Krwawe Święta

17.12.2016
ul. Świdnicka (przy budynku Solpol)
godz.12:00

Zapraszamy serdecznie na „Krwawe Święta” – akcję Fundacji Viva. W tym roku po raz kolejny Fundacja Viva organizuje akcję pod nazwą "Krwawe święta", która dotyczy niehumanitarnego traktowania i zabijania karpi.

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! – Grupa lokalna we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie z tej okazji : akcję uliczną, która odbędzie się 17 grudnia o godzinie 12.00 na ulicy Świdnickiej przy budynku Solpol.

Wolontariusze fundacji Viva z wielu miast w Polsce wyjdą w grudniu na ulice, aby przybliżyć przechodniom, jak wygląda rzeczywistość hodowli karpi i sprzedaży żywych karpi. Stawy rybne z pozoru wyglądają na naturalne miejsca. Prawda jest jednak taka, że "produkcja" karpia jest przemysłem takim samym, jak każda inna hodowla zwierząt.
Ogólnopolski Strajk Kobiet - Runda II

24.10.2016

Drogie Polki walczące!
Drodzy wspierający nas Polacy!

godz.17:00 - Marsz spod SKY TOWER, następnie idziemy pod PRĘGIERZ i o godz. 18:00 odbędzie się demonstracja!

Od Czarnego Poniedziałku minął tydzień. Tydzień, odkąd powiedzieliśmy głośne NIE, które odbiło się echem w całym kraju. Tydzień temu wielu z nas nie wierzyło, że ktokolwiek nas usłyszy, ale WYGRALIŚMY a rząd w popłochu spełnił nasze żądania.

Nie czas jednak na składanie parasolek!

Większość parlamentarna nadal planuje uchwalenie drakońskiej ustawy antyaborcyjnej, w myśl której kobiety wciąż będą nękane, zmuszane do rodzenia dzieci skazanych na powolną i bolesną śmierć a antykoncepcja zakazana. Ostatnie dni pokazały wyraźnie, że stopień uprzywilejowania Kościoła katolickiego i jego wpływ na stanowione w Polsce prawo wciąż rosną, w myśl interesów politycznych dramatycznie pogarsza się stan systemu edukacji, w którym kształtowanie postaw obywatelskich jest zastępowane przez indoktrynację i anachronizm.
STOP TTIP I CETA

13.10.2016
pl. Nowy Targ
godz.17:00

Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość!

Organizujemy manifestację sprzeciwu wobec CETA i TTIP. Główna manifestacja odbywa się w Warszawie 15-ego października. Nasza wrocławska demonstracja odbywa się 2 dni wcześniej, 13-ego października o godz. 17.00 na placu Nowy Targ - 5 dni przed spotkaniem UE, na którym przedstawiciel polskiego rządu ma oficjalnie wyrazić zgodę na podpis CETA.
8. Wrocławski Marsz Równości Festiwal Równych Praw 2016

07.10.2016
ul. Świdnicka pod pomnikiem Chrobrego
godz.13:00

Marsz Równości we Wrocławiu maszeruje dalej! Dołączcie do nas!

MANIFEST:
Już po raz ósmy maszerujemy przez Wrocław, w tym roku pod hasłem: "Nie ma kultury bez równości!”
Rada Unii Europejskiej ogłosiła Wrocław 2016 roku Europejską Stolicą Kultury. Jesteśmy dumni i dumne ze wszelkich działań ESK, które zachęcają mieszkańców i mieszkanki naszego miasta do twórczych działań. Wiemy jednak, że „kultura” znaczy więcej. Obejmuje wszystkie działania ludzi, które doskonalą życie społeczne. Kultura to nie tylko sztuka, teatry, muzea, biblioteki, koncerty, happeningi. To także wzory postępowania w społeczeństwie. To język debaty publicznej. To nasz wzajemny stosunek do siebie. To sposób życia według wartości.

Jako stowarzyszenie zajmujące się sytuacją mniejszości seksualnych oraz prawami człowieka zachęcamy władze miasta, tak dumne z tytułu ESK, do zadania sobie przy tej okazji kilku pytań:
1. Czy miasto, na którego głównym placu nacjonaliści palą kukłę Żyda – a było to jedno z najbardziej antysemickich wystąpień ubiegłego roku na świecie – można nazwać stolicą kultury? Dlaczego w „mieście spotkań” grozi się śmiercią przedstawicielom innych kultur, a nawet poglądów politycznych?
2. Dlaczego ulicami Europejskiej Stolicy Kultury przechodzą marsze nawołujące do nienawiści i przemocy wobec uchodźców i przedstawicieli innych religii?
3. Dlaczego w Europejskiej Stolicy Kultury wolno bezkarnie palić symbole zjednoczenia Europy, dzięki któremu od 70 lat udaje się utrzymać względny pokój na kontynencie?
4. I wreszcie, jak to możliwe, że w stolicy kultury pozwala się na zniszczenie jednego z najlepszych teatrów w Polsce, poświęcając wolność i niezależność artystów i widzów w imię politycznej gry?
Ogólnopolski strajk kobiet Wrocław

03.10.2016

Strajk i Marsz NIE SĄ w sprawie CAŁKOWITEJ legalizacji aborcji, a w sprawie SPRZECIWU wobec PROJEKTOWI USTAWY O ZAOSTRZENIU ABORCJI!!!

Do Godziny K – ogólnopolskiego finału Strajku Kobiet o 18.00 - wyruszamy we Wrocławiu MARSZEM oraz ROWEROWĄ MASĄ KRYTYCZNĄ KOBIET. Chcemy, by miasto na chwilę się zatrzymało - posłuchało naszego głosu i krzyczało razem z nami! Marsz startuje ze skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich z Hallera o godz. 16:00. Idziemy w stronę Rynku ulicami Powstańców Śląskich i Świdnicką. Niemal równocześnie o 16:30 z Parku Słowackiego rusza Rowerowa Masa Krytyczna Kobiet.

Spotykamy się wszyscy w Rynku pod Pręgierzem by razem w GODZINIE K (18:00) zaprotestować przeciw próbom łamania praw kobiet na manifestacji organizowanej wspólnie przez Dziewuchy Dziewuchom Wrocław, Dolnośląski Kongres Kobiet, Inicjatywę 8 marca i dolnośląski KOD.

Do marszu, masy krytycznej i manifestacji w Godzinie K może przyłączyć się KAŻDY KTO MA OCHOTĘ. Razem zatrzymamy Wrocław, by usłyszał nasz głos!!!

DLACZEGO PROTESTUJEMY? Wzorem kobiet w Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj, polskie kobiety organizują jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko ustawie procedowanej w polskim parlamencie przez morderców kobiet!
Masa Krytyczna z Budżetem Obywatelskim

30.09.2016
pl. Bema
godz.18:00

Pasy rowerowe na Piotra Skargi, wygodny przejazd rowerem przez Piłsudskiego, wydzielone miejsce dla jednośladów na Drobnera czy Trzebnickiej - to wszystko i jeszcze dużo więcej powstało i powstaje we Wrocławiu dzięki pieniądzom z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W tegorocznym WBO również nie zabraknie rowerowych projektów. Wrześniowa masa krytyczna będzie poświęcona głosowaniu właśnie na projekty dedykowane nam, rowerzystom.

W tym roku zgłoszono kilkadziesiąt rowerowych pomysłów, zarówno te małe, jak i większe. Wszystkie możecie sprawdzić tu: http://bit.ly/2d11xCO (w kategorii wybierz "piesze/rowerowe"). My chcielibyśmy polecić Waszej uwadze szczególnie projekt nr 564 (sprawdź: http://bit.ly/2d2JLOP)
Głosowanie WBO2016 rozpocznie się dokładnie 30 września i potrwa do 10 października!

Przypominamy o obowiązkowym oświetleniu roweru ;)
Czarny Protest

25.09.2016
Rynek, pod Pręgierzem
godz.16:00

Ubierz się na czarno i przyjdź w niedzielę o godz. 16:00 na wrocławski Rynek (pod Pręgierz). Zaprotestujmy razem przeciw barbarzyńskiej ustawie, odzierającej kobiety z godności i bezpieczeństwa!

Są nas tysiące. Pokazałyśmy i pokazaliśmy to na ulicach, w pracy, w szkołach i w internecie. W niedzielę zbierzmy się w sercu Wrocławia, by pokazać rządzącym, że nie pozwolimy skazać się na śmierć i cierpienie!

------------------------------------------------------------------------
W środę posłowie i posłanki rozpoczęli prace nad okrutnym projektem ustawy, zgodnie z którym kobiety mają być wtrącane do więzienia za przerwanie ciąży.

To okrutne i nieludzkie prawo będzie zagrażało każdej z nas. ...Nie chcemy żyć w kraju, w którym przy łóżku ciężarnej kobiety czuwa policjant i prokurator, gdzie każde poronienie kończy się śledztwem, gdzie zgwałcone dziewczynki zmuszane są do rodzenia dzieci swoich gwałcicieli.
Światowy Dzień Uchodźcy

20.06.2016
Plac Solny
godz.19:00

Od 2000 roku z inicjatywy ONZ 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Coroczne święto ustanowiono, by docenić odwagę, determinację i poświęcenie tych, którzy wielokrotnie stracili wszystko – pracę, domy, bliskich. Światowy Dzień Uchodźcy na różny sposób celebruje się w ponad 100 państwach, ale o dziwo w Polsce, kraju, który w XX wieku w wyniku wojen i sytuacji politycznej był jednym z największych „eksporterów” uchodźców, święto to ma charakter marginalny.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to jednak coś więcej niż tylko bierność rządzących w Polsce na nieszczęście uchodźców. Polityka Rządu RP nastawiona jest na zniechęcenie Polek i Polaków do pomysłu pomocy uchodźcom. Politycy nie mają oporów, by stosować język przepełniony nienawiścią i rasizmem, co, niestety, odbija się na nastrojach społecznych. Doczekaliśmy czasów, gdy dyskurs społeczny narzuca nam skrajna prawica. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Was do udziału w naszej poniedziałkowej manifestacji.
Demonstracja przeciwko państwu policyjnemu

08.06.2016
pod Galerią Dominikańską
godz.18:00

W środę 8 czerwca o 18:00 widzimy się pod Galerią Dominikańską, aby pokazać nasz sprzeciw wobec wprowadzania państwa policyjnego.

Tylko 3,5 proc. skarg na pobicie przez policjantów (z ok. tysiąca rocznie) prokuratura kieruje do sądu. Pozostałe umarza lub odmawia wszczęcia postępowania. To dane dotyczące łącznie: przestępstw wymuszania zeznań i znęcania się nad pozbawionym wolności. W przypadku wymuszania zeznań biciem statystyka jest jeszcze gorsza: tylko 1,3 proc. spraw kończy się aktem oskarżenia... Jesteśmy najbardziej inwigilowanym krajem w UE - co roku w Polsce sprawdza się (oficjalnie) 2 miliony bilingów! Jesteśmy też podsłuchiwani - aż 10 służb może to robić bez czyjejkolwiek kontroli i wyraźnego powodu. Dla kolejnych partii u koryta ta sytuacja nie wydaje się być problemem, a wręcz przeciwnie - nowa ekipa rządząca daje państwowym aparatom opresji coraz większe uprawnienia. Ustawa o policji, ustawa o więziennictwie, powołanie ministerstwa bezpieczeństwa, ustawa antyterrorystyczna, a w planach, wg nieoficjalnych informacji, powołanie nowej służby specjalnej zajmującej się inwigilacją... dość! Rząd działa szybko, musimy reagować!
CZWARTKOWE GRANIE

28.04.2016
Wagenburg
ul. na Grobli 16
godz.16:00

Spór o drogę dojazdową do naszego terenu trwa w najlepsze. MPWiK nie ustaje w działaniach uniemozliwiających szybkie osiągnięcie kompromisu.
Zaistniała sytuacja znacznie utrudnia naszą działalność kulturalno-artystyczną.

Mimo to nie poddajemy się!

Aby pokazać MPWiK i wszystkim wokół otaczający nas absurd wyjdziemy z naszą inicjatywą w okolice parkingu będącego przedmiotem konfliktu.
W czwartkowe popołudnie ok godziny 16 zapraszamy wszystkich fanów szachów, gier planszowych czy karcianych.
Wspólnie spędzony czas osłodzą nam domowe wypieki i ciepłe napoje.

Do zobaczenia na miejscu!!
Zawieś wieszak, by ODZYSKAĆ WYBÓR

17.04.2016
Plac Solidarności
godz.17:00

Dziewuchy Wrocław zapraszają na happening pod lokalną siedzibą partii, której szefostwo wspiera zakaz aborcji i szafuje prawami kobiet bez ich wiedzy i zgody. Wszystko to pod płaszczykiem dbania o wartości i moralność, choć i tak wiemy, że chodzi o władzę i układy z Kościołem.

Zamiast pieklić się w internecie, wyraźmy nasze oburzenie razem tworząc instalację wieszakowo-ludzką wokoło siedziby partii przy Pl. Solidarności 1/3/6. Startujemy o 17:00, tworzenie potrwa ok. godziny.

Przyjdź i zawieś swój wieszak na znak protestu wobec zakłamania i hipokryzji, których dziś doświadczamy, a których ofiarami lada moment mogą paść Polki. Powiedz NIE barbarzyńskim pomysłom odbierającym kobietom prawo do życia w godności i zdrowiu. Dodaj swoją cegiełkę, swój wieszak, abyśmy mogli w Polsce ODZYSKAĆ WYBÓR.

Gotową instalację sfotografujemy i doślemy lokalnym politykom ugrupowań, które deklarują poparcie dla ustawy zmuszającej kobiety do rodzenia bez względu na okoliczności. / ważne: Instalację potem rozebierzemy, gdyż estetyka miasta jest dla nas sprawą ważną i nie chcemy go zaśmiecać. Wieszaki wyślemy do Premier Beaty Szydlo z fotografiami./
Manifestacja antywojenna - Stop Militaryzacji

12.03.2016
pl. Wolności
godz.18:00

Zachęcamy wszystkich do udziału w demonstracji antywojennej , która odbędzie się pod hasłami: „Chleba i pracy, a nie wojen!” oraz: „Stop militaryzacji!”. Poprzez demonstracje, pragniemy przedstawić rządzącym, niechęć społeczeństw, dla ich gierek, zmierzających do destrukcji pokoju w Europie i na świecie. Na manifestację zapraszamy wszystkie organizacje, środowiska oraz osoby prywatne. Mile widziane transparenty oraz flagi organizacyjne.

Manifestacja jest częścią odbywającego się we Wrocławiu, Forum Społecznego Europy Środkowo Wschodniej.
Manifa 2016 FEMINIZM ZAMIAST WOJEN!

06.03.2016
Wrocławski Rynek
godz.14:00

Jak co roku zapraszamy na Manifę we Wrocławiu!

Startujemy o godzinie 14:00 spod pomnika Fredry na Wrocławskim Rynku!
Będziemy maszerować w rytmach Podwórkowa Samba Wrocław!

FEMINIZM ZAMIAST WOJEN!

***
Manifest 2016

„Jako kobieta nie mam ojczyzny. Jako kobieta nie chcę ojczyzny. Moją ojczyzną jest cały świat” – napisała w „Trzech gwineach” Virginia Woolf. W tym eseju wyraziła nie tylko swój stosunek do wojny, ale przede wszystkim wskazała na związki między nacjonalizmem, militaryzymem i wojną, a społeczeństwem i państwem opartym na nierównościach i hierarchiach. Dzisiaj wymowa tego tekstu nadal jest aktualna – wojny toczą się nieustannie i na wielu frontach. Żadna z nich nie toczy się w naszym imieniu, na każdej z nich to my najbardziej cierpimy.
Wrocław przeciwko nienawiści

06.02.2016
Skrzyżowanie Świdnickiej i Oławskiej
godz.14:30

W sobotę 6 lutego na wrocławskim rynku przeciw obecności imigrantów i uchodźców w Polsce i Europie demonstrować chce PEGIDA. Ludzi, którzy z powodu wojny i przemocy musieli opuścić swoje domy PEGIDA nazywa „nielegalnymi”, a siebie określa jako „Patriotycznych Europejczyków”. Tak polska, jak i niemiecka PEGIDA powołuje się na europejskie korzenie i tradycje, a jednocześnie głosi sprzeciw wobec autentycznych europejskich wartości takich jak otwartość, sprawiedliwość i solidarność.

Nie zgadzamy się na demonstrowanie ksenofobii i nacjonalizmu w naszym mieście i kraju. Nie pozwalamy na nazywanie jakiegokolwiek człowieka nielegalnym. Nie chcemy, aby skrajna prawica zawłaszczała europejskość i patriotyzm, zakłamywała znaczenie tych pojęć, instrumentalnie używała ich do realizacji nikczemnych celów politycznych. Nie możemy biernie przyglądać się akcjom propagandowym PEGIDY, które wprost nawiązują do brunatnych czasów niemieckiego Breslau.
Wrocław przeciwko inwigilacji!

23.01.2016
pl. Solny
godz.16:00

Sejm przyjął dzisiaj nową ustawę o policji. Od teraz każdy może być szpiegowany bez powodu. Funkcjonariusze będą śledzić jakie strony internetowe oglądamy, z kim rozmawiamy, co kupujemy, jakich mamy znajomych, gdzie przebywamy, o której idziemy spać, Będą zbierać informacje, które mogą posłużyć do szantażu, do zastraszania krytyków władzy i tłumienia protestów społecznych. Nie możemy biernie przyglądać się temu jak władza chce coraz bardziej ograniczać naszą wolność. Musimy dobitnie pokazać im, że "1984" Orwella nie był instrukcją obsługi.

Spotykamy się w sobotę o 16:00 na Placu Solnym aby zablokować nową ustawę! Nie chcemy państwa policyjnego!!

Demonstracja jest legalna, została zgłoszona w CZK.
Na demonstracji nie będą tolerowane flagi oraz emblematy partyjne, a także symbole systemów autorytarnych.
RAZEM przeciw inwigilacji obywateli i upolitycznieniu służby cywilnej

14.01.2016
ul. Oławska
godz.18:00

Nie zgadzamy się na inwigilację obywateli pod pretekstem dbania o nasze bezpieczeństwo! Nie zgadza się na obsadzanie wysokich stanowisk w służbie cywilnej przez partyjnych aparatczyków! Dlatego też w najbliższy czwartek (14.01.2015) spotykamy się o godz. 18:00 na ul. Oławskiej (przy fontannie od strony pl. Dominikańskiego), by zademonstrować przeciwko zmianom serwowanym przez PiS. Niedawno podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, i wciąż oczekująca na prezydencki podpis nowelizacja ustawy o policji, to nic innego, jak kolejne etapy zawłaszczania państwa przez partię rządzącą. Nie pozwólmy im na to. Bądźmy w czwartek RAZEM!
Protest: Dość łamania praw pracowniczych w Polskim Busie

18.12.2015
przed wjazdem do Tymczasowego Dworca Autobusowego
od strony ul. Suchej
godz.13:00

Już czterech pracowników firmy Souter Holdings Poland, działającej pod marką PolskiBus.com, zostało zwolnionych ze względu na działalność związkową. W odpowiedzi na zwolnienia, Inicjatywa Pracownicza planuje akcje protestacyjne w całej Polsce w tygodniu od 14 do 20 grudnia

Działająca w Polskim Busie komisja Ogólnopolskie Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” powstała 10 września. Założyli ją kierowcy autobusów z województwa podkarpackiego. Obecnie w komisji działa kilkanaście osób, a w samej firmie, zatrudniającej około 800 osób, działają jeszcze dwa inne związki zawodowe (Sierpień 80 oraz Związek Zawodowy Kierowców w Polsce).

Od samego początku działalności członkowie komisji IP spotkali się z represjami. Tuż po zebraniu założycielskim, przewodniczący komisji został zwolniony w związku ze „zmianami organizacyjnymi”. Następnie, w październiku kierownictwo Souter Holdings zapowiedziało, że zamierza zwolnić kolejnych 3 kierowców – członków Inicjatywy Pracowniczej. Działacze i działaczki Inicjatywy Pracowniczej nie mają wątpliwości, że zwolnienia były próbą zastraszenia członków komisji i noszą wszelkie znamiona dyskryminacji ze względu na przynależność związkową – w chwili obecnej w sądzie pracy toczy się postępowanie w sprawie czterech zwolnionych związkowców.
Świąteczna Aukcja Dla Drzew

12.12.2015
EkoCentrum Wrocław
ul. św. Wincentego 25A
godz.19:00

12 grudnia zapraszamy Was do udziału w ***Aukcji dla Drzew*** – beneficie, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie naszej działalności w 2016 roku: akcje ekoedukacyjne, promocję ruchu rowerowego, walkę ze smogiem, ochronę istniejących zadrzewień oraz nowe nasadzenia.

Będziemy zaszczyceni i wdzięczni za każdą formę wsparcia naszych wysiłków. Chcemy wykorzystać to, co każdy z nas ma najlepszego. Na aukcji zamierzamy wystawić przedmioty (płyty, książki, sprzęty, dzieła sztuki, usługi, kupony rabatowe i wszelkie inne precjoza) otrzymane od naszych sympatyków i darczyńców. Każda rzecz przekazana na omawiany cel zostanie opisana i wystawiona na sprzedaż, sprawiając radość kupującemu oraz nam wszystkim, którzy skorzystają na poprawie jakości życia w mieście, dzięki drzewom, czystszemu powietrzu i odpowiedzialnym, proekologicznym postawom jego mieszkańców :)
Wrocław dla Klimatu! Świecimy przykładem

28.11.2015
Plac przed kościołem Garnizonowym
godz.16:00

30 listopada w Paryżu rozpoczyna się jedna z największych konferencji klimatycznych COP21, gdzie przywódcy wszystkich państw podejmą decyzję, jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Świadomość negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko jest obecnie powszechna. Naukowcy zrzeszeni w akademiach i stowarzyszeniach naukowych zgodnie twierdzą, że emisje gazów cieplarnianych powodują podnoszenie się średniej temperatury globalnej, co z kolei bezpośrednio przekłada się na zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska tj., powodzie, susze czy huragany. Coraz więcej krajów przewiduje ambitne cele i działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. By zapobiec wielu kataklizmom społeczność międzynarodowa musi połączyć siły na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polska zajmuje 36 miejsce na świecie i 10 w Unii Europejskiej pod względem ilości emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na mieszkańca. Ponosimy część odpowiedzialności za obecny kryzys klimatyczny i powinniśmy podjąć zobowiązania zmierzające do zmniejszenia naszego niechlubnego wkładu w zwiększanie globalnego ocieplenia.
NIE W NASZYM IMIENIU!

27.11.2015
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe Wrocław
al. Kasprowicza 24
godz.13:30

Zapraszamy serdecznie na pochód „Nie w naszym imieniu” organizowany przez wrocławską wspólnotę muzułmańską. Wydarzenie to jest skierowane przeciwko aktom terroru popełnianym w imię islamu. Jednocześnie stanowi ono reakcję na demonizację islamu oraz utożsamianie muzułmanów i muzułmanek z działaniami terrorystów. Organizatorzy wyrażają kategoryczny brak akceptacji dla terroryzmu!

My, wyznawcy islamu i nasi przyjaciele oświadczamy, że stanowczo potępiamy wszelkie akty terroru. Tego rodzaju czyny są nie tylko niezgodne z nauczaniem islamu, ale są zwyczajnie nikczemne, odrażające i nie mogą znaleźć jakiegokolwiek usprawiedliwienia. Pragniemy wyraźnie i jednoznacznie podkreślić, że islam to religia pokoju, a wszelkie organizacje terrorystyczne powołujące się na tę religię nie reprezentują ani jej, ani wspólnoty muzułmańskiej. Nie ulega wątpliwości, że ugrupowania te stanowią margines, zaś nadawanie rozgłosu ich działaniom jedynie przysparza im popularności.
Happening DZIEŃ BEZ FUTRA

21.11.2015
ul. Oławska (na wysokości Kazimierza Wielkiego, przy fontannie)
godz.14.00
http://cenafutra.info/

Czy wiesz o tym, że zwierzęta takie jak norki, lisy czy jenoty są wciąż hodowane i zabijane na futro? Zwierzęta, które nie różnią niczym od naszych psów i kotów poza tym, że są dzikie. A co za tym idzie, trzymanie ich w zamknięciu i odizolowaniu od środowiska naturalnego powoduje u nich jeszcze gorsze konsekwencje, tj. choroby psychiczne, samookaleczenia czy kanibalizm.

Chcesz wyrazić swój sprzeciw wobec hodowli zwierząt na futra? Bądź z nami tego dnia, podpisz petycję, porozmawiaj z aktywistami Otwartych Klatek, pomóż nam zwrócić uwagę opinii publicznej na cierpienie zwierząt futerkowych!

Historia dzieje się teraz. Możemy dopisać swój rozdział.
Zaświećmy przykładem | Halloween z Masą Krytyczną

30.10.2015
pl. Bema
godz.18:00

Każdy z nas marzył kiedyś, by posiadać umiejętność bycia niewidzialnym. Niestety, bywają rowerzyści, którzy to potrafią. Tym razem Masa Krytyczna Wrocław we współpracy z Kocham Wrocław, wybieram rower udowadnia, że bycie niewidocznym na drodze, to żadna supermoc, lecz brak zdrowego rozsądku.
A więc: nie bądź czarnym charakterem, zostań superbohaterem! ...i ZAŚWIEĆ SIĘ NA HALLOWEEN!

HALLOWEEN Z MASĄ KRYTYCZNĄ

WERSJA PODSTAWOWA
➡ upewnij się, że posiadasz rower wyposażony w obowiązkowe oświetlenie: przynajmniej jedno białe światło przednie oraz przynajmniej jedno czerwone światło tylne (ciągłe lub pulsujące) oraz tylny czerwony odblask.
Pamiętaj, że jeśli nie masz własnego roweru możesz skorzystać z Wrocławski Rower Miejski - Nextbike Polska

WERSJA ŚREDNIOZAAWANSOWANA
➡ oprócz obowiązkowego zestawu, ubierz siebie i swój rower w dodatkowe "świecidełka" i zalśnij pełnią blasku!
Co się nada? Nakładki na szprychy, świecące wentyle, kolorowe diody, LED-y, lampki choinkowe, dynie halloweenowe ;)
IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ!
1500 na minutę

02.10.2015
Pręgierz (Rynek)
godz.17:30

2 października obchodzony jest Dzień Zwierząt Hodowlanych. Szacuje się, że każdego roku w Polsce dla celów konsumpcyjnych zabija się 860 mln zwierząt (nie licząc ryb). Największą grupę spośród nich stanowią brojlery.

6 lat. Tyle średnio może żyć kura. 6 tygodni. Tyle trwa życia brojlera, czyli kurczaka hodowanego na mięso. W czasie tych sześciu tygodni intensywnie karmiony ptak przebywa w wielkim hangarze z tysiącem innych mu podobnych.

1500. Tyle mniej więcej brojlerów zabija się w Polsce co minutę.

91320. Tyle brojlerów zginie w ciągu godziny. Tyle też będzie trwał happening organizowany przez Otwarte Klatki. W ten sposób aktywiści chcą zwrócić uwagę na miliony anonimowych istnień, ofiar chowu przemysłowego.

Happening będzie okazją do porozmawiania z aktywistami Otwartych Klatek o realiach chowu przemysłowego, o tym jak można pomóc zwierzętom i zmienić świat na lepsze wybierając dietę roślinną. Na stoisku będzie możliwość podpisania apelu do polityków o zajęcie stanowiska w sprawach dotyczących skutecznej ochrony zwierząt.
UCHODŹCY MILE WIDZIANI | PIKIETA

12.09.2015
Wrocławski Rynek
godz.18:00

12 września spotykamy się we Wrocławiu oraz innych miastach Polski, aby wyrazić naszą solidarność z uchodźcami i pokazać, że chcemy i jesteśmy gotowi im pomagać.

Jest nam wstyd za wypowiedzi wielu polskich polityków, dziennikarzy i liczne głosy w mediach społecznościowych protestujące przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw. Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie.

Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie korzystali z gościnności i pomocy innych krajów i narodów - również określanych jako odległe nam kulturowo.
W obliczu dramatycznego położenia kilkuset tysięcy ludzi szukających schronienia w Europie, jest dla nas oczywiste, że powinniśmy tego schronienia udzielić.
Zdajemy sobie sprawę z konieczności wdrożenia długofalowych programów pomocy i integracji, ale nie zgadzamy się aby jakiekolwiek trudności były wymówką dla obojętności wobec ludzi uciekających przed śmiercią i ratujących swoje rodziny. Przeciwstawiamy się ksenofobii, rasizmowi i powielaniu krzywdzących mitów na temat innych kultur i wyznań.
Wrocławskie Święto Rowerzysty 2015

14.06.2015
Plac Nowy Targ, godz.12:00
Park Tołpy, godz.14:00

★ 3 ROWERY DO WYGRANIA ★
★ KONCERT NA 8 KILOMETRÓW ★
★ ZAWODY DLA DZIECI i DOROSŁYCH ★

WŚR to największa, niesportowa impreza rowerowa w regionie, której celem jest promowanie ruchu rowerowego, jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowisk miłośników rowerów! W 2014 roku w WŚR wzięło udział 4,5 tys. rowerzystów, tym razem nie może zabraknąć i Ciebie! Program WŚR poniżej!

✓ Ubierz się szykownie i wygraj rower!
✓ Ubierz się zabawnie i zgarnij drugi!
✓ Weź z sobą trąbkę, głośny dzwonek, koraliki na szprychy, cokolwiek co wydaje z siebie dźwięk i stań się częścią pierwszej w historii BIKENSEMBLE PARADE!
Ja też jestem mamą! Happening na Dzień Matki

26.05.2015
Rynek 27a (okolice Pręgierza)
godz.18:00-19:00

Jak się czuje krowa hodowana dla mleka, której odbiera się dziecko w pierwszych godzinach po porodzie? Cielak, który zostaje pozbawiony ciepła i opieki matki? Maciora unieruchomiona przez długie miesiące w kojcu porodowym? Prosiaczek, którego kastruje się bez znieczulenia i obcina mu ogon? Kura, która przez całe życie znosi jajka zamknięta w klatce i nigdy nie będzie miała okazji wychować potomstwa?

Jak możemy pomóc zwierzętom, które znalazły się w tak tragicznym położeniu?

Zapraszamy na happening Otwartych Klatek z okazji Dnia Matki!

Pokażemy jak dzięki prostym, codziennym wyborom możemy pomagać zwierzętom. Na stoisku będzie można spróbować wegańskich pyszności i zapoznać się z materiałami dotyczącymi chowu przemysłowego i działalności Otwartych Klatek.

Wszystkie osoby, które chcą uczestniczyć w happeningu zapraszamy do kontaktu z koordynatorem akcji pod adresem:
bogna.domagalska@otwarteklatki.pl
Kwietniowa Wrocławska Masa Krytyczna

24.04.2015
pl. Bema
godz.18:00

Podczas Wrocławskiej Masy Krytycznej z energią celebrujemy Światowy Dzień Ziemi zachęcając wrocławian do codziennego spalania kalorii podczas dojazdu do pracy lub szkoły na rowerze.

Trasa przejazdu: Plac Bema - Świętej Jadwigi- Piaskowa- Błogosławionego Czesława- Kazimierza Wielkiego- Krupnicza- Sądowa- Piłsudskiego- Świdnicka- Bożego Ciała- Widok- Kazimierza Wielkiego- Tragutta- plac Powstańców Warszawy- plac Grunwaldzki- Ronalda Reagana- plac Grunwaldzki- Purkyniego- Świętej Katarzyny- Wita Stwosza- Kurzy Targ -Rynek.
Płomień Nadziei - powstrzymajmy samobójstwa osób LGBTQIA

Razem z Ostrą Zielenią zapal Płomień Nadziei dla wszystkich tych, które i którzy popełniły i popełnili samobójstwo przez nienawiść społeczeństwa, wynikającą z ich nieheteronormatywności. Już 15 kwietnia, w trzecią rocznicę śmierci Kennetha Weishuhna, o godzinie 19:00 w wielu miastach Polski złożymy kwiaty, znicze, tęczowe flagi etc., żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem odbierania sobie życia przez osoby LGBTQIA, a im samym dać nadzieję na lepsze jutro.

Matronat nad akcją objęły:
Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Trans-Fuzja, Replika, PRIDE, Parada Równości, Wiara i Tęcza, Akceptacja, Miłość nie wyklucza, Lambda Warszawa, Fabryka Równości, Reformowany Kościół Katolicki w Polsce, Stowarzyszenie Równość na Fali, Festiwal Q Alternatywie, Pomoc w kryzysie.

We Wrocławiu akcja odbędzie się w rynku, na ul. Oławskiej, w pobliżu fontanny.
Parada Uliczna 'Wrocław dla wszystkich bez nienawiści'

05.06.2015
Plac Wróblewskiego
godz.14:00

Kolejny raz spotykamy się na ulicach Wrocławia, żeby podkreślić fakt, że tworzymy wspólnotę. Wspólnotę ludzi, którym obca jest polityka nienawiści i wykluczenia. Nie chcemy budować swojej rzeczywistości na strachu – a na nim właśnie opierają są przekonania nacjonalistyczne, faszystowskie, ksenofobiczne czy rasistowskie wciąż obecne w naszym mieście, mimo iż dawno powinny odejść do lamusa jako szkodliwe, „niemodne” i bezproduktywne...

We Wrocławiu, jak i wielu innych miastach Polski, coraz bardziej widoczny jest wzrost aktywności skrajnych środowisk nacjonalistycznych. Ich pełna frustracji retoryka prowadzi do szerzenia się nienawiści w naszym społeczeństwie. Nawet młodzi ludzie przyjmują postawy dyskryminujące imigrantów, przedstawicieli różnych kultur i religii, osób wyglądających i myślących inaczej niż oni sami.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ nie zgadzamy się na zagarnięcie przestrzeni publicznej przez przepełnione uprzedzeniami i agresją hasła.
Nasza parada będzie jak zwykle kolorowa, wielokulturowa i zorganizowana wspólnie przez uczestników. Pragniemy, aby na ulicach zagościł szacunek do drugiego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, wyglądu czy orientacji seksualnej.
Antywojenna grochówka na rynku

28.03.2015
Rynek
godz.16:00

Rząd planuje przeznaczyć do 2022 r. ponad 130 miliardów złotych na zbrojenia. W naszym kraju, gdzie skąpi się na służbę zdrowia, wyższe zarobki i świadczenia dla pracowników oraz emerytów, komercjalizuje się edukację i usługi publiczne, wydaje się ogromne pieniądze na zbrojenia. Na sprawy socjalne "nie ma pieniędzy"... Władza wraz z mediami nakręca fobię wojenną, rząd wprowadza możliwość wezwania na ćwiczenia wojskowe praktycznie każdego obywatela Polski, pod nazwą "Wzmocnienie 14" ruszyły powszechne ćwiczenia policyjne, postępuje militaryzacja policji... DOŚĆ! Z naszej strony nie będzie akceptacji dla tego typu działań, wojna wojnie!

W sobotę o 16 zapraszamy na antywojenną grochówkę na wrocławskim rynku. Jedzenie zamiast bomb!
Jak one to znoszą?

29 marca o godzinie 12:00 zapraszamy na akcję uliczną informującą o realiach chowu klatkowego kur, z którego pochodzi ok. 90% wszystkich jaj w polskim handlu.

Spotykamy się na ul. Oławskiej (róg Biskupiej).

Podczas akcji będzie można zapoznać się z materiałami z opublikowanego przez Otwarte Klatki śledztwa dotyczącego hodowli kur na jajka, porozmawiać z przedstawiciel(k)ami naszego stowarzyszenia i zapoznać się z przepisami na wielkanocne potrawy bez jajek oraz praktycznymi informacjami o tym, jak zastąpić jajka w codziennym gotowaniu.

Podobne akcje odbędą się w największych miastach w Polsce. Ich celem jest zwrócenie uwagi na los kur hodowanych w systemie klatkowym oraz pokazanie, że jajka można łatwo zastąpić innymi produktami, nie przyczyniając się w ten sposób do cierpienia zwierząt. Chcemy też pokazać, że kury to inteligentne i społeczne zwierzęta, zdolne do odczuwania zarówno radości, przyjemności, jak i nudy, frustracji, strachu czy bólu. Nie zasługują na los, na jaki skazuje je hodowla przemysłowa.

https://www.facebook.com/events/776745595766597/
Wiosenna Masa (nie taka) Krytyczna – Przejazd rowerowy + Piknik + Konkurs

21.03.2015

12:15 / pl. Bema - Znakowanie rowerów przez policję (szczegóły poniżej)
13:00 / pl. Bema – START wspólny przejazd rowerowy ulicami miasta
14:00 / park Słowackiego – piknik z atrakcjami:
✓ odświeżenie rowerów na wiosnę dzięki Rowerlover fb.com/rowerlover
✓ pyszna kawa od Bike Café fb.com/IlikeBikeCafe
✓ rozstrzygnięcie konkursu 'Najlepiej przebrany rower i jego rowerzysta' :)
✓ podtopienie Marzanny (zimo giń!)
✓ znakowania rowerów ciąg dalszy
✓ ogólnopojęty chillout w parku, z ciastem, muzyką i fajnym towarzystwem

ROZPOCZNIJ ROWEROWĄ WIOSNĘ RAZEM Z NAMI
Wiosenna Wrocławska Masa Krytyczna w tym miesiącu wyjątkowo odbędzie się w SOBOTĘ, 21. marca. Oficjalnie pożegnamy zimę i rozpoczniemy wiosenny sezon rowerowy wspólnie przejeżdżając tego dnia ulicami Wrocławia. Tym razem jednak Masa będzie bardziej Wiosenna niż Krytyczna, bo skupimy się na kolorach, przebraniach i kwiatach! Chcemy z Wami wspólnym przejazdem świętować bogaty w nowe rowerowe inwestycje i wydarzenia 2015 rok. Jak to zwykle tego dnia bywa, utonie również Marzanna, a po przejeździe będziemy wspólnie piknikować w Parku Słowackiego.
CYRK BEZ ZWIERZĄT Mówimy NIE wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach!

28.02.2015
koło Aquapark Wroclaw
ul. Borowska 99

W weekend pod koniec lutego/z poczatku marca we Wroclawiu pojawi sie Cyrk Korona w okolicach Wzgorza Andersa/Aquaparku. Dokladnie 28.02 i 1.03 maja odbyc sie pokazy dla setki osob. Cyrk Korona niedawno zaczal trase po polskich miastach. Cyrk ten wykorzystuje takie zwierzeta jak psy,zebry,konie,coby,kucyki,lamy,gesi,wielblady,kozy,malpy,koguty,dromadery,byki oraz foki.

