Altergodzina - audycja społecznie zaangażowana

W kazda srode o godz. 22.00 w Akademickim Radiu LUZ 91,6 FM i w Internecie:
www.radioluz.pwr.wroc.pl

Przestalas/przestales sluchac radia, bo wszystkie audycje wydawaly Ci sie takie same? Masz juz dosc programów, z których wylania sie jednakowa, neoliberalna wizja swiata? Chcial(a)bys wiedziec, o co walczy ruch alterglobalistyczny w Polsce i na swiecie? Jest alternatywa - sluchaj "Altergodziny"!

"Altergodzina" to audycja, która powstala w mysl zasady – zamiast narzekac na media, twórz je sam, sama! Jest to program spolecznie zaangazowany, tworzony przez alterglobalistki i alterglobalistów zwiazanych z Wroclawska Grupa "Spoleczenstwo Aktywne" (www.spolakt.nongov.pl) przy wspólpracy osób z innych organizacji i ruchów spolecznych.

Przeczytaj:
„Altergodzina”, czyli cotygodniowe lepienie niezgody

Cel, jaki sobie stawiamy, to próba przelamania neoliberalno-prawicowego monopolu informa¬cyjnego i wprowadzanie do dyskursu medialnego w Polsce idei emancypacji spolecznej, sprawiedli¬wosci i równosci socjalnej. Na falach Akademickiego Radia LUZ mówimy o tym, jak ludzie na calym swiecie organizuja sie, by walczyc o swoje prawa i pokazujemy, ze inny, lepszy swiat jest mozliwy. Szczególnie istotne sa dla nas jednak informacje o dzialaniach podejmowanych w srodowisku lokalnym – wsród wroclawskich aktywistek i aktywistów, organizacji spolecznych, studentek i studentów. Tematy, jakie do tej pory poruszalismy w „Altergodzinie”, to m.in. sytuacja rowerzystów, mniejszosci narodowych i seksualnych czy kwestia prywatyzacji przedszkoli w naszym miescie. Mozecie u nas uslyszec takze wywiady z dzialaczkami i dzialaczami miedzynarodowymi.


Oprócz rozmów z zaproszonymi goscmi czy felietonów w kazdej audycji znajdziecie równiez sporo muzyki zaangazowanej. W czesci zatytulowanej Portet nie calkiem artystyczny przedstawiamy artystki i artystów tworzacych muzyke z politycznym przeslaniem. Stale czesci programu to takze Alter-serwis, czyli alternatywny przeglad wydarzen spoleczno-politycznych z ostatniego tygodnia oraz kacik Alter-Zapowiedzi, w którym zachecamy Was do praktycznego wlaczenia sie w dzialania zwiazane z poruszanymi sprawami i przedstawiamy wolnosciowe oraz niekomercyjne propozycje edukacyjno-kulturalne we Wroclawiu.

 

Audycję przygotowują:
Marta Dzik, Katarzyna Gawlicz, Michalina Golinczak, Mateusz Janik, Natalia Kowbasiuk, Małgorzata Maciejewska, Magdalena Popiel, Karolina Soczewka, Marcin Starnawski

Mozna nas sluchac w kazda srode o godzinie 22.00 na falach 91,6 FM lub za pomoca Internetu:
altergodzina@radioluz.pwr.wroc.pl
http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/

Gadu-Gadu (w trakcie trwania audycji):
8704567
POSLUCHAJ - ALTERGODZINA - DOWNLOAD


07.09.2011 (o Gdańskim Szczycie Społecznym i sytuacji na Białorusi)
Porozmawiamy o sytuacji na Białorusi w kontekstach ruchów społecznych i obecnej sytuacji społeczno ekonomicznej z reporterką Altergodziny Marzeną Lizurej, która niedawno wróciła z Grodna, gdzie prowadziła warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego. W drugiej części audycji usłyszycie, co działo się na Gdańskim Szczycie Społecznym, który pod koniec sierpnia odbył się pod hasłem "O mieszkanie i godną pracę". Naszym rozmówcą będzie Piotr Antoniewicz zaangażowanych badacz ruchów społecznych. Spotkanie było zorganizowane przez środowiska aktywistów/ek z wielu miast w Polsce i dotyczyło powiązanych problemów lokatorskich i pracowniczych, m.in możliwościach budowania nowych form oporu w walce o dach nad głową i prawa pracownicze.


24.08.2011 (o spółdzielczości socjalnej w Polsce)
Przypomnimy rozmowę Marzeny Lizurej i Marty Dzik z Marią Skórą, ekonomistką i redaktorką portalu lewica.pl oraz Jerzym Lambrechtem z Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych. W lutym tego roku prezenterki rozmawiały z gośćmi na temat spółdzielczości socjalnej w Polsce. Goście odpowiadali na pytania prowadzących oraz słuchaczy: w jakiej sytuacji znajduje się spółdzielczość socjalna w Polsce, jakie korzyści przynosi ich zakładanie oraz z jakimi barierami się wiąże.


10.08.2011 (o Wagenburgu i ESK)
Przypomnimy dyskusję na temat przestrzeni dla kultury niezależnej we Wrocławiu, która odbyła się w okresie trwania rozbiórki wrocławskiego Wagenburga oraz świeżo po uzyskaniu przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Marcin Starnawski do rozmowy zaprosił Julię, mieszkankę Wagenburga, Rolanda Zarzyckiego reprezentującego instytucję kultury Wrocław 2016, współtwórcę wrocławskiej aplikacji do konkursu ESK oraz Huberta Kostkiewicza z Centrum Reanimacji Kultury we Wrocławiu.


03.08.2011 (o antyfaszystowskiej muzyce , a także przypomnienie reportazy o akcji lokatorskiej i reformie edukacji)
W dzisiejszej wakacyjnej Altergodzinie posłuchamy muzyki z płyty "Simbola antifaszista", w której nagraniu wzięło udział ponad czterdziestu muzyków. W utworach wykorzystano fragmenty nagrań polskich antyfaszystowskich wieców z ostatnich lat. Przypomnimy też emitowane w zeszłym roku w naszej audycji reportaże o Akcji Lokatorskiej i dyskusji akademickiej przeciwko reformie edukacji.


06.07.2011 (o aborcji i kościele)
Będzie rozmawiać o wystąpieniu z kościoła katolickiego, czyli o procesie apostazji. Punktem wyjścia będzie performance "Wieczór Apostazyjny" zorganizowany przez
środowiska wolnościowe we Wrocławiu. Naszymi anty-klerykalnymi gośćmi będą Joanna Synowiec (Falanster, członkini Feministycznej Akcji Krytycznej FAK!) oraz Marcin Czerwiński redaktor Rity Baum.


15.06.2011 (o związkach partnerskich)
Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy potrzebne są nam związki partnerskie. W ramach ruchów LGBT i ruchu Queer oraz lewicowych ruchów społecznych toczy się dyskusja nad tym, jaki status powinny mieć działania na rzecz zalegalizowania związków partnerskich: czy związane z nimi postulaty wpisują się w logikę współczesnego zarządzania populacją i seksualnością? Czy może są one niezbędną podstawą demokratyzacji życia? Na te i kilka innych pytań postarają się odpowiedzieć nasi goście: Tomasz Jarymowicz - filozof polityczny oraz Mirka Makuchowska - działaczka Kampanii Przeciw Homofonii.


08.06.2011 (Bracia Muzułmanie. Neo-orientalizm a mit islamskiego radykalizmu)
Rozmawiać będziemy o politycznych nurtach islamu w kontekście tegorocznych zrywów społeczeństw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Pretekstem do rozmowy są dwa wydarzenia które miały miejsce w ostatnim czasie we Wrocławiu z inicjatywy tutejszego Instytutu Studiów nad Islamem: kwietniowa konferencja naukowa zatytułowana "Bracia Muzułmanie na ławie oskarżonych" oraz ukazanie się kilka dni temu numeru specjalnego kwartalnika "As-Salam" zatytułowanego "Bracia Muzułmanie. Neo-orientalizm a mit islamskiego radykalizmu”. Tom ten zawiera teksty politologów (głównie zachodnich) i innych znawców religii muzułmańskiej analizujących przeobrażenia islamu politycznego w ostatnich latach, ze szczególnym uwzględnieniem przemian ideowych ruchu Braci Muzułmanów, ich zróżnicowanej sytuacji w różnych krajach muzułmańskiej diaspory, a także roli podczas niedawnej rewolucji w Egipcie - kraju, gdzie organizacja ta posiada największe polityczne i społeczne wpływy. Wrocławska konferencja oraz przedsięwzięcie redakcji "As-Salam" koncentrowały się, między innymi, wokół pytania: "Czy wzrost znaczenia politycznego i społecznego Braci Muzułmanów oraz innych współczesnych ruchów islamskich stanowi zagrożenie – dla demokracji, dialogu kultur, Zachodu?".

Gośćmi ALTERGODZINY będą:
Imam dr Ali Abi Issa – specjalista prawa Szari'a i teologii muzułmańskiej oraz religioznawca, przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP; dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu

dr Mariusz Turowski – filozof, dziennikarz, tłumacz; adiunkt w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor ds. Nauki w Instytucie Studiów nad Islamem we Wrocławiu; redaktor naczelny "As-Salam. Muzułmańskiego Czasopisma Społeczno-Kulturalnego"


25.05.2011 (komu opłaca się zielony biznes? - czyli neoliberalna ekologia)
Postaramy się odpowiedzieć na pytanie komu i dlaczego opłaca się zielony biznes - czyli inwestycje w społeczną odpowiedzialność biznesu i zielone technologie.  Czy obywatele i obywatelki coś na tym zyskują? I w reszcie jaką rolę ma w tym wszystkim państwo? Goścmi Altergodziny będą osoby związane z ruchem ekologicznym, które opowiedzą nam o tym jak kręci się zielony biznes. W rozmowie będzie uczestniczyć  Zofia Łapniewska, ekonomistka,  ekolożka działaczka ruchu feministycznego, oraz Marta Trawinska - socjolożka i feministka, i Piotr Antoniewicz - socjolog.


