Przegląd filmowy z Bike Days w ramach Fresh Design!

18.05.2017
CRZ Krzywy Komin
godz 19:00

18 maja czeka na Was porcja rowerowych filmów w CRZ Krzywy Komin w ramach Fresh Design.
Razem z Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych przygotujemy dla Was 3 filmy o tematyce mocno podróżniczej:
-Tokyo to Osaka http://www.tokyo2osaka.com/
-Brussels Express https://www.facebook.com/BrusselsExpressFilm/
-Transsylvania http://www.rawcyclingmag.com/en/transylvania-by-cycle-me-home/

Będzie na co popatrzeć i przy okazji przygotować się do czerwcowego festiwalu!

Zapraszamy na BIKE DAYS 2017 już w dniach 8-11 czerwca. Pokażemy kilkadziesiąt filmów, zorganizujemy spotkanie z zawodowymi kolarkami i wyścigi na torze kolarskim.

Więcej: www.bikedays.pl / facebook.com/BikeDaysFestiwal

CRZ Krzywy Komin jest przyjazny rowerzystom! Wpadajcie ze swoimi rowerami. I sprawdzajcie co jeszcze dzieje się w ramach Fresh Design. Bikeability
Festiwal AfryKamera 2017

01-04.06.2017
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Między 1 a 4 czerwca 2017 r. w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się Repliki 12. edycji Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. We wrocławskim programie zapowiada się 11 filmów fabularnych i dokumentalnych. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć.

Afryka to – o czym rzadko wiemy – kontynent olbrzymiego przemysłu filmowego, coraz częściej wymieniany obok Hollywood i Bollywood. Najlepsze dokonania kinematografii afrykańskiej będzie można poznać podczas 12. edycji Festiwalu AfryKamera.

W pięciu głównych blokach tematycznych zobaczymy zarówno filmy zaangażowane społecznie i politycznie, jak również egipski horror, a także przegląd filmów muzycznych. Większość z prezentowanych dzieł to ubiegłoroczne produkcje, jak : „Dzieci gór” („Children of the Mountain”, reż. Priscilla Anany, 2016),czy „Latający Afrykanin” („The African Who Wanted to Fly”, reż. Samantha Biffot, 2016).
Pokaz filmu 'Citizenfour'

19.12.2016
Uff
Nankiera 1
godz.18:00
wstęp bezpłatny

Federacja Anarchistyczna Wrocław zaprasza w poniedziałek 19.12 o godzinie 18:00 do Uff na pokaz dokumentu "Citizenfour" połączony z dyskusją. Wstęp bezpłatny.

Film jest jedną z trzech części trylogii opowiadającej o Ameryce po 11.09, który w pierwotnym zamyśle miał przedstawiać nadużycia ze strony Agnecji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. W trakcie pracy nad dokumentem autorka, Laura Poitras, otrzymała zaszyfrowane e-maile od źródła określającego siebie jako "Citizen Four". E-maile te były początkiem jednego z największych skandali nielegalnej inwigilacji obywateli przez slużby bezpieczeństwa.

"Citizenfour" to dokument powstały w hotelu w Honkongu, przy współudziale czterech osób : Edwarda Snowdena, Laury Potiers oraz dwóch dziennikarzy : Glenna Greenwalda i Ewena MacAskilla. To nie tylko zapis ich rozmowy, ujawnienie szokujących faktów oraz dowodów na nie ; to film o współczesnym świecie, w którym inwigilacja obywateli pozostaje bezkarna i nawet jeśli zdajemy sobie o tym sprawę, naszą jedyną reakcją jest obojętność.
Festiwal HumanDOC

16-20.12.2016
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.18:00
bilety: 10 zł

Zapraszamy na wrocławską edycję Festiwal HumanDOC.

16.12 piątek, godz.18.00
24 śniegi // 24 snow
http://www.festival.humandoc.pl/24-sniegi/

17.12 sobota, godz.18.00
Gorączka złota // Glod Fever
http://www.festival.humandoc.pl/goraczka-zlota/

18.12 niedziela, godz.18.00
Inne dzieci // The other kids
http://www.festival.humandoc.pl/inne-dzieci/

19.12 poniedziałek, godz.18.00
Niewybaczone // Unforgiven
http://www.festival.humandoc.pl/niewybaczone/
Pokaz filmu "The Witness"

10.11.2016
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Rynek 58
godz.17:00

Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zapraszają na pokaz filmu "The Witness".

Historia przemiany świadomości nowojorczyka, od unikania zwierząt do niesienia im codziennie pomocy i przekazywania innym ludziom przesłania o współczuciu dla nich. Opowiedziana z humorem i w bezpośredni sposób.

Pokaz filmu odbędzie się w ramach nowego cyklu czwartkowych, comiesięcznych "Spotkań ze zwierzętami".

Wykłady, pokazy filmów, warsztaty, pokazy gotowania - prowadzone przez ludzi, którym bliskie są zwierzęta i którzy swoimi działaniami starają się zmieniać ich los na lepszy.
Festiwal Watch Docs 2016

04-06.11.2016
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64A
wstęp bezpłatny

Od piątku do niedzieli 4-6 listopada w DCF-ie odbędzie się 14. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”. Zaprezentujemy 10 filmów poruszających kilka tematów związanych z szeroko rozumianymi prawami człowieka. Wstęp za darmowymi wejściówkami (w kasie od 25.10).

Pierwszy dzień poświęcony będzie uchodźcom i pokazane zostaną dwa filmy: „Zima na Lampedusie”, za sprawą którego poznamy problemy z jakimi borykają się rdzenni mieszkańcy tytułowej wyspy, będącej synonimem masowego napływu emigrantów przez Morze Śródziemne do Europy. Drugim z piątkowych seansów jest „Salam”, który zabiera nas w podróż do obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii.

W sobotę z kolei pokażemy filmy dotyczące kwestii praw i sytuacji kobiet – m.in. głośny „Za kratami nie nosimy burek”, który wygrał Festiwal Watch Docs w 2013 roku. Mamy za sprawą tego filmu rzadką okazję zajrzeć za mury afgańskiego więzienia i prześledzić losy kobiecej społeczności, którą tworzą tam osadzone więźniarki.
Pokaz KRF / 26. edycja

06.09.2016
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00

Rozpoczynamy trzeci sezon naszych spotkań! We wtorek 6 września, o godzinie 18:00 w klubie Firlej, odbędzie się pokaz filmów amatorskich oraz spotkanie z ich twórcami. Poznaj najnowsze światowe produkcje niezależne! (Na lwią część pokazu złożą się filmy z akcji KINO KABARET Wroc&Roll 2016)

PROGRAM:

1. „Groundhog day 2” - reż. Clark Wickstone (7 min.)
Główny bohater przeżywa ten sam dzień po raz kolejny. Jego życie jest jednak mniej ciekawe niż Bill’a Murray’a, więc szuka innych sposobów na wyjście z tej sytuacji.

2. „Kisses” - reż. François Szabowski (5 min.)
Historia o tym, co polscy turyści robią na wycieczce we Włoszech.

3. „Mussels & Cookies” - reż. Bruno Barone (5 min.)
Młoda dziewczyna traci wszelkie nadzieję na godne życie. Wtedy spotyka tajemniczą nieznajomą.
Pokaz filmu 'Blackfish' w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

16.06.2016
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego
Rynek 58
godz.19:00

Stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zapraszają na pokaz filmu "BLACKFISH". Prawdziwe oblicze wodnych parków rozrywki więziących orki.

Pokaz odbędzie się na III piętrze biblioteki w sali 35, godzina 19:00

Po pokazie zapraszamy serdecznie do dyskusji.
Profesor Francis Hallé gościem 'Był sobie las' w DCF

22.04.2016
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.20:00

W najbliższy piątek, 22 kwietnia, o godzinie 20.00 zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na poprzedzający 13. edycję Millennium Docs Against Gravity pokaz specjalny filmu "Był sobie las" Luca Jacqueta. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z bohaterem filmu - profesorem Francisem Hallé.

"Był sobie las" to fascynująca podróż do świata natury, w głąb tajemniczych lasów deszczowych w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Zapierający dech w piersiach „Był sobie las” pozwala nam zajrzeć za kulisy cudu przyrody – obserwujemy cykl życia puszczy, poznając nieznane oblicze świata natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widz poznaje spektakularny świat tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę.

„Był sobie las” oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych. Jego wypowiadane ze znawstwem i uczuciem komentarze stanowią jeden z najbardziej istotnych walorów filmu. Profesor Hallé po pokazie filmu spotka się z widzami - rozmowę z nim poprowadzi Piotr Tyszko-Chmielowiec, arborysta, dendrolog, przyrodnik, pasjonat drzew, edukator. Wizyta francuskiego botanika we Wrocławiu związana jest z organizowanym w dniach 22-23 kwietnia na Zamku Topacz k. Wrocławia II Forum Przyjaciół Drzew. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo na dedykowanej mu stronie internetowej.
13. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

13.05.2016
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Zbliża się kolejna odsłona największego polskiego święta filmu dokumentalnego. Trzynasta już edycja festiwalu MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY odbędzie się między 13 a 25 maja. We Wrocławiu zawita do Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce - w 2015 odwiedziło go ponad 40 000 widzów. Podczas tegorocznej edycji obejrzymy ponad 100 filmów, odbędzie się około 50 wydarzeń towarzyszących, a Polskę odwiedzi prawie 80 twórców i bohaterów filmów z całego świata.

Po raz kolejny na festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY będzie można premierowo obejrzeć najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy i Nikolausa Geyrhaltera. Polskimi akcentami na festiwalu będą filmy: „Zud” Marty Minorowicz (w sekcji konkursowej o Nagrodę Fiction/Non-Fiction), „Jarocin. Po co wolność” (reż. Leszek Gnoiński i Marek Gajczak czy najnowszy film Bartka Konopki. „Droga do mistrzostwa" (sekcja Doc Gala). Odbędą się również debaty, organizowane z prestiżowymi organizacjami - choćby Komisją Europejską i Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
7. LGBT Film Festival w Kinie Nowe Horyzonty

15-17.04.2016
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a

To już siódma odsłona LGBT Film Festival, największego w Polsce święta kina: lesbian, gay, bisexual, transgender. Organizatorzy przygotowali to, co najnowsze i dobrze przyjęte na międzynarodowych festiwalach (nie tylko tych LGBT). Różnorodne pod względem tematycznym i formalnym produkcje, które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie. W programie tytuły, które nigdy nie trafią do szerokiej dystrybucji. Zobaczyć je będzie można tylko na festiwalu!

PROGRAM

15 kwietnia (piątek) godz. 20.00
Kocur
Kater / Tomcat
Austria 2016, 114'
reżyseria: Klaus Händl

Nagrody: Berlinale 2016 - Teddy Award - najlepszy film poświęcony gejom i lesbijkom
Pokaz filmu 'Widelce zamiast noży'

09.04.2016
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Rynek 58
godz.14:00

Stowarzyszenie Otwarte Klatki we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza na film oraz dyskusję, podczas której poruszymy temat dotykający nas coraz bardziej - problem chorób cywilizacyjnych. Film, który Państwu zaprezentujemy jest kompilacją wieloletnich badań nad tym aspektem w kulturze zachodniej. Nowotwory, zawały serca czy cukrzyca, to już nie tylko utrapienie Ameryki, ale dotykające również Polskę, niepokojące statystyki. Wbrew pozorom rozwiązanie leży w zasięgu naszych rąk. Po projekcji zapraszamy do wspólnej dyskusji pod przewodnictwem dietetyk Diany Szumilas oraz roślinnego poczęstunku.

Pokaz filmu odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 14:00 w Sali konferencyjnej (III piętro) w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego, Rynek 58.
11. Festiwal AfryKamera 2016

21-24.04.2016
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64A

Zbliża się data rozpoczęcia najbardziej afrykańskiego festiwalu w Polsce – Festiwalu AfryKamera, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Stany rewolucji”. Oprócz znakomitych filmów, docenionych na światowych festiwalach filmowych, dla wrocławskiej publiczności zaplanowaliśmy: pokazy slajdów, liczne warsztaty m.in.: gry na bębnach prowadzone przez zachodnioafrykańskiego multiinstrumentalistę Moussa Coulibaly, afrodance, antydyskryminacyjne,edukacyjne dla dzieci, a także koncert zespołu AfroTuba.

Filmową część festiwalu otworzymy 21 kwietnia w DCF znakomitym tunezyjskim filmem „Hedi” w reż. Mohameda Ben Attia. Obraz ten zainicjuje cykl filmów z nowej fali postrewolucyjnego kina egipskiego i tunezyjskiego. W jego ramach pokażemy przełamujące schematy dzieło „Decor” Ahmada Abdalli – reżysera młodego pokolenia, czy komedię Amr Salama „Excuse My French”. Ponadto we Wrocławiu zaprezentujemy wygrywający nagrody publiczności na festiwalach na całym świecie, tunezyjski „Z otwartymi oczami” („À peine j'ouvre les yeux”) Leyli Bouzid - debiutancki film o zbuntowanej młodzieży w przededniu rewolucji oraz nagradzany na IDFA dokument „Matka nienarodzonyh („Um Ghayeb –Motherof the Unborn”) w reżyserii Nadine Salib.
Realia Wyszehradu: Pokaz filmu "Nigdzie w Europie" reż. Kerstin Nickig

24.03.2016
BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura
Świdnicka 8c
godz.18:00

Wciąż trwa nasz cykl #MARHABA. Nie zapomnijcie, że nasze seanse filmowe są bezpłatne, a po nich prowadzimy pasjonujące dyskusje z udziałem specjalnie zaproszonych gości. W ramach trzeciego spotkania pod tytułem "Realia Wyszehradu" zobaczymy:

NIGDZIE W EUROPIE
Dokument przedstawia drogę czeczeńskich uchodźczyń i uchodźców prześladowanych we własnym kraju. Po wymarzonym przekroczeniu granicy strefy Schengen konfrontują się z bezsilnością i doświadczają tymczasowości. Spędzają lata w ośrodkach dla uchodźców. Brak znajomości języka uniemożliwia znalezienie pracy. Pomoc oferowana w ramach programu integracji stawia ludzi szukających schronienia w poczuciu biernej wegetacji. W 2008 roku Czeczenki i Czeczeni byli drugą pod względem liczebności grupą szukającą schronienia w krajach Unii Europejskiej.
Pokaz filmu 'Maszyny dominacji'

14.03.2016
Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław
Szajnochy 5
godz.18:30

Polityczna władza – uzbrojona, scentralizowana instytucja ze swoimi państwami i wojnami – czy to część ludzkiej natury? Czy jest ona niezbędna społeczeństwom? Czy jest to raczej narzędzie elit politycznych stosowane po to, by mogły żyć kosztem społeczeństwa? Narzędzie przemocy wymierzonej w ludzką naturę i świat?

Film "Engines of domination" (Maszyny dominacji) proponuje koncepcję władzy politycznej jako instrument przekształcania ludzkich istot w narzędzia, maszynę, która zamienia ludzką energię we władzę i przywileje dla rządzących. Ta maszyna wynaleziona w epoce brązu, dopracowana przez sześć tysięcy lat, dziś spowodowała awarię ludzkości, która grozi zniszczeniem naszego świata.

Dokument ten stawia silną tezę, że istnieje tylko jeden sposób, by uratować przyszłość. Uzbrojona, scentralizowana władza musi zostać obalona, ustępując miejsce pokojowym, dobrowolnym społecznościom.

„Maszyny dominacji” to wizualna adaptacja książki "Engines of domination", której autorem jest Mark Corske.
Pokaz KRF / 22. edycja

09.03.2016
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp bezpłatny

Tym razem spotykamy się w środę! Jak zwykle spora dawka filmów amatorskich oraz rozmowy z ich twórcami. Zapraszamy!

Program:
1. „Odpoczywanie” - Jakub Gryzowski (5:00)
Miasteczko Twin Peaks w twoim własnym domu!

2. „Światy równoległe na Wawelu” - Martyna Byczyńska (1:56)
Film animowany z koniem oraz smokiem.
Pokaz KRF / 21. edycja

11.02.2016
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00

Wpadniecie na nasz pokaz filmów amatorskich.
Wyjątkowo w CZWARTEK 11 lutego o godzinie 18:00 w Firleju.
Jak zwykle bogaty repertuar + rozmowy twórców z widzami, twórców z twórcami, widzów z widzami.
Zaproszony jest każdy kto chce, wstęp wolny.

Program:

1. „Synteza symultaniczna: Dzień dobry pani Marzenko” - reż. Maciej Krupski (02:50)
Tytułowa Marzena to kochanka rajskiego Adama. Wróćmy więc do tamtych czasów i… pomyślmy. Czy jesteśmy pokoleniem Ewy? Prawda w nadmiarze rodzi kłamstwo. Czy to możliwe, że ktoś zdążył nas oszukać zanim wyszliśmy z lasu?
Pokaz filmu 'Jutro będzie futro'

03.03.2016
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz. 18:00
cena biletu: 5zł

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! zaprasza na pokazy filmu Jutro będzie futro. Jest to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o przemyśle futrzarskim w Polsce.

O czym jest film?
Film porusza problem ferm zwierząt futerkowych w Polsce od każdej strony. Opowiada o życiu lisów w naturze i na fermie futrzarskiej. W filmie po raz pierwszy pokazane zostaną materiały z kilkudziesięciu polskich ferm zebrane przez działaczy śledczych Fundacji Viva! Wypowiedzą się w nim profesorowie, etiolodzy, projektanci i przedstawicie największych w Polsce organizacji zajmujących się prawami zwierząt. W filmie wystąpią też znani aktorzy, dziennikarze i muzycy, m.in. Maja Ostaszewska, Szymon Hołownia, Drak z zespołu Hunter, Adam Wajrak i Dorota Sumińska. Zostanie poruszony wątek wpływu przemysłu futrzarskiego na środowisko i tego, jak wypada produkcja futer naturalnych w zestawieniu z produkcją futer sztucznych. W filmie wypowie się też rzecznik Najwyższej Izby Kontroli. Pokazane zostaną interwencje na fermach, pokazy mody i protesty mieszkańców w całej Polsce.
Pokaz Filmów Anarchistycznych #3 'Bold Native'

25.01.2015
Tajne Komplety. Księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Przejście Garncarskie 2
godz.18:00

Zapraszamy na trzeci Pokaz Filmów Anarchistycznych.
Tym razem obejrzymy film Bold Native.

Film opowiada historię Charliego Carenhilla (Joaquín Pastor). Jest on wyzwolicielem zwierząt, poszukiwanym przez amerykański rząd za ataki terrorystyczne. Wychodzi z podziemia w celu koordynacji akcji, której celem jest całe państwo, zaś jego odstręczony, lecz wpływowy ojciec próbuje go znaleźć, zanim zrobi to FBI.
Pokaz filmu 'Panoptykon - życie pod okiem kamer'

20.01.2016
Tajne Komplety. Księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Przejście Garncarskie 2
godz.18:30

Czy tobie też wydaje się, że nie masz nic do ukrycia? Jeśli tak, to jesteś w błędzie, bowiem twoje życie jest coraz bardziej kontrolowane, a prywatność - naruszana. Jak dokładnie, sprawdza holenderski reżyser Peter Vlemmix. Do nakręcenia dokumentu skłonił go artykuł, w którym przeczytał o nowoczesnych skanerach ciała. Vlemmix postanowił pójść krok dalej i sprawdzić, jak wygląda kontrola obywateli w Holandii. Reżyser doszedł do wniosku, że społeczeństwo zaczyna wykazywać oznaki życia w Panoptikonie, więzieniu zaprojektowanym tak, by strażnicy mogli obserwować osadzonych bez ich wiedzy. Projekt Panoptikonu został wykorzystany przez Michela Foucaulta do rozważań na temat inwigilacji, jakiej poddawani są obywatele. Według Foucaulta wszyscy w państwie opartym na władzy są nadzorowani. Z podobnych założeń wychodzi twórca dokumentu.

reżyser: Peter Vlemmix
film dokumentalny, Niemcy/Holandia, 2012, 55 min

Pokaz filmu odbędzie się w ramach tygodnia akcji przeciw inwigilacji.

www.stopinwigilacji2016.tk
V Jak Vendetta - Pokaz Filmów Anarchistycznych

14.12.2015
Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław
ul. Szajnochy 5
godz.20:00
wstęp bezpłatny

Zapraszamy na kolejny Pokaz Filmów Anarchistycznych, który tak jak ostatnio odbędzie się w Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław.

Fabuła filmu jest adaptacją komiksu Alana Moore'a. "V jak vendetta" został wyreżyserowany przez Jamesa McTeigue'a i wyprodukowany przez Joela Silvera oraz Lanę i Andy’ego Wachowskich, autorów scenariusza. W rolach głównych wystąpili: Natalie Portman jako Evey Hammond, Hugo Weaving jako V, Stephen Rea jako Inspektor Finch i John Hurt jako Kanclerz Sutler.

Długość: 132 min.

Po filmie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi aktywistka QAlternatywie. Porozmawiamy o komiksie, kulturze popularnej, a także podrywaniu do buntu, przywództwie, odwadze, wykluczeniach i przemocy wobec różnych grup.
'Nadejdą lepsze czasy' | PREMIERA

27.11.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
Bilety: 20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy)

W przyszły piątek, 27 listopada, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę filmu "Nadejdą lepsze czasy". Najnowszy obraz Hanny Polak opowiada o 11-letnia Juli, która niczym nie różniłaby się od swych rówieśników gdyby nie to, że dorasta na największym w Europie wysypisku śmieci.

Teren znajdującego się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla, wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. Panują tam nieludzkie warunki: ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Pokazuje to, że życie w kraju Putina to walka, do której trzeba stawać na nowo każdego dnia.
FILMY ZAMIAST BOMB >>> Fahrenheit 9.11

28.11.2015
Dwie Lampy
www.dwielampy.pl
ul. Męcińskiego 25
godz.20:00
wstęp bezpłatny

O 16:00 w każdą sobotę zapraszamy na krojenie warzyw w ramach pokojowej akcji Jedzenie Zamiast Bomb Wrocław.

Co drugą sobotę o 20:00 zapraszamy na pokazy filmów.

Tym razem zapraszamy na film niestety bardzo aktualny. W jednym zdaniu: "Dokument przedstawia powiązania rządu Stanów Zjednoczonych z organizacjami terrorystycznymi" (za filmweb.pl).

Zapraszamy na film!
Pokaz filmu WEWNĄTRZ FUTRA (+ dyskusja po filmie)

25.11.2015
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a
godz.19:30

Jak naprawdę wyglądają kulisy przemysłu futrzarskiego? Co starają się ukryć hodowcy zwierząt futerkowych? Jakie mroczne tajemnice skrywa ten budzący skrajne uczucia biznes? Film Wewnątrz futra przedstawia realia chowu zwierząt futerkowych. Pokaz organizowany jest przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki w ramach obchodów Tygodnia Bez Futra.

Opis filmu:
Aktywista, obrońca praw zwierząt Frank Nervik przekonuje przedstawicieli przemysłu futrzarskiego, że chce założyć własną firmę futrzarską. Uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach zawodowych, podczas których rejestruje wszystko ukrytą kamerą. Materiał, który zdobywa, obnaża prawdziwą politykę przemysłu futrzarskiego. Dlaczego naturalne futra uznawane są na rynku za ekologiczne? Wiele firm i korporacji handlujących futrami promuje swój przyjazny środowisku wizerunek, utrzymując, że sprzedaje futra zwierząt niehodowanych. Jak jest naprawdę? Twórca filmu Ola Waagen szuka odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być skuteczny model działania organizacji prozwierzęcych.
Kino w Brzuchu #7 - 'Pogłos'

12.11.2015
Brzuch Centrum Trawienia Wizji
Białoskórnicza 26
godz.18:00
wstęp wolny

Najbliższy seans Kina w Brzuchu jest wydarzeniem specjalnym, zorganizowanym we współpracy z Festiwal Muzyki Niezależnej BIEDOPAD i jednocześnie wydarzeniem inaugurującym ten festiwal. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Sebastianem Harmazym, jednym z artystów występujących w filmie.

Na film "Pogłos" składa się zapis pięciu performensów dźwiękowych, które odbyły się w przestrzeniach peryferyjnych na terenie województwa śląskiego. Poszczególne występy zorganizowane zostały w przejściowych nie-miejscach o nieokreślonym statusie. Obszary te wypełniła niechciana muzyka, wyparty z terenów miejskich, nieprzyjemny noise. Projekt filmowy zakładał szukanie nowych kontekstów dla marginalnego dźwięku, poszczególne segmenty-koncerty złożyły się na opowieść o działaniu człowieka w przestrzeni, a generowany przez artystów hałas stał się metaforą ludzkiej ingerencji w środowisko.
Pokaz KRF / 18. edycja - PROWOKACJE

02.11.2015
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp wolny

W zaduchu Zaduszek, trochę oddechu przyniesie nam osiemanste spotkanie KRF, które odbędzie się, jak zwykle o godzinie 18:00 w Firleju.
Przyświecać nam będzie hasło PROWOKACJE, tak więc należy się psodziewać sporo sporów i niepokojów.

PROGRAM
1. „Surowe” (2015) – reż. Michał Stenzel (6 min.)
Postapokaliptyczna wizja bliżej nieokreślonej przyszłości. Dwie dziewczyny z różnych stron świata wspólnie starają się przetrwać w niebezpiecznych warunkach.

2. „Psychotic story” (2015) - reż. Sebastian Sankiewicz (20 min.)
Psychotic Story, czyli osobliwe postrzeganie rzeczywistości ze szczyptą patologicznego, czarnego humoru.
Pokaz filmu 'Inna przyszłość. Proszę o głos'

04.11.2015
Księgarnia Hiszpańska Wrocław La Librería Española de Wrocław
Szajnochy 5
godz.20:00
wstęp bezpłatny

Zapraszamy na pierwszy w tym roku Pokaz Filmów Anarchistycznych. Będą to comiesięczne spotkania w różnych miejscach Wrocławia poświęcone różnorodnej tematyce związanej z anarchizmem.

Czwartego listopada zapraszamy na obraz pt. "Inna przyszłość. Proszę o głos". Jest to pierwsza część francuskiego dokumentu o historii Hiszpanii od początku XX wieku aż do wybuchu II Wojny Światowej. Seria wykorzystuje archiwalne zdjęcia udostępnione przez dawnych hiszpańskich wyzwolicieli, którzy pragną zachować pamięć o minionych czasach.

Niniejszy odcinek przedstawia początkowe lata XX wieku. W 1911 roku związki zawodowe stworzyły C.N.T. (Confederación Nacional del Trabajo -- Krajową Konfederację Pracy). 10 marca 1923 roku w Barcelonie został zabity Salvador Segui, główny działacz związkowy. 13 września tego samego roku miał miejsce zamach stanu, w wyniku którego władzę przejął generał Primo de Rivera. W kwietniu 1931 roku, rok po upadku dyktatury, proklamowano Republikę. Nawarstwiły się konflikty pomiędzy bogatymi właścicielami a proletariatem. 17 lipca 1936 roku generał Franco rozpoczął wojnę domową, wspierając się hiszpańskimi bazami wojskowymi w Maroku.

Po filmie zapraszamy na dyskusję prowadzoną przez Xaviera Wolińskiego z wrocławskiego ZSP - działającego współcześnie anarchistycznego związku zawodowego.
FILMY ZAMIAST BOMB >>> La Comuna 9. Odzyskując miasto

31.10.2015
Dwie Lampy
ul. Męcińskiego 25
godz.20:00
wjazd: darmo

O 16:00 w każdą sobotę zapraszamy na krojenie warzyw w ramach pokojowej akcji Food Not Bombs Wrocław.

Co drugą sobotę o 20:00 zapraszamy na pokazy filmów. Prawda zamiast propagandy!

Dzięki uprzejmości przemiłych autorek obejrzymy La Comuna 9. Reclaiming a City / La Comuna 9. Odzyskując miasto. Tak o nim napisały:

"‘La Comuna 9. Odzyskując miasto’ to dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia.
Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, chcemy pokazać co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, których życie codzienne stało się polityką zmieniającą rzeczywistość w jakiej żyją. To również ‘przewodnik’ po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie."
http://lacomuna9.com/
Premiera książki 'Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość' | spotkanie z autorką

22.10.2015
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a
godz.19:00
bilety: 12 zł

Kino Nowe Horyzonty 22 października godz.19:00.
Wydarzenie towarzyszące American Film Festival.

* Spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką premierowej książki "Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość" (Wydawnictwo Czarne).

* projekcja filmu: Django
reż. Quentin Tarantino, USA 2012, 165’

Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar, dziennikarz filmowy i student Polskiej Szkoły Reportażu.

O AUTORCE
Katarzyna Surmiak-Domańska - reporterka związana od lat z "Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią i Żyletka, a także opowieść reporterską Mokradełko, która znalazła się w finale nagrody literackiej NIKE 2013.
FILMY ZAMIAST BOMB >>> Citizenfour

17.10.2015
Dwie Lampy
Męcińskiego 25
godz.21:00
wjazd: darmo

O 16:00 w każdą sobotę zapraszamy na krojenie warzyw w ramach pokojowej akcji Food Not Bombs Wrocław.

Co drugą sobotę o 21:00 zapraszamy na pokazy filmów. Prawda zamiast propagandy!

Na pierwszy ogień zapraszamy na Citizenfour - dokument o sprawcy największego wycieku tajnych informacji w historii służb specjalnych USA. I o inwigilacji prowadzonej na niewyobrażalną skalę. Inwigilacji, która dotyczy także Ciebie.
'Sól ziemi' | PREMIERA

23.10.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64A
godz.20:00
Bilety do nabycia w kasie kina: 20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy)

Wrocławska premiera filmu "Sól ziemi" ("The Salt of the Earth") w reżyserii Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado

W piątek, 23 października, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę filmu "Sól ziemi" - powstałej we współpracy Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado przepięknej opowieść o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado, który dokumentując przez cztery dekady ludzkość był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie.

Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował świat w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń: konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał wprost do jądra ciemności ludzkości, obrazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć.
Pokaz KRF / 17. edycja + KONCERT

12.10.2015
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp wolny

Wyjątkowo nie we wtorek - A W PONIEDZIAŁEK 12 PAŹDZIERNIKA!!! - spotykamy się w Firleju na siedemnastym już pokazie filmów amatorskich KRF, który tym razem będzie połączony z koncertem Macieja Hellera.

PROGRAM

1. Filmy z akcji Wroc&Roll (25 min.)

Alan Markey - "Leaving Wroclaw"
Wojciech Olchowski - „WrocLove”
Dave Lojek - „Fortune Flies”
Nikodem Biegnowski & Jędrzej Sochacki - "Los na loterii"
Danny Snowdon - „Hotspot”
Pokaz filmów amatorskich KRF / 16. edycja

01.09.2015
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp bezpłatny

Tuż po wakacjach otwieramy nowy sezon pokazów KRF w Firleju.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w pierwszy wtorek września (01.09.15) o godzinie 18:00.
Polecą same świeżynki!

Oto szczegóły programu:

1. „Conan”; „Zmęczony aktor” (2015) - reż. Tomasz Kowal (5 min.)

Dwa filmy połączone miejscem i akcją, prezentujące mit Conana, jako ucieleśnienie siły i mocy. Bohaterowie, na wzór słynnego herosa, próbują pokonać swoje psychofizyczne słabości.

2. „Kleks” (2015) - reż. Al Paczino (17 min.)

Alternatywna wizja Akademii Pana Kleksa. Dziecięce koszmary i zjełczałe trupy dawno zapominanych baśni.
'Yes Meni idą na rewolucję' | PREMIERA

03.07.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.20:30
20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy)

Wrocławska premiera filmu "Yes Meni idą na rewolucję" ("The Yes Men Are Revolting") w reżyserii Andy'ego Bilchbauma, Mike'a Bonano i Laury Nix

W piątek, 3 lipca, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę filmu "Yes Meni idą na rewolucję" - stanowiącego nie tylko wejrzenie za kulisy akcji prawdopodobnie najbardziej niezwykłych aktywistów na świecie, ale też okazję do zastanowienia się nad wpływem, jaki działalność Yes Menów ma na ich życie prywatne.

Przez 20 lat Andy Bilchbaum i Mike Bonanno, słynni aktywiści znani jako Yes Meni organizowali niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów było ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw i machlojek, aby osiągnąć zysk. W tej nierównej walce za broń służyły działaczom jedynie używane garnitury, w których bezwstydnie i z tupetem wkradali się na imprezy biznesowe, udając państwowych urzędników lub przedstawicieli korporacji. Ukazywali tym samym niebezpieczeństwo świata, którym rządzi pieniądz. Swoje doświadczenia przedstawili w dwóch filmach: „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 15. edycja

03.06.2015
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp wolny

Spotykamy się ostatni raz przed wakacjami.
Wpadajcie 3 czerwca (środa) do Firleja na porządną porcję twórczości amatorskiej.
Start - godzina 18:00. Wstęp jak zawsze wolny.

PROGRAM

1. „Prosta historia” (2015) - reż. Jakub Gryzowski (8 min.)

Prosty film o miłości.

2. Przegląd filmów z 1. edycji 48HFP Wrocław (40 min.)

Pierwsza edycja 48HFP Wrocław odbyła się w kwietniu 2015 roku. 48 Hour Film Project to bezsenny weekend pełen wybuchowej mieszanki adrenaliny i kreatywności, podczas którego ekipy filmowe musiały wymyślić, napisać scenariusz, nakręcić i zmontować krótkometrażowy film (4-7 minut).
48HFP organizuje Fundacja Przestrzeń Filmowa.
Słodki blues | WARSZTAT + POCZĘSTUNEK

15.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Słodki blues /Sugar Blues/
Reżyseria: Andrea Culková
Czechy, 2014

http://docsag.pl/film/slodki-blues/

★★★★★★★★★★★★★★★★
Warsztat: JAK ŻYĆ BEZ CUKRU
/15/05, godz. 17:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/warsztat-jak-zyc-bez-cukru-i-poczestunek/
#bitwaointernet | DEBATA + GRA

13.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

#bitwaointernet /Killswitch/
Reżyseria: Ali Akbarzadeh
USA, 2014

http://docsag.pl/film/killswitch/

★★★★★★★★★★★★★★★★
Debata: INTERNET W TRYBIE AWARYJNYM. DYSKUSJA O POTRZEBIE ZMIANY
/13 maja, 18:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/debata-internet-w-trybie-awaryjnym-dyskusja-o-potrzebie-zmiany-2/
Zaczytani w kinie: 'Detroit. Sekcja zwłok Ameryki' Charliego LeDuff'a

13.05.2015
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 23
godz.18.00

Spotkanie wokół premiery książki Charliego LeDuff'a Detroit.
Sekcja zwłok Ameryki
(Wydawnictwo Czarne)

★ panel dyskusyjny poświęcony książce
★ projekcja filmu Detropia reż. Heidi Ewing, Rachel Grady, USA 2012, 90'

W spotkaniu udział wezmą: antropolożka, badaczka i animatorka kultury Magdalena Kubecka oraz oraz profesor DSW dr hab.Hana Cervinkova. Spotkanie poprowadzi Jan Pelczar, krytyk filmowy i dziennikarz Radia RAM.
Rowery kontra samochody | WARSZTAT ROWEROWY + ALLEYCAT

15.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64
godz.16:00

Rowery kontra samochody /Bike vs Cars/
Reżyseria: Fredrik Gertten
Szwecja, 2014

http://docsag.pl/film/rowery-kontra-samochody/

★★★★★★★★★★★★★★★★
WARSZTAT ROWEROWY
/15 maja, 16.00–18:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/warsztat-rowerowy/
Słodki blues | DEBATA + WARSZTATY + POCZĘSTUNEK

15.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.17:00

Słodki blues /Sugar Blues/
Reżyseria: Andrea Culková
Czechy, 2014

http://docsag.pl/film/slodki-blues/

★★★★★★★★★★★★★★★★
Debata: ŻYCIE BEZ CUKRU
/16/05, godz. 18:30/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/debata-zycie-bez-cukru/
Historie w newsroomie | DEBATA

12.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Off the record: Historie w newsroomie /The Newsroom: Off the Record/
Reżyseria: Mikala Krogh
Dania, 2014

http://docsag.pl/film/the-newsroom-off-the-record/

★★★★★★★★★★★★★★★★
Debata: PRZYSZŁOŚĆ MEDIÓW I INFORMACJI
/12 maja, 18:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/debata-przyszlosc-mediow-i-informacji/
Zrzutka | DEBATA + WYKŁAD

10.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Zrzutka /Capital C/
Reżyseria: Jørg Kundinger, Timon Birkhofer
Niemcy/USA, 2014

http://docsag.pl/film/zrzutka/

★★★★★★★★★★★★★★★★
Debata: NADZIEJE I WYZWANIA FINANSOWANIA SPOŁECZNOŚCIOWEGO
/10 maja, 18:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/debata-nadzieje-i-wyzwania-finansowania-spolecznosciowego/

Jeszcze kilka lat temu, niemal nieznany w Polsce crowdfunding w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy stał się również w naszym kraju jednym z ważniejszych źródeł finansowania. Co decyduje o popularności crowdfundingu? Jakie są szanse, a jakie zagrożenia z nim związane? Czy znaleźliśmy idealną sytuację, w której najciekawsze idee będą miały możliwość realizacji dzięki finansowaniu społecznościowemu? Czy może grozi nam to, że niedługo również i ten rynek zdominują gracze z największymi nakładami finansowymi na promocję? O tych i wielu innych kwestiach będziemy dyskutować bezpośrednio po seansie w gronie zaproszonych gości.
Tworzyć trendy | DEBATA + WARSZTATY

09.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Tworzyć trendy /Trend Beacons/
Reżyseria: Örn Marínó Arnarson, Thorkell Hardarson
Islandia, 2014

Debata: PROJEKTOWANIE PRZYSZŁOŚĆ
/9 maja, 18:00/

Szczegóły na:
http://docsag.pl/wydarzenie/debata-projektowanie-przyszlosci/

Przewidywanie trendów to obecnie jeden z kluczowych elementów każdego biznesu czy projektu, nie tylko w przemyśle modowym. Film 'Tworzyć trendy' pokazuje jak bada się tendencje wykorzystywane potem przez projektantów, dyrektorów kreatywnych, stylistów i fotografów. Podczas dyskusji skupimy się na trendach jako procesie kulturotwórczym, przenikającym struktury społeczne na każdym możliwym poziomie.
Otwarcie 12. DOCS AGAINST GRAVITY FF | 'Wizyta' Michael Madsena

07.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.19:00

Zapraszamy na otwarcie wrocławskiej edycji największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce 12. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL!