Jak sie nie myle jest to 16scie gatunkow zwierzat wyrwanych z naturalnego srodowiska,ktore konaja w strachu,meczarniach przez cale swoje zycie. Tresura tych zwierzat jest dla nich tortura. Brak wybiegow,za male klatki,przewozy z miejsca do miejsca tylko i wylacznie dla rozrywki LUDZI. Zmieńmy to! Działajmy!

Zachęcam was do uczestnictwa w protescie przeciwko wykorzystywaniu zwierzat,który odbedzie sie (jak wyzej wymienione) w okolicach Aquaparku,w dniu i miejscu,w ktorym cyrk bedzie urzadzal swoje przedstawienie (28.02/01.03.2015 r.)
https://www.facebook.com/events/921735524525398
MANIFA 2015

08.03.2015
pomnik Fredry
godz.13:00

Zapraszamy na Manifę pod hasłem „Strajk kobiet teraz”, która odbędzie się 8 marca o godz. 13.00

Start spod pomnika Fredry a zakończenie Manify pod Pręgierzem w Rynku

Manifest:

„Kobiety do strajku generalnego! Płace i godziny czas zliczyć!”. Tak śpiewały nasze feministyczne poprzedniczki z włoskiego ruchu Walka Kobiet, wychodząc na ulice i domagając się sprawiedliwości w domu, w szkole i w fabryce. 40 lat po ich protestach to hasło wcale nie straciło mocy. 8 marca wychodzimy na ulicę, by wykrzyczeć: Strajk kobiet teraz!

Strajkujemy, ponieważ nie chcemy pracować za darmo. Strajkujemy, ponieważ nie chcemy pracować za grosze. Strajkujemy, bo mamy dość tego, że nasza siła i energia są wykorzystywane do pracy, która nas niszczy. Trwamy w ciągłej niepewności, nie mamy na nic czasu, coraz bardziej tracimy kontrolę nad naszym życiem. Harujemy od zlecenia do zlecenia, nie wiedząc, co przyniesie każdy kolejny miesiąc. Jedyny stabilny etat, jaki jest nam w stanie zapewnić państwo, to ten nieodpłatny, związany z pracą opiekuńczą. Jeśli zgodzimy się wziąć na siebie obowiązek wychowywania dzieci, mimo naszych niewielkich pensji musimy zadbać o ich zdrowie i edukację. W zamian co roku państwo odcina kolejne skrawki naszego bezpieczeństwa: emerytury, darmowa służba zdrowia, bezpłatne przedszkola i żłobki to dziś dobra luksusowe.
Lutowa Wrocławska Masa Krytyczna

27.02.2015
Plac Bema
godz.18:00

Celem Wrocławskiej Masy Krytycznej jest poparcie wniosku o pilne wykonanie objazdu remontowanego Bulwaru Dunikowskiego przez wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na ul. Frycza – Modrzewskiego.

W marcu 2012 roku, podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Wrocławia, na wniosek Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej ustalono, że możliwe będzie wprowadzenie ruchu rowerowego w dwóch kierunkach w ul. Frycza – Modrzewskiego po wybudowaniu parkingu pod pl. Nowy Targ.

Przypominamy też, że za chwilę minie rok od ukończenia drogi dla rowerów prowadzącej przez pl. Nowy Targ, a ona dalej nie została oddana do użytku.
Prosimy urzędników o wywiązywanie się z obietnic.

Trasa przejazdu:
Plac Bema - Świętej Jadwigi- Świętego Ducha- Andrzeja Modrzewskiego-Frycza (zgodnie z obiecaną w 2012 roku dwukierunkową trasą)- Jana Ewangelisty Purkyniego- plac Powstańców Warszawy- Wyszyńskiego- Szczytnicka- Curie-Skłodowskiej- rondo Ronalda Reagana- plac Grunwaldzki- plac Powstańców Warszawy/Plac Społeczny- Generała Romualda Traugutta- Podwale- Kołłątaja- Tadeusza Rejtana- Stawowa- Piłsudskiego- Sądowa- Krupnicza- Kazimierza Wielkiego- Szewska- Oławska -Rynek.
Link do trasy https://goo.gl/maps/lvG6V
Stop brutalności policji! Solidarność z górnikami

08.02.2015
Pręgierz
Rynek
godz.15:00

Od kilku dni trwa protest górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. We wtorek odbyły się bezowocne próby porozumienia strony związkowej z zarządem. Wobec lekceważącej postawy tego ostatniego miały miejsce blokady dróg, pikiety, doszło do starć z policją, która użyła broni gładkolufowej. Media manipulują wydarzeniami, protestujących nazywa się chuliganami. To wszystko już było 30 lat temu, kiedy biurokracja rządowa wydała wojnę górnikom i całemu krajowi. Nie możemy milczeć, kiedy władza strzela do obywateli!

Całym sercem popieramy protesty górników i setek tysięcy ludzi, którzy ich wsparli! Mamy dosyć antyspołecznych posunięć rządu, ignorowania obywateli i spychania ludzi w coraz większą biedę. Żądamy spełnienia postulatów strajkujących pracowników i pracownic górnictwa. Żądamy przywrócenia zwolnionych związkowców do pracy i poszanowania prawa do strajku, gdy narusza się godność i poczucie sprawiedliwości.

Nigdy nie uwierzymy w dobrą wolę posiadających władzę i kapitał. Jesteśmy przekonani, że tylko wspólna walka wszystkich pracujących, bez podziałów, może radykalnie zmienić niesprawiedliwy system społeczno-gospodarczy. Tu i teraz przejmijmy inicjatywę, aby bronić naszych praw pracowniczych, które po raz kolejny się ogranicza. Ta walka toczy się nie tylko na Śląsku, nie ma jednego frontu, bo to walka przeciw każdemu wyzyskowi i każdej formie wykluczenia. Nie dajmy wmówić sobie, że górnicy są naszymi wrogami. Tego właśnie chcą ci wszyscy, którzy żyją z wyzysku.
Pikieta pod MANPOWER w sprawie AMAZON

14.01.2015
Agencja Pracy Manpower
Swobodna 3
godz.16:00

Pracownicy magazynów Amazon nie otrzymali o czasie wynagrodzeń za pracę od agencji Manpower lub nie otrzymali ich w pełnej w wysokości. Agencja ignoruje ich wszystkie wezwania do zapłaty. Dlatego wracamy pod agencję z protestem. Będziemy protestować do skutku!
https://www.facebook.com/events/1004690082893684/
Maraton Pisania Listów Amnesty International w Kinie Nowe Horyzonty

12.12.2014
Kino Nowe Horyzonty (na parterze)
Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz. 12:00 - 23:00

Amnesty International Grupa Wrocław zaprasza na tegoroczny, XV Maraton Pisania Listów Amnesty International!

- Wiesz na czym polega nasz Maraton i dlaczego nie ma to nic wspólnego z bieganiem?

Przyjdź napisać list.

- Nie wiesz o co chodzi? Już wyjaśniamy...

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 r., w warszawskiej grupie lokalnej. Maraton Pisania Listów odbywa sie co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.

Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka i listów solidarnościowych do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane. To naprawdę działa!
Dzień bez Futra 2014

23.11.2014
ul. Oławska
godz.14:00

Tej zimy miliony zwierząt zginą w komorach gazowych.

Nie przesadzamy! Na polskich fermach żyje kilka milionów zwierząt hodowanych na futra. Ich życie jest bardzo krótkie – rodzą się wiosną, zabijane są zimą. Norki, które stanowią większość wśród tych zwierząt, zabija się przez zagazowanie w specjalnej komorze…

Z okazji Dnia bez Futra chcemy zwrócić uwagę na olbrzymią skalę tej śmierci. W poprzednich latach organizowaliśmy demonstracje, w tym roku przygotowaliśmy coś innego - zmuszającego do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia.

23 listopada w godzinach 14:00-17:30 będziemy na ul. Oławskiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Biskupią. Przyjdź zobaczyć ten wyjątkowy happening.
WOLNYCH SOBÓT NIE ODDAMY

08.11.2014
pod Urzędem Wojewódzkim
plac Powstańców Warszawy 1
godz.12:00

OGÓLNOPOLSKA MANIFESTACJA W OBRONIE PRAW PRACOWNICZYCH

Rząd PO-PSL wielokrotnie w przeszłości dawał świadectwo swego antyspołecznego charakteru. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat – a więc już po kolejnym zwycięstwie wyborczym – posłowie rządzącej koalicji przegłosowali podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia i bezprecedensową liberalizację stosunków pracy, de facto likwidując ośmiogodzinny dzień pracy i cofając Polskę cywilizacyjnie do mroków XIX stulecia. Niemal wszystkie tzw. reformy nasze władze państwowe wykorzystują do przykręcenia śruby pracownikom i przypodobania się mniejszemu bądź większemu (znacznie częściej temu drugiemu) biznesowi.

Ostatnim akordem tej polityki jest powstający w kierowanym przez PSL-owskiego ministra resorcie pracy projekt wydłużający tydzień roboczy, mogący w efekcie doprowadzić do likwidacji wolnych sobót. Doprawdy trudno o większą aberrację i chichot historii – Platforma Obywatelska, partia wywodząca się z „Solidarności” występuje przeciwko jednej z największych zdobyczy tego wielkiego ruchu społecznego! W dodatku dzieje się to niemal natychmiast po expose nowej premier, pełnym socjalnych obietnic i – złudnej jak widać – nadziei.
WROCŁAWSKI MARSZ RÓWNOŚCI 2014

11.10.2014
pod pomnikiem Bolesława Chrobrego
ul. Świdnicka
godz. 14:00

Dokładnie w Międzynarodowy Dzień Coming Outu już po raz szósty przemaszerujemy przez Wrocław!

Wychodzimy na ulice miasta, by przypomnieć, że wszyscy rodzimy się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. To podstawowe prawo człowieka, prawo niezbywalne.

Tymczasem na co dzień obserwujemy i doświadczamy dyskryminacji, agresji, przemocy. W sali sejmowej, studiach telewizyjnych, radiowych, także na ulicach słyszymy mowę nienawiści. Politycy w sposób obelżywy, odzierający z godności, wyrażają się o osobach nieheternormatywnych i pozostają bezkarni. Ikona „Solidarności” występuje przeciw solidarności społecznej. Zamiast rzetelnej edukacji o rozwoju psychoseksualnym człowieka mamy pseudo-społeczne akcje kłamliwie zrównujące homoseksualność z pedofilią. Dochodzi do podżegania do przestępstw z nienawiści. Osoby publiczne chcą z homoseksualności leczyć, a nawet określają drugiego człowieka mianem „to”. Mają usta pełne frazesów o wierze, ojczyźnie i honorze, ale dzielą ludzi na tych lepszej i gorszej kategorii. W imię tradycji i wiary rozsiewają nietolerancję i nienawiść do osób o odmiennych poglądach, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.
Podpisz petycję: Gaza miastem partnerskim Wrocławia

Nasz apel do władz Miasta jest podyktowany chęcią – czy raczej koniecznością oczywistą dla każdego przyzwoitego człowieka, bez względu na zapatrywania (geo)polityczne czy przekonania religijne – okazania solidarności ze znajdującymi się w tragicznym, czasem wręcz beznadziejnym położeniu mieszkańcami Gazy.

Strefa Gazy, formalnie okupowana przez Izrael od 1967 do 2005 roku, regularnie bywa celem operacji militarnych (powietrznych i lądowych) armii izraelskiej. Ofiarami każdej z tych operacji w zdecydowanej większości padają cywile. Ostatnia odsłona konfliktu – trwające ponad miesiąc bombardowania – pochłonęły niemal dwa tysiące istnień ludzkich; 80 proc. zabitych to cywile, w tym bardzo wiele dzieci. Pamiętać należy, że Strefa to najgęściej zaludniony obszar świata.

Od 1997 roku miastem partnerskim Wrocławia jest izraelskie Ramat Gan. Uważamy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by do Ramat Gan dołączyła Gaza. Decyzja o rozpoczęciu współpracy z Gazą byłaby też symbolicznym świadectwem, że nam – Wrocławianom – bliscy są nie tylko Izraelczycy, ale też Palestyńczycy, którzy stanowią w naszym mieście prężnie działającą mniejszość.

Zachęcamy do podpisania petycji "Gaza miastem partnerskim Wrocławia":
http://www.petycjeonline.com/gaza-wroclaw
Stop Wojnie, Stop Okupacji: Dzieci w Gazie Chcą żyć!

13.08.2014
Rynek, pod Pręgierzem
godz.18:00

Demonstracja przeciw okupacji Palestyny, przeciw ludobójstwu na ludności cywilnej.

Na demonstracji zamierzamy zebrać podpisy pod petycją do Prezydenta miasta pt. "Gaza, miasto partnerskie dla Wrocławia" - prosimy, aby każdy uczestnik przygotował kartkę z własnym zdaniem na temat agresji Izraela w Gazie,
przyczepimy je do Balonów Pokoju.

FB:
https://www.facebook.com/events/813301675369229/
Stop Wojnie - Dzieci w Gazie chcą żyć [Rynek]

25.07.2014
Rynek pod Pręgierzem
godz.19:00

Manifestacja przeciwko ludobójstwu Izraela na ludności w Strefie Gazy.

Wydarzenie na FB:
https://www.facebook.com/events/251145025078857/
Odkrywka w wielkim mieście

08.06.2014
ul. Oławska, plac przy fontannie
od godz. 16:00 do 19:30

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w happeningu „Łańcuch Ludzi – Stop Odkrywce”. Wykorzystując grafikę 3D autorstwa Ryszarda Paprockiego chcemy pokazać przechodniom krajobraz drastycznie zmieniony przez kopalnię odkrywkową.

Dołącz do nas! Stwórz razem z nami łańcuch ludzi i pomóż zablokować budowę kopalni odkrywkowej w gminie Gubin w woj. lubuskim.

Podczas akcji będzie można dowiedzieć się jakie szkody dla mieszkańców gminy oraz dla środowiska niesie budowa kopalni odkrywkowej. Towarzyszyć nam będzie Rien Achterberg – jeden z pionierów organizacji Greenpeace, z którym każdy będzie miał okazję porozmawiać.

Łańcuch stworzony z ludzi ma symbolizować opór przed budową kopalni odkrywkowej, solidarność z mieszkańcami gminy Gubin, ale także ma przypominać o tym, że ludzka zachłanność nie może doprowadzić do dewastacji przyrody.
WARSZTATY ZE SKANDOWANIA [CRK]

15.05.2014
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.18:00

Jeżeli chcesz coś wykrzyczeć, zrób to tak, żeby każdy chciał krzyczeć z Tobą!

15 maja zapraszamy na warsztaty ze skandowania, które poprowadzi Bartosz Ignacy Wrona Bajkoczytacz.

Weźcie ze sobą karimaty, albo koce, mogą się przydać. Godzina rozpoczęcia warsztatów może ulec zmianie.

Przypominamy, że 17 maja we Wrocławiu odbędzie się Parada Uliczna "Wrocław dla wszystkich bez nienawiści".
1 Maja - Blok anarchistyczny

01.05.2014
bulwar Tadka Jasińskiego (mapa)
(obok placu Orląt Lwowskich)
godz.12:30

Zbieramy się o godzinie 12.30 na bulwarze Tadka Jasińskiego (obok placu Orląt Lwowskich), by wspólnie dołączyć do głównej demonstracji.

Gestem tym chcemy podkreślić odrębność oddolnych ruchów społecznych od partyjnej lewicy

Wszelka symbolika anarchistyczna mile widziana.
Ogólnopolskie obchody 1 MAJA

01.05.2014
pl.1 Maja (obecnie JPII) przy fontannie
godz.13:00

Pierwszy Maja we Wrocławiu!

Czas na strajk Generalny! Odbierzmy nasze prawa pracownicze!

W lutym 1886 roku trwał strajk w jednej z fabryk w Chicago. Robotnicy domagali się poprawy warunków pracy i wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Strajk zakończył się lokautem, zwolniono wszystkich robotników, a na ich miejsce zatrudniono nowych. W geście solidarności organizowano wiece i demonstracje, w których brało udział ponad kilkadziesiąt tysięcy osób. Podczas jednego z tych protestów, na początku maja, policja zaczęła strzelać do robotników, zginęło kilka osób. By upamiętnić te wydarzenia II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy.

W 2013 roku rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 r.ż. i wprowadził 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Musimy pracować dłużej za te same płace. Dziś, podobnie jak pod koniec XIX w. znowu musimy walczyć o 8-godzinny dzień pracy, a także o wiele innych kwestii wcześniej wywalczonych przez ruch robotniczy, a obecnie stopniowo odbieranych przez kolejne rządy: jak powszechna opieka zdrowotna, zabezpieczenia emerytalne, rentowe i od utraty pracy, publiczne żłobki i przedszkola, ogólnodostępne i darmowe szkolnictwo i kulturę. Śmieciowe warunki pracy i pensje oraz ograniczanie dostępu do usług publicznych dotyczą nas wszystkich. Dlatego 1 maja we Wrocławiu po raz kolejny wychodzimy na ulice, by przypomnieć, że czas już na strajk generalny!

Dołącz do nas! Przyjedź na ogólnopolską demonstrację 1-ego maja Wrocławiu.
Parada Uliczna 'Wrocław dla wszystkich bez nienawiści'

17.05.2014

Dołącz do tanecznego korowodu – radosnego i kolorowego, lecz z ważnym przesłaniem. Kolejny raz wspólnie pokażemy, że nie pozostajemy bierni wobec rozwoju ideologii opartych na nienawiści. Spotkajmy się 17 maja we Wrocławiu!

Zamiast nienawiści i pogardy, wolimy dialog, pomoc wzajemną i poszanowanie wolności i równości. Chcemy, aby nasza parada była taka jak świat o który walczymy. Silna różnorodnością i kolorytem, zorganizowana oddolnie, bez hierarchii, bez liderów manipulujących masami i bez wskazywania winnych. Chcemy, by każdy mógł na niej poczuć się swobodnie.

Wychodzimy na ulicę, ponieważ przestrzeń publiczna, tak codzienna jak świąteczna, jest coraz bardziej nienawistna. Wrocław stał się w ostatnich latach ważnym punktem na mapie polskiego nacjonalizmu. Symbolicznym zwieńczeniem tego procesu jest fakt, że w naszym mieście odbył się pod szyldem „Żołnierzy Wyklętych” koncert neonazistowskich formacji muzycznych. Pamiętamy haniebne epizody historii: getto ławkowe, bojówki przedwojennego ONR, pochlebne słowa jakie Jędrzej Giertych wypowiadał po adresem Mussoliniego i Hitlera. Mamy świadomość, że dzisiejsi liderzy ruchu narodowego odwołują się do dokładnie tych samych metod i idei co ich poprzednicy. Ostatnio Wrocław stał się bastionem tego, co dawno powinno znaleźć się już w lamusie historii.
Spotkania organizacyjne 1 maja [Tajne Komplety]

Pierwszy Maja we Wrocławiu! Przyjdź i zorganizuj go z nami!

Dołącz do nas! Przyjdź na spotkanie organizacyjne ogólnopolskiej demonstracji 1-ego maja Wrocławiu.

Czas: czwartek (27.03.), g. 18.30, Tajne Komplety – spotykamy się tam co tydzień o tej samej porze

Czas na strajk Generalny! Odbierzmy nasze prawa pracownicze!

W lutym 1886 roku trwał strajk w jednej z fabryk w Chicago. Robotnicy domagali się poprawy warunków pracy i wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Strajk zakończył się lokautem, zwolniono wszystkich robotników, a na ich miejsce zatrudniono nowych. W geście solidarności organizowano wiece i demonstracje, w których brało udział ponad kilkadziesiąt tysięcy osób. Podczas jednego z tych protestów, na początku maja, policja zaczęła strzelać do robotników, zginęło kilka osób. By upamiętnić te wydarzenia II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy.
PROTEST POD CYRKIEM 'Arlekin'

29.03.2014
ul.Ślężna obok "Aquapark"
godz.16:30

W dniach 29 i 30 marca do Wrocławia przyjedzie cyrk "Arlekin" (rozbije sie przy ul.Ślężnej obok "Aquapark") w związku z tym, że nie godzimy się na wykorzystywanie zwierząt urządzamy protest pod cyrkiem, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec tej wątpliwej formy „rozrywki”, która nie powinna mieć miejsca w XXI w.

CO JEST ZŁEGO W WYKORZYSTYWANIU ZWIERZĄT W CYRKACH?
Ciągłe transporty, zmuszanie ich do nienaturalnych zachowań, zbyt małe powierzchnie do życia. Życie w klatce, które prowadzi je do chorób psychicznych, których objawem jest ciągłe miotanie się w klatkach zwane stereotypiami ruchowymi.
ZWIERZĘTA MAJĄ PRAWO DO ZACHOWYWANIA SIĘ WEDŁUG SWOICH POTRZEB GATUNKOWYCH. MAJĄ PRAWO DO ŻYCIA I DO WOLNOŚCI!!
A co Ty zabrałbyś ze sobą? Happening dla syryjskich uchodźców w Bułgarii

Kiedy: 21 marca, godz. 13 - 15
Gdzie: deptak ul. Świdnickiej

Dlaczego: Bo uchodźcy mają prawo do godnego życia, a my jesteśmy po to, żeby krzyczeć kiedy prawa każdego człowieka są łamane!

ŻADEN CZŁOWIEK NIE JEST NIELEGALNY.
PRAWA CZŁOWIEKA DLA WSZYSTKICH!

Happening jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową organizowanych przez Plan W.

Zapraszamy na pozostałe wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/581645245264401/

Akcja odbywa się w ramach kampanii S.O.S. Europo.
Dowiedz się więcej o kampanii:
http://amnesty.org.pl/index.php?id=237
Justice and Democracy Protest for Berkin Elvan in Wroclaw

15.03.2014
pod Galeria Dominikańską
Plac Dominikański 3
godz.15:00

Dnia 14 czerwca, czternastoletni Berkin Elvan został trafiony przez kapsułkę gazu łzawiącego, strzelała policja. Na rynku pojawił się przypadkowo, nie był protestującym, chciał kupić chleb. Przez 268 dni przebywał w śpiączce, walczac o życie, starając się zwalczyć zakażenie i wysoka gorączkę. Zmarł dzisiaj o godzinie 7:00, ważył zaledwie 16 kilogramów.Obecnie w Stambule, policja atakuje ludzi, którzy protestują w szpitalu, gdzie zmarł Berkin. Jeden z działacz został ranny w głowę podczas ataku, jest obecnie nieprzytomny. Rodzina nie miała czasu by opłakiwać swoje dziecko. Bądź swiadomy przemocy policji w Turcji.
https://www.facebook.com/events/783706288324199/
Demonstracja Antywojenna [Rynek]

09.03.2014
pod Pręgierzem
godz.14:00

Zbieramy się pod Pręgierzem w niedziele aby wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej interwencji.

FB:
http://goo.gl/rVM2Ri
Solidarni z Ukrainą! Maraton Pisania Listów AI we Wrocławiu

23.02.2014
Klub "Pod Pałacykiem"
ul. Kościuszki 34
godz.14-19

Zapraszamy na Maraton Pisania Listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie. Podczas naszej akcji każdy będzie mógł zaprotestować przeciwko przemocy milicji i łamaniu podstawowych praw człowieka na Ukrainie. Zachęcamy do napisania listu, który będzie sprzeciwem wobec arogancji ukraińskich władz, i podpisania petycji do Prezydenta Janukowycza.

W pokojowych protestach w Kijowie oraz innych miastach Ukrainy przez 2 miesiące brały udział setki tysięcy osób. W ich trakcie dochodziło do brutalnych prób rozproszenia protestujących osób przez milicję. Przez ten czas podziwialiśmy upór, determinację i przywiązanie demonstrantów do pokojowych wysiłków na rzecz dialogu władz z obywatelami.
Wiec Poparcia dla Ukraińców

23.02.2014
pl. Biskupa Nankiera
godz.11:30-13:00

Wiec poparcia dla Ukraińców, walczących o prawa obywatelskie i wybór europejski, odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 lutego 2014r. o godz.11.30-13.00.

Początek zebrania wyznaczono na godz. 11.30 na pl. Biskupa Nankiera, skąd odbędzie się pokojowy marsz na Rynek. W trakcie wiecu będzie ogłoszone jak najskuteczniej pomóc teraz rannym i represjonowanym w Kijowie i innych miastach Ukrainy.

Prosimy o przynoszenie ze sobą świec i zniczy, żeby uczcić pamięć zmarłych podczas zamieszek Ukraińców. Mile widziane też ukraińskie, polskie bądź europejskie flagi i plakaty.

Przyłącz się! Ukraina potrzebuje Twojej pomocy i wsparcia!

Wiec współorganizowany przez Fundację Sapere Aude oraz Komitet Wsparcia Ukrainy.
MANIFA 2014 [Rynek]

08.03.2014
Rynek (pod Pręgierzem)
godz.14:00

Manifa przeciw przemocy władzy! Przyjdź i zaprotestuj razem z nami!

Manifa przeciw przemocy władzy!

Każdego roku 8 marca – w Międzynarodowy Dzień Kobiet - wychodzimy na ulice, żeby wyrazić swoje niezadowolenie i głośno wykrzyczeć swój gniew.
Podczas tegorocznej Manifie mówimy o tym, co nas uciska, o różnych formach opresji, których codziennie doświadczmy.
Przemoc to gwałty, przemoc domowa, kontrola nad naszymi ciałami sprawowana przez państwo i kler.
Przemoc to wyzysk, umowy śmieciowe, głoowe pensje i łamanie praw pracowniczych.
Przemoc to prywatyzacja i ograniczanie dostępdu do dóbr publicznych – edukacji, opieki, mieszkań, służby zdrowia.
Przemoc to budowanie galerii handlowych i biurowców kosztem przestrzeni publicznej - parków, ogródków, skwerów.
Akcja wsparcia dla Ukrainy we Wrocławiu

01.02.2014
plac biskupa Nankiera
godz.12:00

1 lutego o godzinie 12.00 na placu biskupa Nankiera we Wrocławiu odbędzie się Akcja wsparcia dla Ukraińców, którzy obecnie walczą o swoje prawa i swoją przyszłość.

Okrutna ukraińska władza na czele z Janukowyczem rozpoczęła krwawy atak przeciwko własnemu narodowi. Są zmarli; liczba rannych wciąż rośnie; znęcają się nad aktywistami; porywają dziennikarzy; aresztują coraz więcej niewinnych ludzi; wprowadzono ustawy, całkowicie naruszające prawa człowieka.

To wszystko dzieje się obok nas. Nie bądźmy obojętni!
Zapraszamy i prosimy o wsparcie i obecność!
My też mamy wpływ na życie Ukrainy, nasz głos usłyszą!

P.S. To jest zebranie pokojowe, o charakterze artystyczno-performatywnym. Protest NIE PROMUJE ŻADNYCH SIŁ lub IDEOLOGII POLITYCZNYCH, a tylko i wyłącznie jest pozycją społeczną.
Pikieta ZSP pod DINO

11.01.2014
Market "Dino"
Zielińskiego 22a
godz.13:30

Władze sieci supermarketów DINO próbuje zastraszać pracowników wręczając związkowcom wypowiedzenia dyscyplinarne pod pretekstem "anarchizowania pracowników". Jest to działanie ewidentnie wymierzone w działalność pracowniczą, dlatego musimy odwołać się do tradycyjnych, syndykalistycznych metod - czyli akcji bezpośredniej!
Spotkanie: Amazon, strefy i prawa pracownicze [Ekocentrum]

19.12.2013
Ekocentrum
ul. św. Wincentego 25A
godz.18:30

Amazon to międzynarodowy koncern zajmujący się sprzedażą towarów przez internet. Za pomocą kilku ruchów online można kupić niemal wszystko (od książek po majtki wyprodukowane w innej części globu, tysiące kilometrów dalej) i w ciągu 48 godzi to otrzymać. Jak to jest możliwe? W ciągu ostatnich kilkunastu lat Amazon rozrósł się do giganta internetowego handlu detalicznego dzięki potanianiu kosztów pracy, jej intensyfikacji i finansowym zyskom na giełdzie, a także dzięki ulgom podatkowym i publicznym dotacjom. Obecnie ma 89 magazynów w różnych częściach świata. Ogromne hale, gdzie przechowywane i skąd wysyłane są produkty, kryją w sobie wykańczającą pracę za grosze. Pracownicy zbierający towar z półek magazynowych przemierzają ponad 20 km dziennie i dostają za to ok. 9 euro za godzinę. Firma chwali się, że dzięki niej powstają tysiące miejsc pracy. Jednocześnie tam, gdzie się ona pojawia, masowo kurczy się zatrudnienie w handlu detalicznym (m.in. w małych księgarniach). Obecnie Amazon chce jeszcze bardziej zredukować swoje koszty pracy: planowana jest budowa dwóch jego hal w Polsce: pod Wrocławiem (w Kobierzycach) i pod Poznaniem.
Lewicowe Obchody Święta Niepodległości

Zapraszamy serdecznie
na Lewicowe Obchody Święta Niepodległości,
które w tym roku odbędą się pod hasłem "95. lat Niepodległości"

11. listopada 2013 r. godz. 11.00

Spotykamy się na na ul. Zelwerowicza, pod pomnikiem wrocławskich antyfaszystów działających w organizacji konspiracyjnej “OLIMP”.

Planowane jest złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i uroczyste przemówienia.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Polska Partia Socjalistyczna
'Jestem zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć' - akcja we Wrocławiu

21.09.2013
okolice Rynku
godz.11:30

Stowarzyszenie Empatia serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w akcji ulicznej „Jestem Zwierzęciem. Myślę, czuję. Chcę żyć”, w ramach której będziemy pokazywać przechodniom portrety zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych przez człowieka. Chcemy przypomnieć, że zwierzęta nie są rzeczami, a codzienne wybory ludzi, takie jak pożywienie, ubiór czy rozrywka, często są dla nich wyrokiem.

Dołącz do nas!

Kilkadziesiąt osób stojących w milczeniu, trzymających plakaty z portretami różnych zwierząt w symboliczny sposób zwraca im osobowości, biografie zabrane przez mechanizm ich wykorzystywania, często przybierający formę przemysłu. Chcemy zaznaczyć, że nie są jedynie numerami, liczbami w statystykach. Każde z nich jest unikalną, czującą jednostką. Są traktowane jak narzędzie, towar, surowiec, rzecz.
Malowanie transparentów na Marsz Równości

30.09.2013
ul. Paulińska 4
godz.18:00

Jak co roku, przygotowujemy wspólnie kolorowe transparenty na Marsz Równości. Dołącz do nas i wymaluj swój własny transparent z ulubionym hasłem. Będzie kolorowo, tłumnie i twórczo. Przynieś swoje pomysły (albo skorzystaj z naszych ;) i dobrą energię. Farby, kartony, prześcieradła i kijki do transparentów będą już na miejscu ale dodatkowe materiały będą zawsze mile widziane.

W tym roku na Marszu utworzy się także „blok wschodni” ponieważ chcemy wyrazić swoją solidarność z osobami nieheteronormatywnymi zamieszkującymi Rosję. W związku z tym przygotowywać będziemy w tym celu również rekwizyty. Jeśli więc zamiast malować i pisać, wolicie kleić i układać - również przybądźcie!
Załóż ciuchy, które można zabrudzić. Przydać się mogą także gumowe rękawiczki. Zapraszamy do wspólnego malowania!

Jeśli macie pomysły na ciekawe hasła, piszcie do nas! Liczymy na waszą inwencję twórczą. Autor/ka najciekawszego hasła otrzyma wejściówkę na sobotni koncert/show Gwiazdy z Kosmosu!
Wrocławski Marsz Równości 2013

05.10.2013
pod pomnikiem Bolesława Chrobrego
ul. Świdnicka
godz.13:00

Już po raz piąty przemaszerujemy przez Wrocław, w tym roku pod hasłem: Miłość nie pyta o płeć.

Wychodzimy na ulice, czując oburzenie z powodu fali nienawiści, która wzbiera we Wrocławiu. Nienawiści do wszystkiego, co nie mieści się w wąsko pojętej kategorii „normalności” i obowiązkowej heteroseksualności. Nie zgadzamy się na przemoc wobec osób, które nie mieszczą się w tych normach. Sprzeciwiamy się homofobii, seksizmowi, rasizmowi i wszelkiej ksenofobii! Nie będziemy tolerować fizycznej, słownej, psychicznej ani instytucjonalnej przemocy! We Wrocławiu coraz częściej dochodzi do ataków ze strony faszyzujących narodowców. Jak to jest, że odwołują się do chrześcijańskich wartości i jednocześnie szerzą kulturową, rasową i religijną nienawiść?
Pikieta solidarnościowa w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu

12.09.2013
ul. Oławska 2
godz.13:00

Sprawy zaszły za daleko.

Ataki na prawa i interesy pracowników i pracownic przekroczyły już wszelkie granice. Przyjęte przez parlament zmiany w kodeksie pracy – w praktyce znoszące jedno z podstawowych historycznych osiągnięć ruchu robotniczego: ośmiogodzinny dzień pracy – są tylko jednym z wielu ciosów wymierzonych w polski świat pracy. Odbieranie dostępu do usług publicznych, głodowe płace, nadużywanie umów śmieciowych, rosnąca fala niewypłacania pensji, utrudnianie działalności związkowej i nielegalne tłumienie akcji strajkowych są praktykami, które coraz powszechniej określają nasze warunki pracy. Wszystko to realizowane jest w imię większej elastyczności i konkurencyjności działających w Polsce przedsiębiorstw z zupełnym pominięciem głosu strony pracowniczej.
Pikieta pod sklepe najgorszego pracodawcy 2012 roku - Black Red Whitem

13.07.2013
Black Red White
Bielany Wrocławskie
godz.12:00
mapa: http://goo.gl/jeu1b
dojazd: http://goo.gl/unv5w

Pikietujemy pod sklepem Black Red White - "zwycięzcy" konkursu na najgorszegpo pracodawcę roku 2012.
Więcej informacji: http://zsp.net.pl/brw

Nie pozwólmy, aby takie praktyki jakich dopuszcza się BRW były normą. Twój sprzeciw jest ważny, dlatego zapraszamy do wspólnego protestu. Zapraszajcie znajomych.

Więcej informacji:
http://cia.media.pl/zaklad_brw_sofa_w_nidzicy_zwolnil_zwiazkowca
http://zsp.net.pl/brw
https://www.facebook.com/BlackRedWhiteZwalniaIWyzyskuje
http://www.zsp.net.pl/najgorsi-pracodawcy-roku-2012-wyniki-konkursu
Pikieta solidarnościowa z Krzystofem Gazdą

28.06.2012
pod sądem rejonowym
ul. Podwale 30 (główne wejście)
godz. 8.30

Na kilka dni przed demonstracją na strefie 5 lipca (więcej info poniżej), spotykamy się na pikiecie solidarnościowej z Krzysztofem Gazdą, w dniu jego rozprawy sądowej. Krzysztof został dyscyplinarnie zwolniony z pracy za działalność związkową, za to, że walczył o godne życie dla robotnic i robotników fabryki Chung Hong (produkującej dla LG w specjalnej strefie ekonomicznej pod Kobierzycami): przeciwko 16-godzinnemu dniu pracy, śmieciowym umowom, pracy za grosze i braku czasu na odpoczynek.

Krzysztof stracił pracę w gorącym i kluczowym momencie prowadzonego przez komisję Inicjatywy Pracowniczej sporu zbiorowego - czyli tuż po wygranym referendum strajkowym. Zarząd, próbując wyciszyć opór pracowniczy, spotkał się z jeszcze większym protestem. Tego samego dnia pracownicy podjęli strajk. Rozprawa w sądzie pracy (o przywrócenie do pracy i odszkodowanie) przypada dokładnie w rocznicę wybuch strajku - czyli 28 czerwca 2013 roku. Chodźcie z nami pokazać solidarność z Krzysztofem, solidarność z ludźmi walczącymi z wyzyskiem i uciskiem państwa i korporacji!
„Nie jesteśmy maszynami!” - demonstracja w pierwszą rocznicę strajku w Chung Hong

05.07.2013
Biskupice Podgórne (pod Wrocławiem)
ul. Innowacyjna 4

Pracujemy za grosze lub ponad nasze siły – na linii produkcyjnej, na kasie, na słuchawkach, w usługach publicznych, przy tymczasowych projektach, jako trybiki w korporacjach lub publicznej administracji. Doświadczamy wyzysku, kurczących się środków materialnych, niestabilności naszego codziennego życia. Równocześnie stoimy w obliczu coraz głębszego ograniczania społecznych zabezpieczeń naszych podstawowych potrzeb (jak edukacja, opieka, zdrowie i dach nad głową).

Rok temu grupa naszych koleżanek i kolegów z fabryki Chung Hong w specjalnej strefie ekonomicznej LG pod Wrocławiem powiedziała temu dość i podjęła strajk. 28 czerwca 2012 prawie 30 osób odstąpiło od pracy na linii produkcyjnej w proteście przeciwko dyscyplinarnemu zwolnieniu swojego kolegi i związkowca Inicjatywy Pracowniczej, stawiając opór wobec wykańczających warunków pracy, głodowych pensji i anty-związkowych represji.
"TAK!" DLA OŚMIOGODZINNEGO DNIA PRACY - "NIE!" DLA ZMIAN W KODEKSIE PRACY!

21.06.2013
pod biurami wrocławskich posłów PO
ul. Oławska 2
godz.15:00

Dlaczego protestujemy?

13 czerwca 2013 roku posłowie koalicji PO-PSL unieważnili jedno z największych osiągnięć świata pracy. Przegłosowane tego dnia w Sejmie zmiany w Kodeksie Pracy cofają nas do XIX wieku, gdy socjaliści i ludzie pracy organizowali się pod hasłem „8 godzin pracy, 8 godzin odpoczynku, 8 godzin snu”. Dziś, na początku wieku XXI, musimy znów walczyć o to samo!

Wprowadzone przez „wybrańców narodu” zmiany oznaczają dla nas – pracowników uzależnienie od dobrej woli i łaskawości naszego „dobrodzieja” – pracodawcy. Na jego żądanie będziemy zmuszeni spędzać w pracy po 13 godzin dziennie 6 dni w tygodniu, a za godziny nadliczbowe nie otrzymamy wynagrodzenia. Gdy pracodawca uzna, że jesteśmy potrzebni na mniej niż 8 godzin, otrzymamy zaledwie płacę minimalną. Taki jest efekt wydłużenia okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy i zmiany definicji „dobry roboczej”.
Nie będziemy tyrać po 12 godzin na śmieciówkach do końca życia!

