

31 stycznia upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego OFFensiva we Wrocławiu (8-12 marca 2005).3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFFensiva zaprasza wszystkich twórców do zgłaszania filmów do konkursu festiwalowego. Termin nadsyłania filmu upływa dnia 31.01.2005. Podczas OFFensivy 2005 rywalizować będą filmy w 4 kategoriach: fabuła, dokument, wideoklip, videoart.Festiwal jest skierowany do otwartych na sztukę, poszukujących wrażeń artystycznych młodych odbiorców, którzy dostrzegają coraz silniejszy związek między różnymi dziedzinami sztuki. Organizatorzy przygotowali na cały Festiwal 6 000 miejsc dla fanów ambitnego kina. W ramach programu filmowego przewidziane są 3 cykle filmowe (Konkurs, Festiwale, Retrospektywa). Regulamin i karta zgłoszenia filmu do konkursu dostępne są na stronie www.OFFensiva.plStowarzyszenie Planeta Młodych ogłasza ponadto konkurs na plakat Festiwalu OFFensiva 2005. Konkurs adresowany jest do studentów ASP. Autor najlepszego plakatu zostanie nagrodzony nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł, a jego projekt plakatu wykorzystany zostanie w akcji promującej III MFF OFFensiva 2005. Projekty można przesyłać do 15.01.2005. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.OFFensiva.pl
[aktualne działu | dodaj news]