27.04.2011 (o święcie pierwszego maja i pracownicach chińskich fabryk)
W dzisiejszej audycji usłyszycie garść zapowiedzi o tym, co wydarzy się w Polsce w ramach święta 1 maja – gdzie, kiedy i kto organizuje marsze i wiece protestacyjne w związku z obecną sytuacją pracowniczą i ekonomiczną w kraju. Opowiemy też krótką historię samego święta, czyli wrócimy do genezy protestów i demonstracji pierwszomajowych.
Ponadto w audycji usłyszycie fragment wykładu Pun Ngai – profesorki nauk społecznych uniwersytetu w Hongkongu oraz działaczki społecznej na rzecz robotnic-migrantek oraz robotników budowlanych. Pun Ngai jest jedną z założycielek Sieci Chińskich Kobiet-Pracownic. Bada warunki pracy w chińskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zwłaszcza w Shenzen, gdzie sama blisko rok pracowała przy linii produkcyjnej. W swoich analizach łączy perspektywę klasową oraz feministyczną, sięga po teorie zależności, foucaultowskie koncepcje opresji ciała i seksualności, prezentuje, w jaki sposób chiński kapitalizm wykorzystuje patriarchalny system do większej kontroli pracy i życia robotników. A przede wszystkim - kreśli sposoby, w jaki robotnicy organizują swój opór. Wykład dotyczy powiązań między relacjami płci i klasy w chińskim systemie pracy-hoteli robotniczych.


02.03.2011 (o energetyce atomowej)
Będziemy gościć Radosława Gawlika – ekologa, członka partii Zieloni 2004. Porozmawiamy o tym, czy energetyka atomowa jest ekologiczna i dlaczego rząd chce, żeby w Polsce powstały elektrownie atomowe. Poza tym Marta Trawinska z Interdyscyplinarnej Grupy Gender Studies zaprosi nas na manifę, która odbędzie się już w tę niedzielę.


23.02.2011 (rewolty arabskie, antyfaszyzm w Niemczech, protesty studenckie w Niemczech)
Temat wiodący dzisiejszej ALTERGODZINY to niedawne studenckie protesty przeciwko zmianom w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Akcje zorganizowane przez Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie odbyły się 17 lutego w siedmiu polskich miastach - ośrodkach akademickich: Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Uczestnicy i uczestniczki tych protestów wyrażali sprzeciw wobec nowelizacji ustawy przegłosowanej dwa tygodnie wcześniej przez Sejm. Zmiany, którym sprzeciwia się DZS dotyczą m.in. wprowadzenia odpłatności za pobieranie nauki na drugim kierunku studiów. O kontrowersyjnych rozwiązaniach zainicjowanych przez minister Barbarę Kudrycką, powodach protestów, szerszym problemie komercjalizacji oświaty, a także o szansach na stworzenie społecznego ruchu studenckiego rozmawiać będziemy z KRZYSZTOFEM MROCZKO, działaczem Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, współorganizatorem demonstracji we Wrocławiu.

W dzisiejszej ALTERGODZINIE r ównież dwa komentarze telefoniczne:
- na temat sytuacji w Libii na tle obecnej fali rewolucyjnej w świecie arabskim opowie SZYMON MARTYS, politolog, redaktor portalu Lewica.pl
- o powodach i przebiegu mającej miejsce 19 lutego blokady marszu niemieckich neonazistów w Dreźnie powie SŁAWOMIR PODOLSKI, działacz ruchu antyfaszystowskiego, uczestnik drezdeńskiego protestu przeciwników skrajnej prawicy


09.02.2011 (o pracownicach chińskich fabryk)
W dzisiejszej ALTERGODZINIE usłyszycie fragment wykładu Pun Ngai - profesorki nauk społecznych uniwersytetu w Hongkongu oraz działaczki społecznej na rzecz robotnic-migrantek oraz robotników budowlanych. Wykład odbył się 22 listopada w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, organizatorem spotkania był Ogólnopolski Związek Zawodowy inicjatywa Pracownicza. Wykład dotyczy powiązań między relacjami płci i klasy w chińskim systemie pracy-hoteli robotniczych.

Pun Ngai jest jedn ą z założycielek Sieci Chińskich Kobiet-Pracownic. Bada warunki pracy w chińskich Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zwłaszcza w Shenzen, gdzie sama blisko rok pracowała przy linii produkcyjnej. W swoich analizach łączy perspektywę klasową oraz feministyczną, sięga po teoriezależności, foucaultowskie koncepcje opresji ciała i seksualności, prezentuje, w jaki sposób chiński kapitalizm wykorzystuje patriarchalny system do większej kontroli pracy i życia robotników. A przede wszystkim - kreśli sposoby, w jaki robotnicy organizują swój opór. Ngai jest autorką m.in. książki "Made in China: Women Factory Workers in a Global Workplace" oraz "Voice of voiceless", która jesienią 2008 ukaże się również w języku niemieckim. Po polsku ukazała się jej praca pt.:
"Pracownice chińskich fabryk" w wydawnictwie Bractwa Trojka (www.bractwotrojka.pl wstęp do książki dostępny tutaj: www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=399)


26.01.2011 (o "żydokomunie")
Gościem dzisiejszej ALTERGODZINY będzie Anna Zawadzka - socjolożka, dziennikarka i działaczka społeczna, reżyserka filmu dokumentalnego "Żydokomuna".

Film ten, zrealizowany w ramach Archiwum Etnograficznego przy Uniwersytecie Warszawskim, miał premierę 15 października ubiegłego roku. Podejmuje wątki dotyczące m.in. "kwestii żydowskiej" w przedwojennej i powojennej Polsce, przyczyn zaangażowania się części Żydów w socjalizm i komunizm i zróżnicowania ideowago na lewicy w kwestii polityki wobec mniejszości narodowych. Omawia zagadnienie wpływu okupacji hitlerowskiej i Zagłady oraz wczesnego okresu PRL na zaangażowanie niektórych Polaków-Żydów w ramach struktur władzy socjalistycznego państwa. Naświetla konsekwencje, jakie dla lewicowców pochodzenia żydowskiego miała antysemicka kampania w marcu 1968 roku. Stawia pytania o tożsamość: żydowskość, polskość oraz zaangażowanie ideologiczne dawniej i dziś. Bohaterami filmu są działaczki i działacze skupieni przed wojną m.in. w Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Socjalistycznej i Bundzie, w latach 70. i 80. zaś nierzadko zaangażowani po stronie demokratycznej opozycji przeciwko władzy PZPR. Film jest próbą dekonstrukcji stereotypu zawartego w tytule, a jednocześnie próbą poszukiwania sposobu mówienia o pewnym wątku najnowszej historii Polski poza dominującymi schematami ideologicznymi.


19.01.2011 (Jaka kultura dla Wroclawia?)
Gospodarstwa domowe w Polsce wydają na kulturę przeciętnie 300 euro rocznie, co sytuuje nas na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Niemcy wydają na ten cel przeciętnie pięciokrotnie więcej, Czesi - ponad dwukrotnie, a Słowacy o ok. 30%. Wydatki na kulturę w budżecie państwa polskiego to 0,36% Produktu Krajowego Brutto. Czy należy zmienić ten stan rzeczy? Jeśli tak to po co i w jaki sposób? W dzisiejszej ALTERGODZINIE porozmawiamy na temat starań Wrocławia o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i wizjach rozwoju kulturalnego miasta na najbliższe lata. Czy wrocławska aplikacja to szansa na kulturalny i społeczny postęp czy może zbiór marzeń i życzeń mało przystających do dzisiejszych realiów? W jaki sposób zwiększać dostęp mieszkańców do kultury, nie tracąc z pola widzenia innych priorytetów życia społeczności lokalnej? Czy we Wrocławiu jest miejsce dla działań alternatywnych i kontrkulturowych? Czy mieszczą się one w wizji autorów wrocławskiej aplikacji do ESK 2016 i czy wizja ta odpowiada na potrzeby lokalnych środowisk kulturalnych oraz większości mieszkańców niezaangażowanych w działalność kulturalną? Czy pomysł "demokratyzacji piękna" jest społecznie nośny i politycznie wykonalny?

Na temat powyższych kwestii wypowiedzą się goście, którymi będą:
- Aneta Jerska i Roland Zarzycki z Instytucji Kultury Wrocław 2016 współpracującej z Urzędem Miejskim Wrocławia
- Hubert Kostkiewicz z Centrum Reanimacji Kultury.


12.01.2011 (o wyzysku w handlu, sposobach oporu i alternatywnych formach wymiany)
W dzisiejszej Altergodzinie porozmawiamy o pozytywnych i negatywnych praktykach w handlu. Zastanowimy się nad znikającymi miejscami pracy, których przykładem są „elektroniczni sprzedawcy” w Obi, a także nad oddolnymi inicjatywami konsumenckimi, do których należą kooperatywy spożywcze. Naszymi gośćmi będą: Jakub Gawlikowski (Związek Syndykalistów Polski) i Tomasz Rudziński (Warszawska Kooperatywa Spożywcza).


08.12.2010 (o współczesnych formach kontroli społecznej)
Gościmy Katarzynę Szymielewicz, prawniczkę i aktywistkę, absolwentkę WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz School of Oriental and African Studies, współzałożycielkę Fundacji Panoptykon, działającej na rzecz ochrony praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem społeczeństwa nadzorowanego. Rozmawiamy o współczesnych formach kontroli i nadzoru nad społeczeństwem oraz o
zagrożeniach, jakie się z nimi wiążą. Wspominamy Johna Lennona, który został zamordowany 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku. Opowiemy nie tylko o muzyce tego artysty, ale także o jego zaangażowaniu
politycznym i społecznym.