25.06.2013
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
pl. Powstańców Warszawy 1
godz.18:00

8 godzin pracy, 8 godzin wypoczynku, 8 godzin snu - o to walczyli nasi dziadkowie i jak się okazuje walczyć znów musi nasze pokolenie.

Obecnie sytuacja wygląda tak:
- Rząd likwiduje de facto 8 godzinny dzień pracy wprowadzając 12 godzinny okres rozliczeniowy. Teraz pracodawca będzie mógł "kombinować" tak, żeby zmusić pracownika do pracy po 12 godzin bez odpowiedniego ekwiwalentu
- Wiele, zwłaszcza młodych, osób pracuje na tzw. umowach śwmieciowych pozbawiona większości praw pracowniczych (prawa do płatnego urlopu, prawa do płatnego zwolnienia chorobowego, odpowiedniego okresu wypowiedzenia z pracy, ubezpieczenia emerytalnego, możliwości legalnego zrzeszania się w związki zawodowe, etc.)
- Rząd planuje także, sztucznie obniżyć statystyki bezrobocia, wprowadzając rozwiązanie, które spowoduje wyrejestrowanie bezrobotnego, który nie zgodzi się już za pierwszym razem na oferowaną pracę (dotychczas dopiero za trzecim razem)
Support Turkey Standing for Democracy and Secularism (II)

07.06.2013
Galeria Dominikańska
Plac Dominikański 3

W ciągu ostatnich dni, turecka policja brutalnie reagowała wobec ludzi, którzy zebrali się w proteście przeciwko zniszczeniu parku i budowie na jego miejscu kolejnego centrum handlowego. W wyniku starć z policją jest wielu rannych oraz nawet kilka osób zabitych. Chcemy pokazać że ludzie w Polsce i Europie widzą co dzieje się w Turcji. Chcemy okazać solidarność ze społeczeństwem tureckim w walce o demokrację oraz sprzeciwie wobec dyktaturze premiera i brutalności policji.

Przyłączcie się do manifestacji która odbędzie się w piątek (7 czerwiec) o godzinie 17:45
Manifestacja przeciwko budowie fermy norek pod Wrocławiem!

24.04.2013
pod Urzędem Gminy w Żórawinie
ul. Kolejowa 6
godz. 14:00

ZATRZYMUJEMY BUDOWĘ GIGANTYCZNEJ FERMY NOREK POD WROCŁAWIEM!

W gminie Żórawina - 15 km w linii prostej od granic Wrocławia –rozpoczęła się budowa jednej z największych ferm norek amerykańskich w Polsce i Europie. Na powierzchni 42ha co najmniej 185 tysięcy zwierząt będzie hodowanych i ubijanych każdego roku dla uzyskania futra.

Wszelkie pozwolenia na budowę fermy zostały wydane bez konsultacji z mieszkańcami powiatu wrocławskiego oraz bez poinformowania mieszkańców gminy i sołectw. Decyzje ogłaszane były długo po fakcie lub podejmowane w terminie składania wniosków. Proces decyzyjny, który doprowadził do wydania pozwolenia na budowę, opierał się wyłącznie na błędach, „omyłkach pisarskich” i pomijaniu standardowych procedur – takich jak zlecenie oceny oddziaływania na środowisko przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zignorowano fakt, że 7 km od inwestycji znajduje się obszar chroniony Natura2000, oraz że na terenie inwestycji znajduje się obszar ochrony konserwatorskiej i stanowisko archeologiczne. Ferma jeszcze nie zaczęła śmierdzieć dosłownie - ale śmierdzi cała sprawa jej powstania.
Obchody 1 Maja we Wrocławiu

Zapraszamy serdecznie na ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, które odbędą się pod hasłem:

"Specjalna strefa wyzysku - Polska"

Demonstracja startuje 1 Maja 2013, o godz. 13.00

Miejsce zbiórki: Wrocław, pl. 1 Maja (aktualnie: JP II), fontanna "Pod Lwami"

Po demonstracji: piknik, zawody sportowe, after party

Trasa przemarszu:
13.00 - start na pl. 1 Maja (aktualnie JP II), fontanna pod Lwami (otwarcie, przemówienia)
- ul. Ruska (przystanek pod Work Service - Ruska 51, przemówienia)
- ul. K. Wielkiego
- ul. Szewska (platforma zatrzymuje się przy skrzyżowaniu z Oławską), manifestanci wchodzą na ul. Oławską)
Stop fermie norek pod Wrocławiem! [pod Urzędem Wojewódzkim]

05.04.2013
pod Urzędem Wojewódzkim
Pl. Powstańców Warszawy 1
godz. 13:00

ZATRZYMUJEMY BUDOWĘ GIGANTYCZNEJ FERMY NOREK POD WROCŁAWIEM!

W gminie Żórawina - 15 km w linii prostej od granic Wrocławia – rozpoczęła się budowa jednej z największych ferm norek amerykańskich w Polsce i Europie. Na powierzchni 42ha co najmniej 185 tysięcy zwierząt będzie hodowanych i ubijanych każdego roku dla uzyskania futra.

Wszelkie pozwolenia na budowę fermy zostały wydane bez konsultacji z mieszkańcami powiatu wrocławskiego oraz bez poinformowania mieszkańców gminy i sołectw. Decyzje ogłaszane były długo po fakcie lub podejmowane w terminie składania wniosków. Proces decyzyjny, który doprowadził do wydania pozwolenia na budowę, opierał się wyłącznie na błędach, „omyłkach pisarskich” i pomijaniu standardowych procedur – takich jak zlecenie oceny oddziaływania na środowisko przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zignorowano fakt, że 7 km od inwestycji znajduje się obszar chroniony Natura2000, oraz że na terenie inwestycji znajduje się obszar ochrony konserwatorskiej i stanowisko archeologiczne. Ferma jeszcze nie zaczęła śmierdzieć dosłownie - ale śmierdzi cała sprawa jej powstania.
MANIFA 2013 [Rynek]

10.03.2013
Rynek, Pomnik Fredry
godz.14:00

Za kryzys płacą kobiety!
Rok temu na ulicach Wrocławia solidarnie protestowałyśmy przeciwko antyspołecznej polityce miejskiej – przede wszystkim przeciwko zadłużaniu się i wydawaniu publicznych pieniędzy na budowę stadionu oraz organizację Euro 2012. Decyzje o tych inwestycjach zostały podjęte bez uwzględnienia realnych potrzeb obywateli i obywatelek. Ostrzegałyśmy, że koszt tej imprezy poniesiemy my wszyscy, zwłaszcza mieszkanki Wrocławia.

Dzisiaj pozostaje nam tylko powiedzieć: „A nie mówiłyśmy…?”. Rzeczywistość po Euro 2012 nie wygląda różowo. Mamy rosnący dług miasta i spółek miejskich, który jest przerzucany na nas poprzez podnoszenie opłat i podatków oraz zaprzestanie inwestycji odpowiadających na palące potrzeby mieszkańców i mieszkanek miasta. Powoduje to nie tylko spadek jakości życia, ale także realne zubożenie nas wszystkich.
Zbiórka odzieży dla uchodźców z Syrii

Syryjczycy uciekają przed wojną i strachem o życie do pobliskich krajów by zamieszkać w obozach, pod namiotami, w bardzo ciężkich warunkach bytowych i pogodowych…

Centrum Kultury Muzułmańskiej we Wrocławiu wspólnie z Fundacją Muzułmańskiej Pomocy wspieraną przez Ligę Muzułmańską w RP, Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego i Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce ORGANIZUJĄ ZBIÓRKĘ ODZIEŻY I PIENIĘDZY NA ZAKUP ŻYWNOŚCI DLA SYRYJSKICH UCHODŹCÓW koczujących na granicach Jordanii, Turcji i Iraku.

Dary można przynosić do Centrum Kultury Muzułmańskiej we WROCŁAWIU
przy ul. Kasprowicza 24, w godz.9.00-16.00, do 8 lutego 2013r. Równocześnie prowadzona jest zbiórka pieniężna na zakup podstawowych artykułów higienicznych oraz żywności.
Liczy się nawet najmniejsza pomoc.


W razie pytań prosimy o kontakt
nr tel.:71 344 28 07
Pierwsze spotkanie w sprawie wroclawskiej manify 2013 [Łokietka 5]

24.01.2013
Łokietka 5
godz.18:00

Prace na manifa czas zaczac!
8 marca tradycyjnie bedziemy manifestowac, by zaprotestowac przeciwko dyskryminacji plciowej. To jeden z niewielu momentow, gdy media wyczwekuja glosu ulicy, gdy ich flesze i kamery sa zwrocone na aktywistki i aktywistow. W ten sposob mozemy wiele przekazac i pokazac, ze kwestia dyskryminacji pewnych osob z powodu ich plci przecina sie rowniez z innymi dyskryminacjami i wykluczeniami. To, jak bedzie wyglądała tegoroczna manifa, jakie tematy podejmie, zalezy wyłącznie od nas. Czas najwyzszy zawiazac nowa koalicje ruchow, organizacji i osob, ktore zajma się organizacja manify. Rozsylajcie te wiadomosc, wszedzie tam, gdzie sa byc moze osoby i grupy, ktore chcialyby wziać udział w tym wydarzeniu.

Zapraszamy na pierwsze SPOTKANIE W SPRAWIE WROCLAWSKIEJ MANIFY w czwartek 24 stycznia o godz. 18.00 do Infopunktu ul. Łokietka 5.
Maraton Pisania Listów 2012

AMNESTY INTERNATIONAL GRUPA WROCŁAWSKA ZAPRASZA WSZYSTKICH NA TEGOROCZNY MARATON PISANIA LISTÓW!

W tym roku z długopisami w dłoni oraz z dobrą energią i wolą do działania spotykamy się w nowym miejscu (przy okazji pozdrawiamy serdecznie ekipę Falanstera, który użyczał nam do tej pory swojego lokalu - dziękujemy!) i w zmienionych, krótszych godzinach (nie piszemy całą noc, ale nadal jesteśmy przygotowani na bicie zeszłorocznych rekordów!).

Maraton Pisania Listów Amnesty International odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

W czasie Maratonu przez 24 godziny piszemy odręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Uważamy, że indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.
NATYCHMIASTOWY ZAKAZ GMO! [Rynek]

Miejsce: Wrocław - Rynek (zbiórka przy fontannie)
Termin: 30.11.2012

Program: 13.40 zebranie uczestników w Rynku przy fontannie ,

14.00-15.30 przemarsz z hasłami po deptakach Rynku

Uczestnictwo zapowiedzieli bębniarze - Wiktor Golc z zespolem PAPADRAM i innni artyści
Włączamy się do ogólnopolskiej akcjii kroczący protest przeciw GMO

Przez Sejm przeszła w mega tempie skandaliczna ustawa o nasiennictwie - projekt Prezydenta został skutecznie pozbawiony wszelkich zakazów odnośnie GMO w Polsce. W myśl tej ustawy nie będzie wolno znakować nawet rejestrowanych nasion, czy są GMO, czy nie-GMO. Ciekawe jak w tej sytuacji mają być rejestrowane powierzchnie uprawowe z GMO w naszym kraju? - a unia narzuca nam taki obowiązek! TO ODDANIE POLSKIEGO ROLNIKA, ROLNICTWA, POLSKIEJ POLITYKI ŻYWIENIOWEJ W ŁAPY OBCYCH KORPORACJI!!! INNE KRAJE EUROPY: FRANCJA, NIEMCY, WŁOCHY, SZWAJCARIA, AUSTRIA, LUKSEMBURG, A NAWET GRECJA, WĘGRY I BUŁGARIA, CHRONIĄ SWOJE KRAJE, GOSPODARKĘ I SWOICH OBYWATELI.
ODSYŁAMY FUTRO DO HISTORII!- wrocławska demonstracja z okazji Dnia Bez Futra

25.11.2012
ul. Oławska (okolice fontanny)
godz.14:00

Przyłącz się do nas i wyraź sprzeciw wobec hodowli zwierząt na futra w Polsce.

Czekać na Was będą plansze, bannery i ulotki, z których będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat przemysłu futrzarskiego oraz stoisko informacyjne, na którym będzie można porozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami Koalicji na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt na Futra w Polsce. Będziemy również zachęcać do podpisania petycji.

ZAPRASZAMY!

Każdego roku przemysł futrzarski zabija na świecie około 50 milionów zwierząt, głównie lisów, norek, jenotów, szynszyli. Każde z tych zwierząt zanim zostanie zabite dla swojego futra, narażone jest na liczne cierpienia spowodowane chorobami i obrażeniami fizycznymi oraz zaburzeniami psychicznymi, wywołanymi życiem w ciasnej klatce.
Happening w obronie praw człowieka na Białorusi

27.11.2012
deptak przy Przejściu Świdnickim
ul. Świdnicka

Drodzy ludzie dobrej woli!

Grupa Wrocławska Amnesty International zaprasza Was wszystkich do wspólnego zamanifestowania solidarności z więźniami sumienia oraz skazanymi na karę śmierci na Białorusi. Zapraszamy do przyłączenia się do naszego protestu przeciwko represjom władz białoruskich wymierzonym w działaczy opozycji oraz obrońców praw człowieka w tym kraju, włączcie się do naszej walki o zniesienie kary śmierci!

Startujemy we wtorek 27.11 o godz. 13 na deptaku ul. Świdnickiej (przy Przejściu Świdnickim).

W planach:
happening z udziałem więźnia sumienia, będziemy też zbierać podpisy pod petycjami do rządu białoruskiego w sprawie uwolnienia więźniów politycznych: Alesia Bialackiego, Pawła Sewjarjanetsa, Mikałaja Statkiewicza, Żmiciera Daszkiewicza i Edwarda Lobau oraz zniesienia kary śmierci na Białorusi.
Solidarni ze zwolnionymi pracownikami Chung Chong! [Sąd Pracy]

W środę odbędzie się kolejna rozprawa zwolnionych za strajk pracowników fabryki Chung Hong. Do tej pory odbyły się już dwie rozprawy, łączące sprawy 14 pracownic i pracowników. Rozprawy miały charakter rozpoznania. Na wniosek prawników Chung Hong, sąd utajnił rozprawę. Jest to rażące posunięcie, które ma nas uciszyć w sprawie która łączy wszystkie robotnice i robotników: wolności protestowania i prawa do strajku.

W środę odbędzie się rozprawa jednego z czołowych aktywistów związku, którego zwolnienie dyscyplinarne doprowadziło załogę do podjęcia akcji strajkowej.

Rozprawa odbędzie się
21.11.2012, g. 14.00
Sąd Pracy,
ul. Podwale 30
sala 234
Pikieta ws. śmierci pracownika LG pod ARP

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław organizuje pikietę ws. śmierci pracownika LG. 26-letni mężczyzna został tam przygnieciony wózkiem widłowym, który prowadził. Nie miał na niego uprawnień, nie przeszedł też odpowiednich szkoleń.

Pikieta odbędzie się pod Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), która odpowiada za Specjalną Strefę Ekonomiczną, gdzie znajduje się LG, w najbliższy piątek, 23 listopada, o godz. 15:00 na ul. Wita Stwosza 15.

15 listopada w fabryce w fabryce HI Logistics, należącej do grupy LG Electronics na terenie pod-strefy w Biskupicach Podgórnych, młody, 26-letni mężczyzna zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Do pracy w LG był zatrudniony przez agencje pracy tymczasowej Max Power, nie miał uprawnień i przeszkolenia, żeby prowadzić wózek. Ten wypadek nie był pierwszy i jedyny w strefie, był jednak najbardziej tragiczny. Odkąd powstała strefa (w 2007) przypadki uszkodzenia, ucięcia czy zmiażdżenia rąk miały miejsce kilkukrotnie, podobnie jak wypadki autobusów pracowniczych, które dowożą ludzi do pracy na strefie. Korporacje działające w strefie we współpracy z agencjami pracy tymczasowej odbierają zdrowie i życie ludzi. Dzieje się to za przyzwoleniem państwa, które dotuje biznes w strefach nie patrząc na tak rażące łamanie praw pracowniczych/praw człowieka. Chcemy zaprotestować przeciwko temu wyzyskowi i pokazać naszą solidarność z osobami bliskimi zmarłego oraz ze wszystkimi pracownicami i pracownikami strefy.
Lewicowe Obchody Święta Niepodległości [pl. 1 Maja]

11.11.2012
pl. 1 Maja (aktualnie: pl. JP II)
godz. 11.00 - 12.00

Zapraszamy serdecznie na Lewicowe Obchody Święta Niepodległości, które w tym roku odbędą się pod hasłem "Wolność - Równość - Niepodległość"

Spotykamy się na placu 1 Maja (aktualnie: pl. JP II), pod fontanną pod Lwami.
Następnie przejdziemy na ul. Zelwerowicza, pod pomnik wrocławskich antyfaszystów działających w organizacji konspiracyjnej “OLIMP”.

Planowane jest złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i uroczyste przemówienia.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Niepodległości.

Polska Partia Socjalistyczna
Pikieta pod Agencją Rozwoju Przemysłu

26.10.2012
Agencja Rozwoju Przemysłu
ul. Wita Stwosza 15
godz.12:00

W dniu drugiej rozprawy praconików Chung-Hong o godzinie 12.00 planowana jest też kolejna pikieta pod Agencją Rozwoju Przemysłu we Wrocławiu (ul. Wita Stwosza 15). Chcemy przypomnieć o żądaniach, które zawieźliśmy do ARPu w Warszawie. Po pikiecie udamy się do sądu na rozprawę. Prosimy o mobilizacjie i wsparcie (przypomniamy, że 26 i 27 października we Wrocławiu będzie miejsce na zjazd roboczy IP)

więcej info: http://www.ozzip.pl/wsparcie
MARSZ WYZWOLENIA KONOPI WROCŁAW 2012

06.10.2012
SKWER CYBULSKIEGO (KOŁO HALI STULECIA)
START: 15:00

START MARSZU tak jak zwykle spod skweru Cybulskiego koło hali stulecia - idziemy ulicami miasta przez most Grunwaldzki do rynku gdzie zrobimy przystanek z atrakcjami :) Następnie przez pl. Jana Pawła II udamy się w stronę sądu.
EDUKOWAĆ NIE KARAĆ !!! SZERZMY ŚWIADOMOŚĆ!!!

Po marszu zapraszamy wszystkich na afterparty w klubie Brooklyn (dawny Flow) przy ul. Piotra Skargi (wejście od ul.Nowej) startujemy od 19.30. Zagrają dla Was:
- KALI
- METROWY ( 3oda Kru / Kosmos)
- RUFIJOK (Kosmos)
- HEAVY MENTAL (Biak, DJ HWR, Młody)
- SALUT SOUND SYSTEM
- STYLU KONTRAST
- ZA DECKAMI AFTER POPROWADZI DJ HWR
Manifestacja w obronie koni [Rynek]

14.10.2012
Rynek
godz.12:00

Opowiem wam bajkę
Jest taki kraj nad Wisłą, Polska się nazywa. Żyją w nim ludzie mądrzy, radośni, opiekuńczy.
Nad ich głowami fruwają ptaki, a gdy przysiadają na gałęziach drzew, śpiewają w zachwycie do słońca. Czyste krowy po porannym dojeniu wychodzą na łąkę, zaganiane przez psy o błyszczącej sierści. Tłuste koty opalają się w promieniach słońca. Słuchając brzęczenia pszczół. Nieopodal, na wzgórzu pasie się stado koni. Z wnętrza domów, przez otwarte okna wydobywa się (jak to w bajce) zapach świeżego chleba i konfitur.

Koniec bajki
Ptaki giną od strzałów myśliwych, skażonej wody, szarej cywilizacji. Wycieńczone, brudne krowy, rodzące cyklicznie cielaki są masowo ładowane do wozów rzeźnickich. Chude, biedne psy z wrośniętymi łańcuchami w cienkie szyje. Psy za kratami przepełnionych schronisk. Psy zakopane w masowych grobach w lesie. Gdy zimno i mokro zapchlone, zaropiałe koty nie mają się gdzie schować i ogrzać.
Zjazd Roboczy Inicjatywy Pracowniczej

Wrocław 26-27 października 2012 r.

Roboczy Zjazd „Inicjatywy Pracowniczej” odbędzie się w dniach 26-27 października bieżącego roku we Wrocławiu. Pierwszy dzień zjazdu będzie miał charakter otwarty i poświęcony będzie strajkowi pracowników sektora sztuki. Drugiego dnia omówione zostaną sprawy dotyczące zasad funkcjonowania związku, w tym zmiana zasad polityki finansowej oraz propozycje zmian struktury organizacyjnej, polityki szkoleniowej i organizacyjnej. Szczegółowy program Zjazdu Roboczego zamieszczamy poniżej.

Na spotkaniu, Komisja Krajowa uchwaliła nowy regulamin finansowy. Podstawowe zmiany dotyczą zasad odprowadzania części składki członkowskiej na rzecz Komisji Krajowej oraz zasady gromadzenia środków przez komisje zakładowe i między zakładowe oraz komisję krajową. Regulamin finansowy został przekazany komisjom zakładowym, międzyzakładowym i środowiskowym, omówiony zostanie także podczas zjazdu roboczego. Oprócz tego omówiono bieżące sprawy finansowe, sprawozdanie z przychodów i wydatków Komisji Krajowej oraz planowane wydatki związane z prowadzonymi sprawami finansowymi, kampaniami informacyjnymi i pozostałą działalnością bieżącą.
ZERWIJMY ŁAŃCUCHY! Protest przeciwko wiązaniu psów na łańcuchach

23.09.2012
ul. Oławska (okolice fontanny)
godz.12:00-14:00

„ZERWIJMY ŁAŃCUCHY” to protest przeciwko trzymaniu psów na łańcuchach.

Od 6 lat w centrach największych polskich miast ustawiamy budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego. Jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych. Większość osób biorących udział w akcji jest zaskoczona ciężarem takiego łańcucha - to po prostu trzeba poczuć na własnej szyi.

Media obszernie relacjonują nasze happeningi. To ważne, bo chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy!
Wrocławski Marsz Równości

06.10.2012

Czas odzyskać dla siebie przestrzeń! Jesteś wkurzona/ny na to, co się dzieje z Twoimi prawami w tym kraju? Chcesz głośno wyrazić to, co Cię boli, obchodzi, zajmuje? A może pragniesz poczuć że nie jesteś sam/sama z tym kim jesteś i co robisz? Albo chcesz choć na chwilę zaczarować we wszystkie barwy tęczy otaczającą Cię szarą rzeczywistość?

Chodź z nami!

Jak co roku zapraszamy wszystkich na Marz Równości . Będzie kolorowo,radośnie, głośno, bezkompromisowo, i tak, jak sobie wymyślisz. Czy licznie? To zależy od Ciebie!
Wolność dla PUSSY RIOT [Rynek]

Piątek, 17 sierpnia jest globalnym dniem solidarności z odważnymi dziewczynami z Pussy Riot. Tego dnia, o 15.00 czasu moskiewskiego zostanie ogłoszony wyrok w ich procesie, a na świecie odbędą się masowe demonstracje.
http://freepussyriot.org/

Kolektyw 69 sekund na ucieczkę zaprasza wszystkich do włączenia się do wrocławskiej odsłony tej akcji.

Zbieramy się w Rynku w okolicy pręgierza, równo o 12:00 zakładając kolorowe kominiarki, by w niemym flashmobowym działaniu pokazać swoje poparcie dla dziewczyn. Nie organizujemy demonstracji - rozpraszamy się w okolicy. Stoimy, chodzimy, biegamy, gramy w piłkę, karty, klasy. Niech sama nasza obecność stanie się aktem poparcia dziewczyn. Jeżeli koledzy w mundurach będą kazali nam się rozejść.. uszanujmy ich prikaz i przejdźmy... w inne miejsce w Rynku.

W trakcie działania będziemy zbierać podpisy pod petycją o uwolnienie członkiń Pussy Riot i wolność słowa w Rosji, którą prześlemy następnie do ambasady Rosji w Warszawie.
Nieobecni mogą podpisać ją też online: http://amnesty.org.pl/
Pikieta solidarnościowa pracowników Chung Hong [Biskupice Podgórne]

15.06.2012
pod fabryką Chung Hong (przemarsz do LG electronics)
Podstrefa kobierzycka, Biskupice Podgórne
ul. Innowacyjna 4
godzina: 14.30

Pracownicy Chung Hong wzywają ludzi dobrej woli do wsparcia i pomocy podczas pikiety, która ma wyrazić nasz gniew przeciwko wyzyskowi załogi przez pracodawcę. W ostatnich tygodniach nasza komisja zakładowa walczy z oporem pracodawcy, który w sposób rażący łamie prawa pracownicze. Z tego powodu komisja wstąpiła w spór zbiorowy i pomimo szykanowania i wszelkich utrudnień dzielnie stawia czoła chińskiej korporacji. Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest na tyle trudna, że musimy pokazać naszemu szefostwu naszą siłę i determinację.

POTRZEBUJEMY WASZEJ POMOCY! Przyjedźcie na pikietę solidarnościową:

dojazd z Wrocławia: autobus 602 (z dworca) lub 607 (z pl. 1 maja), przystanek Dong Yang El., z przystanku na prawo ok. 300 m, bus jedzie ok 45 min.
Święto Wrocławskiego Rowerzysty 2012

03.06.2012

Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa sieci organizacji rowerowych Miasta dla Rowerów, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Nawiązujemy do tradycji corocznych przejazdów rowerowych, które odbywały się w latach dziewięćdziesiątych w różnych miastach Polski. We Wrocławiu od 2009 roku impreza odbywa się pod lokalną nazwą "Święta Wrocławskiego Rowerzysty"

Święto Cykliczne (http://www.swietocykliczne.pl) już po raz drugi odbędzie się równolegle w kilkunastu polskich miastach. Podobne imprezy napoczątku czerwca - w pobliżu daty Światowego Dnia Środowiska odbywają się w miastach na całym świecie (m.in. słynny Sternfahrt w Berlinie).
http://rowerowy.wroclaw.pl/swieto/
Kobiety przeciwko zwolnieniom [pod marketem Tesco]

24.05.2012
pod marketem Tesco
ul. Legnicka 58 (CH "Magnolia Park")
godz. 13-15

Kobiety przeciwko zwolnieniom, kobiety przeciwko wydłużeniu wieku emerytalnego - akcje pod sieciami handlowymi

- Gdy debatowałam z Donaldem Tuskiem 22 lutego w Sejmie, nie sądziłam, że moje wizje tak szybko się ziszczą - mówi Elżbieta Fornalczyk, szefowa związku "Sierpień 80" w Tesco. - Mówiłam premierowi, że pracodawcy będą zwalniać kasjerki po 60. roku życia i dotrwanie do wydłużonego wieku emerytalnego stanie się niemożliwe. Tesco zwalnia właśnie pracownice po 50-tce - mówi. Wśród zwalnianych są też jedyni żywiciele rodziny, w tym samotne matki.
Twój podpis to najlepsza broń...

Czy wiesz, że handel bananami i kośćmi dinozaurów jest lepiej uregulowany niż rynek handlu bronią?

Teraz mamy wyjątkową okazję aby to zmienić. Możemy uratować setki tysięcy osób, które co roku giną w wyniku niekontrolowanego handlu bronią - ale potrzebujemy Twojego wsparcia.

W zeszłym roku, siły zbrojne w Egipcie, Syrii, Bahrajnie i innych państwach Afryki Płn. odpowiedziały przy użyciu siły na pokojowe demonstracje, zabijając co najmniej 8 000 osób. Było to możliwe dzięki transferom broni do tego regionu ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji, ponieważ państwa te przedłożyły własne zyski nad prawa człowieka. Zaledwie te cztery kraje, jak również Niemcy i Chiny, produkują i dostarczają aż 74% światowej broni.
Wrocławskie spotkanie informacyjne w sprawie demonstracji 10 czerwca, Poznań [Falanster]

14.05.2012
Falanster
ul. św. antoniego 23
godz.18:00

Rozpoczęciu przygotowań do EURO 2012 towarzyszy zapaść finansowa polskich miast. Zgodnie z zasadą prywatyzowania zysków i uspołeczniania kosztów rządzący zmierzają do obarczenia kosztami tego kryzysu najbiedniejszych. Wraz z otwarciem stadionów zamykane są szkoły, domy kultury, stołówki dla dzieci, przebiegają eksmisje na bruk itd. W związku z zaistniałą sytuacją narastają konflikty społeczne. Mieszkańcy walczą o odzyskanie tego, co przez lata zabierały im władze miast.

Spotkanie ma również cel mobilizacyjny - zarówno w kontekście wyjazdu na demonstrację do Poznania, jak również zorganizowania protestu we Wrocławiu. Po spotkaniu zastanowimy się wspólnie nad zorganizowaniem wyjazdu oraz miejscowego protestu.
Ogólnopolska demonstracja antyrasistowska i antyfaszystowska

15.04.2012
GODZ. 13.00
BIAŁYSTOK

W związku z kolejnymi aktami terroru ze strony faszystowskich bojówek w Białymstoku, wzywamy na OGÓLNOPOLSKĄ DEMONSTRACJĘ ANTYRASISTOWSKĄ I ANTYFASZYSTOWSKĄ pod hasłami:
"Stop faszystowskiej przemocy"
"Białystok budzi się z faszystowskiego koszmaru"
"Odbierzmy faszystom ulice Podlasia"

Zapraszamy do oficjalnego wspierania tej demonstracji i przyłączania się do grona organizatorów.
Wszystkie organizacje, które są gotowe podpisać się pod organizacją tej demonstracji prosimy o potwierdzenie na na adres: koalicja@lists.bzzz.net. Czekamy też na krótkie oświadczenia, które będą odczytywane na samej demonstracji.
Marsz przeciwko Inwigilacji - INDECT-Wielki Brat Patrzy! Wolność Zgromadzeń

27.03.2012
godz.17:00

Trasa
Dolnośląski Urząd Wojewódzki>>>Plac Powstańców Warszawy>>>
Generała Romualda Traugutta>>>Oławska>>> Kazimierza Wielkiego >>> Nowy Świat>>> Świętego Mikołaja>>> RYNEK

Manifest Organizatorów Protestów Nie Dla ACTA
Wyobraź Sobie świat w którym jesteś stale obserwowany, świat w którym Policja ma prawo do podsłuchiwania twoich rozmów telefonicznych, a kontrola twojej aktywności w cyberprzestrzeni jest całkowicie zalegalizowana. Istnieją siły polityczne, które chcą nam zasponsorować taką przyszłość. To stanie się rzeczywistością poprzez INDECT.
Wrocław solidarny z Tybetem! [Rynek]

14.03.2012
Rynek przy pręgierzu
godz.19:00

HAPPENING, w trakcie którego Wrocławianie będą mogli wesprzeć Tybetańczyków:
- fotopetycja - wyraź swoją solidarność z narodem tybetańskim
- podpisz się pod petycją do MSZ Radosława Sikorskiego, aby podjął działania mające na celu poprawę sytuacji praw człowieka w Tybecie
- zapal świeczkę ku pamięci Tybetańczyków, którzy zginęli w wyniku samopodpaleń
- dowiedz się więcej o tym co się dzieje w Tybecie
- dołącz do grupy, która chce działać na rzecz Tybetu

W 2008 roku Dalajlama został Honorowym Obywatelem Wrocławia.
Duchowy przywódca Tybetańczyków dwukrotnie gościł w naszym mieście.
Publicznej i wartościowej edukacji! Solidarni ze student(k)ami z Walencji! [Rynek]

29 luty - 29th february
chodź na protest - let's protest
SOLIDARNI ze studentami z Walencji - Solidarity with students from Valencia
Wrocław, Rynek 17:00

publicznej i wartościowej edukacji! - for public and quality education!
SOLIDARNI ZE STUDENT(K)AMI Z WALENCJI

Nie możemy obojętnie milczeć, po tym jak w Walencji policja rozpoczęła brutalne represje przeciwko studentom z "IES Lluis Vives".

Nasi hiszpańscy koledzy brali udział w pokojowym proteście przeciwko:
- Cięciom budżetowym dotyczącym edukacji, skutkującym pogorszeniem się
jakości całego systemu kształcenia
- Ciągłemu niedofinansowaniu ośrodków edukacyjnych
- Traktowaniu edukacji zawsze jako kwestii drugoplanowej
Happening Stop Przemocy Wobec Kobiet!

08.03.2012
godz. 13-15
ul. Oławska

Grupa Wrocławska Amnesty International w Święto Kobiet zaprasza wszystkich serdecznie na SYMBOLICZNY HAPPENING POŚWIĘCONY KOBIETOM, KTÓRYCH GŁOS NA CO DZIEŃ NIE JEST SŁYSZANY - KOBIETOM, KTÓRE DOŚWIADCZAJĄ PRZEMOCY DOMOWEJ I PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEC.

Chcemy, by nie czuły się one bezradne, by mogły poczuć, że mają oparcie również w prawie, gdy ich podstawowe prawa do życia bez przemocy są gwałcone. Chcemy państwo skutecznie działało chroniąc podstawowe prawa człowieka - w tym prawa kobiet do godnego życia.

Dlatego podczas naszej akcji każdy będzie mógł podpisać się pod PETYCJĄ DO POLSKIEGO RZĄDU WZYWAJĄCĄ DO PODPISANIA PRZEZ NASZ KRAJ KONWENCJI RADY EUROPY W SPRAWIE ZAPOBIEGANIA I ZWALCZANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET.
koncert zespołu Люди Добрі (Ludy Dobri

Proszę wklejcie ten plakat i tą nazwę wydarzenia. W poprzedniej wersji jest błąd.

Stowarzyszenie Nomada i Falanster zapraszają na niezwykłe muzyczne wydarzenie- koncert ukraińskiej grupy Ludy Dobri już 4 marca o godz. 18.00.
Zespół stara się na nowo odkrywać muzykę ludową zachowując ją od zapomnienia. Członkowie zespołu zbierają materiały z całej Ukrainy, podróżując na własny koszt, przekonując osoby, które napotkają do dzielenia się swoją wiedzą i rejestrując wszystkie utwory, które usłyszeli. Muzykę ludową przekształcają za pomocą młodzieńczej energii w instynktowną współczesną ukraińskość.
Petycja: Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu

Jako osoby mieszkające i pracujące we Wrocławiu, protestujemy przeciwko planowanej podwyżce cen biletów za przejazd komunikacją miejską, w tym za drastyczną propozycję zmiany o 25% ceny za najpopularniejszy bilet miesięczny na 2 linie.

Decyzja o zmianie cen jest sprzeczna z deklarowanym przez władze miasta poparciem rozwoju komunikacji masowej. Domagamy się szeregu realistycznych działań i inwestycji (przeanalizowanych pod kątem opłacalności i wykonalności), które poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie powinno być krokiem w kierunku spopularyzowania tego typu transportu.

Więcej:
http://bit.ly/yyEG3j
Manifa 2012

8 marca /czwartek/
- godz. 12 - konferencja prasowa /Falanster, ul. św. Antoniego 23/
- godz. 13.00-15.00 - happening Amnesty International "Stop Przemocy Wobec Kobiet!" - http://on.fb.me/wICNG9 /deptak na ul. Oławskiej/
- godz. 17.30-19.00 – pokaz filmu „Strajk matek” + dyskusja „Dla was smakołyki dla nas śmietniki – kobiety i neoliberalne miasto”
"Strajk matek" to film dokumentalny o warunkach pracy i życia kobiet w Wałbrzychu, gdzie bohaterki opowiadają, w jaki sposób muszą radzić sobie z ciągłym brakiem stabilnego i wystarczającego dochodu, z miejskiemu urzędami oraz mówią o tym, jak lokalna polityka miasta, szczególnie ta związana z mieszkaniami, utrudnia ich codzienną opiekuńczą pracę. Film opowiada również o taktykach ich oporu. Autorki filmu Magda Em i Małgorzata Maciejewska zostały wyróżnione nagrodą "Okulary Równości", przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.
Protest przeciwko podwyżką cen biletów MPK

Spotykamy się 16.02.2012 o 17.30 na Placu gołębim (przy fontannie) na Wrocławskim rynku!

Na Radzie Miasta ma zostać przyjęta 25% podwyżka cen biletów MPK.

Kwota przydzielana z budżetu miasta na transport publiczny, i tak finansowany z podatków, jest niezależna od przynoszonych przez niego dochodów. MPK zmniejsza liczbę kursów tramwajów tłumacząc to koniecznością minimalizacji strat - decyzję o podwyżce cen można tłumaczyć tylko chęcią maksymalizacji zysków miasta.
Dotychczas najtańsze bilety w kraju staną się najdroższe. Skorzysta na tym Mennica Państwowa - pobierająca we Wrocławiu najwyższy w kraju procent od sprzedaży biletów. Stracą najczęstszy użytkownicy MPK, których wydatek na bilet miesięczny wzrośnie o 216zł rocznie.

Czy Rada Miasta Wrocławia głosuje w interesie jego mieszkańców?

Nie kasuj - Protestuj!
http://www.facebook.com/events/302645196450299/
NIE DLA ACTA , NIE DLA RZĄDU [Hala Stulecia]

03.02.2012
Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
goz.17:00

NIE LEWICA, NIE PRAWICA!! TO POLACY TWORZĄ TEN PROTEST BY
POWIEDZIEĆ W KOŃCU "NIE". BY WALCZYĆ O WOLNOŚĆ. ZJEDNOCZENI
RAZEM.
Wszelkie sprawy pisać na adres email: protestwroclaw@interia.pl
Mile widziani ochotnicy do rozdawania ulotek.

NIE walczymy tylko o nie ratyfikacje ACTA już za późno. Teraz trzeba pokazać że nie zgadzamy się na taki rząd który lekceważy opinie narodu. Nie ma on prawa do władzy.

Dlaczego taki tytuł?
Sami wiecie jak media ogłaszają te Protesty w MASS MEDIACH . My nie chcemy rewolucji Chcemy aby TEN RZĄD PODAŁ SIĘ DO DYMISJI.
Dlaczego za tydzień ??
Planujemy przeprowadzić akcje uświadamiania Wrocławian o zagrożeniach jakie wypływają z polityki naszego "rządu".
Edukacja dla godności! - zapraszamy do działania

31.01.2012
Infopunkt Nadodrze Łokietka 5
Łokietka 5
godz.19:00

Zapraszamy:
- aktywistów i aktywistki NGO,
- nauczycieli i nauczycielki
- edukatorki i trenerów
i wszystkich tych, którym bliskie są działania na rzecz praw człowieka
na spotkanie informacyjne o projekcie „Edukacja dla Godności”.