Film otwarcia: "Wizyta" ("The Visit"), reż. Michael Madsen

Niezwykły film, stawiający pytania o to, czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami i czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. Festiwal zostanie zainaugurowany już 7 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Film Madsena zabiera nas m.in. do wiedeńskiego UNO-city - kompleksu budynków stanowiących jedną z czterech głównych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku.
Pokaz filmu 'Maksymalna tolerowana dawka'

24.04.2015
VEGA Bar Wegański
Rynek 27 a
godz.18:00

24 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych. Z tej okazji zapraszamy Was na projekcję filmu dokumentalnego „Maksymalna Tolerowana Dawka”, w reżyserii Karola Orzechowskiego. Film porusza problem testów na zwierzętach z perspektywy naukowców, laborantów i aktywistów działających na rzecz zwierząt.

Spotkaniu będzie towarzyszyła dyskusja na temat wiwisekcji, którą poprowadzą aktywistki z NoTest.

Zwiastun filmu można zobaczyć tu:
http://www.imdb.com/video/wab/vi1350681
Tybet w kinie: Morderstwo na śniegu

16.04.2015
Kino Utopia
ul. Jagiellończyka 10c

We wrześniu 2006 roku dwie bardzo różne grupy ludzi próbowały wspiąć się na ośnieżone szczyty Himalajów. Jedna szukała wolności, druga przygody. Połączyło je brutalne morderstwo, zmieniając na zawsze ich życie. Wydarzenie to zaszokowało cały świat. 30 września 2006 r. chińska policja graniczna otworzyła ogień do grupy pielgrzymów, którzy próbowali przekroczyć przełęcz Nangpa – bramę do Nepalu i do wolności – zabijając nastoletnią mniszkę Kelsang Namtso. Świadkami wydarzenia była międzynarodowa grupa alpinistów. Wspinacze sfilmowali zajście, pomogli ratować ocalałych i poinformowali o tej sytuacji opinię publiczną.

Film "Morderstwo na śniegu"
Rok produkcji 2008, długość: 60 minut, napisy polskie.
Klub Festiwalowy SZKLARNIA | Docs Against Gravity Wrocław

08-17.05.2015
Szklarnia
Ofiar Oświęcimskich 19
/ wstęp wolny
/ wstęp na imprezy wolny dla uczestników festiwalu

Wraz z rozpoczęciem 12 Docs Against Gravity Wrocław będziemy zapraszać Was codziennie do naszego Klubu Festiwalowego Szklarnia ! To nowe miejsce spotkań dla wszystkich gości spragnionych nie tylko rozmów o kinie. Zrelaksuje i zabawi. W ofercie znajdziemy pyszne ciasta, lemoniady, napoje wysokoprocentowe i specjalne DANIA PRZECIW GRAWITACJI.

IMPREZY z DJ-ami w każdy weekend. Startujemy 22:00. Będzie Kosmos Records, funky, Normalny Typ.

Szczegółowy program niebawem!!!

Na małym patio powstanie LAS AGAINST GRAVITY – gdzie od rana do wieczora będzie można grać w GRY. W gąszczu drzew, przy pysznej kawie zachęcimy do rozgrywek planszowych. W ofercie m.in. TRZĘSIENIE DANYCH. Gra karciana o bezpieczeństwie i ochronie prywatności w Sieci wydana przez Panoptykon. Uczy jak najskuteczniej bronić się przed zagrożeniami (nie tylko cyfrowymi) dla naszych danych i prywatności. /http://panoptykon.org/wiadomosc/zagraj-w-trzesienie-danych/

Gry będą do wypożyczenia na barze. Codziennie wśród zwycięzców rozlosujemy bilety do kina!

W czwartek finał Alleycat - Miejskiego Wyścigu Rowerowego o tematyce filmowej przygotowanego we współpracy z Bike Days Festiwal Filmów Rowerowych

WKRÓTCE : Oderwij się!
Pokaz filmu: 5 rozbitych kamer

09.04.2015
Zajezdnia tramwajowa MPK
ul. Legnicka 65
godz. 19:00
wstęp wolny

5 rozbitych kamer
film dokumentalny, Palestyna, Izrael, Francja, Holandia, 2011, 90 min
reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi

Nominowany do Oscara, nagrodzony Emmy i w Sundance oraz aż trzykrotnie na naszym Planet+Doc dokument „5 rozbitych kamer”, przejmujący obraz izraelsko-palestyńskiego konfliktu i zarazem osobista, poruszająca wypowiedź o walce palestyńskiej wioski z przemocą i opresją.

Palestyński rolnik Emad, za pomocą pięciu kolejnych kamer dokumentuje przez kilka lat kolejne oblicza walki jego wioski Bil'in (na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu), z izraelską opresją. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 r. najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego sąsiada, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków.
AFRYKAMERA 2015

22-26.04.2015
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
Bilety: 10 zł; Karnety: 16 zł (dzień, 2 seanse), 56 zł (na całość)
Rezerwacje: tel. 71 793 79 00
Bilety online: dcf.wroclaw.pl lub www.tiketto.pl23.04 (czwartek)
18:00 VIRUNGA, reż. Orlando van Einsiedel, Wielka Brytania / Dem. Rep. Konga 2014, 100 min.
20:00 DIFRET, reż. Zeresenay Berhane Mehari, Etiopia / USA 2014, 99 min.

24.04 (piątek)
18:00 SYRENA FASO FANI, zdj. i reż. Michel K. Zongo, Burkina Faso / Francja 2015, 89 min.
19:45 AYA Z YOPOUGON, reż. Marguerite Abouet, Clément Oubrerie, WKS, Francja 2013, 84 min.
DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL

08-17.05.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Wrocławska odsłona DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL rusza 8 maja!

Tegoroczna, 12. już edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych przyniesie wiele zmian – nowa jest nazwa i oprawa wizualna. DOCS AGAINST GRAVITY FF (wcześniej PLANETE+ DOC FF) pozostaje jednak wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.

DOCS AGAINST GRAVITY FF pozostaje festiwalem filmowym dla widza wymagającego, poszukującego sztuki filmowej najwyższej próby. Mamy jedną misję – pokazywać naszym widzom najlepsze filmy. Te, które nas zachwyciły, poruszyły, otworzyły nam oczy na nowe światy i perspektywę kondycji człowieka. Próbujemy udowodnić, że filmy dokumentalne są drzwiami do ukrytych światów, że odkrywają przed nami zagadnienia, które trudno poznać tylko z jednego źródła.

To jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, organizowany co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu również w ponad 20 miastach w Polsce.

Do zobaczenia w DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe podczas 12. DOCS AGAINST GRAVITY FF!
Dni Kina Amatorskiego

29 i 30 kwietnia odbędą się we Wrocławiu Dni Kina Amatorskiego. Impreza poświęcona jest wszystkim miłośnikom oraz twórcom filmu niekomercyjnego. Mieszkańcy Wrocławia znów będą mieć okazję, aby obejrzeć filmy w od dawna już zamkniętej sali kinowej w budynku NOT (kiedyś m.in. kino Atom).

Pierwszego dnia o godzinie 12:00, odbędą się warsztaty z inscenizacji filmowej w CRZ Krzywy Komin. Oficjalne otwarcie wydarzenia nastąpi o godzinie 16:00 w barze wegańskim Vega (sala na piętrze), który na 2 dni zmieni się w klub festiwalowy. Tam też zostaną odczytane referaty poświęcone filmowi amatorskiemu oraz dojdzie do dyskusji na temat kondycji kina amatorskiego w Polsce. Wśród zaproszonych gości są m.in. Paweł Janicki (WRO Art Center) i Małgorzata Anna Jakubowska (festiwal KAN).

Część filmowa rozpocznie się nieopodal, bo w Sanatorium Kultury (ul. Przejście Garncarskie 2) o godzinie 18:00. Zobaczymy wówczas filmy wybrane z comiesięcznych pokazów, które od ponad roku organizuje Klub Realizatorów Filmowych. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie jam session.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 14. edycja

07.04.2015
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp bezpłatny

Tuż po Lanym Poniedziałku spotykamy się w Firleju, aby podzielić się jajeczkiem i zażyć kolejną dawkę kina amatorskiego.

Wstęp jak zawsze wolny. Zapraszamy!

PROGRAM

1. „Günter” (2015) - reż. Szymon Gryś i Maciej Kudła (3 min.)

Spin off jeszcze nieistniejącej, dłuższej produkcji. Utrzymany w zagadkowej atmosferze. Ma pozostawiać niedosyt.

Szymon Gryś – student, którego największym marzeniem jest, żeby już nie być studentem, bo tańszy bilet o półtora ziko nie jest warty tych wszystkich pogardliwych spojrzeń.

Maciej Kudła – również student. Chciał iść na jakieś poważniejsze kierunki, ale go nie przyjęli. Mimo wszystko odnalazł się w świecie paradoksów Uniwersytetu. Teraz już nic nie jest w stanie go zaskoczyć.
Tybet w kinie: "Poza strachem" oraz "Przełamując mur cenzury"

12.03.2015
Kino Utopia
ul. Jagiellończyka 10c
godz.19:00
wstęp darmowy

POZA STRACHEM
Dhondup Wangchen jest twórcą amatorskiego filmu dokumentalnego pt. „Leaving fear behind" (Poza strachem). Udokumentował w nim poglądy zwykłych Tybetańczyków na temat sytuacji w ich kraju, Dalajlamy i Olimpiady w Pekinie w 2008 r. Dhondup Wangchen nie jest lubiany przez władze, po raz pierwszy został zatrzymany 26 marca 2008 r. pod zarzutem "nielegalnego dziennikarstwa", potem zarzucono mu "podżeganie do obalenia władz".
Rok produkcji 2008. Film trwa 24 minuty.

PRZEŁAMUJĄC MUR CENZURY
Jest to dokument poświęcony m.in. działalności radia Voice of Tibet – niezależnej rozgłośni nadającej na teren Tybetu, która nieustannie walczy z systemem cenzury i zagłuszania. Zdjęcia do filmu powstawały przed samą Olimpiadą w Pekinie i dokumentują reakcję świata na dramatyczne wydarzenia w tym regionie w marcu 2008 r.
Rok produkcji 2008. Film trwa 50 minut.

Oba filmy będą z polskimi napisami.
'Był sobie las' | PREMIERA + DYSKUSJA

06.03.2015
DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.18:00
bilety: 20 zł (normalny), 17 zł (ulgowy)

W piątek, 6 marca, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę "Był sobie las" - nowego filmu Luca Jacqueta. Po nagrodzonym Oscarem słynnym "Marszu Pingwinów" reżyser zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.

Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę.
Solidarność według kobiet -pokaz specjalny we Wrocławiu

08.03.2015
Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz.16:00
wstęp: darmowy

Zapraszamy na wrocławską premierę filmu ,,Solidarność według kobiet"!

W niedzielę, 8 marca 2015 roku, o godz. 16.00 w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Po pokazie spotkamy się z twórcami filmu:
Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim
Ewą Ossowską - jedną z bohaterek filmu, a także wrocławskimi opozycjonistkami.

Wstęp na pokaz jest darmowy.

Więcej:
https://cojestgrane.pl/polska/dolnoslaskie/wroclaw/wydarzenie/2qz4/pokaz-filmu-solidarnosc-wedlug-kobiet/jest
Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+DOC – semestr letni 2014/2015

Zapraszamy na nowy semestr Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC we Wrocławiu. Zajęcia odbywać się będą w Dolnośląskim Centrum Filmowym w każdy czwartek od godz. 17:00.
W programie akademii znalazły się najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Każde zajęcia składają się z wykładu wprowadzającego w tematykę filmu i twórczość reżysera, projekcji filmu i dyskusji po seansie.

Program jest skierowany do studentów uczelni partnerskich (UWr, SWPS, ASP) ale także do wszystkich zainteresowanych.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wykupienie karnetu filmowego w cenie 150 zł w kasie kina. Sprzedaż karnetów ruszy 16 lutego. Pierwszeństwo zakupu mają osoby, które wcześniej dokonają zapisu online i otrzymają potwierdzenie przyjęcia na zajęcia.

Zajęcia rozpoczynają się 5 marca i kończą nieobowiązkowym pokazem 18 czerwca.

Zapisy online od 5 lutego: rekrutacjawroc@planetedocff.pl
(Zapisy studentów SWPS przez system uczelni)
Pokaz filmów amatorskich KRF / 12. edycja

03.02.2015
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp wolny

W pierwszy wtorek lutego zapraszamy do Firleja na dwunaste, a drugie w tym roku, spotkanie z filmem amatorskim. 3.02.2015, klub Firlej, godzina 18:00. Po seansie jak zwykle będzie można porozmawiać z autorami filmów oraz osobami przybyłymi na pokaz. Wstęp wolny!

PROGRAM:

1. Stowarzyszenie NEGATYWni (ok. 20 min.)

Prezentacja połączona z pokazem zdjęć oraz filmów.

Stowarzyszenie NEGATYWni - „Jesteśmy grupą skupioną głównie wokół fotografii, ale czasem zrobimy też jakiś film. Spotykamy się co dwa tygodnie, lub częściej. Robimy wspólne sesje, wypady na zdjęcia, wymieniamy się doświadczeniami i opiniami, a także tworzymy różne inicjatywy”.
Projekcja filmu 'Zeitgeist: Moving Forward'

14.12.2014
Dwie Lampy
Męcińskiego 25

Zapraszamy na projekcję trzeciego z filmów w reżyserii Petera Josepha, stanowiącego zbiór dorobku i pracy Ruchu Zeitgeist z trzech pierwszych lat działalności.

Film ten, w sposób usystematyzowany i rzeczowy, przedstawia wszystkie podstawowe zagadnienia związane:
- ze specyfiką i przyczynami problemów obecnego systemu społeczno-gospodarczego dominującego na świecie
- z zagadnieniem "kultura kontra natura", czyli co w naszym zachowaniu jest wrodzone, a co przejmujemy od kultury, w której się wychowujemy
- z nowym podejściem do organizacji społeczno-gospodarczej zwanym Gospodarką Opartą na Zasobach (Resource Based Economy)
- z autorską wizją etapu przejściowego stanowiącego pomost między dzisiejszą trudną sytuacją, a nową możliwą drogą rozwoju.
Za to że żyjemy czyli punk z Wrocka [DCF]

Dolnośląskie Centrum Filmowe
Piłsudskiego 64A

Opis: UWAGA: PRZED TYM FILMEM WYŚWIETLAMY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM „MAŁY PALEC” (OPIS PONIŻEJ)!

Repertuar:
http://dcf.wroclaw.pl/baza-filmowa/2899-za-to-ze-zyjemy-czyli-punk-z-wrocka

Przełom lat 70-tych i 80-tych. Wrocław staje się jednym z najważniejszych ośrodków nowej, niezależnej sceny muzycznej w Polsce. To szersze zjawisko - wielki boom i bodaj największy rozwój i rozkwit polskiej muzyki rockowej. Na tym tle - najczęściej poza oficjalnym obiegiem - powstał i rozwijał się buntowniczy punk rock. Film wszechstronnie przedstawia i przypomina zjawisko, jakim było tworzenie się i rozwój niezależnej punkowej i nowofalowej sceny rockowej we Wrocławiu, oraz związane z tym miejsca: Brodłej i Koło, czyli Przejście Świdnickie, Klub Index, Pałacyk, Wieża Ciśnień – aż do czasów nam współczesnych. Po punkowym Wrocławiu i przez najważniejsze momenty w historii tego gatunku oprowadzi nas trzech głównych bohaterów – Cezary Kamienkow „Skuter” , Mariusz Janiak „Kajtek” i Wiesław Cupała „Rotmistrz”. Trzydzieści lat temu, w latach swojej młodości, poszukiwali własnej ścieżki buntu przeciwko „systemowi”. „Za to że żyjemy czyli Punk z Wrocka” to opowieść o buncie młodych ludzi, ich codziennym życiu oraz poszukiwaniu swojego miejsca w często absurdalnej rzeczywistości. Przypomina zapomniane zespoły i charyzmatycznych muzyków. Jest także próbą odpowiedzi na pytanie, czym właściwie był i jest ten PUNK?

Koproducentem filmu jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 10. edycja [Firlej]

02.12.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00

Stuknęła nam 10-tka!
Tym bardziej liczę na Waszą obecność
na pokazie 2 grudnia (wtorek), oczywiście w Firleju o godzinie 18:00.

1. „Odpryski Czystej Formy” (2014) – reż. J. Gryzowski (13:07')

Dokumentalna ilustracja myśli filozoficznej Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz wynikających z niej założeń estetycznych.

Jakub Gryzowski – amator związany z grupą filmową Hafciarka. Aktywny KRF-owicz.

2. "Burza”, „BANG! (2014) – reż. K. Grudziński (03:22')

"Burza” i „BANG! - tak (choć nie zawsze) nazywają się animacje będące częścią dyplomu Krzysztofa Grudzińskiego na ASP we Wrocławiu.
Festiwal WATCH DOCS [DCF]

05-07.12.2014
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Piłsudskiego 64A

W weekend 5-7 grudnia zapraszamy do DCF-u na kolejną edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W ciągu 3 dni wyświetlimy 11 nowych, ciekawych filmów o łamaniu praw człowieka w różnych częściach świata. Bezpłatne bilety od 26 listopada do odbioru w kasie kina.

PROGRAM:

Piątek, 5 grudnia
16:00 „Salma”, reż. Kim Longinotto, Wlk. Brytania, 2013, 90’
Najsłynniejsza tamilska poetka Indii, przez lata więziona przez rodzinę.
18:00 „Za kratami nie nosimy burek”, reż.Nima Sarvestani, Szwecja 2012, 77’
Afgańskie więzienie dla kobiet, w którym po raz pierwszy w życiu mogą poczuć się... wolne.
20:00 „Nasza klątwa”, reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27’
Młodzi rodzice i dziecko, które nie potrafi oddychać we śnie.
+ „Lato z Antonem”, reż. Jasna Krajinovic, Belgia 2012, 61’
Putinowski letni obóz wojskowy dla nastolatków.
UTOPIA KINA: seans filmu 'Długi weekend' (1978)

05.11.2014
CRK
ul. Jagiellończyka 10d
godz.19:30
wjazd: darmo

"Długi weekend" (Long Weekend)
reż. Colin Eggleston, Australia 1978, 92 min.

Minął halloween, minęły "dziady" i święto zmarłych, a zbliża się długi listopadowy weekend, podczas którego na ulice wyjdą prawdziwe zombie minionych ideologii i upiory narodowych kompleksów... "Kino Utopia" zaprasza na seans klasycznego australijskiego horroru z nurtu "Ozploitaion". Film zatytułowany - nomen omen - "Długi weekend" to historia młodej pary, która w czasie wyjazdu na weekend poza miasto gubi drogę w czasie nocnej ulewy. Jednym z głównych bohaterów filmu jest natura, która mści się na wielkomiejskich turystach za nieposzanowanie jej świata... Horror ekologiczny?
UTOPIA KINA: BERTOLT BRECHT - seans filmów 'Baal' i 'Mały chaos'

29.10.2014
CRK
ul. Jagiellończyka 10d
godz.18:00
wstęp darmowy

"Baal" (1970)
reż. Volker Schlöndorff, 87 min.
+
"Mały chaos" (1966)
reż. Rainer Werner Fassbinder, 9 min.

"Baal" (1969), reż. Volker Schlöndorff, 87 min.
(FILM W JĘZ. NIEMIECKIM Z NAPISAMI W JĘZ. ANGIELSKIM!)

Wyciągnięta po 40 latach z archiwów uwspółcześniona adaptacja "Baala", debiutanckiej sztuki Bertolta Brechta sfilmowana przez - również będących u progu swych karier - reżysera Volkera Schlöndorffa, reżysera i aktora Rainera Wernera Fassbindera oraz Hanny Schygulli i Margarethe von Trotty.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 9. edycja [Firlej]

04.11.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp: bezpłatny

4 listopada (pierwszy wtorek miesiąca) zapraszamy na dziewiąty pokaz filmów amatorskich w Firleju.
Startujemy równo o 18:00.

PROGRAM:

1. „Dziwny jest ten świat” (2014) - reż. Janina Matejuk (18 min.)
Film dokumentalny pokazujący 70-letniego mężczyznę ,który oprócz tego, że opiekuje się synem chorym na autyzm, prowadzi bardzo aktywny i ciekawy tryb życia.

Janina Matejuk - „Jestem osobą, która po przejściu na emeryturę wróciła do swojej dawnej pasji jaką jest film amatorski. Tworzenie jest dla mnie sposobem na życie i na porozumienie się z drugim Człowiekiem”.
'Jeżeli...' + krótkie filmy J.Ivensa, J.Griersona/R. Flaherty'ego [Utopia CRK]

22.10.2014
Kino Utopia
ul. Jagiellończyka 10c
godz.19:30
wstęp bezpłatny

"Jeżeli..." ("If..."), 1968, reż. Lindsay Anderson, 111 min.

Satyra zainspirowana anarchistyczną "Pałą ze sprawowania" (1933) Jeana Vigo, wyrastająca z ducha rewolty i obyczajowego wyzwolenia epoki kontestacji lat 60. Historia buntu uczniów konserwatywnej angielskiej szkoły średniej przeciwko znienawidzonej przez nich instytucji i jej bezdusznym rygorom.

"Jeżeli..." jest realnym opisem życia uczniów w ramach brytyjskiego systemu edukacji, poszukiwaniem źródeł buntu, który w filmie - jak sugeruje tytuł - jest ukazany w formie hipotetycznej alegorii.

Pierwsza część trylogii o życiu Micka Travisa z debiutującym - nieco dziś zapomnianym, a kiedyś będącym ikoną kontrkultury - Malcolmem McDowellem, której dalszymi członami są "Szczęśliwy człowiek" (1973) i "Szpital Brytania" (1982).
ZA TO ŻE ŻYJEMY CZYLI PUNK Z WROCKA

07.11.2014
CK Agora
ul. Serbska 5
pokaz filmu godz. 18.00
koncerty godz. 21.00

pokaz specjalny filmu
koncerty:
LECH JANERKA, ZWŁOKI, AKUSTYCZNE WRZENIE

7 listopada w CK Agora odbędzie się pierwszy publiczny pokaz filmu dokumentalnego „Za to że żyjemy czyli punk z Wrocka“. Po pokazach filmowych zapraszamy na wyjątkowe koncerty muzyków, którzy kształtowali scenę punkrockową we Wrocławiu – Lecha Janerki oraz zespołu Zwłoki. Gościnnie wystąpi także Akustyczne Wrzenie – trio wykonujące utwory Cezarego „Skutera“ Kamienkowa, zmarłego w 2013r. basisty Zwłok.

Film w reżyserii debiutanta - Tomasza Nuzbana, opowiada i przypomina wszechstronnie zjawisko, jakim było tworzenie się i rozwój niezależnej punkowej i nowofalowej sceny rockowej we Wrocławiu, oraz związane z tym miejsca – aż do czasów nam współczesnych – jako ważny i ciekawy, a niesłusznie nieco zapomniany, element historii naszego miasta ostatnich dziesięcioleci. Autorami scenariusza są, oprócz Tomasza Nuzbana, Cezary Marszewski i Marek Świerk.
Pokaz filmu: W drodze do Jah [Kino Nowe Horyzonty]

26.09.2014
Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz.20:00

Już w piątek, 26 września zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na premierowy pokaz "W drodze do Jah" - dokumentu śledzącego podróż Gentlemana i Alborosie do ojczyzny reggae.

Reggae od pokoleń odciska swe piętno na europejskiej scenie muzycznej. Jednak mało kto wie, że jego przesłanie ma charakter zarówno polityczny, jak i duchowy. Reggae łączy w sobie bunt, muzykę i potrzebę religijności. Chodzi o to, aby poprzez muzykę głosić uduchowiony przekaz oraz idee ruchu Rastafari. W reggae liczy się dążenie do wolności, duchowa obietnica zbawienia i nadzieja na lepszy świat. Film portretuje dwóch najpopularniejszych europejskich muzyków uprawiających ten gatunek muzyki: Gentlemana i Alborosiego, a także ich poszukiwania prywatnego oraz zawodowego spełnienia na Jamajce.
3. AVANT ART FILM [Kino Nowe Horyzonty]

Od 7 do 18 października we Wrocławiu odbędzie się 3. edycja AVANT ART FILM – przeglądu filmów o muzyce. W tym roku zobaczymy 11 dokumentów, 2 z nich będą miały swoje polskie premiery.

W programie m.in. historia legend post punkowego industrialu - Killing Joke, a także protoplastów punka – grupy Death. Zobaczymy portrety Wesley’a Willisa i Kathleen Hanna. Trent Reznor opowie o swojej miłości do syntezatorów, a Peaches zaprezentuje się we własnym kampowym antymusicalu. Do tego „15 stron świata” i muzyka Eugeniusza Rudnika. Finałem przeglądu będzie pokaz specjalny zjawiskowego koncertu Björk.

Tegoroczna, trzecia już, edycja Avant Art Film organizowana jest wspólnie z festiwalem IN-EDIT z Barcelony, z festiwalem LUFF z Lozanny i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Przegląd filmów o muzyce Avant Art Film to część programu 7. edycji Avant Art Festival, na którym wystąpią wielkie gwiazdy muzyki awangardowej, w tym Ryoji Ikeda, Supersilent feat. John Paul Jones, Keiji Haino, Stephen O’Malley, a także Peaches, Forest Swords, Dean Blunt i Haxan Cloak.
Jak zrobić film w 72 godziny? Zobaczysz na Wroc&Roll Kino [CRK]

08-13.09.2014
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d

"Zrób coś z niczego, zrób coś więcej z czegoś małego i zrób to teraz" - to hasło Kino Kabaretu, międzynarodowego ruchu zapoczątkowanego kilkanaście lat temu w Kanadzie. We wrześniu impreza dotrze do Wrocławia.

Kino Kabaret to filmowy maraton łączący elementy warsztatów, happeningu i festiwalu. Odbywa się cyklicznie w wielu miastach na świecie, m.in. w: Montrealu, Szanghaju, Paryżu, Brukseli, Bordeaux, Manchesterze, Dublinie, Pradze, Berlinie czy Moskwie, gromadząc dziesiątki pasjonatów kina.

W tym roku impreza po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. W dniach 8-13 września Centrum Reanimacji Kultury (CRK) na wrocławskim Nadodrzu zamieni się w Kino Lab, przestrzeń do dyskusji, spotkań i pracy nad filmami.
Pokaz filmu: Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy? [DCF]

05.09.2014
DCF
ul. Piłsudskiego 64A
godz.20:00
bilety: 17/20 zł

Już w piątek, 5 września zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na premierowy pokaz "Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?" - nowego filmu Michela Gondry'ego, w którym rozmawia on z Noamem Chomskym - jednym z największych myślicieli XX i XXI wieku.

Film jest próbą pokazania niezwykle interesującej osobowości Noama Chomsky’ego, a także jego ciekawych, choć skomplikowanych naukowych teorii. Michael Gondry ("Zakochany bez pamięci", "Jak we śnie") zdecydował się tu na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę. Dodatkowo ubarwił ją również fantastycznymi animacji, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. Dzięki temu jego idee stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. W efekcie film zmienia się w prawdziwą wizualną i intelektualną ucztę, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 7. edycja

02.09.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp: bezpłatny

Koniec wakacji, początek pokazów KRF. Rozpoczynamy ze zdwojoną siłą. Miejmy nadzieję, że sezon ten będzie jeszcze ciekawszy i obfitujący w niespodzianki, niż poprzedni.
Przekonacie się o tym sami, przychodząc w pierwszy wtorek września (02.09.2014), o godzinie 18:00, do klubu Firlej.

Zapraszamy wszystkich! Wstęp jak zwykle wolny!

PROGRAM

1. „Beznadziejna radość” (2014) – reż. Piotr Wołodźko (28 min.)

Młody poeta mieszkający we Wrocławiu marzy o karierze pisarskiej, lecz jego marzenia nie mogą się zrealizować. Dlatego zarabia na życie pisząc wypracowania uczniom ze szkół. Czarna absurdalna komedia przedstawiająca losy bohatera żyjącego w jednej z wrocławskich dzielnic.
BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych [Kino Nowe Horyzonty]

6-8.06.2014
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

16 zł – pojedynczy blok filmowy
14 zł – cena biletu w ramach tzw. biletu wielokrotnego. Bilet wielokrotny jest biletem na 3 i więcej wybranych pokazów filmowych, z zastrzeżeniem, że kupujący może kupić tylko jeden bilet na określony pokaz filmowy o określonej godzinie.
Bilet wielokrotny można kupić wyłącznie w kasach kina.

Wrocław jest nie tylko filmową, ale także rowerową stolicą Polski. W dniach od 6 - 8 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych, wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa. To aż 12 filmów o tematyce rowerowej, piknik na wrocławskim torze kolarskim, wystawa, debata i koncerty. Wydarzeniem festiwalu będzie premiera filmu Unstoppables o niepełnosprawnych kolarzach trenujących przed paraolimpiadą w Londynie.

BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych jest kontynuacją zorganizowanego w maju 2013 roku przeglądu filmów o tematyce rowerowej Bike Day Śmigaj i Oglądaj.

Jeździmy na rowerach i oglądamy filmy. Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Postanowiliśmy zintegrować środowisko. Potraktować słowa ROWER i KULTURA jak synonimy. Stąd BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych – mówią organizatorzy.
Pokaz filmu DYKTATOR [CRK]

05.06.2014
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.19:00
wstęp: darmowy

"Dyktator" to genialna satyra na III Rzeszę i samego Adolfa Hitlera. Chaplin wciela się w podwójną rolę: żydowskiego golibrody i Adenoida Hynkela - dyktatora fikcyjnego państwa Tomania. Film obfituje w zabawne gagi i komiczne sceny. Obraz kończy jednak poważna, patetyczna wręcz, przemowa omyłkowo wziętego przez fizyczne podobieństwo za wodza, golibrody. Na 6 minut Chaplin wychodzi z filmowej roli by wygłosić wzruszający apel o pokój. Kiedy w 1937 roku reżyser zaczynał pracę nad "Dyktatorem" wielu ludzi w Europie, a tym bardziej w USA, nie traktowało zagrożenia faszyzmem poważnie. Film trafił jednak na ekrany w roku 1940, kiedy trwała już wojna i nabrał tym samym wymiaru zrealizowanego w komediowej formie, ale dramatycznego w wymowie apelu o pokój. Sam Chaplin powiedział później, że gdyby podczas realizacji filmu znał ogrom nazistowskich zbrodni, nie byłby w stanie nakręcić na ten temat komedii.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 5. edycja [Firlej]

06.05.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wjazd: darmo

Spotykamy się już po raz piąty! Tym razem - jak zwykle – dużo różności: filmy fabularne, dokumentalne, dziwne, niedziwne, wesołe i smutne. Będą też goście zza granicy. Wstęp wolny! Po projekcji przyjdzie czas na gorące debaty oraz luźne rozmowy. A oto program wieczoru:

1. „Do żony” – reż. A. Paczino (2013, 8:33 min.)
Wielkie miłosne wyznanie i brutalna prawda o najwcześniejszym okresie rodzicielstwa. Ku przestrodze.

Al Paczino - jego twórczości przyświeca myśl, że naczelnym zadaniem filmu jest przybliżyć człowiekowi prawdę o nim samym, pomóc mu zrozumieć siebie i relacje, jakie łączą go z innymi ludźmi.

2. „Utracone we Wrocławiu” – reż. A. Ventanas (2013, 3:39 min.)
Czarne wrony, śnieg, szum Odry, błękit wrocławskich tramwajów.
Pokaz filmu: Śmierć człowieka pracy [Tajne Komplety]

22.05.2014
Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2
godz.18:00
wstęp wolny

W czwartek, 22 maja, zapraszamy na pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentlanego "Śmierć człowieka pracy". Zaczynamy o godzinie 18:00 w Tajne Komplety. Księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Wstęp wolny! Naprawdę warto się zjawić!

O filmie:
Nie ma już człowieka pracy. Pozostał robotnik - ktoś gorszy, ktoś, komu się nie udało. Ktoś, komu praca nie daje godności, lecz ją odbiera. Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Rezygnując z odautorskiego komentarza reżyser Śmierci człowieka pracy w wysmakowanych obrazach (zdjęcia Wolfganga Thalera) rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych zapomnianych bohaterów. Niezwykłe zdjęcia oraz muzyka (autorstwa Johna Zorna) sprawiają, że Śmierć człowieka pracy to monumentalne, nasycone emocjami dzieło.
Kino CRK: PUSSY RIOT. MODLITWA PUNKA

24.04.2014
CRK
Jagiellonczyka 10d
godz.18:00
wstep wolny

Kontrowersyjny dokument o kontrowersyjnej grupie artystycznej, członkiniom której wytoczono pokazowy proces, oskarżając o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazano na dwa lata więzienia w łagrach. "Pussy Riot. Modlitwa punka" jest kroniką tego "małego" aktu protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem.

2013 r., w reż. Mike Lerner i Maxim Pozdorovkin

Brave Festival - Przegląd Filmowy [DCF]

Brave Films on Tour odbędzie się w dniach 30 maja – 1 czerwca 2014 r.
Początek Przeglądu Filmowego Brave Festival we Wrocławiu zaplanowano na 4 lipca 2014 r.

W tym roku po raz pierwszy Przegląd Filmowy Brave Festival poprzedzi część ze spektaklami na żywo. Czeka nas 7 dni projekcji i około 30 filmów z całego świata. Różne filmowe historie łączy wspólny mianownik – nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Przegląd filmowy jest częścią festiwalu Brave, od lat ściągającego do Wrocławia niezwykłych artystów różnych kultur, tradycji i narodowości. Prezentowane produkcje to m.in. najlepsze filmy festiwali Cannes, Berlinale czy Sundance.
- Ale zobaczymy także mało znane dzieła, które nigdy wcześniej nie trafiły na ekrany polskich kin – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. – W sumie będzie można obejrzeć około 30 filmów, wobec których nie sposób pozostać obojętnym.

Tegoroczny Przegląd Filmowy Brave Festival po raz pierwszy odbędzie się przed pokazami na żywo, które rozpoczną się dopiero po nim (wcześniej projekcje i występy odbywały się równolegle). Jednak przegląd tradycyjnie będzie podzielony na trzy cykle tematyczne:
Brave Focus
Brave Contexts
Brave People Doc
11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL [DCF]

09-18.05.2014
DCF
Piłsudskiego 64A

11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu. Podczas tegorocznej edycji widzowie zobaczą przeszło 150 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, a do Warszawy i Wrocławia przyjedzie ponad 70 twórców (reżyserów, producentów, operatorów) i bohaterów filmów pokazywanych na festiwalu. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty, wykłady mistrzowskie. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (16-18 maja) festiwal odbędzie się także w kinach studyjnych w 10 miastach w Polsce.

Więcej informacji o 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na:
www.planetedocff.pl
www.facebook.com/PlaneteDoc
'Squat 69' - dyskusyjny klub filmowy KISSu

16.04.2014
Wydział Nauk Społecznych
Instytut Socjologii, sala 205

W najbliższą środę, 16 kwietnia, zaczynamy cykl spotkań z zaangażowanym społecznie kinem. Będziemy się spotykać co kilka tygodni aby oglądać filmy, na temat których warto dyskutować.

Najbliższy Dyskusyjny Klub Filmowy dotyczyć będzie squattingu.

Pokażemy dokument „Squat 69”, który opowiada o ostatnich miesiącach funkcjonowania oraz brutalnej ewikcji squatu Ungdomshuset w Kopenhadze. Wydarzeniu towarzyszyły masowe protesty, ponieważ w ciągu 24 lat istnienia budynek był przestrzenią dla działań licznych ruchów społecznych, spełniał też funkcję mieszkalną.

Serdecznie zapraszamy!
AFRYKAMERA 2014 [DCF]

23.04.2014
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a

Po raz ósmy we Wrocławiu (dziewiąty raz w Polsce) w dniach 23-27 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym zagości AFRYKAMERA - Festiwal Filmów Afrykańskich.

W tym roku premierowo wyświetlone zostaną filmy: „Połówka żółtego słońca” w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktora nominowanego do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena „Zniewolony: 12 Years a Slave”oraz znakomity blok dokumentów, wśród których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs "Kryjówka diabła" ("Devil's Lair") w reżyserii Riaan'a Hendricksa (RPA).