24.11.2010 (o Bloku Feministycznym na Polskim Forum Społecznym)
Tematem dzisiejszej Altergodziny był Blok Feministyczny, jaki miał miejsce na Polskim Forum Społecznym w Warszawie 6.11. W ramach forum aktywistki z całej Polski, z różnych organizacji stworzyły płaszczyznę dyskusji w ramach 3 paneli: "Kobiety i ubóstwo. Dlaczego nikt nas nie słyszy?", "Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy", "Kobiety, kryzys finansowy i neoliberalizm". Naszymi gościniami były Monika Popow i Magda Malinowska z Lewicowej Sieci Feministycznej-Rozgwiazda. Wysłuchacie także fragmentu pierwszego panelu w bloku feministycznym, dotyczącego neoliberalnego zarządzania miastem Wałbrzych.


17.11.2010 (o blokadzie marszu faszystów)
Gościem był Michał Syska, prawnik, publicysta, działacz społeczny, dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a. Rozmawialiśmy o blokadzie marszu faszystów we Wrocławiu,
do którego doszło w ubiegły czwartek z okazji Dnia Niepodległości. W marszu wzięły udział środowiska nacjonalistyczne związane z Obozem Narodowo Radykalnym i Narodowym Odrodzeniem Polski. Będziecie mogli wysłuchać także reportażu z warszawskiej blokady pochodu faszystów, którą zorganizowała Koalicja Porozumienie 11 listopada.


03.11.2010 (o projekcie „Mam Prawo Wiedzieć” oraz o działalności Stowarzyszenia 61)
W dzisiejszej audycji porozmawiamy o projekcie „Mam Prawo Wiedzieć” oraz o działalności Stowarzyszenia 61. Gościem ALTEROGODZINY będzie Paulina Bliska-Marek, doktorantka w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz koordynatorka projektu „Mam Prawo Wiedzieć” na terenie Dolnego Śląska. Telefonicznie połączymy się z Marcinem Adamskim, członkiem Stowarzyszenia 61.


27.10.2010 (o ruchu LGBT i blokadzie antyfaszystowskiej 11 listopada)
W ALTERGODZINIE rozmawialiśmy o festiwalach mniejszości seksualnych, które odbyły się we Wrocławiu w ostatnim czasie (Festiwal Równych Praw, Festiwal Przeciwko Wykluczeniom Lesbijki, Geje i Przyjaciele). Naszych gości pytamy o to, czy ruch LGBT mówi w Polsce jednym głosem, czy różne grupy stawiają sobie te same cele i jakie jeszcze postulaty mają mniejszości seksualne poza legalizacją związków partnerskich. W dyskusji udział wzięli:
- Elżbietaa Lary (koordynatorka wrocławskiej grupy Kampanii Przeciw Homofobii)
- Lisek (z anarchofeministycznej grupy Sister to Sister)
- Marcin Boronowski (Naczelny Antyfacet RP)

W drugiej części audycji połączymy się telefonicznie z Moniką Kłosowską z "Porozumienia 11 Listopada" (www.11listopada.org), która przedstawi pomysł listopadowej blokady marszu nacjonalistycznej prawicy w Warszawie. Zapytamy o ideę i cele tej akcji, jej planowany przebieg oraz o to kto i dlaczego bierze udział w antyfaszystowskiej koalicji.

13.10.2010 (o spotkaniu Rebelia Gospodyń Do mowych - Reprodukcja życia codziennego,autonomistyczny feminizm)
Tematem dzisiejszej Altergodziny będzie Rebelia Gospodyń Domowych, wysłuchacie fragmentu nagrania ze spotkania organizowanego przez OZZIP-Kobiety z Inicjatywą (Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza; www.ozzip.pl), które odbyło się w Warszawie 15 września. Tematem dyskusji był ostatni numer (11) Przeglądu Anarchistycznego, traktujący między innymi o społecznej reprodukcji i feministycznym ruchu oporu : autonomistycznych feministek i operaistek. Działaczki autonomistycznego feminizmu jako pierwsze dostrzegły, że praca reprodukcyjna, domowa i opiekuńcza nie odbywa się poza mechanizmami kapitalizmu - przeciwnie, poprzez reprodukowanie samego życia, kolejnych pokoleń pracowników, ma strategiczne znaczenie dla całej kapitalistycznej gospodarki. Będąc całkowicie nieodpłatną, odbywa się bez ponoszenia żadnych bezpośrednich kosztów przez państwo czy rynek. Ruch autonomistycznego feminizmu odcinał się jednak od emancypacji poprzez pracę zawodową kobiet, dążąc do walk, w których stawką jest odmowa pracy.


29.09.2010 (o sytuacji społeczno - politycznej w Kurdystanie)
Gościem Altergodziny był Tomasz Grzyb, socjolog i fotoreporter, który latem przebywał w Kurdyjskim Regionie Autonomicznym w Iraku. Rozmawialiśmy o codziennym życiu i aktualnej sytuacji politycznej w Kurdystanie, a także o nastrojach społecznych po wrześniowym referendum konstytucyjnym w Turcji. Przybliżmy genezę konfliktu turecko - kurdyjskiego i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakiego rozwiązania tzw. kwestii kurdyjskiej domagają się Kurdowie.


15.09.2010 (o micie, pamieci i niepamieci "Solidarnosci")
W dzisiejszej audycji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego pamięć (a raczej różne rodzaje pamięci) o "Solidarności" z lat 1980-81 do dzisiaj wzbudzają emocje, ożywiają - przy okazji kolejnych rocznic - dyskusje polityczne i spory, w których stawką wydaje się wyznaczanie kolejnych linii podziału i prawo do symbolicznej "własności" pamięci. Czym była ówczesna "Solidarność"? Jaką rolę odegrała jako forma masowej mobilizacji społecznej? Kto, dlaczego i w jaki sposób ją upamiętnia? A przede wszystkim: jakie znaczenie dla życia publicznego dzisiaj i aktualnych konfliktów społecznych mają "solidarnościowe" mity, prawdy i przemilczenia?

Gośćmi ALTERGODZINY byli:
Jarosław Klebaniuk - adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w zakresie psychologii polityki i mediów. Pod koniec sierpnia br., wywiadem udzielonym jednej z wrocławskich gazet, zainicjował burzliwą dyskusję na temat pamięci pierwszej "Solidarności". Powiedział m.in.: "Na pierwszą "Solidarność" z 1980 roku patrzymy dziś przez pryzmat archiwalnych zdjęć i filmów. Ale ani wtedy, ani nigdy później związek nigdy nie był prawdziwą wspólnotą. Większość z 10 milionów jego członków w 1981 roku działała z pobudek konformistycznych".

Zbigniew Marcin Kowalewski - zastępca redaktora naczelnego polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique, tłumacz, publicysta, badacz ruchów rewolucyjnych, związany z Wolnym Związkiem Zawodowym "Sierpień 80", łódzki delegat na I Zjazd "Solidarności" w 1981 roku.


25.08.2010 (o religii w szkolach + nie calkiem artystyczny portret Daniela Kahna)
W dzisiejszej audycji telefonicznym gościem będzie Jakub Klimczak ze Stowarzyszenia Młodzi Socjaliści, koordynator kampanii "Wolna szkoła, religia do kościoła". Rozmawiać będziemy o prawach uczniów w kontekście wolności sumienia i wyznania, a także o obecnej roli religii w oficjalnej edukacji. Natomiast w cyklu "Portret nie całkiem artystyczny" przedstawimy sylwetkę Daniela Kahna, amerykańskiego poety, kompozytora i multiinstrumentalisty związanego z radykalnym nurtem współczesnej kultury jidysz. O jednej z jego ostatnich płyt pewien recenzent napisał, że "równie dobrze można się przy niej bawić, tańczyć, pić i śmiało pochlastać". Sam artysta mówi zaś: "Ci tylko zrozumieją moją twórczość, którzy odczytują ją politycznie".


30.06.2010 (O Europejskim Forum Społecznym w Istambule)
W dzisiejszej audycji porozmawiamy o rozpoczynającym się właśnie Europejskim Forum Społecznym wraz z Katarzyną Gawlicz (współredaktorką Altergodziny i uczestniczką poprzednich For Społecznych) oraz Marcinem Starnawskim, przebywającym obecnie na Forum. Forum, które w tym roku odbywa się w Istambule jest zatytułowane "Inna Europa jest potrzebna, zmuśmy ich by zapłacili za (swój) kryzys". EFS jest otwartą przestrzenią spotkań dla oddolnych, nieformalnych grup,  ruchów społecznych, inicjatyw stawiających opór neoliberalnym przemianom, gdzie istnieje możliwość wymiany doświadczeń oraz zawiązywania alterglobalnych sieci społecznych.


09.06.2010 (o informowaniu polskiej opinii publicznej na temat sytuacji w Strefie Gazy)
Atak na Flotyllę Wolności, płynącą z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków, zakończył się śmiercią prawdopodobnie 9 osób. Na pokładzie jednego ze statków znajdowała się polsko-brytyjska dziennikarka Ewa Jasiewicz, koordynatorka ruchu Wolna Gaza, która została deportowana do Wielkiej Brytanii, a obecnie przebywa w Polsce. Przeciwko akcji Izraela na całym świecie protestuje tysiące ludzi. Izrael potępiły również rządy wielu państw.

W dzisiejszej Altergodzinie usłyszycie ponownie fragment rozmowy z Ewą Jasiewicz, aktywistką międzynarodowego ruchu antywojennego i dziennikarką społecznie zaangażowaną, oraz Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique. Goście Altergodziny mówić będą między innymi o prowadzonej przez Ewę Jasiewicz i Przemysława Wielgosza wraz z Kampanią Solidarności z Palestyną akcji informowania polskiej opinii publicznej na temat sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym nawiązywania kontaktów między pracownikami służb ratownictwa medycznego z Polski i Palestyny.

Ewa Jasiewicz urodziła się w 1978 roku w Londynie w rodzinie polskich emigrantów z armii Andersa. Ukończyła antropologię w Goldsmith College; zajmuje się działalnością społeczną i dziennikarstwem. Była jedną z nielicznych zachodnich dziennikarek obecnych w Strefie Gazy podczas izraelskiej operacji „Płynny ołów” na przełomie 2008 i 2009 roku. Jej reportaże z Iraku i Palestyny ukazywały się między innymi w ‘Guardianie’, ‘Daily Telegraph’, ‘The Independent’ i ‘Le Monde Diplomatique’.