Projekt stanowi świetną okazję do wspólnej pracy, rozwoju i zdobywania nowych umiejętności w zakresie tematu praw człowieka i ubóstwa oraz metodologii aktywnego uczestnictwa.

Zapraszamy osoby, które dysponują czasem i gotowością współpracy.
Wychodzimy na ulice - Wrocław przeciw ACTA!

24.01 (wtorek) // godz.16:00
25.01 (środa) // godz.16-18:00
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
pl. Powstańców Warszawy 1

Wychodzimy na ulice w proteście przeciwko cenzurze internetu!

26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu podpiszą ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która ...wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie własności intelektualnej i ograniczające wolność w sieci. Nie pozwól, aby na internet padł choć cień międzynarodowej cenzury!

Jesteśmy przekonani, że władza ugnie się tylko pod masowymi protestami! Najwyższy czas wyjść na ulicę! Dajmy wyraz swojemu niezadowoleniu! Zaprotestujmy przeciwko cenzurze! Dołączajcie do wydarzenia, zapraszajcie znajomych, przygotujcie transparenty na manifestację i... przyjdźcie w jak największej liczbie!
Zapraszamy na 1 spotkanie przed-Manifowe [Falanster]

Wielkimi krokami zbliża się 8 marca.

Czas, gdy kobiety wychodzą na ulice, żeby krzyczeć o tym co je boli, przedstawić swoje propozycje zmian lub po prostu zamanifestować solidarność z innymi kobietami.

Manifę tworzymy my. To od nas zależy, jak będzie ona wyglądała, jakie hasła się na niej pojawią, co o sytuacji kobiet powiedzą mass media.

Chcemy więc zaprosić do organizacji tegorocznej Manify wszystkie grupy i osoby, które identyfikują się ze słowem "feminizm", "sprawiedliwość społeczna" i "solidarność".

Chcemy, żeby było to naprawdę nasze wspólne święto, żeby każda z nas miała głos.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 stycznia (wtorek) o godzinie 18.00 w Falansterze sw. Antoniego 23, Wrocław

Serdecznie zapraszamy
Prosimy rozsyłać info dalej
Europa bez wyzysku, Europa bez przemocy, Europa bez faszystów!

18.02.2012

Zapraszamy do uczestnictwa w demonstracji antyfaszystowskiej organizowanej 18 lutego w Dreźnie przez niemiecką lewicę i środowiska antyfaszystowskie. Z Wrocławia będzie jechał autobus i zorganizowana grupa ludzi. Wyjazd do Drezna to symboliczne wsparcie dla niemieckich antyfaszystów, a także kolejna szansa na integrację wrocławskiej lewicy. W czasach kryzysu kapitalizmu prawicowy populizm jest szczególnie nośny nie tylko w Polsce czy w Niemczech, ale w całej Europie. Warto głośno wyrazić międzynarodowy sprzeciw przeciwko zrzucaniu odpowiedzialności za rosnące bezrobocie na obcokrajowców czy zatrudnionych na czarno emigrantów. Za kryzys odpowiedzialne są elity władzy i elity finansowe.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Piotrem Żukiem na adres pzuk@uni.wroc.pl O szczegółach akcji osoby zainteresowane zostaną poinformowane w sposób bezpośredni. Koszt wyjazdu to 15 zł (w tym jest ubezpieczenie dla uczestników). Zgłoszenia do 9 lutego 2012. Do ubezpieczenia potrzebne jest imię i nazwisko, nr PESEL, adres mailowy i adres zameldowania. Wyjazd z Wrocławia rano ok. godz. 7.00 powrót tego samego dnia wieczorem.
Petycja: Odklejamy okna komunikacji miejskiej!

OKNA WOLNE OD REKLAM!
ZAKAZ OKLEJANIA SZYB ŚRODKÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ REKLAMAMI


Do:
Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego
Dyrektora MPK Wrocław
ul. Bolesława Prusa 75-79
50-316 Wrocław
71 325 08 01

My niżej podpisani zwracamy się do Dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu o zaprzestanie oklejania szyb środków Komunikacji Miejskiej reklamami.
Uważamy co następuje:

- pojazdy komunikacji miejskiej z oklejonymi szybami wyglądają nieestetycznie; reklama na jakiejkolwiek szybie danego pojazdu - naszym zdaniem - może zostać zakwalifikowana jako dewastacja taboru;
Maraton Pisania Listów Amnesty International 2011 [Falanster]

10.12.2011
Falanster
św. Antoniego 23 (z tyłu kina Helios)
start godz.14:00

Maraton Pisania Listów to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu pomoc konkretnym osobom, których prawa człowieka są łamane. Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będziemy mogli pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

W czasie Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów (10-11 grudnia) przez 24 godziny piszemy ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Adresatami tych listów są prezydenci, premierzy, decydenci państw czy międzynarodowe korporacje. Możemy pisać również listy wsparcia, które, jak się często dowiadujemy od samych więźniów, są dla nich ogromnym wsparciem. Co roku dzięki Maratonowi udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne (w około 30% przypadków udaje się poprawić los bohaterów Maratonu).
FASZYZM NIE PRZEJDZIE we Wrocławiu!

11.11.11 o godzinie 17 blokujemy marsz skrajnej prawcy na ul. Świdnickiej!

Do dziś Wrocław i pamięć jego mieszkańców, szczególnie starszych, nosi w sobie żywe i bolesne doświadczenie faszyzmu. Wielu z nas, młodszych mieszkańców, pamięta lata 90., kiedy na ulicach naszego miasta dochodziło do fizycznych ataków środowisk skrajnie nacjonalistycznych i neofaszystowskich na osoby, które nie mieściły się w ich wizji politycznej. Stawialiśmy im wtedy opór.

Na początku XXI wieku środowiskom tym nie starczają już brutalne ataki na osoby nie pasujące do ich wizerunku polskości. Obecnie ich strategią jest rozszerzanie swojej obecności w przestrzeni publicznej. Od kilku lat, chcą bezkarnie manifestować swoją pogardę dla mniejszości rasowych i seksualnych, kobiet czy wszystkich tych myślących inaczej niż oni poprzez organizowanie marszy w centrum miasta.

Od zeszłego roku organizują się szczególnie przy okazji Święta Niepodległości, próbując oszukać nas wszystkich i głosić swoje hasła pod przykrywką pobudek patriotycznych. W zeszłym roku wielu z nas spontanicznie wyszło im naprzeciw i wygwizdało ich. W tym roku organizują się znowu - skrajni nacjonaliści i neofaszyści, którzy z powodu swoich poglądów "nie zmieścili" się nawet w warszawskim marszu tych środowisk.
Spotkanie w sprawie antyfaszystowskiej blokady we Wrocławiu [CRK]

27.10.2011
CRK (Galeria)
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:00

UWAGA! 27 października (czwartek) o godz. 20:00 w CRK odbędzie się spotkanie w sprawie organizacji antyfaszystowskiej blokady we WROCŁAWIU. Zapraszamy wszystkich chętnych do współorganizacji. Spotkanie odbędzie się w Galerii.

Więcej informacji:
http://11listopada.org/
Spotkanie informacyjne- blokada marszu skrajnej prawicy 11.11 [Falanster]

20.10.2011
Falanster
ul. św. Antoniego 23
godz.20:00

Spotkanie z organizatorami blokady marszu skrajnej prawicy 11 listopada. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych:

Jak co roku nacjonaliści i neofaszyści z różnych organizacji planują przemarsz ulicami Warszawy. Nie możemy na to pozwolić! Od wielu lat 11 listopada podejmujemy akcje antyfaszystowskie, a od 3 lat próbujemy zablokować przemarsz skrajnej prawicy przez centrum miasta. W tym roku liczymy na Wasze wsparcie, ponieważ bez szerokiej koalicji różnych grup nie uda się zablokować nacjonalistów.

11 Listopada z roku na rok pojawia się na ulicach coraz więcej ludzi, wyrażających poprzez aktywne uczestnictwo w blokadach swój sprzeciw wobec nacjonalistycznych i neofaszystowskich marszy.
http://11listopada.org/
Współtwórz akcję Food Not Bombs

Zapraszamy wszystkich chętnych do współtworzenia akcji Jedzenia Zamiast Bomb we Wroclawiu!!!
Kroimy: w każdą sobotę o godz. 18 w CRK
Rozdajemy: w każdą niedzielę o godz. 15 w parku na Placu Staszica we WrocławiuWięcej o Food Not Bombs
Profil na FB.
Happening: Rafał Dutkiewicz obiecuje!

Serdecznie zapraszamy wszystkich Wrocławian na happening pn: Rafał Dutkiewicz obiecuje!

Czas i miejsce: 22 września br., godzina 13:30, przy pomniku Bolesława Chrobrego (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Podwale)

Wydarzanie odbędzie się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu, będącego częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności 2011. Podczas happeningu przedstawione zostaną obietnice prezydenta dotyczące planowanej rewolucji w poprawie sytuacji komunikacyjnej mieszkańców naszego miasta. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby usłyszeć odpowiedzi na ważne, nurtujące nas wszystkich pytania. Poznamy pomysł prezydenta na ekstremalnie niskobudżetową realizację zapisów Polityki Rowerowej Wrocławia.

Uwaga: Organizatorzy zastrzegają, że gdyby z uwagi na korki, brak metra, niegotowość sytemu kolei linowych, powolność tramwaju PLUS, czy awarię rozrusznika w limuzynie, prezydent nie dotarł osobiście na miejsce happeningu, zastąpi go jego osobisty klon, z ważnym pełnomocnictwem do składania wszelkich przedwyborczych obietnic.
Euro-Manifestacja 2011

W sobotę, 17 września we Wrocławiu wielka manifestacja związkowców z całej Europy. Termin demonstracji nie jest przypadkowy – zbiega się z terminem spotkania na szczycie europejskich ministrów finansów.

Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy. Organizatorem protestu jest Europejska Konfederacja Związków Zawodowych.

- Potrzebujemy natychmiastowych rozwiązań dla polityki zatrudnienia, dla ochrony praw pracowniczych i związkowych. Niestety, do tej pory, w ramach rozwiązań problemów zaproponowano nam tylko szereg cięć socjalnych – których związkowcy nie mogą zaakceptować – mówi Bernadette Segol, sekretarz generalna EKZZ.
Dzień Solidarności z Troyem Davisem

Wyrok śmierci na Troyu Davisie ma zostać wykonany 21 września pomimo, że jego sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona i równie dobrze może być niewinny.

16 września na całym świecie odbędzie się Dzień Solidarności z Troyem Davisem.

Mamy tylko kilka dni, aby się zmobilizować i sprawić, aby Rada ds. Ułaskawień stanu Georgia usłyszała nasze wołanie o sprawiedliwość! Oto kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić dla Troya Davisa:

1. Przyjdź na czuwanie w Warszawie:
Gdzie: Ambasada Amerykańska, Aleje Ujazdowskie 29/31
Kiedy: piątek, 16 września, 18:00-19:00
Przynieś: świeczkę, zapałki, kartkę z napisem "Jestem Troy Davis"
Akcja organizowana wspólnie z grupą "Horyzont-przeciw karze śmierci".

2. Podpisz petycję:
http://takeaction.amnestyusa.org/siteapps/advocacy/ActionItem.aspx?c=6oJCLQPAJiJUG&b=6645049&aid=12970
Festiwal Równych Praw 2011

23 września (piątek)

21.00 Benefitowa Impreza Kobieca
Metropolis, ul. Ruska 51
Wrześniowa Impreza Kobieca rozpocznie cykl eventów wchodzących w skład drugiego Wrocławskiego Festiwalu Równych Praw. Z tej okazji, w trakcie imprezy będzie można wygrać darmowe bilety wstępu na warsztat grupy drag kingowej Da Boyz gdzie same artystki nauczą profesjonalnej przemiany w płeć męską;) Cały dochód z imprezy będzie przeznaczony na pokrycie kosztów organizacji Festiwalu.

27 września (wtorek)

19.00 Malowanie transparentów marszowych
Centrum Reanimacji Kultury, ul. Jagiellończyka 10c/d
Podobają ci się hasła marszowe? A może masz lepsze pomysły? Przyjdź i zrób swój własny transparent! Udostępniamy kartony, farby, pędzle i wszelkie inne potrzebne materiały, a także własną wybuchową kreatywność. Razem będziemy wymyślać i malować niesforne hasła, radosne slogany i politycznie niewygodne postulaty na Marsz Równości. Mile widziane wszystkie chętne osoby, także te, które miały dwóje z plastyki!
Marsz Wyzwolenia Konopi

01.10.2011

START MARSZU tak jak rok temu spod skweru Cybulskiego koło hali stulecia - idziemy ulicami miasta przez most Grunwaldzki do rynku gdzie zrobimy przystanek z atrakcjami :) . Następnie przez pl. Jana Pawła II udamy się w stronę sądu. Zapraszam do obejrzenia oraz promowania naszego spotu MWK2011:
http://www.youtube.com/watch?v=i9uLPesMjZg

Szykuje się też gruby melanż zwany afterparty. W tym roku ponownie zawita do nas m.in. 3oda Kru oraz Jasna Liryka, więcej info na temat afteru i wielu innych atrakcji jakie dla Was szykujemy już wkrótce na naszej stronie.

Oto trasa marszu:
Wymarsz ze Skweru Cybulskiego ul. Wróblewskiego przez most Zwierzyniecki do ulicy M. Curie – Skłodowskiej, pl. Grunwaldzki ( przez rondo Reagana i most Grunwaldzki), dalej przez pl. Powstańców Warszawy, ul. Oławską do Rynku, z Rynku ul. Oławską do ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Świętego Mikołaja, pl. Jana Pawła II, ul. Podwale, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Sądowa, zakończenie na ul. Sądowej.
Happening 'Zerwijmy łańcuchy' [Rynek]

18.09.2011
Rynek, Pręgierz
godz. 12.00-15.00

Weź udział w naszej akcji, przywiąż się sam i zaprotestuj przeciwko okrucieństwu!
„Zerwijmy łańcuchy” to protest czytelników miesięcznika „Mój Pies” przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach.

W XXI wieku znamy już humanitarne sposoby bezpiecznego dla otoczenia trzymania zwierząt. Dlatego w centrach największych polskich miast ustawiamy budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się na kilka minut przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego, jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych. Większość osób biorących udział w akcji jest zaskoczona ciężarem takiego łańcucha - to po prostu trzeba poczuć na własnej szyi. W akcję „Zerwijmy łańcuchy” włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki - oni również przywiązują się do bud. Media obszernie relacjonują nasze happeningi. To ważne, bo chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy.
MARSZ LOKATORÓW [Pl. Staszica]

11.06.2011
Pl. Staszica
Godzina 17:00

Akcja Lokatorska zaprasza na:
MARSZ LOKATORÓW

Wspólna manifestacja lokatorów i lokatorek Nadodrza, mająca zwrócić uwagę na problemy z którymi muszą radzić sobie mieszkańcy naszej dzielnicy. Przyjdź. Opowiedz o swoich problemach. Poznaj ludzi w podobnej sytuacji. Zacznij działać wspólnie z innymi.

Kim jesteśmy
Akcja Lokatorska jest stowarzyszeniem walczącym o godne warunki mieszkaniowe dla wszystkich. Inicjatywa powstała na objętym programem rewitalizacji Nadodrzu, ale działać będzie wszędzie tam gdzie łamane są podstawowe prawa do mieszkania w ludzkich warunkach. Reprezentujemy interesy wrocławskich lokatorek i lokatorów wobec władz miasta i prywatnych właścicieli. Sami jesteśmy lokatorami i niejednokrotnie spotkaliśmy się z przypadkami nieporadności, niesprawiedliwości i zwyczajnej podłości w tym jak się nas traktuje. Wierzymy jednak, że razem możemy zdziałać więcej, dlatego powołaliśmy to stowarzyszenie.
Protest przeciwko podwyżkom cen za żłobki we Wrocławiu

Poprzyj protest przeciwko podwyżkom cen za żłobki wprowadzonych przez Radę Miasta Wrocławia!
Wyślij radnym miejskim list protestacyjny i pokaż im, że Obywatelki i Obywatele Wrocławia nie popierają polityki społecznej w takim wydaniu.
Możesz wykorzystać poniższy wzór listu i wysłać go ze swojej skrzynki (skorzystaj z przygotowanej listy adresów mailowych wszystkich radnych Wrocławia).
Poinformuj również swoich przyjaciół o akcji protestacyjnej. Dziękujemy!

List znajduje się również na stronie:
http://www.f-a-k.pl/?p=23

List protestacyjny w sprawie podwyżek opłat za żłobki, wprowadzonych przez Radę Miasta Wrocławia w dniu 19.05.2011

Wyrażam moje oburzenie i sprzeciw wobec faktu przegłosowania w dniu 19.05.2011 na IX sesji Rady Miejskiej Wrocławia uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie i opłaty za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez gminę Wrocław.
Wyjazd na Dni gniewu społecznego do Warszawy

Osoby które są zainteresowane wspólnym wyjazdem z Wrocławia mogą zapisywać się na listę w Centrum Reanimacji Kultury. http://www.crk.wroclaw.pl/

Przeczytaj Manifest Dni Gniewu Społecznego

Można dołączyć do wydarzenia na Facebooku i zaprosić znajomych za jego pomocą. Niech każdy zabierze ze sobą co najmniej jedną dodatkową osobę, będzie nas dwa razy więcej!

JESTEŚMY WKURWIENI I NIE BĘDZIEMY TEGO WIĘCEJ TOLEROWAĆ!

Przyjdź z gwizdkami, bębnami i pustymi garnkami! W demonstracjach wezmą udział pracownicy, lokatorzy, bezrobotni z Warszawy, Łodzi, Wrocławia i innych miast. Więcej informacji:
http://cia.media.pl/dni_gniewu_spolecznego
Akcja uliczna Amnesty International 'Drzewo Praw Człowieka'

02.06.2011 (czwartek)
ul. Oławska
godz. 12:00

Akcja uliczna Amnesty International 'Drzewo Praw Człowieka' (łamanie praw człowieka przez Shell w Delcie Nigru, petycja)

Amnesty International zaprasza w czwartek 2 czerwca na happening, w trakcie którego każdy, kto wyrazi swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka sprawi, że symboliczne Drzewo Praw Człowieka zakwitnie w centrum Wrocławia. Akcja dotyczy problemu ubóstwa i łamania praw człowieka w zanieczyszczonym przez przemysł naftowy regionie Delty Nigru. Happening rozpocznie się o godzinie 12.00 na ul. Oławskiej we Wrocławiu. Będzie można podpisać się pod petycją lub wysłać pocztówkę z apelem do prezydenta Nigerii o zaangażowanie w oczyszczenie Delty Nigru, wprowadzenie przepisów regulujących działalność korporacji w regionie oraz konsultowanie ich z mieszkańcami.
Masa Krytyczna

26.06.2015
pl. Bema
godz.18:00

Celem Wrocławskiej Masy Krytycznej jest zachęcenie wrocławian do codziennego spalania kalorii oraz oszczędzania pieniędzy i czasu podczas dojazdu do pracy lub szkoły na rowerze.
Kolejnym celem Wrocławskiej Masy Krytycznej jest publiczne poproszenie kierowców o nieparkowanie na drogach i pasach rowerowych, szczególnie teraz w szczycie sezonu letniego. Parkowanie niszczy nawierzchnię dróg rowerowych i uniemożliwia przejazd.

Trasa przejazdu: Plac Bema- Sienkiewicza- Wyszyńskiego- plac Powstańców Warszawy- Traugutta- Skargi- Kołłątaja- Kościuszki- Stawowa- Borowska- Swobodna- Powstańców Śląskich- Świdnicka- Widok- Kazimierza Wielkiego- Ruska- Rynek
https://goo.gl/maps/5bYKU
Akcja uliczna AI w obronie więźniów politycznych na Białorusi

16.04.2011
deptak na ul. Oławskiej
godz.13:00

Wrocławska Grupa Amnesty International zaprasza na akcję uliczną w sprawie ostatnich wydarzeń na Białorusi. Będziemy zbierać podpisy pod petycją do Aleksandra Łukaszenki i domagać się uwolnienia białoruskich więźniów sumienia.

PRZYJDŹ I PODPISZ SIĘ POD PETYCJĄ. TWÓJ PODPIS MOŻE ICH UWOLNIĆ!

Naszym gościem będzie TATIANA TYSZKIEWICZ, Białorusinka, bohaterka Maratonu Pisania Listów Amnesty International w 2009 roku. W trakcie akcji planujemy rozdawać balony ze zdjęciami więzionych opozycjonistów oraz zbierać podpisy na petycji-rulonie, która będzie się rozwijała z Polski w stronę Białorusi. Z naszych ulotek i od wolontariuszy wrocławskiej grupy AI dowiesz się więcej o kondycji praw człowieka u naszego wschodniego sąsiada.
Wyjazd z Wrocławia na demonstrację Opole bez uprzedzeń

16.04.2011
Dworzec Główny we Wrocławiu pod tablicą z rozkładem
godz.14:00

Przeciwnicy ONR z Opola zapraszają na kontrdemo przeciwko marszowi w tym mieście z okazji urodzin tej niesympatycznej organizacji.

Opolanie zapraszają więc my jedziemy. Wyjazd organizuje Społeczna Inicjatywa Krytyczna, nowa, lewicowa sieć aktywistek i aktywistów z Wrocławia. Spotykamy się 16 marca 2011 o 14:00 na Dworcu Głównym we Wrocławiu i razem jedziemy do sąsiadów. Akcja na miejscu odbywa się o 16:30 pod Pomnikiem Bohaterów o Wolność Śląska Opolskiego przy ul. Krakowskiej.

Opole spodziewa się członków ONRu z całej Polski, dlatego potrzebne jest wsparcie z innych miast. Marsz szowinistycznej prawicy odbywa się 16 kwietnia o 16.00. My planujemy pikietę na trasie przemarszu zaraz obok ich stacji końcowej około 16 30. Pikieta jest już zalegalizowana. Zapraszamy wszystkich z różnych środowisk, będą bębny, przemówienia, a w tle będzie odbywała się lokalna impreza Ulica Kultury, dlatego przed i po znajdzie się coś ciekawego do roboty.
Marsz (NIE) Milczenia - stop przemocy wobec zwierząt [Rynek]

03.04.2011
Rynek

Przebieg:
13:00 - zbiórka
13:30 - przemarsz dookoła Rynku
14:00 - rozdanie i wypuszczenie balonów z helem

Głównym Organizatorem i Pomysłodawcą marszu jest Wioleta Pawlik – Nowacka.

Marsz ma głownie na celu uświadomienie społeczeństwa, aby reagowało na akty przemocy wobec zwierząt i aby zdało sobie sprawę z faktu, że zwyrodnialcy znęcający się nad zwierzętami nie poprzestaną na nich, niewielka jest granica między agresją wobec zwierząt a agresją wobec ludzi, większość przypadków znęcania się nad zwierzętami ma w późniejszym czasie odzwierciedlenie w krzywdzeniu innych ludzi. Ludzie którzy męczą zwierzęta dla przyjemności zasługują na potępienie, poza tym ta przyjemność kiedyś się nudzi i szukają większego dreszczyka emocji. Kolejnym aspektem jest pokazanie społeczeństwu, że zwierzęta czują i cierpią, że zasługują na naszą opiekę, miłość i szacunek. Wśród zwierząt tylko człowiek zabija dla przyjemności.
Masa Krytyczna [pl. Bema]

25.03 | 29.04 | 27.05 | 24.06 | 29.07
26.08 | 30.09 | 28.10 | 25.11 | 30.12
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem!!! Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
WROSTRO 2011

Stowarzyszenie Wrostro serdecznie zaprasza na drugą edycję WROstro, czyli otwarte kurierskie mistrzostwa Wrocławia, które zaczynają się już w piątek 25 marca, a kończą (albo i nie) w niedzielę 27 marca!

W czasie tym przewidujemy:
piękną pogodę:)
atrakcyjne nagrody
bike polo
wyścigi w miejscu i w przestrzeni
konkurencje niespodzianki
wystawę i konkurs foto
zakąskę i zapitkę
niezapomniane wrażenia

Jeśli nie macie noclegu w domkach u znajomków, to zaprzyjaźniony hostel przyjmie Was pod swe strzechy za jedyne 30pln/os/noc.
Marsz (NIE) Milczenia - stop przemocy wobec zwierząt! [Rynek]

03.03.2011
Rynek
godz. 13:00

Przebieg:
13:00 - zbiórka
13:30 - przemarsz dookoła Rynku
14:00 - rozdanie i wypuszczenie balonów z helem ;)

Marsz ma na celu uświadomienie społeczeństwa, aby reagowało na akty przemocy wobec zwierząt, pokazanie, że takie sytuacje są wynaturzeniem i prowadzą do patologii, zakorzenienie przekonania, że zwierzęta czują i cierpią oraz, że zasługują na opiekę i szacunek człowieka, a także nagłośnienie sprawy zakatowania psa przez trzech zwyrodnialców w województwie małopolskim.

Celem Marszu jest wyrażenie społecznego sprzeciwu wobec bezzasadnego krzywdzenia, zabijania czy zaniedbywania zwierząt. Ideą przewodnią Marszu (NIE)milczenia jest problem przemocy stosowanej wobec zwierząt najbliższych człowiekowi i towarzyszących mu na co dzień. Jednocześnie zgadzam się, że nie należy zapominać o zwierzętach hodowanych na futra, przetrzymywanych w cyrku czy takich na których przeprowadza się eksperymenty. Tyczy się to także zwierząt hodowlanych, które niejednokrotnie cierpią niepotrzebne krzywdy z rąk pracowników ubojni.
Wrocławska Manifa: Sprawiedliwość społeczna drogą wyzwolenia kobiet [Rynek]

06.03.2011
Rynek - pod pomnikiem Fredry
godz. 13.00

W 2011 roku obchodzimy 100 rocznicę Europejskiego Międzynarodowego Dnia Kobiet, jeśli chcesz zamanifestować swój sprzeciw wobec sytuacji kobiet w Europie, w Polsce, na Dolnym Śląsku i chcesz głośno powiedzieć, że razem możemy to zmienić - pójdź z nami na MANIFĘ.

CO CHCEMY powiedzieć?

Niewidzialna gospodarka, niewidzialna praca, niewidzialny dochód!

Niejedna kobieta usłyszała w swoim życiu pytanie: „Pracujesz?” i niejedna odpowiadała: „Nie, zajmuję się domem”. Wiele z nas łączy obowiązki zawodowe z obowiązkami opiekuńczymi, pracując w domu i poza nim. W myśleniu potocznym, naukach społeczno-ekonomicznych i polityce dominuje przekonanie, że praca to taka aktywność człowieka, za którą dostaje się wynagrodzenie.
Idziemy poważnie porozmawiać z Dutkiewiczem! [pl. Staszica]

Szczegóły zostaną omówione na otwartym spotkaniu 3 marca o g. 17:00, w CRK.

Idziemy poważnie porozmawiać z Dutkiewiczem!

Lokatorzy i lokatorki z całego miasta mają dość. Dlatego idziemy poważnie porozmawiać z prezydentem miasta. Zapytamy go między innymi dlaczego jego urzędnicy całkowicie ignorują problemy mieszkaniowe Wrocławian, a zwykły człowiek nic nie znaczy dla machiny urzędniczej.

Chodźcie z nami, w środę 9 marca o 19:00! Zaczynamy na placu Staszica. Więcej szczegółów:
http://akcjalokatorska.razem.cc/

Organizacja 'Akcja Lokatorska' walczy o godne warunki mieszkaniowe dla wszystkich. Inicjatywa powstała na wrocławskim Nadodrzu, ale w założeniu działać będzie wszędzie tam gdzie łamane są podstawowe prawa do mieszkania w ludzkich warunkach.
NIE dla PŁATNYCH studiów i REFORMY KUDRYCKIEJ! Akcja PROTESTACYJNA! [Rynek]

17 lutego o godz. 17:00 zbieramy się na Rynku i protestujemy przeciwko antystudenckiej reformie szkolnictwa wyższego i wprowadzeniu opłat za możliwość studiowania na drugim kierunku studiów!

4 lutego ustawa została przegłosowana przez Sejm, teraz trafi do Senatu, a później do prezydenta, który może ją zawetować, dlatego wszczynamy AKCJĘ PROTESTACYJNĄ! Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, opracowanego przez środowisko rektorskie, zakładającego wprowadzenie powszechnej odpłatności za studia. Zdecydowana większość polskich studentek i studentów nie zgadza się na przyjęcie takiego rozwiązania.

O ile prawdą jest, iż szkolnictwo wyższe jest niedofinansowane, o tyle pomysł rozwiązania tego problemu poprzez obciążenie studenckich kieszeni, jest nie do przyjęcia. Już teraz wysokie koszty utrzymania są dla wielu mniej zamożnych osób barierą skutecznie uniemożliwiającą podjęcie bezpłatnej edukacji. Nie mamy wątpliwości, że wprowadzenie czesnego doprowadzi ostatecznie do sytuacji, w której studia będą mogli podejmować tylko Ci, których będzie na to stać. W demokratycznym państwie nie ma miejsca na ograniczanie dostępu do edukacji z powodów ekonomicznych! Czynnikiem decydującym o przyjęciu na studia powinna być wiedza, nie zasobność portfela.
Możliwy wyjazd na demonstrację antyfaszystowską do Drezna

Jeśli będzie wystarczająca liczba chętnych, we Wrocławiu organizowany będzie wyjazd do Drezna na blokadę marszy faszystów. Więcej informacji poniżej, oraz na stronach:

www.11listopada.org
www.no-pasaran.mobi (strona niemieckojęzyczna)

Chętnych prosimy o kontakt pod adresem crk.rezerwacje@gmail.com

Po udanej zeszłorocznej mobilizacji i blokadach zapowiadanego jako największa demonstracja skrajnej prawicy w Europie od czasów Drugiej Wojny Światowej marszu faszystowskiego w Dreźnie, ruch antyfaszystowski w Niemczech przygotowuje się do kolejnego wyzwania.

Niemieccy naziści oraz ich sojusznicy z innych krajów mobilizują i w tym roku bardzo intensywnie. Swój marsz zamierzają poprowadzić ulicami Drezna w sobotę 19 lutego. Ruch antyfaszystowski jasno zapowiada, że jego celem będzie obrócenie planów nazistów we fiasko i trwa zakrojona na szeroką skalę mobilizacja na masowe blokady w Dreźnie tego dnia. Setki grup i organizacji o profilu antyfaszystowskim planuje przybyć do miasta aby wziąć w nich udział.
KPH – Walentynkowe Pisanie Listów [Falanster]

13.02.2011
Falanster
ul. św. Antoniego 23
godz. 16-20

W przedwalantynkową niedzielę KPH Wrocław zaprasza do Falansteru na półmaraton pisania listów miłosnych.

Celem powodzi laurek zostali wybrani Prezydent RP i Prezes Rady Ministrów. Piszemy do nich z prośbą o wejście w życie ustawy o związkach partnerskich.

Wszystkich, którym sprawa ta bliska jest sercu, zapraszamy w godzinach 16-20.
Zapewniamy wszelkie materiały piśmiennicze oraz – w razie potrzeby – wzory listów.
Akcja: Nie strzelam na Sylwestra!

Przyłączcie się do akcji "Nie strzelam na Sylwestra!". Dla wielu ludzi hałasowanie petardami to dobra, beztroska zabawa. Dla wielu zwierząt to koszmar. Przestraszone uciekają swoim opiekunom, chowają się w najgłębsze kąty mieszkań, trzęsą się i piszczą, nie rozumiejąc powodów hałasu. Również dzikie zwierzęta cierpią z powodu naszej beztroski i egoizmu. Nie zapominajmy także, że może to przeszkadzać np. ludziom starszym i powodować lęk u małych dzieci.

Nie kupujmy petard i fajerwerków - zwierzęta boją się naszej zabawy. Bawmy się tak, żeby było to zabawne również dla innych.

Stowarzyszenie Empatia
http://empatia.pl/

Więcej o akcji:
http://www.facebook.com/event.php?eid=126847507378244&ref=mf
Akcja: Nie rób zakupów 24 i 31 grudnia

Rusza wspólna akcja Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80 i Wolnego Związku Zawodowego “Sierpień 80″ pod hasłem: “Nie rób zakupów 24 i 31 grudnia. Tu też pracują ludzie mający swoje rodziny, z którymi chcą spędzić święta”. Akcja, która zostanie przeprowadzona przed sklepami wielkich sieci handlowych jest protestem przeciwko zbyt długim godzinom otwarcia wielkich sieci handlowych w Wigilię i Sylwestra.

- Tesco w dniu 24 grudnia otwarte będzie do godziny 17:00, co sprawi, że pracownicy dopiero późnym wieczorem będą mogli zasiąść do świątecznej kolacji. O 17:00 bowiem wstrzymane zostanie wpuszczanie nowych klientów do sklepu, a przecież ci, którzy już będą na sklepie, muszą dokończyć zakupy. Do tego dochodzi posprzątanie i rozliczenie kas. No i trzeba jeszcze dojechać z pracy do domu – alarmuje Elżbieta Fornalczyk, szefowa WZZ “Sierpień 80″ w Tesco Polska i wiceprzewodnicząca władz krajowych Związku. I dodaje, że ostatniego dnia tego roku sklepy sieci czynne będą do 18:00.

Akcja informacyjna skierowana jest do klientów super- i hipermarketów. Zostanie przeprowadzona w dniach od 20 do 24 grudnia pod sklepami sieci Tesco i OBI, codziennie w innym mieście.
Maraton Pisania Listów Amnesty International [Falanster]

11-12.12.2010
Falanster
Św. Antoniego 23
godz.12:00 do 12:00 następnego dnia

W weekend 11-12 grudnia Polacy będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty w dniach 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Oficjalne rozpoczęcie Maratonu odbędzie się w sobotę 11 grudnia o godzinie 12.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zakończenie - podczas którego poznamy liczbę listów napisanych w całej Polsce - odbędzie się o godzinie 12.00 w niedzielę 12 grudnia, również w Teatrze Dramatycznym.
Alarm dla edukacji: Proces Boloński leży! [Instytut Historii]

17.11.2010
Instytut Historii (Szewska)
godz. 15:00

Nie jesteś zadowolony z obecnego modelu edukacji wyższej w Polsce? Twoje stypendium socjalne/naukowe wydajesz co miesiąc w całości na ksero, zjedzenie kilku ciepłych obiadów na mieście i dojazdy na uczelnię? Nie chcesz płacić za studia? Masz dość obniżania zniżek studenckich? Dość lekceważącego traktowania na uczelni?

17 listopada w Międzynarodowy Dzień Studenta, za pięć dwunasta, spotkamy się pod uczelniami w całej Polsce by podnieść “Alarm dla edukacji!”. Będzie to nasz studencki protest przeciwko fatalnym warunkom studiowania i anty-studenckim projektom reform zakładającym wprowadzenie częściowo płatnych studiów! Naszą bronią jest solidarność. Tylko razem możemy wywalczyć respektowanie konstytucyjnego prawa do powszechnej i bezpłatnej edukacji. Przyłącz się do nas i walcz o swoje interesy! Pamiętaj o wzięciu ze sobą gwizdka, trąbki, budzika lub innego przedmiotu robiącego hałas! Niech nas usłyszą!
Wrocławskie Krasnoludki Przeciwko NOP [Rynek]

11.11.2010
Rynek
godz.16:45

UWAGA UWAGA! 11 listopada o godzinie 16:45 na wrocławskim rynku Wrocławskie Krasnoludki sprzeciwią się szowinistycznej i rasistowskiej organizacji NOP, która w tym samym miejscu rozpocznie swój przemarsz w kierunku pomnika Bolesława Chrobrego (koło Renomy). Zabierzcie ze sobą gwizdki, trąbki i fujarki, grzechot(ni)ki, bębny i bębenki, tamburyny, kastaniety, boomboxy i inne źródła hałasu.

Rozsyłajcie info dalej i nie grzejcie pupy w ciepłym zaciszu domowym tego popołudnia! Razem możemy zdziałać więcej!

Zapoznaj się koniecznie z ABC demonstranta!

Więcej info:
http://marszpatriotow.goniamuchy.org/
8. Festiwal Przeciwko Wykluczeniom - Lesbijki, geje i przyjaciele

22 - 24.10.2010

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagających konsumentów życia, Festiwal Lesbijki, geje i przyjaciele rozszerza ofertę powszechnych środków zaspokajania społecznych potrzeb!

Jeszcze dłuższe przekątne telewizorów plazmowych. Wygodniejsze meble w klubach. I podwójna ilość miejsc na wrocławskich stadionach! Czy o to chodzi?

Otwórz się na wszelkie nietypowe i niesprawdzone, marginalne i przypadkowe idee! Z naszą kartą zakręconego klienta wkroczysz do świata wyzbytego rabatów i promocji, a dostępnego jedynie za cenę... zrzucenia gorsetu zdrowego rozsądku!

-------------------------------------------------------
piatek 22 X
-------------------------------------------------------

g. 18.00 wykład dr Ewy Bielskiej (UŚ, Katowice)
Status tożsamości LGBT w przestrzeni społecznej.
Casus szkoły - analiza badań realizowanych w kontekście Polski i USA
Uniwersytet Trzeciego Wieku UWr., ul. Dawida 1, aula
Inny Meksyk jest możliwy [Falanster]

27.05.2010
księgarnia/kawiarnia Falanster
ul. Św. Antoniego 23
godz: 19:00
wstęp wolny

- Prawa człowieka w Meksyku - prezentacja Tomasza Fiedorka
- Oaxaca - pokaz filmu (5.30' wersja angielskojęzyczna)
- Cancion Con Todos - pieśni Mercedes Sosa i nie tylko w interpretacji Juliety Gonzalez-Springer i Macieje Posłusznego
- życie i praca indigenious - pokaz zdjęć Katarzyny Pawlik i Marty Zygier

Poza tym będzie można podpisać się pod petycjami domagając się przestrzegania praw człowieka w Meksyku oraz wesprzeć więźnia sumienia Raula Hernandesa poprzez wspólne zdjęcia wyrażające solidarność z nim.

Więcej info:
http://www.amnesty.org.pl/wroclaw
Grecki Kryzys - fotorelacja [Falanster]

13.05.2010
Klub/kawiarnia Falanster
ul. Św Antoniego 23
godz 18:00

Zapraszamy na fotorelację i opowieść reporterską o aktualnej sytuacji w Grecji.