Wśród tegorocznych tematów przewodnimi będą: kino nigeryjskie – wytwór prężnego przemysłu filmowego w jednym z 10 najszybciej rozwijających się krajów świata oraz blok Tęczowa Afryka - naświetlający sytuację środowisk LGBT.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 4. edycja

01.04.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp wolny

Pierwszego kwietnia zapraszamy do Firleja, gdzie zobaczycie różnorodny i niezwykle ciekawy zestaw filmów amatorskich. Po projekcji, jak zawsze, będzie można porozmawiać z autorami.

PROGRAM:

1. „Ostatnie słowo” odc. 1, 2, 3, 4 – reż. A. Franus (2013, ok. 10 min.)

Serial Internetowy opowiadający historię pary, która przypadkowo poznała się na ławce w parku. W każdym z odcinków bohaterowie poruszają inny temat, co prowadzi do wielu zabawnych potyczek słownych.

Agnieszka Franus- z pochodzenia niżanka, z wykształcenia matematyk, a filmem bawię się po prostu z zamiłowania.
Pokaz filmu: To tylko wiatr [MWW Muzeum Współczesne Wrocław]

23.03.2014
MWW Muzeum Współczesne Wrocław
Pl. Strzegomski 2a
godz.17:00
wstęp darmowy
(liczba miejsc ograniczona)

"To tylko wiatr"
Just the Wind / Csak a szél
reż. Benedek Fliegauf / Węgry, Niemcy, Francja 2012 / 86’

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię życia romskiej rodziny na węgierskiej wsi. Społeczność romska stara się kontynuować swoją codzienną walkę o przetrwanie mimo obaw przed atakami na tle rasowym. Mari próbuje pogodzić swoje dwie różne prace. Jej nastoletnia córka, Anna stara się skupić na szkole i rysowaniu. A młody Rio, choć wychodzi z domu do szkoły, nie zamierza dotrzeć na lekcje. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę jury na festiwalu filmowym Paris Cinéma.
źródło: http://www.kinonh.pl/film.do?id=7444
Mocarna kultura, czyli laureaci Solanin Film Festiwal [Salvador]

16.02.2014
Klub Salvador
Plac Solny 16
godz. 20:00
Wstęp bezpłatny

KinoNiedziele w Salvadorze: Mocarna kultura, czyli laureaci Solanin Film Festiwal

KinoNiedziele, wrocławskie spotkania z najciekawszym kinem niezależnym w klubowej atmosferze, zapraszają na pierwszy w tym roku pokaz w Klubie Salvador. W trzecią niedzielę lutego wyświetlimy filmy laureatów Solanin Film Festiwal, który specjalizuje się w wyławianiu perełek polskiego i niemieckiego kina offowego.

Solanin Film Festiwal od 2009 roku wspiera młodych, bezkompromisowych i niezależnych twórców filmowych, którzy „mają świadomość, że off to moc i trzeba mocno dosolić komercji”. W niedzielny wieczór obejrzymy sześć fabuł krótkometrażowych, wyróżnionych przez festiwalowe Jury, w składzie: Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka, aktorka, instruktorka teatralna), Adam Woronowicz (aktor teatralny i filmowy), Jacek Bławut (operator i reżyser filmowy), Jacek Braciak (reżyser, scenarzysta i aktor), Piotr Mohamed (polski muzyk i performer). Będą to: „Franek” autorstwa Bartka Tryzny, „Leon i Barbara” Marcina Mikulskiego, „Idziemy na wojnę!” Krzysztofa Kasiora, „Potwór” Piotra Ryczko, „A gdyby” Kamila Wójcika oraz „Dobro, piękno i prawda” Balbiny Bruszewskiej.
Pokaz filmów amatorskich KRF / 2. edycja [Firlej]

04.02.2014
Firlej
ul. Grabiszyńska 56
godz.18:00
wstęp darmowy

Klub Realizatorów Filmowych (KRF) ma zaszczyt zaprosić Was na drugie spotkanie z filmem amatorskim w Firleju. 4 lutego, o godzinie 18:00, ponownie zobaczymy 3 różne filmy i poznamy trzech różnych twórców, którzy pojawią się na pokazie.

PROGRAM:
1. „Turyści” (2013, 36:29) reż. Marcin Wilczyński - Historia młodej pary, która w podróż poślubną jedzie do Paryża. Dla Niej to po prostu wycieczka do słynnego miasta, dla Niego - rodzaj pielgrzymki, możliwość pożegnania się z czasami licealnej młodości, której symbolem jest grób Jima Morrisona na cmentarzu Pere La Chaise.

2. „Soledad” (2012, 07:03) reż. Romina Contepomi, autorka zdjęć: Justyna Szyszło - filmowa impresja o smutnej egzystencji na granicy teraźniejszości i wspomnień. Głównym elementem narracji jest senny krajobraz południowo-wschodniej Anglii.

3. „Fosotwór” (2013, 14:24) reż. Piotr Wołodźko - Krótkometrażowy film klasy B o potworze z wrocławskiej fosy.
Kobiece 'Obrazy historii' [DCF]

W dniach 13-19 grudnia w DCF-ie odbędą się pokazy 7. przeglądu filmowego „Obrazy historii”. Hasło tej edycji to „Historia jako kobieta – kobieta jako legenda”. Przeglądowi towarzyszą dyskusje z zaproszonymi ekspertami. Wstęp wolny za wejściówkami dostępnymi w kinie od 11 grudnia.

PROGRAM
13.12 (pt), 19.00 Małżeństwo Marii Braun, reż. R.W. Fassbinder (120’)
Po filmie odbędzie się spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem, dotyczące postaci kobiet w kinie niemieckim, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości R.W. Fassbindera
14.12 (sb), 19.00 Nie zapomnij mnie, reż. D. Sieveking (92’)
15.12 (nd), 19.00 Niekompletna, reż. N. Krebitz (10’) + Jeśli nie my, to kto? A. Veiel (126’)
Po filmie odbędzie się rozmowa z Verą Schmidt, reprezentującą stowarzyszenie OSTPOL w Lipsku, na temat filmów oraz postaci kobiet we współczesnym kinie niemieckim
16.12 (pn), 19.00 Utracona cześć Katarzyny Blum, reż. V. Schlöndorff, M. von Trotta (106’)
17.12 (wt), 19.00 Róża Luxemburg, reż. M. von Trotta (123’)
18.12 (śr), 19.00 Leonie Ossowski, reż. L. Janowitz (73’)
19.12 (cz), 19.00 Pożegnanie z dniem wczorajszym, reż. A. Kluge (88’)
Film jest waszą pamięcią. Wrocławska premiera 'Abu Haraz' Macieja J. Drygasa

Film jest waszą pamięcią. Wrocławska premiera „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa

Ekspert do spraw dokumentalnych wykopalisk mierzy się z nowym wyzwaniem. Najnowszy film Macieja Drygasa, znanego m.in. dzięki wyróżnionemu Europejską Nagrodą Filmową „Usłyszcie mój krzyk”, to dokument obserwacyjny, w którym reżyser zabiera nas w podróż do dalekiego Sudanu. „Abu Haraz” powstawało kilka długich lat i pokazuje widzowi proces znikania afrykańskiej wioski. W pierwszy dzień grudnia zapraszamy wrocławską premierę filmu i spotkanie z reżyserem do Kina Nowe Horyzonty.

Co: „Abu Haraz”, reż. Maciej J. Drygas + spotkanie z reżyserem i bankiet
Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Kiedy: 1.12.2013 r., godz. 18:15


Reżyser, który do tej pory wyszukiwał i przypominał opowieści przede wszystkim z czasów PRL, tym razem uwagę kieruje na kraj oddalony o cztery tysiące kilometrów od Polski – afrykański Sudan. „Abu Haraz” to także nowy krok w twórczości Drygasa: po raz pierwszy w karierze skupia się na obserwacji rzeczywistości, zamiast na rekonstruowaniu przeszłości zapisanej w materiałach archiwalnych. W efekcie otrzymujemy poruszający portret znikającego świata; opowieść o miejscu, które zostało na zawsze wymazane z mapy.
AFD 'MovieWro': 'Dziennik z podróży' - mistrz w obiektywie [DCF]

03.12.2013
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00

AFD „MovieWro”:
„Koniec lata” i „Dziennik z podróży”
reż. Piotr Stasik + spotkanie z reżyserem

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” powraca po długiej przerwie. 3 grudnia zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wyjątkowe spotkanie z reżyserem - Piotrem Stasikiem. Dokumentalista w swoich filmach wnikliwie obserwuje świat młodych - pełen pasji, ufności i marzeń, ale też niepewności i wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość. Podczas najbliższego spotkania wyświetlimy dwa filmy reżysera: głośny „Koniec lata” i najnowszy dokument jego autorstwa - „Dziennik z podróży”, w którym konfrontuje dwa różne pokolenia, zderza mistrza z uczniem, fotografię analogową przeciwstawia cyfrowej.
WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie [DCF]

W weekend 29 listopada – 1 grudnia zapraszamy do DCF-u na 11. Objazdowy Międzynarodowy Festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Pokażemy 10 starannie wybranych filmów dokumentalnych. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, za wejściówkami dostępnymi w kinie od 22 listopada.

Przez trzy dni wrocławskiej edycji publiczność zobaczy 10 starannie wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych, dotyczących kwestii szeroko rozumianych praw człowieka. Wśród prezentowanych filmów na szczególną uwagę zasługuje „Cyganie głosują” w reżyserii Jaroslava Vojtka, pokazujący problem integracji społeczeństw o różnej kulturze i tradycji oraz „Wyznania pod przymusem” irańskiego reżysera Maziara Bahari, który punktem wyjścia filmu uczynił dramatyczne zdarzenie z własnego życia, kiedy to został aresztowany przez irański reżim. W tym roku także mocno reprezentowane jest polskie kino dokumentalne. Wrocławscy widzowie będą mogli zobaczyć w sumie trzy polskie filmy, w tym głośną „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz.
Humor nie traci pamięci. Pokaz premierowy 'Nie zapomnij mnie' Davida Sievekinga

Co: „Nie zapomnij mnie”, reż. David Sieveking + spotkanie z reżyserem
Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Kiedy: 25.10.2013 r., godz. 20:00

David Sieveking najpierw śledził zaangażowanie Davida Lyncha w działalność ruchu Medytacji Transcendentalnej („David chce odlecieć”), a teraz przygotował dla widzów intymną i subtelną opowieść o swoich rodzicach. W swoim najnowszym filmie - „Nie zapomnij mnie” - portretuje relację między Gretel i Malte, w chwili kiedy matka zapada na chorobę Alzheimera. Twórca, wyróżniony za ostatni dokument Nagrodą Millennium festiwalu Planete+ Doc, przyjedzie na premierowy pokaz „Nie zapomnij mnie”, by spotkać się z publicznością.

Film, który śmiało można określić „tragikomedią dokumentalną”, wejdzie do kin w całej Polsce 25 października, czyli dokładnie dwa dni po ogólnopolskiej premierze książki pod tym samym tytułem, gdzie Sieveking opowiada o tym jak „jego matka straciła pamięć, a on na nowo odkrył rodziców”.
Projekcja filmu ENOUGH MAN [Pub Włodkowica 21]

06.10.2013
Pub Włodkowica 21
ul. Pawła Włodkowica 21
godz.19:30

Projekcja filmu ENOUGH MAN

Przełomowy debiut Luke’a Woodwarda porusza problemy postrzegania własnego ciała, związków, seksu oraz seksualności z perspektywy dziewięciu transseksualnych mężczyzn oraz ich partnerów i partnerek. Większość tradycyjnych dokumentów o tej tematyce skupia się na poczuciu „bycia uwięzionym w obcym ciele” oraz procedurze korekty płci, omijając szczegóły dotyczące życia seksualnego. „Enough Man” zaprasza widzów do zapoznania się z najbardziej intymnymi i rzadko poruszanymi obszarami życia osób transseksualnych. Woodward nie boi się pokazać pełnego spektrum ludzkiej seksualności, udowadniając że queer jest nie tylko teorią, ale również praktyką.
'Więcej niż miód', reż. Markus Imhoof (pokaz specjalny + panel dyskusyjny)

Co: „Więcej niż miód”, reż. Markus Imhoof + dyskusja
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Kiedy: 6 września, godz. 20:00

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że pszczoły, również w Polsce, wymierają masowo. Przyznają to zarówno pszczelarze, naukowcy, przedstawiciele władz, także Unia Europejska, jak i wielkie koncerny, produkujące na masową skalę pestycydy (Monsanto czy Bayer), przez krytyków uważane za jednego z głównych winowajców zmniejszenia się populacji pszczół na świecie.

Trend ten zaczęto już nazywać zespołem masowego ginięcia pszczół. Doskonałą okazją do zastanowienia się nad przyczynami i konsekwencjami tej sytuacji jest premiera filmu „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa. Dokument trafi do kin w całej Polsce już 6 września.
'Sztuka znikania' - pokaz specjalny + dyskusja

27.07.2013
Kino Nowe Horyzonty, sala 4
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz. 13:00
Bilety: w kasie kina i www.nowehoryzonty.pl

Pokaz filmu „Sztuka znikania”
reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski + dyskusja

PRL oczami kapłana vodou. Pokaz specjalny „Sztuki znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego

Kto tak naprawdę obalił w Polsce komunizm? Czy jest możliwe, że – oprócz Lecha Wałęsy i „Solidarności” – był to haitański kapłan vodou? W nowym filmie oscarowego duetu Bartek Konopka i Piotr Rosołowski (nominacja dla „Królika po berlińsku”) obserwujemy najnowszą historię kraju z egzotycznej perspektywy. 27 lipca zapraszamy na specjalny pokaz filmu w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 18 – 28 lipca 2013. Po pokazie będzie miała miejsce dyskusja „Perspektywy pamięci. Każdy ma swój PRL?”.
Pokaz filmu: Koyaanisqatsi [CRK]

09.07.2013
CRK
ul. Jagiellończyka 10d
godz.20:00
wstęp: darmowy

Koyaanisqatsi
gatunek: Dokumentalny, Muzyczny
produkcja: USA
reżyseria: Godfrey Reggio

Pierwsza część unikatowej w świetle zjawisk współczesnego kina trylogii „qatsi” obrazującej stan, w jakim znalazła się nasza cywilizacja. Tytuły wszystkich, wchodzących w skład trylogii filmów, pochodzą z indiańskiego języka Hopi i za każdym razem stanowią jedyny komentarz do hipnotycznej opowieści opartej wyłącznie na sile obrazu i dźwięku. Koyaanisqatsi oznacza „zwariowane życie”, „życie poza stanem równowagi”, czy, wreszcie „stan egzystencji, który wymaga zmiany sposobu życia”.
Przegląd Filmowy Brave [DCF]

W dniach 8-12 lipca DCF zaprasza na 8. Przegląd Filmowy Brave Festival 2013. Na tegoroczny program złoży się 25 seansów, podzielonych na 3 sekcje. Wybranym projekcjom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi. Bilety: w przedsprzedaży – 10 zł; od 7 lipca – 12 zł; karnety (dostępne przez stronę 2013.bravefestival.pl i w Centrum Festiwalowym w Rynku): 40/50 zł.

Odbywający się we Wrocławiu Brave Festival (7-12 lipca) to nie tylko spektakle, koncerty i spotkania z artystami, ale też Przegląd Filmowy, na którym będzie można obejrzeć, często po raz pierwszy w Polsce, poruszające dokumenty i filmy fabularne o tematyce antropologiczno-kulturowej. 8. edycja Przeglądu poświęcona zostanie m.in. pierwszemu w Polsce cyklowi filmów o Kambodży – kraju o bogatej kulturze i niezwykle burzliwej historii – oraz wizjonerskim dokumentom Godfreya Reggio i Rona Fricke.
Pokaz filmu: Kret [CRK]

02.07.2013
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:00
wstęp: darmowy

KRET
reż. Alejandro Jodorowsky
prod. Meksyk, 1970

Kultowy film chilijskiego surrealisty i mistyka Alejandro Jodorowskyego przedstawiający symboliczną historię duchowej podróży tytułowego El Topo. Grany przez reżysera bohater, ekscentryczny jeździec bierze udział w groteskowych sytuacjach, z których każda stanowi istotny krok na drodze do osiągnięcia samoświadomości i wolności. Mężczyzna, tak jak kret przekopujący tunele, stara się poznać prawdę absolutną, pozbyć się wszelkich narzuconych mu ograniczeń- wydostać się z ziemi na światło dzienne. Gdy mu się to udaje, okazuje się, że prawda działa oślepiająco; reżyser zawarł w „Krecie” pesymistyczną refleksję dotyczącą sytuacji jednostki, która próbuje przeniknąć przez rzeczywistość, refleksję, która zazębia się z ponurymi obserwacjami antropologicznymi i metafizycznymi prawdami.
Pokaz filmu 'Dzisiejsze czasy' [CRK]

02.07.2013
CRK
ul. Jagiellończyka 10d
godz.21:00
wjazd: darmo

Dzisiejsze czasy
reż. Charlie Chaplin
prod. USA

We wtorek, po manifestacji ZSP, ostatni niemy film Chaplina. Co typowe dla reżysera, obraz jest głęboko zaangażowany w problemy społeczne; a perypetie głównego bohatera mają swoje źródło w absurdalnych zasadach, którymi rządzi się kapitalistyczne społeczeństwo. Pozostając we wtorek w kręgu zainteresowań prawami pracy, przedstawiamy Wam dzieło krytykujące system, który zamienia życie pracowników i wszelkie ich starania w permanentną farsę. Obraz liczy sobie już 77 lat, lecz jego problematyka wydaje się być niestety stale aktualna.( nomen omen- „Dzisiejsze czasy”…). Pomimo atmosfery farsy jest on jednym z niewielu filmów z dorobku słynnego mima, które, prócz refleksji, sączą w odbiorcę optymizm. Między innymi dzięki rewelacyjnym gagom, które weszły na stałe do klasyki światowego kina, obraz zyskujena lekkości, dzięki czemu nie boimy się go pokazać na dworze- projekcja odbędzie się pod gołym niebem!
https://www.facebook.com/events/185248828304189/
Pokaz filmu 'Jeżeli...' [CRK]

07.06.2013
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.19:30
WSTĘP WOLNY

reż. Lindsay Anderson, 1968
prod. Wielka Brytania

We wszystkich filmach składających się na trylogię Lindsay’a Andersona z Malcolmem McDowellem w roli głównej, kanwę opowiadanych historii stanowią problemy społeczne Wielkiej Brytanii II poł. XX wieku, a ich sedno - próby odnalezienia swojego miejsca, podejmowane przez jednostkę żyjącą w absurdalnym porządku społecznym. W „Jeżeli…”, pierwszej części trylogii, porządek ów symbolizowany jest poprzez silnie zhierarchizowaną i opresyjną instytucję szkoły, funkcjonującą według skostniałych, zabijających indywidualność wychowanków, tradycyjnych zasad.
Social Art – Wrocław społecznie zaangażowany

07-09.06.2013
wstęp wolny

Między 7 a 9 czerwca mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu o charakterze społeczno - kulturalnym o nazwie Social Art. Podczas trzech kolejnych dni w Kinie Nowe Horyzonty zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, fabularne, reklamy oraz plakaty, które podejmują tematy trudnych kwestii społecznych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne problemy ludzi i ich nieszablonowe pokazanie poprzez sztukę. Social Art jest wspólną inicjatywą Kina Nowe Horyzonty oraz wrocławskiego oddziału Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard, która powstała przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym HumanDOC, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia Locus.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim osobom zainteresowanym tematyką społeczną. Organizatorzy Social Art sygnalizują pewne zjawiska, które pojawiają się w zetknięciu z odmiennością. Są one widoczne na różnych płaszczyznach życia np. w kontekście różnic etnicznych, niepełnosprawności, wieku, sytuacji ekonomicznej czy innego modelu życia. Pomysłodawcy projektu zachęcają odbiorców do podjęcia dialogu, a jednocześnie nie narzucają gotowych rozwiązań lub określonych postaw.

Więcej informacji:
http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1638
Pokaz filmu: Zabriskie Point [CRK]

30.05.2013
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.19:30
wstęp: darmowy

Zabriskie Point to punkt widokowy, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Śmierci. To jednocześnie ucieczka w krajobrazy wolności i snu z zachłyśniętej konsumpcjonizmem Ameryki końca lat 60. Włoski mistrz kina stworzył wyklęty przez krytykę, hipisowski obraz, który łączy w sobie gorzką refleksję na temat młodzieżowej kontestacji oraz zawartą w zniewalających zdjęciach fascynację ucieczkami poza ramy systemu. Film miał się kończyć napisem „Fuck you, America”. Wytwórnia ten pomysł zablokowała, ale podczas napisów końcowych, słowa te układają się w głowie same.

http://www.youtube.com/watch?v=rhZNXDOl_eM
Pokaz filmu 'Specjalne Strefy Wyzysku' + dyskusja [Druga Fala]

24.05.2013
Druga Fala
ul. Św Antoniego 23
godz. 18:30
wstęp darmowy

Think Tank Feministyczny, OZZ Inicjatywa Pracownicza i Szum TV zapraszają na projekcje filmu „Specjalne Strefy Wyzysku”.

Po projekcjach odbędą się dyskusje na temat warunków pracy oraz strategii oporu w fabrykach Specjalnych Stref Ekonomicznych. W spotkaniu wezmą udział byli pracownicy fabryki Chung-Hong oraz osoby wspierające ich strajk latem 2012 r.

Autorki filmu powracają do końca lat 80-tych, kiedy w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Ważną rolę w tych procesach odegrała kwestia zadłużenia PRL-u i pozyskanie nowych kredytów na sfinansowanie reform ustrojowych. Zachodnie rządy, banki i międzynarodowe korporacje postawiły wówczas szereg warunków, w tym likwidację wielkich zakładów pracy zwłaszcza w przemyśle ciężkim.
Film 'BURLESQUE ASSASSINS' i burleska na żywo w wykonaniu BETTY Q [Puzzle]

23.05.2013
Klub Puzzle
Przejście Garncarskie 2
godz.20:00
wstęp - 30 zł/ w przebraniach z epoki 20 zł

Już od 8 marca film "The Burlesque Assassins" w Polsce. Nie w multipleksach, a w kameralnych, klubowych przestrzeniach (m.in. Klub Solec 44, Klub Komediowy Chłodna, Szara Eminencja, Zatoka Sztuki...). Film sprowadziła do Polski rodzima gwiazda i prekursorka burleski Betty Q. Widzowie oprócz seansu niezależnej, lekko slapstikowej komedii zobaczą również pokaz burleski na żywo w wykonaniu Betty oraz jej krótki stand-up. Betty rozpoczęła już trasę z pokazami filmu i burleski po całym kraju (m.in Trójmiasto, Wrocław, Poznań)

trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=7zaPnEHLvWg
oficjalna strona filmu:
http://burlesqueassassins.com/

o Betty Q
Betty Q to pierwsza polska performerka burleski. Ze swoim zespołem - Betty Q & Crew regularnie występują na scenie Klubu Komediowego Chłodna w Warszawie . Jej burleska to przede wszystkim teatr i humor. Wszystko z dużą domieszką kobiecości i dobrego starego stylu.
https://www.facebook.com/BettyQandCrew
Dyskusyjny Klub Filmowy: Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna [DCF]

29.04.2013
DCF
Piłsudskiego 64a
godz.20:00
bilet: 8 zł

WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA I …WIOSNA
reż. KIM KI DUK (Korea Płd.) - 2003 - 100 min.

Piękna, filozoficzna i pełna emocji opowieść o ludzkim życiu. Film podzielony na pięć części – pięć pór roku, z których każda odpowiada kolejnemu etapowi w życiu człowieka. Wątki opowieści przecinają się na terenie buddyjskiej świątyni. Ten niezwykły, a dla nas niewątpliwie egzotyczny film to przede wszystkim głęboka refleksja o życiu - od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie - wszystko zaś na tle zapierającego dech piękna przyrody.
MovieWro o egipskiej rewolucji [DCF]

25.04.2013
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.20:00
bilety: 12 zł

25 kwietnia o godz. 20 Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro i Odra-Film zapraszają na ostatni pokaz zapowiadający festiwal PLANETE+ DOC (12-19 maja). Film „Powrót na Plac Wolności” pokazuje Egipt po rewolucji 2011, będącej częścią Arabskiej Wiosny. Po projekcji zapraszamy na dyskusję. Bilety: 12 zł.

Zainicjowane 25 stycznia 2011 r. na tytułowym placu Wolności (plac Tahrir) zdarzenia doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka. Petr Lom i Torsten Grude, twórcy nagrodzonego przez Amnesty International na 9. Planete+ Doc Film Festival dokumentu, postanowili sprawdzić, jak wygląda Egipt rok po rewolucji. Na przykładzie jednostkowych historii pokazują, jak wielkie zrywy społeczno-polityczne wpływają na losy pojedynczych obywateli. Poznajemy m.in.: chłopaka, który doznał poważnych obrażeń w trakcie protestów i dziewczynę odrzucaną przez konserwatywne społeczeństwo z uwagi na udział w rewolucji.
Zostań wolontariuszem wrocławskiej edycji PLANETE + DOC FILM FESTIVAL

Do 15 kwietnia trwa nabór wolontariuszy do wrocławskiej edycji PLANETE + DOC, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, który odbędzie się w dniach 12-19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Wolontariat to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy interesują się filmem i lubią brać udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy gwarantują mnóstwo nowych doświadczeń i dobrą zabawę w trakcie pracy przy Festiwalu. Ze wszystkimi wolontariuszami zostaną podpisane umowy wolontariackie, a studenci będą mogli uzyskać zaliczenie praktyk.

Żeby zgłosić się do wolontariatu należy wejść na stronę Festiwalu www.planetedocff.pl , pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony w zakładce ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM, a następnie przesłać go na adres wolontariat.wroclaw@planetedocff.pl . Na wszystkie zgłoszenia odpowiemy po zakończeniu rekrutacji.
Pokaz filmu 'Niewidzialni - Nielegalni w Europie' [Kino Nowe Horyzonty]

9 kwietnia o godz. 18 w kinie „Nowe Horyzonty” odbędzie się organizowany przez Wrocławską Grupę Amnesty International i Stowarzyszenie na Rzecz Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada pokaz filmu pt. "Niewidzialni - Nielegalni w Europie", produkcji niemieckiej, w reżyserii Andreasa Voigta. Film porusza problem milionów ludzi żyjących nielegalnie w Europie. Zmuszeni przez okoliczności, wiodą życie niewidzialnych. Niemiecki dokumentalista Andreas Voigt postanowił przez rok śledzić losy piątki takich osób. Pięć historii, pochodzących z różnych stron świata, żyjących w pięciu różnych europejskich krajach "nielegalnych".

Amnesty International postanowiła zwrócić uwagę opinii publicznej na tragiczny los imigrantów, próbujących nielegalnie przekroczyć granice Unii Europejskiej rozpoczynając w tym celu kampanię „S.O.S. Europo”.
GENERAŁ MGŁA & CHE [Druga Fala]

28.03.2013
DRUGA FALA (exFalanster)
św. Antoniego 23
godz. 19:00
wstęp bezpłatny

Zapraszamy na pokaz dwóch filmów, które - w amatorskiej formie tragikomicznej - ukazują ukryte oblicze Ideologii oraz świat - trwale zakorzenionych w naszym życiu - Mitów.

Opowieść o przyczynach Tragedii Smoleńskiej („GENERAŁ MGŁA”) oraz o życiu Ernesto Che Guevara („CHE”) to - silnie osadzone w kontekście historycznym - obrazy zbiorowej fantazji. Niewątpliwie naszą rzeczywistość kreują konkretne fakty i zdarzenia, jednakże, czyż nie są one emanacją - wciąż żywych - demonów przeszłości: owoc resentymentu, skrywanych pragnień oraz psychodeliczne twory królestwa marzeń i snu?
Widz sam znajdzie odpowiedź. Albo nie.

„GENERAŁ MGŁA” – reż. Jakub Gryzowski, czas: 17 minut, rok: 2012.
Tragedia Smoleńska przyczynkiem wiwisekcji fantazmatów narodu. Kim jest osławiony Generał Mgła? Jaki udział w katastrofie mieli Żydzi i homoseksualiści? Na którym centymetrze została ścięta brzoza? Co z tym wszystkim ma wspólnego Wyspiański i EURO 2012? Na te i inne pytania film stara się dać odpowiedź totalną.
Pokaz filmu: Gwatemala Raj Dla Zabójców [Sektor 3]

Serdecznie zapraszamy na wspólne oglądanie filmu "Gwatemala Raj Dla Zabójców"

Wydarzenie będzie miało miejsce w środę 13.03.2013 r
o godzinie 18:15 w SEKTORZE 3 przy ul Legnickiej 65.

Wstęp wolny!

"Gwatemala. Raj dla zabójców"
produkcja: Wielka Brytania
rok produkcji: 2006
czas trwania: 49 min

Kobiety w Gwatemali codziennie narażone są na gwałty, porwania lub zabójstwo z rąk odrzuconego adoratora lub męża sadysty. Brytyjscy dokumentaliści próbują dowiedzieć się, dlaczego władze tego kraju, policja, prokuratura oraz opinia publiczna nie robią nic, aby przeciwstawić się tej kulturze zbrodni. Autorzy rozmawiają z bliskimi ofiar. Docierają też do morderców, którzy nieosądzeni chełpią się swoimi czynami.
AfryKamera Repliki - VIII Festiwalu Filmów Afrykańskich

10-14.04.2013
www.afrykamera.pl

Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 w tym roku odbędzie się w kwietniu. Po edycji warszawskiej filmy wyruszą w podróż po Polsce jako Afrykamera Repliki. 10 - 14 kwietnia afrykańskie kino zobaczymy się m.in. we Wrocławiu.

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat, które coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie, mimo że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy, mówi własnym językiem i o własnych problemach, w sposób odbiegający od uproszczonych obrazów, do których przyzwyczaiły nas zachodnie filmy traktujące o kontynencie.
Premiera dokumentu 'Lemmy' najgłośniejszy film ro(c)ku [Multikino]

20.03.2013
Multikino
godz.20:00
bilety: 22 zl

Mijają cztery dekady od kiedy Lemmy Kilmister i jego Motörhead zmienili na zawsze oblicze rockowej sceny. Dziś, pomimo prawie 70 lat na karku, Lemmy wciąż pje na umór, pali jak smok i koncertuje na całym globie z najgłośniejszym zespołem świata. Życie zgodne z własnymi zasadami, na przekór wszystkiemu co głupie, płytkie i dla poklasku zapewniło mu szacunek środowiska i uwielbienie fanów, czyniąc za życia ikoną Rock&Rolla.

Metallica, Guns & Roses, Foo Fighters, Alice Cooper, Ozzy Osbourne, The Clash, The Ramones, Joy Division i Billy Bob Thornton to tylko niektórzy z czcicieli kultu Lemmy‘iego i Motorhead. Ten dokument to biblia dla każdego fana, ale jak napisało The Hollywood Reporter „Nie musisz byc fanem metalu, żeby pokochac Lemmy’iego“.
Sugar Man [Multikino]

21 lutego Multikino w Pasażu Grunwaldzkim zaprasza na najczęściej nagradzany dokument 2012 roku – „Sugar Man”. Jest to niewiarygodna, a jednocześnie prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana.

Dokument „Sugar Man” to laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles oraz Melbourne, a także jeden z oscarowych faworytów. To opowieść o sile przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.

Film pokazuje ogromną determinację dwóch fanów Sixto Rodrigueza, którzy postanowili odkryć okoliczności jego życia i tajemniczej śmierci. Trzy dekady poszukiwań, pozwoliły im poznać prawdę o wspaniałym człowieku. A teraz dzięki nim świat poznaje tą fascynującą i pełną optymizmu historię, która przekracza najśmielsze fantazje.
Jimi Hendrix we wrocławskich Multikinach

7 lutego br. wrocławskie kina sieci Multikino zaprasza na koncert Jimiego Hendrixa, nagrany w 1969 roku podczas festiwalu Woodstock.

W czwartek 7 lutego o 20.00 na wielkich ekranach wrocławskich kin sieci Multikino zostanie zaprezentowany koncert „Live At Woodstock" Jimiego Hendrixa - uważanego za jednego z najważniejszych gitarzystów rockowych w historii. Zawiera on nigdy wcześniej niepokazywane wersje „Foxy Lady", „Message To Love", „Hey Joe", „Spanish Castle Magic" oraz „Lover Man".

Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasach biletowych oraz online na www.muliktino.pl.

Więcej informacji:
www.multikino.pl
Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy: Faust [Kołątaja]

08.02.2013
ul. Kołłątaja 20
Udział - opłata na Radę Rodziców: 6 zł (ulgowa), 8 zł.

Faust, Rosja 2011, reż. Aleksander Sokurow
Występują: Johannes Zeiler, Anton Adasinsky, Georg Friedrich

Swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego Aleksander Sokurow radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich części byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.

Nagrody:
2011 - Złoty Lew MFF Wenecja
2011 - Sputnik Nagroda Publiczności
Pokaz filmu: 5 rozbitych kamer [DCF i Kino Nowe Horyzonty]

od 25.01.2013
DCF
ul. Piłsudskiego 64a
http://dcf.wroclaw.pl/

Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
http://www.kinonh.pl/

5 rozbitych kamer
Palestyński rolnik - Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada - Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny.
Pokaz filmu: Siła kobiet [DCF i Kino Nowe Horyzonty]

od 25.01.2013
DCF
ul. Piłsudskiego 64a
http://dcf.wroclaw.pl/

Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
http://www.kinonh.pl/

SIŁA KOBIET (Women are heroes)
Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa.
Pokaz filmu: 5 rozbitych kamer [Nowe Horyzonty]

Już 22 stycznia o godz. 20:00 w kinie Nowe Horyzonty [ul. Kazimierza Wielkiego 19a] zapraszamy na specjalny pokaz filmu "5 rozbitych kamer", reż. Emad Burnat, Guy Davidi. Po seansie dyskusja na temat: "Życie w cieniu muru - czy kamera może być narzędziem wyzwolenia? Oblicza
konfliktu izraelsko-palestyńskiego".

W dyskusji udział wezmą:
- Andrzej Jóźwik (moderator) - socjolog i dziennikarz TVP Wrocław
- dr Nafez Brek, palestyńczyk, który od wielu lat mieszka w Polsce, pracuje we wrocławskim szpitalu wojskowym
- Krzysztof Jaskułowski - socjolog i historyk, SWPS
- Agata Ferenc - ze Stowarzyszenia Nomada, które od kilku lat realizuje projekty w Palestynie
oraz via skype:
- Ofer Neiman - izraelski działacz praw człowieka, uczestnik protestów na Zachodnim Brzegu, członek grupy Boycott from Within , pochodzi z rodziny ocałałych z holocaustu, polskie korzenie.

Na spotkanie zapraszają: Against Gravity,kino Nowe Horyzonty oraz partnerzy merytoryczni: Kampania Solidarności z Palestyną i SWPS.
AFD MovieWro: Tonia i jej dzieci [DCF]

Co: „Tonia i jej dzieci”, reż. Marcel Łoziński + panel dyskusyjny
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław
Kiedy:6 grudnia, godz. 20:00
Za ile: 12 PLN

Pokazem filmu „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego, jednego z najbardziej zasłużonych polskich dokumentalistów w historii, zakończą się tegoroczne spotkania w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Po projekcji widzów czeka panel dyskusyjny, organizowany w ramach konferencji naukowej „Polski dokument i animacja w XXI wieku” udziałem wybitnych ekspertów, dotyczący polskiej szkoły dokumentu i jej wpływu na współczesną dokumentalistykę.

Od lat pojawiają się narzekania, że polskie kino tkwi w czasach moralnego niepokoju, a twórcy nie kwapią się, by opisywać otaczającą nas wszystkich rzeczywistość społeczno-polityczną. Brakuje nam rodzimego Kena Loacha. Ostatnio nasiliły się głosy w podobnym tonie oskarżające polskie kino dokumentalne, zanurzone – jakoby – w tradycji polskiej szkoły dokumentu, na której cenzura wymuszała obowiązek tworzenia metaforycznych i zuniwersalizowanych opowieści.
Pokaz filmu 'Inside Job' + dyskusja [Falanster]

04.12.2012
Falanster
ul. Św. Antoniego 23
godz.19:00
wstęp: bezpłatny

Pracownicza Demokracja i Falanster zapraszają na film „Inside Job” (Szwindel: Anatomia kryzysu)
Dokument, nagrodzony Oskarem, o wielkim krachu w 2008 r.
Narrator: Matt Damon (film z polskimi napisami)

Po filmie spotkanie i dyskusja- KRYZYS. Kapitalizm nie działa, jaka alternatywa?
Kryzys trwa. Miał miejsce bezprecedensowy strajk generalny milionów pracowników w 6 państwach południowej Europy. Na Śląsku referendum strajkowe. Co dalej?

Więcej na: http://pracowniczademokracja.org/
Premiera filmu o marzeniach bezdomnych [DCF]

02.12.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64A

Zapraszamy w niedzielę 2 grudnia o godz. 12.00 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (sala „Lalka”) na premierę filmu „Człowiek, który morza nie widział”. Opowiada on historię opartą na prawdziwych zdarzeniach z życia dwóch bezdomnych z różnych pokoleń. To najnowszy obraz prowadzonego przez Dariusza Dobrowolskiego zespołu filmowego Cinema Albert Production – wyjątkowej w skali świata grupy filmowej, tworzonej przez podopiecznych wrocławskiego schroniska św. Brata Alberta. Bilety na premierowy pokaz kosztują 6 zł.
„Człowiek który morza nie widział” to historia dwóch ludzi, oparta na prawdziwych epizodach z ich życia.

