III Ratha Yatra festiwal [Rynek]

21.06.2011
Rynek

W czasie samej parady wozów, pełnej muzyki i tańca, rozdawane będą słodkie przysmaki i owoce, następnie zaprezentujemy program artystyczny na scenie. W tym roku pojawią się nowe atrakcje! Sporym zainteresowaniem zapewne, jak i w ubiegłym roku, będzie cieszył się namiot gdzie będzie można skosztować orientalnej, wegetariańskiej kuchni. Jak również ten z indyjskim makijażem.

Plan Festiwalu
- 15.30 – 17.30 – przejazd wozem festiwalowym, ciągniętym przez uczestników, od ulicy Świdnickiej do Rynku, a następnie wokół Rynku, z przystankami na rozdawanie poczęstunku z wozu
- 17.30 – 21.30 – program artystyczny na scenie oraz poczęstunek wegetariański w namiocie obok sceny

Czym jest Festiwal Ratha yatra?
To wydarzenie związane z kulturą oraz religią Indii. Festiwal Ratha Yatra, zwany również Festiwalem Wozów, posiada w Indiach setki lat tradycji. To wielkie wydarzenie, o wymiarze religijnym i kulturalnym, tradycyjnie odbywa się w czerwcu. Wówczas do słynnego miasta Dżaganath Puri w stanie Orissa, przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Jest on jednym z najbardziej znanych i lubianych festiwali, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy Indii, ale i coraz częściej, osoby z Europy i innych kontynentów.


Legenda głosi, że posągi Dżaganath wykonał mityczny rzeźbiarz bogów Wiśwakarma na prośbę Indradyumny- króla Orissy. Rzeźbiarz zastrzegł jednak, że nikt nie może zobaczyć figur do czasu kiedy będą w pełni gotowe. Niecierpliwy król złamał zakaz i kiedy wszedł do pracowni Wiśwakarmy, rzeźbiarz zniknął zostawiając tylko wstępnie ociosane kloce drewna. Król Indradyumna – wielki wielbiciel Kryszny, poprosił o pomalowanie niedokończonych figur i umieścił je w wybudowanej dla nich świątyni, gdzie w takiej formie, czczone są przez tysiąclecia do dziś.W czasie hinduskiego miesiąca /aszadha/ (przełom czerwca i lipca) w Puri mają miejsce wielkie religijne uroczystości. Ich kulminacją jest Ratha Yatra – ceremonia podczas, której Bóstwa Dżaganath opuszczają wnętrze świątyni i umieszczone na specjalnych wozach, przewożone są w barwnej procesji po ulicach miasta.

Hindusi mieszkający poza Indiami, wraz z osobami z Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, przenieśli tradycję Festiwalu Ratha Yatra na ulice zachodnich miast. Wielkie wozy z replikami posągów Dżaganath pojawiły się na ulicach Rzymu, Paryża, Brukseli, Londynu, Durbanu, Nowego Yorku, San Francisco, Pragi, Moskwy czy Berlina.

Tradycyjnie od setek lat władca Orissy również przybywa na uroczystość w odświętnym stroju. Organizatorzy Festiwalu zaprosili również Prezydenta Miasta wraz z Ambasadorem Indii w Polsce do pełnienia honorów gospodarzy..

Czemu służy Festiwal?
Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiemu społeczeństwu kultury Indii, która jest zarówno dynamiczna, niezwykle barwna jak i sięgająca głęboko do wartości duchowych.

Naszym celem jest przekazanie gościom Festiwalu obu tych wymiarów. Również zadaniem jest stworzenie przestrzeni dla wymiany kulturalnej między Polakami a społecznością Indii, jak również platformy spotkań i integracji mieszkańców Indii, którzy zamieszkują aktualnie w Polsce.

Wrocław nazywany jest miastem europejskim, dlatego to organizatorzy Festiwalu wybrali właśnie Wrocław z nadzieją, że Festiwal Wozów stanie się wydarzeniem o randze ogólnopolskiej i na stałe wpisze się w historię i życie kulturalne tego miasta, które w opinii wielu jest miejscem otwartym na różnorodność kultur, nie tylko europejskich ale i światowych.

Od początku Festiwal wspierany jest przez Ambasadę Indii w Polsce, również aktywnie włącza się w dotowanie i organizację tego Festiwalu społeczność hinduska mieszkająca w Polsce.

Więcej informacji:
http://www.rathayatra.pl/