Analiza przyczyn kryzysu w Grecji, aktualna sytuacja i nastroje greckiego społeczeństwa
Protesty związków zawodowych, organizacji lewicowych i anarchistycznych, problemy nielegalnych imigrantów, 1 maja i strajk generalny w Atenach, pożaru Marfin Banku w fotograficznej relacji Tomasz Grzyba, który dokumentował ostanie niepokoje społeczne w Grecji.

Prowadzenie:
Tomasz Grzyb, socjolog, freelance fotograf
MANIFA 2010 [Rynek]

07.03.2010
Wrocławski Rynek (Pręgierz)
godz. 14.00

Kobiety! Dziewczyny! Chcecie, aby Wasza praca była wynagradzana tak, by zapewnić Wam niezależność finansową? Chcecie mieć możliwość awansu, taką jak Wasi koledzy? Chcecie, by Wasi partnerzy dzielili z Wami obowiązki domowe, wychowawcze? Jesteście zmuszone wybierać między macierzyństwem a pracą (karierą)? CHODŹCIE Z NAMI!

- w Polsce kobiety pracując na tych samych stanowiskach co mężczyźni zarabiają średnio mniej o 14,3% (na wyższych stanowiskach mniej o ponad 30%)
- kobiety ponoszą wyższe ryzyko, że w przypadku utraty pracy nie znajdą ponownie zatrudnienia;
- kobiety są bardziej zagrożone ubóstwem, częściej zawierają umowy na niepewnych warunkach, podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (w 2008 r. 31,1 % kobiet w porównaniu z 7,9 % mężczyzn) – ma to negatywny wpływ na ich dochody w okresie całego życia, zabezpieczenie społeczne i emeryturę;
Zmowa Milczenia [Rynek]

15.01.2010
Rynek (pod Pręgierzem)
godz.17:00

15 stycznia 2010 roku na wrocławskim Rynku odbędzie się akcja pt. Zmowa Milczenia. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na polityków i elitę rządzących, podejmujących decyzje dotyczące otaczającego nas świata bez konsultacji z obywatelami i nie liczących się z naszym zdaniem.

Rozpocznie się ona 15.01.10 r. o godzinie 17, pod pręgierzem. W planach jest kilkukrotne okrążenie Rynku oraz rozdawanie przypadkowym przechodniom ulotek przygotowanych przez WBA. Wszyscy uczestnicy od początku do samego końca akcji mają zaklejone taśmą usta.

Taśmy nie ściągamy! Wtedy cała akcja mijałaby się z celem.

Czas akcji szacujemy na około 40 minut. Wszystkich chętnych zapraszamy!
Grupa Samokształceniowa: Umowa śmieciowa, a umowa o pracę [CRK]

07.02.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.18:00
wjazd: wolny umysł

Wrocławska sekcja Związku Syndykalistów Polski zaprasza do udziału w grupie samokształceniowej z prawa pracy. Wspólnie zanalizujemy Kodeks Pracy oraz niektóre fragmenty Kodeksu Cywilnego aby spróbować odpowiedzieć na pytania:
- jakie korzyści dla pracownika i pracownicy wynikają z posiadania umowy o pracę?
- w jakich sytuacjach umowa śmieciowa (o dzieło bądź zlecenie) jest korzystna dla pracownika i pracownicy?
- czy wszyscy studenci i wszystkie studentki muszą/powinny pracować na śmieciowych umowach?
- kiedy umowa śmieciowa jest nielegalna nawet w świetle burżuazyjnego prawa stanowionego?
Maraton Pisania Listów 2009 - Amnesty International

W dniach 12 i 13 grudnia od południa do południa, w całej Polsce, przez 24 godziny każdy będzie mógł napisać odręcznie, własnymi słowami list w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane. W ten właśnie sposób członkowie Amnesty International będą domagać się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka.

Pisanie listów we Wrocławiu:
- Falanster, ul. Św. Antoniego 23
- Gimnazjum nr 1, ul. Jelenia 7 (sobota 12.00-20.00)

W dobie komunikacji internetowej, list jest szczególną, najbardziej tradycyjną dla Amnesty International formą protestu. Ręcznie pisane, indywidualne dowody niezgody na łamanie praw człowieka mają szczególną moc. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. „Tylko te listy dawały mi siłę” – wspomina Mutabar Tadżibajewa z Uzbekistanu, która spędziła 900 dni na „wyspie tortur” z czego 700 w izolatce. Dzięki listom pisanym podczas Maratonu do przedstawicieli władz kobieta została zwolniona z więzienia w 2008 roku.
Wrocław przeciwko cyrkom z tresurą dzikich zwierząt - petycja

Podpisz się pod apelem do Rady Miejskiej w sprawie uniemożliwienia wykorzystywania gruntów gminnych w celu prowadzenia na nich działalności niezgodnej z prawem przez cyrki, których program bazuje na związanej z przemocą i cierpieniem tresurze zwierząt.

Petycja dostępna jest m.in. w lokalach Vega (Rynek) i Szczypta Świata (Kazimierza Wielkiego 27), będzie też dostępna do podpisu 10 października podczas koncertu A Birthday Party Band w kawiarni Falanster [info] oraz w czasie trwania Wegańskiego Weekendu (20-22.11.2009, szczegóły wkrótce).

Zebraliśmy już blisko 1000 podpisów. Każdy głos poparcia dla tej inicjatywy jest ważny!
Masa Krytyczna [pl.Bema]

26.03.2009
pl.Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie.

My nie blokujemy ruchu
My jesteśmy ruchem


Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - konferencja [Falanster]

17.08.2009
Falanster
ul. Św. Antoniego 23
godz.10:30

W poniedziałek, dnia 17 sierpnia b.r. o godzinie 10.30 w księgarnio-kawiarni Falanster przy ulicy Św. Antoniego 23 we Wrocławiu odbędzie się konferencja prasowa w związku z wyrokiem Europejskiego
Trybunału Praw Człowieka w sprawie " Rachwalski i Ferenc przeciwko Polsce".

Po 12 latach od ataku policji na mieszkańców squatu przy ulicy Reja ,Trybunał przyznał racje poszkodowanym oraz obarczył państwo Polskie odpowiedzialnością za naruszenie 2 artykułów Konwencji : prawa do humanitarnego traktowania oraz prawa do prywatności.

W konferencji wezmą udział sami skarżący oraz inne osoby, które były uczestnikami wydarzeń z 97 roku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Więcej o sprawie na stronie:
http://crk-wro.info/
Marsz Przyjaźni [Rynek]

28.09.2009
Rynek, pod Pręgierzem
godz.16:00

MARSZ PRZYJAŹNI Czy słyszałeś, że Dzielnica Czterech Świątyń we Wrocławiu została popisana neofaszystowskimi hasłami?! Nie chcemy wandalizmu, swastyk i braku tolerancji w naszym mieście!

To protest młodych ludzi przeciwko aktom wandalizmu, których ofiarą dwa tygodnie temu padli mieszkańcy ulicy Włodkowica. Antysemickie napisy pojawiły się na Synagodze pod Białym Bocianem oraz otaczających ją budynkach i tablicach informacyjnych. Chcemy aby w naszym mieście panowała zgoda, przyjaźń i tolerancja. Ostatnie wydarzenia niszczą jednak wizerunek naszego miasta Wrocławia w Polsce i na świecie. Wrocław był zawsze postrzegany jako miasto przyjazne i otwarte dla każdego %u2013 chcemy by tak zostało.

W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa na Marsz Przyjaźni, który rozpocznie się spod Pręgieża w Rynku- w te niedzielę (28.06.09) o godzinie 16:00!
III weekend Festiwalu Fair Trade

5-6.06.2009
Kawiarnia "Falanster"
ul. Św. Antoniego 23

5.06.2009 (piątek)
18:00 Prawda o GMO – Greenepeace – stoisko i pogadanka
19:00 pokaz filmu "Życie wymyka sie z pod kontroli"

6.06.2009 (sobota)
Spółdzielnia „Oromia” - EFTE
Etyczny konsumeryzm -EFTE
Warsztaty kulinarne - „Co się stało z naszym jedzeniem czyli eFTe na talerzu” –Grzegorz Łapanowski

Weekend festiwalowy rozpoczynamy w piątek, 5 czerwca o godz. 19. Dzień współorganizowany jest z Greenpeace Polska na temat kampanii stop GMO. Organizacja Greenpeace oraz Fundacja ICPPC aktywnie włączyły się w debatę na temat GMO, prowadząc równocześnie działania na rzecz uwolnienia polskiego rolnictwa od genetycznie modyfikowanych upraw.
TIANANMEN PAMIĘTAMY! [Amnesty International]

TIANANMEN PAMIĘTAMY!
1989 - 2009

W 20. rocznicę stłumienia pokojowych protestów na pl. Tiananmen w Pekinie wrocławska grupa Amnesty International zaprasza na:

3 czerwca (śr.), godz. 20.00, Falanster, ul. Św. Antoniego 23
otwarcie wystawy fotografii i spotkanie z zaproszonymi gośćmi

Na wystawie zostaną zaprezentowane głównie fotografie z Obozu Żywego Protestu, jaki odbył się we Wrocławiu w 1989r., ale również z Tiananmen w 1989r, z otwarcia pomnika na pl. Dominikańskim w 1999r oraz z akcji Amnesty International organizowanych we Wrocławiu w rocznice masakry.
Po otwarciu wystawy, o godz. 21.00, planujemy przejście pod pomnik ofiar z Tiananmen ze zniczami i z żółtymi różami – chińskim symbolem pamięci.

4 czerwca (czw.), godz. 13.00, ul. Oławska
akcja uliczna - przyjdź i podpisz petycję w obronie ludzi prześladowanych przez chińskie władze
Pikieta: Cyrk bez przemocy [przy Aquaparku]

28.05.2009
przy Aquaparku (obok wejścia do cyrku)
godz. 16.30 - 17.00

Od 16 kwietnia we Wrocławiu stoi cyrk Berolina. To istne zoo na kółkach - ponad 100 zwierząt całe życie mieszkających w klatkach, transportowane, przetrzymywane w nienaturalnych warunkach.
Podobnie jak w innych miastach, także we Wrocławiu odbędzie się akcja protestacyjna. Przyjdź i zabierz głos w sprawie zwierząt, które same za siebie nie mogą mówić!

Im bedzie nas wiecej, tym lepiej widoczne bedzie nasze dzialanie.

Zwierzęta w cyrku Berolina to m.in. żyrafa, zebra, słonie, lamy, wielbłądy, kozy, tygrysy, niedźwiedzie, konie... Ogromne cierpienie na tak małej przestrzeni życiowej! Słonie cierpią na chorobę sierocą:
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=Qtfz_4H-_2M
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=urr0DgyUo10&feature=related
Gender/Queer Studies jako perspektywa krytyczna w posthumanistyce [Instytut Filologii Angielskiej]

18.05.2009
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Kuźnicza 22
s. 404
godz. 18.00

wykład dr. Jacka Kochanowskiego:
"Gender/Queer Studies jako perspektywa krytyczna w posthumanistyce."

Jacek Kochanowski jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii, jest adiunktem w Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcą Gender Studies Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem rady naukowej czasopism "interAlia" i "Unigender", członkiem zespołu redakcyjnego półrocznika "Nauka i Szkolnictwo Wyższe". Autor pracy pt.Fantazmat zróżnicowany. Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów oraz redaktor i współautor wielu liczących się publikacji w zakresie tematyki gender i queer theory. Znawca
myśli Michela Foucaulta.
Klub Dyskusyjny Recykling Idei: O związkach polityki i muzyki [Kapitałka]

15.05.2009
Księgarnia Naukowa "Kapitałka"
pl. Nankiera 17 (budynek Ossolineum)
godz. 16:00
wjazd: darmo

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie promujące 12. numer „Recyklingu Idei”. O związkach polityki i muzyki rozmawiać będą autorzy tekstów z numeru:

- Michał Libera – socjolog, krytyk muzyczny i organizator licznych wydarzeń muzycznych; autor programu prezentacji "Weksacje. Muzyka nowa i nie-nowa w XX wieku" w CSW w Toruniu; prowadzi autorskie audycje w Programie II Polskiego Radia, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim;

- Jan Topolski – absolwent muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; współpracuje jako krytyk z szeregiem pism („Ruch Muzyczny”, „Muzyka21”, „Odra”) oraz stacji radiowych (PR2, JazzRadio, radio sitka); współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu „Glissando”;
Sztuka lesbijska: czy tożsamość seksualna wciąż jest w sztuce ważna? [Instytut Filologii Angielskiej]

11.05.2009
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Kuźnicza 22
s.404
godz.18.00

Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wykład:
- Pawła Leszkowicza
"Sztuka lesbijska: czy tożsamość seksualna wciąż jest w sztuce ważna?"

Paweł Leszkowicz - krytyk, eseista i wykładowca sztuki współczesnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obszarem jego specjalizacji i publikacji są studia nad seksualnością oraz współczesna sztuka i kultura wizualna i towarzyszące im refleksje krytyczne. W 2001 roku ukazała się jego książka „Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości” poświęcona psychoanalitycznej krytyce sztuki.
Festiwal Fair Trade WychowaNIE Złe

Kawiarnia "Falanster"
ul. Antoniego 23

W trakcie festiwalu Wystawa prac Światosława Wojtkowiaka, laureata Grand Prix konkursu fotograficznego National Geographic w 2007 roku. Zdjęcia reportażowe z licznych wypraw do Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki - przede wszystkim krajów saharyjskich.

Światosław Wojtkowiak publikuje i współpracuje z : CNN Traveller, National Geographic, National Geographic Traveller, Newsweek, Globtroter, Fotokurier, Dziennik Polski, Voyage, Max Magazine, Survival International, ADRA, FAO, Lonely Planet, Faces Magazine, MK Tramping , Tyski

---------------------
I weekend
---------------------

15.05.2009 (piątek)
19:00 Globalny kryzys gospodarczy – przyczyny, konsekwencje i wpływ na kraje Trzeciego Świata
Paneliści:
- Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska
- Grzegorz Konat – Szkoła Główna Handlowa, współpracownik LMD
- prof. Tadeusz Kowalik – Polska Akademia Nauk
- Mariusz Doluk – Recykling Idei
21:00 pokaz filmu – Tajemnicza historia kart kredytowych
Panel dyskusyjny o roli Uniwersytetu

13.05.2009
godz. 16:00
Budynek Instytutów Historii Sztuki
Muzykologii i Kulturoznawstwa
Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Szewska 36.

Dyskusja z zaproszonymi gośćmi:
- prof. Adam Chmielewski
- prof. Dorota Głowacka
- prof. Leszek Koczanowicz
- prof. Wojciech Kunicki
- dr hab. Piotr Żuk

Ścieżka emancypacji, przestrzeń wolności, mechanizm wykluczenia? Uniwersytet w dobie komercjalizacji.

Więcej informacji:
http://odzyskajedukacje.wordpress.com/
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu - World Fair Trade Day

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
World Fair Trade Day
8-10 maja 2009

Zapraszamy na obchody Światowego Dnia Sprawiedliwegi Handlu we Wrocławiu. We Wrocławiu przez cały weekend 9-10 maja będzie można spotkać Sprawiedliwy Handel w kawiarniach Falanster, Kalaczakra oraz Szczypta Świata. W sobotę odbędzie się rowerowy wyścig po filiżankę kawy, a po nim odbędzie się wieczorem pokaz filmu "Ziemia kobiet" oraz afterparty Rebelia Music.

W międzyczasie w Falansterze trwać będzie bazar ekologiczny a następnie warsztaty Sprawiedliwego Handlu, w Szczypcie Świata prezentacja spółdzielni producentów Fairtrade, a w Mediatece warsztaty i wystawa. W niedzielę w Kalaczakrze temat kobiet i Sprawiedliwego Handlu, a w Falansterze warsztaty kulinarne.

Szczegółowy program obchodów do pobrania <a href="http://sempelvirens.gotdns.com/media/dzien.pdf">tutaj.</a>
DZIAD GIEłDA #6 [CRK]

10.05.2009
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
start: 16.00
film: 18.00

Startujemy juz po raz szósty i czekamy na was. Dziad Giełda funkcjonuje w trzech aspektach: jest to okazja do swobodnej wymiany przedmiotami (Machniom), umożliwia nieskrępowany pieniężną kalkulacją akt dawania, brania, bądź jednego i drugiego (Fritarg), a dla truniących się rękodziełem jest to zupełnie realna - tj. opłacalna - okazja do sprzedaży swoich prac (Handmade).
Zasada jest jedna: Nie sprzedawaj rzeczy, które stąd weźmiesz.

Jak zwykle podczas imprezy będzie można zjeść coś wegańskiego a o 18 zapraszamy na filmidło <a href="http://www.filmweb.pl/f297655/Orzeł+kontra+rekin,2007">"Eagle vs shark"</a>- oryginalne love story rodem z Nowej Zelandii. Zabawna opowieść o dwojgu społecznie nieprzystosowanych ludziach.

A ponieważ 10 maja jest również Światowym Dzniem Sprawiedliwego Handlu postanowiliśmy przyłączyć się do tych obchodów i bedziecie mogli podczas Dziad giełdy zakupić różne produkty na stoisku Fair Trade :)
CIA TV: Wrocławskie Miasteczko Edukacji Krytycznej

Poniżej prezentujemy film zrealizowany w Miasteczku Edukacji Krytycznej na wrocławskim rynku 22.04.2009 r. Była to akcja informacyjna przygotowana z okazji Międzynarodowego tygodnia działań "Reclaim You Education".

Więcej informacji:
Relacja z akcji | odzyskajedukacje.wordpress.com

Film stanowi debiut nowego projektu CIA TV (Centrum Informacji Anarchistycznej). Zachęcamy do partycypacji - nagrywania filmów i udostępniania go w ramach naszego kanału YouTube. Film również do ściągnięcia z serwera: część 1 | część 2 (spakowany rarem).
Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Yerbaciarnia (mp3)

W audycji rozmawiano o idei Sprawiedliwego Handlu. Nasi goście opowiadali o Światowym Dniu Fair Trade (9-10 maja) oraz II Edycji Festiwalu Fair Trade "WychowaNIE Złe", które odbędą się w Klubo-kawiarni "Falanster". Hasła festiwalu to alterglobalizm, sprawiedliwy handel, ekonomia alternatywna, demokracja uczestnicząca, świadomy konsument, prawa pracownicze, współczesne niewolnictwo, wolna kultura, niezależne media. Idei przyświecają: Le Monde Diplomatique, Recykling Idei, Alterkino, Wrocławska Sekcja Alternatywna.

Altergodzina: Światowy Dzień Fair Trade & Herbaciarnia (mp3)

W studiu gościła Aneta, Wojtek i Mariusz - organizatorzy festiwalu, a także pracownicy sklepu Fair Trade i przyszłej kawiarni Falanster na Św. Antoniego. Rozmawiano również z Agnieszką, która prowadzi we Wrocławiu Yerbaciarnie Szczypta Świata.

Więcej o inicjatywie Sprawiedliwy Handel tutaj.
Współczesne społeczeństwo bez religii - fikcja czy fakt? [yerbaciarnia]

24.04.2009
Yerbaciarnia
ul. Kazimierza Wlk.27
godz.18:00
wjazd: darmo

Stowarzyszenie Edukacji Społecznej "Impuls" i Yerbaciarnia zapraszają wszystkich chętnych na spotkanie dyskusyjne pod tytułem "Współczesne społeczeństwo bez religii - fikcja czy fakt?". Poruszone zostaną kwestie laicyzacji, ateizmu, potrzeby duchowości lub jej braku itp., miejsca religii w społeczeństwie itp. Spotkanie odbędzie się w piątek, 24.04., o godz. 18.00. Wstęp wolny.

"Impuls" jest młodym, wrocławskim stowarzyszeniem, które od marca 2009 r. realizuje cykl otwartych spotkań dyskusyjnych PROWOKATERIA, dotyczących współczesnych kwestii filozoficzno-społecznych. Pierwsze spotkanie zatytułowane "Współczesne wojny - zderzenie cywilizacji Wschodu i Zachodu?" odbyło się w marcu w Klubie pod Kolumnami.
Miasteczka Edukacji Krytycznej - Odzyskaj swoją edukację!

22 kwietnia w godzinach 11:00-16:00 w dwóch miejscach:
- parking w kampusie Wydziału Nauk
Społecznych (ul. Koszarowa)
- ul. Szewska / Rynek (szczegóły dotyczące lokalizacji wkrótce)

Powstaną Miasteczka Edukacji Krytycznej, które zaproszą wszystkich do otwartej i równej dyskusji nad systemem edukacji. W ramach miasteczek zbierane będą także podpisy pod listami do rektorów. Będzie to okazja dla każdego by zabrać głos, podyskutować z innymi, poznać podobnie myślących ludzi, nawiązać kontakaty, które mogą się przydać w kolejnych akcjach. Celem akcji jest promocja publicznej debaty nad edukacją i integracją tych, którzy są z kierunku zmian w Polsce niezadowoleni w silny ruch studentek, studentów, pracownic i pracowników naszych uczelni.

Ulotka | Plakat informacyjny
Masa Krytyczna [pl.Bema]

24.04.2009
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Genderowe narracje w kinie współczesnym [Instytut Filologii Angielskiej]

22.04.2009
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Kuźnicza 22
sala 404
godz. 18.00

Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies zaprasza na wykład dr Małgorzaty
Radkiewicz:
"Genderowe narracje w kinie współczesnym"

Dr Małgorzata Radkiewicz jest Adiunktem w Katedrze Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w problematyce genderowej i feministycznej. Jest założycielkš i koordynatorkš Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych. Autorka monografii W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter, (2001) oraz redaktorka i współredaktorka kilku tomów zbiorowych, m.in. Gender w humanistyce (2001), Gender, kultura, społeczeństwo (2002),
Wykład dr Aleksandry Fiedorczuk [Instytut Filologii Angielskiej]

20.04.2009
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Kuźnicza 22
sala 404
godz. 18.00

Wykład dr Aleksandry Fiedorczuk-Glineckiej:
- "Tajemnica mówiącego ciala: nieświadomość w ujeciu Jacquesa Lacana"

Aleksandra Fiedorczuk-Glinecka jest adiunktką na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi zajęcia z literatury amerykańskiej, teorii literatury i ekokrytyki. Laureatka nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz austriackiej nagrody Huberta. Członkini ASLE (Association for the Study of Literature and the Environment).
Dzień Milczenia [Rynek]

19.04.2009
Rynek wrocławski &#8211; pręgierz
godz.16.00

Wyobraź sobie, że pewnego dnia znika co dwudziesty mijany przechodzień. Co dwudziesty lekarz, prawnik, sprzedawca, policjant, reporter, kierowca, nauczyciel, student, uczeń... Wyobraź sobie, że ta sama co dwudziesta osoba nagle milknie. Różnica nie jest tak duża. Na co dzień, w obawie przed odrzuceniem lub szykanami, milczymy na temat naszej tożsamości, naszych uczuć, nadziei, marzeń. Choć nie możemy legalizować związków, w tym jednym dniu możemy przynajmniej &#8222;zalegalizować&#8221; nasze milczenie.

Tegoroczny protest przeciw dyskryminacji poświęcony będzie pamięci Eudy Simelane &#8211; pierwszej kobiecie w RPA otwarcie mówiącej publicznie o swej homoseksualnej orientacji, która niespełna rok temu została zgwałcona i brutalnie zamordowana właśnie ze względu na swą orientację.
Lost Revolution - obecna sytuacja polityczna na Białorusi, czyli film + dyskusja [CRK]

19.04.2009
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.17:00
wjazd: darmo

O godz. 17.00 w niedzielę 19.04 w Centrum Reanimacji Kultury odbędzie się pokaz filmu "Lost Revolution", wyprodukowanego przez Indymedia Belarus, o wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006r. i masowych protestach społecznych.

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem anarchistów z Białorusi.

Publikacja raportu, dotyczącego obecnej sytuacji politycznej na Białorusi, jest pierwszym efektem współpracy polskich i białoruskich środowisk anarchistycznych na łamach &#8220;Czarnego Sztandaru&#8221;.
http://www.czsz.bzzz.net/czarny/node/964
Free Trade vs Fair Trade [Kino Lalka]

W sobotę 18 kwietnia we Wrocławiu (godz. 15.00 w kinie Lalka) zapraszamy na spotkanie pt: "EPAs - umowy o partnerstwie gospodarczym", na którym opowiemy krótko o niesprawiedliwych układach handlowych zawieranych między UE a krajami Afryki, i ich konsekwencjach. Po prelekcji zapraszamy na kawę i poczęstunek produktami fair trade.

Od maja zapraszamy do pierwszej w Polsce kawiarni fair trade "Falanster" przy ulicy Św. Antoniego 23 we Wrocławiu.

Sprawiedliwy Handel to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach Globalnego Południa, mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników), posługując się metodami wypracowanymi przez biznes, tworząc niezależną alternatywną sieć handlową o zasięgu globalnym.
Wrocław na rzecz edukacji emancypacyjnej [Instytut Historii UWr]

15.04.2009
Instytut Historii UWr
ul. Szewska 49
sala nr. 109
godz.15:30

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Akcji "Odzykaj swoją edukację" (20-29 kwietnia) we Wrocławiu powstaną Miasteczka Edukacji Krytycznej. To ile uda nam się ich wznieść zależy również od Waszego zainteresowania. Chcemy w otwartej dla każdego formule dyskusji i miniwykładów rozpocząć w pobliżu uczelnianych gmachów debatę nad innym niż obecny systemem edukacji.

Naszym celem jest taki system, ktory bedzie wolny od ograniczen zwiazanych z oplatami za studia, wysokimi kosztami zamieszkiwania w uniwesyteckich miastach, dojazdow i studenckiego zycia, a takze taki, ktory faktycznie sluzyc bedzie studentom i ich wiedzy o swiecie, a nie tylko produkowac bedzie coraz mniej warte dyplomy, za ktore ponosimy coraz wieksze koszty. Chcemy zaangazowac w dyskusje studentow, pracownikow dydaktycznych i technicznych uczelni.Zastanowic sie co mozemy zrobic w ramach naszej uczelni, a co wymaga zmian w panstwie.
Altergodzina: Plan Bolonia oraz Strefa Wolnego Handlu w Warszawie (mp3)

W dzisiejszej audycji tematem dyskusji były:
- protesty przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji szkolnictwa wyższego, czyli reformie zwanej „Planem Bolonia”, które mają miejsce w całej Europie.
- reportaż ze Strefy Wolnego Handlu w Warszawie.

Altergodzina: Plan Bolonia oraz Strefa Wolnego Handlu w Warszawie (mp3)

Ponadto w Altergodzinie jak co tydzień usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu".

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".
Wyjazd do Strasburga z Wrocławia: Nie dla wojny - Nie dla NATO

WYJAZD DO STRASBURGA 2-5 KWIETNIA 2009 - NA KONFERENCJĘ i DEMONSTRACJĘ

Inicjatywa "Stop Wojnie" organizuje transport do Strasburga - z Warszawy przez Wrocław. Wyjazd z Wrocławia w czwartek 2 kwietnia, godz. 20.00, przyjazd do Strasburga w piątek 3 kwietnia ok. godz. 9.00.

Powrót ze Strasburga w sobotę 4 kwietnia - wieczorem, przyjazd do Wrocławia rano w niedzielę 5 kwietnia.

Zgłoś się szybko, mamy mało czasu.
Koszt przejazdu: 220 zł
stopwojnie@go2.pl
lub telefonicznie: 697 480 550

W piątek ma miejsce alternatywna konferencja i seminaria - m.in. jedno na temat baz USA i tzw. "tarczy" z uczestnictwem ISW z Polski i ruchu antytarczowego z Czech. W sobotę odbędzie się wielka ogólnoeuropejska demonstracja. Będą też uczestnicy spoza Europy - z USA, Bliskiego Wschodu itd.
Grupa Samokształceniowa: Dyskryminacja ze względu na wiek[CRK]

5.04.2009
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.16:00
wjazd: darmo

Spotkanie Grupy Samokształceniowej poświęconej tematowi:
- Dyskryminacja ze względu na wiek

Zbliża się kolejne spotkanie samokształceniowe &#8211; tym razem poświęcone dyskryminacji ze względu na wiek. Problem społeczny dotyczy nie tylko starszych, ale także młodych osób, na co będziemy chcieli zwrócić uwagę w naszej dyskusji. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie.

Polecamy tekst do przeczytania przed spotkaniem: <a href="http://www.recyklingidei.pl/dominick_allen_wyzwolenie_mlodych">Wyzwolenie młodych</a>
Protest przeciw polowaniom na foki w Kanadzie [Świdnicka]

21.03.2009
godz.16:00
przejście Świdnickie

Protest przeciw polowaniom na foki w Kanadzie odbędzie się w tą sobotę 21 marca o 16.00 przed przejściem podziemnym na Świdnickiej we Wroclawiu.

Każdego roku w Kanadzie zabijanych jest kilkaset tysięcy foczych szczeniąt. Część z nich jest nadal świadoma podczas obdzierania ze skóry doświadczając niewyobrażalnego cierpienia. Polska jest jednym z głównych importerów foczych skór więc głos Polaków w tej sprawie jest bardzo wazny! W 2004 roku do Polski trafiło aż 24.000 foczych skór!

Protest będzie powiązany ze zbieraniem podpisów pod petycją (doc), gdzie domagać się będziemy od polskiego rządu wprowadzenia zakazu importu foczych skór i produktów z nich wykonywanych.
AlterKino.org: Krzyk Mrówek [Wagenburg]

13.03.2009
Wagenburg (ex-camping Ślęża)
ul. Grobli 16/18
godz.19:00
wjazd: darmo

Serwis filmowy AlterKino.org zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką społeczno-polityczną na pokaz filmu „Krzyk mrówek”.

Krzyk mrówek
dramat, Iran/Francja, 2006, 86 min.
reżyseria: Mohsem Makhmalbaf
obsada: Mahmoud Chokrollahi, Mahnour Shadzi, Karl Maass, Bolha Baba

"Krzyk mrówek" jest filmem drogi. Drogi w głąb egzotycznego kraju odmiennych wierzeń i obyczajów, ale również do wnętrza samego siebie. Nowożeńcy wyruszają na miesiąc miodowy do Indii. Jest to świetna okazja by przyjrzeć się bliżej życiu tamtejszych ludzi. Po drodze towarzyszyć im będą stale pytania o sens życia oraz o to co jest prawdą absolutną, do czego trzeba dążyć przez całą swoją egzystencję.
50.rocznica powstania w Tybecie [Kalaczakra Gallery & Coffee]

10.03.2009
Kalaczakra Gallery & Coffee
ul. Kuźnicza
godz. 18.00
wstęp wolny!

50 rocznica powstania w Lhasie i pierwsza rocznica zamieszek w Tybecie.

- 18.00 prof. dr hab. Krzysztof Kubiak: "Krew na Dachu Świata. 50-ta rocznica powstania w Tybecie"
- 18.30 Tomasz Fiedorek: "Prawa człowieka pod murem chińskim. Kampania Amnesty International"
- 19.00 Pokaz filmu: "Poza strachem", reż. Dhondup Wangchen, Golog Jigme
- 19.30 Wieczór pisania listów w obronie Dhondupa Wangchena przy muzyce

Weź ze sobą koszulkę lub tkaninę, a Renata Lizurej (za symboliczną opłatę) wykona dla wybrany przez Ciebie tybetański nadruk.
Podziały klasowe i nierówności społeczne - refleksje społeczne 20 lat po zmianie systemowej [sala konferencyjna w Ossolineum]

20-21.03.2009
sala konferencyjna w Ossolineum
pl. Nankiera 17

----------------------
Piątek 20 marca
----------------------
g.15.00
Piotr Żuk - rozpoczęcie konferencji i przywitanie gości

g.15.10 – 17.10
- Jerzy Kochan, Klasy a transformacja ustrojowa w Polsce
- Andrzej W. Nowak, Neoliberalna akademia. Szkolnictwo wyższe, a wytwarzanie i legitymizowanie podziałów klasowych w Polsce po 1989 roku
- Przemysław Pluciński, Język klasowy polskiej socjologii potransformacyjnej
- Monika Bobako, Konstruowanie klasowej odmienności jako urasowianie. Przypadek polski po 1989 roku.
8 MARCA - MANIFA 2009 [Rynek]

8.03.2009
Rynek
pod. Pręgierzem
godz.12:00

Chcemy:
RÓWNEGO TRAKTOWANIA kobiet i mężczyzn.
TOLERANCJI: by każdy mógł być taki, jaki chce, niezależnie od płci, rasy, wyznania
i orientacji seksualnej.

Altergodzina: Feminoteka (mp3)

Chcemy mieć taki sam dostęp do wszystkich zdominowanych przez mężczyzn dziedzin działalności, a same chętnie dopuścimy ich do opieki nad dziećmi, kuchni, urlopu wychowawczego, czy tacierzyńskiego. Nie chcemy zamienić się rolami z mężczyznami, chcemy te role móc dzielić. By tak się stało, musimy pokonać ograniczenia, które tkwią przede wszystkim w naszych umysłach - tak mężczyzn, jak i kobiet. Niełatwo je pokonać, jeśli wpajano je nam od urodzenia.
Spotkanie informacyjne dotyczące ogólnoniemieckiej kampanii WBA [CRK]

26.02.2009
Centrum Reanimacji Kultury
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące ogólnoniemieckiej kampanii WBA (Wir Bleiben Alle- Zostaniemy Wszyscy) która dotyczy głównie berlińskich houseprojektów, squatów, ex-squatów, wagenburgów i innych wolnościowych miejsc. Celem WBA jest ich obrona i wsparcie.

Na 13 i 14 marca bieżącego roku planowane są w Berlinie demonstracje, happeningi oraz imprezy towarzyszące, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

WBA (WIR BLEIBEN ALLE) ZOSTANIEMY WSZYSCY
Jest kampanią berlińskich houseprojektów, squatów, ex-squatów, wagenburgów i innych wolnościowych miejsc. Celem WBA jest obrona i wsparcie tych autonomicznych przestrzeni, które w swym założeniu związane są z ideami antyseksizmu, antymilitaryzmu, antynazizmu.
Masa Krytyczna [pl.Bema]

27.02.2009
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Wezwania na komendę ws. demonstracji poparcia dla greckiej rewolty

Dostaliśmy informację, że kilka osób otrzymało wezwania do stawienia się na komendzie ws. zdaniem policji "nielegalnej" demonstracji poparcia dla greckiej rewolty, która odbyła się 20 grudnia 2008 r. we Wrocławiu.

O akcji pisaliśmy w relacji Policja próbowała rozbić demonstrację solidarnościową z greckimi anarchistami oraz Demonstracja poparcia dla greckiej rewolty.

Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które dostały lub dostaną wezwanie w tej sprawie na adres: soliwro [małpa] gmail.com

Więcej o sprawie tutaj.
Demonstracja & Falafel zamiast bomb v. 2.0

22.01.2009
godz.17:00
Rynek, Plac Gołębi (przy szklanej fontannie)

Demonstracja solidarności ze Strefą Gazy. Weź ze sobą znicze.

24-25.01.2009
- Restauracja Al-Medina ul. Prądzyńskiego 26c jak trafić?
- Gyros Hut ul. Łódzka 14 jak trafić?

Po raz drugi we Wrocławiu Palestyńczycy zapraszają wszystkich Wrocławian i nie tylko na ucztę: Falafel zamiast bomb.

Przez 2 dni (sobota i niedziela) 2 restauracje prowadzone przez Palestyńczyków będą rozdawać bezpłatnie posiłki.
Pokaz zdjec z Palestyny oraz dyskusja ŻYCIE POD OKUPaCJą [CRK]

18.01.2009
CRK >>Utopia<<
godz. 20:00
wstęp wolny

Pokaz zdjec z Palestyny oraz dyskusja ŻYCIE POD OKUPaCJą.

Na zakończenie film dokumentalny:
Serce z Jenin
reż Leon Geller, Marcus Vetter
(Niemcy 2008)

Jenin to jedno z miast Autonomii Palestyńskiej. 5 listopada 2005 roku izraelski żołnierz śmiertelnie rani 12-letniego Ahmeda Khatiba,który bawił się plastikowym karabinem. Rodzice Ahmeda zgadzają się na pobranie organów syna do przeszczepu. Wiedzą, że trafią one do izraelskich dzieci. Dwa lata po tragedii ojciec Ahmeda decyduje się na podróż po Izraelu, by poznać dzieci, które żyją dzięki jego synowi.
Falafel zamiast bomb! & Akcja solidarnościowa z ofiarami ataku

30.12.2008
Restauracja Al-Medina
Prądzyńskiego 26c
godz.10:00-22:00

W zwiazku z sytuacja w Strefie Gazy w ramach protestu i przypomnienia o tragedii Palestyńczyków od 10:00 do 22:00 30 grudnia w restauracji Al Medina rozdawane będą tradycyjne palestyńskie potrawy ZA DARMO!

Zobacz miejscówkę na mapie.

WROCŁAWSKA AKCJA SOLIDARNOŚCIOWA Z OFIARAMI ATAKU PAŃSTWA IZRAEL NA STREFĘ GAZY
Dnia 30 grudnia o godzinie 16 30 pod pręgierzem spotykamy sie żeby zapalić znicze by okazać nasza solidarność z ofiarami ataku państwa Izrael na Strefę Gazy.

Więcej na http://www.viva-palestyna.pl

Polecamy także stronę ze zdjęciami z bliskiego wschodu:
http://www.flickr.com/photos/activestills/
Masa Krytyczna [pl.Bema]

26.12.2008
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu,
My jesteśmy ruchem!!!


Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku! Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na: masawroc@wp.pl
Akcja solidarnościowa z Greckimi anarchistami

20.12.2008
Rynek (koło fontanny)
godz.15:30

Akcja solidarnościowa z Greckimi anarchistami.

Wrocławskie środowisko anarchistyczne zaprasza na kolejną demonstrację mająca na celu wyrażenie solidarności z grecką rewoltą społeczną. Podobnie jak na całym świecie, także we Wrocławiu na wezwanie greckich anarchistów spotykamy się w sobotę 20.12.2008 o godz. 15.30 na Rynku koło fontanny.

Więcej o sytuacji w Grecji:
Zamieszki w Grecji | Ateny: 16-letni anarchista zastrzelony przez policję
Maraton Pisania Listów 2008 - Amnesty International [Uniwersytet Ekonomiczny]

13-14.12.2008
Uniwersytet Ekonomiczny
Budynek Z
róg ul.Kamiennej i Ślężnej
Maraton trwa tam całą dobę
od 12 w poludnie w sobote....
...do 12.00 w poludnie w niedziele

MARATON PISANIA LISTÓW 2008

Listy Amnesty są skuteczne – także te adresowane do najbardziej zamkniętych i krwawych reżimów. Poprawę sytuacji osób, których bronimy, notujemy w co trzecim - co drugim przypadku. Także takie kraje jak Chiny czy Iran przy dużym nacisku ulegają.