„Dziadek”, stary marynarz, któremu ze względu na zły stan zdrowia lekarz nie pozwala wypłynąć w morze, zmaga się z uzależnieniem. Związał się z półświatkiem z nadzieją na rozwiązanie swoich problemów. Chce po raz ostatni zobaczyć i poczuć morze. I odejść.
'Katka' - wstrząsający portret narkomanki na MovieWro

29.11.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
bilety: 12 PLN

„Katka”, reż. Helena Trestikova

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” wkracza w finałową fazę swoich tegorocznych projekcji. 29 listopada odbędzie się pierwszy we Wrocławiu pokaz „Katki” Heleny Trestikovej, głośnego filmu portretującego próby wyjścia z nałogu przez narkomankę, którego autorka należy do najbardziej cenionych współczesnych dokumentalistów.

Film jest wynikiem wieloletniej obserwacji przez czeską dokumentalistkę życia narkomanki. Rzecz zaczyna się w 1996 r., 19-letnia Katka przebywa na terapii odwykowej. Zaczęła brać narkotyki, aby wyróżnić się wśród rówieśników. Niestety, szybko wpadła w szpony nałogu. Ucieczka od uzależnienia okazuje się bardzo trudna. Trestikova towarzyszy swojej bohaterce w najróżniejszych chwilach, rozłożonych na przestrzeni lat.
10. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS [DCF]

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Festiwal filmów o prawach człowieka to pomysł, który w ostatniej dekadzie odniósł sukces na wszystkich prawie kontynentach. Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o prawach człowieka wyróżnia postawienie na film dokumentalny i osadzenie w tradycji antytotalitarnej, która 20 lat temu odniosła w naszym regionie świata spektakularne zwycięstwo.

Swoją działalność koncentrujemy przede wszystkim na filmach dokumentalnym. Mają one bowiem walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania wynikającą ze społecznego odbioru sztuki dokumentu jako wiernej rejestracji rzeczywistości. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.
uck For Forest [kino Nowe Horyzonty]

22.11.2012
kino Nowe Horyzonty, sala 7
godz. 20:30

„Fuck For Forest”, reż. Michał Marczak – wrocławska premiera

Wrocławska premiera „Fuck For Forest”!

Czy polscy widzowie są gotowi na film „Fuck for Forest”? Reżyser Michał Marczak przygląda się poczynaniom kontrowersyjnej organizacji, która pieniądze na ratowanie przyrody pozyskuje z internetowej sprzedaży amatorskiego porno? Film zdobył już główną nagrodę w konkursie dokumentalnym Warszawskiego Festiwalu Filmowego, 23 listopada głośny tytuł trafi do kin w całej Polsce. Dzień wcześniej, w kinie Nowe Horyzonty, czeka nas wrocławska premiera z udziałem reżysera.

Bohaterami filmu są członkowie tytułowej organizacji: pochodzący z zamożnej, konserwatywnej rodziny, Norweg Danny; lider grupy Tommy, a także Leona, której najbardziej z całego grona zależy na wybawianiu świata. Fuck For Forest działa w Berlinie, gdzie członkowie organizacji nagrywają amatorskie filmy pornograficzne, które można potem oglądać na ich stronie internetowej po opłaceniu miesięcznego abonamentu.
AFD "MovieWro": Gnarr na prezydenta [DCF]

08.11.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
wstęp: 12 PLN

„Gnarr na prezydenta”, reż. Gaukur Ulfarsson

Chcesz dowiedzieć się, jak doszło do tego, że komediant został merem stolicy Islandii? Koniecznie przyjdź 8 listopada na projekcję laureata nagrody publiczności tegorocznej edycji PLANETE+ Doc – filmu „Gnarr na prezydenta” w reż. Gaukura Ulfarssona. Wszystko w ramach popularnej wrocławskiej inicjatywy propagującej kino dokumentalne - AFD "MovieWro".

Dokument przybliża postać Jona Gnarra, islandzkiego aktora i satyryka, a obecnie... mera Reykjaviku. Dokument pokazuje, w jaki sposób doszło do tej bezprecedensowej sytuacji, kiedy założona dla żartu partia osiągnęła sukces w pogrążonej w kryzysie Islandii. „Gnarr na prezydenta” to zarazem zapis ekstremalnej sytuacji politycznej, jak i dokumentalny portret człowieka, którego losy skręciły w nieoczekiwanym kierunku.
Związek Syndykalistów Polski zaprasza na kino społecznie zaangażowane [Madness]

Związek Syndykalistów Polski zaprasza w listopadzie na kino społecznie zaangażowane. W każdy wtorek o godz. 20:00 w klubie Madness (ul. Hubska 6) odbędą się pokazy filmowe połączone z dyskusją.

Związek Syndykalistów Polski jest organizacją o profilu społecznym, działającą na rzecz samoorganizacji pracowników oraz dążącą do zastąpienia społeczeństwa opierającego się na wyzysku oraz hierarchii, społeczeństwem składającym się z równych i wolnych jednostek. Nasza organizacja jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników, które zrzesza wiele organizacji na całym świecie dążących do realizacji tych samych celów.
http://www.zsp.net.pl/
http://facebook.com/zsp.wroclaw

Filmowy rozkład jazdy:
06.11 – Lucio – oszust, murarz, anarchista
13.11 – The Take – przejmowanie fabryk
20.11 – Kto zabił działacza z Phnom Penh?
77.11 - Skrzypce
Dokument sztuką (s)komentowany - czyli Akademia Filmu Dokumentalnego 'Dok.Art'

26/27/28.10.12
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Muzeum Współczesne Wrocław
klub Puzzle

Kino już od samych początków swojego istnienia bez skrępowania czerpało tematykę i inspiracje z obszarów innych sztuk wizualnych oraz performatywnych. Dzisiaj, chociażby ze względu na unikalną możliwość zarejestrowania całego procesu twórczego, ogrom gotowych do ponownego wykorzystania materiałów archiwalnych, czy szansę niezwykle intymnej i nieinwazyjnej relacji kamery, to właśnie filmy dokumentalne stanowić mogą najciekawsze i najobszerniejsze źródło wiedzy o danym artyście lub zjawisku sztuki współczesnej. Kino dokumentalne równie często wymaga dopowiedzenia i komentarza, ponieważ nie rzadko robione jest w celu wywołania dyskusji, prowokacji, czy też apel w ważnej sprawie.

Właśnie dlatego Akademia Filmu Dokumentalnego 'Dok.Art' to trzydniowy przegląd filmów dokumentalnych o sztuce współczesnej, połączony z dodatkowymi wydarzeniami artystycznymi. Celem projektu jest wdrożenie idei komentarza do pokazów filmowych nie tylko w formie dyskusji i prelekcji, ale także pod postacią działań performerów, występów tanecznych na żywo, za pomocą fotografii, a także wejścia artystów do tradycyjnej przestrzeni kina.
AFD MovieWro: Portret awangardowych artystów [DCF]

11.10.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
wstęp: 12 PLN

„I Want (No) Reality”, reż. Ana Brzezińska, 52 min. + dyskusja

Tej jesieni w trakcie Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” wszystko kręcić się będzie wokół dwóch zagadnień: dokumentów o sztuce i dokumentalnych portretów. Na inaugurację zostanie zaprezentowany film „I Want (No) Reality” Any Brzezińskiej, znakomicie łączący oba tematy.

Film debiutującej w tak dużej formie filmowej reżyserki to próba opisania fenomenu grupy teatralnej Needcompany, dowodzonej przez Belga Jana Lauwersa, międzynarodowej ekipy artystów, która wywarła ogromny wpływ na europejski teatr i taniec. Interdyscyplinarny zespół już od 25 lat konsekwentnie dąży ścieżką przekraczania granic i wyznaczania nowych standardów. Jaką cenę przychodzi zapłacić za bezkompromisową postawę twórczą? Dlaczego warto poświęcić życie sztuce? Te pytania – jak i wiele innych – stawia bohaterom reżyserka. „I Want (No) Reality” jest efektem kilkuletnich spotkań Brzezińskiej z zespołem Needcompany.
'Gra' - pokaz przedpremierowy i dyskusja [Helios Nowe Horyzonty]

04.10.2012
Helios Nowe Horyzonty, sala 7
godz. 20:30

„Gra”, reż. Ruben Ostlund, 2011, 118 min, (pokaz + dyskusja)

Czy społeczeństwa otwarte zamieniły się w społeczeństwa klasowe, w których rasizm i nietolerancja wygrywają z solidarnością społeczną? Pretekstem zastanowienia się nad znaczeniem stereotypów i uprzedzeń będzie, połączony z dyskusją, przedpremierowy pokaz filmu „Gra” Rubena Ostlunda. Opisywana sytuacja nabiera dodatkowego wymiaru, ponieważ jest oparta na autentycznych wydarzeniach, a do tego dotyczy problemów młodych ludzi.

Film szwedzkiego reżysera do kin w całej Polsce wchodzi już 5 października. Inspiracją dla filmu była autentyczna sytuacja ze Szwecji. W latach 2006-2008 w Goeteborgu grupa nastoletnich chłopców dokonała kilkudziesięciu napadów, okradając inne dzieci. Czarnoskórzy złodzieje korzystali z rasistowskich uprzedzeń, dzięki czemu nie musieli uciekać się do przemocy fizycznej.
Wieczór filmowy: Metropia [Strefa Zero]

09.10.2012
Strefa Zero
ul. Ruska 47/48a
start:20
wstęp: darmowy

wieczór filmowy
oglądamy: METROPIA

Wyprodukowana przez Zentropę, firmę Larsa von Triera, mroczna opowieść fantastyczno-naukowa, rozgrywająca się w Europie przyszłości, w której gigantyczna sieć metra łączy ze sobą najodleglejsze zakątki kontynentu. Ten "nowy wspaniały świat" skrywa jednak przerażającą tajemnicę...

"Metropia" została wykreowana dzięki nowatorskim efektom specjalnym łączącym aktorskie kreacje z animacją komputerową. Film miał swoją światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę za pionierskie efekty. Film Tarika Saleha, w którym bohaterom użyczyli głosów m.in. Vincent Gallo, Juliette Lewis i Udo Kier otwierał także Warszawski Festiwal Filmowy.
Pokaz filmu BEFORE STONEWALL [Puzzle]

01.10.2012
Puzzle
ul. Przejście Garncarskie 2
godz.19:00
wstęp: darmowy

Pokaz filmu o tle historycznym wielkiej polityczno-obyczajowej rewolucji jaka rozpoczęła się w barze Stonewall Inn w Nowym Jorku.

Rok 1969 klienci baru gejowskiego postanawiają walczyć, przekształcając rutynowy policyjny nalot na trzy noce zamieszek, które zapoczątkowały ruch gejowskiego wyzwolenia. Before Stonewall analizuje to co przyczyniło się do wybuchu wielkiej politycznej energii - od eksperymentów społecznych burzliwych lat dwudziestych, przez okres II Wojny Światowej do pierwszych ruchów broniących praw osób homoseksualnych. Osobiste wspomnienia, archiwalne nagrania i bogactwo materiałów.

Pokaz odbędzie się w ramach Festiwalu Q Alternatywie a organizatorem jest Stowarzyszenie Q Alternatywie.
Avant Art Festival: AVANT ART FILM

Wraz z festiwalem AVANT ART (2-7 października), we współpracy z Helios Nowe Horyzonty, we Wrocławiu ruszy 1. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce.

W nawiązaniu do tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie sześć dokumentów o muzyce i artystach z Niemiec. Narodziny techno i elektroniki, czasy enerdowskiego punk-rocka, berliński underground czy Klaus Nomi - odkrycie Davida Bowie to tylko niektóre hasła przeglądu, przygotowanego przez AVANT ART jako uzupełnienie dźwiękowego oblicza festiwalu i jeden z kluczowych elementów festiwalowej przestrzeni dla kultury. Ukoronowaniem przeglądu będzie koncerto-performance w wykonaniu wizjonera perkusjonaliów - FM Einheita.

PROGRAM:
- 02/10/2012 | We built this city – a documentary on electronic music made in cologne (2006, 170 min., reż. Sebastian Züger, Thomas Kapeller)
- 03/10/2012 | OstPunk! Too much Future (2006, 93 min., reż. Michael Boehlke, Carsten Fiebeler)
- 05/10/2012 | We Call It Techno! (2008, 100 min., reż. Maren Sextro, Holger Wick)
- 06/10/2012 | The Nomi Song (2005, 98 min., reż. Andrew Horn)
- 07/10/2012 | Berlin Super 80 – Music & Film Underground Berlin (West) 1978 – 1984, (90 min., różni twórcy)
http://avantart.pl/program-avant-art-film/
MDKF Kołłątaja

Repertuar MDKF-u na kilka najbliższych miesięcy (ul. Kołłątaja 20).

OTWARCIE SEZONY 2012/2013
28.09.2012 Klasyka kina – „Pół żartem, pół serio”, USA 1959, reż. Billy Wilder
05.10.2012 KAN – pokaz filmów z festiwalu
12.10.2012 Droga na drugą stronę, Polska-Rumunia (2011) + spotkanie z Arkadiuszem Wojnarowskim (producentem filmu)

WIELKIE FESTIWALE – FILMY NAGRADZANE - CANNES
19.10.2012 Kod nieznany, Niemcy – Francja 2000, reż. Michael Haneke
(wyróżnienie specjalne Cannes 2000)
26.10.2012 Biała wstążka, Niemcy-Francja-Austria 2009, reż. Michael Haneke
(Złota Palma 2009)
09.11.2012 Chłopiec na rowerze, Belgia 2011, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
(Grand Prix Festiwalu Cannes 2011)
16.11.2012 Wieczność i jeden dzień, Grecja-Francja 1998, reż. Theodoros Angelopoulos
(Złota Palma 1998)
'Długokracja' Film i otwarta dyskusja [Falanster]

23.06.2012
Falanster
Św. Antoniego 23
godz.18:00
wstęp wolny

Zapraszamy na pokaz filmu, pierwszego w Grecji dokumentu wyprodukowanego przez widzów.

Długokracja jest próbą znalezienia źródeł kryzysu zadłużenia oraz propozycją rozwiązań, których rząd i media głównego nurty nie biorą pod uwagę. Aris Chatzistefanou oraz Katerina Kitidi rozmawiają z ekonomistami, dziennikarzami i intelektualistami z całego świata, którzy opowiadają, w jaki sposób Grecja wpadła w pułapkę zadłużenia, a demokracja zmieniła się w długokrację. Dokument przedstawia też sytuację państw takich jak Ekwador, który stworzył komisję audytu długu, oraz pokazuje podobne trendy w Grecji.
Refugee Review - uchodźcy w kinie [DCF]

22-27.06.2012
DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe)
ul. Piłsudskiego 64A
wstęp: darmowy

Po raz trzeci we Wrocławiu Odra-Film i Polska Akcja Humanitarna organizują ogólnopolski Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej „Refugee Review”. W tym roku odbędzie się on w dniach 22-27 czerwca w Dolnośląskim Centrum Filmowym (w sali Lalka). Wstęp jest wolny na wszystkie seanse. Okazją do prezentacji tych filmów jest Światowy Dzień Uchodźcy, od dziesięciu lat obchodzony na całym świecie w dniu 20 czerwca.

Podczas Refugee Review pokażemy filmy o drodze jaką muszą przebyć cudzoziemcy, o ich kulturze oraz o zderzeniu z kulturą i obyczajowością ludzi zamieszkujących kraj, do którego przybywają. Zwrócimy też uwagę na konflikty zbrojne, których skutkiem są migracje ludności do bezpiecznych krajów. Przede wszystkim jednak chcemy przypomnieć, że uchodźca to cudzoziemiec, który ucieka ze swojej ojczyzny często wbrew swojej woli. Zmusza go do tego trudna rzeczywistość: wojna, prześladowania na tle wyznania, rasy, płci lub poglądów. W obcym kraju, także w Polsce, szuka schronienia, a czasem domu.
To tylko zwierzęta. Pokaz filmu i dyskusja [Złe Mięso]

22.05.2012
Złe Mięso
Wita Stwosza 16
godz.20:00
wstęp: darmowy

70-minutowy dokument ma skłonić widza do zastanowienia się, dlaczego zwierzęta są zabijane, więzione i dlaczego zadaje się im niepotrzebny ból. „Przecież, podobnie jak my, chcą żyć, być wolne i unikać cierpienia”.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Daniela Numana, którą poprowadzą Natalia Sawka i Ilona Witkowska.

W jaki sposób uprzedmiotowienie zwierząt odbija się na relacjach międzyludzkich? Jeżeli odpowiedzią jest, że »to tylko zwierzęta «, kim więc jest człowiek?”.–Wielu ludzi nie ma pojęcia, co dzieje się w Polsce ze zwierzętami–mówi Łukasz Musiał, reżyser filmu.–Uświadamiamy im, jak wygląda transport czy hodowla na futra. Nie będziemy jednak przez godzinę oglądać zwierząt uwięzionych w klatkach. Pokazujemy też, jak można zmienić ich sytuację.
VII Festiwal Filmów Afrykańskich - AFRYKAMERA 2012 [DCF]

19.05.2012 oraz 23-29.05.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
ul. Piłsudskiego 64a
Cena biletów:
12 zł - normalny, 10 zł – ulgowy
Karnety: 25 zł na 3 seanse, 70 zł cały Festiwal

Po raz szósty we Wrocławiu gościmy AFRYKAMERĘ, która przez lata zyskała grono wiernych widzów, stanowiąc jedyną w tej części Europy okazję do poznania współczesnego kina z tego barwnego i różnorodnego kontynentu.

Podczas afrykamerowych dni głos mają Afrykańczycy! Festiwal, który zbliża kultury i przełamuje stereotypy w tym roku zapowiada się wyjątkowo muzycznie. W repertuarze projekcji filmowych, które odbędą się w dniach 24-27.05. w Dolnośląskim Centrum Filmowym, nie zabraknie RYTMÓW AFRYKI.
Pokaz planerowy: Uchwycić rzeczywistość [dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem]

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku pokaz plenerowy PODGLĄDAŃ FILMOWYCH. Film zobaczymy w przestrzenie miejskiej, zapraszamy na klimatyczny dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem 11 maja o godz. 22:00 ul. Włodkowica 7. Wstęp wolny!

Via Cultura z okazji oficjalnej nominacji Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Do filmu "Uchwycić rzeczywistość" Pepita Ferrari zaprosiła grupę najbardziej cenionych filmowców. Są wśród nich: Werner Herzog, Hubert Sauper, Kevin Macdonald, Nick Broomfield, Scott Hicks, Peter Wintonick i wielu, wielu innych. Reżyserka prosi ich o odpowiedź na pytanie o to, dlaczego to robią, skąd biorą pomysły na film, czy film może uchwycić rzeczywistość i jakie kwestie etyczne pojawiają się, gdy filmuje się czyjeś prawdziwe życie? Reżyserzy opowiadają o pracy nad konkretnymi tytułami i dochodzą do miejsc, w którym każdy z nich może wyłożyć swe artystyczne credo. Dzięki temu film przypomina jedyną w swoim rodzaju lekcję mistrzowską.
Pokaz filmu 'Listy martwego człowieka' [CRK]

24.04.2012
Galeria CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: wolny

LISTY MARTWEGO CZŁOWIEKA” TO PONURA DYSTOPIA NA TEMAT KOŃCA ŻYCIA NA ZIEMI I CHYBA NAJBARDZIEJ SUGESTYWNY OBRAZ NUKLEARNEJ ZAGŁADY, JAKI KIEDYKOLWIEK POJAWIŁ SIĘ NA EKRANACH KIN.

TYM FILMEM ŻEGNAMY SIĘ Z CRK, Z KTÓREGO WYPROWADZAMY SIĘ NA CZAS JEGO REMONTU. NIE PRZERYWAMY JEDNAK DZIAŁALNOŚCI I NA KOLEJNE SEANSE ZAPRASZAMY JAK ZWYKLE WE WTORKI O 20.30 DO ZAPRZYJAŹNIONEJ GALERII U NA ULICY JEDNOŚCI NARODOWEJ 93 - ZALEDWIE 5 MINUT SPACERU OD CRK.

„Listy martwego człowieka” w reżyserii Konstatina Łopuszańskiego – akolity samego mistrza Andrieja Tarkowskiego, z którym miał okazję pracować na planie „Stalkera” – z pewnością zaliczyć można do najbardziej depresyjnych i pesymistycznych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.
Pokaz filmu 'Missing' [CRK]

17.04.2012
CRK (galeria)
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: wolny

„MISSING” TO OPARTY NA FAKTACH NIEZWYKLE MOCNY FILM Z NIEZMIENNIE AKTUALNYM PRZESŁANIEM. TO HISTORIA O TYM, JAK STANY ZJEDNOCZONE INGERUJĄ BRUTALNIE W POLITYKĘ INNYCH PAŃSTW, BY WYCIĄGNĄĆ Z TEGO KORZYŚCI DLA SIEBIE.

Czasami dobrzy przegrywają. Czasami odpowiedzialni za niewyobrażalne zbrodnie nigdy nie zostają pociągnięci do odpowiedzialności. „Missing” ze smutkiem pokazuje nam dlaczego i kto – będąc ukrytym gdzieś za kurtyną – może być za to odpowiedzialnym. Reżyser Costa-Gavras stawia w stan oskarżenia totalitaryzm i niesprawiedliwość, a także podejmuje próbę ujawnienia roli, jaką „demokratyczna” polityka Stanów Zjednoczonych ma w obaleniu prawdziwej demokracji i osadzenia w jej miejsce dyktatury, która więziła, torturowała i zabiła tysiące osób w imię „amerykańskich interesów”
9. Planete+ Doc Film Festival [DCF]

Blisko 50 filmów na około 120 projekcjach zobaczymy podczas wrocławskiej edycji festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ Doc w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Po raz pierwszy 16 tytułów, startujących w Konkursie Głównym, ubiegać się będzie także o Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Festiwal odbędzie się równolegle w warszawskich kinach Kinoteka, Luna i KINO.LAB w dniach 11-20 maja oraz we wrocławskim DCF-ie – od 14 do 20 maja. To pierwsza w Polsce odsłona festiwalu filmowego z dwiema jednoczesnymi, dużymi edycjami w kraju. Oprócz projekcji w programie znajdą się również, m.in.: debaty, spotkania z twórcami i koncerty.

Zobaczymy wiele niepokazywanych dotąd w Polsce tytułów, które prezentowane były na zagranicznych festiwalach, wzbudzając duże zainteresowanie widzów i krytyków. Wśród najbardziej oczekiwanych filmów tegorocznej edycji są m.in. nowe dzieła uznanych dokumentalistów: „Projekt Nim” Jamesa Marsha (reżysera oscarowego „Człowieka na linie”) „Chwała dziwkom” Michaela Glawoggera (twórcy „Śmierci człowieka pracy”) czy „Oburzeni” Tony’ego Gatlifa (autora: „Gadjo Dilo”, „Vengo” i „Exils”).
Pokaz filmu: Rozstanie [Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży]

17.04.2012
Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży
Kołłątaja 20
godz.18:30
wstęp: 10 zł

ROZSTANIE
tytuł oryginalny: Jodaeiye Nader az Simin
reżyseria: Asghar Farhadi
występują: Peyman Moaadi, Leila Hatami

Film okrzyknięty przez światową krytykę arcydziełem.Zdobywca Złotego Globu, Oskara oraz nagrodzony na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. "Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego "Co wiesz o Elly?", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.
Pokaz filmu: Droga na drugą stronę [Puzzle]

25.04.2012
Puzzle
Przejście Garncarskie 2
godz.21:00
wstęp 5 PLN

"Droga na drugą stronę" reż. Anca Damian

Pełnometrażowy częściowo animowany film fabularno- dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii.
Krótkie Filmy o Bezdomnych [Amerykańskie Centrum Informacji I Kultury]

17.04.2012
Amerykańskie Centrum Informacji I Kultury (American Corner)
Rynek 58, II piętro
godz.18:00
wstęp: wolny

Projekcja filmów krótkometrażowych o bezdomnych nagranych przez osoby wydające czasopisma uliczne w Petresburgu i Oslo. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny!

It was International Network of Street Papers annual conference in Glasgow, June 2008 where Per Kristian Lomsdalen from street magazine “Erlik” (Oslo, Norway) and Arkady Tyurin from street paper “Put Domoi” (Saint-Petersburg, Russia) decided to unite for organizing creation and open air screenings of movies made by social excluded people (homeless, addicts, disable people) to develop partnership relationship and to overcome social exclusion. They called their project Takoe Kino / Sann Kino.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Kino Wojciecha Staronia [DCF]

12.04.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Piłsudskiego 64A
godz. 20.00
Za ile: 10 PLN

„Argentyńska lekcja”, „Syberyjska lekcja”, reż. Wojciech Staroń

Pokazem „Syberyjskiej lekcji” oraz „Argentyńskiej lekcji” zakończy się wiosenny cykl „Pogranicza” Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Poprzez pryzmat bardzo osobistych podróży, które były punktem wyjścia do powstania tych dwóch wyjątkowych obrazów, spróbujemy zastanowić się nad fenomenem twórczości Wojciecha Staronia, jednego z najciekawszych polskich dokumentalistów, który będzie też gościem pokazu.
Pokaz filmu 'Matka Joanna od Aniołów' [CRK]

03.04.2012
CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: darmowy

„MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW” TO NIEZWYKŁA FILMOWA EKSPLORACJA TEMATU RELIGIJNEGO FANATYZMU I KONSEKWENCJI TŁUMIENIA LUDZKIEJ SEKSUALNOŚCI.

Film Jerzego Kawalerowicza, jedno z największych arcydzieł polskiego kina, to adaptacja słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, nawiązującego do niesławnego epizodu z historii kościoła katolickiego, kiedy to we francuskim miasteczku Loudun siostry z zakonu Urszulanek zostały uznane za opętane przez demony i złe duchy. Film w momencie swojego powstania okazał się tak odważny i kontrowersyjny, że doprowadził do protestów Watykanu przeciw jego nominacji do Złotej Palmy w Cannes w 1961 roku.
Pokaz filmu 'Anioł zagłady' [CRK]

27.03.2012
Galeria CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: darmo

JEŚLI CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z ANARCHICZNYM, SURREALISTYCZNYM I ANTYBURŻUAZYJNYM ŚWIATEM LUISA BUÑUELA, REŻYSERA SŁYNNEGO „PSA ANDALUZYJSKIEGO”, TO „ANIOŁ ZAGŁADY” JEST DOSKONAŁYM POCZĄTKIEM.

Weźmy grupę bogaczy zaproszonych na obiad, pozostawmy ich zamkniętych razem na odpowiednio długi czas, a rzucą się na siebie jak padlinożercy. „Anioł zagłady” to głęboka satyra na to, jak ukrywamy głęboko tkwiące w nas barbarzyńskie instynkty i impulsy.
Pokaz filmu 'Sweet Movie' [CRK]

20.03.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wjazd: darmo

„SWEET MOVIE” DUŠANA MAKAVEJEVA TO CHYBA NAJBARDZIEJ EKSTREMALNY FILM W DZIEJACH KINA. KROPKA.

UWAGA! FILM ZDECYDOWANIE NIE NADAJE SIĘ DLA OSÓB WRAŻLIWYCH! W WIELU MOMENTACH POSUWA SIĘ DO ŁAMANIA PRZERÓŻNYCH NORM SPOŁECZNYCH, POKAZUJE SZEROKĄ GAMĘ DEWIACJI I OBRAZOBURCZYCH POSTAW, ZAHACZA O PORNOGRAFIĘ I JEST ORGIĄ PRZEMOCY. W BEZLITOSNY SPOSÓB PRZEKRACZA WIELE SPOŁECZNYCH TABU, UKAZUJĄC BARDZO PERWERSYJNE DZIAŁANIA, PRZEZ CAŁY CZAS SWOJEGO TRWANIA WYSTAWIAJĄC NA PRÓBĘ POCZUCIE SMAKU I PRZYZWOITOŚCI WIDZA. OGLĄDACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!
'Nad morzem', czyli filmowy portret znikającego świata na AFD 'MovieWro' [DCF]

22.03.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
cena: 10 PLN

„Nad morzem”, reż. Pedro Gonzalez-Rubio + dyskusja

Od początku swojego istnienia film dokumentalny stawiał sobie za cel utrwalanie na taśmie światów przechodzących do historii, zapisywanie zwyczajów, które zanikają. Tak było chociażby z „Nanukiem z północy” Roberta J. Flaherty'ego, podobnie rzecz ma się też w pewnym sensie z „Nad morzem” Pedro Gonzaleza-Rubio, kolejnym tytułem w cyklu „Pogranicza” Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”.
Pokaz filmu "Osama" [CRK]

13.03.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d,
godz.20:30
wstęp: darmo

„OSAMA” TO PIERWSZY AFGAŃSKI FILM OD CZASÓW DOJŚCIA DO WŁADZY TALIBÓW I ICH UPADKU. TO WSTRZĄSAJĄCY OBRAZ NA TEMAT TRAKTOWANIA KOBIET W CZASIE TEGO REŻIMU.

Dla afgańskich kobiet życie podczas fundamentalistycznych rządów talibów – od 1996 do 2001 roku – było wyjątkowo ciężkie. Ten właśnie temat podejmuje film „Osama”, do którego powstania zainspirowało reżysera Siddiqa Barmaka spotkanie z dziewczyną, która musiała udawać chłopaka, by wyżywić swoją rodzinę. Była to w tym czasie sytuacja powszechna – kobiety nie mogły podejmować żadnej pracy zarobkowej, nie mogły się uczyć w szkołach i nie mogły opuszczać domów bez towarzystwa mężczyzny.
Pokaz filmu: Oczy szeroko otwarte [MDKF]

20.03.2012
Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
ul. H. Kołłątaja 20
godz.18:30
wstęp: info na końcu wiadomości

Projekt: "Kochać to nie zawsze znaczy to samo..."

Pokaz specjalny filmu:
OCZY SZEROKO OTWARTE / Eyes Wide Open
reż. Haim Tabakman, Francja/Niemcy/Izrael 2009, 90 min

Aaron, szanowany czterdziestoparoletni członek żydowskiej gminy, wiedzie spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Wraz z żoną Rivką oraz czwórką dzieci mieszka nieopodal koszernego sklepu mięsnego, który sam prowadzi. Praca wypełnia mu niemal całe życie. Czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną. Utartą i rutynową codzienność przerywa Ezri - dziewiętnastoletni student, który nieoczekiwanie odwiedza sklep Arona. Ten postanawia go zatrudnić i otoczyć ciepłem oraz przyjacielską opieką. Jednak z czasem to pozornie ojcowskie uczucie przeradza się w żarliwą namiętność i pożądanie, od którego nie sposób wręcz uciec.
Pokaz filmu: Boski [Falanster]

15.03.2012
Falanster
Św.Antoniego 23
godz.18:00
wjazd: darmo

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu oraz Kolektyw Falanster zapraszają na pokaz filmu z cyklu “Kino zaangażowane z Planete Doc” [wstęp wolny]:

Boski
(reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2008)
Fascynujący filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku. Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu tekę premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.
Pokaz filmu "Koniec Rosji" [DCF]

20.03.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20.00
cena: 10 PLN

„Koniec Rosji”, reż. Michał Marczak

Po frekwencyjnym rekordzie na otwarciu kolejnego cyklu Akademii Filmu Dokumentalnego "MovieWro" zapraszamy, wyjątkowo we wtorek, na dodatkowy pokaz filmu "Koniec Rosji".

„Koniec Rosji” to historia 19-letniego rekruta Aleksieja, który przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych rubieżach Rosji, aby tam odbyć służbę wojskową. To jeden z niewielu posterunków granicznych strzegących olbrzymich, nie zamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym. W placówce stacjonuje sześciu żołnierzy, przebywających w miejscu odosobnienia już sporo czasu, co nie mogło pozostać bez wpływu na ich osobowości.
AFD "MovieWro": "Arbor" [DCF]

15.03.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20:00
Za ile: 10 PLN

"Arbor", reż. Clio Barnard + dyskusja

Brytyjka Andrea Dunbar zaczęła pisać dramaty jako nastolatka. Młoda autorka intensywnie sięgała do własnych doświadczeń z życia w pełnym patologicznych zachowań Bradford. Po latach reżyserka Clio Barnard wróciła do dzielnicy, aby opowiedzieć burzliwą historię życia Andrei i jej dzieci. „Arbor”, film który w efekcie powstał daleki jest od klasycznej biografii dokumentalnej. Barnard zaciera w nim granicę między fabułą a dokumentem i m.in. z tego powodu film został włączony w program nowego cyklu Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” - „Pogranicza”.
Pokaz filmu "Nawet karły były kiedyś małe" [CRK]

06.03.2012
CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: wolny

FILM WERNERA HERZOGA „NAWET KARŁY BYŁY KIEDYŚ MAŁE” TO FILM, KTÓRY NIE MIAŁBY SZANSY POWSTAĆ W OBECNYCH CZASACH. JEST NA TO ZBYT ODWAŻNY, ZBYT KONTROWERSYJNY, ZBYT OKRUTNY.

Werner Herzog w swoim drugim pełnometrażowym filmie fabularnym przedstawia dziwaczny świat – świat zamieszkały i rządzony przez karły, całkowicie opuszczony przez ludzi normalnego wzrostu – pozostały po nich tylko budynki, meble, urządzenia i rzeczy zwykłych rozmiarów. I w tym świecie, na jakiejś położonej na pustkowiu farmie?/więzieniu?/ośrodku?, zamieszkujące to miejsce karły podnoszą bunt przeciwko swojemu zarządcy, który z niewyjaśnionych powodów uwięził jednego z nich. Rezultatem tej rebelii i nagłej samozwańczej wolności są dokonywane przez nich akty bezsensownego zniszczenia, przejawiającego w wyżywaniu się na wszystkim, co jest w zasięgu ręki – na przedmiotach, roślinach, zwierzętach, w końcu na słabszych i upośledzonych członkach własnej społeczności.
Pokaz filmu 'Diamenty nocy' [CRK]

21.02.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: wolny

JEDEN Z NAJPOTĘŻNIEJSZYCH FILMÓW ANTYWOJENNYCH, JEDNO Z NAJWIĘKSZYCH ARCYDZIEŁ FILMOWEJ NOWEJ FALI – TAK MOŻNA W SKRÓCIE OPISAĆ „DIAMENTY NOCY” .

Treść jest prosta, ale to nie ona świadczy o sile tego obrazu. Dwóch młodych chłopców – więźniów obozu koncentracyjnego – ucieka z transportu. Ubrani w łachmany, głodni i wyczerpani, przez trzy dni wędrują przez lasy, by znów zostać złapanymi przez uzbrojonych niemieckich cywili, którzy urządzili na nich łapankę. To, co niezwykłe w tym filmie, to jego forma – kiedy bohaterowie wędrują przez nieprzyjazną dzicz, ich ucieczka jest przedstawiona w ekspresjonistyczny i surrealistyczny sposób: przemieszana z ich snami, halucynacjami, fantazjami i wspomnieniami.
Pokaz filmu: To tylko zwierzęta [Bar Vega]

10.03.2012
Bar Vega
ul. Sukiennice 1/2 (Rynek)
godzina 18:00
wstęp: wolny"To tylko zwierzęta"
Niezależny film dokumentalny ukazujący różne oblicza relacji między człowiekiem a innymi gatunkami. Kim są zwierzęta i jakie zajmują miejsce we współczesnym społeczeństwie? Dlaczego są zabijane w ilościach, których nie da się zliczyć, dlaczego są więzione i zadaje im się niepotrzebny ból, skoro podobnie jak my chcą żyć, być wolne i unikać cierpienia? W jaki sposób uprzedmiotowienie zwierząt odbija się na relacjach międzyludzkich? Jeżeli odpowiedzią jest, że TO TYLKO ZWIERZĘTA, kim więc jest człowiek?
AFD MovieWro: Koniec Rosji [DCF]

23.02.2012
Dolnośląskie Centrum Filmowe - sala „Lalka"
godz. 20.00
wstęp: 10 PLN

„Koniec Rosji”, reż. Michał Marczak + spotkanie z reżyserem

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy przywykli do obecności na mapie wrocławskich wydarzeń kulturalnych Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Inicjatywa powraca już 23 lutego wrocławską premierą głośnego dokumentu „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Pokaz otworzy trzeci rok spotkań z AFD „MovieWro”, a także zainauguruje cykl „Pogranicza”. Dodatkową atrakcją jest obniżka cen biletów i powrót do 10 zł!

„Koniec Rosji” to historia 19-letniego rekruta Aleksieja, który przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych rubieżach Rosji, aby tam odbyć służbę wojskową. To jeden z niewielu posterunków granicznych strzegących olbrzymich, nie zamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym. W placówce stacjonuje sześciu żołnierzy, przebywających w miejscu odosobnienia już sporo czasu, co nie mogło pozostać bez wpływu na ich osobowości.
Pokaz filmu 'Nadzy' [CRK]

07.02.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wjazd: darmo

KINO CRK MA ZASZCZYT ZAPROSIĆ NA JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH I BEZKOMPROMISOWYCH FILMÓW W DZIEJACH KINA. PROSZĘ PAŃSTWA – OTO „NADZY” MIKE'A LEIGH.