Przemysław Wielgosz (ur. 1969) – publicysta i działacz lewicowy, autor książki „Opium globalizacji” (Wyd. Dialog, Warszawa 2004); przez kilkanaście lat współtworzył czasopismo ”Lewą Nogą”, od 2006 roku redaktor naczelny „Le Monde Diplomatique – edycja polska”. Publikował między innymi Nowym Robotniku, Nowym Tygodniku Popularnym, Trybunie, Recyklingu Idei, Wiadomościach Kulturalnych i Przeglądzie, a także na łamach lewicowej prasy niemieckiej.


24.03.2010 (Miasto to nie firma, Rozbrat zostaje)
W sobotę 20 marca w Poznaniu odbyła się demonstracja w obronie centrum społecznego Rozbrat. 26 marca ma się odbyć licytacja działki, na której znajduje się poznański Rozbrat, co grozi likwidacją tego unikalnego w skali Polski ośrodka społeczno-kulturalnego i eksmisją jego mieszkańców. Pod hasłem "Miasto to nie firma - Rozbrat zostaje" około półtora tysiąca osób protestowało przeciwko planom sprzedaży terenu. W demonstracji udział wzięli aktywiści i aktywistki ruchów społecznych i obywatelskich z całej Polski i z zagranicy. Usłyszycie kilkunastominutowy dźwiękowy reportaż z tej demonstracji, przybliżający opinie oraz postulaty jej uczestniczek i uczestników.

Ponadto druga część rozmowy z Ewą Jasiewicz, dziennikarką społeczną i aktywistką ruchu Free Gaza oraz z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique. Rozmowa dotyczyła m.in. łamania prawa międzynarodowego w kontekście wojny w Iraku oraz trwającej obecnie akcji informowania polskiej opinii publicznej na temat sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Rozmówcy opowiedzieli również o próbach nawiązywania kontaktów między pracownikami służb ratownictwa medycznego z Polski i Palestyny.


03.03.2010 (o "śmieciowych" warunkach pracy)
W audycji porozmawiamy o prawach pracowniczych i ich ochronie w sytuacjach, kiedy pracownikom nie proponuje się umów o pracę, lecz umowy cywilno-prawne (o dzieło lub zlecenie). Porozmawiamy o "śmieciowych" warunkach pracy oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Dyskusja będzie się toczyła w kontekście warunków pracy w sieci barów Green Way oraz związanego z tym, niedawnego protestu, jaki miał miejsce we Wrocławiu. Moimi gośćmi będą osoby, które straciły pracę w sieci Green Way oraz osoby współtworzące "samokształceniową grupę" z prawa pracy, którą prowadzi Wrocławska sekcja Związku Syndykalistów Polski. O komentarz dotyczący niedawnych wydarzeń poprosimy także zarząd Green Way'a.


10.02.2010 (z protest-songami)
Pieśni protestu towarzyszą ludziom od zawsze, stanowiąc głos sprzeciwu wobec wojny, niesprawiedliwości, biedy, dyskryminacji rasowej, wyzysku, degradacji środowiska i nierówności społecznych. W dzisiejszej Altergodzinie posłuchamy najpiękniejszych protest songów wszech czasów – tych sztandarowych, jak i mniej znanych, dotyczących rozmaitych problemów społecznych, pochodzących z różnych części świata i wywodzących się z prawie wszystkich gatunków muzycznych.


03.02.2010 (o proteście doktoranckim i sytuacji na Haiti)
Po trzęsieniu ziemi na Haiti cały świat rusza na pomoc. Na temat tej pomocy oraz tego, kto i w jaki sposób zarządza tym kryzysem, i dlaczego jest to związane z nierównościami w globalnej gospodarce, porozmawiamy w jutrzejszej audycji z Janem Smoleńskim z Krytyki Politycznej.

W drugiej części audycji poruszymy kwestie strajku doktorantów w rozmowie z osobami z komitetu protestacyjnego. Będziemy mówić na temat niedawnej akcji doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego w sprawie podwyżek stypendiów, rozszerzenia miejsc stypendialnych oraz godnych warunków pracy, płacy i nauki. Goście opowiedzą nam o genezie konfliktu doktorantów i doktorantek z władzami uniwersyteckimi oraz o obecnych kontekstach pisania doktoratu.


20.01.2010 (o sytuacji w Strefie Gazy)
Mija właśnie pierwsza rocznica zakończenia operacji Płynny Ołów, w czasie której zginęło przynajmniej 1100 Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy. O obecnej sytuacji w Strefie Gazy będziemy rozmawiać z Tomaszem Grzybem, fotografem społecznym, który właśnie wrócił z Gazy, gdzie dokumentował Gaza Freedom March.


13.01.2010 (wyklad Ariel Salleh , dług ekologiczny, dług ucieleśniony)
W dzisiejszej audycji wysłuchacie fragmentu wykładu Ariel Salleh, który odbył się w Poznaniu 17 listopada 2009 a zorganizowany był przez Międzywydziałową Pracownię Pytań Granicznych UAM przy współpracy Think Tankiem Feministycznym. Dr Ariel Salleh jest australijską socjolożką oraz działaczką feministyczną i ekologiczną. Jest jedną z „matek-założycielek” ekofeminizmu. Obecnie pracuje w Szkole Nauk Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie w Sydney w Australii.Jest współredaktorką czasopisma Capitalism Nature Socialism.

Głównym tematem w audycji będzie polityczne ujęcie długu Globalnej Północy wobec Globalnego Południa, które jest także zawarte w redagowanej przez nią książce: Eco-Sufficiency & Global Justice. Więcej o autorce na jej stronie domowej www.arielsalleh.net , a także na stronie www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny (tam znajdziecie polskie tłumaczenia tekstów).


16.12.2009 (o pamięci politycznej)
Usłyszycie relacje z dyskusji panelowej wokół książki Leszka Koczanowicza "Polityka czasu" z udziałem prof. Davida Osta oraz prof. Klausa Bachmanna i dr Lotara Rasińskiego. Dyskusja toczyła się wokół pamięci politycznej i przeszłości oraz problemów związanych z transformacją ustrojową po 1989 roku. Natomiast Ellisiv Rognlien, reprezentująca Pracowniczą Demokrację, skomentuje niedawną demonstrację z okazji szczytu klimatycznego w Kopenhadze, która odbyła się w ubiegłą sobotę (12.12) w Warszawie przed Kancelarią Premiera.


09.12.2009 (o grupie Gender Lviv i ruchu feministycznym na Ukrainie)
Gościliśmy Martynę oraz Martę, organizatorki polskiej akcji wspierania feministycznego ruchu na Ukrainie, która jest częścią nieformalnej polsko-ukraińskiej grupy równościowej, która zawiązała się około rok temu we Lwowie.  Powstanie grupy było zainicjowane przez kilka dziewczyn, które postanowiły wspólnie organizować spotkania i warsztaty o tematyce feministycznej i genderowej. Wobec zupełnego braku podobnych inicjatyw we Lwowie, wokół grupy szybko skumulowały się siły aktywistyczne. Pierwszym większym przedsięwzięciem było zorganizowanie rok temu pierwszej manify 8 marca we Lwowie. Z gościnami rozmawialiśmy o Ukrainie z feministycznej pespektywy oraz o relacjach polskich i ukraińskich kobiet na rzecz wolności. Będziecie mogły/mogli wysłuchać również alternatywnej punk-electro-disco muzyki, jaką uraczą Was Martyna i Marta.

Natomiast Dominika Kurzyńska, reprezentująca grupę wrocławskich vegan, zaprosi osobiście na Vegilię i opowie co to właściwie jest.


02.12.2009 (o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce)
Gościliśmy Pana Tadeusza Krasonia – prezesa Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne stanowią jedną z grup szczególnie narażonych na dyskryminację oraz wykluczenie ze społeczeństwa. Trzeciego grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który proklamowany został przez ONZ w 1992 roku, aby zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i konieczność prowadzenia działań mających na celu zapobieganie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu tej grupy. Z naszym gościem rozmawialiśmy na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, w systemie edukacyjnym i na rynku pracy w polskich realiach.


25.11.2009 (o Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć )
W dzisiejszej audycji porozmawiamy o  Kampanii 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, która dzisiaj się rozpoczęła akcją uliczną Amnesty International zbierania podpisów pod protestem przeciw wysokiej umieralności okołoporodowej kobiet w Sierra Leone. Kampania 16 dni ma na celu przeciwdziałanie wszystkich formom dyskryminacji ze względu na płeć, czyli nierównemu traktowaniu kobiet lub mężczyzn ze względu na ich przynależność do danej płci, które nie jest uzasadnione obiektywnymi przyczynami. Dyskryminacja ta w dużej mierze dotyczy kobiet (co potwierdzają dane statystyczne) i wydaje się być związana z naszą sytuacją społeczną: m.in. odmawia się nam równego wynagrodzenia, równego dostępu do zasobów i statusu równego z mężczyznami. W naszej kulturze cały czas, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, podtrzymywane jest przekonanie, że to mężczyźni mają prawo dominować i kontrolować.

W audycji usłyszycie nagranie z debaty pomiędzy organizatorkami, czyli kolektywem 16dni. Dokładne informacje o Kampanii na stronie www.16dni.pl


18.11.2009 (o Tygodniu Edukacji Globalnej i o zespole The Clash)
W dzisiejszej audycji rozmawiano o działalności Fundacji Ekorozwoju oraz o Tygodniu Edukacji Globalnej – corocznej międzynarodowej akcji, której celem jest  zwrócenie uwagi na problemy współczesności i podjęcie działań na rzecz budowy sprawiedliwego świata.

Usłyszycie także  "Kącik nie całkiem artystyczny” z the Clash – brytyjskim zespołem punkowym, który dzięki swej muzyce i zaangażowaniu społeczno – politycznemu stał się symbolem punkowej rewolucji wyznaczającym kierunek rozwoju dla  muzycznej sceny niezależnej.


