Rotkappchen

RotkäppchenNazwa Rotkäppchen znaczy po niemiecku Czerwony Kapturek.
Zespół istnieje już dziesięć lat i jego podstawowy skład nie zmienił się od tamtego czasu; Mają rodowód garażowy. Zaczęli grać jeszcze w podstawówce i cały czas występują prawie w tym samym składzie.

Rotkäppchen nie koncertowali już ok. 2 lat, więc dla fanów zespołu i nie tylko będzie to wykwintny kąsek muzyczny na żywo.

Tomasz Czajka – „Czaja” (vokal)
Adam Czerkawski – „Adijos” (bas)
Marcin Dubiel – „Dudek” (gitara)
Michał Łabęcki – „Łabędź” (perkusja)
Anna Grodecka – „Ana” (flożelety,sax)
Arek Olak – (klawisze)

Pierwsze próby organizowali w garażu Dudka, a za wzmacniacze służyły im radia. Łabędź bębny dostał od brata, który grał w zespole Sandały Judasza, był koniec 1994 roku. Michał i Marcin, wokalistę znaleźli na ognisku, po prostu spodobało im się, jak Czaja śpiewał. Chłopcy już wtedy mieli ochotę na coś więcej niż tylko słuchanie muzyki. Pierwszy koncert zagrali w 1995 roku, jeszcze bez basisty we wrocławskim Rockerze. Parę miesięcy póżniej zagrali na WOŚP w Technikum Chemicznym we Wrocławiu. Tak się złożyło, że na tym koncercie zagrał też heavy rockowy zespół Vice Versa w którym na basie grał Adijos. Chłopcy szybko się zaprzyjaźnili i zespół Rotkäppchen wystąpił już miesiąc później na WOŚP-ie w Lądku Zdrój z basistą w składzie. Był rok 1996.

Jeśli chodzi o nazwę zespołu, to pewnego razu podczas próby w garażu u Dudka, jego siostra uczyła się do egzaminu z niemieckiego i wychodząc zostawiła książkę otwartą właśnie na czytance o Czerwonym Kapturku. Młodym muzykom spodobała się ta nazwa i tak już zostało. W 1998 zespół testował kilku klawiszowców, skrzypka, trąbkarza i saxofonistę szykując się do wydania pierwszej demówki z prawdziwego zdarzenia. W ten sposób do zespołu dołączył Marek Siemierażko, jeden ze zdolniejszych wtedy młodych pianistów we Wrocławiu. Muzycy z Rotkäppchen nadal wyrażają się w superlatywach o Marku i jego umiejętnościach mimo że ten zostawił ich w jednym z najważniejszych momentów ich kariery. Marek wyjechał do Holandii w przeddzień Przystanku Woodstock w 2001r gdzie Rotkäppchen zostało zaproszone przez Jurka Owsiaka po raz drugi w swojej historii. Mimo braku klawiszowca zespół zagrał dobry koncert i zebrał zasłużone brawa. Wcześniej w 1999r. po wydaniu upragnionej demówki zespół zagrał w Żarach po raz pierwszy, chłopcy mieli wtedy po 20 lat a wystąpili przed 200-tu tysięczną publicznością. W tym samym roku spełniło się jeszcze jedno marzenie Rotkäppchen. Zespół zagrał koncert z zespołem na którego dźwiękach chłopcy uczyli się stroić gitary. Chodzi tu o brytyjski Citizen Fish. Miesiąc później zagrali jeszcze na festiwalu w Avignon we Francji kilka spektakli muzycznych tuż przed Przystankiem Woodstock 1999.

Od 2001r. gra z Rotkäppchen na flażoletach Ania Grodecka. Kilka razy grali na Marlejkach m.in. w Zgorzelcu i w Gliwicach. Poza tym w Proximie w Warszawie i oczywiście w rodzinnym Wrocławiu (Kolor, Madness, Rocker, Podium, Alibi, Samo Życie, Liverpool.........I w wielu innych miejscach gdzie zostali zaproszeni). Co roku cyklicznie grają na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i osobiście poznali Jurka Owsiaka, który (jak już było wspomniane) dwukrotnie zaprosił ich na Przystanek Woodstock w latach 1999 i 2001 gdzie zagrali na dużej scenie przed 200 tysięczną publicznością. W 2001 wydali swoją pierwszą płytę „OPEN”, która była efektem pracy w studio we Wrocławiu. Na płytkę wrzucili też kilka energetycznych utworków koncertowych i było to podsumowaniem kilkuletniej działalności wrocławskiego bandu. Okładkę projektował im ich dobry przyjaciel, wrocławki artysta Marek Starzyk.

Piosenki Rotkappchen są też na dwóch składankach „Pol-ska Norma”2001r. i „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”2001r.

W roku 2002 zespół miał rok przerwy, bo po vokaliste upomniał się MON. Rotkäppchen jednak nie zmarnowali tego czasu i świetnie zgrali się z Anią, która wniosła do ich muzyki dużo przestrzeni. Od ponad roku zespół pracuje nad nowym materiałem, którego część w czerwcu 2003 roku zarejestrowali w Radiu Wrocław w studiu Tuba. Płyta wydana we własnym zakresie nosi tytuł „Hollywood”

Nowe utwory były już bardziej przemyślane pod względem muzycznym jak i tekstowym. Wszystkie teksty są w języku polskim i dotyczą życia, każdy znajdzie w nich coś dla siebie i o sobie. Muzyka nadal łączy ulubione style Rotki: ska punk reggae, słychać mocną gitarę, rytmiczną sekcje a w tle flażolety wypełniające tło, pod głos i teksty. Zespół czeka teraz na wydawcę, by najnowsze utwory ujrzały wreszcie światło dzienne. Od roku 2003 w Rotkäppchen gra na klawiszach Arek Olak, co też dodało do muzyki wrocławkiego bandu dużo przestrzeni. W końcu 2004r. zespół zagrał koncert na własne dziesięciolecie we wrocławskim klubie Madness. W maju 2005 roku Rotkappchen zarejestrowało 5 piosenek, które na pewno znajdą się na nowym, trzecim już krążku. Wszystkie płyty można nabyć pisząc na adres: rot.cd@wp.pl

Ostatnimi laty zespół gra sporadycznie ponieważ gitarzysta robi karierę zagraniczną. Powstał tez nowy projekt Klaus Rotkappchen. który już nie długo wbije swoje szponki w polski rynek muzyczny....

Kontakt z zespolem Rotkäppchen:
rot.cd@wp.pl
tel. 695-164-990 – Adam
tel. 608-035-205 - Michał