Jeśli by spróbować określić ramy gatunkowe filmu „Nadzy” w reżyseria Mike'a Leigh, to trzeba by było stworzyć zupełnie nowy gatunek – mógłby się on na przykład nazywać „cios w twarz”. To filmowe arcydzieło jest okrutne, surowe jak świeże mięso i wypełnione dialogami tak ostrymi, jakich nie spotka się w żadnym innym filmie. Ten obraz to niezwykła wizja człowieka zanurzonego w otchłani nihilizmu. Poznajcie więc Johnniego – bezrobotnego, filozofującego wyrzutka społecznego, który by uchronić się przed karą za gwałt dokonany w jakiejś obskurnej alejce w Manchesterze, ucieka do Londynu tylko po to, by przekonać się tu o tym, że stolica jest tak samo, a może nawet bardziej beznadziejna i mroczna niż jego miasto rodzinne. Podczas swojej wędrówki po tym najgłębszym z piekielnych kręgów, jakim jest Londyn lat 90-tych XX wieku, poznaje całą menażerią dziwacznych indywiduów, przedziwnych charakterów, rozbitków życiowych, ludzi nieprzystosowanych, zagubionych, skrzywdzonych, zdemoralizowanych, pozbawionych swojego miejsca na świecie. I wchodzi z nimi oczywiście w najróżniejsze interakcje.
Pokaz filmu 'Przypadek Pekosińskiego' [CRK]

24.01.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wjazd: darmo

„PRZYPADEK PEKOSIŃSKIEGO” TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ NIEZWYKŁYCH I ORYGINALNYCH FILMÓW W HISTORII NIE TYLKO POLSKIEGO KINA. TO FILM BIOGRAFICZNY, W KTÓRYM TYTUŁOWĄ ROLĘ GRA SAM BRONISŁAW PEKOSIŃSKI – I GRA SIEBIE ZARÓWNO JAKO DZIECKO, JAKO DOROSŁEGO I JAKO STARCA.

Film fabularny "Przypadek Pekosińskiego" przedstawia prawdziwą postać o niepowtarzalnej biografii. Pekosiński żyje w Polsce, mieszka w Zamościu, dziś ma prawdopodobnie koło 70 lat. Nie ma rodziny, nie wie kim jest.
W jego życiu wszystko zostało skonstruowane sztucznie: i symboliczna data urodzin - dzień wybuchu II wojny światowej, i nazwisko - od skrótu instytucji opiekuńczej PKOS, i miejsce urodzenia – obóz koncentracyjny w Zwierzyńcu, skąd zza drutów przerzuciła go matka. Fałszywi i sztuczni okazali się opiekunowie i przyjaciele. Prawdziwe - tylko sieroctwo i garb. O młodego Bronka walczyły ze sobą dwie potęgi: totalitarne państwo i Kościół Katolicki. Dorosły Pekosiński, alkoholik i degenerat sparaliżowany po wylewie krwi do mózgu , ma jednak gwiazdę przewodnią swego życia: mistrzowską grę w szachy. Upokarzany, przepędzany, zdradzany i oszukiwany, zachowuje godność, dobroć i ufność. Przez całe życie szuka matki.
Pokaz filmu 'Chlew' [CRK]

17.01.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp wolny

„Chlew” to jedno z największych osiągnięć jednego z największych skandalistów kina, to Pier Paolo Pasolini – autor niesławnego „Salò, czyli 120 dni Sodomy” - w szczytowej formie. Dla wielu to najbardziej spójne i kompleksowe dzieło w jego dorobku. Jeden film, dwie historie i pozorny brak łączności między nimi. A w nich wszystko co dziwne, niepokojące, kontrowersyjne i szalone: kanibalizm, nieuzasadniona nagość, smutek, hipokryzja, morderstwo. I jak w większości obrazów tego reżysera, polityka, religia i filozofia spotykają się tu ze sobą, by na wspólnej wieczerzy zwymiotować nonsensem.

Opowieść pierwsza – o synu bogatego przemysłowca, który poczuwa erotyczny pociąg jedynie do świń. Opowieść druga – o średniowiecznym kanibalu, którego mottem jest: zabiłem ojca, jadłem ludzkie mięso, a teraz drżę z rozkoszy.
Pokaz filmu 'Grbavica' [CRK]

10.01.2012
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wjazd: darmo

MAŁE OSTRZEŻENIE: JEŚLI JESZCZE NIE WIDZIELIŚCIE TEGO FILMU, STARAJCIE SIĘ UNIKAĆ JEGO OPISÓW I RECENZJI, GDYŻ W WIĘKSZOŚCI – NIESTETY – ZDRADZAJĄ ONE TO, CO SAMO OGLĄDANIE FILMU POWINNO DOPIERO UJAWNIĆ.

Każdy słyszał wiele o wojnach i związanych z nimi okrucieństwach. Ale co z ludźmi, którzy ciągle muszą żyć ze wszystkimi koszmarami i pozostałościami zbrodni, które wydarzyły się w ich własnym kraju, który obecnie jest na każdym kroku naznaczony piętnem tragicznych wydarzeń i nieszczęść? O tym właśnie opowiada pełnometrażowy debiut reżyserki Jasmili Zbanic.
Pokaz filmu: Jądro wieczności [Falanster]

16.01.2012
Falanster
ul. św. Antoniego 23
godz.18:00
wstęp bezpłatny

Klub Krytyki Politycznej Wrocław oraz Falanster Kolektyw zapraszają na pokaz filmu Jądro Wieczności, wstęp bezpłatny.

Jądro wieczności, 2009
„Onkalo” to po fińsku „schowek”. To również nazwa pierwszego podziemnego składu odpadów atomowych. Obecnie, istnieje ich na świecie około 250 tysięcy ton. Kompleks zostanie zamknięty i zabezpieczony, zaraz po zapełnieniu. Onkalo ma przetrwać około 100 tysięcy lat – mniej więcej tyle czasu odpady będą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Żadna budowla wzniesiona przez człowieka nie przetrwała tak długo.
Nowe Horyzonty w kinie Helios

20–26.01.2011
Kino Helios

Najlepsze filmy tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty, w tym dzieła Bruno Dumonta, Béli Tarra czy Urszuli Antoniak, będą mogli od stycznia zobaczyć widzowie w całej Polsce. Wszystko za sprawą projektu Nowe Horyzonty Tournée, który potrwa od 6 stycznia do 22 marca 2012 roku i obejmie swoim zasięgiem 22 miasta. Dzięki tym pokazom każdy osobiście może doświadczyć, co stanowi o fenomenie zjawiska, jakie stanowią Nowe Horyzonty.

Tym razem aż osiem filmów rusza w podróż po Polsce w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée. Widzowie 22 miast będą mogli obejrzeć filmy 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, które według selekcjonerów stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.
Kino CRK: Ładunek 200 [CRK]

20.12.2011
Galeria CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30
wstęp: wolny

Kino CRK zaprasza na ostatni seans w tym roku. Wstęp oczywiście wolny.

„Ładunek 200” to kryptonim oznaczający w rosyjskim wojskowym żargonie ciała martwych żołnierzy przywożone z wojny. To także tytuł najbardziej kontrowersyjnego filmu w dorobku kontrowersyjnego reżysera Aleksieja Bałabanowa. Jak streścić ten obraz? Sam twórca wyraził życzenie, by nie zdradzać zbyt wiele z jego fabuły – więc będzie bardzo oszczędnie. Związek Radziecki, rok 1984. Małe, ponure miasto przemysłowe. Córka ważnego partyjnego oficjela zostaje porwana przez kapitana policji, który zakochuje się w niej i wyraża to w zdecydowanie chory sposób. Jego czyny w wyraźny sposób odbijają się na życiu związanych z tą dwójką ludzi.
Pokaz filmów 'Cicha furia' i 'Chciałem uciec' [CRK]

06.12.2011
CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz.20:30

Miła wiadomość dla wszystkich - od tego seansu rozpoczynamy palenie w kominku podczas seansu, więc nie ma co się martwić o pogodę za oknami :)

Co się dzieje, gdy umieścimy dobrych ludzi w miejscu pełnym zła? Czy człowieczeństwo wygra ze złem, czy też może to właśnie zło zatriumfuje? Takie pytania stawiali sobie organizatorzy psychologicznego eksperymentu – realistycznej symulacji więziennego życia – który odbył się latem 1971 roku na Uniwersytecie Stanford. Wtedy to naukowcy Philip Zimbardo, Craig Haney i Curtis Banks przeprowadzili ten eksperyment, próbując dowiedzieć się czegoś więcej o naturze człowieka. By znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania zebrali grupę studentów, którzy jako ochotnicy zgodzili się przyjąć role więźniów i ich strażników. Mimo że uczestnicy tego eksperymentu byli absolutnie zdrowi psychicznie i nie wykazywali żadnych odchyleń w tej materii, to jednak bardzo szybko po rozpoczęciu testu ci, którzy grali role strażników zaczęli epatować sadystycznymi skłonnościami, a ci, którzy odgrywali więźniów, zaczęli wykazywać objawy krańcowego stresu i depresji.
AFD 'MovieWro': Zielona rewolucja [Dolnośląskie Centrum Filmowe]

15.12.2011
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz.20:00
http://moviewro.pl/

Na zakończenie tegorocznych spotkań z AFD "MovieWro" - "Zielona rewolucja", kończąca jednocześnie cykl "Dokumentalne dekonstrukcje".

Filmowa rekonstrukcja Zielonej Rewolucji, jaka miała miejsce w Iranie w maju 2009 roku. Film odwołuje się do szczególnego rodzaju archiwaliów: do krótkich filmów, nakręconych po kryjomu telefonami komórkowymi lub kamerą video oraz do pisanych w trakcie rewolucji blogów i przesyłanych twitterem informacji. Blogi oraz teksty z twittera pokazane zostały w formie animacji.

Po filmie odbędzię dyskusja, którą poprowadzi Adam Kruk. Skład dyskutantów jest właśnie finalizowany.
Tak dla Kobiet: pokaz filmu 'Podziemne Państwo Kobiet' [Tajne Komplety]

07.12.2011
Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2
godz.18:00

W ramach akcji „Tak dla Kobiet” wrocławski Klub Krytyki Politycznej zaprasza na pokaz filmu „Podziemne Państwo Kobiet”. Podczas spotkania będzie możliwość złożenia podpisu pod projektem ustawy o świadomym macierzyństwie.

Więcej o filmie:
reż. Anna Zdrojewska, Claudia Snochowska-González, Polska 2009, 45 min.

Podziemne państwo kobiet to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze. Osiem kobiet, które dokonały nielegalnej aborcji, zdecydowało się na pierwszą w Polsce publiczną opowieść o swoim doświadczeniu.
Organizatorzy Planete Doc angażują się we Wrocław - Gunnar szuka Boga [Helios]

8.12.2011
Centrum Filmowe Helios
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
godz. 20:45
16 zł (bilet ulgowy), 21 zł (bilet normalny)

„Gunnar szuka Boga”, reż. Gunnar Hall Jensen (w ramach cyklu „Kino Konesera”)

Against Gravity, dystrybutor filmowy oraz organizator festiwalu Planete Doc, wchodzi na wrocławski rynek. Firma zamierza regularnie urządzać w stolicy Dolnego Śląska premierowe pokazy dystrybuowanych przez siebie filmów, czego przykład znajdziemy już 8 grudnia, kiedy w ramach cyklu „Kino Konesera” w Centrum Filmowym Helios odbędzie się pokaz „Gunnar szuka Boga”. W maju, równolegle z edycją warszawską, odbędzie się z kolei wrocławska edycja Planete Doc Film Festival, największej w Polsce imprezy poświęconej kinu dokumentalnemu.

Gunnar to typowy przedstawiciel skandynawskiej klasy średniej. Ojciec rodziny, żyjącej w dobrobycie, w domu z dużym ogródkiem, jeżdżącej wygodnym samochodem i zaopatrzonej w nowoczesne gadżety. Bohater, a zarazem reżyser filmu, pozornie nie ma powodów do zmartwień, jednak daleko mu do zadowolenia.
Kino zaangażowane z Planete Doc: 'Gasland / Kraj gazem płynący' [Puzzle]

27.11.2011
Klub Puzzle
Przejście Garncarskie 2
godz.16:00
wjazd: darmo

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu zaprasza na pierwszy pokaz z cyklu "Kino zaangażowane z Planete Doc".

"Gasland / Kraj gazem płynący""
reż. Josh Fox, USA 2010, 104 min.


W czasach walki o surowce energetyczne i boomu na ekologię hasło “gaz naturalny” może brzmieć jak objawienie. Okazuje się, że Ameryka śpi na największych złożach gazu naturalnego na świecie i jednocześnie śniąc o energetycznej potędze nie widzi tego, co dzieje sięna jawie. Josh Fox autor filmu pewnie również żyłby w nieświadomości, gdyby pewnego pięknego dnia pewna firma energetyczna nie złożyła mu kuszącej propozycji - 100 tys dolarów w zamian za tymczasowe wydzierżawienie jego ziemi pod wydobycie gazu łupkowego. Podobne oferty dostają mieszkańcy ze wszystkich części Ameryki.
Women vs. the World – przegląd filmów o sytuacji kobiet na świecie [Dolnośląskie Centrum Filmowe]

12-14.12.2011
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 18.00-23.00
Cena pojedynczego biletu: 11 zł (ulgowy), 13 zł (normalny)

Z przyczyn niezależnych od organizatorów przegląd filmowy Women vs. the World" nie mógł odbyć się w grudniu. Wkrótce zostanie podany nowy termin wydarzenia, wraz z lekko zmienionym programem.

Odmienne kultury, różne kraje, rozmaite problemy i bolączki. Jednak wiele spośród kłopotów, z którymi borykają się kobiety na całym świecie, jest wspólnych, niezależnie od szerokości geograficznej. Pretekstem do zastanowienia się nad aktualną sytuacją kobiet w różnych miejscach świata, w tym kwestiami związanymi z tempem przemian kulturowych, będzie przegląd filmów fabularnych „Women vs. The World”. W programie wrocławskiej imprezy znalazły się m.in. „Ki”, „Karen płacze w autobusie” oraz „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

Międzynarodowe kino artystyczne od lat znakomicie komentuje otaczającą nas rzeczywistość. Walka o prawa kobiet oraz dążenie organizacji feministycznych i środowisk pro-kobiecych do przełamania patriarchalnej dominacji, należą do bardzo istotnych zagadnień współczesnego świata, z czego filmowcy zdają sobie sprawę, przychodząc w sukurs aktywistom. Reżyserzy (i reżyserki) portretują silne kobiety, walczące o poprawę swojego losu, ale też bezwolne jednostki pozostające we władaniu systemu patriarchalnego i kobiety, które próbują się usamodzielnić, jednak w ich otoczeniu musi upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim będzie to możliwe.
'Niedokończony film' otwiera nowy cykl AFD 'MovieWro' [Dolnośląskie Centrum Filmowe]

24.11.2011
Dolnośląskie Centrum Filmowe
ul. Piłsudskiego 64a
godz. 20.00
Za ile: 12 PLN

'Niedokończony film', reż. Yael Hersonski

24 listopada startuje kolejny cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Nazywa się „Dokumentalne dekonstrukcje” i w jego ramach prezentowane będą dokumenty zajmujące się wiarygodnością i kłamstwem obrazu, a także wpływem przekazów audiowizualnych na otaczającą nas rzeczywistość. Na pierwszy ogień pójdzie niemiecko-izraelski „Niedokończony film” w reżyserii Yael Hersonski, nagradzany m.in. na festiwalach Sundance i Hot Docs w Toronto.
Kino CRK: Jubileusz [CRK]

08.11.2011
galeria w CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz. 20:00
wstęp wolny

Jubilee, reż. Derek Jarman, Wielka Brytania, 1978)

Jeśli ktoś nie widział jeszcze żadnego filmu buntowniczego wizjonera Dereka Jarmana, to warto zacząć właśnie od tego obrazu. Bo „Jubileusz” to Jarman w swojej czystej formie. Ten nie bez kozery określany mianem kultowego reżyser tworzył swoje filmy z intencją, by szokowały, by wywoływały swojego rodzaju katharsis – dla jednych pozytywnego, dla innych negatywnego, ale zawsze tak mocnego i intensywnego, że po po prostu nie dawało się koło jego poruszającej i głęboko niepokojącej twórczości przejść obojętnie.
Pokaz filmu oraz dyskusja z aktywistą rosyjskiego ruchu antyfaszystowskiego [CRK]

09.11.2011
Galeria CRK
Jagiellończyka 10c/d
godz. 20:00

Anarchistyczny Czarny Krzyż Moskwa prezentuje:
"Principle of hate (2010)", film przedstawiający działalność współczesnego ruchu neo-nazistowskiego w Rosji.
Po pokazie odbędzie się dyskusja z aktywistą rosyjskiego ruchu antyfaszystowskiego. Będziemy rozmawiać o neonazistowskiej przemocy w Rosji oraz o legalnych powiązaniach tego ruchu z partiami politycznymi.

W czasie spotkania będzie okazja aby wesprzeć ACK Moskwa oraz zakupić kartkę dla białoruskich więźniów politycznych.

Solidarność naszą bronią!
Pokaz filmu 'The Coat Hanger Project' o historii aborcji w USA [Instytut Filologii Angielskiej]

7.11.2011
Instytut Filologii Angielskiej
ul. Kuznicza 22, sala 4041
godz. 18.00

Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego Angie Young pt. "The Coat Hanger Project" o historii aborcji i ruchu praw reprodukcyjnych w USA. Po filmie dyskusja na temat polskiego ruchu praw reprodukcyjnych Tak Dla Kobiet www.takdlakobiet.pl

Więcej informacji o filmie:
http://www.thecoathangerproject.com/
9. Objazdowy Festiwal Filmowy [Kino Lwów]

4-6.11.2011
KINO LWÓW, ul.Hallera 15
wstęp: bezpłatny

Piątek, 4 listopada 2011
16.00 DIWAWAL – MIASTO PRZEKLĘTEGO ZŁOTA (52 min)
KTO ZABIŁ WAŁĘSĘ Z PNOM PHEN (56 min)
18.00 CZERWONE ŚWIATŁO (72 min)
19:30 PODRÓŻ (56 min)
po filmie dyskusja i spotkanie z gośćmi

Sobota, 5 listopada 2011
16.30 RAJSKIE PTAKI (75 min)
18.00 RÓŻOWY GANG (100 min)
20.00 DWÓCH ESCOBARÓW (100 min)
Pokaz filmu 'Visitor Q' - jubileuszowy, 50 seans Kina CRK!

25.10.2011
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz:20:00

Visitor Q
produkcja: Japonia
reżyseria Takashi Miike
czas trwania: 84

W 1968 roku włoski skandalista Pier Paolo Pasolini kręci "Teoremat" – radykalny, heretycki i antymieszczański w wymowie film o pewnej rodzinie. 33 lata później inny skandalista – pochodzący z Japonii Takashi Miike – bierze ten obraz na warsztat, by nakręcić jego nową wersję. Tak właśnie powstał "Visitor Q", jeden z najbardziej szokujących i kontrowersyjnych filmów, jakie kiedykolwiek powstały – opowieść o najbardziej dysfunkcyjnej rodzinie na naszej planecie.
Kino CRK: Śmierć pana Lazarescu

18.10.2011
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz.20:00
wjazd: darmo

Śmierć pana Lazarescu (Moartea domnului Lazarescu)
reż. Cristi Puiu, Rumunia, 2005

Każdy, którego kiedykolwiek zostawiono samemu w nieogrzewanej poczekalni w szpitalnym fartuchu przy ostrym świetle jarzeniówek, rozpozna ten osobliwy stan – że stał się właśnie bezlitośnie uprzedmiotowionym medycznym okazem. Każdy, kto kiedykolwiek długo oczekiwał na ostrym dyżurze, aż jakiś znudzony lekarz się nim w końcu zajmie, zrozumie to, co spotkało tytułowego bohatera filmu „Śmierć pana Lazarescu”. Ten 60-letni wdowiec, mieszkający samotnie ze swoimi kotami, pewnego wieczoru poczuł się niedobrze – na tyle niedobrze, żeby zrozumieć, że nie są to jego codzienne dolegliwości czy zwykły kac. Więc dzwoni po karetkę. I taki jest początek tej dantejskiej odysei w głąb trzewi systemu medycznego wielkiego miasta, jakim jest Bukareszt. Karetkę czeka długa droga: od jednego przepełnionego szpitala, w którym pracują niekompetentni lekarze do innego. Pan Lazarescu zostaje zredukowany do roli pacjenta, jest już tylko chorym, umierającym ciałem.
FILMOWY BRAVE 2011 [kino Warszawa - sala NOT]

Od 3 do 7 lipca w kinie Warszawa – sala NOT odbędzie się filmowa część tegorocznego Brave Festivalu, czyli 6. Przegląd Filmowy Brave. Już po raz trzeci część filmowa Brave odbywa się w kinie Odry-Film. Na tegorocznym Przeglądzie Filmowym Brave zostanie pokazanych 15 filmów w trzech blokach tematycznych: BRAVE CONTEXT, BRAVE PEOPLE DOC oraz BRAVE FOCUS. Bilety na seans 10 zł. Karnet filmowy na jeden dzień 25 zł.

BRAVE FOCUS to uważne spojrzenie na kulturę danego kraju. W tym roku ten cykl poświęcony zostanie Mongolii, w której fascynujący świat nomadów wraz z ich tradycyjnym, bliskim naturze stylem życia ściera się obecnie z modernizacją forsowaną przez tamtejsze władze, co pod wieloma względami przypomina procesy globalizacji. Kolejnym cyklem projekcji jest BRAVE PEOPLE DOC. Fundamentalnym jego założeniem jest prezentacja historii i działań ludzi odważnych: jednostek, które świadomie i niejednokrotnie samotnie podejmują wysiłek zmierzenia się z otaczającą je rzeczywistością. Trzeci cykl, BRAVE CONTEXTS, bezpośrednio nawiązuje do głównego tematu tej edycji Brave – maski. Filmy prezentowane w tym bloku uzmysławiają głębię tego tematu i ukazują niecodzienny kontekst kulturowy maski.
BRAVE FILMS w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze

W najbliższy weekend (10-11 czerwca) w kinach Odry-Film w ramach współpracy z Brave Festivalem zaprezentowane zostaną w kinach „Apollo” w Wałbrzychu oraz „Piast” w Legnicy dwa filmy z tegorocznej głównej edycji Brave Festivalu. Pokazy w dolnośląskich kinach noszą wspólną nazwę - BRAVE FILMS ON TOUR. Tydzień później (17-18 czerwca) pokazy te odbędą się w kinie „LOT” w Jeleniej Górze. Bilety 10 zł.

--------------------------------
WAŁBRZYCH, KINO APOLLO
LEGNICA, KINO PIAST
--------------------------------
10 czerwca, godz. 18.00
„OPOWIEŚĆ OJCA. PRZEZ MONGOLSKIE STEPY W POSZUKIWANIU CUDU”

reż. Michel Orion Scott, USA 2009, 93 min.
Narratorem filmu jest Rupert Isaacson – podróżnik i dziennikarz, ojciec chorego na autyzm kilkuletniego Rowana. Razem ze swoją żoną Kristin podejmuje ryzykowną wyprawę przez rubieże Mongolii, co ma się stać formą terapii ich syna. Choroba staje się dla tej rodziny punktem wyjścia do przygody życia.
Refugee Review - uchodźcy w kinie [kino Lwów]

Już po raz drugi w kinie należącym do Odra-Film, Polska Akcja Humanitarna organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – REFUGEE REVIEW. Odbywa się on z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, od dziesięciu lat obchodzonego 20 czerwca. W tym roku przegląd odbędzie się w kinie „Lwów”, w dniach 17-19 czerwca. Dla wszystkich widzów wstęp wolny.

W ramach REFUGEE REVIEW pokażemy m. in. znakomity dokument „Szpital Gaza” (reż. Marco Pasquini), opowiadający w niezwykle poruszający sposób historie ludzi skupionych wokół budynku szpitala podczas izraelskiej inwazji na Bejrut w 1982 r. oraz masakry w obozach Sabra i Szatila. Film nie był wcześniej pokazywany w Polsce.

Ciekawostką jest seria dokumentów wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez meksykańską gwiazdę Gaela Garcìę Bernala, ukazujących trudne położenie nielegalnych emigrantów w Meksyku. Filmy zebrane pod wspólnym tytułem „Niewidzialni” obnażają prawdę o jednej z najbardziej niebezpiecznych podróży na świecie – od granicy gwatemalsko-meksykańskiej poprzez „zieloną granicę” do Stanów Zjednoczonych – i ujawniają nieznane wcześniej losy ludzi, którzy odbyli tę podróż.
Kino CRK: Tęczowi wojownicy [CRK]

01.06.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Tęczowi wojownicy
Reżyseria: Suzanne Raes
kraj: Holandia
rok produkcji: 2009
czas trwania: 89 minuty

„Rainbow Warrior” to już legenda. To właśnie przy pomocy tego statku od końca lat 70. Greenpeace prowadziła swoje pierwsze kampanie w obronie wielorybów. Służył on też w akcjach chroniących akweny przed zrzucaniem do nich toksycznych i nuklearnych odpadów. W 1985 roku „Rainbow Warrior” wyruszył na tournée „Nuclear Free Pacific”. W tym samym roku, 10 lipca, został zniszczony przez bomby podłożone przez francuskie służby specjalne…
Kino CRK: Palacz zwłok [CRK]

18.05.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Palacz zwłok
reżyseria: Juraj Herz
rok produkcji: 1969
kraj: Czechosłowacja

+ wegańskie jedzenie
http://www.najadacze.pl/

Faszyzm to stan umysłu. Tak w skrócie można by określić przesłanie kryjące się za Palaczem zwłok Juraja Herza. Karol Knopfrkingl jest palaczem zwłok. Każdego dnia udaje się do krematorium – swojej Świątyni Śmierci – w którym pracuje sumiennie i wytrwale, wypełniając "rozkład jazdy śmierci” – rozpisany na godziny cykl palenia zwłok. Jego zamiłowanie do czystości i porządku staje się patologiczną obsesją - wszystko co żyje, Kopfrkingl poddawałby oczyszczającej sile ognia. Ale jest rok 1939 i nazizm zaczyna pełznąć po praskich uliczkach.
Kino CRK: Edge [CRK]

11.05.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Edge
Reżyseria: Marc Pierschel, Michael Kirchner
Niemcy, 2009
Czas trwania: 82 min

+ wegańskie jedzenie
http://www.najadacze.pl/

Dwadzieścia osiem lat po tym, jak zespół Minor Threat opublikował utwór “Straight Edge”, kontrkultura znana jako Straight Edge stała się światowym fenomenem, która zjednoczyła osoby odrzucające wszelkie formy intoksykacji. Najbardziej charakterystycznymi elementami Straight Edge są wstrzemięźliwość od alkoholu, nikotyny, narkotyków oraz przypadkowego seksu. Od czasu pojawienia się na początku lat 80., ta idea rozprzestrzeniła się na cały świat, dzięki muzycznym scenom Punk i Hardcore.
Tęczowy Klub Filmowy - Dziewczyna Żołnierza [Orthopedia ]

10.05.2011
klub Orthopedia
pl. Solny 15
godz. 20:00
Wstęp wolny

Już 10 maja, film o miłości chłopaka ... do dziewczyny.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii w Tęczowym Klubie Filmowym oparta na faktach historia żołnierza, który wbrew kompanom z jednostki, wbrew dowódcom i wbrew jemu samemu, zakochał się w transseksualnej kobiecie.

Film o tożsamości i jej poszukiwaniu. O miłości, która nie pyta nas o zdanie. O nienawiści zakorzenionej głęboko w naszych lękach. O homofobii, która zaślepia …
AfryKamera - VI Festiwal Filmów Afrykańskich [Kino Warszawa, sala NOT]

02-05.06.2011
kino Warszawa, Sala NOT
al. Piłsudskiego 74
email: wroclaw@afrykamera.pl
bilety: 12 zł (norm.), 10 zł (ulg.)
karnety: 3 seanse 25 zł, całość 70 zł

AfryKamera - jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal podejmujący temat kina afrykańskiego, rusza po raz szósty we Wrocławiu! Rezerwujemy wasz czas między 2 a 5 czerwca. Tym razem zapraszamy do Sali NOT kina Warszawa, gdzie spotkacie kino ambitne, na wysokim poziomie, ukazujące nieznane szerszej publiczności oblicze kontynentu afrykańskiego – życie społeczno-kulturalne ludności afrykańskiej – codzienne problemy, rozterki, marzenia i pragnienia.

Tegoroczne hasło AfryKamery brzmi Duma Afryki – a zdecydowanie jest z czego być dumnym. Przekonajcie się co Afryka ma do zaoferowania - mozaikę kultur, niesamowity potencjał, ciekawe postacie, niezwykłe historie… Czekają nas filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. O przeróżnej tematyce, zaczynając od tematów przyjemnych, rozrywkowych (m.in. afrykańskie Bollywood), poprzez ambitne filmy dokumentalne, na poważnych zagadnieniach (problem AIDS, czy sytuacja osób homoseksualnych) kończąc. Co jeszcze? Niezwykłe wystawy, merytoryczne dyskusje prowadzone przez specjalistów, warsztaty tańca afro, koncerty i imprezy w rytmach Czarnego Kontynentu. W tym roku dajemy uczestnikom festiwalu wyjątkowo dużo możliwości.
Jaskinia zapomnianych snów [kino Warszawa - sala NOT]

od 8.05.2011 [rozkład jazdy]
kino Warszawa - sala NOT
ul. Piłsudskiego 74

Dopóki Werner Herzog nie sfilmował jaskini Chauvet, zaledwie kilka osób miało do niej dostęp. W swoim najnowszym filmie „Jaskinia zapomnianych snów” odsłonił przed oczami widza niezwykłe piękno i urok jednego z najbardziej tajemniczych i inspirujących miejsc na ziemi. Stworzył poruszającą filmową podróż w przeszłość – w głąb ludzkiej kultury i tradycji. Film pokazujemy od 8 maja w kinie „Warszawa – sala NOT”.

Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia wejścia przez olbrzymi blok skalny. Jej wnętrze, przypominające wielkością boisko do gry w piłkę nożną, przedstawia zachwycające malowidła, pochodzące z epoki lodowcowej i prezentujące olbrzymich rozmiarów, prehistoryczne ssaki.
I tak nie zależy nam na muzyce [kino Warszawa - sala NOT]

od 29.04.2011 [rozkład jazdy]
kino Warszawa - sala NOT
ul. Piłsudskiego 74

"I tak nie zależy nam na muzyce” Cédrica Dupire'a i Gasparda Kuentza, to jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Zdobył główną nagrodę międzynarodowego konkursu Filmy o Sztuce 10. MFF Era Nowe Horyzonty. Jest to umiejętnie zmontowana opowieść, która wykracza poza tradycyjne pojmowanie dokumentu muzycznego. Film pokazujemy od 29 kwietnia w kinie „Warszawa – sala NOT”.

Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Poruszony zostaje aktualny temat próby zachowania niezależności we współczesnym świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm. Niepokojąca muzyka zderza się w tym filmie z rzeczywistością, w której nieograniczony dostęp do dóbr i informacji dezorientuje człowieka. Rozczarowani outsiderzy właśnie w tworzonej przez siebie muzyce, szukają autentyczności.
Kino CRK: Bold Native [CRK]

04.05.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellończyka 10c/d
start: 20:00
wstęp: darmo

Bold Native
reżyseria: Denis Hennelly
produkcja: USA

Przed filmem, w czasie projekcji i także po niej będzie można spróbować wegańskich potraw, przygotowanych przez wegański catering www.najadacze.pl

"Bold Native" to nie jest film dokumentalny na temat praw zwierząt. To pierwszy w swoim rodzaju film fabularny, który ukazuje skomplikowane kwestie, którym muszą stawić czoła aktywiści działający na rzecz praw zwierząt. Żaden film wcześniej nie podjął takiego tematu używając do tego celu fikcji, hipotetycznych sytuacji i pełnej napięcia akcji. "Bold Native" zwraca uwagę na pewien bardzo istotny fakt – że my wszyscy żyjemy w czasach, w których korporacje, w sojuszu z rządem, tchórzliwie wykorzystują obawy mas przed terroryzmem, aby uciszyć wolność wypowiedzi tych, którzy stanęli po stronie torturowanych, okaleczanych i brutalnie zabijanych przez te same korporacje zwierząt.
XII edycja Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN

04-08.05.2011
Kino Lwów
Hallera 15

Wyjątkowe, pięciodniowe święto kina OFFowego. 13 bloków konkursowych, 12 projekcji poza konkursem. Pokazujemy kino z Polski, z różnych stron świata - wielorakie twarze nurtu OFF. Filmy młode, eksperymentalne, autorskie, ale przemyślane, z dobrym warsztatem - narratorskim, realizatorskim, produkcyjnym. Dajcie się porwać na filmowe wydarzenie, które niejeden raz was zaskoczy.

Do tego otwarte warsztaty filmowe, dyskusje, spotkania i muzyka - a przede wszystkim: kino Lwów i, jak co roku, wyjątkowa festiwalowa scenografia. To doskonała okazja, aby zobaczyć jedno z ostatnich wrocławskich kin studyjnych zanim zniknie z mapy kinomanów. Czy KAN będzie ostatnim filmowym wydarzeniem w tym PRLowskim pomniku? Zobaczymy. Tymczasem zapraszamy na Festiwal.

Szczegóły:
4-8 maja Ramowy program Festiwalu KAN :
http://kan.art.pl/kan-2011/program/program-ramowy/
Weekend z Cyfrowym Planete Doc 2011

W dniach 6-8 maja (od piątku do niedzieli) w kinie Warszawa – sala NOT odbędą się projekcje 5 wybranych filmów festiwalowych, które tradycyjnie już wyświetlane będą równocześnie w kilkunastu kinach w Polsce.
W niedzielę (8 maja o godz. 17.30), po filmie „Czwarta rewolucja” w reżyserii Carla-A. Fechnera, zapraszamy na debatę Greenpeace i Fundacji im. Heinricha Bölla: Czy koniec ropy to koniec cywilizacji? Energia w stu procentach odnawialna – utopijna wizja czy realna przyszłość?

Podczas Weekendu z Cyfrowym Planete Doc widzowie zdecydują, który z wyświetlanych filmów otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wystarczy zaznaczyć najciekawszy film na specjalnym kuponie konkursowym i wrzucić go do urny w kinie. CENA BILETÓW: 7 ZŁ./SEANS
Attention:Occupation Film Festival

26.04.2011
godz.19:00
wstęp wolny

---------------------------
CRK ul. Jagiellonczyka 10d
---------------------------
Program:
19.00 - Pokaz filmu ABC Okupacji
20.30 - dyskusja na temat sytuacji w Palestynie z udziałem pochodzącego z tego kraju Sufiana Kayali
- dodatkowo pokaz zdjęć z okupowanej Palestyny i degustacja tamtejszych potraw (będą falafele!) przygotowanych przez wegański catering www.najadacze.pl

Prowokujący i dający do myślenia film dokumentalny "Occupation 101" badający historyczne i obecne przyczyny konfliktu Izraelsko-Palestyńskiego. W przeciwieństwie do innych produkcji tego typu, film przedstawia wszechstronną analizę faktów i ukrytych prawd jakie otaczają niekończące się kontrowersje oraz obala wiele przestarzałych mitów czy nieporozumień.
Sezon na lwy - pokaz filmu Michała Szymczaka [Bezsenność]

19.04.2011
Bezsenność
Ruska 51
godz.20:00
wstęp wolny

W nadchodzący wtorek zapraszamy wszystkich na pokaz filmu Sezon na lwy. Po projekcji spotkanie z reżyserem. Startujemy o 20, wstęp wolny, zapraszamy!

Streszczenie filmu:
Bez szczepionek, bez ubezpieczenia i praktycznie bez pieniędzy pasikonik wyrusza w spontaniczną podróż autostopem przez Amerykę Południową. Spaceruje z namiotem po bagnach bez przewodnika, odgrywa przedstawienia teatralne na ulicach stolicy Boliwii, mieszka samotnie w dzikich górach, a także chodzi piechotą po pustyni solnej. Spontaniczne akcje kręcone "z ręki" i "na żywo" pozwalają niejako poczuć się uczestnikiem tych barwnych i przezabawnych sytuacji. Jednak Ameryka Południowa jest tylko tłem do zrozumienia PASIKONIZMU - czyli filozofii wymykającej się schematowi.
La machina [Kino Warszawa sala NOT]

27.04.2011
Kino Warszawa "sala NOT"
ul. Piłsudskiego 74
godz.19:00
wjazd: 10 zł

27 kwietnia w cyklu "Dokument_pl" Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” zaprezentuje "La Machinę", laureata Nagrody Publiczności ubiegłorocznego festiwalu Planete Doc Review. Film w reżyserii Thierry'ego Paladino opowiada historię podróży Sergio, starego mistrza sztuki lalkarskiej i jego ucznia Adriena po malowniczych miasteczkach południowej Francji. Jest to opowieść o przyjaźni, relacji między mistrzem i uczniem, marzeniach i dojrzewaniu. Po seansie organizatorzy zaplanowali specjalną niespodziankę.