Jest już hymn tegorocznego maratonu, nagrany przez Lion Vibrations.

Maraton jest również corocznie sukcesem medialnym. Równoległe pisanie w wielu miastach pozwala zaistnieć w mediach lokalnych (w zeszłym roku – ponad 160 doniesień – wg Instytutu Monitorowania Mediów).
Promocja książki Carlosa Antonio Aguirre Rojasa - Ameryka Łacińska na rozdrożu [BWA]

06.12.2008
Salon pod Kolumnami
Galeria BWA Awangarda
godz.15.00-16.00
wstep: darmo

„Le Monde diplomatique” i księgarnia Proste Przyjemności zapraszają na promocję książki Carlosa Antonio Aguirre Rojasa "Ameryka Łacińska na rozdrożu".

W spotkaniu wezmą udział Przemysław Wielgosz (redaktora naczelny „Le Monde diplomatique”), Michał Wiśniewski(korespondent „Le Monde diplomatique” w Chiapas), Marcin Starnawski („Recykling Idei”) oraz Tomasz Grzyb (fotograf, socjolog, podróżnik).

4 grudnia 2008:
16.00-17.30 Spotkanie poświęcone książce "Wojna jako usługa" Rolfa Uesselera, prowadzenie Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny Le Monde Diplomatique, goście - prof. Krzysztof Kubiak (Dolnośląska Szkoła Wyższa), Maciej Wiśniewski (korespondent "Le Monde Diplomatique", Meksyk, Ameryka Łacińska), Wydawnictwo Sic! i "Le Monde Diplomatique" – Salon Angelusa w BWA Awangarda.

Spotkanie odbywa się w ramach 17. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.
16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć

16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania zainicjowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

W 16 Dniach Przeciwdziałania Przeciwko Przemocy ze względu na płeć bierze udział ponad tysiąc organizacji w blisko 130 krajach.

Cel kampanii to wyeliminowanie wszystkich form dyskryminacji ze względu na płeć poprzez:
- budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.
- wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet.
- budowanie powiązań między lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymywania przemocy wobec kobiet.
- wzmacnianie solidarności kobiet.
Wallerstein - utopia, utopistyka, rewolucja [Księgarnia Kapitałka]

24.11.2008
Księgarnia Kapitałka
pl. Nankiera 17
godz. 18:00

Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka oraz Federacja Anarchistyczna zapraszają na cykl spotkań poświęconych książce Immanuela Wallerstein "Utopistyka. Alternatywy historyczne dla XXI wieku."

Prowadzący: Krzysztof Król
Udział weźmie: Marcin Starnawski - socjolog, redaktor pisma społecznie zaangazowanego "Recykling Idei".

Spotkanie bedzie połączone z promocją książki Immanuela Wallersteina "Utopistyka. Alternatywy historyczne dla XXI wieku".

Więcej informacji:
http://www.kapitalka.pl/spotkania-157.html
Masa Krytyczna [pl.Bema]

28.11.2008
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu,
My jesteśmy ruchem!!!


Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku! Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na: masawroc@wp.pl
Demonstracja antyfaszystowska w Warszawie

11.11.2008
Róg Nowego Światu i Ordynackiej
więcej info: http://www.antifa.bzzz.net

Zapraszamy na demonstrację antyfaszystowską w dniu 11 listopada. Będziemy blokować demonstrację organizowaną przez ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), organizację skrajnie prawicową, rasistowską i antysemicką. Nie zgadzamy się na wizję świata propagowaną przez ONR i grupy im towarzyszące.

Organizowana jest baza noclegowa dla osób przyjezdnych. Jeżeli jesteś zainteresowany, dzwoń pod numer 517703733 lub pisz na waw11.2008@o2.pl


Na polskich ulicach nie ma miejsca dla rasizmu, ksenofobii i seksizmu. Nie pozwolimy, aby grupa neonazistowskich oszołomów bezkarnie maszerowała głównym traktem Warszawy, wznosząc ręce w faszystowskim geście. Historia uczy nas, że miejsce takich ideologii jest na śmietniku.
Dziad Giełda [CRK]

09.11.2008
CRK
ul. Jagiellończyka 10 c/d
start: 16.00
wstęp wolny

O co chodzi?
Pomysł jest prosty. Jeśli masz coś, czego nie potrzebujesz (ciuchy, książki, płyty, lampę, przenośną toaletę czy konika na biegunach) lub właśnie poszukujesz tych rzeczy to przyjdź na dziad giełdę!
Machniom! Czyli wymień się! Chyba nie trzeba tłumaczyć. Od ciebie zależy z kim i na co wymieniasz swoje skarby.

Fritarg
To miejsce szczególne na dziad giełdzie, bo tu wszystko jest za darmo! Możesz wziąć stąd rzeczy, których potrzebujesz lub zostawić takie, które chomikowałeś bezużytecznie w domu, a mogą jeszcze posłużyć komuś innemu. Zasada jest jedna: Nie sprzedawaj rzeczy, które stąd weźmiesz. Jeśli już ich nie potrzebujesz, a są jeszcze sprawne, przynieś je z powrotem.
Masa Krytyczna [pl.Bema]

31.10.2007
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem!!! Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Pokaz filmu na temat masakty w Tlatelolco w Meksyku w 1968r.[Księgarnia Kapitałka]

13.10.2008
księgarnia „Kapitałka"
godz. 18.00
pl. Nankiera 17

Amnesty International Wrocław zaprasza na pokaz filmu: "Tlatelolco".

„Tlatelolco"
Jest to film dokumentalny opowiadający o studenckiej manifestacji 2 X 1968r, jaka odbyła się na placu Trzech Kultur w Meksyku. Tego dnia, przebiegający pokojowo wiec 10 tys. studentów i studentek, do których przyłączyło się wiele kobiet i dzieci, został zaatakowany przez zmasowane siły wojska i policji, które dokonały brutalnej masakry. Wedle szacunków zginęło od 200 do 300 osób, a blisko 500 zostało rannych. 10 dni później rozpoczęły się XIX Igrzyska Olimpijskie… Do dziś nikt nie poniósł odpowiedzialności za to co się stało, sprawa jest objęta tabu i oficjalnym milczeniem. Rząd meksykański utrzymuje, że zginęło 40 studentów.

Po filmie będzie można podpisać się pod petycją do skierowana do rządu Meksyku domagając się ujawnienia prawdy, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności oraz zadośćuczynienia ofiarom i ich rodzinom.
KOLONIZACJĄ DO POKOJU? [Kapitałka]

8.10.2008
Księgarnia Kapitałka
pl. Nankiera 17 (budynek Ossolineum)
godz. 18:00

Recykling Idei - pismo społecznie zaangażowane
i Le Monde diplomatique - edycja polska
zapraszają na spotkanie poświęcone konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu

Udział wezmą:
- Tomasz Grzyb - socjolog, fotograf, współpracownik "Recyklingu Idei",uczestnik projektu "Images for Life" prowadzonego w obozie uchodźców Aida w Betlejem, Palestyna.
- Przemysław Wielgosz - lewicowy publicysta, redaktor naczelny polskiej edycji "Le Monde diplomatique"
- Poprowadzi: Marcin Starnawski.

Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz slajdów oraz promocja książki Michela Warszawskiego "Izrael i polityka planowego zniszczenia".
Profesor Benjamin R. Barber w DSW

7 października 2008 r. prof. Benjamin R. Barber, wybitny amerykański politolog, publicysta, autor licznych książek, m.in. bestsellerowych.: „Dżihad kontra McŚwiat”, „Imperium strachu”, „Skonsumowani”, wygłosi wykład w DSW.

Podczas pobytu we Wrocławiu uczony spotka się ze społecznością akademicką wygłaszając wykład „Krach gospodarki. Za dużo rynku, za mało demokracji” (7 października, godz. 17.00, Aula Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55). Wstęp wolny.

Profesor poprowadzi również seminarium akademickie „Wyzwania wobec procesu demokratyzacji w czasach globalizacji i terroryzmu”, z udziałem pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego (7 października, godz. 12.00, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr., Sala Świdy, bud. D).
Dość tych cen! Przeciwko drogim mieszkaniom we Wrocławiu

Dość szalonych cen mieszkań - oświadczają wrocławscy studenci i biorą swoje sprawy w swoje ręce. Przygotowują projekt akcji protestacyjnej we Wrocławiu mającej na celu przypomnienie władzom miasta o nieproporcjonalnie niskiej do ilości studentów liczbie akademików.

CenyStop.cba.pl- to tutaj wrocławscy studenci stworzyli forum, które ma służyć do przygotowania akcji. Ale to nie koniec. "Nie zamierzamy na tym poprzestać"- mówią i zapowiadają przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy o budownictwie socjalnym.

Z początkiem października na wrocławskich uczelniach mają pojawić się ulotki wzywające do protestu. "To nie do pomyślenia, by człowiek musiał pracować na półtora etatu, by było go stać na utrzymanie sie i studiowanie. W jakim my kraju zyjemy? Kiedy mamy sie uczyć, jeśli nasze życie to praca i sen? Gdzie te podwyżki, o których media tak chętnie mówią?"- pyta sfrustrowany jeden z nich. Niezadowolenie narasta od dłuższego czasu... W czwartek 21. sierpnia studenci po raz kolejny zbojkotowali sekcje "stancje" na portalu dlastudenta.pl

Więcej info:
http://cenystop.cba.pl/
Masa Krytyczna [pl.Bema]

29.08.2008
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w
ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Masa Krytyczna [pl.Bema]

25.07.2008
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w
ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Starbucks represjonuje pracowników! Pikieta ZSP we Wrocławiu

Dzisiaj we Wrocławiu przed główną siedzibą firmy AmRest - American Restaurants odbyła się pikieta solidarnościowa ze zwolnionymi związkowcami, pracownikami sieci kawiarni Starbucks: Colem z USA (Industrial Workers of the World) oraz Moniką z Hiszpanii (CNT). Pikietę zorganizowała wrocławska sekcja Związku Syndykalistów Polski włączając się tym samym w międzynarodową kampanię solidarnościową w obronie represjonowanych związkowców sieci Starbucks. Kampania rusza w wielu krajach świata i jest koordynowana przez IWW oraz CNT przy wsparciu lokalnych organizacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA-AIT).

Firma AmRest prowadzi w Europie Środkowo-Wschodniej restauracje takich marek jak Pizza Hut, Burger King, KFC i właśnie Starbucks. Niedawno otworzyła pierwszą restaurację Stabucksa w Pradze, a w tym roku otworzy je także w Polsce. Aktywiści ZSP weszli do siedziby AmRestu i wręczyli list protestacyjny ws. represjonowanych związkowców. ZSP wkrótce uruchomi stronę informacyjną ws. kampanii w języku polskim, która będzie także służyć przyszłym pracownikom sieci Starbucks w Polsce jako źródło informacji.
Słowo Żydowskie w Złym wychowaniu

27.06.2008
"Złe Wychowanie"
pl. Kościuszki 12
godz. 18.00

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Studium Języków i Kultury Żydowskiej UWr. oraz księgarnia i klub Złe Wychowanie (interim project) zapraszają na spotkanie z Autorami majowego numeru pisma "Słowo Żydowskie", poświęconego Wrocławiowi.

Wrocław jest miastem bardzo zróżnicowanym, różnorodna była i jest także zamieszkująca w nim społeczność żydowska. Majowy numer „Słowa Żydowskiego” poświecony jest Wrocławiowi. Wśród autorów są Pola Tejtelbaum, która wyemigrowała w 1967 roku do Nowego Jorku i pisze o swoim dzieciństwie oraz Joanna Lisek, Anna Nowak i Lidia Wąsik ze Studium Języków i Kultury Żydowskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, poruszające różne aspekty powojennej obecności Żydów. Temat numeru kończy wybór fotografii przedstawiających zabytki niemieckich Żydów, wykonanych przez Piotra Piluka (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce).
Masa Krytyczna [pl.Bema]

27.06.2008
pl. Bema
godz.18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Przeciwko podwyżkom na wrocławskim Rynku

6.06.2008
pod Pręgierzem
godz.17:30

Zapraszamy mieszkańców Wrocławia na demonstrację przeciwko drożyźnie, która odbędzie się 6 czerwca (piątek), o g. 17.30 na rynku koło pręgierza.

W zeszłym rok ceny żywności wzrosły o 10 proc., w tym roku znów wzrosną o 10 proc. Tymczasem wrocławscy radni postanowili, że za bilet normalny zapłacimy od sierpnia już nie 2 zł, ale 2,40 zł (ulgowy 1,20 zł). Zniknie też najpopularniejszy bilet na okaziciela (30 dniowy na linie normalne).

Miliony wydawane są na sprawy drugorzędne, a na podstawowe potrzeby pieniędzy jak zwykle nie ma. Podwyżki wpłyną bezpośrednio na budżet każdego mieszkańca Wrocławia, który nie jest krezusem. Doliczyć do tego należy stale rosnące ceny żywności. Dlatego trzeba wspólnie powiedzieć: Stop podwyżkom!
http://stop-podwyzkom.pl/
Kieślowski w Złym Wychowaniu

5.06.2008
"Złe Wychowanie"
pl. Kościuszki 12
godz. 18.30

Klub i księgarnia "Złe Wychowanie" zaprasza w ramach NieZłe Kino wraz z DKF Krytyki Politycznej
na pokaz dokumentalnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz otwartą dyskusję o politycznym potencjale współczesnego kina.

Spotkanie prowadzi Łukasz Andrzejewski (Krytyka Polityczna)

Gadające głowy (1980), dokument
Wywiady z Polakami. Ludzie w różnym wieku i różnych zawodów odpowiadają na pytania kim są i czego pragną. Chcą podobnych wartości: wolności, sprawiedliwości, demokracji. Oglądamy ludzi myślących uczciwie, ''łączących się ku dobremu'', jak mówi jedna z wypowiadających się osób.
Jest rok 1979. Krzysztof Kieślowski przeprowadza swego rodzaju sondę socjologiczną. Setki ludzi pyta: w którym roku się urodziłeś? kim jesteś?
Klub Dyskusyjny "Recyklingu Idei" z okazji wydania nowego numeru pisma

4.06.2008
"Złe Wychowanie"
pl. Kościuszki 12
godz. 18:30

Pismo społecznie zaangażowane "Recykling Idei" zaprasza na klub dyskusyjny z okazji wydania nowego numeru pisma: IMPERIUM (PRZESYŁKA ZWROTNA)

Sto lat temu kilka państw europejskich władało łącznie około osiemdziesięcioma pięcioma procentami powierzchni Ziemi. Dziś posiadłości kolonialne stanowią mniej niż jeden procent. Z jakiego zatem powodu uważamy, że podjęcie problematyki kolonialnej i neokolonialnej jest wciąż tak istotne? Na czym polegają współczesne neoliberalne formy kolonialnego wyzysku? Jak funkcjonuje dzisiejsze Imperium? Jaka jest w tym wszystkim rola Polski? Jakie wyzwania stoją przed oddolnymi ruchami społecznymi?

Zapraszamy na dyskusję z udziałem osób przyjmujących perspektywę krytycznej teorii społecznej oraz zaangażowanych w radykalną działalność społeczno-polityczną.
Spotkanie dyskusyjne - Komu potrzebne amerykanskie rakiety? [Siedziba WZZ Sierpien 80/KPiORP]

31.05.2008
Siedziba WZZ Sierpien 80/KPiORP
ul. Pilsudskiego 95 (I pietro)
godz. 13:00

31 maja (sobota) we Wroclawiu odbedzie sie spotkanie dyskusyjne pt. "Komu potrzebne amerykanskie rakiety?". Spotkanie poswiecone jest planom budowy w Polsce amerykanskiej bazy wojskowej jako elementu tzw. tarczy "antyrakietowej". W spotkaniu wezmie udzial dr Filip Ilkowski z warszawskiej Inicjatywy "Stop Wojnie".

Spotkanie odbedzie sie w ramach ogolnopolskiej kampanii Inicjatywy "Stop Wojnie", ktorej kulminacja beda demonstracje 14-15 czerwca pod haslem "Zatrzymac amerykanskie rakety!".
Masa Krytyczna [pl.Bema]

30.05.2008
pl. Bema

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, My jesteśmy ruchem!

Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na masawroc@wp.pl
Sprawiedliwość dla Meksyku [Złe Wychowanie]

27.05.2008
księgarnia i klub "Złe Wychowanie"
Plac Kościuszki 12
godz.18:00
wjazd: darmo

Sprawiedliwość dla Meksyku - Atenco: zerwać krąg milczenia
W dniach 3-4 maja 2006 r. w miastach Texcoco i San Salvador Atenco policja stanowa i federalna przeprowadziła operacje przeciwko demonstrantom kierowanym przez miejscową organizację chłopską Front Ludów w Obronie Ziemi. Akcja policyjna była bardzo brutalna. Doszło do zamieszek. Aresztowano ponad 200 osób, zginęły dwie osoby, wiele uczestników zarówno demonstrantów, jak i funkcjonariuszy zostało rannych. Aresztowani doświadczyli tortur, maltretowania i napaści seksualnych, z gwałtem łącznie.

W programie:
Pokaz filmu: „Atenco: zerwać krąg" (45 min), reż. Carlos Nendoza/ Meksyk
Krzyk na temat nierównej walki o miejsce na ziemi. Film analizuje wypadki, które zdarzyły się w San Salvador Atenco w stanie Meksyk w pierwszych dniach maja 2006, ukazując drastyczne sceny łamania praw człowieka przez siły policyjne stanu Meksyk i policji państwowej.
O Homobiografiach pogadaj w Zlym Wychowaniu

28.05.2008
księgarnia i klub "Złe Wychowanie"
Plac Kościuszki 12
godz.18:30
wjazd: darmo

Spotkanie wokół książki Krzysztofa Tomasika „Homobiografie"

Gośćmi będą Kinga Dunin, Krzysztof Tomasik, Olga Tokarczuk, Michał Zygmunt.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Andrzejewski.

Życie najbardziej znanych twórców polskich XIX i XX wieku jest tak naprawdę nieznane. Zdanie to – sprzeczne, nielogiczne – legło u podstaw świetnej książki Krzysztofa Tomasika. Książki prawie niemożliwej, bo zagarniającej całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasnej, prostej i przekonującej. Niemożliwej, bo niedającej się wpasować w dotychczasowe opowieści o polskiej kulturze minionego stulecia. – Przemysław Czapliński. Homobiografie to zbiór szesnastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Są to opowieści przede wszystkim o ich życiu prywatnym.
Spoleczenstwo Spektaklu - spotkanie oraz pokaz [Galeria Entropia]

20.05.2008
Galeria Entropia
ul.Rzeźnicza 4
godz.18:00
wstęp wolny

Guy Debord
SPOŁECZEŃSTWO SPEKTAKLU | 1973
pokaz filmu
+ spotkanie z tłumaczem książki
Mateuszem Kwaterką

Guy Debord (1931 - 1994), francuski pisarz i filozof, jednen z najważniejszych twórców i strategów powojennej awangardy europejskiej, współzałożyciel Międzynarodówki Sytuacjonistycznej, autor wywrotowych książek i filmów, jedna z czołowych postaci paryskiego maja 68. Jesienią ub. roku przy mieliśmy okazję zaprezentować In girum imus nocte et consumimur igni z 1978 r, obecnie natomiast "Społeczeństwo spektaklu" /1973/, ekranizację jego książki z 1967 roku pod tym samym tytułem. W filmie tym poddaje miażdżącej krytyce opanowane przez media i konsumpcję współczesne społeczeństwo.
Dzień Walki z Homofobią [księgarnia Złe wychowanie]

17.05.2008
Księgarnia i klub Złe wychowanie
Plac Kościuszki 12
godz. 17.00
wjazd: darmo

Amnesty International Wrocław, Koło Naukowe Queer Studies oraz księgarnia i klub Złe Wychowanie
zapraszają na:
Dzień Walki z Homofobią

17 maja 1990 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualizm nie jest schorzeniem psychicznym. 17 maja - ogłoszony w 2005 roku Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią (International Day Against Homophobia - IDAHO) - jest okazją, by przypomnieć, że jeśli homofobia ma naprawdę zniknąć, zmiany muszą zajść w nas samych.

17.00 Pokaz filmu: Szerokie usta wąskie usta, Kanada (6 min.)
W półmroku, przy dźwiękach muzyki, dwaj mężczyźni, jeden rasy czarnej o ustach szerokich, drugi rasy żółtej o ustach wąskich, pragną się pocałować. Okazuje się to nie takie proste – wspomnienia wszystkich rasistowskich i homofobicznych wyzwisk ciągle powracają, nie dając spokoju
Pomóż uratować konia przed rzezią!

Gawrosz – koń biorący niegdyś udział w zawodach, bez naszej pomocy trafi na rzeź. Zostanie sprzedany po 6 zł za kilogram. Mamy tylko kilka dni, by oszczędzić mu transportu w tragicznych warunkach i rzeźni.

Po czasach świetności w zawodach koń stracił swoją popularność, został wykastrowany i postanowiono sprzedać go handlarzowi. Dowiedziała się o tym Pani Aleksandra, która kiedyś jeździła na Gawroszu i była z nim mocno związana. Kobieta zadzwoniła do handlarza.

- Ledwo zdążyłam, bo w ostatnią niedzielę miał jechać z Gawroszem na targ. Na wszystkie świętości uprosiłam, by tego nie robił. Zażądał 3,5 tys. zł, zszedł do 3 tys. Wychodzi 6 zł za kilogram. Wpłaciłam zaliczkę - 500 zł. Wtedy ten facet powiedział: "Fajny koń, szkoda, żeby go ktoś zjadł". Ale dał mi czas na wpłacenie reszty do 2 maja. Mnie samej na to nie stać, dziś mam na koncie tylko 225 zł.
Alternatywne źródła energii - spotkanie z prof. Tomiałojciem [Centrum Społeczne MS]

23.04.2008
Centrum Społeczne MS
ul. Na Grobli 20-24/9
godz:18:30
wjazd: free

Niepohamowany wzrost zapotrzebowania na energię. Ograniczone zasoby najpopularniejszych dziś surowców energetycznych. Coraz większa ilość gazów cieplarnianych powodująca zamiany klimatyczne. Monopolistyczne praktyki głównych eksporterów ropy naftowej.

To powszechnie znane problemy, skłaniające do refleksji szukania odpowiedzi na dręczące nas pytania:
- Czy można bez ograniczeń zwiększać wydobycie węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego?
-Czy wciąż można bez negatywnych konsekwencji spalać coraz większe ich ilości?
- Czym zastąpić tradycyjne dziś źródła energii?
- Czy rozpowszechnienie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii to tylko moda czy konieczność?

Na te i inne ciekawe pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania o "Alternatywnych źródłach energii" z prof. dr hab. Ludwikiem Tomiałojciem. Wstęp oczywiście wolny! Spotkanie odbędzie się 23.04.2008 (środa) o 18.30 w Centrum Społecznym MS przy ul. Na Grobli 20-24/9.
Złoto dla praw człowieka - Pekin 2008

Od poniedziałku 21 kwietnia do środy 30 kwietnia Wrocławska Grupa Amnesty International i Oranżada zaprasza do udziału w Wieczorach Pisania Listów. Proponujemy wszystkim, którym nie są obojętne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, głównie w Tybecie, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Jego celem jest napisanie jak największej ilości listów skierowanych do władz Chińskiej Republiki Ludowej zwracających uwagę na przypadki łamania praw człowieka.

W dniach 21-30 kwietnia będziemy pisać listy w obronie piętnastu mnichów zagrożonych torturami i innymi formami znęcania się; w sprawie Hu Jia skazanego za pokojową i zgodną z prawem działalność na rzecz praw człowieka; oraz wzywać chińskie władze do wyjaśnienia losu i miejsca pobytu tybetańskiego uchodźcy Tseringa Dhondupa.

Prześladowanie obrońców praw człowieka; cenzura i kontrola Internetu - stron internetowych, blogów i opublikowanych w sieci artykułów - brak oficjalnych informacji o wykonywanych wyrokach śmierci, stracenia osób niewinnych, rozrastający się biznes pobierania organów do przeszczepów od skazanych na karę śmierci; pozasądowe przetrzymywania bez postawienia zarzutów, procesu czy jakiejkolwiek kontroli sądowej; powszechne stosowanie tortur; zakaz zrzeszania się i tworzenia związków zawodowych, brak ochrony niskopłatnych pracowników produkujących dla zachodnich korporacji &#8211; to codzienność w Chinach.
Protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w labolatoriach

26.04.2008
obok przejścia Świdnickiego
godz.15:00

Do wszystkich, którzy są przeciw wykorzystywaniu zwierząt w labolatoriach!

26 kwietnia na przejściu świdnickim we Wrocławiu zorganizowany bedzie protest przeciwko wiwisekcji. Start akcji godzina 15.00. Transparent będzie, co nie znaczy, że ze swoimi przyjechać nie można. Niech wszyscy widzą, ile osób nie zgadza się z precedensem wykorzystywania niewinnych istot. Liczy się obecność każdej osoby.

Nie pozostańmy obojętni na krzywdę, jaka dzieje się dzień w dzień za zamkniętymi ścianami. Do podpisania na miejscu będą petycje, do których zbierać będzie się jak najwięcej podpisów. To wstyd, żeby przy możliwościach dzisiejszej techniki zwierzęta dalej przechodziły gehennę. Niech na protest przyjdą wszyscy, którzy się pod męczeniem ich nie podpisują.
Pomoc finansowa dla zatrzymanych antyfaszystów

W sobotę we Wrocławiu doszło do manifestacji skrajnie nacjonalistycznych i szowinistycznych organizacji: Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Narodowego Odrodzenia Polski. Kontrdemonstacja antyfaszystowska rozpoczęła się o 13.30 przed Dworcem Głównym PKP w celu "gorącego przywitania" przyjezdnych nacjonalistów. Więcej o demonstracji antyfaszystowskiej:
http://cia.bzzz.net/faszysci_we_wroclawiu_legalnie

Obecnie grupa we Wrocławiu organizuje pomoc prawną dla 6 zatrzymanych antyfaszystów, którzy prawdopodobnie przebywają na komisariacie przy ul. Trzemeskiej.

Zbieramy pieniądze dla antyfaszystów aresztowanych we Wrocławiu 12.04! Sytuacja jest pilna! No pasaran!

Konto dla zatrzymanych:
Jakub Gawlikowski
PL05 1140 2004 0000 3702 4238 2269
BRE Bank S.A. Retail Banking, al. Mickiewicza 10, 90-050 Łódź
BIC/SWIFT: BREXPLPWMUL
SORT CODE: 11402004
Napisz: NOPasaran
Demonstracja antyfaszystowska [Dworzec Główny PKP]

12.04.2008
Dworzec Główny PKP (wejście główne)
godzina 13.30

W sobotę została zapowiedziana manifestacja nacjonalistów z ONR i NOP we Wrocławiu. Mieszkańcy Wrocławia nie chcą, aby powtórzyła się sytuacja spzred roku, kiedy na wrocławskich ulicach słychać było faszystowskie i rasistowskie okrzyki, w związku z tym zapraszamy na demonstrację antyfaszystowską, która odbędzie się w sobotę (12.04).

Weźcie ze sobą wszelkie gwizdki i piszczałki!
Masa Krytyczna [plac Bema]

25.04.2008
plac Bema
godz.18:00

W każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 z placu Bema rusza wrocławska Masa Krytyczna!!!

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Jeżeli ktoś chce otrzymywać informacje i plakaty na kolejne Masy Krytyczne, prosimy o kontakt na: masawroc@wp.pl
Wrocław przeciwko przemocy w Tybecie! [plac Solny]

W czwartek, 3 kwietnia, o godzinie 15.00 na placu Solnym we Wrocławiu rozpocznie się manifestacja „WROCŁAW PRZECIWKO PRZEMOCY W TYBIECIE". Jej celem jest wyrażenie solidarności z ludnością Tybetu, której odmawia się prawa do kultywowania swojej odrębności kulturowej i religijnej.

Zamieszki w Tybecie, w których zginęło w ostatnich tygodniach ponad 130 osób, są jednocześnie pogwałceniem od zawsze związanej z pokojem idei olimpijskiej wobec czego chcemy zaprotestować.

Poprzez organizację manifestacji wyrażamy swoje poparcie dla inicjatywy Prezydenta Wrocławia oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej zgłoszenia kandydatury Dalajlamy do nadania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Uważamy, że ten symboliczny gest instytucji powinien także znaleźć odzwierciedlenie w czynnej postawie mieszkańców.
Praca w Amnesty International - Wrocław

Stowarzyszenie Amnesty International poszukuje studentów/studentek, uczniów/uczennic do pracy we Wrocławiu.

- Chcesz dowiedzieć się więcej o prawach człowieka?
- Jesteś osobą pozytywnie nastawioną i otwartą?
- Potrafisz przekonywać ludzi do wspierania Amnesty na ulicy?
- Chcesz pomóc nam realizować kampanie pozyskując środki na działalność?

Oferujemy Ci:
- edukację na temat praw człowieka
- dobrą atmosferę pracy w ciekawym środowisku
- pracę w znanej organizacji pozarządowej o światowym zasięgu
Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią - konkurs na projekt graficzny

Wrocławska grupa Amnesty International zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt graficzny. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszego projektu graficznego, który zostanie wykorzystany jako nadruk na lnianych torbach i T-shirtach.

17 maja to Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Projekt graficzny ma dotyczyć przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Prace powinny być formatu A3, czarno-białe (bez odcieni szarości) przygotowane w formie elektronicznej (300 dpi), zapisane w formacie pdf.

Aby wziąć udział w Konkursie, należy do 30 kwietnie 2008 r., przesłać swoją pracę (maksymalnie 3 prace jednego autora lub autorki) podając następujące dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres mailowy i numer telefonu kontaktowego oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach konkursowych i na publiczne ujawnienie nazwisk autorów i autorek wybranych prac.
Masa Krytyczna [plac Bema]

28.03.2008
plac Bema
godzina 18:00

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem!!! Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

W każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 z placu Bema rusza wrocławska Masa Krytyczna!!!
Akcja uliczna przeciw polowaniom na foki w Kanadzie [Przejście Świdnickie]

15.03.2008
zbiórka g. 14.00
Przejście na ul. Świdnickiej

Każdego roku w Kanadzie zabijanych jest kilkaset tysięcy foczych szczeniąt. Część z nich jest nadal świadoma podczas obdzierania ze skóry doświadczając niewyobrażalnego cierpienia. Polska jest jednym z głównych importerów foczych skór więc głos Polaków w tej sprawie jest bardzo wazny! W 2004 roku do Polski trafiło aż 24.000 foczych skór!

Mieszkańcy Wrocławia nie pozostają obojętni wobec okrucieństwa podyktowanego jedynie chęcią zysku. Jak w wielu miastach w Polsce i na świecie i we Wrocławiu odbędzie się symboliczny protest

Nawet jeśli we Wrocławiu nasze przedsięwzięcie zgromadzi niewielu na świecie takich jak my w ten czas przed rozpoczęciem polowania w Nowej Funlandii jest wiele!!!

Zdjęcia, filmy, fakty:
http://www.ratujfoki.pl
Masa Krytyczna [plac Bema]

W każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18:00 z placu Bema rusza wrocławska Masa Krytyczna!!! Najbliższa 29 lutego 2008!!!

Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

My nie blokujemy ruchu,
My jesteśmy ruchem!!!


Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku!
Masa Krytyczna na Orkiestrę - 13 stycznia

13.01.2008
Plac Solny
godz. 13:15

Pierwsza w historii Wrocławia legalna rowerowa Masa Krytyczna! MK Speszjal ediszon z okazji XVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jedziemy pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Peleton wystartuje sam Jurek Owsiak!

W trakcie XVI finału Wielkiej Orkiesty wielu miastach Polski odbywają się tego dnia różnorodne imprezy sportowe pod hasłem "Policz się z cukrzycą". We Wrocławiu zapraszamy na rowerowy przejazd przez miasto - Masę Krytyczną. Starujemy o 13:15, ale na plac zapraszmy już od 12:30. Gościem specjalnym będzie sam główy dyrygent Orkiestry - Jurek Owsiak, oczywiście na bicyklu. Peleton rowerzystów, eskortowany przez policję, wystartuje i zakończy przejazd na pl. Solnym.

Więcej informacji o specjalnej edycji wrocławskiej Masy Krytycznej:
http://wosp.wroc.pl/pl/news-full/147/
Przeciwko zmianie dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego

17.12.2007
pod pomnikiem Fredry
godz.11:00

W poniedziałek 17 grudnia o godzinie 11 studenci wrocławskich uczelni spotkają się pod pomnikiem Fredry w Rynku, żeby przejść wspólnie pod budynek Urzędu Marszałkowskiego. Z inicjatywy studentów Akademii Sztuk Pięknych studenci m.in. PWST i Kulturoznawstwa chcą wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji zmiany dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego. Wcześniej studenci na uczelniach zebrali podpisy pod listami protestacyjnymi w tej sprawie i przesłali je do Ministra Kultury i Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Biorą również udział w
zbieraniu podpisów pod protestem publiczności.

W ten sposób środowisko akademickie przyłącza się do protestu aktorów Teatru Polskiego, listu otwartego ludzi kultury, listu dyrektorów teatrów, apelu Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego.
Chávez u bram [Mieszkanie Gepperta]

19.12.2007
Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
godz. 18.00

"Recykling Idei" zaprasza na spotkanie z Natalią Kowbasiuk i Mariuszem Dolukiem.
Poprowadzi: Grzegorz Szymański.

W Wenezueli trwa rewolucja boliwariańska - tak twierdzą niektórzy. Inni z zaniepokojeniem obserwują działania Hugo Cháveza, obawiając się nowej dyktatury i militaryzacji kraju. Pismo społecznie zaangażowane "Recykling Idei" zaprasza na spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Wenezueli w perspektywie innej niż ta, którą prezentują polskie media "głównego nurtu".

Będziemy zastanawiać się nie tyle nad samą słusznością zmian społecznych w tym kraju, co nad ich kształtem oraz możliwą przyszłością. Gośćmi spotkania, które poprowadzi politolog Grzegorz Szymański, będą: Natalia Kowbasiuk - uczestniczka Wrocławskiej Grupy "Społeczeństwo Aktywne", międzynarodowa działaczka niezależnych mediów, stała współpracowniczka RI, która przebywała w tym roku w Wenezueli, Mariusz Doluk - historyk, niezależny publicysta, członek Związku Syndykalistów Polski, współredaktor RI.
http://www.recyklingidei.pl
Towarzystwo Opieki nad Zwierzetami szuka pomocy dla kotków!

Kotki po wypadku. Potrzebna pomoc w sfinansowaniu leczenia. Potrzebne domy tymczasowe i stałe! Kotki zostały przywiezione 23 listopada z interwencji we Wrocławiu. Ktoś znalazł dwa biedne zwierzaki w stanie agonalnym- wychudzone, odwodnione. Najprawdopodobniej kotki zostały bestialsko potraktowane przez człowieka. Bezwładnie leżały w zaciemnionym kącie wrocławskiego osiedla. Ktoś usłyszał ich rozpaczliwy ‘miauk’ i zawiadomił nas o kotach.

Po wizycie u lekarza weterynarii na Akademii Rolniczej okazało się, że koty mają połamane tylne łapki. Dziś kotki mają łapki w gipsie i czekają na domy.

Niestety z powodu braku miejsca w Domach Tymczasowych koty przebywają we wrocławskim Schronisku dla bezdomnych zwierząt przy ul. Skarbowców. Kotki po zabiegach są osłabione co sprawić może, że załapią jakąś niebezpieczna wirusową chorobę z której mogą nie wyjść cało.
Masa krytyczna [pl.Bema]

28.12.2007
pl. Bema
godz.18:00

My nie blokujemy ruchu,
My jesteśmy ruchem!!!


Masa Krytyczna to przejazd przez miasto maksymalnie dużej liczby rowerzystów. Chcemy w ten sposób przypomnieć kierowcom i władzom miasta że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i w ten sposób chcemy być traktowani. Miasta są dla ludzi a nie dla samochodów! Pokażmy że jest nas wielu, że warto tworzyć dla nas odpowiednią infrastrukturę, że rower to doskonały środek transportu i wypoczynku! Być może zaczną nas w końcu zauważać. To zależy również od Ciebie!!!

Pamiętaj o sprawnym oświetleniu roweru i o dzwonku. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Zadbasz w ten sposób o swoje bezpieczeństwo i nie dasz pretekstu policji.
Listopadowa masa krytyczna [pl.Bema]

30.11.2007
pl. Bema
godz. 18.00

Wicher zawiewa, deszcz zacina, temperatura chybocze się koło zera… a masa krytyczna i tak ma nadzieję pojechać! Rowerzyści miast i wsi, łączcie się w pary, pary łączcie w czwórki, czwórki w ósemki i siedemnastki - i krążcie po Europie i Świecie! Niechaj rozwlekły dwuszereg rowerów niczym widmo wyłania się pośród płatków śniegu, w blasku latarni ulicznych, w reflektorach aut przecierających oczy kierowców! Niech promuje rower jako zielony, zdrowy i bezpieczny środek transportu i niech wskazuje, gdzie w mieście rowerzyści czują się najbardziej dyskomfortowo. Niech – prawem masy – jeździ drogami, na które pojedynczy rowerzyści boją się wjeżdżać i w trosce o własne bezpieczeństwo niszczą swoje pojazdy, wybierając wyboiste chodniki z krawężnikami, na które ciężko wdrapać się średniej wielkości krasnalowi.

Pokażmy Zimie, że się jej nie boimy, że tacy z nas twardziele, że nawet pod wiatr pojedziemy… choćby i zaczęli wyprzedzać nas piesi. To tyle od Masy Krytycznej, która nagłą emanacją wezbrała we mnie i przemówiła. Od siebie mam taką prośbę. Pamiętajmy o bezpieczeństwie! Im więcej świateł, odblasków, tym lepiej. I… na trzeźwo!
Dzień bez Futra [info]

Członkowie kilku wrocławskich stowarzyszeń zbierali w niedzielę przy Świdnickiej podpisy pod sześcioma petycjami dotyczącymi ochrony zwierząt. W jednej z nich domagają się zakazu wykorzystania zwierząt do produkcji futer i ich reklamy. Po godz. 15 podpisało się pod nią ponad kilkaset osób.