04.11.2009 (o dniu solidarności z pracownikami biedaszybów i o "Podziemnym państwie kobiet")
Gościliśmy Rafała Górskiego – działacza społecznego, publicystę, autora książek: Demokracja uczestnicząca w samorządzie lokalnym, Przewodnik po demokracji uczestniczącej (partycypacyjnej), Polscy zamachowcy. Droga do wolności. Z naszym gościem rozmawialiśmy o planowanej na 11 listopada akcji solidarnościowej z górnikami pracującymi w wałbrzyskich biedaszybach. Podjęliśmy dyskusję na temat represji stosowanych wobec górników tam pracujących oraz przyjrzymy się polityczno ekonomicznym determinantom powstania biedaszybów w Wałbrzychu.

Ponadto rozmawialiśmy o Podziemnym państwie kobiet – pierwszym filmie dokumentalnym podejmującym kwestię podziemia aborcyjnego w Polsce. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czemu tak częste dokonywanie nielegalnych aborcji nie przyczynia się do powstania silnego ruchu społecznego dążącego do zmiany restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej.


28.10.2009 (o zwolnieniach pracowników na UMCSie oraz o sprawiedliwości reprodukcyjnej)
Gościliśmy Agatę Chełstowską  -  dziennikarkę, współtwórczynię portalu Feminoteka oraz  dr Tomasza Kitlińskiego, wykładowcę akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej, filozofa, absolwenta Uniwersytetu Paryskiego im. Denisa Diderota, autora książek : "Obcy jest w nas. Kochać według Julii Kristevej" oraz "Miłość i demokracja".

W pierwszej części Altergodziny podjęliśmy dyskusję na temat planowanych przez władze Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie zwolnień pracowników personelu obsługi uczelni. Rozmawialiśmy także o  postawie etyczniej kadry akademickiej. Druga część audycji poświęcona była kwestii sprawiedliwości reprodukcyjnej. Wysłuchacie relacji z Dni Sprawiedliwości Reprodukcyjnej, które odbyły się w Warszawie w dniach 24  - 28 października 2009.


21.10.2009 (o likwidacji szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego we Wrocławiu)
Usłyszycie relację z protestu przeciwko połączeniu szpitala ortopedyczno-rehabilitacyjnego przy ul. Poświęckiej ze szpitalem przy ul. Kamieńskiego, jaki miał miejsce 23. września we Wrocławiu. Gościem był Marcin Antoniak, wieloletni pacjent szpitala, który zorganizował protest. Pacjenci obawiają się, że połączenie szpitali będzie skutkowało likwidacją tego na ul. Poświeckiej i zapowiadają dalsze protesty.


14.10.2009 (o Curtisie Mayfieldzie i o tym , że "Z Tango jest nas troje")
W audycji usłyszycie relację ze spotkania wokół wydanej niedawno w Polsce popularnej na świecie książeczki "Z Tango jest nas troje" oraz dyskusji o tym, jak uczyć o homoseksualności w polskiej szkole. Książka, skierowana przede wszystkim do dzieci, oparta jest na prawdziwej historii Roy’a i Silo, dwóch pingwinów maskowych jednej płci z nowojorskiego ZOO, które przez sześć lat żyły w stałym związku. W debacie wzięli udział Robert Biedroń, Aleksandra Cal oraz Olga Tokarczuk.

Ponadto w Altergodzinie "Kącik nie całkiem artystyczny"! Tym razem opowiemy o idolu Jimiego Hendriksa oraz natchnieniu Boba Marleya, amerykańskim piosenkarzu i multiinstrumentaliście z kręgu muzyki soul, R&B i funk, wspaniałym muzyku i jednocześnie aktywnym działaczu na rzecz walki z dyskryminacją rasową - Curtisie Mayfieldzie.


07.10.2009 (o 7. edycji Fesiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele)
Rozmawiano z Mirką Makuchowską, Joanną Zimmermann i Agatą Kalinowską - działaczkami i współorganizatorkami siódmej edycji Festiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele. Opowiadano również o wystawie zdjęć "Yes I am" będącej częścią Festiwalu, której autorką jest Agata. Wystawa zaczyna się 8 października a sam Festiwal odbędzie się w dniach 22 - 25 października 2009.


30.09.2009 (o feminizmie z Ann Snitow i o Kole Gospodyń Miejskich)
Rozmawiano z Sylwią Chutnik, prezeską Fundacji MaMa, o Kole Gospodyń Miejskich, wkrótce rozpoczynającym działalność w Warszawie, oraz o projekcie badawczym Lista Czynności Domowych, mającym na celu rozszyfrowanie tego, co kryje się pod pojęciem pracy domowej.

Ponadto, odpowiadając na liczne prośby, zaprezentowano ponownie rozmowę Małgorzaty Maciejewskiej z prof. Ann Snitow, która wykłada literaturę i gender studies w nowojorskiej New School for Social Research. Od 40 lat działa w amerykańskim i międzynarodowym ruchu feministycznym, jest zwolenniczką łączenia polityki feministycznej z postulatami ruchu socjalistycznego, antyrasistowskiego czy emancypacji mniejszości seksualnych. W latach 90. założyła organizację wspierającą inicjatywy feministyczne w Europie Wschodniej – Network of East-West Women. W lipcu Ann Snitow przebywała we Wrocławiu, gdzie prowadziła seminarium z zakresu gender studies w ramach międzynarodowego Letniego Instytutu „Demokracja i Różnorodność” organizowanego przez Transregionalny Ośrodek Studiów nad Demokracją działający przy New School University w Nowym Jorku.


09.09.2009 (o sytuacji pielęgniarek i położnych)
W dzisiejszej audycji gościem Altergodziny była Lilianna Pietrowska przewodnicząca regionu dolnośląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Julia Kubisa - socjolożka i działaczka Think Tanku Feministycznego Fundacji „Ekologia i Sztuka” im. Tomka Byry. Rozmawiano o właśnie zakończonym warsztacie pt. „Gender i opieka w reformie systemu ochrony zdrowia - perspektywa pielęgniarek i położnych”.


02.09.2009 (o cięciach w komunikacji miejskiej)
Gośćmi byli Mateusz Niedziela z Wrocławskiego Forum Komunikacyjnego i Przemysław Filar – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Podjęto dyskusję na temat kondycji transportu publicznego we Wrocławiu. Rozmawiano  o oszczędnościach, których władze Wrocławia szukają w komunikacji miejskiej i o konsekwencjach cięć w kursach linii tramwajowych i autobusowych. Przyjrzano się  także możliwościom stworzenia alternatywnych środków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu.


26.08.2009 (o nie-ekologii i korporacyjnym monopolu na koncercie Radiohead)
Podjęliśmy krytyczną dyskusję na temat niektórych aspektów organizacji koncertu brytyjskiej grupy Radiohead w Poznaniu. Ten głośny koncert, który skupił kilkadziesiąt tysięcy osób, odbywał się w ramach akcji "Poznań dla Ziemi" i w założeniu organizatorów miał być "najbardziej ekologicznym koncertem w Polsce". Ideę wydarzenia przesłoniły jednak pewne rozwiązania organizacyjne, np. brak możliwości wnoszenia napojów - w tym wody - we własnych pojemnikach, odbieranie i wyrzucanie przez ochronę jedzenia widzów, oraz faktyczne wymuszenie na uczestnikach zakupu napojów - produktów wyłącznie koncernu Coca-Cola - po zawyżonych cenach. Czy marnotrawstwo i korporacyjna drożyzna współgrają z koncepcją akcji "Poznań dla Ziemi"? Czy postępowanie organizatorów koncertu wpisuje się w proekologiczne zaangażowanie członków zespołu Radiohead?

Te i inne pytania postawiliśmy w rozmowach z naszymi gośćmi: Anną Nowaczyk, rzeczniczką prasową Fundacji Malta organizującej koncert, oraz Urszulą Burkot z zarządu głównego Polskiego Klubu Ekologicznego, organizacji zaangażowanej w upowszechnianie postaw proekologicznych, obecnej na terenie wczorajszego koncertu.


19.08.2009 (o wygranym procesie skłotersów w Strasburgu)
Gośćmi byli Agata Ferenc, etnolożka, reanimatorka kultury we wrocławskim Centrum Reanimacji Kultury, pracowniczka pomocy humanitarnej oraz Dominik Srzednicki, działacz stowarzyszenia „KejosTHE-AT-ER”. Rozmawialiśmy o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie najścia funkcjonariuszy wrocławskiej policji na squat „Rejon 69” w czerwcu 1997 roku. Przyjrzeliśmy się kondycji squattingu w Polsce, a także porozmawialiśmy o działalności stowarzyszenia „Kejos THE-AT-ER”.


12.08.2009 (o strajku w KGHM, prywatyzacji i sytuacji świata pracy w Polsce )
Rozmawiano o sytuacji pracowników i związków zawodowych w Polsce, w tym również o antyrobotniczym nastawieniu dominujących mediów i części opinii publicznej. Poruszono także temat perspektyw rozwoju ruchu pracowniczego, a także kwestię tego, jak prawa pracownicze oraz podmiotowość pracowników mają się do demokracji. Punktem wyjścia rozmowy były rządowe plany prywatyzacji części akcji spółki KGHM Polska Miedź S.A. oraz ostatni strajk ostrzegawczy w kopalniach tej firmy, zorganizowany przez Sekcję Krajową Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

Gośćmi byli:
- Patryk Kosela, politolog, dziennikarz i publicysta, działacz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80"
- dr Adam Mrozowicki, socjolog, współpracownik Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych


05.08.2009 (krytycznie o 9 Festiwalu Era Nowe Horyzonty)
Gościem Altergodziny był Jakub Majmurek – krytyk filmowy, współredaktor portalu lewica.pl. Rozmawiano  krytycznie o tegorocznym Festiwalu Nowe Horyzonty, o filmach i sztuce społecznie zaangażowanej, jak również o tym, po co nam Zanussi.