Gdzieś na południu Francji żyją starszy pan i chłopiec: Sergio, mistrz sztuki lalkarskiej, i Adrien, jego uczeń. Latem po raz pierwszy wyruszą razem w trasę. Jeżdżąc po barwnych miasteczkach, będą spotykać ich malowniczych mieszkańców. „La machina” jest historią ich podróży, opowieścią o tych spotkaniach oraz świadectwem relacji między mistrzem i uczniem.
Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro: Warszawa do wzięcia

14.04.2011
Kino Warszawa sala „NOT”
ul. Piłsudskiego 74
godz. 19.00
wjazd 10 PLN

14 kwietnia o godz. 19.00 powracamy do bardzo lubianego przez publiczność cyklu „dokument_pl”. Na Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, pokazany zostanie film „Warszawa do wzięcia”, nagrodzony na ubiegłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument opowiadający o kobietach z prowincji, które próbują swojego szczęścia w stolicy. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserkami filmu: Karoliną Bielawską i Julią Ruszkiewicz.

„Warszawa do wzięcia” przyniosła autorkom również Nagrodę Specjalną Jury w Houston , a także mnóstwo komentarzy oraz dyskusji wszędzie, gdzie była prezentowana. Bielawska i Ruszkiewicz towarzyszyły z kamerami kilku dziewczynom z popegeerowskich wsi, które skorzystały z szansy dawanej przez państwowy program Promocji Zawodowej Dziewcząt i przeprowadziły się do Warszawy.
Podglądania filmowe

Projekcja filmu "Będzie głośno" reż. Davis Guggenheim

Miejsce: Klub Włodkowica 21
Data: ‎13 kwietnia 2011
Start: 21:00
Wstęp wolny!
Kino CRK: Metoda [CRK]

27.04.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

METODA (El método)
reż. Marcelo Pineyro – 2005

Madryt. Przez Paseo de la Castellana, jedną z głównych alej Madrytu, przetacza się manifestacja tysięcy ludzi. W tym samym czasie w jednym z drapaczy chmur kompleksu biurowego Azca odbywa się rekrutacja, spośród siedmiorga kandydatów, na stanowisko kierownicze w międzynarodowej korporacji. Pośród nich znalazły się różnorodne osobowości: urodzony zwycięzca, niepewna siebie kobieta, typ agresywny, krytyczny, niezdecydowany... W oczekiwaniu na rozpoczęcie procesu rekrutacji, kandydaci przebywają razem w chłodnej sali, do której zaprowadziła ich sekretarka, zajęci wypełnianiem serii firmowych formularzy. Napięta atmosfera oczekiwania i współzawodnictwa, wzbudza w uczestnikach niepewność, z czasem budząc w nich lęki i wątpliwości, a w niektórych nawet paranoję.
Kino CRK: Bitwa w Seattle [CRK]

20.04.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

BITWA W SEATTLE (Battle in Seattle)
reż. Stuart Townsend – 2007

Akcja "Battle in Seattle" rozgrywa się w 1999 roku podczas konferencji Światowej Organizacji Handlu. W Seattle, gdzie zorganizowano spotkanie, grupa demonstrantów złożona z działaczy związkowych, ochrony środowiska, anarchistów, prawników i zwykłych ludzi doprowadza do przerwania szczytu. W efekcie uczestnicy konferencji musieli salwować się ucieczką.

Wydarzenie przedstawione zostały z perspektywy polityków, uczestników manifestacji, policji oraz dziennikarzy. W rolach głównych w filmie wystąpili m.in.: Charlize Theron, Woody Harrelson, Ray Liotta, Jennifer Carpenter oraz André Benjamin (znany jako André 3000 z hip-hopowego duetu Outkast).
Kino CRK: Ścieżka Bojowników [CRK]

13.04.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

ŚCIEŻKA BOJOWNIKÓW (The Way of a Warrior)
reż. Andreas Pichler – 2008

Michael na początku lat 80. opuszcza swój dom rodzinny w Tyrolu by zostać księdzem. Wkrótce jako jezuita nowicjusz zostaje wysłany do Ameryki Południowej, gdzie ma opiekować się ubogimi.

Wkrótce jako jezuita nowicjusz został wysłany do Ameryki Południowej, gdzie miał opiekować się ubogimi. Osiem lat później ogłoszono go przywódcą jednego z boliwijskich oddziałów partyzanckich, przeprowadzającego ataki terrorystyczne i porwania. Michael zginął w starciu z policją. Zostawił po sobie listy adresowane do rodziny, nagrania boliwijskich pieśni religijnych i ludowych oraz dziennik dokumentujący partyzanckie akcje. Jego najbliżsi, na podstawie przekazanych im pamiątek, do tej pory próbują zrozumieć, co działo się z Michaelem przez te wszystkie lata.
Kino CRK: Idź i patrz [CRK]

06.04.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Idź i patrz
(Idi i smotri, reż. Elem Klimow, ZSRR, 1985)


" ...и я услышал одно из четырех животных, говорящее как бы громовым голосом: иди и смотри... "
" ...usłyszałem pierwsze z czterech Zwierząt mówiące jakby głosem gromu: "Przyjdź!" i ujrzałem... "

Po nakręceniu w 1985 roku filmu „Idź i patrz” Elem Klimow stwierdził, że nie stworzy już lepszego dzieła i faktycznie – do śmierci w 2003 nie zrealizował żadnego nowego filmu. Dzisiaj „Idź i patrz” uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej wstrząsających filmów wojennych (a właściwie antywojennych), podobnie jak „Wniebowstąpienie” w reżyserii Łarisy Szepitko, żony Klimowa. Scenariusz „Idź i patrz” napisali wspólnie Klimow i białoruski pisarz Aleś Adamowicz. Tytuł został zaczerpnięty z Apokalipsy św. Jana. Akcja filmu rozgrywa się na okupowanej przez hitlerowców Białorusi w 1943 roku.
Tęczowy Klub Filmowy - Normalny [Orthopedia]

13.04.2011
klub Orthopedia (pl. Solny 15)
godz. 20:00
wstęp wolny

Najwyższy czas na Transowy TKF w postaci filmu "Normal". Tym razem bez podróży przez połowę Australii czy przynajmniej trzy stany USA. Ta historia jest tak zwykła, że mogłaby się wydarzyć w domu obok. Film bardzo ciepły i optymistyczny. Zdecydowanie jedna z perełek kina LGBTQ.

Irma i Roy są szczęśliwym małżeństwem. Od 25 lat mieszkają w małym miasteczku w stanie Illinois. Pewnego dnia Roy oświadcza, że urodził się w niewłaściwym ciele i nie może żyć dłużej w zakłamaniu - jako mężczyzna. [filmweb.pl]

Projekcja odbędzie się w środę. Wstęp wolny.
Akademia Filmu Dokumentalnego 'MovieWro': 'Artel', 'Fabryka', 'Portret' [Kino Warszawa sala NOT]

7.04.2011
Kino Warszawa sala „NOT”
ul. Piłsudskiego 74
godz. 19.00
Za ile: 10 PLN

W ramach kontynuacji cyklu „Dok.Liryzm” Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” zaprasza spotkanie z kinem Siergieja Łoźnicy, rosyjskiego dokumentalisty, kilkukrotnie nagradzanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Wyjątkowo pokażemy trzy filmy w trakcie jednego wieczoru: „Artel”, „Portret” i „Fabrykę”.

Wszystkie te filmy składają się na wyjątkowy portret – jak sugeruje zresztą tytuł jednego z dokumentów – Rosji. Łoźnica pokazuje swoją ojczyznę, opierając się na obrazie, tercet prezentowanych na AFD „MovieWro” filmów jest pozbawiony słów. Reżyser stara się cały swój przekaz zawrzeć w poetyckich obrazach, zdarza się, że estetyzuje brzydotę. Kadry w „Artelu”, „Fabryce” i „Portrecie” są niezwykle wysmakowane, całość toczy się w niespiesznym tempie, tworząc liryczny wizerunek Rosji, która zatrzymała się w czasie, Rosji nieznanej, industrialnej, często zapomnianej przez świat współczesny.
Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro: Stary druh [Kino Warszawa Sala NOT]

31.03.2011
Kino Warszawa „Sala NOT
ul. Piłsudskiego 74
godz. 19.00
Za ile: 10 PLN

Twórca południowokoreańskiego dokumentu „Stary druh” Lee Chung-ryoul lokalną tematykę przemian społecznych spowodowanych mechanizacją rolnictwa potrafił zuniwersalizować. Dzięki temu film stał się przebojem w swoim kraju, a także zainteresował publiczność na całym świecie. 31 marca dokument otworzy „Dok.Liryzm”, kolejny cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”.

W Korei Południowej film w kinach obejrzały przeszło 3 miliony widzów, później doczekał się zachwytów publiczności na Sundance, wywalczył nagrodę na festiwalu w Pusan, a w Polsce na Planete Doc Review zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego. Kameralny dokument rzeczywiście ma w sobie coś, co powoduje, że trudno przejść obok niego obojętnie. Opowiada historię starszego małżeństwa, które w spartańskich warunkach zajmuje się uprawą ryżu. 80-letni Choi Won-kyun i jego żona dokonują zbiorów własnymi rękami, oparcie znajdując jedynie w liczącym 40 lat wołu. Kres życia zwierzęcia jest bliski, a to oznacza również koniec gospodarki bohaterów, którzy nie będą w stanie przystosować się do nowych reguł.
Sezon na Lwy [Ośrodek Kultur Świata]

25.03.2011
ul. Łokietka
godzina 19:00
wstęp 10zł (w tym yerba, herbata)

OŚRODEK KULTUR ŚWIATA zaprasza!

"Sezon na lwy" to pierwszy taki film w Polsce, który nie klasyfikuje się do żadnej grupy filmowej, gdyż czegoś takiego jeszcze nie było!!

Bez szczególnych przygotowań i praktycznie bez pieniędzy Pasikonik (główny bohater i autor filmu) wyrusza w spontaniczną podróż autostopem przez Amerykę Południową. Spaceruje bez przewodnika, z namiotem po największych bagnach na świecie, odgrywa przedstawienia teatralne na ulicach stolicy Boliwii, mieszka samotnie w dzikich górach, a także przemierza pustynię solną. Spontaniczne akcje kręcone "na żywo" i "z ręki" pozwalają niejako poczuć się uczestnikiem tych barwnych i przezabawnych sytuacji. Jednak Ameryka Południowa jest tylko tłem do zrozumienia pasikonizmu - czyli filozofii wymykającej się schematowi.

prezentuje: Pasikonik/Michał
Kino CRK: Windhorse [CRK]

23.03.2011
CRK (galeria)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

„Windhorse” to niezwykły film nakręcony w niezwykłych okolicznościach – w radykalny sposób ujawniający brutalną prawdę o tym, co dzieje się we współczesnym Tybecie pod chińską okupacją. Reżyser Paul Wagner podjął się wyjątkowego wyzwania – nakręcić nielegalnie fabularny film w samym Tybecie, bez żadnych pozwoleń i w tajemnicy przed reżimem, korzystając tylko z pomocy amatorskiej ekipy i nieprofesjonalnych aktorów (większość z nich została wymieniona w czołówce pod pseudonimami lub w ogóle bez nazwisk, żeby uniknąć późniejszych represji za udział w tym przedsięwzięciu wobec nich samych i ich rodzin). Film nigdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji kinowej, wobec silnego protestu chińskiego rządu. Wyświetlany był tylko na festiwalach, by doczekać się końcu wydania na kasetach VHS i na DVD. Uznaje się, że jest to pierwszy pełnometrażowy film w historii nakręcony techniką cyfrową.
Muzyczne kino drogi na rocznicę AFD 'MovieWro': Ostatni Nomadzi [Kino Warszawa - sala NOT]

10.03.2011
Kino Warszawa „sala NOT”
ul. Piłsudskiego 74
godz. 19.00
bilety: 10 PLN

10 marca kontynuujemy cykl dokumentów muzycznych, zapoczątkowany pokazem „All Tomorrow’s Parties”. Zapraszamy na film „Ostatni nomadzi” i dyskusję pod hasłem „Etnologiczne podróże muzyczne”.

Prezentowany dokument spotkał się ze świetnym przyjęciem na festiwalu Planete Doc Review, a także został pokazany na kilkudziesięciu światowych festiwalach kina dokumentalnego, z kilku najważniejszych wywożąc nagrody, np. z amsterdamskiej IDFY, z Silverdocs i z San Sebastian. To dokumentalny film drogi, opowiadający o muzykach z grupy „Oreka Tx”, grających na jedynym na świecie dwuosobowym instrumencie o nazwie Txalaparta, pochodzącym z Kraju Basków. W wywiadzie dla Stopklatki reżyser filmu, Raul de la Fuente, tak tłumaczył fenomen tego instrumentu: Txalaparta to symbol baskijskiej kultury, to tradycyjny instrument, którego używamy, aby opowiedzieć o sobie i innych. Oznacza dialog, szacunek, zrozumienie.
Kino CRK: RUSAŁKA [CRK]

30.03.2011
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

RUSAŁKA
(Rusalka)
reż. Anna Melikyan - 2007

Alisia, mając 6 lat, rozczarowana koniecznością rezygnacji z marzeń - poznania ojca i tańca w balecie - postanawia zamilknąć. W szkole specjalnej odkrywa, że jeśli bardzo się czegoś pragnie, to marzenia mogą się spełnić. 10 lat później przenosi się do Moskwy, gdzie zakochuje się w sprzedawcy działek na Księżycu. Postanawia zacząć mówić.

Kino CRK: DOKTRYNA SZOKU [CRK]

16.03.2011
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

DOKTRYNA SZOKU
(The Shock Doctrine)
reż. Mat Whitecross & Michael Winterbottom - 2009

M. Winterbottom, na podstawie kontrowersyjnej książki Naomi Klein (ikony ruchu alterglobalistycznego, autorki bestsellerowego „No Logo”) stworzył obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody. Film, podobnie jak i książka przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji.
Kino CRK: ZONA [CRK]

09.03.2011
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

ZONA
(La zona) - reż. Rodrigo Plá - 2007

Tytułowa Zona to wyjątkowo ekskluzywne, zamknięte, oddzielone od reszty miasta drutem kolczastym osiedle w Mexico City. Pewnego dnia trzech wyrostków, mieszkających w pobliskich slumsach postanawia obrabować jeden z domów. Nieszczęśliwie, w trakcie rabunku ginie starsza kobieta, na co zaalarmowani strażnicy reagują bezwzględnie: dwóch chłopaków ginie od ich kul. Trzeciemu udaje się ukryć w podziemiach osiedla-fortecy. Gdy mieszkańcy luksusowej enklawy dowiadują się, że sprawiedliwość nie została do końca wymierzona, postanawiają nie zawiadamiać policji i na własną rękę organizują obławę na nastolatka…
Kino CRK: MASA KRYTYCZNA [CRK]

02.03.2011
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

MASA KRYTYCZNA
(B.I.K.E. - Be Inclusive Kill Exclusivity)
reż. Jacob Septimus & Anthony Howard - 2007

Film dokumentalny ukazujący nowojorskich rowerzystów zrzeszonych w "Black Label Bicycle Club". Narratorem opowieści jest reżyser Anthony Howard, który bezskutecznie starał się o przyjęcie do tego elitarnego klubu. Obraz przybliża tematykę tejże subkultury, których członkowie cenią sobie wolność i dążą do zasadniczych zmian w życiu społecznym i politycznym.

Hobbyści łączą jazdę na rowerze z ideami bliskimi programom typu Jackass. Ze względu na innowacyjność produkcji, obraz był prezentowany w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz na wielu festiwalach w USA. Siłą filmu są znakomitej jakości zdjęcia oraz undergroundowa muzyka.
Pokaz filmu "Sezon na Lwy" i spotkanie z autorem [CRK]

05.03.2011
CRK
ul. Jagiellończyka 10 c/d
godz. 20:00
wstęp wolny

"Sezon na lwy" to pierwszy taki film w Polsce, który nie klasyfikuje się do żadnej grupy filmowej (znajduje się gdzieś pomiędzy Jakass, a Cejrowskim).

Bez szczepionek, bez ubezpieczenia i praktycznie bez pieniędzy pasikonik wyrusza w spontaniczną podróż autostopem przez Amerykę Południową. Spaceruje bez przewodnika z namiotem po największych bagnach na świecie, odgrywa przedstawienia teatralne na ulicach stolicy Boliwii, mieszka samotnie w dzikich górach, a także chodzi piechotą po pustyni solnej. Spontaniczne akcje kręcone "na żywo" i "z ręki" pozwalają nijako poczuć się uczestnikiem tych barwnych i przezabawnych sytuacji. Jednak Ameryka Południowa jest tylko tłem do zrozumienia pasikonizmu - czyli filozofii wymykającej się schematowi.
'All Tomorrow’s Parties' na AFD MovieWro [Kino Warszawa – sala NOT]

24.02.2011
Kino Warszawa – sala NOT
godz. 19:00
wjazd: 10 PLN

Pokazem dokumentu „All Tomorrow’s Parties” w reżyserii Jonathana Caouette’a Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” powraca 24 lutego na mapę wrocławskich wydarzeń filmowych. Publiczność będzie miała okazję zetknąć się z fenomen unikatowego festiwalu muzycznego ATP, a po projekcji zastanowić, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, nad współczesnym znaczeniem słowa niezależność.

Festiwal muzyczny All Tomorrow’s Parties to wciąż jedyne w swoim rodzaju wydarzenie wśród światowych festiwali muzycznych. Postrzegany jest jako przedsięwzięcie prawdziwie alternatywne i niezależne, co wynika m.in. z faktu, że powstały 12 lat temu na brytyjskim wybrzeżu ATP jest imprezą pozbawioną logotypów sponsorskich. Co roku organizatorzy zapraszają innego muzyka, by stał się kuratorem danej edycji, wśród nich znaleźli się już m.in. Nick Cave & The Bad Seeds, Mike Patton, My Bloody Valentine.
Laureaci Off Cinema na AFD 'MovieWro' [Łokietka 5]

10.02.2011
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
godz. 19:00
Wstęp bezpłatny

Filmy
„Wycieczka”, reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2010, 13′
“Seans w kinie Tatry”, reż. Igor Chojna, Polska 2010 27′
„Takie życie…”, reż. Daniel Zieliński, Polska 2010, 27′
„Pogodna”, reż. Renata Gabryjelska, Polska 2009, 30′

W oczekiwaniu na powrót Akademii Filmu Dokumentalnego "MovieWro" 10 lutego zapraszamy na pokaz specjalny do Łokietka 5 - Infopunktu Nadodrze. Tym razem przyjrzymy się młodym polskim dokumentalistom, nagrodzonym podczas ubiegłorocznej odsłony MFF "Off Cinema". Po pokazie odbędzie się spotkanie z doskonale znanym we Wrocławiu Bartoszem Kruhlikiem, którego film wygrał poznański festiwal.
Pokaz filmu: Pogorzelisko [Kino Lalka]

„Pogorzelisko” / „Incendies” (Francja, Kanada 2010)
Scenariusz i reżyseria: Denis Villeneuve
Scenariusz oparty na sztuce Wajdi Mouawada
W rolach głównych: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette, Rémy Girard
Zdjęcia: André Turpin
Muzyka: Grégoire Hetzel
Dystrybucja w Polsce: Hagi Film
Czas: 130 min

Od 28 stycznia w kinie „Lalka” prezentujemy na premierowych pokazach film „Pogorzelisko” kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve. Jego obraz, uznany w zeszłym roku w Toronto za najlepszy film kanadyjski, otrzymał też wyróżnienie w Wenecji oraz Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego i jest obecnie nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Podczas lektury testamentu swojej matki u notariusza Lebela, rodzeństwo Jeanne i Simon Marwan otrzymują dwie koperty – jedną przeznaczoną dla ich ojca, którego uważali za zmarłego, oraz drugą dla brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Jeanne odnajduje w tym klucz do milczenia matki przez kilka ostatnich tygodni przed jej śmiercią. Decyduje się natychmiast wyjechać na Bliski Wschód, by poznać nieznaną dotąd przeszłość swojej rodziny.
Pokaz filmu: John Lennon. Chłopak znikąd [Kino Lwów]

„John Lennon. Chłopak znikąd” / „Nowhere Boy” (Wielka Brytania 2009)
Reżyseria: Sam Taylor-Wood
Scenariusz: Matt Greenhalgh
Wystepują: Aaron Johnson, Kristin Scott Thomas, Anne-Marie Duff, David Threlfall i inni
Zdjęcia: Seamus McGarvey
Muzyka: Alison Goldfrapp, Will Gregory
Dystrybucja w Polsce: Monolith Plus
Czas: 98 min

Po raz pierwszy we Wrocławiu prezentujemy brytyjski film pt. „John Lennon. Chłopak znikąd”, pełnometrażowy debiut reżyserki Sam Taylor-Wood wg scenariusza Matta Greenhalgha (autora „Control” o Ianie Curtisie, liderze Joy Division). Tę fabularną opowieść o młodzieńczych przeżyciach przyszłego Beatlesa, która zdobyła nominacje do nagród brytyjskiej akademii BAFTA w czterech kategoriach, wyświetlamy od 4 lutego w kinie „Lwów”. Nieznana historia dzieciństwa genialnego artysty, który na zawsze odmienił oblicze muzyki. Wyobraźcie sobie utalentowanego, pełnego pasji nastolatka, dorastającego w mieście, którego nazwę wkrótce rozsławi na całym świecie. Ten nastolatek to John Lennon, a miasto to oczywiście Liverpool.
Pokaz filmu: Para do życia [Kino Warszawa – sala NOT]

„Para do życia” / „Miesten Vuoro” (Finlandia/Szwecja, 2010)
Scenariusz i reżyseria: Joonas Berghäll i Mika Hotakainen
Zdjęcia: Heikki Färm F.S.C. i Jani Kumpulainen F.S.C.
Występują: prawdziwi, anonimowi bohaterowie
Dystrybucja w Polsce: Against Gravity
Czas: 81 min

Dokument „Para do życia” (reż. Joonas Berghäll i Mika Hotakainen), który wygrał ostatni festiwal Planete Doc Review i był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, pokazujemy premierowo od 5 lutego w kinie Warszawa – sala NOT. Bohaterami filmu o znaczeniu fińskiej sauny są sfilmowani nago mężczyźni w szczerych i poruszających wypowiedziach na temat podstawowych ludzkich wartości. Ich bardzo otwarte reakcje, zestawione są ze zdjęciami przyrody Finlandii.

Znana od trzech i pół tysiąca lat sauna jest w Finlandii szczególnym miejscem – symbolem oczyszczania nie tylko ciała, lecz również i ducha. W sześciomilionowej Finlandii jest obecnie ponad dwa miliony saun, ulokowanych w różnych, często wręcz szokujących miejscach. Czas i przestrzeń ulegają tu zwieszeniu, bo sauna staje się dla Finów rodzajem spowiedzi, ujawniającej najbardziej nawet intymne uczucia i emocje.
Wissarionowcy albo kondycja małego człowieka [Falanster]

12.02.2011
Falanster
ul. św. Antoniego 23
godz. 18.00

Łuskanie świata przez małego człowieka. Przygody współczesnego Rosjanina.

Spotkanie z Jędrzejem Morawieckim, dziennikarzem, socjologiem i filologiem słowiańskim, wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem trzech książek o współczesnej Rosji: „Łuskanie świata. Reportaże rosyjskie” (Wydawnictwo Sic!), „Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji” i „Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny” (oba tytuły Wydawnictwo Naukowe Semper).

W dyskusji wezmą udział: Magdalena Sztandara, antropolog kulturowy, wykładowca na Uniwersytecie Opolskim oraz Bartosz Jastrzębski, filozof, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim.
Tęczowy Klub Filmowy - Lilie [Ortho]

09.02.2011
Ortho
pl. Solny 15
godz.20:00
wstęp: darmowy

Lilie / Les Feluettes / Lilies (1996)
reżyseria: John Greyson
scenariusz: Michel Marc Bouchard
produkcja: Kanada

Jeden z piękniejszych filmów kina gejowskiego. Wielokrotnie doceniany i nagradzany. Muzyka, scenografia, historia, którą opowiada, wszystko zasługuje na liczne pochwały, i gwarantuje niezapomniane wrażenia estetyczne i emocjonalne.

Historia zaczyna się w więzieniu w Qebecku, gdzie pewien biskup zostaje zaproszony na ostatnią spowiedź. Na miejscu jednak duchowny zostaje zamknięty w konfesjonale i zmuszony do obejrzenia sztuki, wystawionej przez więźniów za namową skazanego na dożywocie starego znajomego biskupa. Sztuka zaś opowiada historię miłości. Miłości dramatycznej, romantycznej i nie zawsze odwzajemnianej.
Spotkanie i pokaz filmu: "Poza prawem: Echa z Guantanamo [Kino Warszawa – SALA NOT]

04.02.2011
Kino Warszawa – SALA NOT
ul Piłsudskiego 74
bilety: 10 zł
godz: 18:00

Odra Film, Le Monde Diplomatique – edycja polska oraz klub Falanster zapraszają w ramach festiwalu “Globale” na pokaz filmu “Poza prawem: Echa z Guantanamo” reż Andy Worthington i Polly Nash. W programie również projekcja krótkich animacji Afgańskiego reżysera Saida Mohsena Hossaini`ego.

Po filmie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:
- Andy Worthington – reżyser filmu, niezależny dziennikarz śledczy, autor “The Guantanamo Files: The Stories of the 774 Detainees in America’s Illegal Prison”
- Anna Minkiewicz – pracowniczka organizacji pozarządowych w Afganistanie, pomysłodawczyni i koordynatorka spotkań i projekcji filmu “Poza prawem: Echa z Guantanamo” w całej Polsce.
- Józef Pinior – były Eurodeputowany, aktywny członek komisji UE badającej sprawę tajnych więzień na terytorium Europejskim.

prowadzenie: Aneta Jerska
Skowronki na uwięzi [Międzyszkolny DKF]

15.01.2011
Międzyszkolny DKF
ul. Kołłątaja 20, sala 58
godz.17:30
wstęp: wolny

Skowronki na uwięzi
reżyseria: Jiří Menzel
scenariusz: Jiří Menzel,Bohumil Hrabal

Film inspirowany doświadczeniami Bohumila Hrabala z odlewni stali w Kladnie, opisuje codzienne życie dawnej drobnej burżuazji - intelektualistów i właścicieli sklepików, którzy w latach 50. w ramach tzw. reedukacji zostali przymuszeni do pracy na miejscowym składowisku złomu. Nadzieja i beznadzieja, humor i powaga łączą się tutaj w mozaice losów poszczególnych bohaterów, którzy wspólnie dzielą wiarę w miłość, dobro i niezniszczalne człowieczeństwo. Dwadzieścia lat półki za szczerość, których nie wynagrodzą nawet prestiżowe laury z Berlina.
Pokaz filmu: Miłość blondynki [Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy]

18.01.2011
Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
ul. Kołłątaja 20, sala 58
godz.17:30
wjazd: darmo

Miłość blondynki
1965 Lásky jedné plavovlásky
reżyseria: Milos Forman
produkcja: Czechosłowacja

Szczytowe osiągnięcie czechosłowackiej Nowej Fali, które przyniosło Formanowi pierwszą nominacje do Oskara. 18-letnia Andula pracuje w fabryce butów w małej mieścinie, w której na jednego chłopca przypada szesnaście dziewcząt. Praca i życie w hotelu pracowniczym też nie dają żadnych perspektyw... Pewnego dnia na potańcówce poznaje młodego chłopaka, pianistę, z którym spędza noc. Ranek przynosi oczywiście rozstanie, ale jeszcze nie rozczarowanie i koniec snu o wielkiej miłości. dziewczyna wyrusza do stolicy, aby odwiedzić chłopaka w jego rodzinnym domu. Ani chłopak, ani jego rodzice nie są zachwyceni tą niespodziewaną wizytą. Zakochana blondynka wraca więc do swego miasteczka, gdzie czekają na nią ciekawskie koleżanki. Wspólnie znów snują marzenia o wielkiej, romantycznej miłości.
'Food Matters'/Jedzenie ma znaczenie + dyskusja TZM [Nalanda]

21.01.2011
Klub NALANDA
Pl. Kościuszki 12
godz.18:30
wstęp bezpłatny

Aby odpocząć od kwestii sticte związanych z technologią, gospodarką i systemami społecznymi można przyjść do klubu Nalanda na pokaz bardzo interesującego filmu "Food Matters" czyli "Jedzenie ma znaczenie". Po projekcji filmu będzie miała miejsce dyskusja dot. obecnego stanu zdrowia ludzi i przyczyn takiej sytuacji. Skupimy się przede wszystkim na rozwiązaniach, jakie są dostępne już dziś. Zapraszamy wszystkich jedzących *=o))

Mottem filmu są słowa Hipokratesa, ojca współczesnej medycyny: “Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. “Przysięga Hipokratesa” jest do dziś składana przez współczesnych lekarzy. Ale od czasów Hipokratesa nasze podejście do leczenia chorób bardzo się zmieniło…
'Z:Moving Forward' + dyskusja [NALANDA]

23.01.2011
Księgarnia i jadłodajnia NALANDA
Pl. Kościuszki 12
godz.17:30
wstęp bezpłatny

Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości przyjść na premierę w sobotę 15.01 (kiedy to odbędie się główne wydarzenie z całego cyklu) ani nie mogą pzyjść we Wtorek do Gumowej Róży ale za to mają czas w niedzielę 23.01. i chcą obejrzeć najnowszy film Petera Josepha - Zeitgeist: Moving Forward - to jest właśnie wydarzenie dla was! Zapraszamy także tych, którzy w sobotę lub wtorek przyjdą, ale chcieliby wgryźć się w ten pełen informacji materiał, a także tych, którzy mają masę pytań i pomysłów, którymi chcieliby się podzielić.
Po filmie przewidziane rozmowy i dyskusje. Zapraszamy!

Jest to trzeci z kolei film z cyklu "Zeitgeist", stworzony przez amerykańskiego reżysera - Petera Josepha. Oba poprzednie (The Movie i Addendum) zasłynęły jako najczęściej oglądane filmy dokumentalne w internecie. Jego premiera ma się odbyć 15 stycznia 2011 w ponad 60 krajach, wliczając Polskę. 25 stycznia film zostanie udostępniony za darmo w internecie.
Śniadanie Mistrzów: DKF - relikt XX wieku czy przestrzeń rozmowy o kinie [Tajne Komplety]

16.01.2011
Tajne Komplety
Przejście Garncarskie 2
godz. 12:00
wstęp bezpłatny

Przed laty Dyskusyjne Kluby Filmowe dawały jedyną często okazję do spotkania z trudno dostępnym światowym kinem artystycznym, o którym widzowie dyskutowali, słuchali analiz ekspertów od danego tematu. Czy w dobie powszechnego dostępu do wszelkich dóbr kultury taka forma spotkań z filmem ma wciąż rację bytu?

W latach 70. i 80. w samym Wrocławiu funkcjonowało kilkanaście DKF-ów, zarejestrowanych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i wyświetlających filmy z taśmy 35 mm. Dzisiaj legalnie działają zaledwie trzy: DKF „Politechnika”, DKF „Kino Minionej Epoki” i Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy na ul. Kołłątaja. Stolica Dolnego Śląska nie stanowi w tym względzie wyjątku, podobny regres zanotowały inne polskie miasta. Jakie są tego przyczyny? Co dziś rozumiemy pod pojęciem „DKF-u” i czy ta definicja ewoluowała na przestrzeni lat? Do kogo adresowane są Dyskusyjne Kluby Filmowe w czasach powszechnego dostępu do filmów za pomocą internetu i kiedy rosnące w siłę festiwale filmowe rozbudowują sekcje retrospektywne i pokazy klasyki?
'Z:Moving Forward' + dyskusja [Gumowa Róża]

18.01.2011
Gumowa Róża
ul. Wita Stwosza 32
godz.18:00

Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości przyjść na premierę w sobotę 15.01 (kiedy to odbędie się główne wydarzenie z całego cyklu) mogą również zawitać do Gumowej Róży w ten wtorkowy wieczór by obejrzeć najnowszy film Petera Josepha - Zeitgeist: Moving Forward.

Zapraszamy także tych, którzy w sobotę przyjdą, ale chcieliby wgryźć się w ten pełen informacji materiał, a także tych, którzy mają masę pytań i pomysłów, którymi chcieliby się podzielić. Po filmie przewidziane rozmowy i dyskusje. Zapraszamy!

Więcej o Ruchu Zeitgeist:
http://www.wsa.org.pl/infopage.php?info=tzmpolska_ruch_zeitgeist_wroclaw
'Awakening' + dyskusja [Gumowa Róża]

19.01.2011
Gumowa Róża
ul. Wita Stwosza 32
godz.19:00

W środę, po premierze filmu Zeitgeist:Moving Forward zapraszamy na krótki film zatytułowany "Awakening", w którym mowa jest o czynnikach, które kumulują się w obecnym czasie sugerując dobitnie, że czas na diametralną zmianę myślenia i organizacji życia na ziemi. Propozycją, która wydaje się być najlogiczniejszym rozwiązaniem jest Gospodarka Oparta na Zasobach (Resource-Based Economy). Po pokazie filmowym będzie czas na rozmowy i dyskusje oraz wspólne planowanie działań ze wszystkimi chętnymi i zainteresowanymi. Zapraszamy!

Więcej o Ruchu Zeitgeist:
http://www.wsa.org.pl/infopage.php?info=tzmpolska_ruch_zeitgeist_wroclaw
'Our Technical Reality' + dyskusja [Gumowa Róża]

16.01.2011
Gumowa Róża
ul. Wita Stwosza 32
godz.19:00

W niedzielę, dzień po premierze filmu Zeitgeist:Moving Forward zapraszamy na krótki film zatytułowany "Our Technical Reality", w którym mowa jest o technologicznej stronie konceptu zwanego Gospodarką Opartą na Zasobach (Resource-Based Economy). Po pokazie filmowym będzie czas na rozmowy i dyskusje oraz wspólne planowanie działań ze wszystkimi chętnymi i zainteresowanymi. Zapraszamy!

Więcej o Ruchu Zeitgeist:
http://www.wsa.org.pl/infopage.php?info=tzmpolska_ruch_zeitgeist_wroclaw
Era Nowe Horyzonty Tournée [kino Warszawa – sala NOT]

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizator międzynarodowego festiwalu filmowego era nowe horyzonty we Wrocławiu, wprowadza do kin w całym kraju filmy 10. edycji festiwalu, które zdaniem jurorów, nowohoryzontowej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.

Od stycznia do marca 2011 będzie można je zobaczyć w ramach projektu era nowe horyzonty tournée – tygodniowego przeglądu w 10 miastach Polski, w tym w dniach 21-27 stycznia we wrocławskim kinie „Warszawa – sala NOT”. Bilety po 15 i 13 zł.

Wśród wybranych tytułów znalazły się filmy nagrodzone na festiwalu: zdobywca Grand Prix dla najlepszego filmu w konkursie głównym – film Zwyczajna historia (Mundane History) w reżyserii Anochy Suwichakornpong; film nagrodzony przez festiwalową publiczność oraz doceniony przez International Film Guide – Le quattro volte Michelangelo Frammartino, a także film Cédrica Dupire i Gasparda Kuentza I tak nie zależy nam na muzyce (We Don't Care about Music Anyway) – zdobywca głównej nagrody w konkursie Filmy o Sztuce i rosyjski film Mama w reżyserii Nikolay’a i Yeleny Renard, który otrzymał na festiwalu nagrodę krytyków FIPRESCI.
DKF Politechnika: Posterunek graniczny [Politechnika Wrocławska]

13.01.2011
Politechnika Wrocławska
wyb. Wyspiańskiego 27, sala 329
wstęp: wolny
godz. 19.00

Posterunek graniczny
reżyser: Rajko Grlić
rok produkcji: 2006

Spotkanie z kinem bałkańskim na dobry początek roku.

Kolejny pokaz w ramach DKFu znów zabierze nas w rejony byłej Jugosławii. Akcja filmu toczy się w 1987 roku, w przeddzień rozpadu tego państwa. Na małym posterunku przy granicy jugosłowiańsko-bałkańskiej nudzi się grupa żołnierzy, którzy czekają z niecierpliwością na koniec swojej służby i nie zdają sobie sprawy z tego, że niedługo cały ich świat ogarnie polityczna i wojenna zawierucha Film Rajko Grlića patrzy na te problemy z przymrużeniem oka, skupiając się na perypetiach zwykłych ludzi i ich problemach.
Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy: Pali się moja panno [MDK Kopernik]

11.01.2011
Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
MDK Kopernik
ul. Kołłątaja 20
godz.17:30

Pali się moja panno
1967 Hoří, má panenko!
reżyseria: Milos Forman
kraj: Czechosłowacja
rok produkcji: 1967
czas trwania: 69 min.

Ostatni czechosłowacki film Formana, to utrzymana w estetyce paradokumentu gorzka komedia. Uznany przez cenzorów za zjadliwą krytykę socjalistycznej rzeczywistości film powędrował na półki. Trafił jednak do dystrybucji na Zachodzie, co otworzyło Formanowi drogę do międzynarodowej kariery - wyjechał z kraju w 1968 roku.