Osobno można było też zaprotestować m.in. przeciw wysyłaniu polskich koni do Włoch, gdzie zabijane są dla mięsa. Organizatorzy wierzą w skuteczność akcji. - Nawet jeśli przekonamy choć jedną osobę do rezygnacji z futra, to warto zbierać podpisy - mówiła Marta Wrzesińska, organizatorka akcji, i przypominała, że Polska jest głównym importerem foczych futer.

Zdjęcia: 1 | 2
Dzień Bez Futra [Przejście Świdnickie]

25.11.2007
Przejście Świdnickie
godz.13:00

Jak co roku Empatia organizuje Dzień Bez Futra 25.11.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych na akcję we Wroclawiu.
W razie pytań piszcie na adres: veganka@poczta.onet.eu

Czym jest naturalne futro?
Miękkim, ciepłym okryciem na chłodne dni? Symbolem luksusu? A może końcowym produktem przemysłowej rzezi na niewinnych zwierzętach? Futro nie rośnie na drzewach - zanim stanie siś towarem w sklepie, ktoś musi go zedrzeć z jego właściciela. Zwierzęta hodowane na futra - m.in. lisy, jenoty, norki, nutrie, króliki, szynszyle - przeżywają swoje krótkie życie na specjalnych fermach hodowlanych, budzących najgorsze skojarzenia z obozami zagłady. Są stłoczone w niewielkich klatkach, pozbawione możliwości ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowania takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych.
Wieczorek informacyjny: środowisko naturalne Islandii i jego ochrona

10.11.2007
Centrum Reanimacji Kultury
ul Jagiellończyka 10c/d
godz.18:00

Zapraszamy na wieczorek informacyjny na temat środowiska naturalnego Islandii i jego ochrony. Będziemy gościć dwóch aktywistów związanych z szerokim ruchem na rzecz ochrony dzikiej przyrody Islandii oraz innych obszarów zagrożonych przez rozwój przemysłu ciężkiego.

Spotkanie odbędzie się 10 listopada, godz. 18.00 w klubie Utopia. (CRK, ul Jagiellończyka 10c/d)
ISLANDIA jest krajem, który kojarzy nam się z górzystym krajobrazem, gejzerami, lodowcami i czystym środowiskiem. Obecnie wszystko to jest zagrożone, na skutek błędnej polityki rządu wspierającej rozwój przemysłu ciężkiego, głównie związanego z wydobyciem i przetwórstwem aluminium.
Kapitalizm nad przepaścią, społeczeństwa wobec wyboru? - Klub Dyskusyjny "Recyklingu Idei"

7.11.2007
Księgarnia "Kapitałka"
pl. Nankiera 17
godz. 18:00

"Recykling Idei" zaprasza na dyskusję wokół książki Immanuela Wallersteina Analiza systemów-światów. Wprowadzenie (Wydawnictwo Akademickie "Dialog", Warszawa 2007).

Udział wezmą:
Marcin Starnawski - socjolog, asystent w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji, współautor polskiego przekładu i przedmowy do polskiego wydania książki Analiza systemów-światów, współredaktor pisma "Recykling Idei"

Mariusz Turowski - filozof, adiunkt w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor prac poświęconych perspektywie analizy systemów-światów, tłumacz artykułów naukowych i publicystycznych Immanuela Wallersteina

Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny miesięcznika "Le Monde Diplomatique - edycja polska", współautor przedmowy do polskiego wydania książki Analiza systemów-światów, autor książki Opium globalizacji
Czeczenia - ostateczne rozwiązanie [wystawa]

29.10.2007
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
ul. Szewska 37
godz. 17.30 otwarcie wystawy

3 tygodnie temu wystawa pt. „Czeczenia …ostateczne rozwiązanie” została uroczyście otworzona w Parlamencie Europejskim. Jej późniejsza konfiskata pod pretekstem prezentacji zbyt brutalnych – choć niewątpliwie prawdziwych - zdjęć odbiła się szerokim echem w Polsce i na świecie.
Rosyjskie zbrodnie wojenne w Czeczenii wciąż pozostają jednym z najbardziej ukrywanych faktów prezydentury W. Putina. Zamordowano tam, nierzadko w męczarniach do 250 tysięcy ludzi, którzy odważyli się pomyśleć o niepodległości swego Kraju.

Od 29 pażdziernika będzie mozna zobaczyć polską wersję tej samej wystawy we Wrocławiu. Pokazanych zostanie ok. 300 zdjęć zrobionych przez korespondentów wojennych w Czeczenii, a opatrzonych tekstami m.in. Anny Politowskiej, Olega Orłowa, czy Siergieja Kowaliowa.
Wystawa zorganizaowana jest pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka. Na jej otwarciu obecni będą: Umar Ajburtajew – przedstawiciel Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w Polsce oraz Adam Borowskiego – przewodniczącego Komitetu Polska-Czeczenia.
ALTERGODZINA antywojenna [mp3]

ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupa "Społeczeństwo Aktywne". Dzisiejsza audycja do pobrania. (format mp3).

Usłyszycie:
W minioną sobotę w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem "Nie wybieraj wojny", której uczestnicy i uczestniczki domagali się jak najszybszego wycofania polskich wojsk z Iraku i Afganistanu oraz sprzeciwiali się umieszczaniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.
Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu [Przejście Świdnickie]

Zapraszam wszystkich z Wrocławia i okolic do udziału w Międzynarodowym Dniu Wegetarianizmu 01.10.2007 r. do Przejścia Świdnickiego. Starujemy o godz. 17.00.

Plan przewiduje:
- rozdawanie ulotek
- zbieranie podpisów pod petycjami
- rozmowy z ludźmi
- pokaz filmików promujących wegetarianizm

Kontakt:
gg:6974150
kom. 0692106191
e-mail: veganka@poczta.onet.eu

Zapraszam i pozdrawiam!
Europejski Tydzień Mobilności

Ulice dla ludzi - plan obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - Tygodnia Mobilności Wrocław 2007

W imieniu organizatora tegorocznych obchodów Tygodnia Mobilności - Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju - serdecznie zapraszamy na Wielką Paradę Rowerową 22 września (sobota) oraz do oglądania plenerowej wystawy fotograficznej „Wybierz rower - rowerzystki i rowerzyści Wrocławia".

----------------------
HARMONOGRAM
----------------------
Czwartek - 20.09.07
Happening uliczny "Wetknij ulotkę w korek"
czas: ok. 15:00, miejsce: korek uliczny w mieście Wrocławiu
Masa Krytyczna - relacja

Pierwszy krok – czy raczej pierwszy obrót koła – w kierunku reaktywacji wrocławskiej masy krytycznej został dokonany. 31 sierpnia przy placu Bema spotkało się dwudziestu zwolenników przemierzania miasta na dwóch kółkach.

Czy dwadzieścia osób to mało, czy dużo – nie wiem. W Krakowie w tym wydarzeniu bierze zazwyczaj udział około dwustu osób, w stolicy jeszcze więcej. Trzeba jednak pamiętać, że to pierwsza wrocławska masa od 2005 roku i informacja o niej nie była jeszcze zbyt mocno rozpropagowana. Uczestnicy wydarzenia zapowiadają, że za miesiąc (28 września) znowu ruszą o 18 z placu Bema – i tak powinno już pozostać. Każdy ostatni piątek miesiąca, godzina 18.
Przeciw zabijaniu niedźwiedzi w Kanadzie

22 sierpnia pod konsulatem Wielkiej Brytanii we Wrocławiu odbył się protest, mający na celu powstrzymanie zabijania niedźwiedzi czarnych w Kanadzie. Na zwierzęta te poluje się po to, aby z ich futra wykonać czapy dla gwardzistów straży królewskiej w Wielkiej Brytanii. W Europie, w efekcie polowań, niedźwiedzie czarne wyginęły całkowicie.

Protest był częścią kampanii europejskiego oddziału organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), której celem jest wezwanie królowej Elżbiety II i brytyjskiego Ministerstwa Obrony do zatrzymania polowań.

W akcji wzięło udział kilkanaście osób. Niektóre z nich były poprzebierane za niedzwiedzie i leżały symbolicznie na chodniku. Osoby te przedstawiały zabite niedźwiedzie czarne.
Reaktywacja Wrocławskiej Masy Krytycznej [plac Bema]

31.08.2007
plac Bema
godz.18:00

Reaktywacja Wrocławskiej Masy Krytycznej! Każdy kto może niech przyjedzie na rowerze.
Im nas więcej tym lepiej!

Masa Krytyczna - nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów. Oprócz walki o równe prawa na drogach, spotkania te mają też charakter integrujący rozmaite, zwykle rozproszone grupy ludzi idących "pod prąd" większościowym trendom społecznym.
Protest przeciw zabijaniu niedźwiedzi czarnych w Kanadzie [Konsulat Brytyjski]

22.08.2007
Konsulat Brytjski
ul.Olawska 2
godzina 13.00

Protest przeciw zabijaniu niedźwiedzi czarnych w Kanadzie na czapy dla gwardzistow straży królewskiej w Wielkiej Brytanii

Protest jest częścią kampanii europejskiego oddziału organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), której celem jest wezwanie Jej Wysokości Królowej Elżbiety i Brytyjskiego Ministerstwa Obrony do zatrzymania barbarzyńskich polowań na niedźwiedzie czarne w Kanadzie.
Prawie 200 brytyjskich eurodeputowanych okazało współczucie i wsparło inicjatywę swoimi podpisami, apelując o zastąpienie prawdziwych futer w czapach gwardzistów sztucznymi.
Mały kocurek z połamanymi łapkami potrzebuje pomocy

Towarzystwo Opieki nad Zwierzetami we Wrocławiu prosi wszystkich ludzi dobrej woli, nieobojętnych na los i cierpienie zwierząt oraz na poświęcenie ludzi, którzy ratują zwierzęta, o przekazywanie darowizn pieniężnych na pokrycie kosztów leczenia małego kocórka z połamanymi przednimi łapkami z okolic Strzelina.

Poniżej list zrozpaczonej dziewczyny, która znalazła zmaltretowanego kociaka i zaopiekowała się nim, ale nie posiada więcej pieniędzy na jego leczenie.

Dzień Dobry!
Wczoraj zalazłam malutkiego kotka który ma połamane przednie łapki. Widać ze był maltretowany. Ma poobcinane wąsy, a na szyi dziwne znamię. Zabrałam go do weterynarza. Chciała bym go wyleczyć, ale za: gipsowanie, zastrzyki wzmacniające, pryskanie bo muchy po nim chodziły i miał juz na ciele pełno larw, zapłaciłam prawie sto złotych.
Rowerzyści przeciwko krawężnikom

Zacementować krawężniki - takie hasła wznosili wczoraj członkowie Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej podczas happeningu na ul. Ślężnej. Rowerzyści postanowili wytoczyć walkę zbyt wysokimi krawężnikami w mieście. Ze szpachlami i wiadrami z cementem przypuścili atak na krawężnik przy ul. Ślężnej, tuż przy jednej ze stacji benzynowych.

- Jeżdżę tędy codziennie do pracy i co trzy miesiące muszę oddawać rower do warsztatu, bo taki krawężnik decentruje mi koło - zapewniał Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. - Od kilku lat powtarzamy urzędnikom miejskim, że nie chcemy krawężników na ścieżkach rowerowych, ale oni to ignorują. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce.
Aktywistka dla Zwierząt- Karolina- bardzo POTRZEBUJE POMOCY!

Tym razem zwracamy się do Was z nietypową prośbą. Zbieramy pieniądze na leczenie jednej z naszych wolontariuszek, która zachorowała na rzadką i bardzo niebezpieczną chorobę - autoagresje komórek.

Karolina pomaga nam od ponad roku, ale wcześniej przez lata, na własną rękę ratowała zwierzęta z opresji m.in. wykupując konie z transportu na rzeź. Z Vivą jeździła na interwencje (np. tą w Kałuszynie gdzie odebraliśmy 6 koni). Dzięki Niej udało się również pozyskać wsparcie kilku znanych osób dla naszych kampanii. Z Jej pomocą powstanie nasz program kulinarny. Poświęcała nam każdą swoja wolną chwilę. Ale teraz Karolina stanęła w nietypowej dla siebie sytuacji - sama potrzebuje pomocy..
W obronie Rospudy [Wyspa Słodowa]

29.07.2007
Wyspa Słodowa
godz.13.00

1 sierpnia może zacząć się bezprawna wycinka tysięcy drzew w Dolinie Rospudy. Wraz z nią zginie wiele unikatowych zwierząt i roślin. Jeśli nie zgadzasz się na niepotrzebne zniszczenie tego wyjątkowego miejsca, jeśli nie zgadzasz się, aby postęp oznaczał w Polsce zabetonowanie obszarów, które powinny przetrwać dla przyszłych pokoleń, przyjdź i zaprotestuj, symbolicznie przypinając się do drzewa. Weź ze sobą przyjaciół i znajomych. Przypięcie się będzie symboliczne i nie łańcuchem/liną lecz wstązka, wiec bez obaw :)

Weź ze sobą koszulkę do wykonania pamiątkowego nadruku. Tym razem możecie zrobić coś więcej - niech spotkają się wszyscy Ci, którzy mówią NIE wobec planów zniszczenia Doliny Rospudy! Najnowszych informacji szukaj na: www.dolina-rospudy.pl

Z pozdrowieniami
Obrońcy Doliny Rospudy
Działacze KWK pobici przez policje w Krasnymstawie

Dziś władze oraz wiele organizacji kościelnych będą obchodzić tzw. "święto policjanta". Ze względu na incydenty przemocy ze strony policjantów, anarchiści proponują, by ludzie wyszli z domu dziś z opaskami z napisem "Stop Przemocy Policyjnej!". DOŚĆ PAŃSTWOWEGO TERRORU!

14 VII 2007 dwoje działaczy KWK zostało brutalnie pobitych przez policje na komisariacie w Krasnymstawie. Wcześniej uczestniczyli w festiwalu filmowym na który Komitet został zaproszony ze stosikiem informacyjnym. Wszystko zaczęło się około północy. Mariusz, Iwona oraz ich znajomy nie związany z Komitetem stali w okolicach sklepu nocnego przy ul. Chmielnej. Iwona oraz jej kolega kupili dwa piwa i zdążyli je otworzyć kiedy przyszedł patrol policji.

Dowodzący patrolem funkcjonariusz Andrzej T. powiedział ze dostaną mandaty w wysokości 100 zł za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Doszło do utarczek słownych.
G8: Pikieta solidarnościowa we Wrocławiu

Alterglobaliści protestowali dziś przeciwko polityce niemieckich władz wobec grup alterglobalistycznych protestujących w Rostocku na szczycie G8 oraz sposobie przedstawiania informacji w mediach. Oni protestowali pod Konsulatem Generalnym Niemiec przy ulicy Podwale.

Portierowi placówki przekazali oświadczenie, w którym skrytykowali interwencje niemieckiej policji podczas szczytu G8. "Bardzo łatwo potępiać tych, którzy rzucają kamienie lub palą samochody, ale większość wydarzeń, które mogliśmy widzieć w Rostocku była efektem ewidentnych prowokacji ze strony policji, która przemocą protestujących usprawiedliwia bardziej brutalne represje " - napisali.

Zebrani sprzeciwiali się także temu, jak media przedstawiają informacje na temat zdarzeń z ich udziałem.
Wieczorek filmowy - Trinity and Beyond The Atomic Bomb Movie [Centum Inicjatyw Niezależnych - Basta]

10.06.2007
Centrum Inicjatyw Niezależnych (Basta)
ul. Żeromskiego 82a (budynek w podwórzu)
godz.18:00
wjazd: symboliczne 1 zł (wsparcie na działanie)

Krotki wstęp:
W filmie „Trinity and Beyond: The Atomic Bomb Movie” użyto archiwalne materiały filmowe. Reżyser Peter Kuran podczas badań dotarł do filmowców, którzy kiedyś kręcili próby nuklearne. Film przedstawia rozwój broni nuklearnej. Zdobył rozgłos dzięki odtajnionym i wcześniej nie pokazywanych materiałach filmowych.

Rozgrzewka:
Projekt Manhattan - kryptonimu amerykańskiego programu budowy bomby atomowej; opracowany na polecenie prezydenta F. D. Roosevelta i realizowany od 1942 roku; badania prowadzono w 3 ośrodkach: w Columbia University w Nowym Jorku, uniwersytecie w Chicago (2 grudnia 1942 uruchomienie pierwszego reaktora)
MEKSYK: NIESPRAWIEDLIWOŚĆ I BEZKARNOŚĆ [Amnesty International]

26.05.2007
deptak na ul. Oławskiej
(przy pl. Dominikańskim)
godz. 15.00

Amnesty International grupa wrocławska zaprasza na akcję:
MEKSYK: NIESPRAWIEDLIWOŚĆ I BEZKARNOŚĆ

która odbędzie się w sobotę 26 maja o godz. 15.00 na deptaku na ul. Oławskiej (przy pl. Dominikańskim). Podczas akcji będą rozdawane ulotki informacyjne oraz zbierane podpisy pod petycjami w obronie kobiet prześladowanych w Meksyku.
Ulotka - Magdalena Garcia Duran :: Meksyk - ulotka
Happening przeciwko homofobii nie odbył się

Dzisiaj o godzinie 17.00 we Wrocławiu odbyć miał się happening przeciwko homofobii pt."Poradnia antyhomofobiczna" (Kampania przeciwko homofobii - Wrocław). Akcja jednak nie odbyła się. Nie wiem z jakich powodów, ale możliwe, że jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa, o które bali się organizatorzy. http://www.wroclaw.kampania.org.pl/

Akcja miała mieć formę kilkugodzinnego energetyzującego happeningu ulicznego, podczas którego uczestnicy namawiać mieli do odrzucenia stereotypów społecznych, przy okazji rozdając ulotki prezentujące wizerunek "antyhomofoba" oraz zapraszając przechodniów do udziału w dyskusji na temat postrzegania mniejszości seksualnych w naszym kraju. :: Zdjęcia ::
Tydzień wegetariański organizowany przez stowarzyszenie BASTA [7 dni]

14.05.2007
godz, 16.00
Rynek

- tanie potrawy w Vedze
- ulotki
- wystawa plakatów

15.05.2007
godz. 17.00
Warsztaty o wegetarianizmie (dla dzieci)

16.05.2007
Zbieranie pieniędzy na zwierzęta z TOZu (w godzinach 10-15 w budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego).
Marsz na rzeźnie [Rynek]

21.04.2007
Rynek
godz.13:00

Tegoroczny Marsz na rzeźnie odbywa się w trochę nietypowym terminie a mianowicie rozpoczynamy akcję 21 kwietnia 2007. Akcja odbędzie się 21 kwietnia o godz. 13. Ponadto 12 maja 2007 odbędzie się koncert tematyczny, połączony z pokazem slajdów i filmików z rzeźni + stolik informacyjny; zagrają: CASTET, ZŁODZIEJE GŁÓW i AFTERGLOW. Wstęp 10zl.
http://www.greenangels.org/marsznews2007.html
Globalny dzień solidarności z UNGDOMSHUSET

31.03.2007
Centrum Reanimacji Kultury
ul Jagiellonczyka 10cd
godz. 20:00
wjazd: darmo

UNGDOMSHUSET 69:
wystawa fotografii +film: Mariusz Twardy, Karol Rakowski

Wystawa pokazuje wydarzenia jakie miały miejsce w Kopenhadze kilka tygodni temu.
Wielu młodych ludzi zostało pozbawionych swojego domu w wyniku decyzji podjętej
przez władze miasta .Mimo zapewnień z ich strony iż prawo do tego miejsca posiadają
mieszkańcy, Budynek został zbużony a ludzie wygnani "na bruk".

Wyrok za "Kurwa mać" na transparencie

Naganą ukarał wrocławski sąd grodzki dwóch mężczyzn, którzy w maju zeszłego roku podczas manifestacji przeciwko powołaniu Romana Giertycha na stanowisko ministra edukacji nieśli transparent z napisem "Kurwa mać" - informuje gazeta.pl. Obaj oskarżeni zeznali, że 14 maja 2006 r. zjawili się w Rynku z własnoręcznie wykonanym transparentem. Razem z innymi demonstrantami przeszli wokół Rynku, a potem weszli w ulicę Świdnicką. Pod hotelem Monopol zatrzymali ich policjanci, wylegitymowali i kazali zwinąć transparent, co posłusznie zrobili.

Okazało się, że jeden z przechodniów, Lech O., 50-letni mieszkaniec Starej Kraśnickiej, donosił na demonstrantów. Policjanci słowa Lecha O. przyjęli jako zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i skierowali sprawę do sądu grodzkiego jako wykroczenie z art. 141 kodeksu wykroczeń.
Starcie demonstracji neonazistów z antyfaszystami

Narodowe Odrodzenie Polski zorganizowało manifestację wymierzoną w imigrantów. Około 100 neonazistów miało przy sobie transparenty z napisami "Biała siła" i "Każdy inny, wszyscy biali".

Mieli także kukłę wyobrażająca Simona Mola (Kameruńczyka, podejrzanego o zakażenie wirusem HIV czterech kobiet) w koszulce z napisem "Antyfaszysta roku". Gdy jeden z aktywistów NOP czytał odezwę wzywającą do odrzucenia "antyludzkiej wizji społeczeństwa wielorasowego", z drugiej strony Rynku ruszyła ponad 300 osobowa demonstracja antyfaszystowska. Do bójki jednak nie doszło. Policja szczelnym kordonem odgrodziła obie demonstracje od siebie.
Antywojennie we Wrocławiu

Kilkadziesiąt osób manifestowało dzisiaj na wrocławskim Rynku w czwartą rocznicę wybuchu wojny w Iraku. Organizatorem protestu był Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Podczas pikiety głos zabrali również działacze i działaczki Polskiej Partii Pracy (w tym przedstawiciel grupy kilkunastu górników ze Śląska), Stowarzyszenia ATTAC, Stowarzyszenia „Społeczeństwo Aktywne”, lokalnego środowiska anarchistycznego, Komunistycznej Partii Polski, a także redaktorka portalu internetowego Viva Palestyna.

Do protestu dołączali się mieszkańcy Wrocławia. Pikietujący domagali się wycofania wojsk polskich z Iraku i Afganistanu, a także przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie budowy w Polsce części amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej.
Wrocławianie przeciwko rasizmowi [Rynek]

21.03.2007
Rynek, Pręgierz
godz.17:00

21 marca we Wrocławiu odbędzię się demonstracja środowisk nacjonalistycznych i rasistowskich czyli w Światowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją.

Jak wynika ze strony (www.wroclawianie.info, wiadomości z dni: 5, 12, 14 marca), idea jest skierowana PRZECIWKO "kolorowym imigrantom" i "wizji wielorasowego społeczeństwa lansowanego przez liberałów i socjalistów". Pozwolenie Urzędu Miasta na tę legalną demonstrację, w Światowy Dzień Walki z Rasizmem i Nietolerancją jest absurdalne. Szczególnie, że władze miasta propagują jednocześnie takie ideały jak wielokulturowość i otwartość (m. in. przez towarzyszące promocji miasta hasło "Wrocław – miasto spotkań"). Oto, jakie będziemy mieli spotkanie tej wiosny 21 marca.

Demonstracja antywojenna [Rynek]

20.03.2007
Rynek (pregierz)
godzina: 16:30

We wtorek 20 marca we Wrocławiu odbędzie się demonstracja antywojenna w czwarta rocznice wybuchu wojny w Iraku, a takze przeciwko planom budowy tarczy antyrakietowej. Organizatorem jest WZZ Sierpien 80.

Od początku interwencji społeczeństwo polskie, jak i reszta społeczności międzynarodowej, nie otrzymały od państw Koalicji, w tym od rządu polskiego, rzetelnego wyjaśnienia przyczyn wywołanego konfliktu. Pretekstów było wiele, lecz żaden nie wskazywał rzeczywistych powodów wojny - dążenia do rozszerzania stref wpływów, dominacji politycznej, ekonomicznej i militarnej. Nieuzasadnione pozostaje również określanie obecnej sytuacji Iraku jako powrotu do stabilizacji.
Wrocław dla Rospudy [relacja]

4 marca (w niedzielę) we Wrocławiu odbyła się manifestacja pod hasłem "Ratujmy Dolinę Rospudy". W przemarszu przez wrocławski rynek udział wzięło 140 osób. Protestujących wsparli naukowcy i przyrodnicy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy wystosowali list otwarty do premiera RP. Pod listem podpisali się pracownicy Instytutu Biologii Roślin, Instytutu Zoologicznego oraz Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Protest rozpoczął się przejazdem rowerowym, którego trasa prowadziła głównie ścieżkami rowerowymi, rozpoczęła się pod Halą Ludową, a kończyła na wrocławskim rynku, na który rowerzyści wjechali przyozdobieni we flagi z zieloną wstążką, zielone kamizelki z napisami "Chrońmy Rospudę". Na rynek przybyło kilkudzeisięciu rowerzystów. Następnie rozpoczęła się główna część protestu, w której udział wzięło 140 osób. Były odczyty i przemówienia, rozdawano ulotki i nowy - specjalny - numer "Dzikiego Życia" w całości poświęconego ochronie Doliny Rospudy.
Kampania przeciw tarczy: Petycje z apelem o referendum

Wystarczy jeden podpis, by wysłać petycję. W całej Polsce zbierane są podpisy. Zbierajcie z nami !

::: Petycja do pobrania :::

Żądamy przeprowadzenia referendum dotyczącego rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy rakietowej. Zebrano już kilka tysięcy podpisów! Jest już nowa centralna skrytka pocztowa do wysyłania petycji: http://www.tarcza.org/

Petycje możecie wysyłać do:
Sebastian Sturgulewski
skrytka pocztowa 77
84-200 Wejherowo
Alterglobalistyczna Grupa Samokształceniowa

14.03.2007
biuro WZZ Sierpien 80 & wrocławskiej sekcji KPiORP
ul. Pilsudskiego 95 (I pietro).
godz. 19:00

Temat: Panstwo narodowe a wspolczesny system-swiat.

Spotkanie to konczy pierwszy semestr Alterglobalistycznej Grupy Samoksztalceniowej. Serdecznie zapraszamy,

Stowarzyszenie "Spoleczenstwo Aktywne"
spolaktywne@wp.pl
www.spolakt.nongov.pl
Akcja solidarnościowa z Ungdomshuset

Dzisiaj o godzinie 13 we Wrocławiu odbyła się akcja solidarnościowa z kopenhaskim centrum kultury Ungdomshuset.

Oto relacja uczestnika pikiety:
We Wrocławiu mamy tylko kosnula honorowego, którym jest Polka Maria Keller. Konsulat ukryty jest przy Rynku, w pasażu Błękitnego Słońca, a na drzwiach nie ma nawet stosownej tabliczki. Jako, że pani Maria Keller jest konsulem honorowym, to raczej jej tam nie ma. Tak przynajmniej tłumaczył nam pracownik konsulatu, na którego ręce złożyliśmy list protestacyjny. To samo pismo zostawiliśmy także w redakcji Gazety Wyborczej.
Rowerem dla Rospudy [demonstracja]

4.03.2007
pod iglicą pod Halą Ludową
przed godz.12:00

Zapraszamy wszystkich na wiosenną przejażdżkę - akcję: "Rowerem dla Rospudy". Chcemy w ten sposób zamanifestować sprzeciw wobec niszczenia Doliny Rospudy i pokazać, że przyroda nie jest nam obojętna.

Spotykamy się w niedzielę 4 marca pod iglicą pod Halą Ludową przed godz. 12. W południe wyruszamy ścieżkami rowerowymi w kierunku Rynku. Wszyscy z jakimś zielonym akcentem. O 13 zaczyna się manifestacja pod pręgierzem, na którą również zapraszamy. A o 17 w Instytucie Zoologicznym (ten sam budynek, co Muzeum Przyrodnicze) będzie wykład prof. Fałtynowicza i film o Dolinie. Całość organizuje grono studentów biologii i ochrony środowiska UWr. oraz członkowie Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Zapraszamy!
Kampania przeciwko firmie IMPEL


19.04.2007
przed siedzibą firmy Impel
ul. Ślężna 118
godz. 15.00

Impel nagminnie łamie prawa pracownicze. W 2002 roku ochroniarze z Impel-Security brutalnie spacyfikowali głośny protest załogi Telefoniki w Ożarowie Mazowieckim. Załoga broniła zakładu przed likwidacją, aby zachować miejsca pracy w mieście. 26 listopada 2002 r. na polecenie właściciela Bogusława Cupiała bojówki impelowskie przemocą rozbiły legalną demonstrację pod bramą zakładu, ciężko bijąc uczestników.

Impel chwali się wobec pracodawców swoją akcją represyjną w Ożarowie, reklamując się jako firma, która skutecznie tłumi protesty pracownicze. Inicjatywa Pracownicza współpracowała z ożarowskim Komitetem Protestacyjnym, a nasi działacze czynnie bronili pracowniczej blokady bram zakładu, która miała uniemożliwić wywiezienie urządzeń. Nigdy nie zapomnieliśmy tego co się stało w 2002 roku w Ożarowie i wiele razy zapowiadaliśmy, że kiedyś Impel odpowie za tamte wydarzenia.
Wrocław solidarny z Rospudą


Jak informuje IMC, wczoraj pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim odbył się obywatelski protest w obronie Doliny Rospudy.

Ok. 70 Wrocławian, którym nie jest obojętny los tego unikatowego
miejsca spotkało się w tym dniu, aby wyrazić swój sprzeciw wobec
decyzji o budowie drogi ViaBaltica przez cenne przyrodniczo obszary, a
także aby pokazać swoją solidarność z ludźmi broniącymi w tym momencie
Rospudy własnymi ciałami.


Całe wydarzenie trwało godzinę czasu (15-16) i miało charakter milczącego protestu.


Czeczenia: na wschodzie bez zmian


1.03.2007

Siedziba Stowarzyszenia Młody Wrocław

Ul. Zelwerowicza 16 (obok pl. Jana Pawłam II)

godz. 19.00

wjazd: darmoPokaz filmów:

- "Marsho"

- "Święta wojna Czeczenów"W grudniu 1994 roku wybuchła pierwsza wojna czeczeńska. Wojna ta została uznana za jeden z najkrwawszych konfliktów na świecie. Po pokoju w Chasaw-Jurcie, który został zawarty w sierpniu 1996 roku i okresie własnej państwowości, szybko doszło do kolejnych działan wojennych.
Alterglobalistyczna Grupa Samoksztalceniowa

21.02.2007
Siedziba KPiORP i WZZ Sierpień 80
ul. Piłsudskiego 95 (I piętro)
godz.19:00

Semestr 1: "Zrozumieć system, przemyśleć alternatywy - wprowadzenie do polityczno-społecznej perspektywy alterglobalizmu"

Temat: Kapitalistyczna gospodarka-świat: aktorzy i zależności, miejsce Polski

Główne zagadnienia: wyłanianie się, dynamika i przeobrażenia światowego systemu kapitalistycznego; działania międzynarodowych instytucji tworzących "zglobalizowaną" politykę finansową i handlową; horyzonty krytyki globalizacji neoliberalnej.
Pikieta solidarnościowa z Rospudą

21.02.2007
Urząd Wojewódzki
pl. Powstańców Warszawy 1
godz.15.00 do 16.00

Pikieta ws. Rospudy pod Dolnoslaskim Urzedem Wojewodzkim we Wroclawiu.

Zapraszam do zamanifestowania swojej solidarności z Rospudą (zielone wstążki) oraz bębnienia na stalowych beczkach (mamy już 4 !!!)

Będziemy również zapalać symboliczne znicze. Można zabrać szyszki zgodnie z hasłem: "Szyszka dla Szyszki". Jan Szyszko to, przypominam, PiS'owski Minister środowiska. Do zobaczenia jutro pod Urzędem Wojewódzkim!
Projekcja filmowa dotycząca futer

17.12.2006
Stowarzyszenie BASTA
ul.Żeromskiego 82a
godz. 18:00
wjazd: free!

Stowarzyszenie ekologiczno-artystyczne BASTA zaprasza na projekcje filmów dotyczących przemysłu futrzarskiego:
"Stella Mc'Cartney - hodowla zwierząt dla futra" (5:53)
"ICH futra w naszych rękach" (12:58)
"The Witness" (43min)

"The Witness!" (Świadek) jest to film dokumentalny nakręcony w USA (2000rok), wyreżyserowany przez Jenny'ego Stein'a. Przedstawia historię zwykłego człowieka, pochodzącego z Bronxu, jego wewnętrzną przemianę i samodzielną walkę o zwiększenie wiedzy o istnieniu powiększającego się braku szacunku wobec zwierząt, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu m.in. w produkcji futer. Główny bohater, Eddie, na własną rękę stara się przekazać prawdę o skali wyzysku zwierząt, ich trudnym losie i wpływie, jaki mają na to codzienne wybory konsumentów.
Odzyskać Noc - Marsz przeciwko gwałtom i przemocy wobec kobiet

8.12.2006
ul.Świdnicka (przejście)
godz.17.00

My Kobiety wciąż jesteśmy ofiarami psychicznej i fizycznej przemocy. Jest to problem każdej z nas, ponieważ choć raz w życiu my, nasze znajome, ktoś z naszej rodziny jej doświadczył. Często nie nazywamy tego przemocą, dyskryminacją, molestowaniem, upokarzaniem, ponieważ są
to tematy skazane na niebyt. Patriarchat ciągle odbiera nam prawo głosu, marginalizuje nas. Jesteśmy wciąż najliczniejszą mniejszością w Polsce!

Dlatego nie dajmy się po raz kolejny ignorować i wyjdźmy razem na ulice! Odzyskajmy naszą przestrzeń zabawą, tańcem, ogniem, śmiechem, naszym głosem! Ulice są wtedy bezpieczne, kiedy są pełne kobiet!

Marsz odbywać sie bedzie w ramach kampanii 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć "16 dni o przemocy-365 bez przemocy" 25.XI-10.XII www.16dni.pl
Reklama - filmy, które sprzedają stereotypy?

3.12.2006
Kino Dworcowe
godz.18:00
wjazd: darmo

Spotkanie pt.
Reklama - filmy, które sprzedają stereotypy?
oraz pokaz filmu Franco de Pena „ Masz na imię Justine”

Kręcone na potrzeby reklamy filmy sprzedają nie tylko produkt. Wykorzystują stereotypy, uprzedzenia, naszą seksualność a czasem agresję do działań marketingowych. Czy potrafimy oddzielić przekaz handlowy od naszych emocji? Czy reklama wpływa na nasze decyzje i postrzeganie relacji międzyludzkich? Filmy, które będzie można zobaczyć podczas pokazu dotyczą roli kobiety w reklamie, powiązania seksu z konsumpcją, stereotypów społecznych oraz agresji, która staje się też narzędziem wspomagającym reklamę. Ale można będzie się też przekonać, że nawet w tak perswazyjnym sposobie komunikacji jakim jest reklama jest miejsce na formy, które
potrafią właśnie stereotyp reklamy.
Konferencja "Płeć na rynku pracy"

25.11. - 10.12. 2006
Konferencja "Płeć na rynku pracy"
2 grudnia 2006
godz. 12:00 – 15:00
sala Banacha. Budynek Główny Uniwersytetu Wrocławskiego
pl. Uniwersytecki 1

Dyskusja wokół kwestii dyskryminacji płciowej na rynku pracy od czasu do czasu znajduje się w centrum debaty publicznej. Defaworyzacja kobiet na polu zawodowym jest dla niektórych zjawiskiem nagminnym, inni nie zauważają tego problemu, a jeszcze inni twierdzą, że jest on sztucznie wyolbrzymiony przez feministyki. Jakie są więc realia? Skoro toczy się dyskusja to sporna kwestia istnieje i jest potwierdzeniem mniej uprzywilejowanej pozycji kobiet w miejscu pracy. W takim razie pytania się mnożą. Jak temu przeciwdziałać? Jakie formy działania podjąć, skoro znowelizowany kodeks pracy zabrania praktyk dyskryminacyjnych ze względu na płeć? Jak sobie radzą kobiety w takiej sytuacji? A co z pracą domową? Czy powinna być ona wynagradzana?
Międzynarodowy Maraton Pisania Listów

9-10.12.2006
sobota (12 do 22), niedziela (9 do 12)
Stowarzyszenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej
ul. Szewska 29

od 22 w sobotę do 2 w nocy w niedzielę
ul. Hubska 20

9-10 grudnia 2006 odbędzie się siódmy Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Wydarzenie polega na pisaniu listów żądających uwolnienia więźniów sumienia – osób przetrzymywanych wyłącznie za pokojowe wyrażanie swoich poglądów. Maraton odbędzie się jednocześnie w piętnastu polskich miastach (lista poniżej) i 35 innych krajach od 12.00 9 grudnia do 12.00 10 grudnia bez przerwy.

Liczymy, że wspólnie uda nam się w Polsce napisać co najmniej 25 tysięcy listów a w skali międzynarodowej – pobić zeszłoroczny rekord 80 tysięcy napisanych listów.
Dzień bez futra

2.12.2006
Przejście Świdnickie
godz.16:00

Ludzki kaprys posiadania futra naturalnego kończy się śmiercią ok. 1.000.000 zwierząt w Polsce.
NIE BĄDŹ BIERNY! Przyjdź na protest antyfutrzarski!

NIE KUPUJ FUTER NATURALNYCH!

1) happening:
- scena drastyczna (jak powstaje futro) - Anza i Marek
- scena z trumną (może pochód mały), w trumnie futra naturalne zabitych fretek, wstążka, świeczka
- inne scenki (porównanie psa Anzy ze zdjęciami obdartych lisów, porównanie fretki i zdjęcia obdartych fretek)
2) projekcja filmu/-ów
3) oprawa (transparenty, ulotki, świeczki, zdjęcia)
4) stolik informacyjny

Organizatorzy:
BASTA (www.basta.org.pl)
EMPATIA (www.empatia.pl)
WINRZ (Wrocławska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt)
Alterglobalizm jako edukacja ulicy - wprowadzenie

Stowarzyszenie "Społeczeństwo Aktywne" zaprasza na kolejne spotkanie w ramach ALTERGLOBALISTYCZNEJ GRUPY SAMOKSZTAŁCENIOWEJ - 29 listopada 2006 (środa) o godzinie 19:00.

Semestr 1: "Zrozumieć system, przemyśleć alternatywy - wprowadzenie do polityczno-społecznej perspektywy alterglobalizmu"

Spotkania odbywają się w siedzibie wrocławskiej sekcji Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników przy ul. Piłsudskiego 95 (I piętro, wejście przez drzwi do Federacji Konsumentów).