22.07.2009 (o sytuacji seniorów w Polsce i na Dolnym Śląsku)
Rozmawialiśmy o sytuacji ekonomicznej seniorów w Polsce i na Dolnym Śląsku. Poruszaliśmy kwestie dyskryminacji i wykluczenia społecznego ludzi starszych  a także  przyglądaliśmy się działalności Wrocławskiego Centrum Seniora.  Gościem audycji był Robert  Pawliszko - kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora. 
 
Usłyszycie też trzecią część cyklu "Pogadanki ekonomiczne w docinkach" autorstwa Grzegorza Konata.


08.07.2009 (o prywatyzacji służby zdrowia)
Rozmawiano o kondycji służby zdrowia na Dolnym Śląsku, o działaniach dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ Krzysztofa Dworaka, a także poruszaliśmy kwestie prywatyzacji służby zdrowia w Polsce i opowiemy o skutkach, jakie spowodowała ona w państwach, które ją wprowadziły. Ponadto rozmawialiśmy o działaniach podejmowanych w ramach kampanii „Szpitale dla ludzi, nie dla zysku”. Gośćmi audycji byli: Marek Balicki – poseł niezrzeszony, lekarz, były minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie oraz Michał Syska – prawnik, publicysta, członek redakcji pisma „Krytyka Polityczna”, współinicjator kampanii „Szpitale dla ludzi, nie dla zysku”.
 
Usłyszycie także drugą część cyklu „Pogadanki Ekonomiczne w docinkach” autorstwa Grzegorza Konata.


01.07.2009 (Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” & Genetycznie modyfikowana żywność)
Rozmowę z Aliną Synakiewicz z Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”. Rozmawiaano o niedawno sporządzonym przez „Ponton”; raporcie na temat edukacji seksualnej w polskich szkołach.W drugiej części audycji usłyszycie fragment krytycznego wykładu na temat genetycznie modyfikowanej żywności, który miał miejsce w Falansterze 5.06.09 w ramach Festiwalu Fair Trade "WychowaNie Złe".

10.06.2009 (Tydzień Weganizmu)
Audycja poświęcona tygodniowi weganizmu, który dobiegł końca w ostatnią niedzielę. Na temat tego wydarzenia oraz samej idei weganizmu rozmawiać będziemy z członkiem stowarzyszenia Empatia Darkiem Gzyrką, który jest weganinem od dziesięciu lat.


20.05.2009 (Ewa Jasiewicz - FreeGaza)
Rozmowa z Ewą Jasiewicz, niezależną dziennikarką, aktywistką i koordynatorką ruchu FreeGaza w Strefie Gazy. W trakcie ostatniej inwazji izraelskiej była jedną z nielicznych przedstawicielek zachodnich mediów w Strefie Gazy oraz pracowała jako
sanitariuszka w palestyńskiej karetce pogotowia. Jest współpracowniczką polskiej edycji miesięcznika Le Monde Diplomatique. Rozmowa została zarejestrowana podczas niedawnej wizyty Ewy Jasiewicz we Wrocławiu z okazji II edycji Festiwalu Fair Trade WychowaNIE Złe oraz V edycji Dni Kultury Muzułmańskiej.


13.05.2009 (Piractwo & Tutturu)
Audycja poświęcona sprawie tzw. "piractwa". Poruszymy problem ustawy internetowej która ogranicza dostęp do Internetu. Gościem był Marcin Janasik z poznańskiego stowarzyszenia Lepszy Świat. W drugiej części programu rozmawiano ze Szczymem, który przybliżył nam idee i możliwości nowego programu Tutturu, który może stać się alternatywą dla Youtube. 


06.05.2009 (Amnesty International & Odzyskaj swoją edukację!)
W dzisiejszej audycji rozmawialiśmy z Tomaszem Fiedorkiem, koordynatorem wrocławskiej grupy Amnesty International o prowadzonej obecnie przez AI międzynarodowej kampanii na rzecz wyjaśnienia doniesień formułowanych w raportach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, dotyczących prawdopodobnego istnienia w Polsce tajnych więzień CIA.
 
Gościem był również Witold Kieńć, który opowiadał o działaniach podejmowanych we Wrocławiu w ramach Międzynarodowego Tygodnia Akcji „Odzyskaj swoją edukację!”


22.04.2009 (Światowy Dzień Fair Trade & Herbaciarnia)
W audycji rozmawiano o idei Sprawiedliwego Handlu. Nasi goście opowiadali o Światowym Dniu Fair Trade (9-10 maja) oraz II Edycji Festiwalu Fair Trade "WychowaNIE Złe", które odbędą się w Klubo-kawiarni "Falanster". Hasła festiwalu to alterglobalizm, sprawiedliwy handel, ekonomia alternatywna, demokracja uczestnicząca, świadomy konsument, prawa pracownicze, współczesne niewolnictwo, wolna kultura, niezależne media. Idei przyświecają: Le Monde Diplomatique, Recykling Idei, Alterkino, Wrocławska Sekcja Alternatywna.

W studiu gościła Aneta, Wojtek i Mariusz - organizatorzy festiwalu, a także pracownicy sklepu Fair Trade i przyszłej kawiarni Falanster na Św. Antoniego. Rozmawiano również z Agnieszką, która prowadzi we Wrocławiu Yerbaciarnie Szczypta Świata.


15.04.2009 ("Odzyskaj swoją edukację & Ogólnoeuropejska Autonomiczno-Feministyczne Spotkanie Kobiet i Lesbijek w Wiedniu & IV Przegląd Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2009")
- o nadchodzącym tygodniu "Odzyskaj swoją edukację" (20-29 kwietnia). Jak piszą o sobie organizatorzy i organizatorki akcji: "Jesteśmy luźną siecią różnych postępowych (studenckich) grup z blisko trzydziestu krajów na pięciu kontynentach. Co nas jednoczy, to walka przeciwko zwiększającej się komercjalizacji edukacji i oemancypacyjną edukację publiczną, dostępną dla wszystkich członków społeczeństwa".
- relacja z Ogólnoeuropejskiego Autonomiczno-Feministycznego Spotkania Kobiet i Lesbijek w Wiedniu, które
odbywało się w dniach 9-14 kwietnia 2009.
- co wydarzy się na nadchodzącym IV Przeglądzie Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2009".


01.04.2009 (Plan Bolonia oraz Strefa Wolnego Handlu w Warszawie)
- protesty przeciwko komercjalizacji i prywatyzacji szkolnictwa wyższego, czyli reformie zwanej „Planem Bolonia”, które mają miejsce w całej Europie.
- reportaż ze Strefy Wolnego Handlu w Warszawie.
- rozmowa z Filipem z inicjatywy "Stop Wojnie" o wyjezdzie polskiego autokaru na alterszczyt NATO.


25.03.2009 (o ruchach lokatorskich oraz konferencji )
W dzisiejszej Altergodzinie gościem był Andrzej Smosarski – działacz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Lewicowej Alternatywy. Tematem rozmowy były problemy lokatorskie w Polsce oraz konferencja pt. "Kwestia mieszkaniowa i ruchy lokatorskie w dobie globalizacji", która odbędzie się w Warszawie 28-29 marca.


18.03.2009 (o transpłciowości i rasizmie )
Gościem dzisiejszej audycji była Voca, działaczka wrocławskiego Kampanii Przeciw Homofobii oraz fundacji na rzecz osób transpłciowych Trans-fuzja. Rozmowa dotyczyła sytuacji prawnej osób transpłciowych w Polsce oraz opieki i służby zdrowia dla osób transpłciowych, jak również bezpłatnych warsztatów przybliżających problematykę tansgenderyzmu.

Drugim gościem był Wiktor Marszałek – działacz Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, przeciwdziałającego rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji. Rozmawiano o nowym numerze antyfaszystowskiego magazynu „Nigdy Więcej”.


11.03.2009 (o emigracji pomarcowej )
W dzisiejszej audycji, wypadającej trzy dni po 41. rocznicy "wydarzeń marcowych", gościem był Leszek Leo Kantor, publicysta i działacz społeczny mieszkający w Sztokholmie, a pochodzący ze Strzegomia na Dolnym Śląsku. Wiosną 1968 roku, ze względu na pochodzenie żydowskie, został pozbawiony pracy na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, a w roku następnym wyemigrował do Szwecji, gdzie przez ponad trzydzieści lat pracował na Uniwersytecie Sztokholmskim, a w latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Dziś jest m.in. dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Humanity In the World", przewodniczącym Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji oraz jednym z animatorów środowiska emigracji polsko-żydowskiej. Od dwudziestu lat prowadzi też wykłady i seminaria na uniwersytetach w Polsce.

Z Leszkiem Leo Kantorem rozmawialiśmy o życiu żydowskim i stosunkach polsko-żydowskich na Dolnym Śląsku w pierwszych dekadach powojennych, o wydarzeniach Marca '68, antysemityzmie, emigracji, a także o współczesnych zmianach w postrzeganiu polsko-żydowskiej historii oraz o rasizmie, ksenofobii i tolerancji we współczesnym świecie.

Towarzyszą nam także ballady innego pomarcowego emigranta z Dolnego Śląska, mieszkającego dziś w Danii, Gabierla Lawita, piszącego i śpiewającego o losach Żydów polskich w okresie Zagłady i po wojnie, w tym o doświadczeniach emigrantów, którzy opuścili Polskę na przełomie lat 60. i 70.


4.03.2009 (Feminoteka)
Audycja poświęcona Feminotece – fundacji działającej na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć w literaturze, kulturze, sztuce oraz życiu publicznym.


25.02.2009 (o Manifie 8 marca oraz demonstracji przeciw NATO)
W dzisiejszej audycji rozmawiano z  Katarzyną Miłoszewską i Dorotą Seweryn-Stawarz z
Fundacji Centrum Praw Kobiet, o nadchodzącej Manifie, czyli feministycznej demonstracji, która organizowana jest co roku w Warszawie 8 marca. W tym roku ma odbyć się również we Wrocławiu. Celem Manify jest upominanie się o prawa kobiet i zwracanie uwagi na problem dyskryminacji kobiet w wielu obszarach społecznych. Pierwsza Manifa odbyła się w 2000 roku, pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracja".