W podkarpackiej wsi strażacy urządzają doroczny bal połączony z loteria fantową i wyborem Królowej Piękności. Jednak podczas balu dochodzi do kompromitacji i wielu absurdalnych sytuacji - giną fanty, żadna "panna" nie chce wziąć udziału w konkursie... Jak pisał Jerzy Płażewski mistrz czeskiej "Nowej Fali" „na jednym balu strażackim potrafił znaleźć tyle śmieszności, że nawet w ojczyźnie Szwejka stanowiło to wyzwanie”.
Film: David chce odlecieć [Kino Warszawa - sala NOT]

Od 7 stycznia w kinie „Warszawa – sala NOT” wyświetlamy film dokumentalny „David chce odlecieć” Davida Sievekinga. Reżyser tego obrazu spotyka swojego idola, słynnego reżysera Davida Lyncha, praktykującego medytację Maharishiego i stopniowo odsłania kulisy ruchu Medytacji Transcendentalnej, założonego przez hinduskiego guru. Film ten był prezentowany na festiwalach filmowych w Berlinie, Monachium i Toronto, a podczas ostatniej edycji warszawskiego Planet Doc Review otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury.

Hinduski guru Maharishi Mahesh Yogi stał się legendą za życia. Stworzył formułę medytacji transcendentalnej, którą obdarowywał najbardziej prominentne osobistości świata. Inicjował gwiazdy: zespół The Beatles, Mię Farrow i Clinta Eastwooda. Potrafił rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich zaufanie. Przez kilka dziesięcioleci stworzył bajecznie bogatą organizację licząca 6 milionów wyznawców. Mówił, że najbardziej zależy mu na utrzymaniu światowego pokoju. „To było jak poznać Jezusa” – wspomina jedna z kochanek guru, dziś zajmująca się leczeniem i szamanizmem.
Trwa nabór do specjalnego Przeglądu Animacji KAN 2011

Ruszyły przygotowania do 12 edycji Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Tym razem Festiwal będzie gościł w monumentalnym, wrocławskim kinie Lwów, 4-8 maja 2011 r.

KAN to przede wszystkim dwa konkursy, trzony festiwalowego programu: Konkurs Filmów Polskich i znacznie rozwinięty w tym roku Konkurs Filmów Zagranicznych. Do 15 stycznia 2011 r., zapraszamy polskich i zagranicznych twórców OFFu do nadsyłania swoich prac o dowolnej tematyce, a w Konkursie Filmów Zagranicznych o długości nie przekraczającej 30 minut. Te będą następnie poddane preselekcji, a do ścisłego finału trafi około 80-90 filmów. Finaliści poddani będą ocenie Jury, Publiczności i Dziennikarzy i powalczą o najwyższe wyróżnienia Festiwalu – KANewki - oraz o specjalne wyróżnienia.

Filmy oceniane są w trzech kategoriach:
• film fabularny
• film dokumentalny
• film animowany.

Regulamin i Formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie www.kan.art.pl
Premiera Zeitgest: Moving Forward [Politechnika Wrocławska]

15.01.2011
Politechnika Wrocławska
budynek C-13 sala 1.31
godz.17:00
wstęp wolny

Już 15.stycznia o godzinie 17:00 w największej sali wykładowej "Dziurawca" na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie się premierowy pokaz trzeciej części filmu Zeitgest: Moving Forward.

Po filmie (około 2h) zapraszamy do wysłuchania krótkiego wprowadzenia w kwestie Ruchu Zeitgeist oraz Projektu Venus, jak również zapraszamy do rozmów i dyskusji ze zwolennikami Ruchu przy gorącej kawie i herbacie =) Będzie to świetna okazja by zapoznać się z działalnością Ruchu Zeitgeist z bliska.

Dodatkowo przez cały tydzień 16-23.stycznia 2011r. w klubach i lokalach w całym Wrocławiu odbywać się będą towarzyszące imprezy - projekcje innych filmów, prezentacje multimedialne, prelekcje i dyskusje, na które również serdecznie zapraszamy. Dokładny plan tego tygodnia zostanie ogłoszony na początku stycznia.
Śmierć z ludzką twarzą [kino Warszawa – sala NOT]

W czwartek 2 grudnia o godz. 19.00 kino „Warszawa – sala NOT” będzie po raz kolejny miejscem spotkania Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Tym razem wyświetlimy film Marcina Koszałki „Śmierć z ludzką twarzą”, który otworzy nowy cykl: „Dokument_pl”. Przed projekcją o kinie tego twórcy opowie Lech Moliński, jeden z organizatorów AFD „MovieWro” i dziennikarz portalu „Stopklatka”. Tym razem – wyjątkowo – wstęp wolny!

Krematorium w Ostrawie. Pracujący tu ludzie o śmierci mówią bez większych emocji. Opowiadają o rodzajach trumien i urn, a także o procesie kremacji. Kamera rejestruje moment, w którym ciało zmarłego wprowadzane jest do pieca krematoryjnego oraz moment przesypywania popiołu do urny oznaczonej odpowiednim numerem. Dokument mówi też o ludzkiej ciekawości, która nie zna granic. Ludzie często chcą widzieć, co stanie się z nimi, kiedy oni nie będą już mogli o sobie decydować. Okazuje się, że do śmierci, podobnie jak do wielu innych rzeczy, można się po prostu przyzwyczaić, nauczyć się z nią obcować na co dzień. Cóż innego zresztą pozostaje pracownikom krematoriów czy zakładów pogrzebowych. Dla nich jest to przecież zwyczajne miejsce pracy; dla nas – miejsce, o których wolimy nie pamiętać.
Dyskusyjny Klub Filmowy - KINO MINIONEJ EPOKI [Kino WARSZAWA - sala NOT]

22.11.2010
Kino WARSZAWA - sala NOT (dawne kino ATOM)
godz. 20.00
Karnety - 24 zł
(ważne do 4.10. do 20.12. 2010 r. na 3 dowolne seanse)

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na program filmowy:
KINO MINIONEJ EPOKI

HAIR
USA - 1979 - 120 min.
Filmowa adaptacja głośnego brodwayowskiego musicalu zrealizowanego przez wybitnego czeskiego reżysera Miloša Formana. Lata 60-te. Gorący protest przeciw wojnie wietnamskiej związany z ideologią hippisów, bunt przeciw konwenansom. Młodzi ludzie szukający swego miejsca w życiu, zaplątani w wir nowych, często złudnych haseł nawołujących do tworzenia nowego świata. Zagubieni, wchodzący w świat narkotyków, cynicznych postaw, negowania zastanych wartości pod pozorem odnajdowania braterstwa, tolerancji, równości. Istota sprawy – aktualna do dziś, a wirtuozeria wykonania nadal budzi podziw.
http://www.odra-film.wroc.pl/
Kobiety bez mężczyzn - stylowo o Irankach [Kino Warszawa – sala NOT]

Kino „Warszawa – sala NOT” od 19 listopada prezentuje na premierowych pokazach debiut fabularny Shirjn Neshat „Kobiety bez mężczyzn”. Autorka, wcześniej znana głównie jako artystka multimedialna i twórczyni video-artów, za ten film została nagrodzona Srebrnym Lwem dla Najlepszego Reżysera i nagrodą UNICEF na festiwalu w Wenecji. Film startował też w konkursach innych ważnych festiwali na świecie, m.in. w Toronto, Londynie, Rotterdamie i na Sundance Film Festival.

„Kobiety bez mężczyzn” / „Zanan-e bedun-e mardan” (Niemcy/Austria/Francja 2009)
Reżyseria: Shirjn Neshat
Scenariusz: Shirjn Neshat na podstawie powieści Shahrnoush Parsipour
Obsada: Navíd Akhavan, Mina Azarian, Bijan Daneshmand, Rahi Daneshmand i inni
Zdjęcia: Martin Gschlacht
Muzyka: Ryuichi Sakamoto
Czas: 95 min
Dyskusyjny Klub Filmowy POLITECHNIKA [Politechnika Wrocławska]

Każdy czwartek o godz. 19:00 w sali 329 bud A-1
Politechnik Wrocławskiej przy Wyb. Wyspiańskiego 27

----------------------------------
18 listopada 2010
----------------------------------
Postrzyżyny
reżyser: Jiří Menzel
rok produkcji: 1980

Przepełniona humorem opowieść o kobiecie, której włosy obok miejskiej studni budzą podziw wśród mieszkańców Nymburka. Pani Piwowarowa jest świeżo upieczoną żoną zarządcy browaru, pana Francika. Niestety mąż ma z nią problemy, bo jest ona kobietą niepokorną i nieobliczalną, do tego romansuje z bratem męża, Pepinem. Wraz z doktorem mężczyzna postanawia ujarzmić temperament kobiety poprzez postrzyżyny, czyli rytualne obcięcie włosów, by pozbawić żonę magicznej mocy.

----------------------------------
25 listopada 2010
----------------------------------
Rok Diabła
reżyser: Petr Zelenka
rok produkcji: 2002

"Rok diabła" został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach. Obraz Petra Zelenki opowiada fikcyjną historię autentycznego bohatera - znanego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. To, że film jest stylizowany na dokument dodaje mu pewnej autentyczności, która bardzo potrzeba jest w zestawieniu z nadnaturalnością fabularnej opowieści.
Życie jest gdzie indziej [Kino Warszawa – sala NOT]

18.11.2010
Kino Warszawa – sala NOT
ul. Piłsudskiego 74
godz.19:00
Za ile: 10 PLN/ karnet 24 PLN (wejście na 3 wydarzenia)

Temat dyskusji: „Konflikt idei – konflikt pokoleń”
Prowadzący: Marcin Hamkało
Goście: Michał Walkiewicz, Leszek Budrewicz

Zwycięzca tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czyli film „Życie jest gdzie indziej” w reżyserii Kaleo La Belle’a, zamknie cykl „Kontra.Dok”, inaugurujący drugi sezon Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Film przedstawia konflikt na płaszczyźnie pokoleniowej między ojcem-hippisem a porzuconym w dzieciństwie synem.

Cloud Rock La Belle nigdy nie zrezygnował z hippisowskich ideałów, co ma mu za złe jego syn Kaleo, będący zarazem reżyserem, jak i bohaterem filmu „Życie jest gdzie indziej”. Dorastałem bez ojca. On w tym czasie jeździł na rowerze, brał LSD, kosztował wolności – mówi z rozbrajającą szczerością Kaleo La Belle o swojej relacji z ojcem. Cloud Rock przez 40 lat pozostawał na haju.
Kino CRK: Pięści w kieszeni [CRK]

01.12.2010
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Pięści w kieszeni
(Pugni in tasca, reż. Marco Bellocchio, Włochy, 1965, 105 min)

Pięści w kieszeni to film radykalny i bezlitosny. Chory na epilepsje Alessando mieszka z dwoma braćmi, siostrą i niewidomą matką. Jego rodzeństwo również dotknięte jest tą samą chorobą co on. Jedynym zupełnie zdrowym członkiem rodziny jest najstarszy z braci Augusto. Augusto jest zakochany w Lucii, z którą chce się ożenić. Związkowi brata z narzeczoną próbuje przeszkodzić siostra Gulia, która kocha Augusto kazirodczą miłością. Alessando postanawia uwolnić najstarszego brata od brzemienia, jakim jest dla niego rodzina, i w tym celu zamierza zamordować jej członków. Wewnątrz tej dysfunkcyjnej rodziny z wyższej klasy średniej, najbardziej rzutki i energetyczny jej członek jest doszczętnie amoralny i w szokujący sposób udowadnia swojemu rodzeństwu jego szczere im oddanie.
Kino CRK: Dharm [CRK]

24.11.2010
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Dharm
reż. Bhavna Talwar, Indie, 2007, 91 min

Kino indyjskie to nie tylko Bollywood – jest tam też miejsce na zdecydowanie bardziej ambitne produkcje, poruszające poważniejsze tematy, takie jak nierówności wynikające z podziału kastowego, nietolerancja religijna czy codzienna walka z nędzą zdecydowanej większości mieszkańców kraju. O tym traktuje właśnie film Dharm z 2007 roku – niezależna produkcja w reżyserii debiutantki Bhavny Talwar. To film o napięciach pomiędzy hinduistami, muzułmanami i przybyszami z Zachodu, o harmonii i równowadze społecznej, o więzi rodzica z dzieckiem. Pandit Narayan Chaturvedi to pobożny i szanowany kapłan z kasty braminów – najwyższej w hinduistycznej hierarchii – który niezłomnie wierzy w wagę systemu kastowego.
Kino CRK: Tarnation [CRK]

17.11.2010
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Tarnation
reż. Jonathan Caouette, USA, 2004, 91 min)

Niezwykły filmowy pamiętnik, jeden ze sztandarowych przykładów kina queer. Jonathan Caouette, głęboko doświadczony trzydziestolatek, wykorzystując rodzinne archiwum i własne materiały opowiada swoją historię. Zdobywca Grand Prix na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Jonathana poznajemy jako nastolatka na archiwalnych filmikach kręconych kamerą VHS i Super 8. Mając 11 lat Caouette rozpoczął dokumentowanie swojego życia. W ciągu około 20 lat udało mu się zgromadzić ponad 160 godzin osobistych zapisów różnego formatu. Za pomocą darmowego programu komputerowego złożył część z nich w całość wraz z kserokopiami dokumentów, zdjęciami z rodzinnego albumu i nagraniami z automatycznej sekretarki. Tą niezwykłą kompilacją zachwycił Johna Camerona Mitchella oraz Gusa Van Santa, którzy pomogli mu zadebiutować.
MovieWro: Tolerancja w mieście nietolerancji [Kino Warszawa - sala NOT]

04.11.2010
Kino Warszawa - sala NOT
godz. 19:00
Za ile: 10 PLN (karnet na 3 wydarzenia: 24 PLN)

„Miasto granic”
reż. Yun Suh
produkcja: USA
gatunek: Dokumentalny

Drugie w tym sezonie spotkanie w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” stanowi okazję do wejrzenia w tygiel kulturowy Jerozolimy, miasta trzech religii i podziałów społecznych oraz politycznych. Szansa będzie wyjątkowa, bo najpierw zaprezentowany zostanie film „Miasto granic” w reż. Yun Suh, a po projekcji odbędzie się dyskusja pod hasłem „Tolerancji w mieście nietolerancji”.

„Miasto granic” to bez wątpienia jeden z dokumentów, które próbują objąć najszerszy zakres problemów w obrębie pojedynczego dzieła filmowego. Nagrodzony na Berlinale film w reżyserii Yun Suh koncentruje się na otwarciu w Jerozolimie pierwszego klubu gejowsko-lesbijskiego. Autorka dokumentu pokazuje życie kilkorga bohaterów będących bywalcami klubu i zaangażowanych w działalność na rzecz osób o orientacji homoseksualnej, prezentuje codzienne funkcjonowanie w bliskim sąsiedztwie konserwatywnej społeczności jerozolimskiej.
Kino CRK: Pieśń wróbli [CRK]

3.11.2010
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Pieśń wróbli
(Avaze gonjeshk-ha, reż. Majid Majidi, Iran, 2008, 96 min.)

Majid Majidi, największy esteta irańskiego kina, snuje słodko-gorzką opowieść o złośliwościach losu, ludzkiej chciwości i mocnych więzach rodzinnych. Karim (Mohammad Amir Naji), Irańczyk w średnim wieku, głowa rodziny, pracuje na strusiej fermie. Jego spokojne życie zakłóca ucieczka jednego z ptaków. Karim rozpaczliwie próbuje go znaleźć, ale spłoszony struś nie daje się nabrać na żadne podstępy. Mężczyzna wie, że jeśli nie złapie uciekiniera, jego dni na fermie są policzone. Tymczasem w pełnym dzieci domu również wydarza się wypadek: najstarsza córka Karima podczas zabawy z rodzeństwem psuje swój aparat słuchowy, bez którego nie może zdawać egzaminów do miejskiej szkoły.
Kino CRK: Gdybyś był mną [CRK]

27.10.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Gdybyś był mną
(Yeoseot gae ui siseon, reż. Jae-eun Jeong, Jin-pyo Park, Kyun-dong Yeo, Soonrye Yim, Chan-wook Park, Kwang-su Park, Korea Południowa, 2003, 110 min.)

Sześciu utalentowanych koreańskich reżyserów dostaje zadanie od Narodowej Komisji Praw Człowieka: nakręćcie krótkie filmy o dyskryminacji w Korei Południowej. Wynikiem tego zlecenia jest właśnie ten film – Gdybyś był mną. Sześc różnych obrazów, sześć różnych stylów, sześć odmiennych wizji. Opowieść o młodej dziewczynie zmuszonej do poddania się operacji plastycznej, aby dostać pracę; historia przestępcy seksualnego, którego tożsamość podana jest do wiadomości mieszkańców jego bloku; symboliczna opowieść o sparaliżowanym mężczyźnie próbującym przejść na drugą stronę ulicy w centrum Seulu; relacja z operacji małego chłopca, przeprowadzonej tylko po to, by w przyszłości mógł lepiej wymawiać angielskie słowa; zapis kłótni na parkingu, kiedy to kierowca tłumaczy parkingowej, że z jej twarzą powinna pracować w innym zawodzie; smutny dokument o kobiecie z Nepalu, która trafia do szpitala psychiatrycznego tylko z tego powodu, że nie znała języka koreańskiego – te wszystkie nowelki składają się na sugestywny film, pokazujący ciemne i przemilczane strony koreańskiego społeczeństwa.
http://www.myspace.com/kinocrk
Kino CRK: Towarzysz Pedersen [CRK]

20.10.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Towarzysz Pedersen
(Gymnaslærer Pedersen, reż. Hans Petter Moland, Norwegia, 2006, 126 min)

Rzecz dzieje się pod koniec lat 1960-tych. Knut Pedersen (Kristoffer Joner) prosto po studiach zatrudnia się jako nauczyciel. Marzy mu się spokojne życie człowieka z klasy średniej. Jednak spokój ten zakłóca młoda lekarka na stażu, Nina Skatoy (Ane Dahl Torp), z którą Knut nawiązuje romans. Nina jest zagorzałą komunistką, więc nie tylko głosi dookoła swoje radykalne poglądy, ale też z ich powodu zrywa po jakimś czasie romans, twierdząc, że nie licuje on z jej komunistycznym światopoglądem. Bardziej interesuje ją nawoływanie do rewolucji robotniczej w Norwegii. Zafascynowany nią Pedersen coraz bardziej skłania się w stronę lewicowych poglądów. Ale czy jest czas i miejsce na miłość, kiedy chodzi o zwycięstwo klasy robotniczej? [Trailer]
http://www.myspace.com/kinocrk
8. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS 2010

Od 14 do 17 października kino "Lwów" zaprezentuje 8. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Przy organizacji wrocławskich pokazów Odra-Film jest partnerem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Społecznego Instytutu Filmowego. Wstęp na wszystkie projekcje filmowe jest bezpłatny.

Pierwszy festiwal odbył się w październiku 2006 r. i był to jednocześnie pierwszy przegląd filmów festiwalowych na całym Górnym Śląsku. Od tego czasu rok rocznie w październiku organizujemy kolejną edycję festiwalu, podczas którego prezentowane są filmy dokumentalne i reportaże z całego świata.

Filmy, które można zobaczyć na festiwalu uświadamiają nam, że do naruszeń prawa człowieka dochodzi nie tylko za sprawą żądnych absolutnej władzy dyktatorów, czy etnicznych waśni na innych kontynentach. Ofiary tych naruszeń to często ludzie, których spotykamy na co dzień. Autorami filmów są bezpośredni świadkowie wydarzeń, dziennikarze i filmowcy - amatorzy. Festiwal daje okazje do bliższego przyjrzenia się problemom współczesnego świata, stwarza przestrzeń do dyskusji.
V Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2010

6 – 10 października
www.afrykamera.pl

V edycja ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera zbliża się wielkimi krokami! We Wrocławiu będziemy z Wami od 7 do 10 października 2010 w kinie Lalka przy ul. Prusa 32.

Od kenijskiego science-fiction przez ambitne fabuły, dokumenty, krótkie metraże, na historiach z lat 70. kończąc… Tegoroczna AfryKamera przedstawia szerokie spektrum możliwości afrykańskiego przemysłu filmowego! Przeglądowi kinematografii towarzyszyć będą warsztaty i spotkania, których tematyka krążyć będzie wokół tegorocznego hasła festiwalu”Made in Africa”.

Zanim AfryKamera wystartuje na dobre w kinie Lalka, wszystkich chętnych zapraszamy 6. X do klubokawiarni Falanster na darmowy pokaz filmu Długa droga do rozwoju, a po nim na dyskusję dotyczącą perspektyw rozwoju kontynentu afrykańskiego.
Przegląd amerykańskich filmów dokumentalnych [Impart]

19.08.2010
Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17
godz. 16:00
wstęp: darmo

Międzynarodowy projekt FLOODWALL, którego organizatorem jest wrocławskie Centrum Sztuki Impart, dotarł już do półmetka. Za nami warsztaty Divercity oraz flagowy projekt artystki Jany Napoli – warsztaty Drawer Speaks. Koniec lipca nie oznacza jednak końca atrakcji. Już 19 sierpnia Impart zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Mazowieckiej 17 na przegląd amerykańskich filmów dokumentalnych. Gośćmi specjalnymi przeglądu będą producentka Karen Rodriguez oraz profesor Ann Alter z Humboldt State University. Obie panie wezmą udział w dyskusjach, towarzyszącym projekcjom.

Podczas przeglądu widzowie będą mieli okazję obejrzeć głośny film producenta 'Fahrenhait 9/11' - „Trouble the water” oraz poruszajęce „A village called Versailles”. Nie zabraknie również krótkich form. Zaprezentowany zostanie między innymi dokument Karen Rodriguez „Notes on liberty”. Filmy te wiele mówią o dzisiejszej Ameryce. Choć większość z nich nawiązuje bezpośrednio do tragedii Katriny, są one portretem współczesnych Amerykanów, ich nadziei i lęków.
One night stand benefit party [CRK]

18.06.2010
CRK
ul. Jagiellonczyka 10d
godz. 20:00
wjazd: 7 zł

POKAZ KULTOWEGO FEMINISTYCZNEGO FILMU PORNO

ONE NIGHT STAND
w reżyserii Emilie Jouvet
+dodatkowe Porno niespodzianka

Afterparty:
DJ Nie ma miejsca na dysku C
DJ Pekla
DJ'ane Tekla obiecanka

+ Wegańskie benefitowe, erotyczne przekąski
Super Size Me [Dolnośląska Biblioteka Publiczna]

16.06.2010
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58
godz.16:00
wjazd: darmo

W Dyskusyjnym Klubie Muzyki i Filmu o zachowaniu umiaru i odpowiedzialności za swój organizm...

Czytelnia, II piętro

Super Size Me to amerykański film dokumentalny, którego reżyserem, producentem oraz głównym aktorem jest Morgan Spurlock.

Dokument przedstawia efekt eksperymentu, jaki Spurlock przeprowadził na samym sobie - zdecydował się przez 30 dni jeść posiłki tylko i wyłącznie w barach sieci McDonald's. Film przedstawia zmiany, jakie zaszły w organizmie bohatera, a także wzbogaconą o statystyki i opinie specjalistów próbę oceny sposobu odżywiania charakterystycznego dla wielu mieszkańców USA - w tym dzieci, na co zwraca uwagę Spurlock.
Kino CRK: Pieśni z drugiego piętra [CRK]

16.06.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Pieśni z drugiego piętra
(Szwecja 2000, reż. Roy Andersson, 98 min.)

Film składa się tylko z 46 ujęć, pozornie ze sobą niepowiązanych, opartych na wolnych skojarzeniach, będących metaforą ludzkości na przełomie wieków. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru nowego milenium, podczas którego ma miejsce dziwna seria wydarzeń: wyrzucony z pracy urzędnik zostaje upokorzony przez swojego szefa, zagubiony imigrant pada ofiarą ulicznego ataku, magik popełnia błąd w czasie występu, a całe miasto dusi w gigantycznym korku.

Wątkiem spajającym wszystkie opowieści jest historia Kalle, który w nadziei uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia podpalił swój sklep z meblami. Kalle odwiedza w szpitalu psychiatrycznym syna-poetę, spotyka się z przyjacielem, który sprzedaje krucyfiksy, uważając, że na ten towar po 2000 roku będzie duży popyt…
Uchodźcy w filmie [Kino Lalka]

18-20.06.2010
Kino Lalka
Bolesława Prusa 32

W dniach 18 - 20 czerwca w kinie "Lalka" odbędzie się Przegląd filmów o tematyce uchodźczej organizowany we Wrocławiu przez Polską Akcję Humanitarną i Odrę-Film. Zagadnienie uchodźstwa to trudny temat we współczesnym świecie, temat często poruszany przez rozmaite kinematografie. To wyzwanie podejmują zarówno twórcy kasowych produkcji kinowych, jak i niekomercyjni autorzy filmowi na całym świecie.

Uchodźcy z Etiopii, Wietnamu i Palestyny, uchodźcy w Libii, USA i w Polsce. Uchodźcy w fabule, dokumencie i animacji. Przegląd filmów o tej tematyce, dostarczy widzom wyjątkowo bogatego materiału do przemyśleń. Zapraszamy do zmierzenia się z własnymi emocjami i przekonaniami.

Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny!
Kino CRK: Themroc [CRK]

9.06.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Themroc
(Themroc, Francja 1973, reż. Claude Faraldo, 110 min.)

"Themroc" to francuski film wyreżyserowany w 1973 przez Claude'a Faraldo. Ta niskobudżetowa i nietuzinkowa produkcja opowiada historię pracownika buntującego się przeciwko systemowi. Główny bohater podejmuje radykalne działania i zostaje miejskim jaskiniowcem. Niektóre ze scen są szokujące i poniekąd zabawne. Film w przerysowany sposób ukazuje obłudę sytemu i życia w nim.

Trailer filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=bnM5YtH1BPM
Palestyna/Izrael: Solidarność w imię sprawiedliwego pokoju [Kino Warszawa]

19.06.2010
Kino Warszawa – SALA NOT
ul Piłsudskiego 74
godz: 16:00 – 19:00
bilety: 10 – 8 zł

Odra Film, Polska Kampania Solidarności z Palestyną, klub Falanster oraz Le Monde Diplomatique – edycja polska zapraszają w ramach festiwalu “Globale” na spotkanie “Palestyna/Izrael: Solidarność w imię sprawiedliwego pokoju”.

W programie projekcja filmów:
- Pokłosie wojny: Gaza rok później (In the Wake of War: Gaza One Year On) ,UK 2010, 10 min, Medical Aid for Palestinians
Film przedstawia sytuację Palestyńczyków w Gazie w rok po zakończeniu operacji „Płynny ołów”.

- Życie albo śmierć: Skierowania lekarskie z Gazy (Life or Death: Medical Referrals from Gaza), UK 2010, 9 min, Medical Aid for Palestinians
FIlm pokazujący paraliż służby zdrowia w Gazie.

- filmy International Solidarity Movement oraz z rejsu Freedom Flotilla do Strefy Gazy z maja b.r
Kino CRK: Fast food nation [CRK]

26.05.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Fast food nation
2006, reż. Richard Linklater, 116 min.

Don Anderson (Greg Kinnear), dyrektor działu promocji sieci restauracji Mickey, serwując klientom burgery, ma problem. Mięso, z którego powstaje największy przysmak Amerykanów, okazuje się zatrute. Don musi udać się w podróż do serca Ameryki, by poznać ciemną stronę fast foodu. Z przytulnego biura w Kalifornii trafia do rzeźni, w których za psie pieniądze pracują nielegalni imigranci. Poznaje prowincjonalne bary i supermarkety, gdzie "naród fast food-ów" zaspokaja swoje potrzeby. Klienci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co oferuje im przemysł spożywczy. Film przedstawia zdrowotne skutki odżywiania się "fast food-em", a ponadto wynikające z tego społeczne i środowiskowe konsekwencje.
http://www.myspace.com/kinocrk
Birma VJ [Kino Warszawa]

27.05.2010
Kino Warszawa – SALA NOT
ul Piłsudskiego 74
godz: 19:00
wjazd: ???

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie dyskusja na temat "Wpływu nowych mediów na obieg informacji".

Burma VJ – Reporting From A Closed Country
Reżyseria: Anders Høgsbro Østergaard
Produkcja: Norwegia, Szwecja, Dania, Wielka Brytania
2008, 84 min


„Birma VJ” to dokumentalny film poruszający tematykę praw człowieka - pokojowych protestów mnichów buddyjskich we wrześniu 2007 roku w Birmie oraz brutalnej odpowiedzi junty. Birma jest jednym z kilku krajów na świecie, do którego zagraniczni dziennikarze nie mają wstępu. Rządzona od ponad 40 lat przez bezwzględną juntę wojskową, pozostaje praktycznie odcięta od świata. Jej władcy, po stłumieniu w 1988 r. masowych protestów (kosztowały one ponad trzy tysiące ofiar śmiertelnych) i uwięzieniu kilka lat później Aung San Suu Kyi, przywódczyni opozycji, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, poczuli się praktycznie bezkarni.
Kino CRK: Wykończyć biedę? [CRK]

02.06.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Wykończyć biedę?
USA 2009, reż. Philippe Diaz, 114 min.

“Wykończyć biedę?” to znakomity dokument stanowiący przenikliwe studium światowych nierówności. Uznany reżyser Philippe Diaz wskazuje, że globalny wymiar współczesnej biedy nie jest bynajmniej dziełem przypadku: mając swe źródło jeszcze w konkwiście towarzyszącej pierwszym odkryciom geograficznym, system wyzysku oparł kolonialne zależności na konfiskacie ziemi, grabieży zasobów naturalnych i pracy niewolniczej. Dziś, tendencja ta jest starannie utrwalana przez światowe instytucje finansowe, które na ołtarzu wolnego rynku poświęcają suwerenność żywnościową, jednocześnie każąc społeczeństwom Południa wyrzec się prawa do publicznego dostępu do tak kluczowych sfer jak edukacja, służba zdrowia, a nawet zasoby wody.
Pokaz filmu: Summertime & Welcome to Tijuana [Kino Warszawa]

19.05.2010
Kino Warszawa – SALA NOT
ul Piłsudskiego 74
godz: 19:00
bilety: 8-10 zł

W związku z uszkodzeniem kopii filmu “Nowi” ulega zmianie repertuar najbliższego pokazu filmowego w ramach Festiwalu “Globale”.Obszar tematyczny pozostaje jednak bez zmian – imigranci. Zapraszamy na projekcje dwóch filmów: “Summertime” oraz “Welcome to Tijuana”.

SUMMERTIME
Marcela Vanzo 2007, 14′
Video włoskiej artystki Marcelli Vanzo Summertime zestawia dwa obrazy: letnią wycieczkę turystów do wraku na wybrzeżu greckiej wyspy Zakynthos – lokalnej atrakcji, oraz podróż nielegalnych imigrantów, przechwyconych przez włoskie służby graniczne, na Lampedusę. Zestawienie obrazów ludzi na obu statkach wydobywa zestaw podobnych gestów, układu stłoczonych ciał i ich relacji a jednocześnie kompletnie odmiennego kontekstu.
Kino CRK: Żywot Mateusza [CRK]

19.05.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Żywot Mateusza
1968, reż. Witold Leszczyński, 76 min.

Mateusz jest dorosłym mężczyzną o duszy dziesięcioletniego chłopca. Wraz z siostrą, Olgą, mieszka w małym domku nad brzegiem ogromnego jeziora. W pobliskiej wsi traktowany jest jak przysłowiowy "wioskowy głupek". Mateusz nie zauważa tego; jego uwaga skupiona jest na sprawach, które inni, najbliżsi Mateusza, traktują z lekceważeniem. Matis kocha przyrodę, delektuje się jej pieknem i bogactwem życia. Pewnego dnia zaprasza do domu mężczyznę, któremu pomógł przeprawić się przez jezioro. Gość szybko zyskuje sobie sympatię Olgi, co staje się początkiem dramatycznych wydarzeń.
http://www.myspace.com/kinocrk
Kino CRK: Rozbitkowie [CRK]

12.05.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Rozbitkowie
Wlk. Brytania, Niemcy, Hiszpania 2001
reż. Ken Loach 92 min.


Ken Loach, naczelny lewicujący buntownik brytyjskiego kina, pokazuje tragiczne skutki akcji prywatyzowania kolei, przeprowadzonej przez rząd Margaret Thatcher. W 1995 roku, w wyniku neoliberalnej polityki Margaret Thatcher, Wielka Brytania przystąpiła do akcji prywatyzowania kolei. Prywatyzacji uległy też państwowe linie British Rail. W ten sposób grupa kolejarzy z Południowego Yorkshire została zagrożona utratą pracy.
Kino CRK: Człowiek pogryzł psa [CRK]

05.05.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Człowiek pogryzł psa
(Belgia 1992, reż. André Bonzel, Benoît Poelvoorde,
Rémy Belvaux 95 min.)


Kamera śledzi seryjnego zabójcę i złodzieja w chwilach kiedy właśnie wykonuje swój "zawód". Nawiązuje do sztuki, muzyki, natury, społeczeństwa i życia, w miarę jak pozbywa się listonoszy, emerytów i przypadkowych ludzi. Powoli zaczyna wciągać w swe działania ludzi z przeciwnej strony kamery, a oni zaczynają się zastanawiać, czy to, co robią to dobry pomysł. Film zakazany w wielu krajach.
http://www.myspace.com/kinocrk
WEEKEND Z CYFROWYM PLANETE DOC REVIEW [Kino Warszawa]

7-9.05.2010
Kino Warszawa

Od piątku do niedzieli (7-9 maja) w kinie Warszawa, odbędą się projekcje 6 wybranych filmów festiwalowych, które w tym samym czasie - za pomocą łączy internetowych (iplex.pl) - będą wyświetlane w biorących udział w festiwalu, kinach w całym kraju.

W piątek (7 maja o godz. 19.30), po filmie „Wideokracja” w reżyserii Erica Gandiniego, który otworzy Festiwal, zapraszamy na debatę o roli mediów we współczesnej demokracji, współorganizowane przez wrocławski Klub Krytyki Politycznej.

Podczas Weekendu z Cyfrowym Planete Doc Review widzowie zdecydują, który z wyświetlanych filmów otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wystarczy zaznaczyć najciekawszy film na specjalnym kuponie konkursowym i wrzucić go do urny w kinie.
Zanim przeklną nas dzieci [Kino Warszawa]

20.05.2010
Kino Warszawa Sala-NOT
ul. Piłsudzkiego 74
godz. 19.00
bilety: 10 zł

Ekocywilizacja czy Ekoterroryzm (19.00 - 22.00)
19.05 - 19.15 prelekcja: Katarzyna Matz
19.15 - 21.05 ZANIM PRZEKLNĄ NAS DZIECI [107 min.]
21.10 - 22.00 Dyskusja z udziałem gości. Prowadzenie: Katarzyna Matz

Zanim przeklną nas dzieci
Reżyseria: Jean-Paul Jaud
Produkcja: J+B Sequences, Francja /France 2007
112 min.

Ołów, kadm, azotyn, nitryt, rtęć, pestycydy, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, konserwanty – to nie przepis na mieszankę wybuchową, to tylko niektóre ze składników przeciętnego obiadu, składającego się z zupełnie normalnych produktów: fasolki, kiełbasek, chleba, sera, wody... Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i przy użyciu jakich chemikaliów produkuje się dziś żywność.
Forteca [Kino Warszawa]

06.05.2010
Kino Warszawa Sala-NOT
ul. Piłsudzkiego 74
godz. 19.00
bilety: 10 zł

Granice Europy (19.00 - 22.00)
19.05 - 19.15 prelekcja: Marcin Drabek
19.15 - 21.00 FORTECA reż. Fernand Melgar [101 min.]
21.05 - 21.40 CINE TRAIN: The Lenin Code [12 min.]oraz Territories [10 min.]
21.40 - 22.00 Dyskusja z udziałem gości. Prowadzenie: Marcin Drabek

FORTECA
film dokumentalny
Szwajcaria, 2008, 100 min
Reżyseria: Fernand Melgar

Szwajcaria posiada najbardziej restrykcyjne prawo azylowe w Europie. Imigranci ubiegający się o azyl są poddawani bardzo szczegółowej procedurze - zadaniem urzędników jest dociec, czy rzeczywiście w ich kraju ojczystym grozi im niebezpieczeństwo. Szczegółowe pytania, na jakie muszą odpowiadać, mają wyeliminować tych, którzy opuścili swoje kraje z przyczyn ekonomicznych.
Doktryna szoku [Kino Lalka]

23.04.–29.04.2010
Kino "Lalka"
Bolesława Prusa 32
godz.20:00
bilety: 13/15 zł

„Doktryna szoku" (2009)
produkcja: Wielka Brytania
gatunek: Dokumentalny
reżyseria Michael Winterbottom, Mat Whitecross
czas trwania: 90


M. Winterbottom, na podstawie kontrowersyjnej książki Naomi Klein (ikony ruchu alterglobalistycznego, autorki bestsellerowego „No Logo”) stworzył obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody. Film, podobnie jak i książka przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji.
Kino CRK: Koyaanisqatsi [CRK]

21.04.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Koyaanisqatsi
Koyaanisqatsi: Life Out of Balance
USA 1982, reż. Godfrey Reggio, 86 min.


Koyaanisqatsi oznacza w języku Indian Hopi: 1. szalone życie, 2. życie pozbawione równowagi, 3. życie w zgiełku, 4. dążenie do katastrofy, 5. stan, w którym należy zastanowić się nad zmianą trybu życia. Jako angielski podtytuł filmu używany jest zwrot Life out of balance (życie pozbawione równowagi).