W semestrze pierwszym spotkania, w formie wykładów i dyskusji, prowadzą aktywiści i aktywistki Stowarzyszenia "Społeczeństwo Aktywne" - absolwenci i/lub doktoranci wydziałów nauk społecznych i pedagogicznych uczelni wrocławskich.
16 dni - walka o prawa kobiet

W dniu wczorajszym, 24 listopada br. rozpoczęła się we Wrocławiu manifestacja pod hasłem "16 dni o przemocy - 365 dni bez przemocy" mająca na celu walkę przeciwko przemocy ze względu na płeć. "Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute...".

Posłuchaj wypowiedzi organizatorów 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy

Zobacz zdjęcia z akcji

Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.
16 Dni Przeciwdziałania Przemocy

25 XI (sob.), godz. 16.00-19.00, pl. św. Macieja 5
Zrozumieć, żeby lepiej pomagać
Warsztat dla kuratorów sadowych

Praca z rodzinami, w których występuje przemoc, jest często trudna i długotrwała. Poznanie mechanizmów rządzących zjawiskiem przemocy domowej oraz zrozumienie zachowań typowych dla sprawców i ofiar pozwoli Ci skuteczniej pomagać w przerwaniu błędnego koła przemocy. Wszystkiego, co najważniejsze, dowiesz się na tym warsztacie.

26 XI (niedz.), ul. Piłsudskiego 95 (I piętro)
Coś przyjemnego, czyli kilka słów o seksie
warsztaty na temat bezpiecznego seksu

godz. 11.00-13.00 dla kobiet homo- i biseksualnych
godz. 14.00-16.00 dla kobiet heteroseksualnych

Warsztaty przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Jeśli wyglądasz młodo, koniecznie weź ze sobą dokument potwierdzający Twój wiek.
We feed the world - spotkanie Greenpeace

22.11.2006
Instytut Filologii Angielskiej
ul.Kuznicza 22
sala 404
godz 17:00
wjazd: darmo

Greenpeace Wroclaw zaprasza na spotkanie dyskusyjno-filmowe.

W programie:
- krotka prezentacja dzialan Greenpeace Polska
- projekcja filmu "We feed the world" (Nakarmimy świat) rez. E. Wagenhofer;
- dyskusja
- spotkanie iformacyjne dla nowych aktywistow Greenpeace

Zapraszamy.
Solidarnie z Czeczenią i Palestyną

01.12.2006 (piątek)
WROCŁAW
klub Pod Kolumnami
pl. Św. Macieja 21
godz.18.00
Wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich na spotkanie , które ma na celu przybliżenie sytuacji w Czeczenii oraz Palestynie. Te dwa kraje ogarnięte wojną zostały zapomniane i przemilczane przez resztę świata. Wojna jest czymś strasznym, szczególnie gdy ofiarami są głównie osoby cywilne.

PROGRAM:
- Wprowadzenie o sytuacji w Czeczenii i Palestynie zreferują członkowie Komitetu Wolny Kaukaz i Viva Palestyna
- pokaz filmów:
• „Dzieci Arny” izraelskiego reżysera Juliano Mer-Khamisa
• „Czeczenia - zabójstwo za zgodą świata” Krystyny Kurczab-Redlich
-Wystawa prac małych Czeczenów mieszkających w obozach dla uchodźców na terenie Polski oraz fotografii z Palestyny

Podczas wieczoru prowadzona będzie zbiórka zabawek dla dzieci uchodźców czeczeńskich. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby goście przynieśli ze sobą zabawkę, żeby wspomóc te akcję.
Dzień Solidarności z Białorusią

16.11.2006
Wrocławski Rynek
pod pomnikiem Fredry
godz.18.40

W całej Białorusi 16 dnia każdego miesiąca będzie odbywać się akcja "Dzień naszej Solidarności". 16 września 6 lat temu zginęli bez śladu znany opozycyjny polityk Wiktar Hanczar oraz biznesmen Anatol Krasouski. 16 dnia każdego miesiąca wieczorem o godzinie 20.00 czasu białoruskiego wszyscy nieobojętni wobec losu swego kraju Białorusini wyłączą światło w swoich mieszkaniach i zapalą znicze i świece jako symbol nadziei na nową Białoruś - demokratyczną, wolną i bez Łukaszenki. W Polsce wszyscy przyjaciele wolnej Białorusi wyjdą na ulice swoich miast i zapalą białe i czerwone znicze lub świeczki, tym samym solidaryzując się z narodem białoruskim.
ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana

W każdy czwartek o godz. 22.00 w Akademickim Radiu LUZ 91,3 FM i w Internecie:
www.radioluz.pwr.wroc.pl

W jutrzejszej audycji:
- dokończenie Przeglądu Prasy z poprzedniego tygodnia;
- Kącik "Portret nie całkiem artystyczny", a nim niemiecki artysta Nosliw (reggae/dancehall);
- "Alter-Serwis", czyli alternatywny przegląd wydarzeń społeczno-politycznych z ostatniego tygodnia;
- Alter-Zapowiedzi" - wolnościowe, niekomercyjne propozycje edukacyjno-kulturalne Wrocławia;
- Muzyka artystek i artystów społecznie zaangażowanych.

ALTERGODZINA jest audycją tworzoną przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne".

Słuchajcie nas w internecie: www.radioluz.pwr.wroc.pl lub na 91,3 FM.
Zapraszamy w każdy czwartek od od 22.00 do 23.00.

Czekamy na komentarze i sugestie pod adresem:
altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl.
ALTERGODZINA - audycja społecznie zaangażowana

W każdy czwartek o godz. 22.00 w Akademickim Radiu LUZ 91,3 FM i w Internecie: http://www.radioluz.pwr.wroc.pl

W jutrzejszej audycji:
- Przegląd Prasy (m.in. Le Monde Diplomatique i Kultura Popularna)
- Kącik "Portret nie całkiem artystyczny", a nim niemiecki artysta Nosliw (reggae/dancehall);
- "Alter-Serwis", czyli alternatywny przegląd wydarzeń społeczno-politycznych z ostatniego tygodnia;
- Alter-Zapowiedzi" - wolnościowe, niekomercyjne propozycje edukacyjno-kulturalne Wrocławia;
- muzyka artystek i artystów społecznie zaangażowanych.

ALTERGODZINA jest audycją tworzoną przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne".

Słuchajcie nas w internecie: www.radioluz.pwr.wroc.pl lub na 91,3 FM.
Zapraszamy w każdy czwartek od od 22.00 do 23.00. Czekamy na komentarze i sugestie pod adresem:
altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl.
Alterglobalistyczna Grupa Samoksztalceniowa

Stowarzyszenie "Społeczeństwo Aktywne" zaprasza na cykl spotkań w ramachALTERGLOBALISTYCZNEJ GRUPY SAMOKSZTAŁCENIOWEJSemestr 1: "Zrozumieć system, przemyśleć alternatywy - wprowadzenie do polityczno-społecznej perspektywy alterglobalizmu"

Spotkania odbywać się będą w siedzibie wrocławskiej sekcji Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników przy ul. Piłsudskiego 95 (I piętro, wejście przez drzwi do Federacji Konsumentów).W semestrze pierwszym spotkania, w formie wykładów i dyskusji, prowadzić będą aktywiści i aktywistki Stowarzyszenia "Społeczeństwo Aktywne" - absolwenci i/lub doktoranci wydziałów nauk społecznych i pedagogicznych uczelni wrocławskich.
WROCŁAW ZBIERA DARY

Komitet Wolny Kaukaz Wrocław zbiera rzeczy dla uchodźców. Jeżeli macie w domu jakieś zabawki lub rzeczy szkolne typu zeszyty, kredki, farbki, bloki i tym podobne przedmioty, które chcielibyście oddać dla uchodźców, przebywających w ośrodkach w Polsce, to piszcie na niżej podanego maila.Rzeczy zostaną dostarczone, któremuś z ośrodków dl a uchodźców. Ośrodki te są w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Chcielibyśmy pomóc najbardziej dzieciakom, których dzieciństwo, jak wiemy nie było beztroskie, a wręcz przeciwnie naznaczone bólem i koszmarem, jaki niesie ze sobą wojna. Teraz, kiedy dzieci te są już bezpieczne chcemy im przywrócić dzieciństwo, chociaż w najmniejszym stopniu. Wiadomo, ze ich rodziców nie stać na różne zabawki i rzeczy potrzebne do szkoły. Dlatego, jeżeli ktoś może pomóc, to zachęcam.Mile widziane będą także środki czystości, kosmetyki, środki opatrunkowe oraz higieniczne, bo to są takie rzeczy, których naprawdę tam brakuje.Kontakt:

a_kusak@wp.pl

Z góry dziękujemy.
Spotkania Inicjatywy Uczniowskiej

Jutro (czwartek) o godz.18:00 odbedzie sie spotkanie wrocławskiej Inicjatywy Uczniowskiej w lokum stowarzyszenia BASTA na ul.Żeromskiego 82A (wejscie od podworza). Przypominamy także, że spotkania odbywają się cotygodniowo w każdy czwartek tygodnia o godzinie 18:00. Zapraszamy do przybycia.Wrocławska Grupa Wolnościowa:

www.wroclaw.ibw.com.plO naszym lokum:

www.zeromskiego.glt.pl
STOP WIWISEKCJI!

22.04.2006

Przejście Świdnicke

(naprzeciwko KFC)

godz.12:00Stowarzyszenie artystyczno-ekologiczne BASTA zaprasza wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny na akcję "STOP WIWISEKCJI!", która odbędzie się w ramach Dnia Zwierząt Laboratoryjnych.Wiwisekcja (testowanie na zwierzętach) jest problemem, o którym rzadko sie mówi.Często nie jesteśmy świadomi jak okrutnym testom

poddawane są zwierzęta i w jakim bólu i cierpieniach przychodzi im żyć. Małpy,psy,koty,króliki,myszy,szczury... - nie pozwalajmy

by w naszym imieniu były torturowane, nie pozwalajmy by w naszym imieniu były mordowane! Jeśli chcesz wyrazić swój sprzeciw,

przyjdź i powiedz z nami "STOP WIWISEKCJI"!Zapraszamy również do stałej współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Kontakt: pati.basta@wp.pl
Dzień Ziemii

22.04.2006

ul. Żeromskiego 82a

godz. 20.00

wjazd za FREEW programie:

+ wystawa

+ projekcja filmów dotyczących wiwisekcjiW 1990 roku po raz pierwszy Dzień Ziemi (Earth Day) był prawdziwym świętem. Przy jego organizowaniu pracowali ludzie z kilkunastu polskich grup i organizacji ekologicznych. Na czele sztabu ekologów stanął poseł Jan Rzymełka z Katowic. Co wtedy zrobiliśmy? A no tyle na ile nam czas i oporni urzędnicy pozwolili. Były więc festyny i spotkania w wielu miastach i miasteczkach, podczas których specjaliści od ochrony środowiska mówili o problemach jakie stwarza człowiek Matce Ziemi.
Marsz na rzeżnie

8.04.2006

koło przejscia świdnickiego

godz.11:00Marsz na rzeźnie jest ogólnopolską akcją o charakterze informacyjnym. Jest to odpowiedź na przerażające doniesienia nt. sytuacji zwierząt w polskich rzeźniach, głos w obronie żywych, zdolnych do odczuwania cierpienia stworzeń, którym my ludzie jesteśmy winni poszanowanie, ochronę i opiekę. W dniach 3–9 kwietnia w wielu miastach naszego kraju odbędą się

manifestacje, pikiety, happeningi, koncerty, prelekcje, wystawy, akcje informacyjne, itd.Jednym z głównych haseł akcji jest cytat Paul'a McCartney'a - "Gdyby ściany rzeźni były ze szkła, nikt by nie jadł mięsa". Wesprzyj naszą akcję i przyłącz się!www.greenangels.org/marsz.html

www.basta.most.org.pl

e-mail: demyszka@op.pl
Przeciwko okupacji Iraku

19.03.2006

Rynek

godz.16:00W przeddzień trzeciej rocznicy wybuchu wojny w Iraku, w niedzielę 19 marca o godz. 16.00 na wrocławskim Rynku rozpocznie się demonstracja Wrocławskiej Koalicji Antywojennej.Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku protestujemy pod hasłami:

WYCOFAĆ WOJSKA Z IRAKU!

ROPA NIE JEST WARTA KRWI!

PODATKI NA OPIEKĘ, NIE NA ZBROJENIA!
Jako lokalne porozumienie różnych grup, ruchów i organizacji, jesteśmy częścią globalnego ruchu przeciwko militaryzmowi, wyzyskowi i rasizmowi.Dołącz do nas!

Świat bez Busha i wojen neokolonialnych jest możliwy! Strona internetowa Wrocławskiej Koalicji Antywojennej: www.wka.end.pl
Prostes przeciwko "RZEZI FOK" w Kanadzie

15.03.2006

godz. 17:00

Przejście ŚwidnickieW ciągu ostatnich trzech lat z przyzwoleniem rządu Kanady zabito blisko 1 000 000 fok. Większość z nich było foczymi dziećmi, nie starszymi niż 3 miesiące, a warto wspomnieć, że przeciętna długość życia fok to 30 lat.Często zabijane są nawet kilkunastodniowe foki. Nie potrafią jeszcze dobrze pływać, niechętnie opuszczają lód i są ufne wobec człowieka, przez co stają się bardzo łatwym łupem. Wiele z nich wciąż żyje podczas obdzierania ich z futer.
Przeciwko łamaniu praw związkowych oraz szykanowaniu działaczy

16.02.2006

Urząd Wojewódzki

Plac Powstańców Warszawy

godz. 15:0016 lutego w kilku miastach w kraju odbeda sie akcje Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracownikow. Demonstracja przeciwko łamaniu praw związkowych oraz szykanowaniu działaczy odbędzie się pod Urządem Wojewódzkim. Wsrod organizacji, ktore sie wlaczyly w kampanie sa m.in. Mlodzi Socjalisci,

Ogolnopolski Zwiazek Bezrobotnych, Federacja Anarchistyczna i ATTAC, a takze

zwiazki zawodowe Sierpien '80 i Inicjatywa Pracownicza.

http://www.pracownicy.org.pl/
Demonstracja przeciwko dyrektywie Bolkesteina

11.02.2006

ul. Świdnicka

(przejscie podziemne)

godz.14:00W najbliższym czasie Parlament Europejski będzie obradował nad przyjęciem dyrektywy o liberalizacji unijnego rynku usług, którą od nazwiska autora - członka Komisji Europejskiej - potocznie nazywa się Dyrektywą Bolkesteina. Zawiera ona postulat wprowadzenia przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej szeregu zmian prawnych mających otworzyć krajowe rynki usług dla firm z innych państw UE.

http://stopbolkestein.ck-la.tk/NIE DLA LIBERALIZACJI UNIJNEGO RYNKU USŁUG KOSZTEM PRAW PRACOWNIZCYCH, SOCJLANYCH I KONSUMENCKICH! BOLKESTEIN NIE PRZEJDZIE!
Dzień Ryby - wigilia bez karpia!

21.12.2005

Przejście Świdnickie

godz.16:30"Dzień Ryby - wigilia bez karpia!" Nadchodzą święta. Dla wielu z nas to czas radości, kupowania prezentów, spotkań z najbliższymi. Wszyscy są szczęśliwi. Ale czy to na pewno prawda? Są stworzenia, które niezależnie od ich woli święta bożego narodzenia oznaczają wielką gehennę. Co roku w tym okresie w Polsce zabija się miliardy karpi! W sklepach stłoczone są jeden na drugim w malutkich basenikach, pozbawione tlenu wystraszone zwierzęta, czekają tylko na jedno…. Sprawmy aby święta były szczęśliwe dla każdego.
Dzień solidarności z walczącą Białorusią

16.12.2005 (piątek)

pomnik Fredy

godz.18.40DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z

WALCZĄCĄ BIAŁORUSIĄ


Weźcie ze sobą czerwone i białe świeczki!

Łańcuch Solidarności z BiałorusiąW całej Białorusi 16 dnia każdego miesiąca będzie odbywać się akcja "Dzień naszej Solidarności". 16 września 6 lat temu zginęli bez śladu znany opozycyjny polityk Wiktar Hanczar oraz biznesmen Anatol Krasouski. 16 dnia każdego miesiąca wieczorem o godzinie 20.00 czasu białoruskiego wszyscy nieobojętni wobec losu swego kraju Białorusini wyłączą światło w swoich mieszkaniach i zapalą znicze i świece jako symbol nadziei na nową Białoruś - demokratyczną, wolną i bez Łukaszenki.Wiecej informacji:

http://wolnabialorus.org
"Odzyskać Noc" - manifestacja przeciw przemocy wobec kobiet

Członkowie organizacji Liberta, nieformalnej grupy anarchofeministycznej, pod hasłem "Odzyskać noc" protestowali dzisiaj (4.12.2005r.) w Rynku przeciw przemocy wobec kobiet. Manifestanci przy głośnej muzyce, bijąc w wiadra służące jako bębny, wznosili okrzyki: "Ciemności się nie boję", "Ulice są tak samo moje, jak i twoje".- Chodzi nie tylko o przemoc seksualną i fizyczną, ale też o seksistowskie zaczepki na ulicach - tłumaczy Matylda Rydnik z Liberty. - Kobiety boją się wychodzić z domu po zmroku. To musi się zmienić.
27.11.2005 "Marsz Solidarności z Poznaniem"

27.11.2005 (niedziela)

godz. 15.00

na Rynku pod PręgierzemWypadki poznańskie - wydany przez władze Poznania zakaz Marszu Równości, a potem brutalne pacyfikowanie przez policję pokojowego zgromadzenia - pokazały, że Polska nie jest państwem prawa. Władza publiczna udowodniła właśnie, że ma za nic konstytucję i wolności obywatelskie. Kierując się czysto ideologicznymi względami i doraźnym interesem politycznym nie tylko uniemożliwia obywatelom i obywatelkom wyrażanie swoich poglądów, ale też pozwala, by faszystowskie bojówki i policja bezkarnie atakowały bezbronnych ludzi. Gdyby władza nie złamała prawa do organizowania zgromadzeń, nigdy by do tego nie doszło.Wiecej informacji:

http://www.pl.indymedia.org/pl/2005/11/17002.shtml
16 dni przeciwko przemocy ze wzgledu na płeć

16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania zapoczątkowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership i obejmująca swoim zasięgiem coraz większy obszar globu.Kampania 16 Dni to miejsce na prezentację wypróbowanych i sprawdzanie

nowych strategii eliminacji wszelkich form przemocy ze względu na płeć

zarówno przez zorganizowane grupy jak i jednostki. W ramach trzeciej

edycji polskiej kampanii szerokie grono wrocławskich organizacji zaprasza

do uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, naukowych, edukacyjnych oraz w akcjach ulicznych odbywających się pod wspólnym hasłem: DLA ZDROWIA KOBIET, DLA ZDROWIA SWIATAInformacje o akcji:

http://www.gender.uni.wroc.pl/16dni/

kontakt: kaszoh@interia.pl
25 listopada - DZIEŃ BEZ FUTRA

25.11.2005

DZIEŃ BEZ FUTRA

Przejscie Świdnieckie

godz.16.00Przyjdz i pokaż ze los zwierząt nie jest Ci obojetny! Czekamy na wsparcie!31.11.2005 odbędzie sie spotkanie dotyczące Dnia Bez Futra. Celem naszej akcji jest poinformowanie ludzi jak hodowane są zwierzęta przeznaczone na futro, jakie okrucieństwa je tam spotykają i jak kończą... Pokażemy również kilka filmów na ten temat. Nadchodzą zimne dni.... Zastanówmy się czy na ten okres kupić sobie ciepłe, estetyczne futerko czy najzwyklejszą kurtkę? Czy chcemy popierać okrucieństwo? Czy warte jest to naszych kaprysów? Czy przelana krew bezbronnych zwierząt nas satysfakjonuje?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Dniem Bez Futra. Napewno znajdzie sie wielu zwolenników naszych działań, przyłączcie się! Niepozwólmy krzywdzić zwierząt, czy pieniądze są ważniejsze niż czyjeś życie?Kontakt: demyszka@op.pl

WINRZ- Wrocławska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt

http://empatia.pl/
"Dzień naszej Solidarności"

16.11.2005

pod pomnikiem Fredry

godz.18:40DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z

WALCZĄCĄ BIAŁORUSIĄ
W całej Białorusi 16 dnia każdego miesiąca będzie odbywać się akcja "Dzień naszej Solidarności". 16 września 6 lat temu zginęli bez śladu znany opozycyjny polityk Wiktar Hanczar oraz biznesmen Anatol Krasouski. 16 dnia każdego miesiąca wieczorem o godzinie 20.00 czasu białoruskiego wszyscy nieobojętni wobec losu swego kraju Białorusini wyłączą światło w swoich mieszkaniach i zapalą znicze i świece jako symbol nadziei na nową Białoruś - demokratyczną, wolną i bez Łukaszenki.

W Polsce wszyscy przyjaciele wolnej Białorusi wyjdą na ulice swoich miast i zapalą białe i czerwone znicze lub świeczki, tym samym solidaryzując się z narodem białoruskim.
8.11.2005 - Pikieta antyrepresyjna na Rynku

DOŚĆ REPRESJI ZA POGLADY!

PRZECIW BRUTALNOŚCI POLICJI !8.11.2005 (wtorek)

WROCŁAW

Rynek - pod Pręgierzem

godz.16:00
Od kilku lat działania różnych grup politycznych i społecznych, które otwarcie protestują przeciwko prowadzonej w Polsce polityce, są poddawane coraz większym restrykcjom, do czego wykorzystuje się policję i aparat sądowniczy. Zjawisko to ma charakter nie incydentalny, ale masowy. Przez ostatnie 3-4 lata przed sądem postawiono setki działaczy ruchu anarchistycznego i antywojennego, radykalnej lewicy, związkowych i ekologicznych. Wyraźnie daje się zaobserwować nie tylko większą ilość spraw "politycznych", ale ferowanie przez sądy coraz wyższych wyroków.

http://www.rozbrat.org/ulotki/represje.htm#represjeWiecej info:

Wrocławska Grupa Wolnościowa

www.wroclaw.ibw.com.pl
Bombardier - ręce precz od Tybetu

3.11.2005

ul.Fabryczna 12

godz.15:00Pomóż nam przekonać firmę Bombardier, aby wycofała się z projetktu budowy linii kolejowej z Chin do Tybetu. Budowa kolei jest projektem politycznie umotywowanym, mającym na celu wzocnienie kontroli nad Tybetem. Ma być narzędziem dalszej kolonizacji i militaryzacji okupowanego przez Chiny terenu.

Powiedz NIE dalszej dwastacji kultury i przyrody Tybetu!

Powiedz NIE wyzyskiwaniu Tybetu z bogactw naturalnych!
Liczymy na wsparcie - Przyłącz sie do demonstracji (powiadom znajomych, rodzinę), która będzie miała miejsce 3. listopada

- czwartek, przy ul. Fabrycznej 12 (przed biurem Bombardiera) we Wrocławiu o godzinie 15.Jeśli masz ochotę pomóc w przygotowaniu akcji lub chcesz uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

karolesia@interia.pl
Przeciw Wojnie we Wrocławiu

10 września grupa wrocławskich aktywistów została zaatakowana przez policję...

Z okazji 60-lecia istnienia Śląskiego Okręgu Wojskowego na wrocławskim rynku stanął Camp Irak – imitacja obozu, w którym mieszkają polscy żołnierze stacjonujący w Iraku. Ponadto zorganizowano wielką fetę połączoną z promocją grupy podoficerów.Okoliczności te skusiły grupę aktywistów do zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec okupacji Iraku. Początkowo protest przebiegał spokojnie, transparent z napisem „Przeprosiliśmy za Jedwabne, przeprosimy za Irak” spokojnie powiewał na wietrze. Jakiś czas później pikieta przeniosła się pod Camp Irak, gdzie rozdawano ulotki, za pomocą tuby poinformowano zgromadzonych o „chwalebnej” przeszłości ŚOW (1968 – interewencja w Czechosłowacji, 1981 – stan wojenny, 2003 – okupacja Iraku), a także skandowano hasła.
Happening z okazji Dnia Uchodzcy

20 czerwca (poniedzialek)

przy przejsciu swidnickim

godz. 16.30Amnesty International zaprasza na happening z okazji Dnia Uchodzcy.W godz. 15.00 - 19.00 bedzie sie mozna podpisywac pod petycjami:

- w sprawie uchodzcow z Uzbekistanu przebywajacych w Kirgistanie i szukajacych tam schronienia po wydarzenia w Andizanie.

- w obronie aktywistow walczacych o prawa czlowieka, prawa uchodzcow wewnetrznych i pokoj w Darfurze.Więcej informacji:

602572508Serdecznie zapraszamy!

http://www.amnesty.org.pl/
16 rocznica masakry w Tiananmen

16 rocznica masakry w Tiananmen. Po kilku godzinach członkowie Amnesty International i spontaniczni przechodnie wyruszyli w kierunku pomnika ofiar Tiananmen na plac Dominikański.W momencie gdy pochód był na placu Dominikańskim (tuż przed pomnikiem) bliżej nieokreśleni funkcjonariusze służb mundurowych brutalnie spacyfikowali demonstrację. Wszystko działo się na oczach mieszkańców Wrocławia na jednym z głównych węzłów komunikacyjnych miasta.Mimo próby sabotażu pokojowa demonstracja zakończyła się pod pomnikiem ofiar masakry w Tiananmen gdzie złożono kwiaty i znicze.

Zdjęcia z obchodów

Relacja & Informacje
Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu

25.05.2005(sroda)

klub muzyczny "Firlej"

ul. Grabiszynska 56

godz: 17.00-18.00Spotkanie z wegetarianskimi rodzinami

poczestunek26.05.2005 (czwartek)

Pl. Nowy Targ

godz.: 9.00-18.00Jarmark Ekologiczny

aukcja na rzecz Tary

ulotki, petycje27.05.2005 (piatek)

Pl. Nowy Targ

Przejscie Świdnickiegodz: Jarmark (9.00-18.00)

happening godz 17.00 /świdnicka28.05.2005 (sobota)

Pl. Nowy Targ

godz: 9.00-18.00

Jarmark14.00-15.00 punkt info o zdrowiu (wege lekarz)29.05.2005 (niedziela)

Pl. Nowy targ

godz: 9.00-18.00Jarmark
15 maja Międzynarodowy Dzień Objectora

15.05.2005

ul.Świdnicka (koło przejścia)

godz.13:0015 maja 2005r. o godzinie 13:00 na ul. Świdnickiej (koło przejścia) odbędzie się happening zorganizowany przez wrocławski oddział Amnesty International w ramach Międzynarodowego Dnia Objectora.Grecja: „Wstrzymać ogień” wobec objectorów!

Grecja, pomimo iż jest krajem europejskim wciąż ściga i więzi osoby odmawiające służby wojskowej ze względu na sprzeciw sumienia (objectorów) wbrew wyraźnym rekomendacjom instytucji i organizacji europejskich i międzynarodowych. Greccy objectorzy Lazaros Petromelidis i Giorgos Monastiriotis zostali skazani na kary ciężkiego więzienia za wyrażony przez nich sprzeciw wobec służby wojskowej. Podpisz się pod tym apelem w proteście przeciwko łamaniu praw człowieka.Podejmij działania!

http://www.amnesty.org.pl/index.php/ai/content/view/full/2758Informacje nt służby zastępczej w Polsce:

http://www.pomocspoleczna.ngo.pl/labeo/app/cms/x/1943
DEMO: UNITED CRUELTY OF BENETTON

13.04.2005

godz. 12.00

pod Galerią Dominikańską

AKCJA PROTESTACYJNAProtest będzie częścią kampanii realizowanej przez międzynarodową organizację PETA. Akcja jest współorganizowana przez wrocławskich aktywistów, w tym członków SEA BASTA.

W akcji uczestniczyć będzie członkini PETY.Firma odzieżowa BENETTON używa wełny pochodzącej z australijskiej hodowli owiec. Owce są poddawane makabrycznej procedurze nazywanej „mulesing”, w trakcie której wielkie kawałki ciała są wykrajane z zadnich partii zwierząt, bez stosowania jakichkolwiek środków przeciwbólowych. Mulesing jest prymitywną metodą zapobiegania zakażeniu przez larwy much (nazywaną „atakiem much”), która jest jednak nieefektywna, jako że muchy są przyciągane przez otwarte rany. Wielu farmerów w Australii znalazło sposoby zapobieganiu atakowi much bez mulesingu, jest więc oczywiste, że ta makabryczna praktyka mogłaby się natychmiast zakończyć. Kiedy ich wełna nie jest już potrzebna, owce są wywożone na Bliski Wschód na statkach z odkrytymi pokładami. Te podróże, trwające czasem miesiącami, wystawiają zwierzęta na pogodowe ekstrema i choroby, w skutek czego tysiące z nich ginie powolną i bolesną śmiercią każdego roku. Te, które przeżyją, są wyciągane ze statków, a ich gardła są podrzynane, kiedy są ciągle w pełni świadome. Po latach próśb do australijskiego rządu, by zakończył te okrucieństwa, amerykańska organizacja PETA ogłosiła w październiku 2004 r. międzynarodowy bojkot australijskiej wełny i już zdobyła poparcie prestiżowych kupców Abercrombie & Fitch w Stanach Zjednoczonych oraz George i New Look w Wielkiej Brytanii. ANIMAL pomaga obecnie w zainicjowaniu kampanii w Portugalii.Przyłącz się do protestu w tej sprawie.Więcej:

www.unitedcrueltyofbenetton.com

www.savethesheep.com
Spotkanie z Ambasadorem Palestyny

11.04.2005

Gmach główny Politechniki Wrocławskiej

ul. Wybrzerze Wyspiańskiego 27

budynek A1- "Stara Sala Senatu"

nr sali: 127

godz.17.30Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej oraz koło naukowe "Republika" zapraszają na spotkanie z Ambasadorem Palestyny w Polsce.Spotkanie otwarte.Temat: "Perspektywy pokoju na Bliskim Wschodzie".Więcej informacji:

www.viva.palestyna.pl
Demonstracja ANTYBENETTON

13.04.2005

godz. 12.00 (moze ulec zmianie)

Miejsce: pod Galeria Dominikanska
Akcje wspolorganizujemy wraz ze specjalnym gosciem (czlonkinia PETY), ktora tego dnia przybedzie do Wroclawia, zeby wziac udzial w niej.Firma odziezowa BENETTON uzywa wełny pochodzacej z australijskiej hodowli owiec. Owce są poddawane makabrycznej procedurze nazywanej „mulesing”, w trakcie której wielkie kawałki ciała są wykrajane z zadnich partii zwierząt, bez stosowania jakichkolwiek środków przeciwbólowych. Mulesing jest prymitywną metodą zapobiegania zakażeniu przez larwy much (nazywaną „atakiem much”), która jest jednak nieefektywna, jako że muchy są przyciągane przez otwarte rany. Wielu farmerów w Australii znalazło sposoby zapobieganiu atakowi much bez mulesingu, jest więc oczywiste, że ta makabryczna praktyka mogłaby się natychmiast zakończyć. Kiedy ich wełna nie jest już potrzebna, owce są wywożone na Bliski Wschód na statkach z odkrytymi pokładami. Te podróże, trwające czasem miesiącami, wystawiają zwierzęta na pogodowe ekstrema i choroby, w skutek czego tysiące z nich ginie powolną i bolesną śmiercią każdego roku. Te, które przeżyją, są wyciągane ze statków, a ich gardła są podrzynane, kiedy są ciągle w pełni świadome.Po latach próśb do australijskiego rządu, by zakończył te okrucieństwa, amerykańska PETA ogłosiła w październiku 2004 r. międzynarodowy bojkot australijskiej wełny i już zdobyła poparcie prestiżowych kupców Abercrombie & Fitch w Stanach Zjednoczonych oraz George i New Look w Wielkiej Brytanii. ANIMAL pomaga obecnie w zainicjowaniu kampanii w PortugaliiPrzylacz sie do protestu w tej sprawie!Wiecej info na temat samej kampanii na stronach PETY:

www.peta.org

lub skontaktuj sie z nami:

winrz@op.pl
Zdjęcia z demonstracji antywojennej !

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z demonstracji antywojennej w sprawie Iraku, która miała miejsce 20 marca 2005r. na Rynku pod Pręgierzem. Mimo niewielkiej liczebności protest wyszedł dobrze. Oprócz poruszania kwestii bezsensowności działań wojennych w Iraku, rozdawano róznież darmowe posiłki w ramach Food Not Bombs.Foto Galeria

Relacja z demonstracjiZapraszamy do oglądania i czytania ;-)

Wrocławski Tydzień Akcji

STOP WOJNIE - ZACZNIJMY DIALOG CYWILIZACJI

14-20.03.200514.03.2005 (poniedziałek)

- Debata dla uczniów szkół średnich pt. Skąd się biorą wojny? Czy świat bez nich jest możliwy?, IX LO, ul. Piotra Skargi, godz. 15.00

- Kobiety przeciwko wojnie – wykład dr Beaty Kowalskiej (z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego); spotkanie w ramach grupy Gender Studies, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Angielskiej, sala 404, g. 18.0016.03.2005 (środa)

- Finał konkursu plastycznego w Środzie Śl., Dom Kultury, pl. Wolności, g. 17.0017.03.2005 (czwartek)

- Klub Dyskusyjny "Recyklingu Idei" pt. Zderzenie cywilizacji: fałsze i prawdy, Mediateka, pl. Teatralny 5, g. 17.0018.03.2005 (piątek)

- Pokaz audiowizualny o tematyce antywojennej w przejściu podziemnym przy ul. Świdnickiej, g. 16.00-18.00

- Pokaz filmów o tematyce antywojennej, Mediateka, pl. Teatralny, g 17.0019.03.2005 (sobota)

- Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem Świat tolerancji i pokoju, Mediateka, pl. Teatralny 5, g. 10.00-14.00

- Dyskusja panelowa pt. Obywatele wobec okupacji Iraku (z udziałem organizacji społecznych i politycznych), siedziba Demokratycznej Unii Kobiet, ul. Ofiar Oświęcimskich 17, g. 15.00-17.00

- Pokaz audiowizualny o tematyce antywojennej w przejściu podziemnym przy ul. Świdnickiej, g. 16.00-18.0020.03.2005 (niedziela)

Manifestacja przeciwko okupacji Iraku, Rynek, godz.16.00
Manifa we Wrocławiu

"Zrzuć maskę, załóż ryj" Po raz trzeci feministki, queerowcy, geje i wszyscy, którzy sympatyzują z kobietami, ruszą w pochodzie marcowym, który odbędzie się 8 marca, o godz. 17.00 na wrocławskim Rynku. Manifa wrocławska rządzi się swoimi prawami i hasłami. W tym roku dziewczyny gromadzą się pod transparentem „Oprócz kwiatów chcemy etatów”. Dyskryminacja ekonomiczna i nierówne prawa przy wypłacie to główny przedmiot ulicznego protestu. Po raz drugi w święcie kobiet wezmą udział wrocławskie świnie, których nieformalna grupa żyje od kilku lat w mieście. - To tylko mała garstka naszego stada, które ma swoje lochy we wszystkich większych miastach Polski. Jesteśmy obecne w Warszawie, Krakowie, mamy swoje wysłanniczki w Katowicach, Wałbrzychu oraz Poznaniu. Stado rośnie, od pewnego czasu zasilają je również knury - wyjaśnia prezeska świń, Agniusza. Świńska idea zrodziła się pod wpływem lektury powieści Marie Darrieussecq zatytułowanej „Świństwo”.
Spotkanie informacyjne - "Kwik Rozpaczy"

24 luty 2005 (czwartek)

godz. 18.00

MEDIATEKA (pl. Teatralny 5)Zapraszamy na spotkanie informacyjne bedace kontynuacja tematu dotyczacego problemu ferm przemyslowych polaczone z promocja wegetarianizmu/weganizmu (m.in. skromny poczestunek). Serdecznie zapraszamy.Kontakt: winrz@op.pl
Happening "Kwik Rozpaczy" - 19.02.05 r.

Zapraszamy do udzialu w happeningu przeciwko przemyslowemu chowowi swin "Kwik Rozpaczy" (w ramach ogolnopolskiej kampanii Vivy!).19 lutego 2005 r. (sobota)

godz. 14.00

Przejscie Swidnickie
Planowany jest rowniez marsz protestacyjny.Wszelkie osoby chcace pomoc w organizacji happeningu sa bardzo mile widziane.Kontakt: empatia-wroclaw@o2.plWiecej info o kampanii: www.viva.org.pl

*******************************Wrocławska Inicjatywa na Rzecz Praw Zwierząt w połączeniu z kilkoma organizacjami ekologicznymi/prozwierzęcymi (m.in. z Viva! Akcja dla Zwierzat, Eko-Unia, partia Zielonych) podejmuje wspólne działania mające na celu sprzeciwianie się istnieniu ferm hodowlanych - w dalszych działaniach chcemy skoncentrować się głównie na Dolnym Śląsku (w naszym rejonie ferma taka leży ponoć ok. 20 km od Wrocławia).Idea jest na etapie początkowym, a jej punktem wyjściowym będzie happening "Kwik Rozpaczy".Zapraszamy do wspolpracy zarowno organizacje jak i wszytkie osoby zainteresowane tematem.

Jeśli w Twojej okolicy znajduje się ferma przemysłowa lub jeśli chciałbyś/-abyś się o tym dowiedzieć... co m.in. możesz zrobić:- skontaktuj się z nami ( empatia-wroclaw@o2.pl ) - podamy Ci informację czy w Twojej okolicy znajduje się ferma przemysłowa, ponieważ utrzymujemy kontakt z organizacją, która zajmuje się problemem takowych ferm w Polsce,- zorganizuj akcję protestacyjną w swoim mieście - potrzebujesz materiałów? wejdź na www.viva.org.pl kampania "Kwik Rozpaczy" i skontaktuj się z osobą z Vivy!; zamów pakiet materiałów (raport, film, plakaty, ulotki); my również dysponujemy informacjami o fermach przemysłowych w Polsce oraz posiadamy własne ulotki,- wyślij info o problemie do lokalnych mediów - możemy przesłać Ci gotowy tekst;

- przyłącz się 19.02.2005 (sobota) do akcji protestacyjnej w naszym mieście (podczas happeningu potrzebne byłyby transparenty, plakaty etc. mówiące o sprzeciwie wobec przemysłowej hodowli zwierząt) .

Zróbmy to dla zwierząt!

[aktualne działu | dodaj news]