Kolejnym gościem Altergodziny był Filip Ilikowski, współorganizator demonstracji przeciwko NATO, która odbyła się 19 lutego w Krakowie w związku z odbywającym się tam szczytem ministrów obrony krajów Paktu Północnoatlantyckiego. Rozmawiano też o tym dlaczego NATO to "legalny terroryzm" oraz jak przebiegła i jakie konsekwencje przyniosła demonstracja.

11.02.2009 (o demokracji)
W dzisiejszej Altergodzinie dyskutowano o podstawowych prawach obywateli państw demokratycznych, o ustawach prawnych i ich realizacji, a także o cechach społeczeństwa obywatelskiego i o tym, na ile współczesne społeczeństwo polskie odpowiada temu modelowi. Gościem Altergodziny był Mariusz, ze Związku Syndykalistów Polski.


21.01.2009 (świat po Bushu)
W dzisiejszej audycji rozmawiać będziemy o dwóch kadencjach rządów administracji Georga W. Busha oraz o nadziejach i wątpliwościach związanych z rozpoczętą niedawno prezydenturą Baracka Obamy. Omówimy rządy neokonserwatystów w Stanach Zjedonoczonych i ich znaczenie dla procesów politycznych i gospodarczych na swiecie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposob "doktryna Busha" byla czymś wyjatkowym w historii amerykańskiej, a na ile stanowiła efekt wczesniejszych strategii geopolitycznych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Czy i w jaki sposob neokonserwatyści zdołali przeobrazić spoleczenstwo amerykanskie, na ile poglebili istniejace juz wczesniej problemy (np. nierówności społeczne, łamanie praw pracowniczych, rasizm, ograniczenia swobód obywatelskich itd.).

W kontekście obecnego przesunięcia politycznego w Stanach Zjednoczonych postawimy pytanie czy prezydentura Baracka Obamy i fakt, ze Demokraci maja wiekszość w Kongresie to oznaka "zwrotu na lewo" w polityce amerykańskiej, a jeśli tak to, co ów zwrot miałby oznaczać na gruncie konkretnych rozwiązań ekonomicznych i polityczno-prawnych, zmian społecznych czy filozofii politycznej. Czy i w jaki sposob prezydent Obama to "nowa jakość" a w jakim stopniu element systemu, człowiek establishmentu. Czego mozemy spodziewac sie od Obamy i jego obozu politycznego na arenie miedzynarodowej w świetle kryzysu finansowego, na gruncie polityki wobec globalnego Poludnia, Rosji, Europy, w ramach ochrony srodowiska itd.

Zastanowimy się także co obecna sytuacja, w tym przedwyborcza mobilizacja zwolennikow Obamy w USA, oznacza dla ruchow społecznych i organizacji spoleczenstwa obywatelskiego w Stanach i na swiecie. Jak wobec Obamy sytuuje sie radykalnie antybushowski ruch antywojenny, ruchy alterglobalistyczne, antyrasistowskie, feministyczne itd., a także jaka jest polska perspektywa w ocenie zmian za oceanem?

Goścmi byli :

Laura Akai - międzynarodowa działaczka anarchistyczna, publicystka zajmująca się m.in. tematyką praw pracowniczych, edukacji alternatywnej i feminizmu; urodzona w Nowym Jorku, członkini Związku Syndykalistów Polski.

Leszek Koczanowicz - profesor filozofii, autor prac poświęconych myśli amerykańskiego pragmatyzmu, filozofii polityki i kultury; pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, wykładał m.in. na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo i Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Lisa Romanienko - socjolożka amerykańska, studiowała m.in. w Nowym Jorku i Luizjanie, badaczka m.in. ruchów społecznych w Ameryce, Europie i Afryce; doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.


21.01.2009 (ustawa bioetyczna, in vitro)
W dzisiejszej Altergodzinie gośmi byli: Wanda Nowicka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Katarzyna Bratkowska ze stowarzyszenia Same o Sobie. Rozmawiano o tzw. ustawie bioetycznej, regulującej między innymi kwestie zapłodnienia in vitro, a także o protestach przeciwko niej oraz o działaniach Społecznego Zespołu  ds. Przygotowania
Obywatelskiego Projektu Ustawy w sprawie Zapłodnienia In Vitro.


21.01.2009 (Rozmowa z Krzysztofem Łabędziem z KPiORP)
Dzisiejsza audycja poświęcona była prawom pracowniczym. Rozmawiano z Krzysztofem Łabędziem, przewodniczącym Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 w śląskiej kopalni Budryk. Jest to również osoba, która założyła i była jednym ze współzałożycieli Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników (KPiORP). Okazją do rozmowy z Panem Krzysztofem Łabędziem jest kolejna rocznica powstania KPiORP, który został założony 21 stycznia 2006 roku.


14.01.2009 (Strefa Gazy)
Kolejna odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Gośćmi są: Daniel z organizacji Viva-Palestyna oraz Sufian (Palestyńczyk z polskim obywatelstwem). W audycji rozmowa o sytuacji Palestyńczyków nie tylko w strefie Gazy ale i w Polsce oraz o akcjach solidarnościowych jakie mają miejsce w kraju i na świecie.


17.12.2008 (Naomi Klein)
Wywiad z Naomi Klein, kanadyjską dziennikarką i działaczką ruchu alterglobalistycznego, autorką książek "No Logo", "Mury i wyłomy czyli bariery i szanse" oraz wydanej niedawno "Doktryny szoku". Naomi Klein odpowiadała na pytania o wyzwania, jakie dla ruchów społecznych niesie obecny globalny kryzys finansowy, o sytuację polityczną po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a także o to co znaczą prawa człowieka w wymiarze gospodarczym i socjalnym. Mówiła również o polskiej transformacji systemowej po roku 1989 i o znaczeniu pamięci "Solidarności".

Naomi Klein odwiedziła Polskę w dniach 18-21 listopada b.r. Wzięła udział w dwóch otwartych spotkaniach na uczelniach warszawskich, udzieliła też wywiadów telewizji i prasie, w tym redakcji Altergodziny z Akademickiego Radia LUZ.


10.12.2008 (O wystąpieniach anarchistów w Grecji)
W dzisiejszej audycji telefonicznym gościem był Piotr Arszynow, redaktor portalu Centrum Informacji Anarchistycznej oraz Jakub Grzegorczyk ze Stowarzyszenia "Lewicowa Alternatywa" oraz Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza".

Oboje telefoniczni goście wypowiedzieli się na temat wystąpień anarchistów w Grecji, obecnej sytuacji w tym kraju, sytuacji politycznno-ekonomiczno-rządowej, kontekście historycznym wystąpień ruchów wolnościowych oraz o tym dokąd zmierza obecna forma społecznego prostetu.


08.10.2008 (konflikt izraelsko-palestyński)
W dzisiejszej audycji rozmawiano o konflikcie izraelsko-palestyńskim.


24.09.2008 (Europejskie Forum Społeczne)
We wczorajszej audycji rozmawiano o zakończonym w niedzielę piątym Europejskim Forum Społecznym, które odbyło się w Malmoe w Szwecji. W tegorocznym Forum wzięło udział 13 tysięcy osób z Europy i innych kontynentów, działaczy i działaczek ruchów społecznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. Gośćmi byli polskie uczestniczki Forum: Ewa Groszewska z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" oraz Monika Karbowska z Europejskiej Inicjatywy Feministycznej.


27.08.2008 (po feministycznemu)
Poruszono temat sytuacji kobiet w ciązy na rynku pracy oraz w partiarchalnym społeczeństwie. Dyskutowano także o ostatnich wydarzeniach związanych z surogatkami oraz przyczyniających się do tej decyzji sytuacji społecznej oraz ekonomicznej.

Swoje zdanie na ten temat przedstawiły:
- Katarzyna Szumlewicz (filozofka, publicystka, redaktorka portalu Lewica.pl, związana z Think Tankiem Feministycznym);
- Ewa Charkiewicz (Think Tank Feministyczny)


02.07.2008 (o demokracji lokalnej)
W aducyji usłyszycie:
- rozmowa z Ewą Pietkiewicz z Instytutu Edukacji Społecznej na temat trwającej kampanii "Masz Głos, Masz Wybór" poświęconej samorządności lokalnej i obywatelskiej kontroli nad działaniami samorządowców;
- telefoniczna relacja Macieja Wieczorkowskiego na temat majowo-czerwcowej kampanii Inicjatywy "Stop Wojnie" w sprawie planów budowy w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej.


23.04.2008 (o Wydawnictwie Krytyki Politycznej )
Krytyka Polityczna staje się coraz bardziej widocznym w mediach głównego nurtu środowiskiem. Sławomir Sierakowski przedstawiany jest jako demiurg SLD i przyszłość lewicy a w popularnych tygodnikach opinii i dziennikach jak grzyby po deszczu pojawiają się o nim artykuły. My jednak w Altergodzinie postaramy się oderwać od tego typu publicystycznych dywagacji i zapoznać bliżej z tym z czym wchodzi Krytyka do intelektualnego dialogu w Polsce, jakie książki publikuje w swoim wydawnictwie i dlaczego.

Rozmawialiśmy z Łukaszem Andrzejewskim, krytykiem literackim, tłumaczem, członkiem zespołu Krytyki Politycznej o seriach wydawniczych KP i o tym kto na polskiej lewicy wyciągnął wnioski z Gramsciego.


17.04.2008 (o marszu ONR i antyfaszyzmie)
W ostatnią sobotę we Wrocławiu miała miejsce demonstracja środowisk nacjonalistycznych związanych z Obozem Narodowo Radykalnym i Narodowym Odrodzeniem Polski. W centrum miasta doszło dostarcia grupy działaczy antyfaszystowskich z narodowcami, w wyniku którego pobity został jeden z nacjonalistów. Media "głównego nurtu" przyjęły negatywne stanowisko wobec zatrzymanych działaczy antyfaszystowskich, a władze miejskie planują zakazać we Wrocławiu organizacji demonstracji przeciwko szowinizmowi narodowemu, rasizmowi, antysemityzmowi czy homofobii, gdyż uważają, że antyfaszystów należy traktować tak samo jak organizacje skrajnie prawicowe.