Film nie ma klasycznej fabuły ani dialogów. Tworzą go obrazy przyrody pełne harmonii, zderzone z obrazami cywilizacji - pięknymi, ale pasującymi do wszystkich znaczeń słowa Koyaanisqatsi (które jest jedynym słowem wypowiadanym w filmie). Zastosowane są nietypowe ujęcia, tempo jest najczęściej przyspieszone bądź zwolnione, towarzyszy im muzyka autorstwa Philipa Glassa.
Pokaz filmu: Afgański idol [Kino Warszawa]

22.04.2010
kino „Warszawa – sala NOT”
ul. Piłsudzkiego 74
godz.20:00
Bilety: 10 zł

Odra-Film zaprasza 22 kwietnia do kina „Warszawa-sala NOT” na kolejny cykl w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, podczas którego zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Afgański idol” w reżyserii Havany Marking. Projekcja filmu zainauguruje nowy cykl „DokKomentarz”, którego celem będzie prezentacja współczesnych produkcji dokumentalnych, poruszających problemy ekologiczne i społeczne świata.

Brytyjski dokument Havany Marking „Afgański idol” śledzi losy czwórki finalistów programu "Afgan Star", formuły, która znana jest zachodniej publiczności jako reality-show "Idol". Rejestrując to największe na przestrzeni kilkudziesięciu lat wydarzenie medialne w Afganistanie, film pokazuje jak popkultura może wpływać na dzisiejszy świat.
Pokaz filmu: Bad Boys. Cela 425 [Kino Warszawa]

20.04.2010
kino „Warszawa – sala NOT”
ul. Piłsudzkiego 74
godz.20:00
Bilety: 13 zł

20 kwietnia o godz. 20.00 w kinie „Warszawa – sala NOT” odbędzie się w ramach akcji „Resocjalizacja – stop dla agresji” przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Bad Boys. Cela 425” w reżyserii Janusza Mrozowskiego. Po filmie zaplanowana jest dyskusja z udziałem m.in. twórców filmu, pracowników służby więziennej, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, nauczycieli akademickich oraz byłych skazanych.

Film dokumentalny Mrozowskiego jest zapisem dziesięciodniowego pobytu reżysera w więzieniu, w Wołowie. W „Bad Boys. Cela 425” Janusz Mrozowski, podobnie jak Marcin Koszałka w „Wyroku na życie”, wnikliwie obserwuje życie siedmiu mieszkańców ciasnej celi, recydywistów, w większości odsiadujących wyroki za małe wykroczenia.
Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie [kino Warszawa]

W dniach 16-19 kwietnia w kinie „Warszawa”, odbędzie się wrocławska edycja 8. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.

W związku z ogłoszoną żałobą narodową oraz uroczystościami państwowymi związanymi z pogrzebem prezydenckiej pary wrocławska edycja Festiwalu Watch Docs, która miała się odbyć w dniach 16-19 kwietnia 2010 została odwołana. Festiwal odbędzie się jesienią.

Zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne pokazujące jak funkcjonuje przestrzeganie praw człowieka pod różnymi szerokościami geograficznymi. W tym roku pierwszy dzień festiwalu w całości poświęcony będzie sprawom Rosji i Białorusi, o której to ostatnio było głośno w mediach za sprawa łamania praw mniejszości polskiej. Drugiego dnia zawitamy do Chin (między innymi za sprawą błyskotliwej impresji filmowej „Chiński Dziki Zachód”). Będziemy mieli również okazję poznać jedną z największych na świecie społeczności ludzi niesłyszących z bliskowschodniej pustyni Negew. Tego dnia zobaczymy również jeden z najciekawszych filmów Festiwalu – brazylijski dokument „Garapa”.

W sumie zaprezentujemy 12 niepokazywanych dotąd we Wrocławiu filmów dokumentalnych, poruszających szeroko rozumianą tematykę praw człowieka.
Kino CRK: Capitalism: A Love Story [CRK]

31.03.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Capitalism: A Love Story (2009)
Kraj: USA
Film dokumentalny
Reżyseria: Michael Moore
Czas trwania: 120 minuty
Język: Polskie napisy


Obraz poświęcony globalnemu kryzysowi gospodarczemu oraz druzgoczącemu wpływowi wielkich korporacji na życie obywateli na całym świecie.

- Ten film jest dedykowany dobrym ludziom, których życie legło w gruzach w imię poszukiwania zysków - tak Moore tłumaczy ideę powstania tego filmu. - Kapitalizm to zło, a zła nie można regulować - to wniosek z tego dwugodzinnego filmu. - Musimy go wyeliminować i zastąpić systemem, który jest dobry dla wszystkich. Na tym polega demokracja - mówi autor.
Kino CRK: FLOW - for love of water [CRK]

14.04.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

FLOW: for love of water (2008)
Strumień – z miłości do wody

produkcja: USA
gatunek: Dokumentalny
reżyseria: Irena Salina
czas trwania: 93 minuty
język: polskie napisy


Dokument o wodzie filmem politycznym? Tak, bo jak mówi Leonardo Boff, “kto kontroluje wodę, kontroluje życie, a kto kontroluje życie, ten ma władzę”.

Film Ireny Saliny pokazuje, jak międzynarodowe korporacje do spółki z Bankiem Światowym dążą do jej komercjalizacji i prywatyzacji. Woda zamieniana w towar staje się dobrem niedostępnym dla milionów ludzi.
Kino CRK: Biały balonik [CRK]

07.04.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

BIAŁY BALONIK
dramat obyczajowy, Iran, 1995, 81 min
reżyseria: Jafar Panahi
obsada: Aida Mohammadkhani, Mohsen Kafili
język: polski lektor


W latach 90. kinematografia irańska zaczęła robić furorę na międzynarodowych festiwalach. Proste, szlachetne w formie, niosące głębokie humanistyczne przesłanie filmy z tego kraju zachwycały publiczność i krytyków tym rodzajem wrażliwego realizmu, z którego słynęło w latach 40. i 50. kino włoskie. Doskonałym przykładem irańskiego "neorealizmu" jest "Biały balonik", debiutancki obraz Jafara Panahi.
Kino Podskórnych Rozdroży: Nord| Białe szaleństwo [Na Grobli]

27.03.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.19.00
wjazd: wolny umysł

Nord| Białe szaleństwo
prod. Norwegia
reż. Rune Denstad Langlo


Trzydziestoletni Jomar przechodzi trudny okres w życiu. Dużo pije, dużo pali i mało pracuje. A wszystko dlatego, że rzuciła go dziewczyna dla najlepszego przyjaciela. W dodatku Jomar dowiaduje się pewnego dnia, że mieszka ona na dalekiej północy... z dzieckiem, którego być może jest ojcem. Wsiada więc na śnieżny skuter, bierze w drogę pięć litrów spirytusu i rusza w podróż. Ma do przejechania ponad 1000 kilometrów, a po drodze do pokonania śnieżne zaspy oraz przykryte śniegiem lasy. Pośród tego śniegu Jomar spotka takich jak on dziwaków, którzy pomogą mu utrzymać trudny kurs ku jasnej stronie życia.
http://kinoanark.blogspot.com/
Pokaz filmu: Bezpieczna Europa sp. zoo [Kino Warszawa]

21.04.2010
Kino Warszawa (Sala NOT)
ul Piłsudskiego 74
godz: 19:00
bilety: 8-10 zł

Zapraszamy na kolejny pokaz filmu dokumentalnego “Bezpieczna Europa” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Globale” we Wrocławiu.

Bezpieczna Europa sp. zoo
tyt. oryg. Live Safely In Europe
Reżyseria: Emanuel Danesch
Austria 2008,52 min.

Dokumentalny esej o europejskich imigracyjnych gettach. Analiza współczesnej nostalgii za homogenicznością i apartheidem, tym razem realizującej się w formie “unijnej polityki migracyjnej”. Zdjęcia z “gett” , unijne dokumenty urzędów granicznych i codzienna przemoc “fortecy Europa” kontrastują z wolnością, dobrobytem i niczym nie zakłóconym spokojem uprzywilejowanych mieszkańców Europy.
http://www.globale.bzzz.net/
Kino CRK: Shortbus [CRK]

25.03.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

UWAGA! Seans wyjątkowo przeniesiony ze środy na czwartek!

Shortbus
reżyseria John Cameron Mitchell
zdjęcia Frank G. DeMarco
rok produkcji: 2006
czas trwania: 102


Rob i Sophia są szczęśliwym małżeństwem, prócz tego, że Sophia nigdy nie miała orgazmu. Jak na ironię sama jest terapeutką pomagającą rozwiązywać problemy seksualne związków. Na terapię do niej zgłaszają się James i Jamie, będący 5 lat w monogamicznym związku. Jeden z nich chce wprowadzić do ich życia seksualnego innego mężczyznę. Doskonale pasuje do nich piosenkarz - Ceth. Sophia spotyka też Severin - dominę zaspokająjącą sado-masochistyczne potrzeby mężczyzn. Oni i wielu innych mieszkańców Nowego Jorku przychodzi do ekskluzywnego klubu "Shortbus" po to, by popracować nad ich problemami seksualnymi.
Kino CRK: Red Road [CRK]

17.03.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Red Road
reżyseria Andrea Arnold
zdjęcia Robbie Ryan
rok produkcji: 2006
czas trwania: 113 min.


Akcja filmu osadzona jest w Glasgow w Szkocji. Jego bohaterką jest Jackie, operatorka telewizji nadzorującej, która obserwuje codzienne życie osiedla Red Road i informuje policję o różnego rodzaju incydentach. Pewnego dnia zauważa Clyde?a, mężczyznę ze swojej przeszłości. Był on wplątany w śmierć męża i córki Jackie. Teraz wyszedł z więzienia i wraz ze swoim byłym współwięźniem mieszka na osiedlu Red Road. Jackie najpierw obserwuje Clyde'a, a w końcu doprowadza do spotkania, które dla Clyde'a będzie brzemienne w skutki?
Kino Podskórnych Rozdroży: Morfina [Na Grobli]

13.03.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.19.00
wjazd: wolny umysł

Morfina
Reż.: Aleksiej Bałabanow
Prod. : Rosja 2008


Film jest ekranizacją biograficznej powieści Michaiła Bułhakowa „Zapiski młodego lekarza”.

Akcja filmu toczy się w roku 1917- czasach rewolucji- nadziei i smutku; młody 23 letni lekarz Polakow przyjeżdża do szpitala w małym miasteczku. Zaczyna tutaj nowe życie- zawodowe i osobiste, o które niebawem będzie musiał zacząć walczyć, próbując wyrwać się z uzależnienia od morfiny…
Pokaz filmu: Wykończyć biedę [Kino Warszawa]

17.03.2010
Kino Warszawa (Sala NOT)
ul Piłsudskiego 74
godz: 18:30
bilety: 8-10 zł

Zapraszamy na trzeci już pokaz filmu dokumentalnego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Globale” we Wrocławiu.

“Wykończyć biedę?” to znakomity dokument stanowiący przenikliwe studium światowych nierówności. Uznany reżyser Philippe Diaz wskazuje, że globalny wymiar współczesnej biedy nie jest bynajmniej dziełem przypadku: mając swe źródło jeszcze w konkwiście towarzyszącej pierwszym odkryciom geograficznym, system wyzysku oparł kolonialne zależności na konfiskacie ziemi, grabieży zasobów naturalnych i pracy niewolniczej.
Kino CRK: Pieski świat [CRK]

28.04.2010
CRK (koncertownia)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Pieski świat
rok produkcji: 1962
reżyseria Paolo Cavara, Gualtiero Jacopetti
produkcja: Włochy
gatunek: Dokumentalny


"Pieski świat" to pierwszy film z powojennego tzw. nurtu 'mondo', czyli dokumentu przedstawiającego na ekranie prawdziwą śmierć. Jakkolwiek zdecydowanie mniej szokujący niż późniejsze filmy z tego nurtu, wciąż niektóre sceny mogą budzić niesmak czy oburzenie nawet w dzisiejszych czasach. Film zawiera także sporą dawkę interesujących obyczajów ludzkich. Widz odwiedzi między innymi chińską restaurację, w której klienci mogą sobie wybrać konkretnego psa a następnie skonsumować go; podwodny cmentarz w Azji czy prymitywne plemiona żyjące wciąż w epoce kamienia łupanego i oddające hołd przelatującym samolotom...
http://www.myspace.com/kinocrk
Kino CRK: Russia 88 [CRK]

10.03.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Russia 88
rok produkcji: 2009
kraj: Rosja
gatunek: Dramat społeczny
reżyseria Pavel Bardin
czas trwania: 104 minuty


Grupa skinheadów pod nazwą " Rosja 88" kręci propagandowy film w celu zamieszczenia go w internecie. Kamera filmuje życie grupy oraz fakt, jak ludzie akceptują działania skrajnej prawicy, stopniowo przyzwyczajając się do ich aktywności. Lider grupy – Sztyr, dowiaduje się, że jego siostra spotyka się z chłopakiem pochodzenia gruzińskiego. Rodzinna historia przeradza się w tragedię. Kamera towarzyszy bohaterom do samego końca.
http://www.myspace.com/kinocrk
Kino CRK: Yes-Meni naprawiają świat [CRK]

03.03.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Yes-Meni naprawiają świat
kraj: Francja, USA, Wielka Brytania
rok produkcji: 2009
gatunek: Dokumentalny


Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu.

Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił.
Kino Podskórnych Rozdroży: Fajne martwe dziewczyny [Na Grobli]

27.02.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

Fajne martwe dziewczyny
reż. Dalibor Matanić
prod. Chorwacja 2002

To prawdziwy kryminał chorwacki. Film opowiada losy dwóch dziewczyn-lesbijek, które przyjeżdżają do Zagrzebia w poszukiwaniu spokoju i szczęścia. Niestety trafiają do domu, który prowadzi dziwna rodzina, a lokatorzy są niemniej dziwni. Mamy tam prostytutkę, lekarza ginekologa, pewnego Pana i jego martwą żonę i wiele innych osób. Pech chce , że w jednej z dziewczyn zakochuje się syn właścicieli domu, a gdy ta nie może odwzajemnić jego uczucia...

Więcej info:
http://kinoanark.blogspot.com/
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” [kino Warszawa]

11. marca startuje Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Spotkania z europejskim, światowym i polskim dokumentem odbywać się będą we wrocławskim kinie Warszawa Sala-NOT. Zainauguruje je wizyta, nagrodzonego Wrocławską Nagrodą Filmową, Tomasza Wolskiego. Dwa tygodnie później stolicę Dolnego Śląska odwiedzi Paweł Łoziński.

Co dwa tygodnie, zawsze w czwartki o godzinie 19:00 w przestrzeni dawnego kina Atom odbywać się będą kilkugodzinne spotkania z kinem dokumentalnym. Prelekcje znawców kina oraz dyskusje z twórcami i specjalistami od podejmowanego przez dany dokument tematu, będą oprócz projekcji filmów stałymi elementami AFD „MovieWro”, przygotowywanej przez Fundację Visionica, we współpracy z Europe Direct, Odrą-Film i Stowarzyszeniem Kultura Fabric. Stała cena biletu wynosi 10 PLN.
Kino Podskórnych Rozdroży: Listopad [Na Grobli]

20.02.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

Listopad
reż. Achero Manas
prod. Hiszpania

Bezpośrednią inspiracją filmu stało się pewne zjawisko charakterystyczne dla lat 70. W tym okresie ważnych przemian społeczno - politycznych w Hiszpanii grupa aktorów założyła tam niezależny zespół teatralny El Piojo Picon występujący w różnych miastach. Za swoje przedstawienia nie pobierali ani grosza zapłaty, występowali z czystej miłości do sztuki. Takich niezależnych trup aktorskich powstało zresztą wtedy więcej.
Świński interes [Kino Warszawa]

17.02.2010
Kino Warszawa [sala NOT]
ul. Piłsudzkiego 74
godz.19:00
wjazd: wolny umysł

"Pig Business" [Świński interes]
reż. Tracy Worcester, Wielka Brytania 2009, 60 min.

Film śledząc wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo ukazuje globalny wymiar przemysłowej hodowli zwierząt. W dyskusji po filmie udział weźmie Marek Kryda – współtwórca i jeden z bohaterów filmu

Fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest optymalizacja kosztów za wszelką cenę. W tym kontekście pogarda dla środowiska i prawa jawią się jako jej główne filary. Optymalnym wytworem tej struktury są międzynarodowe korporacje – właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne polskie rolnictwo uznawane jest za problematyczny wyjątek. W odpowiedzi na ten „kłopot”, szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski: pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?
Kino Podskórnych Rozdroży: Aaltra [Na Grobli]

13.02.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

Aaltra
reż. Benoit Delepine
prod. Belgia-Francja
Ben i Gus są sąsiadami. Nie znoszą się wzajemnie i zawsze znajdą sposób żeby sobie dokuczyć. W czasie bójki zostają przygniecieni przez potężną rolniczą przyczepę, a w rezultacie tego wypadku obaj lądują na wózkach inwalidzkich sparaliżowani od pasa w dół. Po powrocie do domów spotykają się na dworcu kolejowym. Ben, zapalony motocyklista i wielbiciel wyścigów motocyklowych, jedzie na zawody, Gus wybiera się do Finlandii, gdzie mieści się firma, która wyprodukowała feralną przyczepę. W czasie oczekiwania na pociąg zostają okradzieni. Bez grosza przy duszy i zdani wyłącznie na siebie postanawiają jednak dostać się do fińskiego producenta maszyn rolniczych i zażądać od niego potężnego odszkodowania.
Kino CRK: Tablice [CRK]

24.02.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

Tablice
(Blackboards, reż. Samira Makhmalbaf , Iran, Japonia, Włochy 2000, 85 min.)
Film otwiera go obraz grupy mężczyzn, którzy idą w góry niosąc na plecach czarne tablice. To nauczyciele szukający uczniów w irańskim Kurdystanie. Dwaj z nich - Said i Reeboir - będą bohaterami tego filmu. Jeden dołączy do grupy nomadów - Kurdów irackich, którzy uciekli przed represjami Saddama, a teraz pragną wrócić do domu. Jego tablica stanie się kolejno: noszami dla umierającego starca, weselnym dywanem, łożem na noc poślubną, wreszcie majątkiem dzielonym w trakcie rozwodu. Drugi dołączy do grupy młodocianych przemytników, by przekonywać ich o konieczności zdobywania wiedzy.

"Tablice" to drugi, po "Jabłku", film w dorobku Samiry Makhmalbaf, wyróżniony nagrodą jury w Cannes '99. [trailer]
Kino CRK: Pink Flamingos [CRK]

17.02.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

"Pink Flamingos"
(Pink Flamingos, reż. John Waters, USA 1972, 108 min.)
Divine i jej krewni chlubią się, że są najbardziej ohydną i plugawą rodziną, jaka obecnie stąpa po powierzchni ziemi. Pewnego dnia pojawia się jednak konkurencja, niejacy Connie i Raymond Marble twierdzą, że to im powinno przypadać to zaszczytne miano. W dzień urodzin Divine wysyłają jej pocztą paczkę zawierającą kawałek kału z szyderczym podpisem 'Od najplugawszych żyjących ludzi'. Tak więc wyzwanie zostaje rzucone. Ponieważ żadna ze stron nie chce ustąpić pola w tej rywalizacji, pomiędzy dwoma rodzinami wybucha krwawa i plugawa wojna...
Kino CRK: Dziura w sercu [CRK]

10.02.2010
Cafe Utopia (CRK)
ul. Jagiellonczyka 10d
godz.20:00
wjazd: darmo

"Dziura w sercu"
(Ett Hål i mitt hjärta, reż. Lukas Moodysson, Dania, Szwecja, 2004, 98 min.)
Opowieść o czwórce bohaterów, którzy w zatęchłej przestrzeni wynajmowanego w bloku mieszkania zajmują się kręceniem filmów pornograficznych. Rickard jest reżyserem, Geko i Tess jego ostatnimi gwiazdami, które z pasją filmuje w najróżniejszych pozach i konfiguracjach. Dopełnieniem trójki „filmowców” jest Eric, niepełnosprawny syn Rickarda, który ze swojego pokoju, poprzez uchylone drzwi, przypatruje się ekscesom ojca.

Moodysson postanowił zostawić ostateczną interpretację swojego dzieła odbiorcy, czego wyrazem mogą być jego słowa: "Przygotowałem wam wyśmienity posiłek, jednak nie zamierzam przeżuć go za was". [trailer]
Kino Podskórnych Rozdroży: Kłopotliwy człowiek [Na Grobli]

06.02.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

Kłopotliwy człowiek
reż. Jens Lien
prod. Islandia/ Norwegia 2006

Czterdziestoletni Andreas (Trond Fausa Aurvag) przyjeżdża do miasta nie pamiętając jak i dlaczego się w nim znalazł. Czekają na niego praca, mieszkanie, a nawet żona. Jednak wkrótce Andreas zaczyna odczuwać, iż coś jest nie tak z miejscem, do którego trafił. Otaczający go ludzie wydają się być zupełnie wyprani z emocji, komunikują się pomiędzy sobą pustymi uprzejmościami. Wszędobylscy ?opiekunowie?, którzy dbają o to, by miasto wyglądało czysto i schludnie, zaczynają coraz wnikliwiej obserwować Andreasa. Ten próbuje uciec z miasta, ale okazuje się, że jest to niemożliwe...
Kino Podskórnych Rozdroży: Taxidermia [Na Grobli]

23.01.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

„Taxidermia”
reż. György Pálfi
prod. Węgry 2006

Kolejny film węgierskiego reżysera. Utrzymana w groteskowej stylistyce opowieść o trzech pokoleniach mężczyzn. Ordynans, zawodowy sportowiec i mistrz preparowania zwierząt. Jeden marzy o miłości, drugi o sukcesie, trzeci o nieśmiertelności. Zainspirowana opowiadaniami Lajosa Parti Nagy’ego „Taxidermia” naszpikowana jest bowiem najdziwniejszymi ludzkimi perwersjami, uzależnieniami i zwykłymi słabościami.
http://kinoanark.blogspot.com/
Pokaz filmu - Zastrzelić Gazę [Kino Warszawa]

19.01.2010
Kino Warszawa
(sala NOT – byłe kino ATOM)
ul. Piłsudskiego 74
godz: 19:00
cena biletów: 8-10 zł

Falanster, Le Monde Diplomatique oraz Polsko-Palestyńska Kampania Solidarności we współpracy z Odra Film w ramach “Globale” zapraszają na pokaz filmu Alberto Arce “Zastrzelić Gazę”.

Zastrzelić Gazę
2009, reż. Alberto Arce, Muhammad Rujailah

Wstrząsający dokument Alberto Arce i Mohammmada Rujailaha, który zabiera nas wprost do serca konfliktu izraelsko-palestyńskiego, na kilka dni po wygaśnięciu rozejmu między Izraelem i Hamasem w grudniu 2008 roku.

Twórcy filmu jako jedni z nielicznych cudzoziemców przedostają się do oblężonej Strefy mimo izraelskiej blokady zagranicznych mediów i organizacji humanitarnych. Tym samym ich naoczne świadectwo zdarzeń z operacji „Płynny Ołów” jawi się jako bezcenne wobec odpowiednio sfabrykowanych informacji, które świat konsumował z musu przez dwadzieścia jeden dni oblężenia.
Kino Podskórnych Rozdroży: Czkawka [Na Grobli]

09.01.2010
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

“Hukkle” (Czkawka)
reż. György Pálfi
prod. Węgry 2002

Węgierski film „Czkawka” powstał zainspirowany prawdziwą historią, która wydarzyła się w miejscowości Nagyrév na początku XXw. Za pomocą obrazu i dźwięku, bezdialogowy film nakazuje utrzymać uwagę i w milczącym skupieniu śledzić akację, która początkowo wydaje się być zapisem wiejskiej sielanki, w której nie ma miejsca na nic zaskakującego. Na ławce siedzi czkający staruszek, listonoszka przejeżdża na rowerze, dziewczyna słucha muzyki, rodzina je obiad. A między tym wszystkim dzieją się sprawy życia i śmierci.
http://kinoanark.blogspot.com/
Kino Podskórnych Rozdroży: Dzikie pole [Na Grobli]

18.12.2009
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.19.00
wjazd: wolny umysł

„Dzikie pole”
reż. Michaił Kałatoziszwili
produkcja: Rosja 2008

Film gruzińskiego reżysera, jest malowniczą opowieścią o młodym lekarzu Miti , który przyjeżdża do pracy na kozacki step. Jego nowym domem staje się miasteczko położone 200 km od miasta Alma Aty. Mieszkańcy przychodzą do nowego lekarza nie tylko po pomoc medyczną, ale opowiadają mu o swoich problemach, radościach i nieszczęściach, których z czasem on sam staje się częścią.
http://kinoanark.blogspot.com/
Kino Podskórnych Rozdroży: Święta góra [Na Grobli]

12.12.2009
ul. Na grobli
(ex-camping Ślęza)
godz.18.00
wjazd: wolny umysł

Otwarcie kolejnego sezonu filmowego na wrocławskim wagenburgu. W najbliższą sobotę zapraszamy na film "Święta góra".

Święta góra
Reżyseria: Alejandro Jodorowsky Produkcja: Meksyk , USA(1973)

Krytyka społeczeństwa oraz poszukiwanie duchowego oświecenia w formie mistycznej wędrówki. Znacznie ostrzej niż w poprzednich filmach reżyser atakuje religię chrześcijańską, kulturę konsumpcyjną i systemy polityczne świata, zwłaszcza obu Ameryk. Film jest pełen alchemicznych iluzji, symboli Tarota, przemyśleń egzystencjalnych, krwi, przemocy, nagości, świętokradczych scen i perwersyjnego piękna.
WEEKEND Z CYFROWYM PLANETE DOC REVIEW [Kino Warszawa]

08-10.05.2009
KINO WARSZAWA
Piłsudskiego 64A

Festiwal Filmowy PLANETE DOC REVIEW to prezentacja najwybitniejszych filmów dokumentalnych ostatnich dwóch lat, laureatów nagród na najważniejszych festiwalach na świecie oraz polskich premier. Zeszłoroczny PLANETE DOC REVIEW odwiedziła rekordowa liczba 25 000 widzów. Festiwal otrzymał nagrodę redakcji Gazety Stołecznej WDECHY, jako najciekawsza impreza kulturalna stolicy roku 2008.

Tegoroczna edycja zostanie poszerzona o nowe konkursy filmowe oraz prezentację filmów animowanych. Gośćmi festiwalu będą twórcy i zagraniczni eksperci, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych.

Po raz pierwszy w Polsce festiwal filmowy odbywać się będzie równolegle aż w kilkunastu miastach! Dzięki współpracy z Siecią Kin Studyjnych oraz kinem internetowemu iplex.pl 10 wybranych filmów z programu festiwalu zostanie pokazanych w ramach WEEKENDU Z CYFROWYM PLANETE DOC REVIEW w większości kin w dniach 8-10 maja.
Polityka natury - Debata Krytyki Politycznej [Kino Warszawa]

9.05.2009
KINO WARSZAWA /duża sala/
Piłsudskiego 64A
godz.19.30

Goście:
prof. Ludwik Tomiałojć (ekolog, Uniwersytet Wrocławski),
dr Szymon Szewrański (Uniwersytet Przyrodniczy, KP).

Krytyka Polityczna zaprasza do dyskusji o związkach polityki i ekologii. Wstępem do rozmowy będzie film: „Wiek głupoty” Franny Armstrong i książka Bruno Latoura „Polityka natury „(Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009).

Bruno Latour, wybitny francuski filozof i socjolog, prowokacyjnie proponuje w książce „Polityka natury”: zrezygnujmy w ogóle z pojęcia „natury”. Przecież tego, co „z natury”, nie da się oddzielić od tego, co pochodzi „od człowieka”.
Wolne DIY Kino: Gerda85 & Saila [CRK]

05.05.2009
CRK
ul. Jagiellończyka 10c/d
godz: 20.00
wstęp wolny

GERDA 85
reżyseria: Patricia Gélise, Nicolas Deschuyteneer
2007, Belgia, taśma filmowa (kolor)
czas trwania: 68 min
napisy angielskie

Skręcony w jedenaście dni w krajobrazie południowobelgijskiej wsi "Gerda 85" to pierwszy pełnometrażowy film autorstwa Patricii Gélise i Nicolasa Deschuyteneera. Zainspirowani własnymi doświadczeniami życiowymi, rysują portret młodej dziewczyny żyjącej w połowie lat osiemdziesiątych. To niskobudżetowe i wyprodukowane własnym sumptem kino stanowi podróż wgłąb życia wewnętrznego Gerdy w tych szczególnych okolicznościach nieco kłopotliwych czasów.
Kino Podskórnych Rozdroży: PÓŁKSIĘŻYC & PRZYJEŻDŻA ORKIESTRA

Wagenburg (ex Camping Ślęza)
Na Grobli 16/18
godz. 19:00
wjazd: darmo

PÓŁKSIĘŻYC / 03.04.2009
reż. Bahman Ghobadi, Iran-Irak-Austria-Francja 2006
Śpiewak MamoŚpiewak Mamo ma jechać do irackiego Kurdystanu i dać tam koncert po wieloletnim milczeniu. Jego występ ma stanowić przełomowe wydarzenie - pierwszy po upadku rządu Husajna koncert muzyczny w irackim Kurdystanie. Problem w tym, iż dopełnieniem muzyki Mamo jest głos kobiecy, ale w Iranie kobietom nie wolno śpiewać. Po siedmiu miesiącach oczekiwania na pozwolenie, bohaterowie decydują się na nielegalną wyprawę.

PRZYJEŻDŻA ORKIESTRA / 27.03.2009
produkcja: Francja , USA , Izrael reż.Eran Kolirin
"Przyjeżdża orkiestra!" to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, która zagubiła się w Izraelu. Zespół miał zagrać na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska, ci więc decydują się znaleźć drogę sami…
KAN - Kino Amatorskie i Niezależne

Między 22 a 26 kwietnia w kinie Warszawa we Wrocławiu odbędzie się X edycja Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2009. Zapowiada się niezwykła JUBILEUSZOWA edycja! W ramach KAN 2009 odbędą się Konkurs Filmów Zagranicznych, Konkurs Filmów Polskich oraz Konkurs o Grand Prix Dekady KAN, w którym startować będą wybrane filmy dotychczasowych laureatów. Dziesiąta edycja KAN będzie też spotkaniem z jurorami i laureatami. W ramach Festiwalu odbędą się warsztaty, koncerty, wystawy zdjęć.

Wszelkie informacje wraz z regulaminem Konkursów i formularzami zgłoszeniowymi znajdują się na stronie www.kan.art.pl.

WAŻNE:
X Festiwal KAN czeka na filmy do 31 stycznia 2009! Podejmij KANfrontację!
Kino Podskórnych Podróży w styczniu

Wagenburg "Na Grobli"
(ex camping "ślęża")
godz.18:00
wjazd: darmo

Kino Podskórnych Podróży zaprasza na styczeń z filmem drogi...

9.01.2009
"Siekierezada" (Polska)

16.01.2009
"List do Ameryki" (Bułgaria)

"List do Ameryki" ("Letter To America")
Film nagrodzony "Złotą Różą" na Festiwalu Filmów Bułgarskich 2000 w kategorii Najlepsza Muzyka. Ponadto Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Bułgarskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.Nagroda Specjalna na MFF w Stambule 2001.
Subway Game - kino graffiti level3 [Galeria Szewska 36]

19.06.2008
Galeria Szewska 36 [recycling]
Instytut Historii Sztuki
ul. Szewska 36
godz.19.00

Subway Game zaprasza wszystkich na 3 LEVEL kina graffiti na którym wyświetlone zostaną dwa świetne filmy ,,Wild Style” oraz ,,Prokaza”. Projekcja odbędzie się jako cześć imprezy przygotowanej przez galerie SZEWSKA 36, która w dniach 19-21.06 będzie miejscem intensywnej rozrywki kulturalnej.

Przybyli będą mogli wziąć udział w ciekawych dyskusjach, zobaczyć dobre filmy, usłyszeć fajną muzę oraz podziwiać twórczość Kolektywu, który podczas trwających tam imprez będzie przyozdabiał ściany galerii. Co najważniejsze czeka was miły odpoczynek przy klasyce kina graffiti!
Warsztaty reżysersko–operatorskie & Pokazy Specjalne kina niemieckiego i hiszpańskiego KAN [Kino Warszawa]

Rady Programowe festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN wybrały filmy, które zostaną zaprezentowane podczas kwietniowego finału imprezy w ramach konkursu polskiego i zagranicznego. Pełne listy obu konkursów opublikowane są na www.kan.art.pl

W konkursie zagranicznym nagrody przyzna publiczność, natomiast zwycięzców w konkursie polskim wyłoni profesjonalne jury, w skład którego wejdą, m.in.: Grażyna Torbicka oraz Sławomir Fabicki.

W ramach KAN 2008 odbędą się także warsztaty reżysersko – operatorskie, które poprowadzą Wojciech Todorow i Tadeusz Owsianko, można będzie także uczestniczyć w Pokazach Specjalnych kina niemieckiego i hiszpańskiego, a po filmowych wrażeniach w klubie festiwalowym „KANowicze" będą mogli posłuchać takich artystów jak: Mariija i Majahba. Zapraszamy od 23 kwietnia 2008, do kina Warszawa we Wrocławiu.
KINO AZJA w Szeptach

klub Szepty
ul. Szewska 47/48a

Od 4 grudnia każdy zimowy wtorkowy wieczór w Szeptach poświęcony będzie twórczości Hayao Miyazakieiego i magicznym obrazom Studia Ghibli.

Cykl poprowadzi miłośników japońskiej anime ścieżką rozwoju Studia Ghibli, rozpoczniemy klasykami z lat osiemdziesiątych, z czasów zarania wytwórni, kończąc na najnowszych produkcjach, w których oprócz tradycyjnej japońskiej grafiki wykorzystano najnowsze cyfrowe technologie.

Wtorek, 18.12.2007
Grobowiec świetlików ( Hotaru no haka), 1988

„Grobowiec świetlików” to historia dramatyczna i bez happy endu. Wielu krytyków zgodnie określa „Grobowiec świetlików” mianem najlepszego filmu antywojennego wszech czasów. II wojna światowa, Japonia. Nastoletni Seita i jego kilkuletnia siostra Setsuko przeżyli nalot na ich miasto. Niestety, ich matce nie było dane przeżyć. Dwójka doświadczonych przez los dzieci stara się przeżyć koszmar, jakim jest wojna. Mają oni swoje światełko w tunelu: czekają na powrót ojca, który jest oficerem marynarki. Przed nimi jednak długa droga, pełna niebezpieczeństw i osobistych dramatów.
Projekt Spiti - S.F. Eidos [Kino Warszawa]

Październikowe spotkania członków S.F. Eidos z publicznością pięciu miast Dolnego Śląska, mają na celu prezentację prac, realizowanych w ramach „Projektu Spiti”. To długofalowy projekt badawczy i filmowy, eksplorujący niezwykłą kulturę mieszkańców Doliny Spiti, leżącej w zachodnim paśmie indyjskich Himalajów.

Spotkania rozpocznie dr Jarosław Kotas z Uniwersytetu Wrocławskiego, omawiając istotę szamańskich praktyk Lamów Buchen z Doliny Spiti.

Kluczowym punktem spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego pt: „Płomienie Mahasiddhy”. Po projekcji autorzy zaprezentują również materiał fotograficzny i filmowy, który przybliży publiczności życie w himalajskich klasztorach i wsiach.
Kino czeskie - Czeski sen [Szepty]

29.05.2007
klub "Szepty"
ul. Ruska 47/48a
wstęp wolny
start: 20.00

Projekcja filmowa:
- Czeski sen [Kino czeskie]
reż. Filip Remand, Vit Klusak, 2004

Film otwiera sekwencja trzech ujęć: lata 80. - tłum w kilometrowej kolejce przed sklepem; jesień 1989, Vaclavske Namesti - tłum, który podniósł głowę po latach niewoli; rok 2004 - tłum biegnący w stronę nowo otwartego hipermarketu Czeski Sen. W piękny, słoneczny ranek na podmiejskie łąki przyszło półtora tysiąca potencjalnych klientów, z torbami, plecakami, wózkami. Widzimy, jak brną przez trawę w stronę kolorowej fasady sklepu. Dochodzą - i stają oniemiali. Hipermarketu nie ma, jest tylko kolorowa plandeka rozpięta na stelażach.
NAJNOWSZE KINO POLSKIE

Zapraszam na Festiwal "NAJNOWSZE KINO POLSKIE" Kino Lalka ul. Prusa 32 w ramach przeglądu odbędzie kilka bloków:
* Blok Filmów Europejskich
* Blok Filmów Optymistycznych
* Blok Konkursowy

Wrocławski Festiwal Filmowy "NAJNOWSZE KINO POLSKIE" odbywa sie we Wrocławiu od 1996 roku. Dotychczas odbyło się dziesięć edycji. Festiwal ma formułę konkursową. Są przyznawane dwie nagrody w kategoriach: długi metraż i krótki metraż. Od 2001 roku Festiwal promuje polskie kino offowe. W latach 2002 - 2003 Festiwal współpracował z amerykańskim festiwalem offowym - "SLAMDANCE FILM FESTIVAL". Od 2005 r. w ramach Festiwalu odbywa się pozakonkursowy Przegląd Filmów z Krajów grupy Wyszehradzkiej (Visegrad Countries Film Survey), dzieki któremu widzowie moga zapoznac się z kinematorafią czeską,słowacką i węgierską (w tym z filmami premierowymi).
http://www.nkp.mybigcity.net/
[aktualne działu | dodaj news]