O tych wydarzeniach, o tym czy przemoc może być słuszna i niesłuszna, o postawie władz Wrocławia, a także o wyzwaniach strategii i taktyki działania ruchów antyfaszystowskich rozmawiano w ALTERGODZINIE.


20.02.2008 (Rozbrat + CRK)
Dzisiejszej audycji telefonicznym gosciem byl Marek Piekarski, dzialacz poznanskiej sekcji Federacji Anarchistycznej, zwiazany ze sklotem Rozbrat (www.rozbrat.org). Rozmawiano o inicjatywach spolecznych i kulturalnych realizowanych w tym istniejacym od 1994 roku poznanskim osrodku ruchu wolnosciowego. Poruszano równiez temat sytuacji prawnej Rozbratu i perspektywy obrony sklotu przed usunieciem go przez wlascicieli gruntu, na którym sie znajduje. Ponadto do rozmowy o ruchu skloterskim i jego obecnych problemach w Polsce i Europie zaprosilismy jednego z dzialaczy zwiazanych z wroclawskim Centrum Reanimacji Kultury.


30.01.2008 (Tomasz Grzyb)
Gosciem audycji byl niezalezny fotoreporter i socjolog Tomasz Grzyb, który prezentowal i omawial piesni i piosenki rewolucyjne/buntownicze z róznych czesci swiata spiewane po hiszpansku, arabsku, wlosku i w jidysz.


16.01.2008 (Artur Domoslawski)
W dzisiejszej audycji obecny byl fragment spotkania, jakie odbylo sie 10. stycznia we wroclawskiej ksiegarni "Kapitalka" wokól najnowszej ksiazki Artura Domoslawskiego pt. "Ameryka zbuntowana". Organizatorami spotkania z udzialem Autora byli "Krytyka Polityczna" oraz Osrodek Mysli Spolecznej im. F. Lassalle’a.

Artur Domoslawski jest reporterem i publicysta. Pisze o Ameryce Pólnocnej i Poludniowej, problemach globalizacji i wielkich debatach wspólczesnegoswiata. Jego najnowsza ksiazka stanowi zapis rozmów z 17 wybitnymiamerykanskimi intelektualistami (m.in. z N.Chomsky'm i R.Rorty'm), którychlaczy to, iz nie zgadzaja sie na polityke prowadzona przez kraj, w którym zyja.

Artur Domoslawski odpowiada na pytania m.in. o ruchy lewicowe w USA, amerykanska hegemonie czy przyszlosc ruchu alterglobalistycznego. W programie równiez "Alter-serwis", czyli krytyczny przeglad wiadomosci z ostatniego tygodnia, a takze muzyka artystek i artystów zaangazowanych spolecznie. Program poprowadzila Michalina Golinczak.


2.01.2008 (Tomasz Grzyb)
W pierwszej w 2008 roku audycji gosciem Altergodziny byl Tomasz Grzyb, niezalezny fotograf i socjolog specjalizujacy sie w problematyce stosunków etnicznych i socjologii ubóstwa, który opowiadla o swoich reporterskich podrózach i projektach edukacyjnych realizowanych m.in. w Palestynie i Republice Poludniowej Afryki, a takze o tegorocznej wizycie w Wenezueli, gdzie prowadzil dokumentacje dzialalnosci misji boliwarianskich. Tomasz Grzyb jest autorem strony internetowej: http://www.tgrzyb.com


12.12.2007 (Piotr Czerniawski)
W audycji gosciem byl Piotr Czerniawski, szef dzialu literackiego pisma Rita Baum, wspólorganizator Festiwalu Blogów, jaki odbyl sie niedawno we Wroclawiu. Rozmawiano o roli Internetu w ksztaltowaniu obiegu informacji we wspólczesnym swiecie, wplywie nowych mediów na potencjalna zmiane spoleczna. W przeciagu zaledwie paru lat blogi, bedace poczatkowo elitarna rozrywka dla najbardziej obeznanych uzytkowników internetu, przeistoczyly sie w masowy fenomen, który na zawsze zmienil oblicze sieci, przygotowujac grunt pod rewolucje Web 2.0.

Czy blogi w swoich najrozmaitszych formach staly sie juz czescia obowiazujacego w kulturze kodu? Czy na zawsze zmienily sposób komunikacji w sieci? Jaka jest ich realna popularnosc oraz nosnosc medialna? Czy sa przejawem snobizmu, wirusowo rozprzestrzeniajacym sie w sieci, czy raczej rebelia odbiorców odrzucajacych biernosc rodem z epoki tradycyjnych mediów? Czy ta forma twórczosci jest oznaka nieodwracalnego przelomu w dzialalnosci i komunikacji spolecznej?


14.11.2007 (Che Guevara)
Na Kubie Che Guevara jest traktowany jak największy bohater narodowy. Wokół osoby Che Guevary narosło wiele legend i mitów, oraz rodzaj kultu, objawiającego się głównie w umieszczaniu jego symbolicznego wizerunku na ścianach, ubraniach, plakietkach itp. Guevara stał się symbolem radykalnych ruchów lewicowych w Ameryce Łacińskiej i rewolty studenckiej z 1968 r. w USA i Europie Zachodniej.

Dla jego zwolenników jest on "wzorcem rewolucjonisty", który poświęcił swoje życie w bezkompromisowej walce o wcielenie w życie idei socjalizmu. Pomimo kontrowersyjnych poglądów politycznych, wielu docenia jego oddanie wobec wyznawanych przez siebie wartości a także troskę o potrzebujących . Obecnie bywa popularny wśród niektórych alterglobalistów, którzy widzą w nim bojownika walczącego o prawa biednych i przeciwstawiającego się Stanom Zjednoczonym (uważanym przez nich za główną przyczynę zła na świecie). Do dziś w wielu krajach Ameryki Łacińskiej śpiewa się ballady ku czci Che (np. pieśń Hasta Siempre Comandante Che Guevara w wyk. Buena Vista Social Club).

Jego przeciwnicy uważają go za terrorystę i zbrodniarza, który starał się zaprowadzić metodami partyzanckimi (przemocą) komunizm w kilku krajach Ameryki Południowej, nie licząc się z ofiarami swoich działań. Zwracają uwagę na prowadzone przez niego liczne egzekucje przeciwników politycznych, warto jednak zaznaczyć, że wszystkich jeńców wojennych wypuszczał wolno (co według niektórych było przyczyną jego klęski w Boliwii - jeden z wypuszczonych jeńców zdradził żołnierzom boliwijskim położenie oddziałów Che). Jego przeciwnicy podkreślają fakt, iż Che Guevara zachwalał "skuteczną nienawiść, która czyni z człowieka efektywną, działającą szybko, selektywnie i bezwzględnie maszynę do zabijania". Krytykowane są też koncepcje gospodarcze Che Guevary, których wprowadzenie w życie doprowadziło Kubę do poważnych problemów ekonomicznych.


17.10.2007 (antywojenna)
W minioną sobotę w Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem "Nie wybieraj wojny", której uczestnicy i uczestniczki domagali się jak najszybszego wycofania polskich wojsk z Iraku i Afganistanu oraz sprzeciwiali się umieszczaniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.

Jednocześnie kwestia potencjalnego wycofania polskich wojsk z Iraku podgrzała w ostatnich dniach atmosferę kampanii przedwyborczej, z oświadczeniami Ministra Obrony Narodowej włącznie. W tym tygodniu tematyka ta pojawi się również w Altergodzinie. Naszym gościem będzie dr Filip Ilkowski, politolog, działacz Inicjatywy "Stop Wojnie", z którym porozmawiamy m.in. o temacie wojny i pokoju w przedwyborczych obietnicach i postulatach (w tym o politycznych mieliznach antysemityzmu w krytyce wojny), o aktualnej sytuacji w Iraku i o wyzwaniach stojących przed ruchem antywojennym w Polsce i na świecie.

Ponadto uslyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń mijającego tygodnia widzianych spoza perspektywy mediów "głównego nurtu". Towarzyszyć nam będzie muzyka artystów i artystek zaangażowanych społecznie i politycznie, tym razem z przesłaniem antywojennym.


31.01.2006 (pierwsza audycja)
- alternatywny serwis informacyjny (m.in. o protestach anty-WTO oraz strajkach polskich pracowników w Irlandii);
- rozmowa z organizatorkami kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet;
- rozmowa z dzialaczami Stowarzyszenia ATTAC (o Swiatowej Organizacji Handlu i tzw. Dyrektywie Bolkesteina);
- "Portret nie calkiem artystyczny" - Manu Chao.


3 audycja
- rozmowa z Sebastianem Ciesla ze Zwiazku na rzecz Demokracji Bialorusi;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - Rock Against Bush;
- komentarz do tzw. Dyrektywy Bolkesteina.

4 audycja
- rozmowa z Jakubem Majchrzakiem o tym, co to jest squating i jakie inicjatywy podejmowane sa przez wroclawskie squaty;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - bialoruska legenda rocka N.R.M.

6 audycja
- rozmowa na temat prywatyzacji wroclawskich przedszkoli;
- reportaz z 8-marcowej Manify.

07.09.2006
- rozmowa z Pawlem Rudnickim na temat Jacka Kuronia;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - Amparanoia.

06.06.2006
- rozmowa na temat traktowania kobiet w sadzie i projekcie wysylania na rozprawy obserwatorów sadowych;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - Hanin Elias.

21.09.2006
- rozmowa z Wanda Nowicka - szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny;
- przeglad prasy.

24.08.2006
- rozmowa z Mateuszem Janikiem, redaktorem pisma spolecznie zaangazowanego „Recykling Idei”, na temat edukacji;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - hiszpanska grupa SKA-P.

25.05.2006
- relacja z IV Europejskiego Forum Spolecznego w Atenach;
- rozmowa z dzialaczkami Global Womens' Strike.

08.06.2006
- rozmowa z czlonkiem Greenpeace na temat dzialan ekologicznych;
- W "Kaciku Portret nie calkiem artystyczny" - Culcha Candela.